Liefde De Moord van Saint-Ouen. üeehts&ken •lZ, k<srfed ™fepTrNp^ri,a, d.t ve Nieuwstijdingen GEWIJZIGD BILJET VAN f 1000. x_ Dmi„ 0 D« directie van de Nederlandsche Dank maakt j ^ala zou egn nieuwe kraan worden geplaatst, in de „Ned. Staatscourant" van 30 Sept., no. i D,aartoe wer<j gebruik gemaakt van de bok „Ti- 190, bekend, dat zij een bankbiljet van f 1000 in omloop zal brengen, hetwelk op verschillende punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De wijzigingen betreffen zoowel de kleu ren als de teekening. De voorzijde van dit biljet heeft, wat de tee kening betreft, eene kleine wijziging ondergaan. In de plaats van de ter weerszijden van de woor den ..betaalt aan Tioonder" en de tusschen de woorden „De Secretaris" en „De President" aan gebrachte in donkerblauwe kleur gedrukte lijn- versieringen zijn andere figuren in grijze kleur gedrukt. Overigens betreffen de wijzingen de kleuren, waarin het biljet is gedrukt. Dp linkerzijde van het biljet is thans grijsachtig groen, terwijl de rozet met het getal 1000 en de geheele overige rechterzijde paars van kleur is. Dez ©twee kleuren vloeien in het midden van het biljet geleidelijk ineen. Tekst, datumregel, serie-aanduiding en nunv mers zijn in zwart gedrukt. De 'gele tint van den ondergrond is vervangen door eene lichtgrijze kleur. De achterzijde van het biljet is thans gedrukt in de kleuren rood, groen en grijs. De band, waar in het watermerk zichtbaar is, heeft eene dof lichtroode tint met groene zoomen. In de twee onderste ovalen, waarin de serie-letters en num; mers in zwart zijn afgedrukt, wordt de serie bo vendien aangegeven door groote gearceerde grijze hoofdletters. POKKEN OP WATERpPOKKEN. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft thans geantwoord op de schriftelijke vragen met be trekking tot de alastrim, die het Tweede Kamer lid I. H. J. Vos verleden week inzond. In de eerste plaats deelt de 'minister mede, dat het niet waar is, dat op 24 Juni j.l. de Rotter- damsche geneesheer dr. P. H, Kramer bij een em ployé van het lichtschip „De Maas" een geval van pokken heeft verondersteld en dat het ge neeskundig Staatstoezicht toen daarvan „water pokken" heeft gemaakt. Hierbij merkt de mi nister op dat het Staatstoezicht van de Volksge zondheid weet dat het niet bevoegd is de diagnose die een behandelend geneeskundige stelt, te ver anderen. Vermoedelijk is het bericht een onjuiste overbrenging van het feit, dat de waarnemend- directeur van den G. G. D'. te Rotterdam over een bepaald geval het gevoelen heeft gevraagd van den inspecteur van de Volksgezondheid. Verder zegt de Minister dat de bepaling van de wet van 1872 nopens het kenteeken (het z.g. „briefje op de deur") in het K.B. van 16 Aug. 1929 niet van toepassing is verklaard, omdat anders groot gevaar bestond dat lichte gevallen, van welke de kennis noodzakelijk is, niet genees kundig zouden worden behandeld en daardoor onbekend zouden blijven. Ten slotte zegt de Minister niet bereid te zijn de indiening te bevorderen van een wetsvoor stel met de strekking de voorwaarden van inen ting tegen de pakken voor toelating van kinderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig moge lijk weder van kracht te doen worden. EEN KRAAN MET 65 TON DREIGT NAARi BENEDEN TE VALLEN. Bij een van de hellingen van de scheepswerf van P. Smit Jr. aan den Rreekweg te Rotter dam zou een nieuwe kraan worden geplaatst. Daartoe werd gebruik gemaakt van de bok „Ti tan". Kbrt nadat de kraan, welke 65 ton meet, was aangeslagen, en naar boven gelicht, hoorde men iets kraken. Het personeel, dat bij het werk aanwezig was .vluchtte weg en kort daarna zag men hoe de 53 M, lange arm van de kraan om boog. Tengevolge hiervan werd het evenwicht verbroken en begon het gevaarte te slingeren. Gelukkig echter bleef het in de kabels hangen, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voor gekomen. Met groote moeite heeft men het be schadigde gevaarte op den grond weten te krijgen. D;6 oorzaak vau het gebeurde/ is niet bekend. De materiëele schade is zeer groot. BOEKHOUDER TE WORMEVE1ER OP VRIJE VOETEN. De boekhouder J. B. van de coöperatieve maal derij „De Vooruitgang" te Wormerveer, die zich ten nadeele dezer coöperatie had schuldig ge maakt aan verduistering van f.25000, is na ver hoor op vrije voeten gesteld. Naar verluidt, zou verdachte volgens zijn verklaring in staat zijn het tekort binnen eenigen tijd aan te zuiveren; familieleden zouden hem daarbij financieel steu nen. SCHANDELIJKE ONTGROENING^ prartijken. In verband met verleden week: te Leiden in de studenten-sociëteit Minerva plaats gehad hebben de groenen-mishandelingen, heeft het comité tot bestrijding van den ontgroeningstijd, dat bestaat uit studenten, corpsleden en niet-corpsleden, zich schriftelijk tot het collegium van het Leidsch Studenten Corps gewend om nadere inlichtingen. Als voorbeeld van hetgeen de „Groenen had- den te verduren vermeldt het Haagsche „Volk de volgende ergerlijke feiten: Vier magere Groenen werden in een honden hok geperst. Dit hok werd gedurende een kwar tier in - alle standen en op vrij hardhandige wij ze door den tuin van „Minerva" gewenteld. Toen 'de bedrijvers, die vanzelfsprekend onder den invloed van sterken drank waren, genoeg hadden van hun wandaden '-waren de Groenen zóó uitgeput, dat zij eigener beweging het hon denhok niet konden verlaten, doch eruit getrok ken moesten worden. Op de Commissie kamer van de sociëteit ging het nog erger toe. Hier werden zij meedoogenloos met bierglazen bewerkt, die op hun lichamen wer den stukgeslagen. Nadat hun kleeren geheel met glasscherven bedekt waren, die tot op de huid doordrongen, trok men hun de kleeren van net lijf. En dan, zoo voegt het blad er terecht aan toe, heet het nog, dat met het oog op de vorming van den jongen student, de groentijd niet kan worden gemist. FEUILLETON 79) Land- en Tuinbouw DE BOOMGAARD. Hoewel hier en daar eenige verbetering valt te bespeuren in de behandeling van onze vrucht- boomen, moet over het algemeen geconstateerd worden, dat aan den boomgaard nog niet die aandacht wordt besteed, die hij verdient. Niet alleen voor fruittelers doch ook voor !de eigenaars van stadstuinen is het van zeer groot belang, dat een flinke oogst van gaaf fruit verkregen wordt. Wij laten den snoei thans met rust, ofschoon deze bij leiboomen en andere vormboomen niet van belang ontbloot is, doch vestigen in dit ar- tik el speciaal de aandacht op twee zaken, die in hooge mate invloed uitoefenen zoowel op de kwaliteit als op de kwantiteit der vruchten, n.l. het besproeien en het bemesten van de ooft- boomen. Het besproeien. Teneinde de vruchtboomen en dus ook de vruch ten zooveel mogelijk te beveiligen tegen den scha delijken invloed van dierlijke parasieten als blad luizen, schildluizen, bloedluis, bladvlooien, mijten en spintmij ten en ook de eieren van den water vlinder, is een bespuiting met een oplossing van Carbolineum zeer aan te bevelen. Deze oplossing neme men van 5—10 pCt. Hierbij dient vooral gelet te worden op het goed vermengen (emulsie, van het carbolineum met het water. In den regel voldoet het Carbolineum van de Utrechtsche As- phaltfabriek aan de gestelde eischen. Het besproeien geschiedt in den winter, als de blad- en bloemknoppen nog niet beginnen te ont wikkelen. De oplossing kan dan vrij sterk geno men worden, vooral als het de bestrijding van bloedluis betreft. Het gevolg van de bespuiting is ,dat zeer vele dierlijke parasieten en de eieren daarvan ten gronde gaan, terwijl de stammen en takken der boomen gezuiverd worden van mos en dergelijke, waardoor zij mooi gaaf en glad worden ,een belangrijk voordeel. Het besproeien met Californische pap mag evenwel niet achterwege gelaten worden, omdat op enkele uitzonderingen na de plantaardige pa rasieten niet door carbolineum worden gedood, doch wel door Californische pap. Wij hebben hier vooral het oog op fusicladium (schurft), een ziek te waardoor zeer groote schade kan worden' toege bracht aan het fruit. De aanwending geschiedt: le. kort voor den bloei met een sterkere oplos sing (1 op 15); 2e. kort na den bloei, a"ls de vruchten gezet zijn, met een zwakkere oplossing (1 op 40) en 3e. vier weken later nog eens met een oplossing van 1 op 100. Indien deze beide bespToeiingsmethoden, dus èn met carbolineum èn met Californische pap, worden toegepast, zal de schade door dierlijke en plantaardige parasieten tot een minimum be perkt blijven. Die bemesting. Rien tweede voorwaarde voor een goeden oogst is een geregelde bemesting. 'Er zijn menschen, die meenen, dat de bemesting van vruchtboomen niet noodig is, ofschoon hun aantal gelukkig afneemt. Het spreekt toch van zelf, dat orn veel vrucht te verkrijgen veel voedsel noodig is. Men bedenke hierbij, dat de toegepaste mest de wortels moet bereiken om werkzaam te kunnen zijn en dat daardoor de uitwerking van den mest in het eer ste jaar der toepassing niet zoo heel groot kan zijn. Door elk jaar opnieuw te bemesten zal de bodem ook in de diepere grondlagen ruimschoots van voedsel worden voorzien en kunnen de boo men zich krachtig ontwikkelen. Een bei&esting van 5 Kg. Ohilisalpeter, 12 Kg. Slakkenmeel en 12 Kg. Patentkali per stamboom, zooals die o.a. te Wijk bij Duurstede is toege past, kunnen wij aanbevelen. Men strooie deze stoffen evenwel niet te dicht bij den stam; de fijnere wortels, die het voedsel moeten opnemen, bevinden zich toch aan de uiteinden van het wor telgestel. Verder verdient het aanbeveling bij steenvruchten (perzik, pruim, kers) ook te zorgen voor kalkbemesting en wel van 2000 tot 4000 Kg. per H.A. ■Onze raad is dus: bespuit uw vruchtboomen èn met carbolineum èn met Californische pap en bemest ze goed. „Henri, hazoo!" riep Robert lachend uit; „nu oen ik er, nu begrijp ik het al." „Wat begrijpt u?" vroeg de jongeman, wiens kleur er niet op verminderde. „Ik wil 't je zeggen, Philippe, als jij mij be looft, heel oprecht in je antwoorden te zullen zijn. Zje eens aan, 'tis niet alleen het vertrek van uw moeder, wat je zoo mistroostig maakt, met haar verlaten ons twee allerliefste meisjes. Jij bent wel heel jong nog, maar op uw 'leeftijd is juist het hart zoo bizonder 'licht ontvlambaar voor liefde, 'k Heb goed geraden, niet waar De toon van vriendschappelijke goedhartigheid waarop dit gezegd was, had Philippe de Nayle eensklaps ontwapend. „Nu, 'tis waar. U hebt goed geraden." „(Moeilijk was 't ook anders niet. Op Mathilde Savanne heb je 't oog, niet'waar?' „Neen," antwoordde Philippe hoofdschuddend. Robert huiverde Moest dan de zoon zijner vrouw verliefd worden op zijn aangehuwde nicht, op de dochter van Robert's broer, door Robert vermoord? „Alinevroeg hij met een stem, die schier onmerkbaar beefde, „is 'tAline? Weet zij 't al?" „Neen, met haar heb ik nog niet gesproken. Wel met mama." „Zoo," sprak Robert met gerimpeld voorhoofd. Waarom zo umama er nogi 'niets van gezegd heb ben tegen mij i „Ze wil zeker liever wachten tot de toekomst onzer fabriek verzekerd is, tot zij mij in staat acht u nuttig ter zijde te staan en tot ik u voorkom, iemand te zijn, die tot ©en huwelijk zou I mogen overgaan." „Nu, ronduit gezegd, Philippe, ben je nog te j jong om aan trouwen te denken. Maar dat is bijzaak. Weet je wat we doen zullen, mijn jon- gunstig waren opgenomen. Op de fabriek kwam Claude Grivot ons tweetal tegemoet, niet bepaald onderdanig, maar toch beleefd, zooals hij altijd was tegenover Robert en diens stiefzoon. De laatste kon natuurlijk niets vermoeden van de vertrouwelijkheid, welke onder vier oogen heerschte tusschen de twee mannen, die door de misdaad aan elkander verbonden waren. „Hoever staan wij met de projectielen, nieuw model?" vroeg Robert. „De modellen zijn af," antwoordde Claude Grivot. Rn onze veld-mitrailleuse ,'Zal binnen enkele dagen gereed zijn om er de eerste proeven mede te nemen." arrondissementsrechtbank» Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 1 October. Uitspraken. H. P. J. R. Helder, onjuiste aangifte vermo gensbelasting 1926-'27 f5000 boete of 100 dagen. H. P. J. Ei. idem inkomstenbelasting vrijge sproken. H. van W. Helder, schuldmisdrijf, vrijgespro ken. 1 P. O. Si., Ursem, gedetineerd rijwieldiefstal, 6 maanden gevangenis. J. J. B. en Dl. S., beiden te Alkmaar, heling van door misdrijf verkregen goederen. Hervat ting op 15 Oct. a.s. L. K„ Petten ,als voren f60 boete of 60 dagen. Pieter M., Hoorn, opzettelijke brandstichting 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Simon K., Wieringen, verwaarloozing van een dier f150 boete of 100 dagen. Maarten B., Alkmaar. Plegen van ontucht met kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar (eisch 8 maanden), 6 maanden gevangenis. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 30 (September. De middernachtelijke held met het bierglas» De politierechterszitting, die zoo nu en dan verval van krachten schijnt te souffreeren, ken merkte zich heden door de behandeling van slechts een strafzaakje, dat bovendien al reeds tweemaal was aangehouden. Het betrof een snur ker uit Wormerveer, met name Pieter Joh. S., die in den nacht van 14 op 15 Juli ter gelegen heid van een bezoek aan Alkmaar in de Houttil een reuzematschudding had gemaakt na het ver laten van een populair café. Als souvenir had hij medegenomen een bierglas, dat bij gebruikte als strijdmiddel en waarmede hij een hem nieuws gierig aanstarend mede-nachtzwerveling uit Ou- dorp (een zoodanigen tik mee op zijn kersepit toediende, dat een bloedende wonde ontstond. Ja, de dichter loochent zich nooit. Poëta na scitur non fit, staat er geschreven: de dichter wordt geboren niet gemaakt. Aangezien echter de heer P. J. S., hierboven genoemd is een door de Haarlemsche rechtbank voorwaardelijk gestrafte, en vermoedelijk nog on der toezicht staanden reclassant, schijnt een mini- tieus onderzoek noodzakelijk en volgde opnieuw aanhouding, ditmaal tot 14 October e.k. Verder niets meer aanwezig. Goeden avond, dames en heeren. zegd hebt, dat er nu een misdaad meer óf minder niet op aan komt. We hebben dingen gedaan, die wij niet hadden willen doen, maar 't een is uit het ander gevolgd en dat gaat zoo door, tot er niemand meer bestaat, die ons beschuldigen kan. I We kwamen op de fabriek om te plunderen, niet om te moorden en het beste bewijs daarvoor is, dat ik zelfs geen wapen bij mij had. Het toeval wide, dat Richard te vroeg kwam. Zijn komst stortte ons in 't verderf, een revolver lag onder mijn bereik, geen wonder dus, dat ik daarvan gebruik maakte,, waarop (jij op Veronica Sollier, die mij aangreep en om 'hulp riep,, hebt geschoten Na den diefstal, hadden wfjj dus moord en brand gesticht. Op 't oogenblik zijn wij misdadigers, die men overal zoekt. Met het schavot ip t verschiet UiteteSTNuttest6jJTSS' van 't een en j SJÏdaT wij in°de toekomst niets zullen te vreezen 't 'ander een zeer gedetailleerde beschrijving ma- J hebben, moet het verleden door het heden vernie- J_i - - .1 1,1 „,r.n TV/f «1 -»»! Vï Q 1 P PPR G.Tirlp.T* dn,] JitJil} ZiOiLLC LIU Wvi o w u J -Ij. 1 vooral niets hoegei^amd uitlekken van dat werk Er zijn met die mifrailleuse-zaak: behalve nog 1LJL Z.1JI1 JLL1C o 'U.1G miiKwiivuuv dat het een vaderlandslievend werk is rijke sommen te verdienen. Maxim is onze con current, laten we dat nooit vergeten. Wij moeten hem voor zijn, een geruimen tijd voor zijn. Gri- vot, kom mee naar mijn kantoor, ik moet je spreken." „Robert had in de nieuw opgebouwde fabriek zijn kantoor zoodanig laten inrichten, dat men daar nooit bespied of beluisterd kon worden en tegen elke overvalling behoorlijk gevrijwaard was „Haat mij beginnen met je te zeggen, Olaude,' sprak Robert, toen de twee booswichten onder vier oogen waren, „dat ik gisteren met O, Brien heb gesproken. Hij doet het hoor, hij doet het. ?Wat Belast hij zich met de blinde vrouw te doen verdwijnen?" n Ja, maar 't zal geweldig duur zijn. ,'iO, zijn rust, zijn veiligheid kan men nooit te duur betalen. Hoeveel?" „Ik heb een millioen toegezegd." „Een millioen? Ben je gek geworden, Robert? Waar moet je dat millioen vandaan halen?" „O, dat betaalt Buitschland hem door mijn tusschenkomst." „Duitschland (Zeker, als ik Duitschland het geheim ver koop van onze nieuwe mitrailleuses en van onze bijzaak. Weet je wat we doen zullen, mijn jon- kooP van onze n gen? We gaan a.s. Zondag naar Saint Maur, naar nieuwe projectielen voor tmarmegeschut. Sheer Savanne, en dan wil ik eens heel ver- j Claude Grivot werd een weinig bleek. „Wil hart had uitgestort en vooral dat zijn plannen mogen daarbij onze hoofden niet verliezenHer voor de toekomst door zijn stiefvader nog al mogen daarbij onze nooiaen nier verliezen, ucr inner jij je niet, Cjlaude, hoe je mij zelf eens ge- ilcllid-u lö liet i/ac/iioi» x ven, dat is de kleine Martha, die een ander dan O'Brien in magnetischen slaap zou Runnen bren gen, ondervragen en doen spreken. Het heden is Duitschland, Duitschland, dat weet, hoe Robert Vernière en Claude Grivot de mannen zijn van de drievoudige misdaad te Saint Ouen, Duitschland, dat ons tegenover de Fransche justitie zou kunnen ontmaskeren en in 't ver derf doen storten. Maar Duitschland zwijgt, als ik de mij gedane voorstellen aanneem, meer dan dat, het wil ons steunen, zoo wij ooit steun be hoeven. Het heden zal dus 't verleden te niet doen en in ruil voor enkele geheimen van onze bewapening, ontvang ik drie millioen, waarvan er één zal overgaan in handen van O'Brien, die, tegen dien prijs, Martha Sollier zal doen ver dwijnen, en Veronica, en dat gevloekte^ cachet. Om tot zulk een resultaat te geraken is t waar lijk niet te duur betaald." „Je hebt, zooals ik merk, Robert, dus gehoor gegeven aan de oproeping van baron Schwartz „Ja, gisteren ben ik naar'hem'toegegaan. Juist bij hem 'heb ik gehoord, welk ontzettend gevaar on« bedreigt en tevens de voorstellen, waarvan ik daareven al sprak." n „Heb je die voorstellen al aangenomen? „Integendeel, wij zijn nagenoeg als vijanden van elkander gescheiden, 'tis O'Brien die mij heeft aangeraden om Schwartz in een beleefd schrijven een maand bedenktijd te vragen. Maar ik heb nu zelf geen dag bedenktijd meer noodig. „Dus zijt ge besloten je voor Duitschlands eischen te bukken „Ik ben besloten tot alles, Claude, om onze hoofden te redden." „Misschien hebt ge gelijk Duitschland kan in geval van nood, onze reddingsboei zijn Le ver Schwartz de zoozeer begeerde geheimen, maar tegen dadelijke betaling." „O, wees gerust. Ik zal allerlei voorzorgsmaat regelen nemen, ook die, dat wij zelf ons tegenover Frankrijk niet kunnen compromitteeren. Mocht ons onverhoopt een beschuldiging naar 't hoofd worden geslingerd, dan moet die beschuldiging terugvallen op anderendie niet zullen kunnen bewijzen, dat zij onschuldig zijn." „(Wanneer gaat O'Brien aan 't werk? „.Zoo gauw mogelijk. Dat hangt af van som mige maatregelen, die ik moet nemen of doen nemen met betrekking tot Veronica Sollier." „<Alles hangt, goed beschouwd, toch nog erg in de lucht, Robert. Wat O'Brien wil beproeven kan mislukken, kan ontdekt worden en dan heb ben we ons nieuwe gevaren geschept." ,£ie er iets beters op te vinden, als je kunt, zeide Robert verstoord. „Het zou misschien wel te doen zijn. Maar ik moet het je verklaren langs een kleinen omweg. Mijnheer Dianiël Savanne moet zeer gehecht zijn geweest aan uw broer Richard, dat is mij uit honderd dingen gebleken, maar wee't je ook, Ro bert, of hij die genegenheid ook heeft uitgestrekt tot Richards dochter, tot uw nicht Aline?" „Als Aline zijn eigen kind was, Claude, zou n.ij niet meer van haar kunnen houden dan hij au doet en voor haar tot grooter offer bereid, zijn. Ziiedaar, ik ben zeker, dat hij, als wij niet uit Berlijn waren overgekomen en Denise mijn nicht niet dadelijk onder haar protectie had ge nomen, ik ben zeker, zeg ik, dat hij dan voor Aline zou hebben gedaan wat hij doet voor Ma thilde, zijn eigen dochter, want hij heeft die twee even'lief!" „Heel goed. Geloof jij, Robert, geloof jij dat die rechter iemand is, die onder welke omstandig heden dan ook, nooit kan afwijken van zijn plicht? Z,ie je, Robert, dat vraag ik je hierom, omdat ik van jou zou willen weten, of Savanne's toegenegenheid voor uw nicht, Aline Vernière groot genoeg zou zijn om haar te beschermen indien hij, dat doende, er van af moest zien om de misdadigers van Saint Ouen te straffen. Ben je er, Robert? Kijk eens, ik verbeeld mij, dat die rechter van instructie 't met zijn geweten op een accoordje zou gooien, als Aline Vernière, voor wie hij een vaderlijke toegenegenheid gevoelt, de vrouw, de bruid of de verloofde was van jou stiefzoon Philippe."

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6