De Twuijverweg geurig zittend Haar Binnenland Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Door het Bestuur en hoofdingelanden van de Banne Oudkarspel is heden herbenoemd tot Hoofd ingeland van den polder Geestmer-Ambacht (O. en M.) de heer J. Pranger alhier. Zoo reden wij dan Woensdagmorgen met de auto bus het vriendelijke dorp Sint Pancras binnen. Voor de dagelijksche buspassagiers weer een ge- heele verandering, maar zeker geen verslechtering. De lange, eentonige Middenweg zal niet meer worden afgelegd. De Bassen weg met den altijd zoo storenden overwegen vlugge! bediening zal ons geen ergernis meer geven, evenmin de weg langs de Ringsloot, welke aan een rutschbaan gelijk was. Voor velen, en zeker niet in het minst voor het vrouwelijke geslacht, is het een groote geruststel ling, geen bruggen meer over te moeten rijden met een angstig hart. Voorbij dit alles. Thans gaat de route weer langs den gezelligen Boven weg met den rijken boomenpracht, waarop ieder Sint Pancrasser trotsch is en zeker niet ten onrechte. Zoo kwamen we bij de Witte Kerk en kunnen wij getuigen dat het gemeentebestuur alle veilig heid langs den weg beoogt, gezien de vluchtheu vels, welke bijkans gereed zijn. Een zeer groote ver betering. Nauwelijks waren wij de kerk gepasseerd, of een groot „Welkom", uitgevoerd in bloemen, trok onze aandacht. Aardig was de bloemenversiering op dit plein. Wij kunnen ons indenken, dat dit welkom van harte gemeend is. Wij behoeven niet et rele- veeren, wat er alzoo gepasseerd is om tot dit wel kom te komen. Voorbij is ook dit. Wij reden met een rustig gevoel den nieuwen weg af, passeerden meerdere malen een auto zon der het maken van de van oudsher bekende ma noeuvres. De zig-zag-lijn was verdwenen en voor ons ontrolde zich een behoorlijke weg. Geen inge zakte, weggetrapte en weggereden bermen. Wij voelden ons veilig. En al waren er kuilen en al was er een klein ge deelte hetwelk herziening behoeft, toch waren wij blijmoedig gestemd. Het was van den eigenaar van de kweekerij „De Dahlia" een aardige gedachte den eersten bestuur der van de auto, die het eerst den weg opreed, een bloemstuk aan te bieden. Het was de heer Corn. Kloosterboer, lid der fa. Gebrs. Kloosterboer te Sint Pancras, aan wien deze attentie ten deel viel, toen hij in den vroegen mor gen, het was 20 minuten voor 7, den Twuyverweg als eerste automobilist inreed. DE ALASTRIM-GEVALLEN. Statistiek over September In de week van 22—28 September zijn in de'ge meente "Rotterdam waargenomen vijf ziektegeval len en vier strefgevallen. Van 1 September af kwa men voor 77 ziekte- en 11 sterfgevallen. Sedert het eerste waarnemen der ziekte te Rotterdam zijn al daar gemeld 283 ziekte- en 16 sterfgevallen. Als voorgekomen in de gemeente Delft werden gemeld 51 gevallen zoodat het aantal sedert 1 Sep tember aldaar waargenomen gevallen 183 bedraagt zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgende geval len in andere gemeenten waargenomen: Hilversum 1, Amersfoort 1, 's-Gravenhage 1, Hellevoetsluis 1, Hilligersberg 1, Noordwijk 1, Pijnacker 5, Rijswijk 2, Schiedam 1, Barneveld 1, totaal 15 ziektegevallen Totaal-generaal voor de maand September 310 ziekte- en 11 sterfgevallen. Encephalitis na inenting In de week van 22 tot en met 28 September wer den 15 gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de volksgezond heid gebracht. Omtrent een van deze gevallen wordt een nader onderzoek ingesteld] Te Schiedam. Te Schiedam is aangifte gedaan van een derde geval van alastrim. Thans betreft het de moeder van het gezin in de Vlsscherstraat, waarvan reeds een zoon en een dochfter aan deze ziekte lijden. De patiente is op genomen in de barak aan de Nieuwstraat. Te Delft Te Delft zijn weer 7 nieuwe gevallen van alas trim, geconstateerd. Encephalitis te Delft Te Delft heeft zich een tweede geval van ence phalitis voorgedaan, thans bij een 6-jarig kind, 'n meisje, dat later aan de gevolgen is overleden. Te Rotterdam. De Rotterdamsche geneeskundige dienst meldt: In het tijdvak van 24 tot en met 30 September wer den drie nieuwe gevallen van alastrim aangegeven uit te voren niet besmette gezinnen. Onder het per soneel en de patiënten van de gemeente- ziekenhui zen kwamen geen nieuwe gevallen voor. In deze periode zijn vier patiënten aan alastrim overleden. Dit zijn de vier ernstige patiënten waarvan in het vorige communiqué melding is gemaakt. Het aan tal sterfgevallen bedraagt thans 16, ni. 4 mannen, 3 vrouwen en 9 kinderen, waarvan drie kinderen bovendien een andere ernstige ziekte hadden en 1 man van 61 jaar, die in Juli jl. een ernstige opera tie had ondergaan en daarna op 18 Augustus alas trim kreeg, welke ziekte hij doorstond. Echter had hij geen krachten zich te herstellen. *^\e\Aerv Sedert de vorige opgave is het totaal aantal ge vallen gestegen tot 286. Het aantal patiënten dat in de gemeente-ziekenhuizen wordt verpleegd be droeg 29 September 53, terwijl het aantal dat He- huis verpleegd wordt 10 bedroeg. In totaal dus 63 patiënten. De inenting in autobussen Het aantal autobussen waarin men des avonds in Rotterdam gelegenheid geeft tot kosteloos inenten, dat vandaag van 3 op 6 wordt gebracht, zal in de volgende week in ieder geval worden uitgebreid tot 18, terwijl hoogstwaarschijnlijk het totaal aantal zal worden gebracht op 25. Men denkt op deze wijze het deel van de Rotter damsche bevolking, dat nog niet is ingeënt, te be reiken. Te Barneveld. Te Barneveld heeft zich in hetzelfde gezin waarin de eerste patient zich bevindt, een tweede geval van alastrim voorgedaan. (Welkom vreemdeling!.) Op de desbetreffende vragen van het Tweede- Kamerlid den heer Albarda hebben de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken geant woord, dat middellijk ook aan de Nederlandsche regeering de vraag is gesetld, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voor- maligen Russischen volkscommissaris Trotzky, om hier te lande te worden toegelaten, voor een ver blijf tot herstel van gezondheid. De regeering was van oordeel, dat de omstan digheden van het geval niet van dien aard waren, dat voldoende termen konden bestaan om de be zwaren te aanvaarden, die aan een verblijf hier te lande va nden betrokkene zouden kunnen blijken verbonden te zijn. Nieuwstijdingen DiB POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Geen verandering in de vertrekdata. Het postvliegtuig, dat op Malakka tengevolge van het slechte weer een noodlanding heeft moe ten maken, blijkt volgens nader emededeelingen der bemanning op een moerassig terrein te zijn terecht gekomen. Uit den aard der zaak is het moeilijk precies na te gaan, hoe groot de schade is. Daarom is besloten de machine uit elkaar te nemen, voor zoover dat mogelijk is, en haar dan naar Indië te zenden. "Wij vernemen, dat in de vertrekdata der vlieg tuigen uit Nederland naar Indië zoowel als in retourvliegtuigen, geen verandering zal komen. BE ZEPPELIN BO VEN NEiD(E[R|LAN!D! De K.L.M, is hier te lande als gewoon agente aangesteld door de Hamburg-Amerika-lijn, speci aal voor wat betreft de Zeppelin tochten. Boekin gen kunnen dus door haar bemiddeling plaats vinden. Voor den Zieppelintocht op 10 October boven Nederland, bestaat groote belangstelling* alle plaatsen voor dezen tocht zijn reeds uitver kocht. DE VACCINATIEDWANG. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Dr. Vos heeft de 'Minister van Arbeid,""Nijverheid en Handel medegedeeld niet bereid te zijn de indiening te bevorderen van een wetsvoorstel met de strekking de voorwaarden van inenting tegen de pokken voor toelating van kinderen en onderwijzersin de scholen zoo spoedig mogeleijk weder van kracht te doen wor den. EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD. TE AMSTERDAM. Op de spoorbrug over de Nieuwe 'Vaart, nabij den Cruquiusweg, is een goederentrein, die zich van de Rietlanden naar het station W. P. be gaf, door onbekende oorzaak ontspoord. Van een der goederenwagens liep een as af, tengevolge waarvan deze wagen kantelde, zijn opvolger in zijn val meenam en een derde wagon ontspoorde. Of dit afloopen van de as 'oorzaak' of gevolg van het ongeval was, kon men niet vaststellen. DE EXPRESS-TREIN HOEK VAN HOL LANDMii NOHEN GEDERAILLEERD! Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat de express- trein uit Hoek van 'Holland naar Munchen in botsing is gekomen met een goederentrein en ge derailleerd is. Vijf personen werden gewond. Het was de express-trein, welke uit 'Hoek van )Holland was vertrokken met passagiers, die Zon dagavond uit Londen met de boot waren afge reisd. Dé botsing geschiedde met een goederen trein, komende uit iMainz; de machinist van den express zag het gevaar, wist te remmen, doch kon een botsing niet voorkomen. De gewonden zijn drie postbeambten en twee reizigers, allen Duitschers. ARM AFGEBETEN. In den dierentuin te Frankfort a. ld. Main heeft een beer een elfjarigen jongen, die het dier een boterham voorhield, bij de mouw gegrepen, den arm in den kooi getrokken en dit lichaamsdeel bij den schouder afgebeten. WOLKBREUK BOVEN BERLIJN. Woensdagmiddag ontlastte zich boven Berlijn, nadat het reeds den geheelen dag geregend had, een wolkbreuk die talrijke kelderoverstroomingeii ten gevolge had. Die brandweer moest verschei dene malen hulp verleenen. Woensdagavond half acht vergaderde boven genoemde Kamer ten Stadhuize te Alkmaar, on der voorzitterschap van den heer ,S. Wi. Arntz. Secretaris de heer P. J. Scheffel. Afwezig de heeren Volkering, Ringers, Blaau- boer, de Raat, Fmdel, Wagenaar en Grondsma. 1Opening. Die Voorz. opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede dat bericht van ver hindering is ingekomen van de heeren Volkering, en Ringers. Vaststelling notulen der vergadering d.d. 16 Juli '29. Door den heer Schmalz zal op (de volgende ver gadering verslag worden uitgebracht van het gehouden Middenstandscongres te Fmschede. Ingekomen stukken. Schrijven van het Holl. IJzermagazijn v.h. M. de Wild te Alkmaar, inzake het berekenen van onkosten door het Centraal Bureau van dé Statis tiek. Toelichting van den voorz. Het Bureau zond inmiddels terzake een schrijven aan het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid. De Voorz. deelt mede, dat voor het in- en uit gaan der goederen statistiekrecht wordt geheven. Deze gelden worden aangewend om de statistie ken zoo juist mogelijk te doen zijn. Echter is ge bleken dat de opgaven volgens de statistieken zeer onvolledig zijn, hetgeen niet in het belang van den handel is. Voorts moet voor elke ge vraagde inlichting een bedrag ad f 1.50 gestort worden. Be directeur van het Centraal Bureau, tot wien de Kamer zich 'gewend 'heeft, adviseerde een schrijven te richten tot den minister. Hierop is een schrijven terugontvangen, waaruit blijkt, dat Zi.Exc. de verstrekte gegevens voldoende acht en daardoor niet zal worden afgeweken van de kosten. Dé voorz. zegt dat er een overschot is van 7 a 8 millioen, hetwelk in 's Rijks schatkist vloeit. Gezien dit groote overschot, waarvoor de statistieken toch zeker wel uitvoeriger kunnen woroden bijgewerkt, stelt de voorzitter voor op nieuw een schrijven tot Zi.Exc. te richten. De heer Grunwald vindt de houding van den Minister zeer eigenaardig. Men mag oordeeleu over het statistiekrecht hoe men wil, toch is het veel te hoog. Spreker acht de houding van Z.Exc. zeer klein om ons voor inlichtingen nog een bedrag te vorderen van f 1.50. Indien Handel en Nijverheid in ons land niet in die mate waren zooals deze thans zijn, zou spreker niet weten vanwaar de belastingen zouden moeten komen, daarom is het noodzakelijk en in het belang van den handel, inlichtingen, hetzij gratis of ten minste voor een lager bedrag te verstrekken. Na eene korte gedaantewisseling wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen. Schrijven aan den Minister van Waterstaat, be treffende de samenstelling van den spoorwegraad. Het Burea uadviseerde den Minister den heer M. A. Kolster, die daarin zitting heeft, opnieuw te doen benoemen. Afschrift van een adres der R.v.K. te Leiden, gericht aan de „Chambers of Commeroe in the United States of America", inzake de nieuwe „Tariff Act". Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten van Noordholland, inzake het verzoek der Kamer om 'te komen tot afschaffing van de tol te Graft. Uit dit schrijven blijkt, dat het gemeentebe stuur van Graft, bij een tot den Minister van Waterstaat gerichten brief, zich bereid heeft ver klaard tegen een koopsom afstand te doen van het recht van tolheffing. Door Ged. Staten zal thans'een onderzoek wor den ingesteld op welke wijze opheffing van de nog bestaande tollen zal kunnen plaats vinden. De voorzitter hoopt, dat het onderzoek met succes bekroond zal worden. Adres van de Hndeldrijvende en Ind. Midden- standsvereen. te Schagen c.s. aan den Minister van Financiën, betreffende een weegbrug te Scha gen voor het vaststellen van het gewicht der automobielen in verband met de wegenbelasting, waarop een gunstige beschikking is ontvangen. Het Burea uheeft aan dit adres adhaesie betuigd. Schrijven van den Inspecteur 'der Posterijen en Telegrafie te Haarlem inzake de omzetting van het Hoofdkantoor te Hippoly tushoef in een hulp kantoor. De heer Grunwald kan niet nalaten z'ijn spijt te uiten 'over dit besluit, wijl deze plaats .een centrum wordt. Spreker dringt er op aan "bin nenkort alsnog den Inspecteur hierop te wijzen. De heer Kuiper onderschrijft "dit ten volle en betreurt, dat er zoo weinig nota wordt genomen van de adviezen van de K'.v.K. Spreker acht het dringend noodzakelijk, dat hierin verandering komt. r De Voorz. zegt, dat het meerdere malen ge bleken is dat het vragen van adviezen door de Posterijen slechts pro forma is. Wellicht zal een algemeen protest eenig succes hebben. Besloten wordt deze zaak voor te leggen aan de Kamers van Koophandel. Schrijven van de K|. v. K. te Maastricht, met de vraag of onze Kamerbereid isr in beginsel een 'commissie in het leven te roepen, die tot taak zal hebben te onderzoeken op welke wijze men tot de oprichting eener industrieëele bank (In- vestment-bank) kan geraken. Door Mr. Moens wordt een uitvoerige toelich ting gegeven, waaruit blijkt dat de Industrie over te weinig kapitaal kon beschikken. De in stelling als bovengenoemd zal echter afhangen van particuliere beleggingen. In Holland is men nog niet overtuigd van dit belang. Blijkens de laatste volkstelling van 1920 is het getal landbouwers sedert 1890 van 500.000 tot 600.000 opgeloopen en dat van de industrie B A,s rr">n zo° nuen morgens slechtt een weinig V Purol «ven tuaecAen öe henden wrijft, dan wordt dit bij I hst ultetrljken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen: J en hel gevolg hiervan Ie dat na hel kamme,. Uw haar den ge- I heelêft dag keurig blijft zitten, van 600.000 tot 1 millioen. Een duidelijk beeld van welken omvang-dit is. In Engeland belegt men in veel grooter mate zijn geld in landbouw en industrie dan hier te lande. Spr. stelt voor een commissie te benoemen uit de leden, van de Kamer van Koophandel. De heer Hoogland meent gehoord te hebben, dat in Engeland voorrechten worden verleend aan degenen, die hun geld in de industrie beleggen. Door den heer Moens wordt dit bevestigd. Hierna wordt het voorstel Moens aangenomen. Die heer Wagenaar komt ter vergadering. Die Voorzitter wenscht van de gelegenheid ge bruik te maken, zijn genoegen er over uit te spreken, dat de Kamer thans het voorrecht heeft een geridderde in haar midden te zien. Thans bezit de Kamer twee ridders. Spreker wenscht den heer Wagenaar van harte geluk met zijn benoeming in de orde van Oranje Nassau. (Luide instemming). Die heer Wagenaar dankt voor de hartelijke woorden en excuseert zich voor het te laat ko men, hetgeen in verband staat met de opening van het nieuwe veilingsgebouw te Olbdam. Spr. ziet in de benoeming eene erkenning van den handel en van den arbeid der Kamer en hare verschillende oommissies. Missive van het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid, waarmede onze Kamer bericht wordt, dat het thans vigeerende Spaansché dou anetarief volgens verwachting van Hr. Ms. Ge zant te Madrid, einde September voor den tijd van zes maanden zal worden verlengd. Schrijven van den Minister van Waterstaat dat tot de invoering van de 4e postbestelling te Alkmaar nog niet kan worden overgegaan. De Inspecteur der Posterijen eu Telegrafie te Haarlem zal in overleg met de Kamer treden, ten einde eventueel de tijdstippen van aanvang der bestelling te wijzigen. Die voorz. deelt mede, dat volgens den direc teur van het pastkantoor er geen sprake is van invoering der 4e bestelling. Aandringen bij den Minister zo uop eene mislukking uitloopen. Die minister iheeft gezegd, dat de bestellingen in overleg met de K'.v.K. geregeld zullen worden. Door den directeur en inspecteur wordt thans een proef genomen, de le en 2e bestelling te ver vroegen, zonder dat belangrijke posten hierbij uitvallen. Die heer Kuiper begrijpt niet, als de intrek king der vierde bestelling een bezuinigingsmaat regel is, waarom dan de tarieven zijn verlaagd. Met de vierde bestelling zijn toch zooveel kos ten niet gemoeid en komt den handel ten goede. Dé voorz. zegt toe binnenkort wederom op de vierde bestelling te zullen aandringen. (Slot volgend nummer). Per Telefoon. DE DUITSCHE MINISTER V. BUITENLANDSCHE ZAKEN, DR. STRESEMANN, OVERLEDEN. BERLIJN, (V.D.) 3 October 1929. De Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Stre- semarin is hedemorgen kwart over vijf plotseling overleden. Nader wordt ons uit Berlijn medegedeeld: Sedert eenige dagen moest dr. Stresemann, op be vel zijner artsen het bed houden wegens een aan val van bronchitis. Daar de toestand zich niet ernstig liet aanzien, verliet hij Woensdag voor korten tijd het bed en zijn woning om deel te nemen aan de besprekingen der Rijksdagfractie van de Duitsche Volkspartij, in verband met de dreigende regeeringscrisis als ge volg van de voorgestelde reorganisatie van de werk loosheidsverzekering. Alhoewel hij spoedig naar huis terugkeerde, bleef hij in de politieke zaken medewerken en heeft hij Woensdag tot laat in den avond van zijn bed uit o.a. medegewerkt aan de verklaring die de fractie der Duitsche Volkspartij heden in den Rijksdag zou afleggen. Gedurende den nacht verergerde zijn toestand in die mate, dat onmiddellijk nieuwe geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zulks mocht echter niet meer baten. Hedenmorgen te kwart over vijf is h ij overleden. Dr. Stresemann werd 18 Mei 1878 te Berlijn ge boren. AMSTERDAM (V.D.) 3 October 1929. Het weekblad „Het Leven" heeft uit Friedrichshafen van de Zeppelinmaatschappij bericht ontvangen, dat de tocht op 10 October a.s. langs de volgende route zal plaats vinden: Friedrichshafen, Keulen, Nijmegen, Utrecht, Am sterdam, den Haag, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Zwolle, Groningen, Friedrichshafen. Echter ka nwegens het weer nog altijd deze rou te verandering ondergaan. In dit opzicht behoudt de leiding zelfs nog on derweg alle vrijheid voor. MOORDAANSLAG MEISJE DOODGESCHOTEN. ROTTERDAM (V.D.) 3 October. Hedenmor gen tusschen 3 en 4 uur heeft op den Schiedam- schen Dijk een moordaanslag plaats gehad, waar van de 19-jarige Betsy Wels, dochter van een café houder het slachtoffer is geworden. De dader, de 26-jarige zeeman Dikr B., deed, na

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2