ALLERLEI PUROL er op! SPIRT EN WESSTRMBEN Voor het te koppen ijzeren hek voor het nieu we gebouw, waren twee inschrijvingsbiljetten in gekomen en wel één voor 13 Meter en éen voor het ge^eeJe hek. Voor (lit laatste was het bedrag der inschrijving te laag, terwijl de 13 Meter gegund werd. Voorzitter deelt mee dat een schrijven is ver-' zondent van de vereehiging Bloembollencultuur aan do verschillende gemeentebesturen, mét ver zoek om voor vier soorten aardappelen een teelt verbod uit té vaardigen, met het oog op de wrat- ziekte. Door verschillende gemeentebesturen is in deze advies gevraagd aan de tuinbouwvereenigingen en is tér bevoegde plaatse een onderzoek inge steld, waarbij is gebleken dat behalve de vier genoemde soorten in het schrijven, nog heel wat andere soorten dezelfde vatbaarheid voor wrat ziekte hebben. Daarom zou de maatregel, welke gevraagd werd, zeer onbillijk zijn en tevens geen effect sorteeren. De heer O. Wagenaar Kz„ voorzitter van Koophandel, werd door den voorzitter hartelijk gefeliciteerd met de hooge onderscheiding welke hem is toegekend, als Bidder in de Oranje-Naé- sau. Te meer zegt spr. is dit een hooge onderschei ding, omdat de heer Wagenaar de eerste groenten- handelaar is in dit gewest, welke dit gekregen heeft. Verder memoreert spr. dat de heer Wagenaar van de oprichting van den Bond af, als afge vaardigde van Koophandel in het bestuur is ge weest, wat steeds op hoogen prijs werd gesteld, waarom deze onderscheiding hem dan ook ten zeerste verheugde. De "heer Wagenaar zegt dank voor de waar- deerende woorden tot hem gesproken en memo reert verder trotsch te zijn op de onderscheiding hem verleend, daar het naar zijn gedachte een erkenning is voor de geheele handel in deze' streek. De verhouding tusschen tuinbouw en han del is nergens zoo goed als hier. Spr. hooplt dat het hem gegeven mag worden, nog lang zijn medewerking te kunnen geven voor handel en tuinbouw. Door den Secretaris werd nog meegedeeld dat er thans weer rand in de witte kool voorkomt,, wat voor de fabrieken moeilijkheden oplevert. Spr. meent dat het wel goed zou zijn daarvoor een bepaling te maken. Besloten werd om hiervoor een vergadering te beleggen van den Vierbond met Koophandel,1 welke werd vastgesteld op 17 0;ct. a.s. Hierna sluiting. Binnenland „Houd eens even je mond" klonk het in Amster dam uit den hoorn. „Hier vaort dr. Eckner juist voorbij. Als je stil bent hoor je den motor." Amsterdam zweeg. En ja, de microfoon in Zurich ving getrouewlijk het motorgedaver van het Duit- sche luchtgevaarte op en zond het langs de lijn naar de lage landen der zee, waar het regelmatige gonzen duidelijk werd vernomen. Waarmede deze Zondagochtend voor twee lieden op dit ondermaansche een sensatie rijk was gewor- - den. ,DE WANDELAAR". DE ALASTRIMGEVALLEN. Encephalitis. In de week van 29 September tot en met 5 Oct. werden 16 gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. Weekoverzicht. In dezlfde week zijn in de gemeente Rotterdam waargenomen 13 ziektegevallen. Sinds 1 September kwamen negentig ziekte- en 11 sterfgevallen voor. Sedert het eerste waarnemen der ziekte te Rotter dam zijn aldaar vermeld 296 ziekte- met 16 sterf gevallen. Als voorgekomen in de gemeente Delft werden gemeld: dertig gevallen, zoodat het aantal sedert 1 September aldaar waargenomen gevallen 203 bedraagt, zonder sterfgevallen. Aflevering van entstoffen In de week van 29 September tot en met 5 Oct. werd afgeleverd door de entstofinrichting te Am sterdam koepokstof voor 175466 personen, te Rot terdam voor 53208 personen waarvan 328 vaccina ties en 10359 revaccinaties in de koepokinrichting. Groningen voor 21662 personen waarvan 32 vacci naties en 176 revaccinaties in de koepokinrichting Totaal voor 250336 personen. In September 1928 en 1929 werden de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie inrichtingen verstrekt: September 1928 Amsterdam 15474 perso nen, in September 1929 792.628 personen. Rotteram 1944 personen September 1929 125615 personen. Groningen 491 personen, September 1929 31523 per sonen. Totaal in September 1929 voor 17.909 perso nen en in September 1929 voor 949. 766 personen. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Onder enorme belangstelling vond het droeve na spel plaats van het drama op den Schiedamsche- dijk te Rotterdam, waarbij de 26-jarige zeeman B. zijn 19-jarige ex-verloofde mej: E. Wels met een dolkmes doodde. Van alle kanten stroomden de nieuwsgierigen naar den Schiedamschedijk. Velen hadden om kwart voor 1 vrijaf, hetgeen de drukte nog aanmerkelijk verhoogde. De politie had de han den vol om voor den treurigen stoet, bestaande uit den lijkwagen en drie vlogkoetsen ruim baan te maken. Vele kransen en bloemstukken getuigden van het medeleven van familie en kennissen met het droeve lot dat het slachtoffer op zoo jeugdigen leeftijd heeft getroffen. Langs den weg dien de stoet ging, naar de begraafplaats Oud-Kralingen was veel belangstelling, en eveneens was dit het geval op de begraafplaats. Zeer velen hadden den tocht medegemaakt, zoodat naar schatting wel een goede duizend menschen van den Schiedamsche dijk en omgeving om de groeve geschaard stonden zegt de „Tel." Algemeen ging het medelijden uit naar de zwaarbeproefde ouders. Verschillende de putaties, waarvan de overledene lid was, of die in het café van haar vader waren gevestigd, waren tegenwoordig. Gesproken werd er niet, zoodat de plechtigheid slechts kort duurde. ?*£:■-< - S'-l'.l.-.--,.. IN DE EEUW VAN EDISON. „Graf Zeppelin" aan de telefoon. Het gebeurde laatstleden Zondag den dag dat dr. Eckner's luchtvaartuig uit Friedrichshafen opsteeg voor den Zwitserlandtocht. Zooals men weet, werd het uitstapje begunstigd door fraai, helder weer. De „Zepp" was op grooten afstand te zien en duidelijk klonk het geronk van de tefware motoren. Op dezen herfstavond stond in hotel Baur au Lac Zurich, een onzer landgenooten te telefonee- ren met een vriend in Amstterdam. De conversatie was in vollen gang, toen de spreker werd getroffen door een wonderlijk aanhoudend gedreun. Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Sehoonderbeek te laren de tiende aflevering van „De "Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuur- waardeering, natuurbescherming, heemschut, geo logie en folklore. De redacteur, Binke Tolman, houdt een cau serie over de sprookjesverschijningen der herfst- bosschen: de paddestoelen." Wat er voor den natuurvriend in de omgeving van Breda valt te genieten, maakt A. Kellenaers den lezers duidelijk. P. J. Schenk toovert ons de geneugten voor oogen, die het deel zijn van hen, die met hem bramen gaan plukken. J. L. A. Kremer geeft- beschouwingen ten beste over de techniek van het wandelen: wenken, die zeer de behartiging waard zijn. Naar een domein, waar de grutto's en kieviten een fijn vertier brengen, leidt ons A. Joman, ter wijl J. Kj. Budde op dreef is, nu hij het heeft over de nooit volprezen roos. /Trekker" geeft een kleurig verslag van een oogstkermis in 't landelijke Hummeloo en knoopt daarcboeiende folkloristische beschouwingen aan vast. G. D'. Dluursma vraagt onze aandacht voor cactussen, met name voor den reuzencactus. D. Meyer houdt ten slotte een geestdriftig pleidooi ten gunste van "de merkwaardige aal scholvers, die te vuur en te zwaard worden ver volgd. ,t> De rubriek „Van en voor de lezers" na tuurhistorisch allerlei besluit de aflevering die, als steeds, kwistig is geïllustreerd met een keur van foto's en teekeningen. DE RECLAME IN DEN HANDEL. Aan dit onderwerp wijdt „Handelswetenschap pen" No. 5 een uitvoerig artikel, waarin gewezen wordt op de nieuwe stroomingen, die zich ook hier voordoen. Meer en meer gaat men stelsel matig zoeken naar de eischen, waaraan reclame moet voldoen, om indruk te maken op het pu bliek. t Het verwekt in den laatsten "tijd weinig ver- wondering meer, wanneer men spreekt over het wetenschappelijk element der reclame. Toch heeft het langen tijd geduurd alvorens men algemeen tot deze overtuiging is gekomen. En de uitdruk king „The science of advertising" is in Amerika wel zeer populair, doch die heeft ook daar pas in den laatsten tijd burgerrecht gekregen. Het is pas sedert het laatste decennim der vorige eeuw, dat de ontwikkeling der wetenschappelijke psy- cho-techniek ook op het gebied der reclame be gon in te werken. (Maar het is gebleken, dat hier mede een nieuw tijdperk voor het reclame-wezen is aangebroken. Evenals het gesproken woord, is ook de reclame een middel om gedachten, gevoe lens, kortom geestesuitingen over te brengen en aan andere menschen mede te deelen. Hiermede is haar grondslag gelegd op het gebied der psycho- logic en niet op dat van'de psychologie der massa. Men heeft vaak, en ten onrechte, dit laatste gemeend, in verband met ihet feit, dat de reclame massaal optreedt, de massa tracht te bereiken. Maar op grond daarvan mogen wij haar nog geen verschijnsel noemen, dat op psychologie der mas sa berust. De reclame immers zoekt elk individu afzonderlijk op. Ze heeft voor elk der individuen wel dezelfde mededeeling, dezelfde aansporing, doch ieder zal al of niet, op de hem eigene wijze op dien prikkel reageeren. Het verschijnsel dat men wel eens noemt.'„de ziel der massa" ziet men bij de reclame zich niet openbaren." Schrijver noemt in de eerste plaats een hoek van Hollingworth „Advertising en Selling", waarin o.a. aandacht besteed wordt aan de te kiezen kleeren. In dit boek "komt een tabel voor, waaruit men kan zien, welke kleurencontrasten uitmunten door zichtbaarheid op verren afstand, welke combinaties het menschelijk gevoel onaan genaam en welke 'het aangenaam aandoen, dus het oog weten te boeien. Hij geeft daar ook aanwijzin gen omtrent de geschiktheid voor bepaalde leef tijden. Verder zijn ook zeer interessant de resul taten van het onderzoek omtrent de grootte en plaats der advertenties, in verband met de kans dat ze gelezen worden. Het karakter van het artikel moet ook in de reklame bewaard blijven. Zoo zal de annonce over een massaal artikel in; zwaren stijl moeten worden gezet, terwijl een1 luchtig reclame-onderwerp op een fijnere manier; behandeld moet worden. Van belang is ook de j psyche van den toekomstigen kooper zelf te on derzoeken. In dit verband wordt gewezen op de verschillen tusschen den man en de vrouw als kooper. en door de Koningin bekrachtigd, waarbij aan den Minister van Landbouw de bevoegdheid werd verleend, indien hij dit noodig oordeelt, maatrege- ;in q.oi[ Ciqreim 'uadsor eq U9A9J ui uaj voeren 'landbouwprodupt aan zekere kwaliteits- eischen eventueel ziekteischen onderworpen wordt. Het is een bekendezaak, dat in enkele export artikelen met name uien en aardappelen vaak geweldig geknoeid wordt. Datzelfde vond vroe ger ook plaats bij de tuinbouwproducten. De tuinders hebben zich toen echter door middel van hun veilingen krachtig aaneengesloten, om dit geknoei te weren, ondervonden als ze hadden, welke nadeelige gevolgen dit geknoei voor hen had. Dit saamhoorigheidsgevoel schijnt bij de land bouwers te ontbreken. Zij leveren, wat zij kwijt kunnen, zonder te letten op de uiterst nadeelige gevolgen, die dit voor hem kan hebben. Het is wel jammer, want wanneer de regeering er toe over gaat maatregelen tot controle toe te pas sen, zal dit nooit zoo soepel kunnen gebeuren als wanneer dit geschiedt door een organisatie van en uit de boeren zelf. Intusschen, dit feit is te constateeren en ver der komt men daar niet mede. Dit hebben en kele landbouworganisaties ook begrepen. Ondanks de dreigende landbouwuitvoerwet is het geble ken, dat dit jaar opnieuw de handel is begon nen met ernstige fouten te maken in de behande ling en verscheping van het product. Reeds in Augustus werden vele duizenden ki lo's onrijpe uien naar Engeland verzonden, die bovendien niet goed werden behandeld. Onge- staarte uien, groot en klein dooreen werd er heen gezonden, Met de aardappelen was Bet al niet anders. Scheepszendingen kleiaardappelen werden vermengd met zandaardappelen uit Dren te. Argentinië was er goed voor, Maar ook de boeren waren er goed voor. Mogelijk was er in Argentinië een nieuw afzetgebied voor de aard appelen te vinden. Door dit geknoei wordt de naam van het Hollandsch product weer ten zeer ste geschaad. Dit alles heeft dan ook aan de re geering de noodzakelijkheid aangétoond, te begin nen met uitvoermaatregelen te treffen, voorloo- pig alleen voor de uien. Op een in den Haag ge houden conferentie is gebleken, dat ook de bona fide handelaren het noodzakelijk achten daartoe te geraken. En zoo zal dan straks boer en han delaar te maken krijgen met bepalingen, waaraan hij zie hte onderwerpen heeft, en waarnaar hij het product zal dienen af te leveren. Ongetwijfeld zal dit de naam van de 'Nederlandsche gewassen be ter maken. Het is te hopen, dat de landbouwers Hu zelf inzien, dat ook aan de aflevering der aardappelen nog al iets mankeert en dat ze ook zelf een betere sorteering bevorderen, zonder op regeeringsmaatregelen te wachten, die als altijd geld kosten. Em dat behoeft niet. De controle op de uien zal worden uitgeoefend door het U. G.B. dat zijn sporen in dit opzicht bij de tuin- producten al heeft verdiend. Ook heeft het U.G.B. reeds kwaliteitseischen en sorteeringseischen" opgesteld. Deze zullen in hoofdzaak gehandhaafd blijven. E|n zoo zullen straks de boeren af te leveren krijgen uien: droog- rijp, behoorlijk gestaart, practisch vrij van zand en klei, gelijkkleurig, geen bonte, stijve, dubbele ofi afgesneden exemplaren, zonder bontuien en vorstvrij. Me dunkt, dat in verscheidene streken de boeren nog al eens achter de oor en 'krabben De sorteering vindt plaats in 4 klassen: pickless of nep, tot 35 m.m., drielingen 32143 m.M. ge wone uien 4075 m.M. en bonken boven 70 m.M. Dit zullen zeer waarschijnlijk de minimum eischen worden, waaraan de exportuien moeten voldoen. Wat daaraan niet voldoet, zal niet tot den uitvoer worden toegelaten. De eerste stap op den weg naar regeeringsbemoeiing in dezen is gezet. Wat zal het volgend gewas zijn, dat aan controlemaatregelen wordt onderworpen? vroege tulpen. Maar ee nvroege tulp heeft $en korte steel"ln 't publiek vraagt Januari een bloem met een lange ^teel. Eten steel zoo dik als een pink en een bloem er recht opstaand. Eien bloem die tegen zijn leed kan, die niet dadelijk met de bladen omwijd hangt of slap op steel is. Neen een eisch van een beste Mendeltulp is, de eerste week in Januari in bloei te trekken, met lange rechte steel. Maar een dergelijk artikel zal in den regel niet onder de f200 per Kg. worden aangeboden. Voorzichtigheid blijft natuurlijk bij de aankoop van Mendeltulpen eisch, hij die zijn geld niet kan missen, kan beter een Murillo bouwen. Daar kan hij 't volgend jaar uitrapen en hij is weer in de vangst. Maar om b.v. een paar kilo te koopen voor f 500 is heelemaal geen speculatie, mits de verkooper een soliede firma is, die de kwaliteit garandeerd, want de een,zijn garantie is meer waard den da ander. Eten nieuwe tulp kweekt haast altijd goed, want 't is weer versterkt door dat 't uit zaad gewonnen is. Wie in '29 een kilo planten teelt, krijgt in '30 bij normaal gewas 2% Eg., in '31 zes Kg., in '32 vijftien Kg., in '33 vijf en dertig Kg., in '34 een H.L. Dan kost 'zoo'n zelfgekweek te H.L. niet zoo heel veel. En als we nu soortën nemen zooals b.v. Albino, waar wie weet hoe veel H.L. er al van zijn, en-die altijd nog f 1300 per H.L. opbrengen, dan is er aan zoo'n H.L). nieuwe tulpen nog wel wat te winnen. Onze zegsman zou echter iemand, die zijn geld niet kan missen, niet aanraden Mendeltulpen te, gaan bouwen. Je moet niet meer koopen dan een paar Kg. en ze eens een jaar of vijf vergeten. Dan heeft men ongemerkt een mooi partijtje tul pen. i Bij stukloopen van huid en voeten doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden ontvellingen en allerlei huidverwondingen HET VERZACHT EN GENEEST - OUI'KAIU-TEI,. Zondag |i.s. moet D.T.S. 1 naar Zaandijk om daar de club van denzelfden naam te bekampen. Wij hopen dat het de Deetjes mag gelukken de twee puntjes binnen te halen. De reis zal met bussen van de fa. Kok, Tuinman en 'Wilken ge schieden. Supporters welke Dl.TE. wenschen te verge zellen, gelieven zich tot voor Zaterdagavond op te geven bij de heeren H. Kuiper te Noordschar- woude en A. Kooij te Oudkarspel. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Toepassing van de landbouwuitvoerwet 1929. In het begin van dit jaar is deze wet aange nomen door de beide kamers der Staten-Generaal MENDEL TULPEN. Bij het lezen van het marktbericht van de Langendijker Bloembollenveiling, zal velen de hooge prijs der Mendeltulpen zijn opgevallen. Terwijl vele soorten geen 75 cent per Kg. kon den opbrengen, werd hier het geheele partijtje voor 75 Hollandsche guldens per Kg. afgenomen. Toen wij hier een bekend bloembollenkweeker naar vroegen, vond hij dezen prijs heelemaal niet hoog. ,,/Als het een beste Mendel is," sprak onze zegsman, „dan is hij spotgoedkoop en zal de kooper een kweeker zijn die er vast bij welvaren zal." Op onze vraag wat of Mendeltulpen waren, kon hij niet begrijpen, dat er menschen in ons bloemenland waren, die niet wisten, wat Mendels waren. Plusminus 10 jaar geleden is men bij Krelage begonnen vroege tulpen, inzonderheid Duo van Tolsoorten te kruizen met Dlarwintulpen. Het resultaat hiervan was, dat de geheele groep Mendeltulp gedoopt werd. Velen zijn bij Krelage al weggegooid als niet goed, misschien wel meer dan 95 pGt. Vier jaar geleden is de geheele collectie ge veild. Er waren toen soorten die f 2000, zegge en schrijve tweeduizend gld. per regel opbrach ten. Er waren er 'toen ook, die voor weinig van de hand gingen. Van deze laatsten zijn de meesten al weer van 't tooneel verdwenen. Het meeste is toen ge kocht door de groote "Bloembollenkweekers, de grootmeesters van het vak. Die zijn begonnen de bollen te broeien, en ze reeds in Januari, som migen zelfs reeds met Kerstmis op de keuringen ten toon te stellen. Zoodoende kwamen de schit terende kwaliteiten van sommigen der Mendels tot hun recht. Vroeg te broeien waren voorheen enkel de ALKMAAR,. VOOR DEN POLITIERECHTEN. Zitting van Maandag 7 October. Eindelijk zal die kons toch afkomen, Dte verschijning ten derde male van de dwalen de maagd Trijntje, 'n gewezen assistente op de melkfabriek Uithoorn te Alkmaar, die zich ten opzichte van een medearbeidster aan oneerlijk- heid had schuldig gemaakt* 'deed ons de verzuch- j ting slaken, wanneer zal deze pap nu toch eens gaar sudderen? Maar gelukkig, het eind is nu te overzien. Het arme schaap is nu moreel murf j geklopt en zal zich geheel schikken haar de maat- regelen, die de politierechter voor haar zedelijk belang wenscht te nemen, wélke beslissing haar 1 volgende week zal worden medegedeeld. Van uitputting stervende koeien en verhon gerende honden. Gok Spanbroek heeft de twijfelachtige eer, een ouden veehouder als gemeentelid te bezitten, die niet alleen zichzelf, maar'ook zijn "koeien en hon den in de gróótste ontbering liet vervuilen en verhongeren. Dtezie vreemde sinjeur, met name Frans P., moest heden wegens verwaarloozing van zijn dieren terecht 'staan, doch hij was wijze- lijk maar niet verschenen. De heer Stapel, dierenarts en lid van de ge- I zondheidscommissie had ten huize van den zon derling een onderzoek ingesteld en bevonden dat 1 een koe verkeerde in treurigen toestand als gevolg van vervuiling en gebrek, ook eenige honden be- I vonden zich in niet veel beter conditie. Kort te voren was ad reeds een koe door gemis aan voed- sel gekrepeerd, het was in éten woord zoo'n treu- rige situatie, dat de gezondheidscommissie haar best deed in te grijpen en trachtte den man zijn vervuilde woning te'doen ontruimen. Echter alles te vergeefs, ook de pogingen van den officier om buiten de rechtzaal om, tot een bevredigende oplossing te komen, hadden geen resultaat. Het was nu voor den politierechter ook geen gemakkelijke taak dat probleem van onwil en vervuiling tot oplossing te brengen, doch Mr. Muller kweet zich naar zijn beste vermogen van die moeilijke opdracht en veroordeelde den on- frisschen kluizenaar tot f 3 boete of 3 dagen met verbeurdverklaring van de verwaarloosde honden, mét uitzondering van een exemplaar, die voor den ouden man noodig kan zijn. 1 Koeien heeft'Frans P. momenteel niet meer en voor het geval dat hierin verandering komt* i zal naar omstandigheden worden gehandeld. (Zie vervolg 4de Pagina.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2