NIEUWE izen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 120 uterc. telephoon 52 Donderdag lO October 1929 38e Jaargang Uitum: Firma 1. H. KEIZER.Redacteur l i KEIZER. Sural Mschumoinle. Hef voorstel tof salarisverhooging van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. 9e Langedijker Groentecentrale LANGEDIJKER COIIRANf Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 A d vertentiên raa 1—6 xtgvb 7( cent, elk* regel meer 16 «ent. Groote lettere naar plaatvmimta Er wordt over U en zonder II beslist. We zitten weer midden in den tijd van de Ge meente-begrootingen en al den aankleve van dien. Vele onderwerpen worden dan besproken en be handeld; subsidies toegestaan en afgewezen. Evenals in de groote steden het geval is, worden ook meer in de plattelandsgemeenten schitte rend voorbeeld en prijzenswaardige!?!) navolging van de stad algemeene beschouwingen gehouden voorafgaande aan de eigenlijke behandeling der begrooting; critiek uitgeoefend of hulde gebracht het laatste niet veel aan het finantieel en algemeen beleid van B. en W. De politieke raadsfracties uiten dan hun wen- schen, die zoo dikwijls moeten worden gevoegd bij de vele andere niet verhoorde. Maar nu Thans staan de beschouwingen en besprekingen, die worden gevoerd bij de behandeling van de be grooting, zeker wel in het brandpunt der'algemee ne belangstelling. Een belangstelling anders vreemd aan vele menschen die haar oorzaak vindt in het voor stel van het hooge College van Gedeputeerde Sta ten, de toeziende voogden over de gemeenteraden om de salarissen van de H.H. Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers te verhoogen en in de door de onder voogdij staanden daartegen gevoerde actie. Hoe durven die tegen den wil der Wijzen te ad- viseeren: „weiger deze verhoogde salarissen op uw gemeente-begrooting te plaatsen weiger evenzoo de pensioensbijdrage van deze gemeente-ambtena ren als verhooging van het bestaande tractement, op uw begrooting te voteeren." Het is echter wel een zeer bijzondere zaak, die de aandacht vraagt en zeker in gelijke mate ver dient. Het is nauwelijks enkele jaren geleden dat een zelfde voorstel van het genoemde College afkwam of beter eenzelfde verhooging aan de ge meenten werd opgelegd. Maar waarom nu weer! We weten dat men in Haarlem over kapitalen te beschikken heeft overwinst van de opgebrachte belastingen en niet-besteede gelden. Maar al heeft men daar 't geld voor 't grijpen, dat brengt 't nog niet in het gemeentelaadje. Ongemotiveerd, klakkeloos weg, zonder begrip van de moeilijkheden, waarin vele gemeenten ver- keeren, wordt het voorstel tot salarisverhooging maar weer gedaan; en de gemeenten mogen daar tegen opkomen het zal een vechten tegen de bierkaai blijken te zijn, want zoo redeneert men in Haarlem: „wij weten wat dien ambtenaren toekomt, wij alleen kunnen daarover beslissen." Verzet een gemeenteraad zich tegen deze voor gestelde salarisverhooging het voorstel willen wij een beleefdheids-„vorm" noemen dan zullen Ged. Staten zelf het bedrag op de begrooting plaatsen en de Raad kan het slikken. Hierbij wordt bij voorbaat een brevet van „on mondig" zijn aan de gemeenteraden uitgereikt, wordt de autonomie der gemeenten op terroristi sche wijze aangetast. Zooals de heeren 't wijzen Het eerlijk verzet, de oprechte verontwaardiging, zullen evenals zoovele malen op niets uitloopen. Nu hoort men in de verschillende gemeenteraden wijzen door de voorstanders van de voorgestelde verhooging op de verbeterde finantieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten, die een grijp- stuiver meer in de gemeentekas brengt. Maar ook alweer in iedere gemeente niet in gelijke mate. Wij kunnen zoo redeneeren die voorstanders wel wat missen van de ons meer toevloeiende gelden. Alsof deze verbeterde finantieele. verhouding ccn reden is, om anderer tractement direct te gaan verhoogen! Er is toch zeker ook nog wel iets anders: Diezelfde voorstanders komen op andere wij 7 e hun kiezers in het gevlei, door aan te dringen op belastingverlaging, door te wijzen op de minder goede uitkomsten in de verschillende bedrijven. Het vorig jaar ging het goed en er was dan ook geen gemeente-rekening of zij sloot met een batig saldo van eenige duizenden guldens Oudkarspel o.a. met ongeveer f24000.dank zij het ge handhaafde hooge vermenigvuldigingscijfer. En waarom? Men moest zoo redeneerde men aan de groene tafel een reserve vormen als dekking voor even tueel komende slechte jaren om 't volgend jaar wat naar beneden te kunnen gaan om tevens meer stabiliteit in den vermenigvuldigingsfactor te krijgen. O, heilige inconsequentie; niet zoodra hebben deze verdedigers van de gemeente-portemonnaie gespekt door de zoo alom bekende Sijmen hier mede hun mandaat als afgevaardigden van dien Sijmen verdedigd, of zij zijn tot op den bodem van hun ziel overtuigd van de noodzakelijkheid van sa larisverhooging. Wat de gemeente door de verbeterde finantieele verhouding ten goede komt, en misschien bij som migen eenige verlichting brengt, dat en mis schien nog meer dan dat wordt ongemotiveerd weg„gegeven." „Laat de eene hand niet weten wat de andere doet." En is het voorstel niet een bespotting van de autonomie der gemeenten? Mag de raad nog wel den naam van Raad in de beteekenis van „raadgever" dragen? Er wordt vormelijk een voorstel gedaan, het ad vies wordt gevraagd, en als 'dit advies wordt uit gebracht in de prullemand gedeponeerd. Er wordt over en zonder die raadgevers beslist. En nu nog een eigenaardig iets. Die ambtsbekleeders kunnen er niets aan doen, maar 't is toch al te zot, dat door B. en W. een prae-advies aan den raad wordt uitgebracht. Een prae-advies waaraan door een der belangheb benden wordt medegewerkt, zooals in Harenkarspel is gebeurd, en de Burgemeester!een meerderheid in B. en W. bracht, die voorstelde de verhoogde posten overeenkomstig het voorstel van Ged. Sta ten op de begrooting te plaatsen.! We zullen het hier niet herhalen, maar we be ginnen nu toch te gelooven, dat men in het bui tenland gelijk heeft, met aan de Hollanders een bepaalde ziekte toe te schrijven. We meenden eens meer breedvoerig op de gestie van het hooge College van Voogden te moeten in gaan. Een gestie die een bespotting is van wat in de Troonrede is gezegd: „dat met versobering zal moe ten worden voortgegaan" die een bespotting is van wat de Minister van Finantien heeft gezegd: „dat 's lands finantien niet toelaten tot belasting verlaging over te gaan." Woorden van groote beteekenis voor hen, die z|e verstaan, terwijl aan de anderen wordt toegeroe pen: „dat er een einde moet komen aan het doen van onnoodige uitgaven!" Dinsdagmiddag 2 uur vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente, onder voorzitterschap van den Edel Achtbaren heer H. Nolet, Burgemees ter. Secretaris de heer H. Rijs. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Hierna volgt goedkeuring en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd raadslid. Ingekomen is de geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid J. van Rijn. Voorgesteld wordt een commissie te benoemen tot onderzoek van de stukken. Als zoodanig worden benoemd de heeren P. Slot en K. Molenaar. Na onderzoek wordt door bovengenoemde com missie tot toelating geadviseerd, waartoe de raad met algemeene stemmen besluit. Hierna wordt de heer van Rijn door den secreta ris, den heer H. Rijs, binnengeleid. Nadat de vereischte eeden in handen van den voorzitter zijn afgelegd, wenscht Z.E.A. den heer van Rijn geluk met zijne benoeming als raadslid, en hoopt dat hij zal medewerken om den goeden geest te bewaren, die steeds in den raad heeft ge- heerscht. Mededeelingen. De voorzitter van het Centraal Stembureau deelt mede, dat N. Kuiper de benoeming tot lid van den raad der gemeente niet heeft aangenomen. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd het besluit tot het doen van af- en overschrijving op den dienst 1928 alsmede de wijziging der begrooting Door B. en W. zijn aangekocht pl.m. 375000 vlam ovenklinkers tot den prijs van f23 per 1000 vanaf fabriek. Op 25 September 1929 zijn kas en boeken van den gemeente-ontvanger opgenomen en was vol gens de bescheiden in kas f 2587. 231h. Op 27 September 1929 is de kas van het tuinbouw bedrijf opgenomen en was in kas f 108.41. Ingekomen stukken. Een verzoek van P. Vos om een tegemoetkoming in de kosten verbonden aan het bezoeken van twee zijner kinderen van de school voor ger. onderwijs te Krabbendam. Voorgesteld wordt een vergoeding te verleenen van f 10 per kind per jaar. Aldus wordt besloten. Een schrijven van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur om een verordening vast te stel len, waarbij het verbouwen van bepaalde aardappel soorten is verboden. Voorgesteld wordt de algemee ne politieverordening aan te vullen en te wijzigen als volgt: art. 39b.: „Het is aan eigenaars, huur ders of gebruikers van gronden in deze gemeente verboden, daarop aardappelen te teelen, bekend onder den naam van Kampioen, Bravo, de Wet en Bintje." Artikel 40: „In artikel 40 wordt gelezen inplaats van „35, 36, 37 38 en 39a, „35, 36, 37. 38, 39a en 39b. Door den voorzitter wordt het schrijven voorge lezen. De heer Slot zegt gedeeltelijk met het voorstel te sympathiseeren, ofschoon spreker zich op het stand punt stelt, dat de wratziekte zooveel mogelijk moet worden voorkomen. Echter zal een gevaarlijk precedent worden ge schapen, daar er meer soorten zijn, die voor die ziekte vatbaar zijn, o.m. de schotten. Sreker meent dat de raad veel sterker staat, indien eerst het advies wordt ingewonnen van de tuinbouworganisatie. Daar het ook voor den Lan- gendijk van groot belang is, acht spr. een uitspraak van den Vierbond het meest gewenschte. De voorz. zegt iets nieuws te hooren, dat ook de schotten vatbaar zijn. Nu Z.E.A. gebleken is dat meerdere soorten vatbaar zijn, voelt spr. zeer veel voor een verbod voor de geheele streek en zal de voorgestelde maatregel weinig effect sorteeren. De heer Molenaar zegt, dat er wel eenig gevaar aan verbonden is, daar er soorten bij genomen kun nen worden, die hier veel verbouwd worden. De genoemde soorten zijn, volgens spr., de meest vat bare. Wethouder Swan zegt, dat er niets tegen is de belanghebbenden te hooren. Hierna wordt besloten het voorstel aan te hou den en eerst advies in te winnen. Een schrijven van de centrale Esperanto Pro- pagandacominissie om aan de openbare en bijzon dere lagere scholen gelegenheid te geven tot het vaccultatief volgen van een eenjarige Esperanto cursus met twee lesuren per week (n.l. Woens dag- en Zaterdagmiddag). Voorgesteld wordt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De voorz. deelt mede, dat B. en W. van mee ning zijn, dat het Esperanto van weinig belang voor deze gemeente is. De heer Swan meent dat de tijd op school be ter besteed kan worden. De voorz. merkt op, dat er aparte lessen voor zouden worden gegeven. De lieer Slot is van meening, dat door één Wereldtaal de wereldvrede bevorderd zal worden, echter het welslagen hiervan ziet spreker niet in. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Hierna wordt de burgemeester volmacht ver leend tot het uitbrengen van zijn stem in, en deel te nemen aan de beraadslagingen van den polder. Behandeling verzoek R|.K'. Schoolbestuur, in gevolge art. 72 der L.O.-Wet 1920. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der BiJC. Jongensschool om de noodige gelden be schikbaar te stellen voor de eerste inrichting van het 7e leerjaar. Voorgesteld wordt een bedrag toe te staan van f954.35. Die heer Molenaar zegt, dat de gemeente door het 7e leerjaar voor hooge kosten komt te staan. D,e voorzitter zegt, dat zulks door de wet wordt bepaald. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Aangeboden wordt de gemeent.ebegrooting over 1930 tot een bedrag van f 117.612.621/2 in ont vangst en uitgaaf op den gewonen dienst, met een post G.I.M. van f30.600 en een post onvoor zien van f5.036.3i/2 en op den kapitaaldiehst in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 1.842.90. .Tevens wordt overgelegd de begrooting van het Gas- en Tuinbouwbedrijf en het algemeen burger lijk armbestuur. Voorgesteld wordt een commissie van onderzoek der begrooting te benoemen. De raadsleden, uitgezonderd de beide wethou ders, worden aangewezen als commissie voor on derzoek. De voorzitter maakt de opmerking dat de post voor het Burg. Armbestuur wel hoog is, echter zal door de gunstige afloop van de landverhu ring deze post met f 5 a f 600 verlaagd kunnen worden. Rondvraag. De heer Molenaar dringt aan op spoed met de bestrating van den weg met het oog op den ko menden winter. Die voorz. zegt, dat juist gisteren het bestek is ontvangen en zal door B. en "W. spoed betracht worden met de aanbesteding. De heer v. Rijn dankt voor de hem toegespro ken woorden en ofschoon, het ambt van raadslid in den tegenwoordigen tijd een zware taak is, zal spreker steeds zijn beste krachten aan de gemeen tebelangen wijden. Weth. Swan wenscht naar aanleiding van het fteit van de benoeming van een nieuw raadslid nog iets te zeggen. Spr. heeft vernomen, dat de heer v. Rijn verschillende verbeteringen hoopt aan te brengen. Spreker hoopt, dat hij den raad van het nut hiervan zal kunnen overtuigen en zegt, dat hij op aller medewerking zal kunnen rekenen. Voorts vestigt spr. de aandacht op het nieuwe complex gebouwen, hetwelk eertijds zal verrijzen, evenzoo de totstandkoming van de nieuwe straat Spr. geeft de Raad in overweging de gedachten eens te laten gaan omtrent het geven van een naam. Spr. heeft een voorstel ,om den naam van den overleden burgemeester hieraan te geven, hetgeen spreker te zijner tijd naar voren zal brengen. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting en gaat de Raad over in comité-zitting. Vergadering van het Bestuur van de Langedijker Groentecentrale gehouden op Maandag 7 October 1929, in het betaalkantoof te Broek op Langendijk. Tegenwoordig 21 personen. Voorzitter burgemeester P. Slot opent de verga dering met een welkom, waarna lezing der notulen volgde, welke onveranderd werden vastgesteld en geteekend. De keurlijst over Augustus, welke 4 keuringen be vatte, verkreeg geen op- of aanmerkingen. Uit het rapport over het betaalkantoor werd me degedeeld, dat alles in goede orde is bevonden en dat er in de maand Augustus geveild was voor een bedrag van f306358.90 waarvan: Broek op Langendijk Koedijk Zuidscharwoude Zuidscharwoude R..K St. Pancras St. Pancras R|.K. ürsem Heerhugowaard Heerhugowaard R.K. de Schermer Hensbroek Oterleek Sehermerhorn de Rijp L.T.B. de Rijp en omstreken Diversen 25.446.06 17803.82 3055.26 123197.41 16685.61 4618.171 17145.55 24197.08 18580.67' 12365.50 '2584.38 3853.79 3613.32 867.30 12448.89 Voor het toegestaan crediet werd dank ge bracht aan het bestuur van de Ri. Bank te Broek op Langendijk en dat der Centrale Bank te Utrecht. Schrijven ingekomen van de Nederl. Spoorwe gen waarin vermeld, dat niet aan het verzoek' kan voldaan worden om de lijnen op de laad plaats te bestraten. Medegedeeld werd dat van begin seizoen tot 31 Aug. jl. 168836 balen aardappelen waren uit gevoerd, en wel naar Oostenrijk 200, Emgeland 6336, Denemarken 8424, Zwitserland 12400 en naar Duitschland 141476 balen a 50 Kg. Van de bloembollenveilingen werd medegedeeld dat in het geheel was aangevoerd 1190715 stuks leverbare bloembollen en 53930 Kg. plantgoed, waarvan in het geheel was verkocht voor een bedrag van f53784.21. Tevens werd meegedeeld dat in begin Novem ber nog een gladiolenveiling gehouden zal wor den. i 1 Van het reuzenbloemkoolzaad, geteeld in Ita lië is besteld 64 pond en 2 ons tusschensoort en 28 pond en 3 ons kortpoot. 'Verder werd meegedeeld, dat er van de uiensor- teermachine goed gebruik gemaakt wordt, vooral voor het sorteeren van nep en drielingen, verder dat er begin November snijbloemen geveild zullen werden in hoofdzaak Chrysanten).

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1