Ha 333 Anga Een Winternacht Haesi&nliMl Uit den Omtrek Fa. P. Th. YPMA, LangestrRat69, Alkmaar HEERHUGOWAARD. Evenals elders zijn ook hier weer de cursussen aangevangen. Voor Heerhugowaard Noord wordt/ door de afd. L.T.B. een wintertuinbouwcursus ge houden in een der lokalen van de St. Jozefschool. Voor een te houden cursus te Oude Niedorp door de tuinbouwvereeniging alhier, was het aantal aan giften onvoldoende, zoodat gegadigden voor dien cursus nu deelnemen aan bovengenoemde. Deze wordt nu gevolgd door 22 leerlingen. SINT PANCRAS. De ledenvergadering van de plaatselijke af deeling van den Bond voor Staatspensionneering op Don derdag 10 October in het café Gerritsen was slechts bezocht door 10 leden. Niettegenstaande deze geringe opkomst sprak de voorzitter, de heer J. van Kampen het vertrouwen uit, dat de te nemen besluiten er niet minder om zouden zijn. Na goedkeuring der notulen bracht de secretaris de heer R. Zeegers een keurig uitgewerkt ver slag uit oyer het op 6 Augustus jl. gehouden auto tochtje mét de ouden van dagen. Over het aangenaam verloop hiervan was men al gemeen vol lof. De heeren Boskamp en Joman brachten als afge vaardigden verslag uit van de algemeene vergade ring. Thans volgde bestuursverkiezing. Aftredend wa ren de heeren J. van Kampen en H. Gerritsen, de laatstgenoemde niet herkiesbaar. De heer van Kampen werd met op 1 na algemee ne stemmen herkozen en dankte voor het vertrou wen. In de plaats van den heer Gerritsen werd geko zen de heer J. van der Ham, die de benoeming aan nam. Den heer Gerritsen werd dank gebracht voor het vele, dat door hem in het belang der vereeniging was gedaan. De rekening van den penningmeester sloot met eefi eindbedrag van f 167.74 en een batig saldo van f 15.26. De heeren Hoogland en Blok adviseerden tot vol komen décharge met dank aan den heer Boskamp voor zijn accuraat beheer. Door den voorz. werd de vraag gesteld, moeten wij dezen winter weer propaganda maken, hetgeen door de vergadering toestemmend werd beant woord. De algemeene idee was wederom een gezelligen avond te organiseeren, teneinde alle leden weer eens in eigen kring bij elkaar te hebben. Besloten werd aangezien onze tooneelvereeniging niet disponibel bleek een voordrachtkunstenaar te engageeren, welke hier al eens eerder met succes was opgetreden en dan zoo mogelijk op Dinsdag 12 of 19 November. Bij de rondvraag volgde nog een kleine discus sie, waarna de vérgadering met dank voor de be langstelling werd gesloten. Bronchitis en Kinkhoest Fabrikante: Henkei Cie. A. G. Düsseldorfl Amsterdam. D. J. Scharn, Amsterdam. B. Vissel, Amsterdam. 9 October. UITGESPROKEN. Egbert Kooyman, kellner, Rotterdam, Batavieren straat 233, R.c. mr. G. C. B. E. Suringar, Cur. mr. L. J: de Haan, Rotterdam. Naftel Mooscha (zich noemende Moritz), koopman, Rotterdam, Middel landplein 37b, R.c. mr. G. C. B. E. Suringar, Cur. mr. P. B. Bouman, Rotterdam. Johannes Zoek, koopman, Rotterdam, Bloemstraat 23, R.c. mr. G. C. B. E. Suringar, Cur. mr. G. J. de Ruyter, Rot terdam. 10 October. UITGESPROKEN. Herman Huls, rijwialhersteller, Diepenveen, Plat voet 91 B, R.c. mr. A. H. van der Giesen, Cur. mr. C. J. V. Kors, Deventer. F. W. Sonnenschein, koopman en zadelmaker, Groenlo, R.c. mr. H. L. Mees, Cur. mr. G. W. Toebes, Winterswijk. J. Teunissen, wonende te Deventer, Handelskade 19, handelende onder den firmanaam Technisch Han delsbureau „Davo" R.c. mr. W. H. van Basten Ba tenburg, Cur. mr. Ch. van Enter, Deventer. G. R. Teunissen, wonende te Deventer, Handelskade 19 handelende onder de firma Technisch Handelsbu reau „Davo" R.c. mr. W. H. van Basten Batenburg, Cur. mr. Ch. van Enter, Deventer. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 9 October Johannes Leendert, Schiedam. 9 Oc tober, Anton Henri Louis Theodoor Frank, Rotter- ALLERLEI DE VEGETARIER. Siroop perflesch 1 gulden Binnenland (Afd. FAILLISSEMENTEN opgegeven door van der Graaf Co. N. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN: 9 October: E. Roe, lederhandelaar, Amsterdam, Vrolijkstraat 367. R.c. mr. H. D. Feenstra, Cur. mr. J. Thors, Amsterdam, Weteringschans 27. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 9 October: J. A. Breuking, Amsterdam. 9 Oct. A. A. Stubbe, Amsterdam. 9 Oct. J. J. B. van Schoonhoven, Amsterdam. 9 Oct. L. Samson, A' dam. 9 October UITGESPROKEN. G. Toes, meubelfabrikant Ermelo, R.c. mr. A. Mer cier, Cur. mr. J. G. Nysnigh, Zwolle. L. Visser Gz. Dordrecht R.c. mr. J. Bentfort van Valkenburg, Cur. mr. P. H. Sigmond, Dordrecht. J. Haesen- bos, firmant van de handelsvennootschap onder de firma Gebr. Hasenbcs, Utrecht, Catherijnesingel 23 bis, R.c. mr. J. W. Suringar, Cur. mr. J. H. de Smitt Zeist. A. Haesenbos, firmant van de handelsven nootschap onder de firma Gebr. Haesenbos, Ut recht, Goedestraat 128, R.c. mr. J. W. Suringar, Cur mr. J. H. de Smitt Zeist. G. J. Heideman, Ut recht, Frederik Hendrikstraat 4 bis, R.c. mr. J. W. Suringar, Cur. mr. dr. H. C. -A. Gerlings, Utrecht. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: R. v. d. Berg, Gorinchem. S. G. van Vliet, Bilt- hoven 10 October. UITGESPROKEN. G. Poldervaart, koopman, Amsterdam, Hagedoorn- weg 62, R.c. mr. H. J. Hulsman, Cur. mr. N. R. H. van Essen, Weteringschans 120. B. W. Vollmul- ler, kantoorbediende, Amsterdam, Gorontalostraat, 16 huis, R.c. mr. H. J. Hulsman, Cur. mr. J. M. Croockewit, Amsterdam, Keizersgracht 586. J. A. E. Wiener, Amsterdam, Barth. Ruloffstraat 1 II, R. c. mr. H. J. Hulsman, Cur. mr. J. Oppenoorth. Am sterdam, Heerengracht 570. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: C. J. Stroosnijder, Amsterdam. J. van Roeij, (Naar het Engelsch.) 10). Terwijl zij sprak straalde haar gezicht van een bij zonderen glans. Huët keek naar haar met onverholen bewondering, terwijl de oude huisknecht, met geen enkel woord van tegenspraak in de rede durven vallende, zijn oogen in stil protest ten hemel sloeg. Langzaam droegen de mannen den gevangene langs het boschpad, door de tuinen, en de trap pen van het terras op. De deur stond wijd open, terwijl de vrouwelijke bedienden bedeesd bij el kaar op den drempel stonden. Blanche gaf op hun nieuwsgierige vragen geen antwoord, maar gaf den mannen een teeken, dat zij de hal moesten binnen gaan. Hier zetten zij de baar neder en wachtten. „Waar moeten wij hem brengen, juffrouw?" vroeg dr. Huët. „Breng hem naar mijn vaders kamer" zeide zij zachtjes. Zij ging hen voor en zij volgden haar naar een groote ruime slaapkamer op de eerste verdieping, die door een schuifdeur in verbinding stond met een kleine zitkamer, die elegant gemeubileerd was, als een studeerkamer en waarin een klein har monium stond. Hier had de Chevalier gezeten en gestudeerd of op het instrument gespeeld, waarvan hij zooveel hield. Soms had Blanche voor hem ge speeld, of, voor zijn voeten zittend, hem voorgele zen. De boeren vertrokken en de gewonde was alleen in de slaapkamer met den ouden dokter en den huisknecht. Blanche wachtte in de nabijgelegen ka mer, toen dr. Huët terwijl hij de schuifdeuren open deed, haar een teeken gaf om binnen te komen. Het bed naderende, zag zij den Duitscher liggen, die nog bewusteloos was. Een arm was op het dek uitgestrekt, de ander lag er onder. Het stof en het bloed was van zijn gezicht gewasschen, dat nu zeer bleek^as. De pijnlijke trek was verdwenen, en hij ademnde, ofschoon nog moeilijk, kalmer. Blanche keek eenige oogenblikken in diep mede lijden naar hem. Daarna wendde zij zich tot den Een vegetariër schiet nooit met spek, vischt nim mer achter het net of vangt bot, moet nooit er gens haring of kuit van hebben, evenmin gaat zijn pijp uit. De zeer strengen vragen nooit: „lus je nog een eitje?" Hij zal geen koe bij de horens nemen, nooit met „hondenweer" uitgaan. Ook geen hond er op uitsturen, geen kat in den zak koopen, maar ook nimmer de kat in het donker knijpen of haar de bel aanbinden. Hij zal geen slang aan zijn boe zem koesteren of een aal bij den staart grijpen en geen paard van Troje in huis halen. Jachtwater is voor hem „taboe." Hij zal met geen aardige pisang uit visschen gaan, noch een stok vinden om een hond te slaan. Hij zal ook niemand met een dure pelsjas de oogen uitsteken of den gebraden haan uithangen of zich met andermans veeren tooien, en de dames (vegetrische natuurlijk) gaan nooit met een mof uit. Ook zal hij geen uilen naar Athe ne dragen. Hij eet natuurlijk geen blinde vinken en doet geen vlieg kwaad en zal geen knuppel in het hoenderhok werpen en niet als de vos de pas sie preeken. Hij is ook geen hartedief en maakt geen troef met hartnaas. Evenmin aast hij op iets. Ik betwij fel het of hij moe als een paard kan zijn, dan wel slapen als een beer of loopen als een haas, of eten als een wolf, iets naapen haat hij, ofschoon hij veel apenootjes eet. (Hier komt nu met recht de aap uit de mouw.) Koeping tikoes mag hij niet eten ook geen dent de lion of ezelsooren en koemis koetjing mag hij niet drinken, evenmin een aftreksel van schapenhaar (milletolium.) Hij denkt er niet aan om van een mug (anophe les) een olifant te maken of paarlen voor de zwij nen te werpen. En mocht hij ook met een weduwe trouwen, dan is dat voor hem nog geen reden om worst te eten. Als anti-vivisectionist snijdt hij zichzelf trouwens niet gaarne in de vingers. Aan een vossenjacht kan hij niet meedoen. Man en vrouw leven nimmer als kat en hond. Zij zijn tegenstanders van de „hon denbelasting." Hij is tegen het gebruik van trek honden." hoewel hij inconsequenterwijze het ge bruik van trek„torren" zeer aanbeveelt. Overigens dopt hij zijn eigen boontjes, ofschoon hij sinds Speenhoff den smaak van boonen verloren heeft. Blauwe boonen lust hij heelemaal niet. Het kan zijn dat hij als rauwkosteter als de bok op de haverkist zit, daarentegen het neusje van den zalm versmaadt, maar wel appeltjes voor den dorst bewaart. Ook heeft een strenge vegetariër liever een leege dop dan een half ei en zal hij liever tien vogels in de lucht zien dan er een in de hand hebben. En (de strenge alweer) is never crying over spilt milk. Hij is te humaan om boter aan de galg te smeren en er is (bij den strenge) natuurlijk nooit sprake van botertje tot den boom en hij gaat nooit met boter op het hoofd in de zon staan. Over zaken laat hij geen gras groeien, hij zal niemand het gras voor de voeten wegmaaien. Kam per uien vindt hij minder smakelijk, evenmin houdt hij van apekool. Het zal voor hem (den stren ge) niet noodig zijn, den put te dempen als het laatste kalf verdronken is. Als hij tevens dierenbe schermer is, zal hij liever het paard achter den wagen of ploeg spannen en zichzelf ex voor en is overigens te verstandig om een gekregen paard in dokter en zeide zachtjes: .^Dokter, is hij erg gewond? Bent u er zeker van, dat hij genezen zal?" „Natuurlijk, als hij verzorgd wordt. Ik heb den kogel er uit gehaald en de wond zorgvuldig be handeld." „Dus hij zal niet sterven?" „Vast niet. Ongelukkigerwijs kan ik niet blijven. Onze eigen gewonden hebben mijn aandacht noo dig, en de man moet het nemen zooals het valt." „Dokter, ik zal hem oppassen," riep Blanche uit. „Vertel u mij vlug wat ik doen moet." „U, juffrouw, onmogelijk. Dat is geen werk voor u. Ik heb juffrouw Feverau inlichtingen gegeven en zij zal haar best doen." Maar Blanche was vastbesloten. „Als mijn vader gewond was," zeide zij schreien de, „zou ik dan toelaten, dat andere handen hem verzorgden? Neen, dokter, mijn plaats is hier. Juf frouw Fevereau is oud en zwak. Ik ben sterk en jong. Evenals ik zou willen hebben, dat een Duit- sche vrouw hem zou oppassen, wanneer hij hulp noodig had, evenzoo zal ik deze vreemdeling ver zorgen." „Heel goed, als u het doen wilt," zei de dokter. „Goeden nacht, dat God met u moge zijn. Morgen zal ik even komen om te zien, hoe de arme drom mel het maakt." Aldus sprekende nam dr. Huet met een eerbiedi gen groet afscheid. Intusschen was het avond ge worden. De zon was tusschen wolken ondergegaan. Toen zij de luiken van de zitkamer opendeed, zag Blanche in de duisternis buiten, dat er dikke vlok ken sneeuw vielen, de eerste sneeuw van dat jaar. Hoe dankbaar was zij God, dat Hij haar hart me delijdend gestemd had jegens den hulpeloozen en zoo zeer gewonden vreemdeling. Zij keek op haar horloge. Vervolgens keerde zij, nadat zij het raam weer gesloten had, naar de ziekenkamer teurg. HOOFDSTUK VII. Toen zij bij het bed kwan, schrok zij en had bij na geroepen. De gewonde man had zich in zijn kussen omgedraaid en met wijdopen oogen keek hij haar strak aan. Zijn gelaatsuitdrukking was koud en vreemd, hoewel niet heelemaal zonder vriende lijkheid. Met een zacht kreunen bewoog hij zijn den bek te zien. Er zijn er neiaas onaer, aie uit hef de voor de dieren, nog al dikwijls oude koeien uit de sloot halen, terwijl men er maar weinigen on der vindt, die hun schaapjes op het droge hebben, daarvoor hangen de druiven dikwijls te hoog. Gewoonlijk hebben zij veel kennis van „boomen" omdat men aan de vruchten den boom kent. Zij komen soms in verdenking omdat zij uit principe nimmer boter bij de visch kunnen doen, daar het moeilijk veeren is te plukken van een vegetarische kikker. Hij zal nooit de huid van een beer verkoo- pen of koopen, hetzij de beer al of niet geschoten is. Hij is een zeer beleefd man, want hij heeft nim mer vogeltjes onder zijn. hoed. Zij heeten wetenschappelijk, in tegenstelling van ominvoren en herbivoren, fructivoren, maar volgens een bevoegde autoriteit (Speenhof) zijn het „boni voren." Een vegetariër zal zich nimmer met apeklieren laten occuleeren, hoewel een oude bok wel van een groen blaadje houdt. Een rauwkosteter heeft nooit voor iemand een potje te vuur. Als anti-vivisectionist zal hij nim mer iemand het vuur na aan de schenen leggen of iemand een leelijke pijp laten rooken. Evenmin zit hij zelf graag op heete kolen, ofschoon hij dol is op kool. Het is een feit, dat men over het vege tarisme theorieën verkondigt, waarvan de sop de kool niet waard is. Ook zijn er vegetariërs, die hun oude schoenen, omdat ze van leer zijn, wegwerpen voor dat zij nieuwe hebben. Van tijd tot tijd breekt ook hun klomp: Er is slechts één stad in de geheele wereld waar uitsluitend vegetariërs wonen, dat is de stad der houten hammen. („De Vegetarische Bode.") 1.45 Orgelconcert. 22.35 Uitzending voor scholen. 45 Ziekenuurtje. 56.30 Gra- j mofoonplaten. 6.307 Literaire lezing. I 78 Uurtje van de rijpere jeugdj. 8 uur Ziendings- avond. Dinsdag 15 October. 11.3021 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Lunchmuziek. 1.152 Gramo- foonplaten. 23 Vrouwenuurtje. 33.30 Kniples enz. 56.45 Gramofoonplaten. 6.45 7 Sportpraatje. 7—7.30 Kerklatijn. 7.30 —8 Spreker. 810.30 Cpnoertavond. Na af loop gramofoonplaten. Voldoet Uw R(AD10 niet meer aan moderne eischen Een onzer speciale RADlO'-MiONTEURS ver strekt U alle gewenschte inlichtingen ter ver betering. Eerste Langedijker Radio-Centrale 0. Schuitemaker Jr., Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Radio-Omroep Radio-Centrale HART KUIJT, Oudkarspel A III EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Zondag 13 October. 9 VARA. ;Mededeelingen postduiven. 9.02 Gra mofoonplaten. 9.10 Mcdedeelingen Esperanto. 9.25 Orgelrecital. 10 uur concert. 1212.40 AVRO. Lezing sterrenkunde. 2—2.30 Too- neelhalfuurtje. 2.303.15 Solistenconoert. 3.155 Omroep-orkest. 5 VARA Kinderuur tje. 5.45 Wekelijksch nieuws. 6 Orgelreci tal. 6.30 VPRO. Kerkuitzending. 7.30 8 Spreekuur radiodokter. AVRO- 8.08 Volks concert concertgebouw. Gramofoonplaten. "Maandag 14 October. 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 12.15—2 Lunchmuziek. 22.45 Wenken kookkunst. 2.454.30 Filmmuziek Rembrandt Theater. 56 kinderuurtje. 66.30 Gramofoonplaten. 6.30 Koersen. 6.457.15 Roekenhalfuurtje. 7.157.45 Engelsch. 89 Vereenigingsuurtje. 9—11 Omroeporkest. 1112 Gramofoonplaten Dinsdag 15 October. .1010.15 AVRO. Morgenwijding. 12.15 1.45 Tusehinski-orkest. 1.453 Gramofoonr platen. 34 Knipcursus. 45 Microfoon- debutanten. 5.306.30 Hongaarsche zigeuner- kapel. 6.30 Vaz D:ias. 6.45—7.45 Engelsch 88.05 Praatje. 8.059 Omroep-orkesst. 9.059.45 Nutslezing over Indië. 9.45 Voort zetting concert. 1112 Dansmuziek. Zondag 13 October. 99.25 VARA. |M«dedeelingen. 9.25 Orgel concert. 10 Morgenconcert. 1212.40 AVRO. Sterrekundige lezing. 12.40—2 Lunchconcert. 2i2.30 Tponeelhalfuurtje. 2.303.15 Solis tenconcert. 3.155 Middagconcert. 56 VARA. Kinderuur. 6.30 VPRO. Kerkdienst uit Utrecht. 8 AVRO'. Sport en nieuws. 8.08 Concertgebouworkest. Hierna een vroolijk platenpro gramma Maandag 14 October. 1010.15 AVRO,. Morgenwijding. 12.15 2 Lunchmuziek. '2—2.15 Kookkunst. 2.45 4.30 Filmmuziek. 56 Kinderuurtje. 6 —6.30 platen. 6.45—7.15 Boeken. 7.15— 7.45 Engelsch. 89 Vereenigingsuurtje. 910 Concert Nico Treep. 10 Aansluiting mét Parijs. Dinsdag 15 October. 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 12,.15— 1.45 Lunchconcert. 1.45—2.05 Lezing Film archief. 2.053 Platen. 34 Knipcursus. 45 Debutanten. 5.306.30 Dinermuziek. - 6.45—7.15 Engelsch. 7.15—7.45 Engelsch 88.05 praat P.T.T. 8.0511 Concert Treep 9—9.45 Nutslezing over Indië. 10—10.40 de clamatie. 1112 La Gaité, Amsterdam. TWEED© PROGRAMMA. (Hulzen.) Zondag 13 October. 8.309.30 H.Ri.O. Morgenwijding. 9.50 NO. R.V. Kerkdienst. 12.30—1.30 KRO. Lunch- j muziek KRO. 1.302 Godsdienstonderricht. 2—2.30 Spreker. 2.30—4.30 Dubbel Mannen- kwartet wedstrijd. 4.305 Ziekenhalfuurtje. 5.50 NCRV. Kerkdienst. 7.30—8 KRO. Spre- ker. 88.10 Praatje tot de luisteraars. i 8.1010.45 Concertavond. 10:4511 Epiloog Maandag 14 October. 10.3011 Korte ziekendienst NCRV. 12.30 hand, als of hij die naar haar wilde uitstrekken. Doch nog te zwak zijnde liet hij zijn hand vallen en zuchtte pijnlijk. Bevend kwam zij bij hem en schudde het kussen onder zijn hoofd op. Toen zij dit deed, keek hij haar weer aan. „Fraulein" Zijn stem was zwak en klonk als vanuit de verte. „Doet u geen moeite om te spreken, mijnheer", fluisterde zij. „U bent hier veilig. Probeer te sla pen." Er volgde een oogneblik van kort stilzwijgen, dat alleen onderbroken werd door de diepe ademhaling van den Duitscher. Maar nu sprak hij weer: „De dokter dacht dat ik bewusteloos was," mom pelde hij, „maar ik luisterde. Nu wij alleen zijn, moet ik u mijn zegeningen en dank uitspreken voor uw goedheid en menschlievendheid.' „Pas op, wees u kalm," antwoordde het meisje. „Wind u zelf niet op, mijn heer. Uw leven hangt van volmaakte rust af." „U is zoo goed, juffrouw," ging hij ondanks haar waarschuwing voort. .„Ontmoetten wij elkaar gis teravond ook niet?" „Ja, maar spreek daar niet over. „Mag mag ik uw hand kussen?" Zonder eenige aarzeling legde zij haar hand aan zijn lippen. Zij kon zijn tranen voelen cn de hare begonnen ook weer in medelijden te vloeien. „Moge de hemel u zegenen!" zei hij. „Ginds aan den anderen kant van den Rijn wacht een meisje, zooals u, met ongeduld op haar broer ten aardig meisje, met goudblond haar zooals u Fraulein." „Schrei niet", zei Blanche, „spoedig zult u beter zijn en dan zult u naar haar terugkeeren, mijn heer," „Misschien wie zal het weten," mompelde hij zachtjes na een pijnlijk kreunen. „O, Juffrouw, menschen zijn duivels in zulke wreerle tijden als deze, maar engelen wandelen de wereld rond, en gelen zooals u, om ze hemelwaarts te wijzen en ze misschien te redden." Zijn oogen slooten zich en zijn hoofd vte! weer in het kussen terug, terwijl hij binnensmonds in zijn eigen taal wat mompelde. Blanche zag dat hij erge pijn leed. Gevolg gevende aan de instructies van den dokter, sponsde zij de gewonde arm zorg vuldig af en heek gauw viel de jonge officier ln TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen). Zondag 13 October. 8.309.30 K.R.O. morgenwijding. 9.50 N.O. R.V. kerkdienst 's Gravenhage. 12.30—1.30 KRO. Lunchmuziek. 1.302 Godsdienstonder richt. 2—2.30 Spreker. 2.30—4.30 Zang wedstrijd. 4.30—5 Ziekenuurtje. 5.50 NCRV. Kerkdienst. 7.30—8 KRO. Lezing. 8 8.10 Praatje. 8.1010.45 Concertavond. 10.45 Epiloog. Maandag 14 October,. 10.30—-11 NCRV. Ziekendienst. 12.301.45 Orgelconcert. 22.35 Uitzending voor scho len. 4—5 Ziekenuurtje. '5—7.30 Platen. 7—8 Uurtje rijpere jeugd. 8 Zendingsavond. Dinsdag 15 October. 11.3012 KR;0. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 —2 Lunchconcert. 23 Vrouwenuurtje. 3—3.30 Lesknippen. 5—6.45 Platen. 6.45 8.10 Lezing Latijn. 8—10.30 Haarlemsche orkestvereeniging. 10.30—11.30 Platen. een gezonden slaap. In dienzelfden tijd werd er beneden opgewonden en ontevreden gesproken. Houzel stond in het por taal op zijn geweer geleund en door zijn honden omringd, terwijl hij de andere bedienden onder vroeg. Zij waren allen van meening. dat het in het huis nemen van iemand, die tot de vijanden be hoorde een leelijke en slechte daad was. „Er is maar een manier om zulk tuig te behande len," riep Hubert uit. „Hij moest dadelijk op zijn hoofd geslagen zijn." „Ze moesten hem mij ter verzorging geven" zei de huisknecht toornig. „Ik weet hoe men ongedierte doodt." Hij schrok en veranderde van kleur, want zijn jonge meesteres stond op den drempel, bleek en verontwaardigd. „Zwijg, Houzel" zei ze. „Als mijn vader hier was, zou hij even als ik gehandeld hebben. „Hubert ga naar de keuken ga, jullie allemaal." In zich zelf mopperend gingen de bedienden weg Houzel bleef waar hij was, tegen de deur geleund, staan en keek zoo zwart als den nacht. „Wat jou betreft Houzel, jij behoorde beter te weten. Jij hebt een beterer opvoeding gehad en moest meer medelijden hebben." „Voor hem heb ik geen medelijden" antwoordde de jachtopziener. „Hij heeft het recht niet in dit huis te zijn.' „Geen recht? Hij heeft daar alle recht toe. Of schoon hij een vijand is is hij onze medemensch." „U hebt niet gezien, wat ik gezien heb. Afgebran de dorpen, de bevolking gepluuderd, het land ver woest, en dat allemaal door die verwenschte Duit- schers. Zij gelijken op dieren van het veld en moes ten zonder genade neergeschoten worden." Terwijl hij zijn geweer schouderde, deed hij als of hij wilde weggaan. Maar toen hij zich omdraai de en de oogen van zijn meesteres zag, voegde hij er berouwvol aan toe: „Vergeef mij, juffrouw. Ik weet dat ik u boos gemaakt heb. Maar ik zal ma ken dicht bij u te zijn, indien u bescherming noo dig mocht hebben." „Wat doe je toch dwaas. Bescherming tegen een gewonden man, die misschien zal sterven." „Ik hoop het," antwoordde Houzel, „zoo lang hij nog adem heeft, is dat tuig gevaarlijk." Wordt vervolgd. u

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4