Jmazem- Uit den Omtrek De plechtige uitvaart van Dr. Gustav Stresemann MUNMAPtl Plaatselijk Nieuws ZiUIDlSCiHAR W OUDlEL oudagavond is bij den heer Kramer te uidschar- woude een zoo goed als nieuw rijwiel ontvreemd van den heer O. Koeman Jr., Dit rijwiel was ver zekerd bij de Oudkarspelsche Kijwielverzekering. OUDKARSPKL. Wegéns bedanken van den heer Kaan als pen ningmeester van D;.T|.Si., is in diens plaats be- noeftid de heer Groot uit Oudkarspel. OUDE NIEDORP. Zaterdagmorgen zakte de 10.000 kilogram wegen de stöomwals, die hier op het oogenblik is om den nieuw aan te leggen weg te walsen, door den berm van den weg in de kom van het dorp en kwam on derste boven te liggen, in de sloot. De berm van den weg die het vorige jaar pas aangebracht was, was door de vele regens der laatste dagen zacht gewor den, met bovenstaand gevolg. De machinist wist bijtijds van de machine te springen, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. Om zoo'n groote wals te zien werken is op zich zelf al de moeite waard, maar nu het gevaarte in de sloot lag, liep het geheele dorp leeg. Den zelf den dag nog werd begonnen het gevaarte uit zijn ongewone verblijfplaats te halen. Velen zullen ge dacht hebben dat dit niet gelukken zou, temeer daar men over primitieve hulpmiddelen beschik te, nl. een paar dommekrachten en de noodige bal ken. Ieder stond dan ook verbaasd toen Zondag morgen de wals weer in zijn gewonen stand stond. Langs de straat Van ^Broek-Noord begaven wi ons naar Biroek- Ziuid, 'mijn ietwat brommerige metgezel en de schrijver van deze schetsjes. Even voorbij 't Postkantoor viel 't oog mijns vricnds op de prachtstraat. 'k Waagde de opmer king. Nu is het toch maar prima in orde, onze Dorpsstraat is in allerbeste conditie; geen gaatje, geen plasje, ('t had pas geregend) kortom de straat is „af". Nu#ks zei: ,,'tWordt meer dan tijd. Broek wordt berucht om zijn bestrating. Hoeveel maal is de straat al omgelegd, bijgelegd, nieuw gelegd, in luttele jaren? Verheugt u in 't heden, Nurks! heb ik gezegd en haal geen oude koeien uit de sloot. Ben jij soms feilloos? Toen keek ie nijdig als 'n spin en zei niets meer tot we in Broek-Zuid kwamen. In Biroek- Zuid woont oogenschijnlijk 't meest moderne deel der dorpenaars. Daar verrijst om de maand óf een garage, óf een nieuw woonhuis. Loopt ge daar, dan waant ge u (tot ge aan de spoorkruising komt)[1net eenige verbeelding te zijn op 't mooiste plekje van St. Pancras. Over de Spoorlijn is het eigenlijk nog ja zoo mooi,""vanwege de reeds hoog-ópschietende hoo rnen en daar wandelend voelt ge u ruimer. Daar is tenminste plaats, behoeft ge niet bang te we zen, als een bus aan komt daveren, er is ruimte om je te bergen. Tocb^jjad. Nurks ook daar weer wat op te mer ken. 1 W,eet je hoe Broek er over 15 jaar uitziet? vroeg ie. Hoe meen je dat, stelde ik als wedervraag. Nog al wiedes 'zei ie en keek daarbij erg uit de hoogte. O,ver Vijftien jaar is Broek nog niets anders, dan een -rij huizen, welke rij een beetje langer is geworden. Niet eens een rechte rij. Hier een hoek, daar een huis, dat dan weer precies in de weg staat, zooals er zoovelen in Broek-Noord nu. Ik kan "de bouwerij niet bewon,- derenj waarom maken ze niet een behoorlijk plan Hoofdstraten en zijstraten. Nu bouwt; elk naar 't hem goeddunkt. Nurks, weidde breed uit over de voordeelen van grootd"-"plannen. De gemeente behoorde z.i. het heele buitenland te annexeeren, op te hoogen en bouwrijp te maken. zegt gaat ie verder dat Broek een vooruitgaande plaats is. 't Is waar hier gaat meer om, dan in menig Noord-Hollandsch stedeke, daar jfiet van. We hebben een bloeiende veiling een böjlenveiling in opkomst. Hier ontwikkelen zich kratten-makerij-bedrijven, die velen brood verschaffen. Mair gaat Broek vooruit in zielental Dat betwijfel ik sterk, zei Nurks, die nu niets on vriendelijks meer heeft. Hij schijnt nog sjiekeneu- rig, 'n-oppositieman door dik en dun, maar toch— hij houdt ondanks al zijn ironie en sarcasme, heel veel van zijn woonplaats Broek. Je moet 's morgens maar eens kijken, ho.evelen hier per fiets op hun werk komen. Dat doen ze waarlijk niet voor hun plezier, edoch, wijl er te weinig woongelegenheid is. We hébben hier wel geen woningnood be toogt hij maar er is toch vraag voor heel wat woonhuizen. En daarom wou ik de Broeker gemeente laten bouwen, grond aankoopen, want we dienen ook in zielental vooruit te gaan. We stonden voor 't buitenland. Toen bleef mijn metgezel staan. En hij gaf uITing aan zijn ideeën. Hier moet Broek-Zuid-City verrijzen, zei ie. Beschouw de hoofdstraat als de as, waarop we twee zijwegen projecteeren. Langs de ring- sloot reserveeren we terrein voor kaden. Waar kan 'n schipper in Broek met fatsoen lossen? Daar in 't midden maken we 'n plein, niet te benauwd, een parkeerplaats. Enthousiast beschreef ie zijn verrijkende plan nen. Toen spraken wé af, een volgende maal samen eens den Twuijverweg op te gaan. Buitenland Dé teraardebestelling van Duitschland's minis ter van buitenlandsche zaken, dr. Gustav Strese mann, is een grootsche plechtigheid geworden. Heel Berlijn was in rouw. De etalages der prach tige bloemenwinkels, die steeds een bezienswaar digheid van Berlijn zijn geweest, waren einde der vorige week gevuld met groóte kransen.. Op de kleurige linten zag men hartelijke woorden gedrukt, waarmee buitenland, regeering en staats lieden, binnenlandsche autoriteiten en organisa ties afscheid nemen van dr. Stresemann. In de Potedammerstrasse was de helft van een étalage in beslag genomen door een reusachtige krans van witte chrysanten, die door rijkspresident von Hindenburg was besteld. Het rijkdepartement van buitenlandsche zaken was stemmig versierd, Tusschen de met rouw floers omspannen zuilen, die voor het gebouw waren opgericht, had men rouwguirlandes van lauwerbladen en alpenviooltjes gespannen. In de Wilhelmstrasse, zooals trouwens in alle straten, waardoor de stoet trok, waren alle lantaarns reeds omfloerst. Zaterdagavond om kwart voor negen was Stre- seraann's stoffelijk overschot uit zijn ambtswo ning aan de Wilhelmstrasse naar het Rijksdag gebouw overgebracht. Reeds van den namiddag af had zich een groote menschenmenigte voor het sterfhuis en langs den weg, dien den stoet zou afleggen, verzameld. Onophoudelijk werden kransen aan het sterfhuis afgegeven en de con doléance-bezoeken duurden nog altijd voort. In de serre hoopten de kransen zich zoodanig op, dat men zich ten slotte genoodzaakt zag ze in de bi bliotheek, de gangen en op dé trappen neer te leggen. In het geheel telde men in het sterfhuis meer dan 400 kransen, terwijl een even groot aan tal aan het Rijksdaggebouw was bezorgd. Om acht uur arriveerden afdeelingen politie te paard en te voet. Een, groote politiemacht was noodig voor het vrijhouden van de straat, daar het aantal belangstellenden steeds meer aan groeide. Desondanks deden zich herhaaldelijk ver- keersstoringen voor, daar de menigte vooral bij het Brandenburger Tor sterk opdrong. In de villa werd om acht uur een korte lijk- plechtigheid gehouden, waaraan de familieleden, de hoofdambtenaren van het rijksministerie van Buitenlandsche Zaken en het huispersoneel deel namen. Daarna zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door bereden politie. Achter de baar volgden de beide zoons van den overledene, vervolgens zijn twee zwagers, von Winterfeld en von Kleefeld, staatssecretaris Von Schubert en een aantal andere hoogwaardigheidsbeklee- ders. De stoet werd gesloten door vijf wagens met kransen. Stapvoets ging het naar den Rijksdag, waar het stoffelijk overschot werd opgebaard. Twee attaché's van het ministerie van Buitenlandsche Zaken namen ter weerszijden van de katafalk plaats, waar zij de doodenwacht houden. De beide zoons bleven nog eenigen tijd bij het stoffelijk overschot van hun vader achter; daarna verlieten ook zij de zittingzaal. Onder de kransen viel in het bijzonder die van het Nobelcomité op, waaraan,een lint is bevestigd met de inscriptie: „Aan den grooten strijder voor den vrede". Ook de Duitsche ex-kroonprins had een krans gezonden; op het lint stonden een gou den W. en een kroon. De plechtigheid in den Rijksdag was zeer in drukwekkend. Vele radioluisteraars zullen haar hebben kunnen volgen. In de groote zaal was op de plaats van den president een baldakijn van zwarte tule opgericht. Hieronder was op een zwart, gedrapeerde verhooging de lijkkist ge plaatst, gedekt met den zwart-roodj-gouden dienst- vlag van den minister. Om het voetstuk was een perk van goud-gele chrysanten aangelegd. De ba lustrades der galerijen waren gedrapeerd met rogd fluweel en daarna overtrokken met zwarte tule. Ook hier hingen guirlandes van alpenviooltjes. Alle beeldhouwwerken en lampen, die zich in de zaal bevonden, waren omfloerst. Het roode tapijt, dat de gangen, die om de zittingszaal loo- pen, bedekt, was thans geheel verdwenen onder zwarte loopers. Alle vensters waren verborgen achter de gordijenen van zwarte tule. In de vestibule stonden hooge palmen. De lijkbaar, getooid met de kransen van fa milie en Rijkspresident, was geflankeerd door twee kandelabers met brandende waskaarsen. Ter weerszijden hielden studenten en beambten van het ministerie van buitenlandsche zaken de wacht. Voor de baar was de reusachtige menigte kran sen neergelegd, waaronder buitengewoon prach tige van het corps diplomatique en het Volken bond-Secretariaat. Een schitterende aanblik lei- verden de rozen, chrysanten en orchideeën, die in de kleuren van alle landen der wereld een zeld zaam contrast vormden met het rouwfloers dat het licht der lampen dempte. Daartusschen het donkere groen van laurieren dat het zwart der decoratie nog scheen te verdiepen. Ofschoon de plechtigheid door de rijksregeering op elf uur was bepaald, was reeds lang voor dien een groote menigte samengestroopt. Op de re- ge er ings-estrade had het Rijkskabinet plaats ge nomen, benevens verschillende hooge autoritei ten. Stresemann's zetel was met rouwfloers om huld. Ter linkerzijde van de estrade namen de vertegenwoordigers der landen plaats, benevens de in Berlijn vertoevende gezanten des Rijks, zooals Von Höesch (Parijs), Von Dirksen (Mos kou). Het parket der zaal was dicht bezet. Ver scheidene afgevaardigden van Rijksdag en Pruisi- sehen Landdag waren aanwezig. Onder hen wa ren Breitscheidt en Graaf Westarp. In de diplo maten-loge had het diplomatieke corps met den Eranschen gezant aan het hoofd, deels in groot tenue, deels in rok, plaats genomen. Kort voor elf uur betrad Rijkspresident Von Hindenburg, met Stresemann's weduwe en diens beide zonen, minister Severing, vice-president Von Kardorff, dr. Graaf, Staatssecretaris Meiss- ner, luitenant Von Hindenburg en Hof-prediker Kassler-Graefen, zijn loge, terwijl allen zich van hun zetel verhieven. D'an nam de plechtigheid een aanvang mét de uitvoering van Beethoven's Coriolan-ouverture, door het Berliner Philharmonische orchest, ten gehoore gebracht. Rede van den Rijkskanselier, j Vervolgens besteeg Rijkskanselier Hermann j Müller het redenaarsgestoelte voor het uitspre- ken van de lijkrede, en zei o.a. Aan de baar van den Duitschen minister van j buitenlandsche zaken staat niet slechts de Duit- i sche Rijksdag, die zijn meest vooraanstaand lid, niet slechts de Duitsche Volkspartij, die zijn leider verloren heeft, neen, aan deze afscheids- plechtigheid neemt het gansche Duitsche volk deel, dat zijn besten zoon verloren heeft, ja, de gansche wereld, die hem achtte als een goed wel willend mensch. Weinige uren voor z'ijn verschei den was hij in den Rijksdag en daarna nog tehuis op het ziekbed bezig parlementaire moeilijkheden uit den weg te ruimen. In nooit rustende plichts betrachting en steeds bezorgd om het werk zijner buitenlandsche politiek te voltooien had hij sinds jaren alle gezondheidsbezwaren ter zijde gesteld en trots de vermaningen zijner geneesneeren zich nie tlaten weerhouden al zijn krachten in te span nen. Onder alle betuigingen van deelname is er daarom geen zoo treffend als die van onzen Rijks-president, waar deze zegt dat de overledene tot zijn laatsten ademtocht voor zijn vaderland heeft gearbeid. Land en volk gold zijn werk, voor Duitschland en het Duitsche ivolk klopte zijn hart. 'Hem bezielde na den oorlog slechts één wensch de weder-opbouw van het Rijk en de wederop richting van het Duitsche volk. Zijn vaderlands liefde was hét, die hem na jaren van aarzeling er toe bracht, zich ter beschikking van de re publiek te stellen, om op de nieuwe Staatkundige grondslagen het vaderland een betere toekomst te verschaffen. Toen hij met zijn helder verstand had ingezien, dat na de Staatshervorming slechts op den grondslag van Weimar practische arbeid van ons volk kon worden verwacht, heeft hij het als zijn nieuwe levenstaak beschouwd, vast besloten in den nieuwen Staat positief mede te ar beiden. Dat was voor hem het bevel van echte vaderlandsliefde. Nadat de evenals hij te vroeg gestorven Rijks president Ebert hem met de leiding had belast, heeft Stresemann meer dan 6 jaren de buitenland sche politiek van het Duitsche rijk geleid. Het lijkt ons thans reeds een verleden, als wij terug denken aan den tijd, toen dr. Stresemann beslis send in het lot van het Duitsche rijk ingreep. Het was de tijd van het hoogtepunt van den strijd in het Roergebied, de tijd van het zwaarste lijden dep bezette gebieden en de tijd van volkomen onmacht van het onbezette Duitschland, van Duitschland's ongehoorde economische ellende. Het uiteenvallen van het rijk scheen mogelijk en wat zien w ijthans na 6 jaar? Een rijk, geacht in den raad van volken, een groot rijk, ofschoon niet bewapend, gelijk andere. Het Duitsche volk, dat aan het einde van den wereld-oorlog was om ringd door een muur van haat, van de gemeen schap; met andere volken uitgesloten, is thans gelijkberechtigd onder de natiën. Niemand loo chent den grooten nood van ons volk, niemand be strijdt, dat wij uit den verloren oorlog zware won den meedragen, maar slechts een dwaas én kwaad willige kan ontkennen, dat Duitschland in deze zes jaren een goed stuk is vooruitgekomen. Dit is voor een groot deel Stresemann's werk. Zijn politiek was doordacht en eenvoudig, zijn blik was ruim genoeg om te erkennen, dat met geweld Duitschland's wederopbouw even onmogelijk was als die van het overige Europa. Slechts door een politiek van vredelievende overeenstemming was toenadering te bereiken met onze vroegere tegenstanders. Met dit voor oogen bewerkte Stresemann de conferentie van Locar no. Op Locarno volgde Duitschland's intrede in den Volkenbond met een vasten zetel in den Vol kenbondsraad. Deze pulitiek had ten doel den vrede te verzekeren en in nieuwen vorm de politieke belangen der volkeren te dienen. In Genève heeft hij vóór alles gewerkt om het aan zien van zijn land te verhoogen. Daar en overal heeft hij met zijn groote autoriteit daaraan ge werkt ,om dén waren geest van den Volkenbond te doen doordringen. Naast de vraagstukken van na den oorlog had Stresemann die van het herstel en van de oorlogsschulden te behandelen. Op de L-ondiensche conferentie, die tot het Dawes-plan voerde, heeft Stresemann beslissend medegewerkt en de toen bereikte bevrijding van hst Roerge bied is zijn werk, dat met zijn naam nauw ver bonden blijft. Wel is waar bleef er aan Duitsch land's souvereiniteit nog veel haperen, spoor wegen en Rijksbank kwamen onder controle. Thans zijn nieuwe onderhandelingen gaande, om on sook van deze boeien te bevrijden, een doel waaraan de overledene zijn geheele kracht had gewijd. Het is tijdens dezen arbeid, dat zijn einde kwam. Wanneer eenmaal bij de ontruiming der Keulsehe zone de kerkklokken luiden, zal dit ook zijn gedachtenis gelden. Behalve dit alles, dat reeds onnoemelijk veel van zijn krachten vergde, kwam nog zijn arbeid op het gebied der binnenlandsche politiek als leider zijner partij. Hij spoorde allen aan hun krachten te geven voor den nieuwen Staat. Ge trouw aan zijn devies: het oude eeren, voor het heden werken en in de toekomst gelooven, is het hem gelukt, velen, die eerst mokkend ter zijde bleven, met den nieuwen Staat te verzoenen en tot medearbeiders der republiek te maken. Als heden een golf van diepen'rouw over ons volk gaat, als zelfs de tegenstander te zijner eere bij de baar de degen strekt, dan geldt deze rouw niet alleen den grooten Staatsman en leider, maar ook den mensch Stresemann, dien wij allen liefhebben. Van eenvoudige huize heeft hij zich door eigen kracht omhoog gewerkt. Wat hij werd, dankt hij zijn bekwaamheid en zijn onvermoeiden arbeid. In de eer, die hem te beurt viel. Nobelprijs en het eere-doctoraat der Heidelbergsche Universiteit, is aan zijn persoonlijkheid recht wedervaren. Te recht zegt de Heidelbergsche bul, dat hij zich voorde bevestiging van den staat, doordrongen van Duitschland's recht op leven en vrijheid en ondanks allen tegenstand als baanbreker eener po litiek van geestelijke toenadering en vredelieven de overeenstemming der volkeren heeft leeren kennen, en ver over de grenzen van hét vaderland achting en aanzien heeft verworven. Zoo staat de persoonlijkheid van Gustav Stresemann voor ons. Wij nemen afscheid van hem met de zeker heid, dat zijn gedachtenis door alle tijden zal I voortleven. Hij zal als een der bouwmeesters van I het herstelde Duitschland der geschiedenis toebe- i hóoren. Zijn werk staat vast en ons blijft de taak in de toekomst zijn werk in zijn geest voort te zetten. Van hem nemen wij afscheid in het be wustzijn, dat wij in hem een groot Staatsman, een leider en een voortreffelijk mensch verloren hebben. De rede van den Rijkskanselier werd met diepe ontroering voorgedragen en liet bij de groote me nigte een diepen indruk achter. Tenslotte klonken de plechtige tonen van Beet- hoven's treurmarsch uit Eroïca. j Vervolgens droegen zes politie-beambten de lijkbaar op hun schouders naar buiten. Van de groote zittingszaal tot de staatsietrap was de weg geheel met tapijten belegd. Aan beide zijden wa ren bloemstukken opgesteld. tabletten Zijn laatste gang. Kort na twaalven verscheen de rouwstoet in de wandelgangen van den Rijksdag. De bloemen krans van mevrouw Stresemann en de laatste groet van den Rijkspresident werden voorop ge dragen. Vlak achter de lijkbaar schreed de hofprediker, gevolgd door de echtgenoote van den afgestor vene, die door dr. von Karndorff geleid werd en de naaste bloedverwanten. Daarachter liep de off'icieele lijkstoet, geopend door den Rijkspresi dent, Rijkskanselier Müller en Severing, de mi nister van buitenlandsche zaken. Em eskadron vliegtuigen cirkelde over het Rijksdaggebouw. Een ontzaglijke menschenmenig te begroette den doode met een diep stilzwijgen. Voor de groote staatsietrap werd de baar op de met zes zwart bekleede paarden bespannen lijk koets geplaatst. Aan beide zijden schaarden zich de vertegenwoordigers der .studenten. GAAT DE KROONPRINS VAN ITALIË ZICH VERLOOVEN? De bijzondere correspondent van de „Intransi- geant" meldt uit Rome, dat de verloving van Prin ses Marie José van België met den Italiaanschen Kroonprins Umberto, begin Februari is vastgesteld, en dat het huwelijk tegen het einde der zelfde maand zal plaats hebben. HET BEZOEK VAN MACDONALD AAN DE VEREENIGDE STATEN. Mac Donald en Hoover kwamen gistermorgen te Washington uit het kamp van Rapidan aan. De volgende gemeenschappelijke verklaring werd daar na gepubliceerd: „Wij hebben openhartig alle vraagstukken onder zocht die aanleiding zouden kunnen geven tot wrij ving tusschen onze naties. Er zijn verblijdende vor deringen gemaakt. De besprekingen duren voort." Mac Donald in het Congees Mac Donald vergezeld van den Britschen ambas sadeur sir Esme Howard, is in het Representanten huis verschenen. Het Huis houdt geen zitting maar er was voor deze gelegenheid een buitengewone zitting belegd. De Britsche premier werd bij zijn binnentreden luide toegejuicht. Hij hield een korte toespraak waarin hij zeide dat zijn aanwezigheid in het Huis hem er aan herinnerde hoe na aan elkaar verwant en overeenkomstig de instellingen van Brittannië en de Vereenigde Staten waren. Vervolgens begaf Mac Donald zich naar den Se naat waar hij verklaarde, dat het de bedoeling van Groot-Brittannië was, dat het Kellogg-pact het lei dende denkbeeld zpu zijn van zijn politiek. Het was onmogelijk, dat indien twee volken hun plicht de den door het vredespact te verwezenlijken voor eenig deel hunner bewapening hetzij te land, ter zee of in de lucht, zij weer in een conflict van vij andigheid zouden geraken. Noch Groot-Brittannië noch Amerika zouden eenig exclusief bondgenoot schap vormen, gericht tegen de belangen van eeni ge natie of groep van naties. Stresemann herdacht Een N.T.A.-bericht uit Washington meldt nog, dat de tribunes van den Senaat dicht bezet waren. In de diplomatenloge bevond zich de Fransche ambas sadeur. Mac Donald gewaagde nog van Stresemann als een stil, sterk, heldhaftig strijder voor da zaak van den vrede, die, in het buitenland en in eigen land door vijanden omgeven, voor Duitschland en de internationale ontwapening „fair" gestreden had Hij wilde door de vermelding van de groote ver diensten van Stresemann op deze plaats een krans op zijn graf leggen. Mac Donald en zijn dochter Ishbel, zijn geduren de drie dagen de gasten van president Hoover en mevrouw Hoover op het Witte Huis. Gisteravond zou te hunner eere een feestmaal op het Witte Huis worden gegeven. Nieuwstijdingen ALASTRIMGEV ALLEN Te Arnhem een verdacht geval. Te Arnhem heeft zich een geval voorgedaan dat aan alastrim doet denken. De patient is iemand, die in Roterdam heeft vertoefd en ziek thuis is ge komen. Hij is in observatie genomen. In verband met dit geval is de openbare school aan het Roermondscheplein die een tijd lang als roodvonkbarak heeft dienst gedaan, doch daarna weer voor onderwijsdoeleinden is gebezigd, in aller ijl ontruimd en als noodziekenhuis ingericht. TASCHJESDIEVEN. In een winkel in de binnenstad te 's-Gravenhage is een dame een tasch ontstolen, welke zij eenige oogenblikken op een toonbank had laten liggen. Een bedrag van f80 is gestolen. Een andere tasch was er voor in de plaats ge legd. Deze was naar later bleek uit een an deren winkel meegenomen, waarbij f40 werd ge stolen. Enkele andere soortgelijke gevallen hebben zich in verschillende winkels voorgedaan. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN. Te Dordrecht is de vrouw va neen schipper, be varende het schip „Wiedersehen" bij het aan boord gaan in de Dokhaven gevallen. Tien minuten later werd haar lijk opgehaald. NAAR BENEDEN GESTORT. De 61-jarige opzichter P. Coenen te Heerlen op de bovengrondsche werken der mijn Oranje Nassau I, is, toen hij zich langs een trap naar de schacht wilde begeven, uitgegleden en naar beneden ge stort. Eenige oogenblikken later is hij overleden. ZIGEUNERS TE VEENENDAAL. Donderdagavond arriveerden te Veenendaal een zevental woonwagens met zigeuners. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die de karavaan naar het woonwagenkamp aan den Parallelweg overbracht. Verder was den geheelen nacht politiebewaking aanwezig. Den anderen mor gen werden de bewoners van Veeendaal gewaar schuwd, in het bijzonder de winkeliers. De zigeu ners vertoonden zich dan ook den anderen dag in verschillende groepjes in de Hoofdstraat. Bij som mige winkeliers werd hun .echter de toegang tot den winkel geweigerd. Een inwoner miste plotseling een varken uit zijn hok. Na onderzoek bleek dat de zigeuners het had den meegenomen. De politie opende onderhande lingen met het gevolg dat het varken zonder ver zet werd teruggegeven. Aardappelen, hooi, stroo en- zoovoort werden echter zoo maar meegepikt. Vrij dagmiddag had de politie zich in verbinding ge steld met andere gemeenten. De zigeuners zouden via Ede, over Arnhem naar de Duitsche grens ge transporteerd worden. Dit bleek echter gemakkelij-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2