NIEUWE 1 m Haarden Kachels Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier MEMEIJERi FRIESCHE HEEBENBAAÏ Zaterdag 19 October 1929 S8e Jaargang Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Firma R. j. HOUWING Speciaal Corsetten - Magazijn No 124 IHTERC. TELEPHOOH 58 1,1 U« i; I) IJK Ut COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden f 1.15 UltR&V6FlUIia J, H. KEIZER. Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. MIEHI I TEL. 644 ALKMAAR Keuze uit pl.m. IOO modellen. TOB NOOIT. BIJ UW WERK IS METS ONBELANGRIJK. Een betrekking te krijgen is dikwijls al heel moei lijk, een betrekking te houden en er in vooruit te komen, nog veel moeilijker. Waarom falen toch zoo veel menschen daarin? Ze willen de betrekking im mers houden, waarom kunnen ze het dan niet? Kunnen ze het werk niet aan, is het hen te veel of te moeilijk? Och, meestal niet. Maar het werk is hen niet alles. En daarom falen ze vroeg of laat. Er is wel eens gezegd, dat de kunst is als een ja- loersche vrouw. Zij eischt alle aandacht voor zich, ze wendt zich boös af, als ze zich maar even ver onachtzaamd ziet. Een kunstenaar moet trotsch op zijn kunst zijn, haar hoog houden, boven alles uit. Als hij probeert te transigeeren, ontvlucht de kunst hem. Zoo is het ook met ons werk, al is het werk minder veeleischend. Het gunt ons uren van rust, waarin we het kunnen vergeten. Maar in de uren, dat we ons aan ons werk wijden, eischt het ook alles op. Onze volle aandacht, al onze energie. Het neemt er geen genoegen mee, als we probeeren er maar „door te rollen" zooals we vroeger op de school deden. We kregen op school dan wel „vol doende op ons rapport, maar de leeraar stond er toch een beetje twijfelachtig tegenover. Hij had niet veel vertrouwen in ons kunnen. Zoo zal ook onze chef niet veel vertrouwen in ons hebben, als ons werk niet voldoende is. Het moet perfect zijn. Uimuntend, zooals op de rapporten stond. Juist in kleinigheden tóonen we vaak onze slapheid. We be ginnen des morgens al met altijd een paar minuten over tijd te komen. Dat maakt dan al den indruk alsof we ongaarne aan ons werk beginnen, dat maakt dat onze directie al des morgens vroeg on gunstig jegens ons gestemd is. Misschien worden er geen aanmerkingen gemaakt, misschien is het op uw kantoor zoo'n beetje gewoonte om laat te ko men. Maar het is toch een bewijs van een niet ge heel opgaan in uw werk, het lijkt of uw werk maar bijzaak is, waar ge des morgens zoo laat mogelijk haastig naar toe rent. Dat haastig iets doen" is toch het kenmerk van den mensch, die niet in zijn- werk opgaat. Hij doet zijn werk wel, maar het is of het hem altijd te veel is. Nu dit nog en dat nog even Hè, gelukkig is het af. Hij stelt graag iets uit, wat wel tot den volgenden dag kan wachten. Hij behandelt sommige zaken maar vluchtig, omdat ze hem. niet gewichtig schijnen. Er kunnen niet di rect aanmerkingen op zijn werk worden gemaakt, maar het draagt den stempel van oppervlakkigheid Ge doet wat u opgegeven wordt, ge doet hpt mis schien heel goed, maar ge doet niets meer. Ge helpt de zaak niet vooruit. Juist die zoogenaamde kleinig heden van op tijd zijn, van overal interesse voor hebben, zullen uw chef opvallen. Hij vraagt niet alleen wat ge doet, maar ook hoe ge het doet. Geef u aan uw werk in de uren, die daar voor be paald zijn. En ge zult zeker vooruit komen. Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze psychologi sche medewerker dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120 den Haag, gratis zielkundige adviezen, o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Revue van de Week De Tweede Kamer heeft in hare afdeelingen het onderzoek van de Rijksbegrooting voor 1930 op Vrijdag 11 October beëindigd en reeds waren ge ruchten verspreid over den extra-vinnigen toon, welke door de geheele linkerzijde zou worden aan geslagen. in het zeer lijvige staatsstuk, dat het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk I zou blijken te wezen. Zoodat men zich heeft voor te bereiden op een zeer stormachtig November-debat bij de Alge- meene Beschouwingen, of te wel: de groot-politieke discussie. Ook zonder deze „on-dits" is er weinig politiek inzicht noodig om te beseffen, dat er voor het extra-parlementair Kabinet-Ruys weldra uren van hevige spanning in ons Lagerhuis zullen aan breken. Misschien krijgt men daardoor reeds een voorproefje te genieten gedurende de parlementai re weken, volgend op Dinsdag 15 October, als wan neer de Tweede Kamer, z. a. men weet, haar herfst campagne begint. Om deze wellicht na een weekje recès te hervatten op 5 November begin van den Begrootings-veldtocht." Op de agenda van 15 dezer vormt het ontwerp regelend den rechtstoestand der ambtenaren, tot dusver het voornaamste. Op dit wetsvoorstel zijn door de soc. democratische afgevaardigden J. ter Laan en mr. van den Bergh, ingrijpende amende menten aanhangig gemaakt. Er is sterke aandrang om nog zeer gewichtige onderwerpen vooral in den vorm van interpellatiën op het werklijstje te plaat sen. Wil men voor de begrootingedebatten nog een weekje kunnen uitblazen, dan zal de Kamer wei genoodzaakt zijn een paar avondvergaderingen reeds in October in te schakelen. Dat men zich bij het eerste groote samentref fen tusschen nieuw ministerie en Parlement ook heeft voor te bereiden op symptomen van door vretend ..schisma" in de gelederen, welke eenmaal de rechtsche coalitie vormden, is o.a. opnieuw ge bleken door de scherpe critiek, welke in hetrhoofd- orgaan va nde chr. historische partij heeft geoe fend op de benoeming van een katholiek (oud-mi- nister Lambooy) tot burgemeester van Hilvepum. Het departement van Waterstaat heeft bij het Parlement ingezonden een onteigeningsontwerp voor den aanleg, op het gedeelte Overijselsche gr. naar Enschede van de Scheepvaart-kanalen naar Twente, ingevolge de wet van 4 November 1928. Zooals ieder verwachtte, heeft minister Verschuur aanhangig gemaakt een wetsvoorstel, strekkend om den indirecten (zijdelingschen, zegt het ontwerp in goed-Nederlandsch) vaccinatiedwang nog gedu rende een jaar stop te zetten. Helaas, het getal ge vallen van encephalitis, blijkbaar verband hou dend met een inenting, is stijgende. En niet slechts jeugdige kinderen werden het slachtoffer van de hersen-ontsteking. In die omstandigheid gevoelt de regeering zich natuurlijk niet verantwoord des ondanks het zich nog steeds op verschillende plaat sen vertoonen van alastrim, dwang tot vaccinatie uit te oefenen. Den 15 October zou minister Ruys de Beerenbrouck op zijn departement een bespre king houden met de betrokkenen in het bioscoop conflict in het zuiden des lands. De verwachting is niet geheel ongegrond, dat men in deze eindelijk tot overeenstemming zal geraken. In den loop van de nu achter ons liggende week was de publieke aandacht in Patria misschien wel het allersterkst gericht op het vooruitzicht dat het groote Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" zijn tocht boven Nederland zou maken. Telkens kwamen teleurstellende tijdingen over uitstel, berokkend door het ruwe weer, waarvan wij te onzent volop hebben genoten, totdat Vrijdag jl. ook hier zoe- ler lucht, dragelijker temperatuur de bovenhand kreeg. Tenslotte kreeg men de zekerheid dat de „Zepp" op Zondag 13 October zijn tocht boven ver schillende Nederlandsche gemeenten zou maken. En met ontstuimige geestdrift werd het luchtschip dat de reis om de aarde op zoo schitterende wijze heeft volbracht, ook in ons land begroet. Het derde postvliegtuig ging op weg naar de Oost Door ongesteldheid van den mecanicien werd te Akyab eenige vertraging veroorzaakt in deze lucht reis. Den 8 October is het eerste postvliegtuig uit Batavia op reis naar Nederland gegaan, met een passagier aan boord. Het ontmoette in de zeer hooge regionen ons derde vliegtuig, koers zettend naar de Oost. In verband met het incompleet van beroeps-offi cieren zal weldra de overgang van reserve 2e lui tenants infantérie en artillerie niaar het corps be roeps-officieren mogelijk worden gemaakt. PERSONALIA: tot burgemeester van Hilversum is benoemd oud-minister van defensie Lambooy. Tot burgemeester van Nijmegen de heer J. A. H. Steinweg, burgervader van Roermond. Kapitein luitenant t. te. F. W. oster is bestemd op te treden als chef van den Marinestaf. Tot commandant van de luchtvaartaf deeling is benoemd majoor J. J. van Santen, van het eerste regiment veld-artil- lerie. Kolonel J. H. Hardenberg treedt op als commandant van de 4e infanteriebrigade. Prof. dr. Slotemaker de Bruine is (in de vacature-Dec- kers) benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid. UIT DE DOODENLIJST: Gep. luit.-generaal W. F. A. de Meester, oud-commandant van het Veld leger, op 80-jarigen leeftijd, den Haag. Mr. A. Moens, oud-directeur van de Nederlandsche Bank, 74 jaar, te Velp. B. Wolff, bekende figuur in de muizikale sfeer, 78 jaar, te Arnhem. Dr. K. O, Meinsma, conrector van het Gymnasium te Zut- phen, 64 jaar. S. Hartog, journalist, redacteur van „Het Volk" 41 jaar, den Haag. Prof. Dr. J. W. van der Valk, hoogleeraar in de huid- en ge slachtsziekten, 52 jaar, Groningen. Mr. S. Mei huizen, kantonrechter te Groningen, 58 jaar. J. P Smits, notaris, bestuurslid der Broederschap van Notarissen, 62 jaar, Amsterdam. UIT DE CRIMINALIA: Te Brussel is een inbreker in arrest gesteld, verdacht van een reeks inbraken (o.a. in 1926 te Rotterdam) in Nederland te heb ben gepleegd. Den 28en October zal de moord zaak Lans verder door de Rotterdamsche recht bank worden behandeld. Op een erf te Soest is een man dood gevonden, vermoedelijk bij een vechtpartij om het leven ge komen. In verband hiermede is een arrestatie ge schied. In den avond van 9 dezer is te Rotterdam een af schuwelijk misdrijf gepleegd. Een 10-jarig meisje dat door een kerel op een fiets was meegelokt, is gewurgd gevonden. De onverlaat had zich op af schuwelijke wijze aan het kind vergrepen. De poli tie meende den dader op het spoor te zijn, maar dit vermoeden is niet afdoende bevestigd. Door Het Volk is een actie begonnen tegen de „Wikuna" een N.V. tot productie van gebreide goederen als huis werk. Tal van lieden zouden door de aanbiedingen van deze .„kongsi" verlokt zijn om geld te zenden, dat zij reddeloos kwijt zouden wezen Bij Naaldwijk is een 37-jarige politie-agent dood gevonden. De man bleek door een auto aangere den te zijn in den nog nachtelijken ochtend van 10 October. Een graanhandelaar uit 's-Gravenhage bleek de schuldige te zijn. Deze van dood door schuld verdachte is voorloopig op vrije voeten ge laten. De Rotterdamsche politie heeft voorloopig een einde gemaakt door arrestatie aan de trucs en prak tijken van een genialen zwendelaar-oplichter, die zich dr. Jay noemde. Hij gaf voor een enorme uit vinding te hebben gedaan welke men te Londen voor een miUioen pd. st. gekocht had en wist al dus twee kooplieden een som van 10.000 gulden af- I handig te maken .Onder Moergestel (Br.) is het lijk I gevonden van een vermoedelijk vermoorden Jacht- opziener. In een spoorwachterswoning te Noord- I Kraaiert (Z.) bracht een 20-jarig meisje door een 1 revolverschot haar 23-jarigen broer een wonde toe van levensgevaarlijken aard. 1 Enkele bijzonderheden uit „BRANDEND NEDER LAND" een paar greepjes slechts uit de massa. Te Westmaas zijn twee woningen en twee schu ren in de asch gelegd. Te Stadskanaal heeft het roo de haantje een restaurant, bioscoop en danszaal vernield. Een dubbel woonhuis is te Apeldoorn door de vlammen verwoest, waarbij een vrouwtje met succes haar leven waagde om een „kous met inhoud" uit de vuurzee te redden. Een woning complex te Lent, bij Nijmegen is afgebrand. De brandweer stond ook hier gansch machteloos. Aan he verdere van de MISERE-RUBRIEK ont leen ik nog, dat bij een motorongeval te Schoter- land een persoon is gedood, een ernstig gewond. Een 28-jarige dame in de Willem van Outhoornstr. te 's-Gravenhage is slachtoffer geworden van gas- verstikking. Op de Maas bij Rotterdam is een sleep boot omgeslagen. De 32-jarige kapitein vond daar bij den dood. Bij de militaire oefeningen te Bergen op Zoom is een sergeant om het leven gekomen. Bij Bussum is een 25-jarige man onder een trein onthoofd. Hiermede besluit ik voor heden de lu gubere rubriek. Er is ook nu gelukkig ook nog wel iets te noteeren over minder sombere „nova." Den 20sten a.s. begint de lichtweek, ook te onzent en die voor al in de hoofdstad interessant zal worden, ter ge legenheid van het gouden jubileum van Edison's uit vinding der electrische gloeilamp. Willem Men gelberg en het Amsterdamsch Concertgebouw or kest hadden te Parijs glorieus succes. Het Tand heelkundig instituut is te Utrecht geopend. De wereldberoemde man der meest pakkende detec tive-romans, Sir Arthur Conan Doyle, vertoeft met zijn gade in Nederland en houdt er voordrachten. Niet echter over speurderskunst, maar over zijn ervaringen op spiritistisch gebied. In een vraagge sprek verklaarde hij, ervan overtuigd te zijn, dat voor dit onderwerp in Nederland nog meer belang stelling wordt gevonden dan in Engeland. Mient 17 Alkmaar Tel, 526 Corsetten Corselets I Buikbanden Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) pee half pen half pep half ons BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nog steeds rommelt het in China, en thans heb ben de zaken weer een geheel niuwen keer geno men. De raadselachtige Marschalk Feng Chris ten of geen Christen, vecht-generaal of democraat, pro-bolsjewiek of contra voelt zich blijkbaar heel sterk en heeft een afgescheiden regeering ge vormd, erkent de Nanking-regeering niet langer en noodigt het corps diplomatiqne uit, hetzelfde te doen. Vestigt zich bovendien te Peking, waaruit blijkt, dat hij zich behoorlijk sterk gevoelt, en vormt een compleet kabinet. Men zal zich her inneren, hoe de revolutionair-nationalistische be- wegingaanvankelijk gedragen werd door het ge heele Chineesche volk,, zonder onderscheid van klasse, en hoe toen de Kwo Min Tang zich plot seling richtte tegen de arbeiders en boeren, on der een min of meer facistische dictactuur van Tsang Kan Sjek, die vervolgens aanstuurde op een breuk met Sovjet-Rusland, het land, waarmee het zich bevrijdende China tot dan toe de meeste sympathie had getoond en waarvan het de meeste steun had ontvangen. Thans vormt Feng, waarvan men eigenlijk in den laatsten tijd nooit wist, of hij al of niet met de Sovjetten coque teerde, een nieuwe regeering, waarin hij als minister van Buitenlandsche Zaken is opgenomen Eugene Tsjeng de knappe diplomaat, die in de eerste Nationa listische regeering dezelfde functie bekleedde, ter wijl de portefeuille van Onderwijs in haoden is van de weduwe van wijlen Dr. Soon Yat Sen, de man, die in de toekomst voor het nieuwe China zal worden de nationale figuur, de held en de bevrijder. Wijst dit alles er op dat Feng het plan heeft, de oude politiek van Dr. Soen Yat Sen voort te zetten, de naar Rusland georienteerde revolu tionair-nationalistische politiek, steunende op de revolutionair-nationalistische beweging, en strij dend tegen de reactionaire Nanking-regeering van Tsang Kai Sjek, of moet men Feng beschouwen als alle andere vecht-generaals, die alleen maar streven naar de macht zonder meer, en zich een eigen regeering stichten, als zij in de Nanking- regeering die machtspositie niet kunnen verove ren? Men zal de verdere ontwikkeling der gebeur tenissen in China moeten afwachten aleer men daaromtrent een oordeel zal kunnen vellen. De spanning in Oostenrijk duurt nog steeds voort Ook hier valt nog niet met zekerheid te zeggen hoe de zaken zich zullen ontwikkelen. Leek het aanvankelijk, alsof de sociaal-democraten door het van Schober's Bondskanselierschap in een min of meer verkapten vorm hadden gecapituleerd en in de naaste toekomst uit hun machtspositie, welke zij vooral te Weenen innemen, zouden worden ver drongen, de laaste gebeurtenissen vestigen den in druk, dat zij zich, vooral na hun dezer dagen ge- houden congres, weer sterker dan tevoren voelen, zij schijnen inderdaad voornemens te zijn, de voor genomen grondwetswijziging, die tot strekking heeft hun machtspositie te Weenen aan te tasten en de bevoegdheden van den Bondskanselier aan- zienlijk uit te breiden met de felste middelen te bevrijden. Daarbij komt, dat ook onder de tegen standers der sociaal democraten velen zijn, die zich huiverig voelen voor het invoeren van genoem de grondwetswijzigingen en die bovendien niet ac- coord gaan met de actie der Heimwehyen. Zijn de (2VOOR FIJNPROEVERS laatste berichten juist, dan heerscht er bovendien nog ernstige oneenigheid in de Christelijk-natio- nale partij, en al deze factoren maken, dat het groote blok, dat de sociaal democraten te duchten hebben, thans niet meer zoo hecht is, als aanvan kelijk het geval was. Te Geneve, op de Dertiende Internationale Ar- beidsconferentei, gewijd aan de arbeidsvoorwaarden der zeelieden, en daarom ook wel de Derde Inter nationale Maritieme Conferentie genoemd, doet 't eigenaardig geval zich voor, dat de Britsche reeders niet tevreden waren met de benoeming door de Britsche regeering van den Britschen Arbeidersaf gevaardigde, de bestuurder van het Britsche vak- vereenigingscongres Ben Tillett, waarom de Brit sche reeders weigerden aan de conferentie deel te nemen, terwijl de andere reeders zich solidair ver klaarden met hun collega's, zoodat de geheele werk geversgroep de conferentie verliet. Als men nu weet dat volgens de statuten van het Internationaal Ar beidsbureau de conferenties bestaan uit regeerings- afgevaardigden, vertegenwoordigers der arbeiders organisaties en der werkgevers-organisaties, uit elk land, en dat de benoeming der afgevaardigden van alle drie groepen geheel autonoom moet geschie den door de reegeerlng van elk land, dan begrijpt men, dat de eischen der reeders, in dit geval niet alleen te ver gaan, maar ook geheel vallen buiten de bevoegdheden die het statuut van de Interna tionale Organisatie van den Arbeid hun verleent. Algemeen meent men dan ook, dat de houding der reeders onverholen afkeuring verdient, welke af keuring dan ook o.a. door den Nederlandschen re- geeringsafgevaardigde mgr. dr. Nolens, onomwon den is uitgesproken. Nieuwstijdingen EEN TRAMTREIN TE LEIDEN OMLAAG GESTORT. In de groote remise van de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Maatschappij aan den Rijnsburger- weg te Leiden heeft dezer dagen te Leiden een ernstig ongeluk plaats gehad dat echter zeldzaam goed is afgeloopen. In deze remise rijden de trams i op zoogenaamd verzonken spoor, dat op betonnen I paaltjes rust. Tusschen de rails van dit verzonken I spoor bevindt zich over een lengte van eenige hon- I derden meters, een diepe, open gang van ongeveer 2 meter breedte. Als nu de trams over het verzon ken spoor de remise zijn binnengereden, worden door het technisch personeel, dat zich dan in de open gang bevindt, de rijtuigen van onderen schoon gemaakt, nagezien en zoo noodig gerepareerd. De zer dagen nu heeft, juist toen een motorrijtuig met aanhangrijtuig de remise binnenreden, het verzon ken spoor zich over een groote legte begeven, ten gevolge waarvan de beide rijtuigen zijn gekanteld en in den gang zijn terecht gekomen. De bestuur der en nog een andere beambte die zich in de tram rijtuigen bevonden, zijn er met de nschrik afgeko men. Een geluk mag het heeten dat zich op dat oogenblik geen personeel in den loopgang bevond en dat er niet meer trams op het verzonken spoor stonden. Het heeft ongeveer drie dagen geduurd voordat alles weer in orde was. Met het oog hierop is thans de oude remise aan den Hoogen Rijndijk tijdelijk opnieuw in gebruik genomen. Binnenland FAILLISSEMENTEN. OPGEGEVEN DOOR VAN DER GRAAF Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN. 16 Oct. H. v. d. Bosch, caféhouder en koopman, Almelo, R.c. mr. A. C. Leendertz, Cur. mr. O. D. B. ter Braake, Almelo. 16 Oct. G. A. Rutjes, klom penmaker, Enter gem. Wierden, R.c. mr. A. C. Leen dertz, Cur. mr. G. D. B. ter Braake, Almelo. 16 Oct. J. Kalk, grossier, Zuidbroek, R.c. mr. Ch. A. E. Maitland, Cur. mr. T. Stoel, Winschoten. 16 Oct. J. A. P. Bouwense, manufacturier, Dordrecht, Voor straat 318, R.c. mr. C. J. Heemskerk, Cur. mr. W. O. de Kat Angelino, Dordrecht. 16 Oct. J. v. Rooyen, jachtslager, Barwoutswaarder 185, R.c. mr. j. W. Suringar, Cur. mr. H. E. La Gro, Bodegraven. 16 Oct. A. v. Laar, veehouder, Woerdensche Ver laat, gem. Nieuwkoop, R.c. mr. J. W. Suringar, Cur. mr. A. W. Wierda, Utrecht. 16 Oct. N. V. Eerste Utrechtsche Verlichtings maatschappij v.h. F. W, Pistoor, gevestigd te Utrecht, Voorstraat 24, R.c. mr. J. W. Suringar, Cur. mr. W. J. G. Vermeulen, Utrecht. 16 Oct. W. H. van Rooyen, Woerden aan i de Rijn, Z. Z. No. 54, R.c. mr. J. W. Suringar, Cur. j mr. A. T. v. d. Bosch, Woerden. I OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: I 15 Oct. M. Smetsers, Berkel-Enschot. J. M. Nagtegaal, Utrecht. 16 Oct. T. Jongen. Drieber-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1