ÓNZE GROENTEVEILINGEN Radiorubriek Nieuwstijdingen Land- en Tuinbouw KLEINE OORZAKEN GROOTE GEVOLGEN. ALASTRIMGEVALLEN. Naar de Rotterdamsche geneeskundige dienst meldt, werden in het tijdvak van 8 tot en met 14 Oct. 11. acht nieuwe gevallen van Variola Minor (Alastrim, deze benaming is in overeenstemming met het Kon. Besl. van 1 Oct. 1929 ter uitvoering van de besmettelijke-ziektewet) aangegeven in te voren niet besmette gezinnen. Van de in het vorig communiqué vermelde drie ernstige patiënten is 1 overleden, zoodat het aantal sterfgevallen thans 17 bedraagt, nl. 4 mannen, 4 vrouwen en 9 kin deren, met de restrictie als In het voorlaatste com muniqué vermeld. Sedert de vorige opgave is het aantal gevallen gestegen tot 308. In totaal zijn 14.490 personen gedurende de bo ven aangegeven periode in de auto's ingeënt. DE PHILIPS-LIOENTIE VOOR R^DIO- ONTVANGTOESTELLEN. De N.V. Philips Radio te Eindhoven verzoekt ons plaatsing van het volgende: 'De maatregel, waartoe Philips thans is over gegaan, brengt zoovele gemoederen en pennen J in beweging, dat een volledige voorlichting van het publiek geboden schijnt. Door een overeenkomst, enkele jaren geleden met de Radio Corporation of America aangegaan, j heeft Philips de beschikking ge"kregen over een aantal octrooien der R,.G.A. in Nederland en elders. Onder deze octrooien bevinden zich enkele zeer belangrijke, z.g. pioniers-octrooien, verleend op uitvindingen, die omstreeks de jaren 1912 1914 door eenige der Amerikaansche voorman nen der radiotechniek gijn gedaan en die zelfs in de meest moderne radio-ontvangtoestellen nog steeds worden'toegepast. Het spreekt vanzelf, dat het verkrijgen en instandhouden van haar uitgebreid octrooibezit aan de Radio Corporation groote sommen heeft gekost en nog steeds kost. Even vanzelfsprekend is het, dat de R.C.A. bij het sluiten van bovengenoemde overeenkomst met Philips een deel van die kosten op Philips heeft afgewenteld en betaling eener procentueele voor de door Philips te vervaardigen radio-appa raten heeft verlangd. Onnoodig te zeggen, dat het jaarlijks ingevolge deze overeenkomst door Philips aan de R.O.A. af te dragen bedrag bij de vlucht, die het Philips bedrijf sedert heeft genomen, tot een kapitaal is gestegen! Hiertegenover staat voor Philips het beschik kingsrecht over de bovenbedoelde octrooien, die haar het uitsluitende recht geven, de uitvindingen waarvoor, die octrooien zijn verleend, toe te pas sen. Dit beteekent dus dat Philips theoretisch de fabricage en den verkoop van radio-ontvang toestellen voor zich zou kunnen monopoliseeren. Mogen echter in sommige gevallen een monopolie zoo niet verstandig, dan toch ook niet onbillijk zijn, in deze kwestie zijn de omstandigheden van dien aard, dat een monopolisatie niet gewettigd zou zijn. Op het oogenblik toch, waarop deze octrooien aan Philips in eigendom overgingen, d.i. zooals gezegd nog slechts enkele jaren terug, werden de bovenbedoelde uitvindingen hier te lande reeSS algemeen en vrijelijk toegepast en zulks volmaakt te goeder trouw. De oorzaak hiervan is, dat de bewuste octrooien door de ontreddering, gevolg van den wereldoorlog eerst in 1920—'21 hier te lande zijn aangevraagd en eerst omstreeks 1923'25 zijn verleend. De uit vindingen zelve waren echter intusschen bekend geworden en worden in steeds toenemende mate vrijelijk toegepast. Dit beteekent nu wel in het minst niet adt al degenen, die zich voor de verleening der octrooien met die toepassing on ledig hielden bevoegd zouden zijn, dit zonder meer te blijven doen, doch aan den anderen kant zou er een onbillijkheid in zijn gelegen, iemand die te goeder trouw een bedrijf heeft opgezet, en daarop zijn bestaan gebeel of gedeeltelijk heeft gebaseerd met dè verworven octrooien in de hand te dupeeren. Denkt Philips er dus niet over zich een mono polie polie te scheppen, evenmin kan zij er aan denken zelve, als alleen gerechtigde, jaarlijks hooge bedragen aan de R.C.A. te betalen en daar naast 'bare niet gerechtigde concurrenten vrije lijk te laten profiteeren. Dit zou immers betee- kenen, dat zij hare concurrenten geheel onnoodig in een gunstiger positie dan haar eigen positie plaatste, daar haar eigen toestellen door een licentiebedrag zouden zijn bezwaard, en die harer concurrenten niet. Men zal moeten toegeven, dat een dergelijke houding in strijd zou zijn met elk gezond koopmansbeleid. Dé oetrooiwet verschaft in de licentie echter een tusschenweg, dien Philips thans heeft ingesla gen, daarbij wordt aan al degenen, die daarvoor onder nader te noemen gezichtspunten in aan merking komen, vergund tegen betaling van een matige vergoeding de meer genoemde uitvindin gen voor hun bedrijf te blijven toepassen. Deze uitweg is zoozeer voor de hand liggend en ratio neel, dat men zich afvraagt, hoe het mogelijk is, dat deze maatregel van Philips in zekere krin gen zooveel beroering heeft gewekt. De grootte der bedongen licentiebedragen kan onmogelijk de steen des aanstoots zijn, immers het gemiddel de bedrag per lampvoet is jpl.m. f 3, terwijl b.v. in Engeland nog slechts enkele maanden geleden, deze licentie door den rechter is vastge steld op 10 sh. dus f6 per lamp voet. Er moet dus een andere oorzaak zijn, doch hiernaar kan men hoogstens gissen. Misschien is zij te zoeken in de mededeeling, 'door Philips per circulaire aan den radiohandel gedaan, dat bij de beoordee- deeling of in een bepaald geval licentie zal wor den verleend, de kwaliteit van het product van den licentiegegadigde een voorname rol zal spe- spelen. Het is n.l. het streven van Philips, het peil der op de radiomarkt voorkomende produc ten zooveel mogelijk hoogte te houden en te ver beteren. En de licentie-contraeten, die door Phi lips zijn ontworpen, komt dan ook een bepaling voor, waarbij de licentienemer zich verplicht, ervoor te zorgen, dat zijn toestellen aan alle rede lijke eischen voldoen. Een ieder die wel eens wandelingen maakt of tochten te water doet en zijn oogen daarbij den kost geeft, zal wel eens verwonderd hebben stilge staan als hij aan het een of ander gewas een gal- vormige uitwas te aanschouwen kreeg. HU die ab soluut leek, hoewel liefhebber was vroeg zich daar bij af hoe zulk een uitwas wel zou ontstaan en hij die wel eenigszins op de hoogte was met de levens geschiedenis van die dingen werd' geboeid door de indrukwekkendheid van het feit, dat de aanwezig heid van een bepaald ei, een bepaalde larve of een bepaalde zwam de plant prikkelt tot de vorming van weefsels, die voor haar zelve niet de minste waarde hebben of, die ze vormde om zich wellicht nog eenigszins te beschermen tegen aanvallen van buiten. Een der meest bekende gallen, die ieder natuur liefhebber ontmoet is het galappeltje aan de eiken dat zoo algemeen voorkomt, dat er wel menschen zijn, die heelemaal niet vermoeden dat zulks iets abnormaals is, maar die deze gallen beschouwen te behooren bij het eikeblad. Dergelijke abnormale groeiverschijnselen nemen we bij de meest verschillende planten en boomen waar. Neemt men zich de moeite zulk een gal in het najaar of in den winter open te snijden, dan ziet men echter, dat het toch niet iets is, dat tot het gewone weefsel van den boom of de plant ge rekend kan worden, want, in het geval van den eik bv. vinden we in die ronde gallen altijd een of soms meer larven. Doet men die galappeltjes in een fleschje en heeft men eenige weken of soms eenige maanden geduld, dan ziet men er in de meeste gevallen een heel klein gevleugeld diertje uit komen, dat (in het geval van den eik) tot de wespen gerekend moet worden. Onder de wespen vinden we dan ook de meeste gallenverweksters, maar evengoed worden andere gallen veroorzaakt door wespen of larven en eieren ervan, door zwam men, door bacteriën, door aaltjes enz. Voor den natuurliefhebber is het gebied van de gallen daarom zoo interessant omdat hij vele van die gallen bestudeeren kan zonder de hulp in te roepen van het microscoop (behalve natuurlijk wan neer het bacteriën of zwammen betreft.) Voor den practicus moge het bestudeeren van de gallen dan niet zoo aangenaam zijn omdat het toch eigenlijk een ziektetoestand van de plant be treft, maar, noodig is het toch ook dat hij weet van het ontstaan enz. van die dingen, want, hij heeft er in het dagelijksche leven steeds mede te maken, al vermoedt hij het niet altijd. We denken bv. even aan de gallen, die hier in onze cultuurge wassen voorkomen kunnen, zoo bv. de knolvoet of knop, die ook tot de gallen gerekend moet worden maar dan de gal, die ontstaan is door de inwer king van een zwam. Vervolgens de vergroeiingen die veroorzaakt worden door de larven van de gal- mug, die de draaihartigheid veroorzaakt in de kool de wortelknobbels aan tomaten, die veroorzaakt worden door het wortelaaltje de wortelknobbels aan kool, die veroorzaakt worden door de larven van een kevertje en welke gallen wel eens verwisseld worden met de knolvoet, het moederkoren aan de rogge, die veroorzaakt worden door een zwam, en last but not least de knolletjes die we vinden aan alle vlinderbloemige gewassen, welke wortelknolle tjes worden veroorzaakt door een bacterie. Dit laat ste is dus een geval van gal, die voor ons van groot nut is, want, zonder deze knolletjes, of laten we liever zeggen zonder deze bacterie zouden onze vlinderbloemige gewassen (boonen, erwten, klaver, lupinnen, enz.) niet groeien. Zulke voorbeelden van nuttige gallen zijn er nog wel meer, maar die loo- pen niet altijd zoo duidelijk in het oog. We hebben nu hoofdzakelijk gewezen op gallen die in den gro- ven tuinbouw van belang zijn of kunnen zijn, maar in de boomkweekerij is het lijstje zoo groot te ma ken, dat we in dit korte bestek het er maar bij laten zullen. Volledigheidshalve moeten we, als van belang voor deze streek toch nog noemen de spin achtige diertjes, die we mijten noemen, die aan de zwarte bessen de rondknop teweeg brengen en die voor de bessencultuur een ware ramp kan worden als men er niet op tijd bij is om ze uit te roeien. Om nu bij het ontstaan van al deze gallen stil te staan is ondoenlijk, maar eenige van de meest bekende gevallen zullen we in ons volgend stukje behandelen. Ieder die gallen tegenkomt, moet ze inmiddels eens nader beschouwen en ondergetee- kende houdt zich aanbevolen voor het in ontvangst nemen en eventueel op naam stellen (met behulp van anderen) van gallen. VAN HERWIJNEN. Sint Pancras. WENKEN EN MEDEDEELINGEN. zoo spoedig mogelijk den veearts. Zoolang deze nog niet aanwezig is, geve men inwendig in een keer een halve liter warm water of warm bier met 25 gram Hoffmann's druppels. Is er na een kwartier nog geen verbetering, dan geeft men 1.5 liter kamil lenthee met 3 tot 4 ons glauberzout. De buik be sprenkelt men met kamferspiritus en men laat krachtig wrijven. Bij tusschenpoozen kan men het dier nog 3 pillen geven, die bestaan uit 20 gram aloë extract 100 gram glauberzout en 30 gram ma- luwpoeder en water. Kan men het dier op de been houden dan houdt men het in beweging. Krijgt het weer eetlust dan geve men afkooksel van lijn zaad en een beetje hooi. Het genezen dier stelt men 2 dagen op rantsoen. Dan kan het weer wer ken, als het zich gewoon gedraagt. Roe eerder men er een veearts bijhaalt, hoe beter. S. Per Telefoon. AMSTERDAM, 17 Oct. (V.D.) Uit Maastricht wordt gemeld: Na de relletjes, welke gisteravond hebben plaats gehad, toen eenige werkwilligen van de fabriek huiswaarts keerden, zijn geen ongeregeldheden voor gekomen. De burgemeester heeft een verbod va nsamen- scholingen uitgevaardigd, terwijl de café's heden avond om 10 uur gesloten moeten worden. Vanmiddag worden 60 man marechaussée's ver wacht, ter versterking van de politie. Gisteravond laat werd het gemeenteraadslid Pie- ters, die als vrijgestelde van den Moderne Arbei dersbond de leider is van de staking aan de zink- witfabrieken gearresteerd. Hedenmorgen werd hij voor den Officier van Jus titie geleid. RETOURVLUCHT HOLLAND—1NDIE. Het eerste retuorvliegtuig de P.H.—A.E.Z. is heden morgen 6.20 Amsterdamsche tijd uit Budapest ver trokken en wordt reeds tegen 2 uur hedenmiddag op Schiphol verwacht. Aan boord is 1 passagier, nml. de heer Grabau. Het vierde postvliegtuig naar Inidë, de P.H.A. G.B. is hedenmorgen 6.25 gestart met 262 kilo post. De bemanning bestaat uit de heeren Aler, Jonk bloed en Bruynesteijn. Nu het zware werk voor de paarden weer aan- komt, zullen nog wel eens huidschuringen voor- komen, zoodat roode, vaak bloedende, zeer gevoe- lige plekken ontstaan. Een goed middel om dat te genezen is omslagen aan te leggen met een op- lossing van 25 gram loodsuiker en 15 gram alum in 1 liter water of anders de plekken te bestrooi- i en met amyloform of tarmaform. Indien dit noo- 1 dig is brengt men ook verandering in het tuig aan. Van het voorjaar kwam iemand bij mij vragen, of ik hem kon helpen aan een middel tegen schurft bij een paard. Wanneer dit echter schurft is, moet het bij den veearts aangegeven worden en die be- handelt het zaakje dan verder wel. Is het een voudig z.g. Manenschurft, dan is het iets anders, i Manenschurft ontstaat voornamelijk door onvol doende huidverpleging, door een te warme en be dompte stal. Het allervoornaamste is dus, dat die oorzaken verdwijnen. Zorg dat de stal luchtig en licht is en roskam de paarden op tijd. Zijn de ha ren of manen uitgevallen, dan bestrooie men de zieke paarden met ee,n mengsel van 1 gram iodo form en 10 gram tarmine. (looizuur.) Wanneer de huid dik is en met korsten bedekt is, dan wrijve men driemaal daags met een mengsel bestaande uit 5 gram Creoline en 50 gram vaseline. Koliel is een veel voorkomende paardenziekte. Nu het najaar er weer is is meteen ook de tijd voor het optreden van koliek aangebroken. De paarden moeten zwaar werk verrichten, worden hongerig en eten te haastig. Ook kan kouvatten koliek veroor- - zaken. Overvoedering kan ook al in die richting werken. En zoo zijn er nog al eenige aanleidingen teo. Wanneer een paard aan koliek lijdt, is het erg onrustig en ziet telkens om naar den buik, het krabt met de voorbeenen, loopt heen en weer, gaat liggen, wentelt over den grond, springt weer op en valt weer neer en kermt. Eten of drinken neemt het niet. Telkens doet het of het urine of mest moet loozen. Darmgeruisch neemt men zoo goed als niet waar. Zoolang de pols goed te voelen is en 40—48 slagen per minuut maakt, is er weinig ge vaar. Loopt dit echter op tot 70—78 slagen per mi nuut en is de pols moeilijk voelbaar, dan is er groot gevaar. Daarbij zijn de ooren afwisselend warm en koud. Zijn ze ijskoud en kan men onge hinderd de vinger in het oor steken dan is de dood nabij. Wanneer het paard op de voorknieën gaat liggen, terwijl het van achter staat, dan heeft het een kronkel in den darm. In den regel verloopt koliek snel, meest in enkele uren. Op zijn hoogst duurt het 1 tot 1.5 dag. Bij verstoppingen of over voeding met klaver kan de kwaal wel 3 tot 6 dagen duren. Is het geval niet ernstig dan ontsnappen er veel gassen uit den darm en keert de eetlust spoedig terug. In ernstige gevallen wordt het dier ook on rustig, terwijl de ademhaling versnelt. Tenslotte wordt het gevoelloos en onverschillig, waarna de dood er een einde aan maakt. Wanneer een paard koliek krijgt, brengt men 't op een warme plaats en wrijft gedurende 10 minu ten met een stroowisch buik en flanken. Komt er geen verbetering, dan dekt men het met een warm dek en geeft het een sterken halster. Men roept BEURSOVERZICHT Reeds herhaalde malen hebben wij er op gewezen dat de kunstmatige marktpositie van koffie op den duur de grootste gevaren in zich bergt, hetgeen o.a. de bezitters der schuldbrieven van San Paulo wel terdege mochten bedenken. Het is bekend, dat de zondvloed van koffie, die Brazilië over het dorstige menschdom uitstort, gefinancierd wordt met peper dure internationale credieten, die het surplus van de markt houden. Indien de natuur zoo welwillend is om eens een flinke misoogst te geven, dan is dit laakbare stelsel met kunst en vliegwerk wel te handhaven. Een successie van „goede" jaren voert echter tot een onvermijdelijk einde der valorisatie, en het ziet er naar uit, dat dit Ende mit Schrec- ken thans is gekomen. Niet dat Amsterdam zoo buitengewoon gevoelig is vooar de perikelen van dit geurige product, maar deze ontknooping komt min of meer als een omineuse gebeurtenis bij den wieg van het jongste valorisatieplan, dat de rubber betreft. Alle vergelijkingen hinken, en de geschie denis herhaalt zich geenszins. Het kardinale ver schil tusschen rubber en koffie is wel i nde eerste plaats dat de oogstcapaciteit va nrubber veel con stanter is dan die van koffie, zoo dat men bij nauw keurige gegevens inzake tapbare aanplant en jong gewas inderdaad wel ongeveer zou kunnen weten, waar men aan toe is. Van koffie naar tabak, althans ter beurze, ïl n'y a qu'un pas. Ook hier viel niet veel vroolijks te be leven. Ofschoon de vergelijkende veilingstabellen reeds lang hadden bewezen, dat de finantieele resul taten der Delianen in 1929 niet bijster groot kun nen zijn op grond waarvan wij deze rubriek reeds lang te voren als weinig aantrekkelijk hadden ge kwalificeerd, moest de passeering van het interim dividend der Deli Mpij. eerst een feit worerj, voor dat het publiek met zijn stukken aan de markt kwam Gelet op de te verwachten resultaten staan aandeelen Arendsburg echter nog steeds te hoog. Suikerwaarden deden hun uiterste best door kwa si geheimzinnige lasthebbers een goede beurt te ma ken. Bij gebrek aan waarlijk opwekkend nieuws en de algemeene deceptie op cultuurgebied bleef de animo echter goeddeels uit. De Amsterdamsche beurs gaf verder meerendeels een stuurloos gedobber en gedobbel te zien. Waarom Philips Gloeilampen de week inzetten met een stijging van 75 punten (excusez du peu) om daarna weer overhaast te retireeren en na vele schommelingen ongeanimeerd te -blijven, is abso luut onbegrijpelijk. Aandeelen Margarine Unie zijn thans een speel bal van de luimen der interessenten, die bij den da gleven. Kunstzijde aandeelen spanden in verrassende mo menten de kroon. De handel is hier nogal beperkt, omdat het groote publiek deze rubriek den rug heeft toegekeerd. Aniems zijn ook uit de gratie. Een koers van om en nabij 400 pet. is nog altijd heel behoorlijk. Aandeelen Ned. Wol Mpij. bereikten een lage koers door berichten nopens liquidatie der Wol- bank, die de onbeveredigende situatie in deze bran che accentuëert. Aandeelen Kon. Petroleum bleven zoo voor als na door Wallstreet sterk gefavoriseerd. De claim schijnt in tastbare nabijheid te komen. Men dient af te wachten of de koers niet tijdelijk door claim- aanbod zal worden gedepreciëerd, gelijk reeds zoo vaak het geval was. Tenzij de Yankees ditmaal n onverzadiglijke eetlust hebben. Van de buitenlandsche beurzen bleef Berlijn met uitzondering van een licht vleugje va nherstel niet zeer vroolijk. Londen beproeft zich te ontworstelen aan de ge volgen van de Hatry-perkara. Amerika gaf een krachtig herstel, inzonderheid voor de van ouds beproefde standaardwaarden. OVERZICHTEN EH PRIISHOTEERINGEN x LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 16 October. 8600 kilogram aardappelen. Schotsche muizen 1.70—2.10. Eigenheimers ƒ1.70. Drielingen ƒ2.80. Kleine 1.20. 4500 stuks bloemkool le soort ƒ6.90 —2040. idem 2e soort 2.60—5. 80000 kilogram roode kool ƒ2—5.50. 30000 kilogram gele koo^ 2.10—4.30. 40000 kilogram witte kool 1.201.60. 22000 kilogr. deensche witte kool ƒ1.90—4.20. 13000 kilogram uien ƒ2.50—3.40. Grove 3.50—4.40. Drielingen 2 —2.30. nep ƒ3.403.80. 60 kilogram slaboonen 14.50 25. 87 kilogram snijboonen 15.4044.40. 20500 kilogram bieten ƒ1.90—2.80. 7500 kilogram peen i.902.20. 2700 stuks witkrop 1.603.50. 17 October. 20000 kilogram aardappelen. Schotsche muizen 1.802.10. Eigenheimers 1.802.90. Blauwe 3.20. Drielingen 2.60—2.90. 3300 stuks bloemkool le srt. 8.6018.20 idem 2e soort ƒ1.505.20. 94000 kilo gram roode kool ƒ2.50—5.20. 26000 kilogram gele kool ff 2.60—4.70. 50000 kilogram witte kool ƒ1.20 1.70. 24000 kilogram deensche witte kool 2.10 4.20. 18000 kilogram uien ƒ2.803.60. Grove 3.40 —4. Drielingen ƒ2.10—2.40. Nep ƒ3.—3.90. 142 kilo gram slaboonen 11.2027. 15 kilogram snijboonen ƒ23.80. 15200 kilogram bieten 1—3.40. 13000 kilo gram peen ƒ1.30—2.20. 1300 stuks witkrop ƒ0.70— 3.90. NOORDERMARKTBOND. 16 October. 27400 kilogram aardappelen. Schotsche muizen 1.60—2. Aiuken ƒ1.80. Blauwe eigenheimers ƒ3. Blauwe aardappelen ƒ3.103.70. Drielingen ƒ2.50 —2.60. 20800 kilogram uien ƒ3.10—3.70. Drielingen 1.70—2.10. Grove 44.50. Gele nep 3.30—4.30 200 kilogram spercieboonen ƒ22.7026.40. 20400 ki logram peen ƒ1.90—2.20. kleine peen ƒ1.20—1.70. 45000 kilogram roode kool 3—5.40. 114800 kilogram witte kool ƒ1.30—1.70. 5800 kilogram gele kool 2.80 —4.10. 5000 kilogram deensche witte kool 2.20— 2.90. 1500 stuks bloemkool 11.70—17.60. 475 stuks chineesche kool 3*705.40. 170ctober. 26800 kilogram aardappelen. Schotsche muizen 1.702. Blauwe eigenheimers 1.602.20. Blauwe aardappelen ƒ1.90—3.20. Drielingen ƒ2.20—2.70. 30800 kilogram uien. ƒ2.50—3.70. Drielingen ƒ1.10 1.70. Grove 3.60—4.30. Gele nep 3.90—1.60. 300 kilogram spercieboonen 18.8026.10. 29000 kilogr. peen 1,302.20 kleine peen 1.201.70. 4500 ki logram kroten 1.30—2.40. 74800 kilogram roode kool ƒ2.504.70. 97600 kilogram witte kool ƒ1.30— 1.50. 5000 kilogram gele kool ƒ2.504.60. 6200 kilo gram deensche witte kool 2.20—3.80. 300 stuks bloemkool 10—11. 1600 stuks chineesche kool 1.50 4.20. W ARMENHUIZEN. 15 October. Roode kool ƒ2.60—5. Deensche witte kool ƒ2.30. Witte kool 1.20—1.40. per wagon ƒ141. Bloemkool f 15.80. Nep 3.804.10. Drielingen 22.90. Uien 3.30—3.80. Grove uien ƒ4.30—4.70. Peen ƒ2—2.10. Blauwe aardappelen ƒ2.50—3.20. Schotsche muizen ƒ1.60. Bieten ƒ0.50—2.70. Aanvoer 38000 kilo gram roode kool; 2500 kilogram deensche witte kool; 83000 kilogram witte kool; 3975 kilogram nep; 10575 kilogram uien; 9250 kilogram peen; 4250 kilogram aardappelen; 3900 kilogram bieten; 140 stuks bloemkool. W ARMENHUIZEN. ERWTENVEILING, 15 October. Vale erwten ƒ32.20—33.10. Grauwe erwten ƒ30— 32.80. Aanvoer 815 kilogram vale erwten; 680 kilogram groene erwten; 3545 kilogram grauwe erw ten. 16 October. Roode kool le soort 3.10—5.10. Gele kool ƒ4.50. Witte kool ƒ1.40—1.60 per wagon ƒ146. Deensche witte kool 2.40. Bloemkool le soort 12.70—13. idem 2e soort ƒ2.80. Nep ƒ3.80—4. Drielingen ƒ1.90 2. Uien ƒ3.103.70.. Grove uien ƒ4.304.50. Peen 2—2.20. Blauwe aardappelen 2.80—2.90. Slaboo nen ƒ5.10—6.70. Aanvoer 11000 kilogram roode kool, 1200 kilogram gele kool, 50500 kliogram witte kool, 1700 kilogram deensche witte kool, 850 kilo gram nep, 4175 kilogram uien, 1975 kilogram peen, 2925 kilogram aardappelen, 28 kilogram slaboonen, 200 stuks bloemkool. In de maand September van 1929 werd over de veiling verhandeld: 457006 kilogram aardappelen; 13750 kilogram slaboo nen' 70 kilogram snijboonen; 1965 stuks bloem kool'; 409150 kilogram roode kool; 570750 kilogram witte kool; 36875 kilogram gele kool; 139805 kilogr. gele nep; 132575 kilogram gele uien; 10030 kilogram tomaten; 1925 kilogram zilveruien; 1300 kilogram bieten; 850 kilogram peen;280 stuks witkrop; Vale erwten 5160 kilogram; 1660 kilogram grauwe erw ten; 1080 kilogram groene erwten; 42 snees roode In de overeenkomstige maand van 1928 waren de aanvoeren als volgt: 194850 kilogram aardappelen; 11370 kilogram sla boonen; 555 kilogram snijboonen; 1280 stuks bloem kool; 235700 kilogram roode kool; 163200 kilogram witte kool; 10450 kilogram gele kool; 60375 kilo gram gele nep; 322850 kilogram gele uien; 175 ki logram bieten; 5325 kilogram peen; 2825 kilogram deensche witte kool; 14905 kilogram vale erwten; 10500 kilogram grauwe erwten;6405 kilogram groe ne erwten; 216 snees roode kool; 7 snees gele kool; 56 snees deensche witte kool. De omzet bedroeg in September 1929 66.077.01, tegen ƒ76.633. 98 in September 1928. PURMEREND. 15 October. 17 st. kleine fabriekskaas rm. 52. 16 st. kleine boe renkaas ƒ51. 1461 kilogram boter ƒ2—2.40. 480 vet te koeien 0.75—1.10. 226 melk- en geldekoeien 125 375. 23 steiren. 12 paarden 100—200. 25 vette kalveren 1.25—1.35. 197 nuchtere kalveren slacht 13—40. fok 12—30. 336 vette varkens slacht 0.80 f084 zouterij 0.76—0.78. 32 magere varkens 34 /- 5Ö 240 biggen 20—28. 1273 schapen 25-45. overhouders 14—28. 57 bokken geiten. Kipeieren ƒ8—9.50. Eendeieren ƒ6.50. manden appelen ƒ2— 4. 50 zak. peren 500 zak ƒ12.50. Eierenveiling: 7364 kipeieren A ƒ8.90—10.10. 403 id B 6—7. 2277 eendeieren 6.40. Oude kippen en hanen ƒ0.60—2.50. Piepkuikens 0.25—3. Konijnen ƒ0.403.75. 175 ganzen 5—6.25. Eenden ƒ0.60— 1.90. Duiven per paar ƒ0.50. Najaarsmarkt: long vee aanvoer 899 stuks. Melk en kalfkoeien 225—375. paarden 125—240 Pin ken 75175. Graskalveren ƒ3090. Handel vlug. Prijshoudend. UIT DE STREEK. De bloemkoolprijs, op het oogenblik de voornaam ste bron van inkomsten, heeft zich de afgeloopen week best gehandhaafd. Meermalen bedroeg deze f2629 voor de besten en ƒ2325 voor het lich tere goed. Uit den aanvoer moet men opmaken, dat de zelf dekkers en kortbeen al aardig ruimen. Het tweede soort was nogal eens verschillend en noteerde enkele dagen 7—9 om den volgenden dag soms 12—14 op te brengen, terwijl de schot- ters" vrij algemeen 4.50-5.50 opbrengen. Wie ech ter zou meenen, dat alles voor het vat kan dienen, heeft het mis. Bij sommigen schijnt het gewas van dien aard te zijn, dat een groot gedeelte stuk geslagen wordt. Dit is voornamelijk het geval bij het tusschensoort, waarvan de aanvoer reeds groo- ter wordt. Echter is dit met den prijs nog iets in de minderheid. Van deze soort moeten echter enor me massa's te velde staan, zoodat hier voorloopig noe naar een open winter wordt verlangd. Met den prijs van de overige artikelen is het vrij wel gelijk de vorige week. Alleen de vroege aardap pelen is zoo mogelijk nog slechter. We noteerden tenminste een partij schotten (ongesorteerdi goed gekeurd met A voor 0.85 per baal. Dat hierdoor rpeds eigenaardige toestanden ontstaan, melden we een volgende keer, na een betrouwbaar onder zoek. BOVENKARSPEL. AardapplelenCS°chortsche ƒ0.80—1.10, eigenheimers ,7120 per baal, aangevoerd 615 baal. Uien groote gele ƒ1.50—1.70. drielingen 0.85—1.10. 1nep 1.80 -1.85. per baal, aangevoerd 915 baal. Blbemkool le soort 15,10—26.20. idem 2e soort 7.30—14.80. ld. 3e soort ƒ2—5.20 per 100 stuks, aangevoerd 235100 stuks. Ro^de kool 2.80-A50 per 100 kilogram aan gevoerd 34500 kilogram. Gele kool 100 kilogram aangevoerd 6200 kilogram. Witte kool ff 1.20—1.60 per 100 kilogram aangevoerd 25300 ki logram. Tomaten A ƒ23.60 id. B 20.80 id. C 5. id. CC ƒ5 per 100 kilogram aangevoerd 460 kilogram. Slaboonen 1.85-2.90 per 15 kilogram aangevoerd 475 zak. Bieten groote J 11.70—:15-4° kleine 4.50 —4.70 per 1000 stuks, aangevoerd 49100 stuks. Aangevoerd°615 baal aardappelen. Schotsche 0.85 —1, blauwe ƒ1.90 per baal. 270 1baal uien groote gele 1.25—1.70. drielingen 0.90—0.95 nep i-80 —1.90 per baal. 161700 stuks bloemkool le soort f 18.30—25.90 idem 2e soort ƒ7.30—15.80 idem Je soort ƒ1.60—4.60 per 100 stuks. 6200 kilogram ron de kool f 3.60—4.50 per 100 kilogram. 4700_^°Sra"tl eele kool f3 504.70 per 100 kilogram. 7600 kilo gram witte7 kool 1.3(^-1.60 Per l00 kilogramo275 zak slaboonen ƒ1.35—3 per 15 Jkilogram. M55010 st. bieten groote 15.10—16.40 kleme ƒ5.10—5.70 per 1000 stuks.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6