19 nw Bemeenteraad Koedijk De weg door het Daalmeer. Proef- en Schooltuin „Kennemerland'' Uit den Omtrek Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente in voltallige zitting ten raadhuize, onder voorzitterschap van den Edel- Achtbaren heer P. Kikkert, Burgemeester. Secretaris de heer A. Sloof. Voorzitter opent de vergadering met een word van welkom, waarna vaststelling volgt van de notulen der vorige vergadering. Mededeehngen: dat van den penningmeester van Het Witte Kr. is ingekomen een dankbetuiging voor de toegeken de subsidie voor de ontsmettingsinrichtingen. dat van Dijkgraaf en Heemraden van het Am bacht is ingekomen een ontwerp-politieverordening dat van Heeren Gedeputeerde Staten goedge keurd is terug ontvangen het raadsbesluit tot ver huur van een woning aan J. de Boorder: dat van de Gezondheidscommissie is ontvangen het Jaarverslag over 1928; dat van de Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken is ingekomen het Jaarverslag over '28- 1929. Ingekomen stukken: a. van de Tuinbouwvereeniging „De West" het verzoek om beschikbaarstelling van een verlicht en verwarmd vertrek voor het houden van een tuin- bouw-wintercursus. Burgemeester en Wethouders stellen voor gun stig te beschikken. De voorz. deelt mede, dat Bi en W. van meening zijn, dat het resultaat van dezen cursus gunstig zal zijn, gelijk aan vorige jaren. Conform het voorstel wordt besloten. Van de Centraal Ziekenhuis-commissie een schrij ven met verzoek: le. het besluit tot verleening van een bijdrage aan het Centraal Ziekenhuis te Alk maar te wijzigen overeenkomstig een daarbij aan geboden ontwerp; 2e. den raad van Alkmaar voor de benoeming van twee regenten aan te wijzen de heeren S. G. L. T. baron van Fridagh, Burge meester van Schoorl en C. Haringhuizen, burge meester van Wieringerwaard. Daar alle gemeenten, hiervoor in aanmerking ko mende, niet hebben bijgedragen, moet de factor der bijdrage gewijzigd worden van 3/13 op 92/650. Na toelichting van den voorzitter wordt aldus besloten. Ten aanzien van 2e. wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Van de afdeeling Noordholland van de vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten verzoek om 'n extra bijdrage van 1/4 cent per inwoner, voor de aanbieding van een geschenk aan de ver. van Ned. Gemeenten ten behoeve van de Bestuurskamer. Burgemeester en Wethouders stellen voor de ge vraagde bijdrage te verleenen. De voorz. deelt mede, dat de bijdrage verband houdt met de stichting van 'n vereenigingsgebouw, waarvan de plannen thans een dusdanigen vorm hebben aangenomen, dat de daarstelling binnen afzienbaren tijd verwacht kan worden. Gezien de sympathie en de onmisbaarheid van de vereeniging nemen B. en W. de vrijheid voor een bijdrage van 1/4 óent gunstig te adviseeren. Aldus wordt besloten. Van de Centrale Esperanto propagada-commissie verzoek om een esperanto-cursus aan de openbare lagere school in te voeren. B, en W. stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De heer Hart vraagt wat of de motieven zjjn van B. en W. De voorz. antwoordt, dat B. en W. van meening zijn, dat met dit onderwijs niet, zoozeer het alge meen belang gediend wordt en het L. O. in het gedrang zou kunnen komen. Moeten de kinderen iets bijleeren, dan zullen dit in de eerste plaats de moderne talen z.a. Fransch, Duitsch en Engelsch zijn. Al is Esperanto op weg een wereldtaal te worden, toch meenen B. en W. dat thans hiermede het belang van het onder wijs niet gediend wordt. Conform het voorstel wordt besloten. Van Burgemeester en Wethouders van Sint Pan- cras een schrijven houdend mededeeling, dat de Raad zijn ingenomen standpunt inzake het on derhoud van het Daalmeer-pad handhaaft. De voorz. stelt voor in comité-zitting over te gaan. De heer Mulder meent dat er in deze geen gehei men zijn en de pers alles mdg vermelden. De voorz. brengt echter motieven naar voren, welke de raadsleden doen besluiten in comité-ver gadering over te gaan. Na heropening der vergadering releveert de voor zitter de stadpunten der beide gemeenten. (Reeds eerder hebben wij deze zeer uitvoerig weergegeven. Verslagg.) Z.E.A. deelt mede een onderhoud te hebben ge had met nen hoofdingenieur van Waterstaat, waar uit het spreker is gebleken, waarom door Ged. Sta ten nog geen bericht is gezonden. B. en W. hebben hierin aanleiding gevonden, de zaak niet op de lange baan te schuiven, doch den aanleg van het pad zooveel mogelijk te bevorderen en niet te wachten of Sint Pancras zich tot Ged. Staten zal wenden. B. en W. stellen daarom voor de arbitrage, zoo als deze door Sint Pancras is voorgesteld, te ac cepteeren. Spr. zegt groot vertrouwen te hebben in de uitspraak. De heer Mulder is van gedachte dat aan de zaak een einde moet worden gemaakt, mede met het oog op de landeigenaren Het verheugt spr. dat thans door B. en W. dit voorstel wordt gedaan, alhoewel dit niet door allen zal worden toegejuicht, dat thans deze weg be wandeld moet worden. Daar met andere voorstellen toch niets bereikt zal worden, verklaart spr. zich te vereenigen met het voorstel van B. en W. De heer Hart memoreert de kwestie van stichting en onderhoud. Voorts zegt spr., dat het geen geld- doch een rechtskwestie betreft. Ofschoon meerder malen door de couranten geschreven is, dat Koe dijk het meest belang heeft, wil spr. opmerken, dat in de toekomst dit voor Sint Pancras het groot ste is. Dit echter daargelaten, gaat het nu om het recht. Terwille van de totstandkoming en gezien de onbuigzame huoding van Sint Pancras, gaat spr. met het voorstel iiiee. De heeren Groen en Commandeur verklaren nog steeds hun standpunt te handhaven en zijn tegen arbitrage. De heer Smit zegt, dat het niet alleen een plaat selijk maar ook een algemeen belang betreft. Spr. vreest de uitspraak der arbitrage-commissie niet en hoopt dat het pad gauw tot stand zal komen. De voorz. zegt dat eventueele andere voorstellen toch geen baat zullen vinden en steeds gestuit zal worden op de onwrikbaarheid van Sint Pan cras. De bemiddeling door arbitrage is thans de aangewezen weg en zal een ieder zich naar de uit spraak hebben te gedragen. Het is de bedoeling, zoodra de uitspraak gevallen is, een aanvang zal worden gemaakt met den aan leg, terwijl het onderhoud binnen eigen grenzen wordt uitgevoerd en de betaling gezamenlijk ge schiedt. Voorts deelt Z.E.A. mede, dat ten aanzien van uitbreiding enz., eenige bepaalde clausules in de overeenkomst zullen worden opgenomen. Volgens berichten, welke Z.E.A. uit Langendijk mocht ontvangen, blijkt men ook daar verlangend naar de totstandkoming uit te zien. Niettegen staande is door de gemeenten Broek op Langendijk en Zuidscharwoude afwijzend beschikt op een ver zoek om een bijdrage, evenzoo is dit.het geval met Hierna wordt het voorstel van B. en W. met 5—2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Commandeur en Groen De voorz. feliciteert den raad met het genomen besluit en hoopt dat dit de sluitsteen zal zijn, die de totstandkoming van het pad zal verzekeren. Hierna is aan de orde de benoeming van een lid voor de commissie van arbitragen. De heer Groen zegt, dat de termijn door Sint Pan eras is bepaald op 1 October en wil afwachten of die gemeente thans nog accoord gaat met het ge nomen besluit en wil de benoeming tot zoolang uit stellen. De meerderheid van den raad spreekt zich voor een benoeming uit en wordt de voorzitter op voor stel van den heer Mulder als zoodanig benoemd. De voorz. dankt den raad voor het in hem ge stelde vertrouwen en zegt de belangen van Koe dijk naar beste krachten te zullen behartigen. Van G. Kuit verzoek om een half jaar onthef fing van hondenbelasting, daar zijn hond op 1 Mei al weg was. Burgemeester en Wethouders stellen voor de ge vraagde ontheffing te verleenen. Aldus wordt besloten. Van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alk maar om voor 1930 een subsidie te verleenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor afwij zend te beschikken. De voorz. deelt mede dat B. en W. nog steeds afwijzend tegenover het verzoek staan en nog de zelfde motieven hebben als eenige jaren geleden naar voren zijn gebracht. Z.E.A. wenscht daarom niet in herhaling te treden. Conform het voorstel wordt besloten. Vaststelling begrootingen voor het jaar 1930. De commissie tot het nazien der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur adviseert bij monde van den heer Groen tot goedkeuring op de navolgende cijfers: in ontvangst en uitgaaf sluitende op een bedrag van 9393,565 met een subsidie van 5000. Aldus wordt besloten. Als rapporteur voor de begrooting van het Elec- trisch bedrijf deelt de heer Commandeur mede, dat de commissie adviseert tot goedkeuring voor afd. I in ontvangst en uitgaaf op ƒ14050, en afd. II op 1400. Aldus wordt besloten. Bij monde van den heer Smit wordt door de com missie verklaart met alle posten der gemeente- begrooting accoord te gaan en wordt voorgesteld tot goedkeuring over te gaan op de volgende cij fers: gewone dienst in ontvangst en uitgaven op ƒ73.861.14 met een post voor onvoorziene uitga ven van ƒ1267.975. De kapitaaldienst op een bedrag van ƒ16000. De voorz. merkt op, dat B. en W. van het stand punt zijn uitgegaan, in verband met de nieuwe voorgestelde salarisregeling der jaarwedden van Burgemeestters, Secretarissen en Ontvangers, ook voor de lagere ambtenaren geen verhaal van pen- sioenbijdr. te moeten toepassen. De bestaande ver ordening wordt niet reëel en in strijd met de mo raliteit geacht. Hierna volgt de goedkeuring der gemeente-be grooting. Door voorgaand besluit is tevens de intrekking van de verordening aangaande de pensioenbijdra gen met ingang van 1 Januari a.s. bekrachtigd. Aanbieding wijziging begrooting voor 1929. Conform de voorgestelde wijziging wordt beslo ten. Vervolgens wordt het woord gegeven aan den hr. Hart, die klaagt over het slechte licht in het Zuid einde der gemeente. De voorz. zegt zulks, als bewoner van het zuid einde zelf te hebben geconstateerd en reeds bij den administrateur erop gewezen te hebben, om zoo spoedig mogelijk een onderzoek in te stellen. Getracht zal worden het euvel zoo spoedig moge lijk te herstellen. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting der vergadering. (Persoonlijk verhinderd de vergadering bij te wo nen, nemen wij de vrijheid onderstaand verslag uit de „Alkmaarscne Courant" over te nemen.) laUB'.u» In het Landbouwhuis werd Dinsdagmiddag een algemeene vergadering gehouden van den Proef- en Schooltuin „Kennemerland." De voorz., de heer Barten, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de heer Hazeloop door de Koningin geridderd was geworden. Het was spr. een genoegen, dat hem ae hooge onderscheiding ten deel was gevallen, hij feliciteerde hem daar mede en uitte aen wensch, dat hij vele jaren drager van de hooge onderscheiding zal zijn. Hef bestuur had den heer Hazeioop namens de vereeniging een insigne geschonken. Spr. hoopte, dat de neer Hazeloop nog lang zijn gewaardeerden steun aan de vereeniging zal schenken. (Applaus.) De secretaris, de heer A. van Reenen, las hierop de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Het woord was hierop aan den heer Hazeloop voor het uiteenzetten van het cultuurplan. Alvo rens daartoe over te gaan, bracht spr. den voorz; dank voor zijn hartelijk woord betrekking hebben de op de door hem op 31 Augustus ontvangen be noeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Persoonlijk heeft spr. nooit veel belangstelling gehad voor de ridderbeweging en hij heeft dit met vele Nederlanders gemeen. Men zegt wel eens, dat die belangstelling komt, als men zelf een onderscheiding ontvangt en nu dit met spr. het geval is, mocht hij daardoor onder vinden vele bewijzen van belangstelling uit tuin derskringen en daarvoor heeft hij wel belangstel ling, omdat daarin de waardeering tot uiting is gekomen voor het werk, dat hij voor den tuinbouw doet. Bijzonder stelde hij op prijs hetgeen het bestuur deed. Het verzoek om het medaillon te dragen bij buitengewone gelegenheden, was hier wel bijzonder aangenaam, omdat hij er niets voor voelde om voortdurend als een Paaschos rond te loopen. Spr. wenschte voorts van deze gelegenheid ge bruik te maken, om in het openbaar dank te bren gen aan allen, die van hun belangstelling blijk ga ven bij het verleenen van zijn ondërscheiding. Spr hoopte voorts nog tal van jaren als Rijks consulent werkzaam te kunnen zijn en in die jaren de waardeering van de tuinbouwers te mogen blij ven genieten. (Applaus.) u Hierop zette spr. breedvoerig het cultuurplan uit- e6De heer Balder deelde mede van den Proeftuin Lecerfzaad te hebben betrokken, waarvan de plan ten te vroeg bloemden en de lofontwikkeling te gering was. Hij vroeg of er 2e soort Lecerf op den proeftuin was en beval aanhouding van dat soort dat een goede bladvorming heeft. De heer Hazeloop deelde mede, dat de winning van het bloemkoolzaad geschied was in overleg met deskundige bestuursleden. Slechts één soort zaad was aan de leden verstrekt. i Nagegaan is of de handel een zaad heeft, dat cui I van den proeftuin overtreft en een selectie zal hier bij plaats hebben. Het zaad van den handel toonde enkele mooie bloemkoolen, doch was niet zoo gelijkvormig en ons zaad kan ook heele groote kooien telen. De mogelijkheid bestaat, dat het zaad zich op den eene grond anders gedraagt dan op den ander Spr hoorde reeds eerder klachten over de gerin ge bladontwikkeling en zal bij de nieuwe selectie daarmede rekening houden. De heer Balder merkte nog op, dat de bloem van de Lecerf van den proeftuin uitstekend was en dus voor een vroege teelt zeer geschikt was ge bleken. Het is zaak om een goede late Lecerf te krijgen. De heer Hazeloop zegde toe, te probeeren voor den nateelt een Lecerf te krijgen, die zich door groote bladontwikkeling onderscheid. De heer Madderom had ook de Lecerf van den Proeftuin ontvangen. Hij veronderstelde dat het bij den heer Balder in het land had gelegen. Bij hem toch waren het blad en de bloem uitstekend. Hij had nooit beter gehad. De heer Zwetsman deelde mede, dat zijn zoon bij zonder tevreden was geweest over de Lecerf van den Proeftuin. Hij oordeelde, dat het bij den heer Balder in den grond heeft gezeten. Hierna werden nog vragen gedaan en beantwoord over de telet van Chineesche kool, waarbij naar vo ren kwam, dat hierbij de tijd van zaaien er zeer op aan komt. De begrooting voor 1930 werd hierna in uit gaaf en ontvangsten vastgesteld op een bedrag van ƒ9020 met een bedrag van ƒ93.80 voor on voorzien. De aftredende bestuursleden de heeren Jb. Zwets man en P. Pilkes werden met bijna algemeene stem men herkozen. Bij de rondvraag drong de heer Cramer er op aan om met het oog op den hinder, die het ver keer veroorzaakt in de zaal langs de straat, voort aan te vergaderen in een ander lokaal van het Landbouwhuis. De voorzitter zal hiermede rekening houden. TEELTVERBOD VAN BRAVO's NEET GEWENSCHT GEACHT. De heer Zwetsman besprak de wratziekte. Nu blijkt dat meerdere soorten vatbaar zijn voor deze ziekte, zwenkt spr. naar de zijde van hen die tegen een teeltverbod van een bepaalde soort zijn. Er zijn thans vier soorten der Geldersche mui zen en de bravo's die voor de wratziekte vatbaar zijn. Spr. oordeelde dat toch de geheele aardappel teelt niet verboden kan worden. De heer Zwagerman te Nieuwe Niedorp deelde mede, dat aldaar de arbeiders voor zich zelf veel bravo's telen en geen belang hebben bij den uit voer daarvan. Gaat een teeltverbod van bravo's door, dan wil men in zijn gemeente voor de arbeiders ander poot- goed voor een lagen prijs beschikbaar stellen. Voor spr. is het echter een vraag of een teeltver bod van bepaalde soorten zal geven voor de bestrij ding van de wratziekte. De heer Hazeloop deelt mede, dat hij in verschil lende gemeenten om advies gevraagd wordt over het verzoek van bloembollencultuur om de teelt van de vier soorten aardappelen te verbieden. Van prof. Botjes ontving spr. een lang lijstje van aardappelsoorten, die vatbaar zijn voor de aardap- pelwratziekte. De Schotsche muizen zijn bv. zeer vatbaar. Spr. is bang, dat de ziekte nog wel eens komen zal. In den proeftuin te Hoorn is men bezig een vroege aardappelsoort te verkrijgen die niet vatbaar is, doch die soort is er nog niet. Men wil de teelt van vier soorten verbieden, doch onder de anderen zijn er die even vatbaar zijn. Wanneer de vereeniging voor bloembollencultuur haar zin krijgt, heeft die nog maar weinig bereikt. De kans, dat in die streken de wratziekte uit breekt, is dan nog maar weinig verminderd. Omdat van de maatregel zelf weinig heil is te verwachten, dient men zich af te vragen of men met het verbod andere menschen niet te zeer in moeilijkheden brengt. De drie andere soorten die men wil verbieden, zijn hier niet van beteekenis, maar met de bravo's is dat wel het geval. Wanneer men de teelt-verbiedt van een soort die hier gewild is, dans chaadt men de belangen van velen, zonder dat men de belangen van anderen dient. Spr zou gaarne zien dat de vergadering den knoop doorhakte opdat spr. weet wat hij moet ad viseeren. Hij ziet niet veel voordeel in een verbod en wel voor vele menschen een nadeel. De heer Zwagerman: De bravo is een winter aardappel, die ook in natte jaren een goed resul taat heeft. De heer Cramer: In de Anna Paulownapolder is de teelt van de bravo's verboden, doch verscheide ne menschen hebben zich daaraan niet gestoord en zijn doorgegaan met de teelt van bravo's. De heer Zwagerman: En toch heeft de gemeente en de landbouwvereeniging daar toch ander poot- goed goedkoop beschikbaar gesteld. De heer van der Stok vond het een zaak met een gevaarlijk kantje. Wanneer men er genoegen mede neemt dat er vier soorten niet geteeld mogen worden, dan heeft men in principe de zaak goed gevonden en komt er morgen een verbod om ook andere soorten te telen Zoo kan men de geheele aardappelteelt wel op doeken. Als men door de teelt van de vier soorten van de wratziekte af was, dan was het iets anders, doch zoo is het niet. De heer Zwagerman had gehoord dat de bravo, omdat deze zoo vatbaar is, van rijkswege er uit gaat. De heer Hazeloop deelde mede, dat in de aard appelencommissie in verband met de veldkeurin- gen wel is overwogen de soorten die voor de een of andere ziekte, ook bladrol, vatbaar zijn, niet meer tot de veldkeuringen toe te laten. Daardoor kan de teelt worden beperkt, doch met de bravo's is men nog zoo ver niet. Wij zijn er nog lang niet aan toe, dat van hoo- gerhand de teelt van bravo's verboden zal worden omdat deze soort van te groote beteekenis is. De heer Balder oordeelde het pas dan tijd voor een verbod, wanneer men een lijst van niet vat bare soorten er voor in de plaats kan stellen. Wat men nu wil is de zaak van achteren aanpakken. De voorzitter oordeelde dat de vergadering zich ook wel met een dergelijke uitspraak kon ver eenigen. De heer Zwetsman kwam tot eenzelfde conclu sie. Wanneer de vier soorten alleen vatbaar zijn, dan zou spr. het er mee eens zijn, dat er een verbod moest komen. Nu ook de andere soorten vatbaar blijken, moet men zeggen „het gaat niet op Eerst zal men goede soorten moeten kunnen aan bieden. De heer van Reenen meende dat men met een verbod toch wel een klein beetje in de goede rich ting gaat. De heer Hazeloop betoogde dat de bravo ook erg vatbaar is voor de bladrolziekte. De soort wordt echter nog veel geteeld door ar me menschen. Spr. vroeg of er andere soorten zijn die voor eigen gebruik even goed zijn Spr meende dat een voordeel van de bravo is, dat hij zich ge makkelijk tot ver in het voorjaar laat bewaren Er zou iets te zeggen zijn voor een verbod, als er een goede andere soort was. De arbeiders zijn er dan ook mede gebaat, want aardappelen die veffl bladrol vertoonen geven ook een kleine opbrengst. De voorz. oordeelde Zeeuwsche blauwen beter dan de bravo's. De heer Zwagerman betoogde dat deze ook vat baar zijn en het gebrek hebben dat men er niet veel van teelt in natte jaren. Z. i. heeft de bravo ook heele goede eigenschappen. Besloten werd om de wenschelijkheid uit te spre ken om de zaak niet te forceeren. TENTOONSTELLING „W.O.E." TE KOEDIJK. Op 13, 14 en 15 October werd de 5e tentoonstel ling van de handwerkvereeniging .WOE" (Wil onderwijzen Elkaar) gehouden. Verschillende fraaie handwerken, vervaardigd door leden en belangstellenden waren te bezichtigen ^Yfns waren ter opluistering nog verschillende huisvlijtartikelen aanwezig. Alles was keurig gerangschikt op tafels en langs de wanden op daartoe aangebrachte lakens, i ,gÉln ,bllllike Prijzen werden verschillende arti kelen te koop aangeboden. Vorige jaren was voor de kinderen een pop aan wezig, doch dit jaar werd ter afwisseling een thee servies met kast beschikbaar gesteld. Winnaar daar van was degene die het meest nauwkeurig aangaf het aantal kraaltjes, geregen aan een ketting, die boven de theekast hing. Een jongensboek was ook weer aanwezig, waar- jVampotjeaden h8t 3UiSte aantal boontJes in een De dames konden raden naar het aantal spelden in een kussen, waarop was aangebracht met spel den „W.O.E. De prijs hiervoor was een fraai kleed. Tenslotte zij nog vermeld, dat door bakker Coe- vert aan de vereeniging was aangeboden een taart Ook deze was te winnen voor degene, die het meest was aangaf den tijd, waarop de taart gaar Door den heer P. Kok werd gezorgd voor de noo- dige muziek van gramofoonplaten, welke electrisch werden versterkt, met de magnovox als weergever Van de muziek kon men genieten onder het drin ken van een kopje thee, waartoe achter in de zaal een gezellig zitje was aangebracht. Het aantal bezoekers heeft 337 bedragen Woensdagavond had de verloting plaats en werd tevens vastgesteld wie de winnaars waren der hier voren omschreven prijzen. De voorzitster mevr den Hartogh, opende dezen avond met een hartelijk welkom aan allen en stelt het op prijs dat de Burgemeester en de Wethouders de uitnoodiging hebben aangenomen en met hunne dames aanwezig zijn, alsook mej. Mesman, de vroe gere voorzitster, wat aan dit avondje weer eens iets nieuws geeft. Spreekster meent dat deze 5e tentoonstelling alle reden tot tevredenheid geeft, hetgeen voor een groot deel is te danken aan de vroolijke en mooie muziek die door den heer Kok gratis was aange- boden, waardoor de inkomsten, zoowel van entrée als in de theeschenkerij boven verwachting waren. Tevens een hulde aan de dames en heeren die deze gezellige dagen hebben bereid. Spreekster zegt verder, dat na aftrek der onkos ten weder een bedrag terzijde zal worden gelegd voor het bekende liefdadig doel en hoopt dat dan nog een bedrag beschikbaar is voor de linnenkast, waarin thans reeds mannen- en vrouwen linnen goed aanwezig is, waarvan reeds een ruim gebruik gemaakt is en dat nog uitbreiding behoeft met kindergoed hetgeen met de practische kennis van de huismoeders die in „W.O.E." medewerken zal wor den vervaardigd op de meest doelmatige wijze. Teneinde deze plannen uit te voeren zal weder een kans gewaagd worden bij het Witte Kruis voor een kleine subsidie. Tenslotte dankt spreekster den hr. en mej. Butter voor hunne bereidwilligheid om gratis de zaal af te staan, hetgeen elk jaar weer wordt gewaardeerd wijl zoo'n prachtige gelegenheid elders in de gemeente niet is te vinden en aan zoo een goede hoede is toevertrouwd. Ook den heer Kok wordt een woord van dank gebracht voor zijne medewerking Tenslotte nog aan Burgemeester en Wethouders, die zoo bereidwillig waren bij de trekking voor de verloting van dienst te willen zijn en verder aap allen die tot het wel slagen dezer tentoonstelling hebben medegewerkt. De Burgemeester zegt hierop, dat hij met genoe gen de uitnoodiging heeft aangenomen, wijl aan gename herinneringen aan vorige tentoonstellin gen zijn verbonden en temeer uitsympathie voor het doel der vereeniging. Spreker sluit zich volko men aan bij de hulde gebracht aan de dames. Hierna wordt door eenige heeren het aantal spel den geteld in het kussen aanwezig, hetgeen blijkt te zijn 1722. De prijs viel ten deel aan A. Groot-Pilkes, die 1725 had geraden. Het aantal kraaltjes bleek te zijn 625, welk getal precies was geraden door N. Zeeuw, zoodat deze in het bezit kwam van de theekast met servies. Het aantal boontjes bedroeg 336, waarvoor in aan merking kwamen T. Kaaij met 333 en N. Stam-de Zeeuw met 339. Bij loting viel de prijs (een jongens boek) ten deel aan laatst genoemde. De taart werd gewonnen door Annie Groot die geraden had 19 u. 15 min. De juiste tijd was 19 u. 23 min. 14 sec. Op verzoek van de voorzitster sluit de Burge meester hierop dezen avond. Spr. spreekt den wensch uit, dat het werk van de vereeniging op de zelfde uitmuntende wijze zal worden voortgezet en hoopt dat de dames zich gedragen mogen weten door de wetenschap dat de bevolking achter haar staat en hun dit de noodige kracht en lust zal ge ven, op den ingeslagen weg voort te gaan. KOEDIJK. Het aantal gevaccineerden in de maand Septem ber en begin October bedraagt 937. KOEDIJK. In de afgeloopen week werd alhier een geval van roodvonk geconstateerd in de wijk Sint Pancras. Nieuwstijdingen ERNSTIGE RELLETJES TE MAASTRICHT. Omtrent deze relletjes kunnen de volgende mede- deelingen worden verstrekt: Woensdag hebben op verschillende plaatsen van de stad in verband met de staking aan de zinkwit- fabriek ernstige relletjes plaats gehad die vooral op den Statensingel tot hevige botsingen hebben ge leid. Er was daar veel publiek op de been toen de werk willigen van de zinkwitfabriek van hun werk kwa men. Plotseling is uit het publiek herhaalde malen geschoten. Een agent werd in de buik kewond. De marechaussee Henders kreeg een schot in de knie en is naar het politiebureau vervoerd. Verder is de heer Schepers door drie schoten in den buik en in de borst gewond. De heer Dear heeft een schot in het dijbeen gekregen. De agent en de twee burgers zijn per ziekenauto naar het zieken huis vervoerd. Ook in de Capucijnerstraat en Hoog Frankrijk was er veel volk op de been. Ook hier was de opwin ding groot. Uit de ramen zijn allerlei voorwerpen naar de politieagenten geworpen, die genoodzaakt waren verscheidene charges uit te voeren om de sa- mgnschnlingen uiteen te drijven. Hier zijn geen gewonden gevallen. Men beschouwt den toestand toch als zeer ernstig. Na de relletjes hebben geen ongeregeldheden meer plaats gehad. Tegen 12 uur rukte de brand weer uit en als een loopend vuur verspreidde zich het gerucht door de stad, dat het politiebureau en later de marechausseekazerne aan den Scharnder- weg in rband stond. De brand was evenwel uitge broken in een magazijn van den heer Bégas, dat geheel is uitgebrand. Er was echter tengevolge hier van weer veel volk op de been. Tot incidenten is het niet gekomen. De burgemeester heeft Donderdagmorgen een ver bod van samenscholingen uitgevaardigd terwijl de café's des avonds om tien uur gesloten moeten zijn. Donderdagmiddag worden hier nog 60 man der marechaussee verwacht tot versterking van de politie. Zooals reeds in onze vorige uitgave werd ver meld, werd Woensdagavond laat het gemeente raadslid de heer Pieters, die als vrijgestelde van den modernen fabrieksarbeidersbond, leider van de staking bij de zinkwitfabrieken is, werd gearres teerd. Donderdagmorgen is hij voor den officier van justitie geleid.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3