H NIEUWE Gemeenteraad Harenkarspel Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 8 October 1929 88e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland No 119 IHTERC. TELEPHOOR SI LANKEDIJKËR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnemonteprije per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. R. KEIZER. Bureel Hoordsdiarwoiide. Groot< ktteis nw 'tGebeurde in een onzer Noordhollandsche vei lingen. In de banken der kooplui had een dandy-achtig heerschap, als vreemde eend in de veilingsbijt plaats genomen. Het betrekkelijk nog zeer jonge mensch zag er zeer sjiek uit; hij rook (verbeeldt je een groentenboer) naar parfum, droeg een hard hoedje, het borstzakje zijns modernen costuums vertoonde een lefdoekje; de sokjes waren up to date, vouw in de naad van zijn pantalon; ook de lorgnet ontbrak niet. Mijnheer nam plaats en keek" scherp uit, want hij had 5 ton goed noodig en verbeeldde zich, dat hij daarmee de veiling alsmede de boeren geluk kig en de doodgewone kooplui een lesje kon geven in goede koopmanschap. Kwam er een partijtje voor, dan stelde mijnheer vele vragen. Hoe zwaar is de kool per stuk Hoe veel uien gaan er in een kilogram zag!! He omstanders kregen schik in 't geval, de spot en plaagzucht kwam bij de kooplui boven. Zoo'n verwaande kwast noppelde er al een. Bij elke vraag ging mijnheer staan, om na de beantwoording weer te gaan zitten. Toen kwaan er een partijtje peren. Zijn dat winterperen? vroeg de sjieke heer. De kooplui gigelden van ingehouden pret. ,jKevers", siste het van onder de lorgnet en hij verhief zich voor de zooveelste maal. Toen gebeurde het. Er moest iets gebeuren, er zat electriciteit in de veilingslucht. Daar lag een koopman op mijnheer's zitplaats een... doodrijpe tomaat. Na zijn vraag te hebben geuit, gaat mijnheer met zijn sjieke pantalon zitten op voornoemde vrucht, blijft even kalm zitten; totdathij iets voelde op zijn huid, op zekere niet nader aan te duiden plaats, een onder zoek instelde, een kleur kreeg als vuur, een stort vloed van scheldwoorden uitte en wegliep. Do „kervers" mitsgaders de bouwers brulden. Voor de zooveelste maal wil ik het eens over de bloemkool hebben. Maandagmorgen nam ik de gelegenheid waar, om de bloemkoolveiling te Broek mee te maken. Een heel verschil, als men de beladen schuiten daar ziet en de dito in de Streek en Medemblik. Er zitten te Broek een massa stuks in een schuitje, maar de totaalmassa blad en bloem is tegenover de andere plaatsen gering, 't Komt ook wel hier van daan, dat men ten onzent nog voor 't meerendeel Le Cerf aanvoert en elders zware )en grove reuzen. De prijs is er ook naar. Gordige Lo Cerfjes, U.C.B., brachten een prijs op van on geveer f 10 per honderd, niet U.O.B., een gulden of drie minder. Denzelfden dag werden te Boven wars pel voor eerste soort f 29, voor tweede f 14 tot f 16 en derde bracht van f 3f 5 per 100 stuks op. Ik had over 't geval nog een gesprek met een oud-bouwer, met wien ik 't genoegen had een partijtje „gnappe" Le Cerfjes te bekijken. De eigenaar-bouwer beweerde al: dat is voor 't Stemmingsbeeld en heusch, hij had 't niet mis. Die koolkes waren mee de beste van de markt, Ü.O.B.-kooltjes, tamelijk van omvang en redelijk van kwaliteit. Dat is zoowat ons doorsnee-beste goed, zei men mij. Tüen boomden we nog wat door. Zou 't ook in den grond zitten, daar de oorzaak liggen van 't niet te ontkennen feit, dat we met 't artikel bloemkool met geen mogelijkheid tegen „de Oost" j op kunnen? vroeg ik. Dat denk ik, zei zijn reeds wat op jaren ko mende metgezel. Neem b.v. onze akkers om de /uid-West. 'tls daar een mooi, zacht gcondje, prima geschikt voor allervroegste piepers. Is 't land echter van de allerbeste kwaliteit? Heeft het „innikhoud"? Als ge het niet reusachtig, als een moestuintje bewerkt, begraaft onder de kunst mest, tien tegen een, dat het gauw „uitbouwt" is. 'tls licht land. Op zandgrond kan men ook tarwe telen, op een veengrond eveneens. Als ge maar niets aan meststoffen spaart. En toch als ge het graan van zulke gronden vergelijkt bij dat op beste kleigronden geteeld, is er altijd groot verschil. De korrel van 't graan van de lich te gronden is lichter, bij vermaling krijgt men meer zemelen. Met kunstmest kan men een heele boel berei ken echter van de lichte gronden graan als van zware telen, dat krijgt men niet klaar. Wat, overgebracht op de bloemkool zeggen wil: onze akkers zijn heel wat lichter dan in de Streek ,en dat komt uit in de grootte van de bloemkool. Opmerkelijk is wel, dat een bij uitstek prac tised ervaren bouwer in de Streek, wiens meening ik ook vroeg, tot eenzelfde conclusie kwam. Als we dit nu als feit aanvaarden, dat we n.l. hier aan den Langendijk du eenmaal niet een van natuur uit geschikten bloemkool-grond hebben, dan kunnen we wel uitscheiden met vergelijkin gen te maken met de Streek. Dan zullen we de Langendijker bloemkool op eigen merites hebben te beoordeelen. En dan is het de vraag, loont het dit artikel te sorteeren, in drieën? Ik antwoord, 'tkan met niets minder toe. "f Dat goed sorteeren voordeelig is, komt ook ten onzent uit, U.O.B.-kool is beduidend hooger in prijs, dan niet op die conditie aangeboden kool. Nu heeft men de regeling ingevoerd, dat niet otp U.O.B.-conditie verkochte kool, ook niet bij inlading van label mag worden voorzien. Dit lijkt me een praktische maatregel. De vorige week Woensdag heeft de Veilings- vereeniging de „Tuinbouw" te Obdam haar nieuw veilingsgebouw onder groote belangstelling op eenigszins feestelijke wijze geopend, 't Geheel ziet er best uit; 'k verwijs naar een reeds eerder in dit blad verschenen beschrijving van den nieuwbouw. Er zijn vele goede woorden bij die gelegenheid gesproken. Daar te Obdam is nog volop gelegen heid. voor uitbreiding, de polder heeft een opper vlakte van rond 700 HA., waarvan nog 400 H.A. groen. (Mijn felicitatie aan de Ver. de Tuinbouw; mogen de uitgesproken wenschen in vervulling gaan. Maandagmiddag 3 uur vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente onder voorzitterschap v. den Edel Achtbaren heer H. Nolet, burgemeester. Secretaris de heer A. Dam. Afwezig de heeren Francis en Bakker. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom waarna de notulen der vorige verga dering na voorlezing ongewijzigd worden goedge keurd en vastgesteld. Bericht van verhindering is ingekomen van de h.h. Francis en Bakker. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces verbaal van verificatie der boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 27 September '29. Aanwezig overeenkomstig de boeken f 1645. 491/2. Schrijven van Ged. Staten waarbij onder voor waarden tot 1 Mei 1930 ontheffing wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Bericht van het Prov. Waterleidingbedrijf dat om trent de aansluitingsmogelijkheid van Schager- waard een nader onderzoek zal worden ingesteld. Verzoek van de afd. Noordholland der ver. van Nederl. Gemeenten om een bijdrage van 0.25 cent per inwoner voor het aankleeden van de bestuurs kamer in het nieuw te stichten gebouw der vereeni ging te 's-Gravenhage. B. en W. stellen voor daaraan te voldoen. Het bedrag hierboven gevraagd bedraagt pl.m. f7.50. Aldus wordt besloten. Benoeming personeel voortgezet lager onderwijs. B en W. stellen voor in den aanstaanden winter wederom voortgezet onderwijs te doen geven aan de school te Dirkshorn en subsidie te verleenen voor dergelijke cursussen aan de bijzondere scholen Voorgesteld wordt hetzelfde personeel zooals dit het vorig jaar werkzaam was, wederom te benoe men. De heer Dekker acht dit onderwijs overbodig m verband met de invoering van het 7de leerjaar. De voorz. deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. van meening was, dit onderwijs alsnog voor 1 jaar te moeten doorvoeren. Mocht hierna blijken, dat de deelname onvoldoende was, zoo kon zulks het volgend jaar worden stopgezet. Wethouder de Groot is van meening dat het plat teland zieer ten achter is bij de groote steden, daar de gelegenheid om H.B.S. en Gymnasium te bezoe ken niet zoo gemakkelijk is. Het vervolgonderwijs acht spr. daarom van zeer groot belang. Weth. Dekker is van oordeel dat het vervolgon derwijs gelijk staat aan het onderwijs van de 6de en 7de klasse. De kosten acht spr. bezwaarlijk, daar dit voor de 3 scholen f 1000 zal kosten. De heer de Vries is overtuigd dat het kleine beet je extra onderwijs in alle gevallen behouden moet worden ondanks dat het eenige offers zal vragen. Het hoofd der school zal er wel zorg voor dragen dat het gegevene een voortzetting is van het on derwijs op de school. De heer Duyves is ;er in geen geval voor reeds nu dit onderwijs af te schaffen. Anders is het, wan neer het 7e leerjaar reeds eenige jaren gegeven is. Spr. is van meening, dat het vervolgonderwijs lang zamerhand de belangstelling zal verliezen door het 7de leerjaar. De heer Doodeman zegt dat er in het Waarland weinig animo voor is. Hierna wordt het voorstel aangenomen met ii stemmen. Tegen stemden de heeren Dekker en Doodeman. Voor het handwerkonderwijs wordt voorgesteld het minimum aantal leerlingen op 6 te bepalen. De heer de Vries is van meening dat door het bepalen van dit aantal de geheele vervolgonderwijs cursus in het gedrang komt. Spr. stelt als voorbeeld als er 6 jongens zijn en 4 meisjes, en deze laatste speciaal voor het handwerkonderwijs komen, de ver volgonderwijscursus niet zal kunnen doorgaan, om dat het minimum voor beide cursussen niet wordt bereikt. Besloten wordt den toestand te laten, zooals deze Voorstel tot uitbreiding van het electrisch net te Waarland. Voorgesteld wordt het electrisch net uit te brei den: 1. door aansluiting van perceelen in den Smeu gelpolder 2e door aansluiting van perceelen in den Speketerpolder. Eerstgenoemde aansluiting zal rendabel zijn, de laatstgenoemde alleen, indien de belanghebbenden 20 pet. in de kosten bijdragen. Voorgesteld wordt op die voorwaarde de uitbreiding tot stand te bren- een. De eerstgenoemde zonder bijdrage. De kosten voor de aansluiting genoemd onder f340, voor onder no. 2 f750. Conform het voorstel wordt besloten. (De heer Dekker voerde hierbij het woord, doch was dit voor de Pers onyerstaanbaar. Verslagg,) Behandeling gemeentebegrooting, begrooting B. Armbestuur en begrooting electriciteit bedrijf over 1930, met de in verband daarmede ingekomen ver zoekschriften. Bij de begrooting zullen worden behandeld ver zoeken van Het Witte Kruis, de commissie voor de malariabestrijding door de bevolking en de vereeni ging tot bevordering van den arbeid van onvol waardige arbeidskrachten, om subsidie. Voorge steld zal worden resp. f 20 f 15 en f15 subsidie te verleenen. Bovenstaande verzoekschriften worden met alge- meene stemmen ingewilligd. Hierna komt in behandeling het verzoekschrift van de commissie van actie tegen de salarisverhoo ging van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers. De voorz. deelt mede dat door de meerderheid van B. en W. de verhoogde salarissen op de begrooting zijn geplaatst, echter zonder de pensioenbijdragen. Wethouder de Groot zegt voorstander van de ver hooging te zijn door de tot stand koming van de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten echter is spr. tegen de pensioenbijdrage. Spr, acht dat een ingrijpen door Ged. Staten in de gemeente autonomie. Wethouder Dekker acht de verhooging, die de ge meente honderden guldens zal kosten, ongemoti veerd. Spr. is er niet voor de verhooging op de begrooting te plaatsen. De heer- de Vries deelt mede, dat de commissie er hare verwondering over heeft uitgesproken, dat ondanks dat allen tegen de verhooging waren, de meerderheid van B. en W. toch de posten op de begrooting heeft geplaatst. Er moet toch niet ver geten worden, dat de belastingbetalers het moeten opbrengen. De commissie, heeft dan ook met al- gemeene stemmen besloten die posten niet te hand haven en geeft B. en W. in overweging die posten terug te nemen. Wethouder de Groot geeft toe, dat allen spon taan tegen de verhooging waren. Door spr. is toen gezegd, waar plichten zijn, zijn ook rechten. Die werden door Ged. Staten niet aangegeven, echter door de doorvoering van de finantieele verhouding is hierin verandering gekomen. De voorz. zegt, gehoord de besprekingen in de meerderheid van B. en W., niet genegen te zijn die posten terug te nemen. Z.E.A. is overtuigd dat. Ged. Staten toch de verhooging zullen doorvoeren erf de raad binnenkort toch voor het feit geplaatst wordt. De heer de Vries hoopt dat de raad zich met hand en tand zal verzetten en geeft de gemeenteraden in overweging de post niet op de begrooting te plaatsen. Spr. is overtuigd, dat door Ged. Staten in uiterste instantie een andere regeling zal wor- gesteld, daar de beslissing van de Kroon hierdoor zal worden uitgelokt. In stemming gebracht wordt het voorstel van de commissie om de bestaande salarissen te handha ven met 41 stem, die van weth. Groot, aangeno men. De post onvoorziene uitgaven zal met deze be dragen verhoogd worden, echter niet met de bedoe ling later hiehuit die bedragen te putten, doch om gedekt te zijn tegen mogelijke tegenvallers. Behoudens enkele kleine bemerkingen van de com missie, welke door den voorz, worden toegelicht en waarmede de leden zich volkomen vereenigen, ad viseert de rapporteur de heer de Vries tot goed keuring en vaststelling. Aldus wordt besloten. Nadere vaststelling besluit geldleening tenbe- drage van f 1400 Ged. Staten verlangen dat het besluit tot het aan gaan der geldleening van f1400 wordt aangevuld met de bepaling, dat de gemeente te allen tijde bevoegd is tot geheele of gedeeltelijke aflossing. B. en W. stellen voor die clausule aan het besluit toe te voegen. Aldus wordt besloten. Voorstel tot het verleenen van een voorschot inge volge de landarbeiderswet tot het bekomen van een plaatsje. Door W. W. Bleeker te Slootgaard is onder over legging van de wettelijke bescheiden verzocht een voorschot te verleenen van f 3250.tot het be komen van een plaatsje ingevolge de landarbeiders wet. De totale kosten bedragen f 3612.10. B. en W. stellen voor dat verzoek in te willigen. De voorz. spreekt er zijn genoegen over uit, dat deze wet ook in deze gemeente ingang heeft ge vonden en hoopt Z.E.A. dat dit navolging zal vin den. Hierna wordt conform het voorstel besloten. Hierna komen nog de volgende ingekomen stuk ken in behandeling, welke niet op de agenda zijn vermeld. 1. Schrijven van den Bond van administratief Personeel in Nederland met verzoek de opheffing van de betaaldagen van den Rijksontvanger tegen te gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek van den heer van der Laan, hoofd der school, voor beschikbaarstelling van een ver warmd lokaal te Dirkshorn ten behoeve voor een te geven cursus aan volwassenen als verleden jaar. Weth. de Groot verzoekt hetzelfde voor Kerke- buurt. Wordt ingewilligd. Rondvraag. Wethouder de Groot vraagt of het thans niet den tijd is de prijzen van landhuren vast te stellen De voorz. zegt dat dit een punt van bespreking in comitévergadering zal zijn. De heer Dekker klaagt over de lakschheid van den gemeente-opzichter ten aanzien van verschil lende uit te voeren werken. Spr. wijt aan hem aiie schuld. De voorz. zegt toe hierover met den gemeente opzichter te zullen spreken. De heer de Vries vraagt verbetering van een ge- meenteput voor de woning van den heer Kaandorp. De waterloozing laat hier veel te wenschen over, omdat de put te hoog ligt. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Doodeman zegt dat op een der voorgaan de vergaderingen besloten is tot het nazien en plaatsen van de borden der maximumsnelheid even eens voor het aanbrengen van een hok voor sintels en bewaarplaats voor fietsen bij de schooi. De voorz. zegt dat hiermede dezelfde opmerking als door den heer Dekker wordt gemaakt. Z.E.A. zegt onderzoek toe. De heer Doodeman vraagt nogmaals de gelegenheid open te stellen voor inenting, daar velen niet in de gelegenheid waren bij de twee voorgaande kee ren, omdat niet het juiste uur was vermeld. De voorz. zegt het verzoek aan den dokter te zul len overbrengen en zullen plaats en tijd nader wor den bekend gemaakt. Hierna volgt sluiting der vergadering. A-vanVAIKEMBURG'S- 'iLEVERTR •LEEUWARDEN Nieuwstijdingen DE VLUCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN BOVEN ONS LAND. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de volle dige route welke de „Graf Zeppelin" op 10 October wanneer de weersomstandigheden medewerken, op zijn tocht boven Nederland zal volgen als volgt is opgesteld: Nijmegen Utrecht, Amsterdam Den Haag Rotterdam, Breda, 's-Hertogenbosch, Arnhem, Zwol le, Leeuwarden, Groningen. Het luchtschip komt uit de richting Dusseldorf en verlaat het land in de richting Embden. Voorts wordt gemeld, dat hoogstwaarschijnlijk dit jaar geen verdere vluchten boven Nederland zullen worden uitgevoerd. Te Amsterdam en te Rotterdam gullen vliegtui gen opstijgen om het luchtschip tegemoet te gaan Van Amsterdam uit zal getracht worden de ont moeting boven Utrecht te doen plaats hebben en van Rotterdam uit boven Leiden. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM. Zaterdag zijn de verschillende werkwillige arbei ders weer naar hun woonsteden teruggekeerd. De Zeeuwen die werkzaam waren aan de hout- werven in het Westzijderveld zijn des morgens per spoor met de eerste gelegenheid vertrokken. Des namiddags volgden de bewoners van de Zui derzeeplaatsen, die eveneens aan de in het West zij derveld gevestigde houtzaken te werk waren ge steld. Ook deze gingen per spoor heen Ten slotte zijn de werkwilligen, die op het zgn. eiland verblijf hielden en in dienst van de firma's William Pont en Schuddeboom waren, tegen twee ën per dekschuit en onder bescherming van politie booten vertrokken. Er deden zich bij het vertrek geen incidenten voor. Ongeveer 40 werkwilligen van elders, die in vas ten dienst waren aangenomen en over de ver schillende houtfirma's verdeeld zijn, bleven achter De stakers, die gisteren direct herplaatst konden worden, ontvingen daartoe een schriftelijke oproe ping. Van de rijksveldwachters, die tijdens de staking te Zaandam gedetacheerd waren, zijn ruim 30 ver trokken. De overigen zullen spoedig dit voorbeeld volgen. ZIGEUNERSTREKEN. Een zigeunerjongen van omstreeks 16 jaar, ver moedelijk afkomstig uit het woonwagenkamp te Loosduinen houdt er vreemde manieren op na om aan den kost te komen, of liever, om centen uit een andermans zak in de zijne te hevelen, vertelt het „Vad." Zoo reed hij Vrijdag op den Monster- scheweg, Passeerde hij nu een of meer voetgan gers, dan reed hij even verder nadat hij omgekeken had, wat den schijn opwekte, alsof hij afgeleid werd, met een flink gangetje tegen een boom op. Als een zoutzak liet hij zich dan vallen en bleef dan kreunend liggen. Het publiek, dat dan ijlings toeschoot, hielp hem overeind. Was de jongen dan schijnbaar wat op verhaal gekomen, dan begon hij te lammenteeren over de pijn, die hij had, over zijn beschadigde fiets en kleading over zijn slechte ou ders, enz., wat in den regel het gevolg had, dat eenig geld uit de zakken van de medelijdende om standers in den zak van den zigeunerknaap ver dween. Ook reed hij wel eens per ongeluk tegen een hem passeerenden wielrijder of handwagen op, waarna dan hetzelfde tweede bedrijf volgde. Eenige werklieden, die in de buurt aan den ar beid waren, kregen de handelwijze van den knaap in de gaten en toen hij, nadat hij weer tegen een anderen wielrijder was opgebotst, op den grond lag te kreunen, waarschuwde men het publiek, dat zich om het slachtoffer had verzameld. Inplaats van geld, kreeg de simulant bijkans een flink pak slaag, maar door zich vlug uit de voeten te ma ken, liep h ij dit nog net vrij. Sindsdien liet hij zich op den Monsterscheweg niet meer zien. Hy heeft wellicht een andere plaats als operatie-terrem ge kozen. NEDERLANDSCHE GROENTEN- en FRUIT- TENTOONSTELLING TE KEULEN. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der In ternationale vereeniging van Hotelhouders zal van 12 tot 20 October a.s. in het Messegebaude te Keu- len-Deutz een hotel-vaktentoonstelling gehouden worden. Het Centraaal Bureau der Tuinbouwveilingen heeft deze gelegenheid aangegrepen om in dit cen trum van het West-Duitsche industriegebied een tentoonstelling te organiseeren van Nederlandsche groenten en fruit. Op een oppervlakte van 400 M is beslag gelegd. DE POSTVLUCHT NAAR INDIE. Het derde vliegtuig te Jask aangekomen. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat het derde postvliegtuig op weg naar Ned. Indië, gistermorgen om 5.40 uit Bagdad is vertrokken en na een tus- schenlanding te Boesjir om 16.40 te Jask is aangeko men. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1