Burgerlijke Stand BEURSOVERZICHT door Eaigelsche batterijen en bolwerken was om ringd „als in een couwe". Duizenden Javanen lagen aan de landzijde en hadden Jacatra reeds meermalen in* een moeilijken toestand gebracht. Daarbij was de Engelsche vloot van 15 schepen, die haar operatie met den roof van een Neder- landsch schip begonnen was, in aantocht. De zeven beschikbare Nederlandsche schepen konden onmogelijk aan de overmacht der Emgelschen weerstand bieden. Alles stond op het spel: ge lukte het thans niet de zege te behalen, dan was het met de Nederlandsche heerschappij in Indië waarschijnlijk voor goed gedaan. Begrijpt ge met hoeveel trots Coen later kon schrijven „siet en oonsidereert doch, wat een goede corrage ver- niach". 'Met angst en vrees gaf Coen het commando over het fort Jacatra over aan van den Broeck, om zelf met zijn schepen naar de Molukken te varen om daar versterking te halen. De vrees van Coen, dat Van den Broeck niet de rechte man op de rechte plaats was, bleek maar al te zeer gegrond te zijn. Na een schijnverdrag van vrede liet Van den Broeck zich door de aanbie dingen der Javanen verlokken om het Hof van den Regent van Jacatra te bezoeken, waar hij met een aantal der zijnen verraderlijk werd ge vangen genomen; de anderen bleven zich nog ge- ruimen tijd in het fort verdedigen tegen de ver bonden Engelschen en Javanen, maar ook zij begonnen weldra met de overmacht te onderhan delen. Toen er 31 Januari tot de overgave be sloten werd, ontstond er tusschen de overwinnaars verschil en de Batamsche regeering deed haxe rechten op Jacatra krachtig gelden. Het fort werd zoo goed mogelijk hersteld en men besloot aan den inlandschen vijand het hoofd te bieden. 't:\Verd half Mei. 'tGing als een loopend vuurtje, de blijde tijding, dat er 18 zeilen aan den horizon zichtbaar waren. Coen was er! Ein met de komst van Coen was het gevaar geweken. 30 Mei 1619 werd met het zwaard in de vuist het weinig ver dedigbare Jacatra verdelgd en 5 Aug. kon Coen schrijven: „In deser vougen hebben wij voet ende dominie in 't land van Java becomen. Het fonda ment van soo lange gewenste rendezvous is nu gelegt. „In Cpen leefde het Christendom; zijn brieven zijn getuigen van zijn geloof in de voor zienigheid Gods. Dat geloof kon hem ook sterken in moeilijke tijden en de ondergrond van zijn be kend woord „En desepereert nimmer"is bij! Cpen zeker geweest zijn vertrouwen op God. Gemeente ZUIDSCHARWOUDEl Over de maand September 1929. Geboren: Anna Margaretha, dochter van Jo- hannes Pannekeet en Guurtje Kramer. Overleden: Antje Bas, echtgenoote van Jacob O.tto, 67 jaar. Maria Dimfina Henselmans, echtgenoote van Willem Kraakman, oud 5'2 jaar. Aaltje Visser, echtgenoote van Lourens de Graaf, 62 jaar. Getrouwd: Geene. Ondertrouwd: Geene. Gemeente OUDE NIEDORP. Over de maand September. Geboren: Johannes Adrianus zoon van P. J. Rromp en van O. Ruiter. Maria Anna, d. van Johannes Petrus Jaspers en van A. Kramer. Simon Johannis, z. van 'Jb. Beemsterboer en van O. Et. Quax. Catharina Maria, d. van J. Th. Burger en van M. de Waard. Maria Dde- vera, d. van J. W. Quax en van El. Ploeger. Sophia Theresia, d. van J. Bakker en van J. Si. Bruin. OndertrouwdGeene. Getrouwd: J. J. Bijwaard en Ei. Ligthart, bei den alhier. Overleden: Cornelia Ruiter, echtgenoote van P. J. Tromp, oud 24 jaar. Gerardus Veld man, zoon van J. Veldman en van'G. Bloothoofd oud 1 jaar. Raijer Klaver, echtgenoot van Sijtje Nannes, oud 75 jaren. De heeren H. Oyens Zoon melden ons uit Am sterdam: Margarine Unies die het zoo zwaar moesten ont gelden, zijn nu vrijwel uitgeziekt, gelijk de beurs zulks noemt. De positie van dit concern kan als bedrijf veel gunstiger worden genoemd dan dat van Philips. Immers, het betreft hier een consump tieartikel, dat dagelijks versch gekarnd moet wor den gefabriceerd en waarvan de stroom nooit zal stilstaan, zoolang er minimumlijders op de wereld zijn, waartegenover een artikel als radio-appara ten weinig aan slijtage onderhevig is, zoodat hier wel degelijk van een verzadignigspunt kan worden gesproken. Ook beurstechnisch gezien meenen wij, afgaande op wat wij in den „hoek" zagen gebeuren, dat voor aandeelen Margarine Unie na het beko- j men van den eersten schrik wel degelijk weer hoo- gere koersen zijn weggelegd, ten ware de algemee- ne beurstoestand een spaak in het wiel mocht ste- ken. Zulks werd ook wel bewezen op den black Thurday, toen de Bank of England eindelijk tot de hoogst noodzakelijke discontoverhooging overging, Men dient te bedenken, dat het gemiddelde beurs- publiek, en zelfs de gemiddelde effectenbezitter, van de finesses eener discontopolitiek niet heel veel j benul heeft. Of de credietmarkt (een voor velen hoogst problematisch begrip) zich in de City zal handhaven dan wel naar Wallstreet zal overgaan, I laat velen ijskoud. Of de bona fide handel en nij- j verheid de interestrekeningen jaarlijks aanzienlijk verzwaard ziet, spreekt weinig tot de massa, die zulke cijfers toch niet in de jaarverslagen aantreft. I en het laatste decennium in Duitschland en Air.eri- ka al zulke miraculeuze rentestandaarden heeft ge zien, dat een cijfer van 6'l2% op zich zelf weinig imponeert. Maar de quick turn speculatie, die ge leerd had zich te leven in den vreeze van de discon toverhooging, moest toch even tolbetalen aan de theorie dat de beurs na zulk een schrikbarend feit 1 flauw behoort te zijn. „Per telefoon" reageerden Margarine Unies dan ook dien Donderdagmorgen 1 van 520 to 501. Ter beurze bleek echter al aan- stonds dat de paniek ditmaal niet doorging, en I zelfs trad de Londensche arbitrage als reddende j engel op. Met voorbthoud van schommelingen van I tien punten, die voor dit papier niet veel beteeke- nen, bleef de ondertoon later aan den vasten kant en alles wijst er op dat de wind slechts weinig in de zeilen behoeft te blazen om hier weer een a vans van beteekenis uit te lokken. Helaas was de wind niet bepaald gunstig. De be lendende aandeelen van Berkels Patent stonden bloot aan zwaren verkoopdruk, die voorzeker thans goeddeels van beangste houders afkomstig waren. Immers, de in aanmerking komende Rotterdamsche kringen hebben zeker reeds het noodige op koersen van 300% en hooger gespuid, gelijk wij met eigen oogen destijds in den hoek zagen gebeuren. Eer lang zal het verslag aan de heerschende onzeker heid een einde maken en 'bij gebrek aan recente gegevens zijn beschouwingen thans niet nuttig. Na een miniatuurpaniek bij Philips-Gloeilampen, gelooven wij niet dat hier spoedig weer een klassiek haussefestijn zal worden genoten. Ook Aniems moesten een flinke veer laten. Koers herziening van overschatte aandeelen is nu een maal aan de orde van den dag. Küchenmeisterwaarden stonden bloot aan tal van couranten wijsheden, die er niet bepaald blijk van gaven met kennis van zaken te zijn opgesteld. Aandeelen Kon. Petroleum houden op het oogen- blik de eer van de markt op. Suikerwaarden werden door een vlaag van pessi misme ten ongunste beinvloed maar zouden anders een uitstekende week hebben gehad, nademaal de termijnprijzen zeer vast blijven, nu meer en meer blijkt, dat de positie van het zoete product over de geheele linie verbetert. Rubber stelde teleur. Kunstzij de waarden bleken zoowel immuun tegen de onvriendelijke commentaren die vooral in de Duitsche pers nog opgeld doen. Van Berlijn gesproken. De groote banken begin nen ook al in te zien, dat de beurs een tonicum hoog noodig heeft, en dat deze patient op het punt staat aan chronische en pernicieuse anaemie te succombeeren. Natuurlij kkan een aangekondigde steunactie slechts eenige baissiers tot dekking nopen. Met zul ke lapmiddelen forceert men echter geen gezonde vraag. Zoolang de onzinnige aftapping der levens sappen via de oorlogsschattingen voortduren is er hier geen kruid gewassen tegen de malaise. Wat Wallstreet betreft, hier blijft het signaal bij voortduring op onveilig staan. Lijder aan slapeloosheid (schapen tellende): „1075, 1076, 1076, wel, ik geloof, dat het gaat „—1075 1076 1076 wel, ik geloof j dat het gaat helpen." Judge. Toerist (bitter gestemd)„En wat het nog dub bel ellendiger maakt, we hebben nog wel zoo netjes onze tandenborstels ingepakt." London Opinion. Oude rob:: „Die visschersvloot zal wel zoo dadelijk uitzeilen, juffrouw." Artiste: „Wel, loop er dan hard heen, en zeg ze, dat ze niet kunnen. Ik ben nog maar half klaar met mijn schilderij." Passing Show. Chef van de dorpsbrandweer: „Zeg eens, wat beteekent die oude emmer. Heeft misschien de eda. of andere amateur geprobeerd, het uit te maken." Passing Show.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4