I Arbeidsvreugde mm De hoofdzaak van het leven is de arbeid. Zoowel kwantitatief: hij vult het grootste deel van het le ven, als kwalitatief: hij geeft den belangrijksten inhoud en vervulling van het leven als het goed is of wel hij is het dagelijks wederkeerende onge luk, als het niet goed is. en zoo dikwijls is 't niet goed. Waar de arbeid met tegenzin verricht en als een noodlot gevoeld wordt, daar gaat de levens vreugde verloren, daar wordt het arbeidsleven, dat vervulling moest geven, gevoeld als een straf, die in opstandigheid of in doffe berusting gedragen wordt, die de arbeidsverhoudingen bederft en den arbeid zelf schaadt. De vraag of er bij onze idustrieele verhoudingen nog arbeidsvreugde mogelijk is en hoe deze bevor derd kan worden, is vele malen gesteld. Een duide lijk antwoord op deze vraag is wel gegeven door den heer J. C. Redele, die bij het vijfentwintig-jarig bestaan zijner fabriek een toespraak tot het per soneel hield, waarin een populaire uiteenzetting voorkomt van het wezen van den arbeid. Wij ont- leenen aan deze uiteenzetting het volgende: Er is veel over het wezen van den arbeid geschre ven, maar veelal heeft het mij getroffen, dat het oordeel over het werk en den invloed op de wer kers dikwijls oppervlakkig en onjuist is. De men- schen enkel van de theorie, die hunne beschouwin gen ondier de studeerlamp uitbroeien, verwaarloo- zen m. i. al te dikwijls een voornamen factor in het wezen van den arbeid. In mijn loopbaan als fabrikant, 40 jaar geleden vrijwillig begonnen als werkman, later opgeklom men tot meesterknecht en bedrijfsleider, en thans sinds 25 jaar als directeur, heb ik steeds kunnen waarnemen, dat het werk den werkers meer ver vult en hun ambitie en voldoening verschaft, soms meer, dan zij ajch soms .bewust zijn. Het wil mij voorkomen, dat er te weinig aan dacht wordt geschonken aan den invloed van den arbeid onder gunstige omstandigheden op het zie- leleven van den werker. Te veel wordt slechts één kant van het vraagstuk bekeken, als men theoreti seert over de eentonigheid, het geestdoodende, van den arbeid in zijn tegenwoordigen vorm. In werke lijkheid is m.i. herhaling van hetzelfde in den ar beid niet noodzakelijk geestdoodend en neerdruk kend. Men kan m.i. de lichamelijke, werktuigelijke handeling van het werk niet losmaken van den geest en het is, meen ik, de geest, die elk werk, hoe eentonig ook, verheft, zooals het werk op zijn beurt weer den geest veredelt. De wisselwerking tusschen arbeid en zieleleven veredelt den mensch, waarom men terecht ook spreekt van „Arbeid adelt." Het zijn dan ook steeds de minderwaardigen in de samenleving die den patroon om werk vragen, en den hemel danken als zij het niet krijgen: de beroepswerkloozen. Een sprekend voorbeeld voor mijn betoog geeft de Amerikaansche industrie. De fabrikanten zijn veelal uiterst modern ingericht, het werk is er tot in vele kleine onderdeelen gesplitst, dus de arbeid op zich zielf eentonig, en toch valt het den Europe aan op. welke groote belangstelling de werkers voor hun arbeid hebben en welk een goede geest er in de werkplaats heerscht. Ford heeft een proef geno men om met de ver doorgevoerde eenvormigheid van den arbeid te breken, door de arbeiders achter eenvolgens in verschillende afdeelingen te plaatsen maar zijn proef is mislukt, omdat de betrokken ar beiders verkozen het werk te verrichten, dat zij ge wend waren te verrichten. Het besef, dat uit het goede werk ons inkomen voortkomt, dat zonder plichtsbetrachting dit inko men kan verminderen en ophouden is bij al ons doen en laten een onmiskenbaren factor. Dit besef verheft elke soort werk. Hoe heel anders zou het zijn, wanneer men het gevoel zou hebben: ik werk maar wat ik doe is voor niets en niemand van nut. Wat zou het ons dan vermoeien en gauw tegen- Buiten mijne beschouwingen over het werk ligt natuurlijk ook nog het werk als middel van bestaan zonder meer. Het is natuurlijk volkomen gerecht vaardigd, dat men tracht door middel van het werk een zoo goed mogelijke maatschappelijke positie te verwerven. Hieruit komt voort het gewettigd stre ven zijn werk zooveel mogelijk te doen opbrengen onder de gunstigst mogelijke omstandigheden. Een ieder werkt natuurlijk het liefst volgens eigen aanleg Waar die aanleg ziich veelal uitspreekt in het niet dragen van verantwoordelijkheid, wordt splitsing van fabrieksarbeid in de hand gewerkt. Dit is ook van toepassing op de hoofdarbeiders. Er is trouwens veel hoofdwerk dat doorgaat voor werk va nhoogere orde, maar dat op den duur ook een tonig is, ontaardt in routinewerk, evenzoo als me- niDezeniüteenzetting van de „poëzie van den arbeid staat wel in sterke tegenstelling tot den bij velen heerschenden gedachtengang, dat de differentiatie van het werk, het werk als zoodanig afmattend maakt en de werkers onverschillig voor hun taak. Het is een stem uit de praktijk die groote waarde heeft. Plaatselijk Nieuws Z|UID!SC|HAR|WOUB(E5. De I angenüijker Winkeliers- Nering- en'Vak- vereeniging hield Woensdag eene ledenvergade ring "te nlocale van den heer P. Schoenmaker. De heer S. Timmerman verwelkomt als voorzit ter de vergadering, welke flink bezocht was, 01 hoopte op korte en zakelijke bespreking. De notulen hierna door den secretaris H. Hart gelezen, werden daarna goedkeurend bevestigd. Medegedeeld werd, dat het bestuur van de Ka mer van Koophandel eene uitnoodigmg ontvan gen had om eene vergadering te Alkmaar te wil len bijwonen. Hieraan was door het bestuur ge volg gegeven en deed de voorzitter hiervan na dere mededeelingen. Ook de G.A.MJ.T. was met een bezoek vereerd. Als nieuwe leden werden voorgesteld de heer en: J Molenaar, Z,uidscharwoudeN. Bosman, Er. op langendijk; P. Bood, Noordseharwoude; A Kfoon 'Az„ Oudkarspel; P. Mienes, Oudkarspel en D. Zeeman en Co. te Zuidscharwoude. Al de voorgedragenen werden met nagenoeg algemeene stemmen toegelaten. De aftredende be stuursleden, de heeren Piersma, P. Tuijn en D. Zeeman werden met bijna algemeene stemmen her kozen, welke herbenoeming door genoemde heeren werd aanvaard. In de plaats van den heer H. Hart, die wegens vertrek moest bedanken, werd na een paar stemmingen en herstemming gekozen de heer K. W. Muller te Oudkarspel. De rekening van den Penningmeester gaf de volgende eindcijfers: vorig saldo f 178.05, ont vangen aan contributie f 194, totaal ontvangst f372.05, uitgaven f 108.90, tegenwoordig saldo f 263.15. Pien en ander werden nagezien door de heeren Meereboer en v. 3. Heerik. Art. 16 der Statuten luidtDe algemeene ver gadering kan behoudens de: bij de wet veireischte goedkeuring vóór of uiterlijk den 1 November 1929 tot voortzetting der vereeniging voor een bepaald aantal jaren besluiten. De voorzitter bracht dit in bespreking. Die heer D'. Zeeman "betoogde dat de redactie nu wel eenige correctie behoeft, daar hij meende en deze meening is al meermalen door hem naar voren geebracht dat de belangen' der leden niet algemeen behartigd kunnen worden. Het is nu een Langendijker Winkeliers-, Nering en Vakver- eeniging, en de vakmenschen kunnen toch moeilijk over de belangen der winkeliers beslissen. Het zwarte vakje in „'Ons Weekblad" geldt voor ieder. Vakbelangen kunnen niet samengaan met de belangen der winkeliers. Laat vakmenschen lid worden, maar dan moeten zij buiten stemming blijven, wanneer het zaken der winkeliers be treft. ne heer Jan Schoenmaker onderstreept het betoog des heeren Zeeman. lie'voorzitter zeide, dat de bedoeling van het zwarte vakje (publiceering van de namen der wanbetalers, verslaggever) niet is geweest bij de oprichting van „Ons Weekblad" en is later gekomen. Een vakman is op zijn tijd ook koop man.'Zeeman zal geen bijval in het bestuur ont moeten. Wij kunnen wel degelijk blijven: I.. W1., N. en V. De heer Spanjaard is het ook niet met den heer Zeeman eens en kan niet gelooven, dat vak menschen eventueel de belangen der winkeliers niet zullen behartigen. Die heer Zeeman zeide dat beide categoriën ver uiteen loopen. Als er een zaak moet besproken worden aangaande den heer. Spanjaard en de stemming is den heer S. niet medegevallen, dan zal het hem niet aangenaam zijn als Vakmenschen den doorslag geven. Daar de zienswijze van den heer Zeeman niet verder gedeeld werd, stapte men van dit punt af. Het voortbestaan der vereeniging wordt dus ge vestigd zooals de statuten omschrijven. 'Nog werd als lid toegelaten de heer N. Bar- neveld. In bespreking kwam nu het 25-arigj bestaan der vereeniging in Maart a.s. De heer Bouman stelt voor om een commissie te benoemen, die het bestuur zal ter zijde staan, voor de uitvoering van eventueele plannen, waar bij hij o.m. op het oogj had een algemeene etalage wedstrijd. Die Voorz. juicht dit voorstel toe en wilde door het bestuur 4 personen doen aanwijzen. De heer Bouman maakte hiertegen bezwaar en wilde de vergadering uitspraak laten doen. De voorzitter vraagt nu of Bouman's voorstel ondersteunt wordt. Daar dit wel het geval is, werd goedgevonden dat het bestuur nog een ver gadering zal uitschrijven om'dan verdere beraad slagingen te houden. Bij de rondvraag vestigen de heeren JSchoen maker en D'. Zeeman de aandacht op art. 3 der Statuten, dat beoogt het bevorderen van Zon dagsrust. Er was toch besloten dat de vereeni ging zich hipr niet meer aan zou houden. Dte voorzitter zegt dat dit zoo is en ook geno tuleerd is, wij kunnen dus van dit puntje afstap pen. Het staat wel in de statuten, doch die mogen niet veranderd worden. Moet het veran derd worden, dan kost dat geld. De heer Zoeman zegt, dat dit niet zooveel kost. Daar de vergadering hierop niet verder inging, was ook dit puntje van de baan. De heer Schoenmaker vroeg hoe of het komt, dat slechts ©én en niet tweemaal contributie ge- ind werd, waarop de penningmeester antwoordde dat omstandigheden zijnerzijds het ditmaal noo- dig maakten. De heer J. Schoenmaker had de vorige verga dering nader geïnformeerd naar de aftreding van ïhet bestuurslid Olthoff, dit had in de courant gestaan. De heer Olthoff had het op die vergadering doen voorkomen, dat dit bericht in de Schager Courant gelanceerd was door clen te Zuidschar woude wonenden correspondent en daarbij het per soonlijk voornaamwoord „hij" gedegredeerd. De heer Zeeman verzette zich toen daartegen en zeid edit reeds eerder in de Alkm. Courant ge lezen te hebben. Dé notuleering gewaagde er van dat deze zaak als onopgelost bleef. De heeren Schoenmaker en Zeeman brachten nu een en ander weer naar voren. [Laatstgenoemde had de bewuste Alkmaarsche Courant van 28 Jan. bjj; zich en uit het daarin voorkomende verslag van Staatspensioen te Alkmaar bleek, dat de heer Olthoff als federatielid en ook voor andere ver- eeriigingen waarvan hij bestuurslid is, zal be danken. Dte heer Olthoff zeide dat hij de bedoeling had alleen voor bestuursfuncties van staatspen sioen te bedanken en wilde van geene rectificatie weten. Echter ondervond hij nu geen steun, ook van bestuurszijde niet. Nu ontspon zich eene discussie, waaraan door Mijnheer Jansen (over de schutting): „Ik hoop, dat het weer blijft zooals voor je vacantie, beste kerel." Mijnheer van Dam: „Duizendmaal dank, mijn heer Jansen, maar dit is mijn vacantie." (London Opinion.) meerdere leden werd deelgenomen, en welke ge- dachtenwisseling o.i. nu een veel te persoonlijk karakter droegen, waarom wij het verdere maar in de pen houden. Die heer v. d. Heerik, schipper, deed mededee- ling dat Van Gend en Loos thans een autotrans- portvervoer onderneemt, welke zich 80 kilometer om Amsterdam uitstrekt. Hij doet een beroep op de vereeniging om bij transportvervoer de Langendijker schipperij niet te vergeten. De voorzitter deed hierna in deze een beroep op de vergadering. Nu de heer Hart als lid der vereeniging wegens vertrek naar elders bedankt, moeten wij onzen ijverigen secretaris missen. De voorzitter rele veerde verder nog wat de heer Hart voor de ver eeniging was geweest, zegde hem daarvoor har telijk dank en wenschte hem alle goeds toe. (ap plaus). De heer Hart betuigde zijnen hartelijken dank voor de vriendelijke woorden des voorzitters. De heer Bouman stelde hierna voor de heer Hart als eere-lid te benoemen. De Voorz. onderstreepte dit en met handgeklap werd dit voorstel aanvaard. Dte heer Hart aanvaardde met groote dankbaar heid het eere-lidmaatschap, dat hem met zulk een spontaniteit werd aangeboden. Nu sloot de voorzitter behoudens eene enkele uitzondering deze opgewekte vergadering. ber bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 117 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 1.850.521.71, waarvan preferent f387.334.45. Vanaf Januari 1929 werden in to taal gedeponeerd 924 crediteurenlijsten met een totaal passief van f27.127.182.46, waarvan pre ferent f3.180.491.45. Nieuwstijdingen - OUDfKARSPEL. Naar wij vernemen zal de heer P. Groen, lid van den gemeenteraad, begin volgend jaar de ge meente metterwoon verlaten, zoodat hij dan zal ophouden lid van den Raad te zijn. Opvolger op de R.K. lijst is de heer J. Bram- - OUBKAKSPEU Door stemgerechtigde ingelanden van den nieu wen polder is op heden herkozen tot lid van 't bestuur de heer D:. Bakker te Noordseharwoude, en tot Secr.-Penningmeester de heer F. Moeijes Fr. te Oudkarspel. BROEK OP LA NOENDIJK. Oin nu reeds vast te leggen in ens geheugen. Unierede op Woensdag 30 October door Ds. Jongeleen, chr. ger. pred. te Hilversum in de Ned. Herv. kerk alhier. Een advertentie zal spoe dig de nadere bijzonderheden wel mededeelen. Baar zien we dus naar uit. Binnenland FAILLISSEMENTEN opgegeven door v. d. Graaf Ce. N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 7 Oct. J. Bi. Bloot, koopman, Voorburg, Hof- i wijkstraat 2. R.c. Mr. A. S. Rueb. <3ur- Mr J. A. M. Teülings, Voorburg. 7 Oct. Ij Posthuma,' den Haag, v. 'Aerssenstr. 95. R.c. Mr. G. H. B. v. den Boom. Cur. Jhr, i Mr. H. de Ranitz, den Haag, Nassaulaan 4. i 7 Oct. J. Romkes Zeilstra, Katwijk aan Zee. Ri.e. Mr- J. C. van der Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. A. W„ J. van Vrijberghe de Coningh, Leiden. j 8 Oct. Franciscus Johannes van der Zande, 1 timmerman, Breda. R.c. Mr. F. Tilman, Cur. Mr. A. W,. Rassers, Breda. '8 Oct. A. B. Steentjes, aannemer, Koog a. d. Zaan. R,.c. Mr. Dr. W„ F. M. Schutte. Curator Mr. B. Bouman, Haarlem. v Opgeheven wegens gebrek aan actief 4 Oct. Albertus Komen, Uitgeest. 8 Oct. Cornelis Theodorus Biekens, Tilburg. 8 Oct. H. Vermeulen, Haarlem. 8 Oct. F. L. Eissers, Haarlem. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" wer den gedurende de maanden Augustus en Septem- DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat het re- tourvloegtuig om 13 uur te Kohlak is aangekomen. Bangkok kon niet worden aangedaan wegens den slchten toestand van het vliegveld. Kohlak is een militair vliegveld ongeveer 225 kilometer ten zuid westen van Bangkok. Heden vertrekt men naar Akyab. Het eerste vliegtuig dat op 8 October jl. uit In- dië vertrok heeft in totaal 143 kilogram poststuk ken aan boord. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat het derde postvliegtuig om 6 uur 25 uit Karatsji is vertrokken en om 10.55 uur te Nasirabad is geland, omdat een klep van den middelsten motor verwisseld moest worden. Heden vertrekt men naar Allahabad. Blijkens mededeeling van de Indische postadmi nistratie is de luchtpost, welke met het tweede j vliegtuig werd vervoerd, op haar bestemming aan- gekomen en te Medan besteld op 5 October, te Wel tevreden op 6 en te Palembang op 7 October. De Berlijnsche correspondent van het „Hbld." te lefoneerde te middernacht uit Friedrichshafen: Woensdagavond stonden de passagiers om half twaalf, die de reis van het luchtschip naar Silezië zouden meemaken voor het vertrek gereed. Op het laatste oogenblik verscheen echter de bevelvoerder kapitein Lehmann, in het hotel om mede te deelen dat de weerberichten uit Silezië zoo ongunstig zijn dat hij de start niet durfde te wagen. Het gevolg daarvan was dat eerst Donderdagochtend de nieu we beslissing zal worden genomen, waarbij eventu eel de Amerikaansche passagiers een proefvlucht in de omgeving zullen doen, terwijl daarna van Donderdag op Vrijdagnacht de overige passagiers naar Silezië zullen vertrekken. Het gevolg daarvan is, dat de vlucht naar Ne derland in geen geval van Vrijdag op Zaterdag, maar op zijn vroegst van Zaterdag op Zondagnacht zal beginnen, zoodat het hoogstwaarschijnlijk is, dat de „Graf Zeppelin" Zaterdag, maar waarschijn Hjker nog dat het luchtschip Zondag boven Ne derland zal verschijnen. Echter zal ook deze beslis sing nog van latere weerberichten afhankelijk zijn aangezien ook de weerberichten uit Nederland op het oogenblik uiterst ongunstig zijn. EEN NIEUW MILLIOENENSCHANDAAL. Onder den titel „Een nieuw millioenenschan- daal maakt „Das Tempo" melding van een nieuwe „affaire" een monopolie-contract tusschen de Ber liner Verkehrs-A, G. met de firma F. Butt en Co. te Lichtenberg. Deze firma heeft het monopolie voor de levering van materiaal voor den straataan- leg, seenslag, grint enz., doch tegelijkertijd zorgt zij voor den aanleg zelf Hoe de overeenkomst met de Verkehrs-A. G. luidt, daarover laat men zich niet uit, maar een feit is, dat alle andere firma's Dij aanbiedingen voor leveranties aan de Verkehrs-A. G. hetzelfde antwoord krijgen: „Wij werken alleen met de firma Butt en Co." Naar het blad verder meldt, zouden ten behoeve van de firma en om haar millioenen te laten verdienen, overbodige tramwegwerken, verleggingen en nieuwe aanleg van rails plaats hebben. In dienst der Verkehrs-A. G. is een directeur ge naamd Ludieke, een der chefs van de firma Butt en Co., is oak een heer Ludieke, de zoon van den directeur der Verkehrs-A. G. De firma Butt was tot voor tien jaar een zeer onbelangrijke firma met een crediet van nauwelijks 10.000 mark. Zij is volgens „Das Tempo" sinds het overnemen van de tram door de stad groot gewor den en thans is zij een der rijkste firma's in deze branche. Bovendien heeft de stad de firma Butt en Co. nog een bijzondere vriendendienst bewezen, door de overneming van een groot pakket aandee- len. „(Echtgenoot: „Wijt het niet aan mij.Ik wist toch niet, dat de vloed op zou komen. Vrouw: „Dat is niet waar. Je woujne hier vasthouden, tot allee winkels gesloten zijn. "(Humorist). MISDAAD? De boschwachter van het buitengoed „de Wouw- sche Plantage" te Bergen op Zoom heeft een lu gubere vondst gedaan. Tijdens een wandeling door de uitgestrekte bosschen vond hij in een langs een dreef loopende droge sloot een menschengeraamte, dat nog gedeeltelijk in kleederen was gehuld. Na dat de boschwachter het mos en de dennennaalden had verwijderd zag hij, dat in een van de handen een revlover rustte. Men weet niet, of hier misdaad dan wel zelfmoord in het spel is, zegt de „Msb-" Vast staat dat de man met een schot in het hoofd om het leven is gekomen, want de schedel was doorboord. De politie werd onmiddellijk van het gebeuren in kennis gesteld. EEN VERSCHRIKKELIJKE POSITIE. Op het rangeeremplacement te Bromberg geraak te een rangeerder onder de wielen van een locomo tief, die hem beide beenen verbrijzelde. De redding van den ongelukkige ging met groote moeilijkhe den gepaard. Men moest een montagewagen laten komen en de locomotief demonteeren. Deze werk zaamheden namen vier uren in beslag gedurende welken tijd de ongelukkige verschrikkelijke pijnen uitstond. Eidelijk kon men hem naar het zieken huis vervoeren, waar hem heide beenen geampu teerd werden. Zijn toestand is hopeloos. BOM ONTPLOFT. In het dorp Komory bij Pinsk vond een jongen aan den oever van de rivier een granaat, die nog uit den oorlogstijd stamde. Hij begon daarmede met zijn kameraden te spelen. Plotseling ontplofte de granaat met het gevolg, dat vijf kinderen letter lijk in stukken werden gereten, terwijl er drie la ter aan de bekomen verwonidingen zijn overleden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3