NIEUWE Raad Heer-Hugowaard Donderdag 17 October 1929 38e Jaargang Kamerkroniek No 128 IITERC. TELEPHOOI SI Lt\GEDIJkER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier adrr""Iê°7'-'«f» A bonnemantsprijs moor 1* cent, per 3 maanden f 1.1$ Uitgave: firma J. H. KEIZER. Redact»» J. H. KEIZER. Bureel Koordscliarwoiide. Groote letters naar plaatsruimte Woensdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize on der presidium van den Ed.Achtb. heer Wiebe van Slooten, tevens secretaris. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering na voorlezing ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de verordening- aangaande de wratziekte door Ged. Staten is goedgekeurd en afgekondigd. Aan de diverse ver- eenigingen zijn hiervan exemplaren uitgereikt en zijn meerdere exemplaren op de secretarie ver krijgbaar. De goedkeuring der besluiten betreffende de geldleeningen groot f 25000 en 'f 4710 zijn door Ged. Staten verdaagd, aangezien het onderzoek in dez enog niet is geëindigd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de Gymnastiek vereniging T.A.V.E.N.U. eene subsidie gelijk aan het vorig jaar toe te staan. Bj .en W;. stellen voor dit verzoek in te willi gen en de subsidie groot f 50 wederom toete staan. De heer Kostelijk stelt voor deze subsidie tot wederopzegging te verleenen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een dankbetuiging van de R.K. militaire vereeniging te Amersfoort voor de ver leende subsidie. Yan de vereeniging tot drankbestrijding is een verzoek ingekomen de subsidie groot f 25, verleend in 1929 wederom voor 1930 toe te staan. Aldus wordt besloten. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten op de leening groot f 4750 ten. behoeve van de brandspuit. Van drie bewoners van het Landpad, gelegen ten noorden van de woning van P. Waker is ver zoek ingekomén tot aansluiting aan het P.E.B. Na eenige discussie wordt besloten dit verzoek door te zenden aan de commissie van advies. Van de Commissie van Beheer der Lichtbedrij- ven te Noordscharwoude is bericht ontvangen, dat naar aanleiding van het rapport van den directeur der genoemde bedrijven de aansluiting van gas ondoenlijk wordt geacht, gezien de prijs per kubieke meter, welke zal bedragen 24 a 25 cent. Besloten wordt informaties in te winnen aan het gasbedrijf te Castricum voor eventüeele op richting van een eigen gasfabriek. Punt 2 en 3. Rapport onderzoek Commissie voor de gemeentebegrooting, electriciteitsbedrijf en Burgerlijk Armbestuur, dienst 1930; Behandeling der begrootingen. De heer E. v. Langen, deelt als rapporteur der commissie mede, dat de commissie van mee ning was, dat de subsidie, die aan den polder ge geven wordt, gehandhaafd moet worden, zooals deze voorheen was en niet zooals thans op de begrooting is vermeld met f 1000 verlaagd moet worden. Na langdurige gedachtenwisseling wordt be sloten de subsidie als voorheen te handhaven. Hierna wordt de begrooting vastgesteld op de volgende bedragen. Gewone dienst in ontvangst en uitgaven op f 142556.63 met een post van onvoorziene van f4861.32. Kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven op f 13502.11. De begrooting van het electrisch bedrijf ver meldt 'in ontyangsten en uitgaven een bedrag van f38649.43 met een vermoedelijke winst van f3616.96. De commissie van Bijstand stelt voor de prijs per K.W.U. van 30 op 27 cent te stellen. Aldus wordt besloten. De begrooting van Burg. Armbestuur vermeldt aatn ontvangsten en uitgaven een bedrag van f9256.18. De post voor onvoorziene uitgaven is nihil. Aldus wordt vastgesteld. De voorzitter dankt de commissie voor haren arbeid. Voorstel B. en W. wijziging geldleening groot f25000. De voorzitter deelt mede dat door Ged. Staten eénige bezwaren zijn gemaakt ten aanzien der aflossingen. Die Raad besluit aan deze bezwaren tegemoet het gem. electr. net, om advies, hebben B. en W- de eer den Raad het volgende te berichten. Volgens den Administrateur van het G.E.B. zijn voor aansluiting van J. Vader de kosten van aan te schaffen materiaal, uit te betalen arbeids loon en vrachtkosten als volgt geraamd op totaal f 394.65. De exploitatieinkomsten zijn als volgt geraamd opbrengst 400 K.Wi.Uf. a .27 cent f 108, meterhuur f3, totaal f 111.De uitgaven f87.44. Vermoe delijke winst f23.56. De kosten van materialen en arbeidsloonen voor aansluiting aan het gemeentelijk electrisch net van de vier bewoners van den jBerkmeerdijk zijn in totaal f 1160. Die inkomsten en uitgaven van deze eventueel te verleenen aansluiting zijn geraamd als volgt: opbrengst 450 K.Wi.U. a 27 cent of f 121.50, Meterhuur f 12.totaal f 133.50. Onkosten in koop stroom f27.Max. belasting f 25.50, Ren te en aflossing f92.81, totaal f 145.30. Vermoe delijk verlies f 11.80. Waar de aansluiting van J. Vader dus een vermoedelijke winst, en die van de bewoners van den Berkmeerdijk een verlies tengevolge zal heb ben, adviseeren wij uwen'Raad enkel tot aanslui ting van J. Vader te besluiten, i De commissie van Bijstand adviseert bij monde van den,heer P. Tromp, tot aansluiting. Na eenige gedachtenwisseling wordt het voor- 1 stel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken i aangaande aansluiting bewoners Berkmeerdijk. I B'e heer Kostelijk zegt, nu een der vier aan- I vragers gaat vertrekken en geen verdere moeite is gedaan ten aanzien van eene bespreking voor een eventueel exploitatietekort, kon spreker zich volkomen met het voorstel vereenigen. Uit de besprekingen blijkt, nu het besluit ten aanzien van J. Vader genomen is, de bezwaren ten aanzien van het tweede verzoek zijn verval - j len en wordt besloten ook deze perceelen aan j te sluiten. Voorts deelt Zi.E.A. mede, dat over de reke- j ning 1928 de uitkeering per kind ann de Bijz. school kan wórden uitgekeerd een bedrag van I f 14.221/2. Hierna heeft de uitloting van een aandeel j plaats der leening 1914, groot f 24000. Getrok- I ken wordt no. 8. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Suppletoir Cohier hondenbelasting. De voorzitter deelt mede, dat enkele inwoners vergeten zijn in deze belasting te zijn aangeslagen en tevens dat er nog enkele verzoeken tot ont heffing zijn ingekomen. Conform het voorstel van B. en W. wordt aldus besloten. Aan de orde is het volgende Naar aanleiding van het in handen van B. en W. gesteld verzoek van J. Vader, wonende al hier aan den Boterweg en van een 4-tal bewo ners van den Berkmeerdijk om aansluiting aan Op het oogenblik dat we dit schrijven zijn de openbare zittingen in de Tweede Kamer in vollen gang. Het komt ons voor, dat de nieuwe Kamervoor zitter^mr. van Schaick, de teugels strak in handen heeft en alle z.i. onnoodige onnuttige besprekingen zooveel in zijn vermogen is, wil tegengaan. Zoo werden reeds drie, tot ampele besprekingen aan leiding gevende interpellatieverzoeken afgewezen. Eén verzoek van den heer Duys (s.d.a.p.) om aan den minister van Justitie vragen te stellen in zake de alom bekGnde strafzaak Giessen-Nieuwkerk, om dat de Voorzitter en ook de heer Duys zelf van meening was, dat bij de Justitiebegrooting even goed een en ander kon worden gezegd en twee in terpellatieverzoeken van den heer Wijnkoop. An ders als de heer Duys meende de Hollandsche com munist, dat het outreden van burgemeesters en rijkspolitei tegen de strijdende arbeidersbeweging in den laatsten tijd, in het bijzonder in het noor den des lands (landarbeidersfetaking in Groningen) in Zaandam leen zijdelingschen aanval op de s.d. a.p. omdat de burgemeester van Zaandam, de heer ter Laan, een sociaal democraat is) en in Maas tricht (staking aan de zinkwitfabrieken) van dien aard was, dat zijn interpellatie geen uitstel kon lijden en onmogelijk op de behandeling der zaak bij de begrooting van Binnenlandsche zaken en Land bouw kon worden gewacht, zooals door den voorzit ter werd voorgesteld. De Kamer trok zich van den heer Wijn koop en den heer Visser niets aan, steun de haren voorzitter en met 75 tegen 2 stemmen verwierp men de interpellatieaanvraag. Evenmin voelde de Kamer iets voor een inter pellatie-Wijnkoop over de verhouding van Neder land tot Sovjet-Rusland. Deze materie werd reeds herhaaldelijk bij de begrootingen van buitenland- sche zaken besproken, nieuwe gezichtspunten wa- rpn niet te openen. Te oordeelen naar hetgeen er thans aan de or de zijnde ontwerp de ambtenarenwet gezegd en geschreven is, (in dit opzicht hebben zich de onderofficieren vooral geroerd, die naar hun zeggen evenals de burgerambtenaren waarbor gen tegen onrecht wenschen) schijnt er heel wat „stof tot praten" in te zitten. De heer Boon, een liberaal heeft de rij der sprekers geopend en open baarde zich als een voorstander van het betreffen de ontwerp. Alleen twee bezwaren had hij er op te gen. Ten eerste mist men hierin het materieele recht, ten tweede een regeling der militaire admi nistratieve rechtspraak. Waar, aldus de heer Boon, de Kamer zich heeft uitgesproken voor een regeling van het materieele en formeele recht, een regeling dus van de rechtspositei van den ambtenaar en van de wijze waarop hij dit recht kan geldend maken, had de minister zich niet tot een regeling van het formeele recht alleen mogen bepalen. Geld zou er wel voor te vinden zijn. Het bezwaar van centralisatie ware te ondervangen door klassenin- deeling van het personeel. Ook de uitsluiting van 14000 arbeidscontracten was ongewenscht. De Nederlandsche regeering heeft wel een goede neus gehad. Reeds uit de Troonrede heeft men kunnen lezen, dat hare verwachtingen inzake een opheffing van internationale handelsbelemmerin gen niet hoog gespannen waren: een toekomstige actieve Nederlandsche handelspolitiek werd, zooal niet gewenscht, zoo min als in uitzicht gesteld, dan toch geenszins tot de onmogelijkheden beschouwd. De praktijk heeft uitgewezen dat de insiders goed hebben gezien. Immers, openlijk heeft de Volken bond verklaard, onmachtig te zijn de handelsbelem meringen op te ruimen. Slechts een samenwerking tusschen de verschillende groepen producenten, al dus de Volkenbondsraad, kan uitkomst brengen in het lastige suikervraagstuk. De regeeringen, even min als de Volkenbond kunnen de moeilijkheden opheffen. Het is weer eens de erkenning van den eeuwenouden waarheid, dat economische wetten niet juridisch kunnen worden gebroken. Men ver plaatst hoogstens de moeilijkheden. Maar waarom zoo vraagt men, dan ook niet door den Volkenbond diezelfde houding aangenomen tegenover het ko- lenvraagstuk? Het zal wel zijn de angst, de werke lijkheid onder de oogen te zien, welke hier haar werk verricht. En wanneer men dan een Kamerkroniek schrijft, vraagt men zich onwillekeurig af, wat dan wel de grenzen zijn van de taak der Staten Gene raal. OUTSIDER. Een idee Vader, mag ik zwemmen? Die vraag wordt menig huisvader gedaan, door Mjn jongens. Vooral in den afgeloopen zomer, met zijn vele Zonnige en warme dagen. Wie zou zijn jongens zoo'n heerlijk bad niet gunnen? Zwemmen is daarbij nog een gezonde sport, de beoefening er van kan in ons waterland niet genoeg wor den aanbevolen. Edoch, wat moet een Langendij- ker huisvader zijn zoon of dochter antwoorden? Zwemmen leeren zonder toezicht durft hij niet eh mag hij niet toelaten. En waar moet de jeugd zwemmen Oudkarspel heeft zijn „Waardje", wat heeft Broek? Broek heeft zijn Zuiderdel, dat naar ons is ver zekerd zeer goed voor jeugdzwemplaatsen ge schikt is te achten. Waarom we thans reeds, vlak voor den winter, dit ter sprake brengen? Om zoo mogelijk 't vol gend jaar gereed te zijn. Want onze jongens en meisjes willen gaarne zwemmen leeren. 'tls een kleinigheid, om te zeggen: allemaal fratsen, heb ben wij in onze jeugd leeren zwemmen? De lust is er bij de jeugd, en we geven haar volkomen gelijk. Maar we vorderen als ouders toezicht op het zwemmen, we kunnen ons wel eens een offertje getroosten, door een gebouwtje te stichten. Tal van kleinere plaatsen hebben hun bad- of zwem- gelegenheid. Waarom Broek niet? 'tKan ook, als de handen maar ineen geslagen worden. Zou de Raad geen subsidietje kunnen toestaan? In A.R. Staatkunde (laatst verschenen no.) wordt in de vragenrubriek geadviseerd, een bad- en zwemgelegenheid bij voorkeur door particulieren te doen exploiteeren. Waar 't een volksbelang wordt geacht, is steun van de plaatselijke over heid alleszins billijk. Zou de IJsclub zich met deze zaak kunnen be lasten Laat 't bestuur er eens over praten. De instemming van de jeugd, van vele ouders, en naar we meenen van de Overheid, heeft de club stellig. Wie wil er eens iets over zeggen? Plaatselijk Nieuws ZUIB8CHARW OUDE. Dit jaar wordt hier weer geen vervolgonder wijs gegeven. Er hadden zich slechts 4 deelne mer saangegeven. ZUIDiSOHARWOiUBiE. Volgens de ter inzage liggende begrooting zijn door B. en W. de bedragen voor de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger uit getrokken in overeenstemming met de bestaande regeling en niet met de in het begin van 't jaar om advies gezonden regeling door Ged. Staten. ZiÜIDSClHAR WOUDiEi. Als penningmeester van /Nut en Genoegen" is herkozen de heer J. Krom. Binnenland FAILLISSEMENTEN OPGEGEVEN DOOR VAN DER GRAAF Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN. 9 Oct. J. B. Hermes, arbeider Almelo, R.c. mr. Leen- dertz, Cur. mr. G. D. B. ter Braake, Almelo; 9 Oct. Faa Westerbaan Freelink, Lonnekr, R.c. mr. Leen dertz, Cur. mr. S. Rozendaal, Enschede; 10 Oct. Jan Hendrik Bok, Koopman, Bergen N.H., Jan Ol- denburglaan 21, R.c.mr. W. A. Ubbens, Cur. mr. P. Langeveld, Alkmaar; 10 Oct. Hendrik Jan Bok, koopman .Bergen N.H., Jan Oldenburglaan 21, R.c. mr. W. A. Ubbens, Cur. mr. P. Langeveld, Alkmaar; 10 Oct. Pieter Takken, winkelier, Hoorn, Groot Oosteinde 91, R.c. mr. A. Ledeboer, Cur. mr. B. W. C. Dwars, Hoorn; 11 Oct. Chr. Teurlinckx, reiziger, Eindhoven, Bloemenplein 34, R.c. Mr. Sassen, Cur. mr. G. J. Jansen, Eindhoven; 11 Oct. Sierd de Vos, kruidenier, Emmen-Erfscheindenveen, R.c. mr. L. v. d. Bijtel, Cur. mr. A. Jonker, Emmen; 11 Oct. A. Dortwegt, koopman in bakkerijinstallaties, Rotter dam, Botersloot 54, R.c. mr. G. C. B. E. Suringar, Cur. mr. L. J. R. Kuhn, Rotterdam; 11 Oct. F. Quar- tel, Fouragehandelaar, Rotterdam, 's-Gravenweg 301, R.c. mr. G. C. B. E. Sutingar, Cur. mr. A. M. Mooy, Rotterdam; 11 Oct. Corenlis Adrianus Ha- gestein, los werkamn, Rotterdam, Groote Landstr. 35, R.c. mr. G. C. B. E. Suringar, Cur. mr. J. Swart, Rotterdam; 11 Oct. Mej. B. C. Lock, destijds koop- vhouw, destijds te Maasdijk, thans te Rotterdam, Frans Bekkerstraat 48a, p. a. Blok, R.c. mr. G. C. B. E. Suringar, Cur. mr. D. B. W. Postma, Rotter dam; 14 Oct. Johannes Loopeker, stucadöor, Am sterdam, Marnixkade 64 III, R.c. mr. J. G. de Vries Cur. Mej. mr. M. A. Suyling, Amsterdam, Keizers- gracht 586; 14 Oct. Peter Jan van Maurik, electri- clen, Amsterdam, Ortheliusstraat 94 I, R.c. mr J G. de Vries, Cur. Mej. mr. M. A. Suyling, Amsterdam Keizersgracht 586; 14 Oct. G. de Vries, aannemer Amsterdam ,Amstelveenscheweg 181, R.c mr J g' de Vries, Cur. Mej. mr. M. A. Suyling, Amsterdam' Keizersgracht 586; 14 Oct. B. C. J. van der Wal, schoenmaker, den Haag, Trompstraat 158 en 144* R.c. mr. Dr. W. Fick, Cur. mr. F. J. Maarsen den Haag, Koninginnegracht 11; 14 Oct. M. M. van Eerd, slagersknecht den Haag, Spireastraat 13, R.c. mr. C. J. v. d. Burcht van Lichtenbergh, Cur'. mr. W. G. F. Hofland, den Haag, Zoutmanstraat 9' 14 -Oct. B. Kranendonk, vrachtrijder, den Haag, Abeel straat 7-9, R.c. mr. J. H. van Laer. Cur. mr. A. H van Maanen, Nw. Schoolstr. 26; 14 Oct. N. van Kem pen, Tedingerstraat 10, Leidschendam, R.c. mr A S. Rueb, Cur. mr. F. Schaap, den Haag, Laan van Meerdervoort 52B.; 15 Oct. J. C. Hoed, schilder, Haarlem, Noord, Plantaanstraat 64, R.c. mr. Dr! W. F. M. Schutte, Cur. mevr. mr. Scheltema-Conra- di, Haarlem; 15 Oct. J. de Bueger, kleermaker, te Zaandam, Czaar Peterstraat 9b, R.c. mr. Dr W F. M. Schutte, Cur. mej. mr. M. Kliutman, Haar lem; 15 Oct. Th. de Koning, vroeger manufacturer thans caféhouder te Ymuiden, Steynstraat 59, R.c. mr. Dr. W. F. M. Schutte, Cur. Mevr. mr. Schelte- ma-Conradi, Haarlem. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF" 10 Oct. W. van Amstel, Almelo; 11 Oct. P. Breuer, Hillegersberg; 11 Oct. H. P. Oostdam, Almelo; 11 Oct. J. v. d. Willige, Rijssen; 11 Oct. Maria Bra- venboer, wed. L. v. Walsum, Rotterdam; 11 Oct. C. d. Rooy. Eindhoven; 11 Oct. Sidonie Eigl, thans te Eindhoven, voorheen te Aalst; 14 Oct. A. van Raams donk, Amsterdam; 14 Oct. T. van Wyland, Amster dam; 14 Oct. H. M. Slegten, den Haag; 14 Oct. E. E. Meulman, den Haag; 15 Oct. J. Moos, Haarlem. MOORDAANSLAG OP KEN AMBTENAAR. Jaeht op den dader. Gistermorgen is de Ceintuurbaan en omgeving te Amsterdam in opschudding gebracht door een moordaanslag, welke door een werkloos arbeider is gepleegd op een ambtenaar van den Dienst voor den Maatschappelijk en Steun. Te ongeveer kwart voor negen had deze amb tenaar, de heer J., zijn woning verlaten, teneinde zich naar zijn kantoor te begeven. Hij bevond zich in gezelschap van zijn dochtertje, dat hij naar school zou brengen. Op de Ceintuurbaan aan den hoek van de Sweelinckstraat gekomen, werd hij plotseling aangesproken door iemand die hem verwijten deed over het afwijzen van ondersteuning. De man nam dadelijk een dreigende houding aan en nog vóór de aangesprokene zelfs maar een woord had kunnen zeggen, viel de man hem aan en bracht hij den ambtenaar met een z.g. ploerten- dooder, voorzien van een stalen veer, een aantal slagen in het gelaat en óp het hoofd toe. Op het hulpgeroep van het meisje, dat door deze onverhoedsche aanval van haar vader na tuurlijk danig ontsteld was, schoten voorbijgan gers toe. i De aangevallene, die op den grond was geval len, werd overeind geholpen en daar hij eenige bloedende hoofdwonden had, bracht men hem in de drogistzaak aan den hoek van de Cein tuurbaan en de Sweelinckstraat. Eenige perso- n<(a uit het toegestroomde publiek hadden in middels den aanvaller aangegrepen. De man ver weerde zich echter krachtdadig en wist zich los te rukken. I Hij had klaarblijkelijk gezien, dat men het voorwerp van zijn woede den drogistenwinkel had binnengebracht. Hij rende althans naar dien winkel toe en duwde de deur open. Op hetzelfde oogenblik trok hij een revolver, waarmede hij een schot loste in de richting van den ambtenaar, die juist door den drogist ver bonden werd. |j|| De dader was blijkbaar zijn zenuwen niet meer meester en uitsluitend aan deze omstandigheid moet het te danken zijn, dat hij met zoo onvaste hand de revolver hanteerde, en het schot geen doel trof. De kogel kwam n.l. terecht in een der spanten van de winkeldeur. Ware dat niet het geval geweest, dan zou wellicht niet eens de amb tenaar, voor wien de onverlaat den kogel had be stemd, getroffen zijn, maar de echtgenoote van den drogist, die zich voor de toonbank in de nabijheid van de deur bevond. Onmiddellijk, nadat hij het schot had gelost, heeft de dader de vlucht genomen. Hij rende, achtervolgd door tal van personen, de Ceintuur baan over en de Sweelinckstraat in, in de rich ting van de Albert Cuypstraat. Daarna vervolg de hij zijn vlucht langs den stillen kant van het Sarphatipark, om vervolgens in de Tweede Jan v. d. Heijdenstraat plotseling te verdwijnen. Hier raakten zijn achtervolgers het spoor bijster. En kele oogenblikken later echter inmiddels was ook de politie ter plaatse gekomen gaf iemand uit het publiek de aanwijzing, dat hij een man in groote haast een barbierswinkel had zien bin nengaan. De politie begaf zich toen dadelijk naar het opgegeven adres en inderdaad werd de gezochte daar aangetroffen. Hij had reeds op een stoel plaats genomen en de barbier natuurlijk niet wetende, wien hij plotseling tot klant had ge kregen, was reeds bezig hem in te zeepen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1