WHrnriw Haarden Kachels Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier li Zaterdag 26 October 1929 38e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. R. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Firma R. J. HOUWING Revue van de Week Ar pad Mol do van, S'oordschwwtntde. Speciaal Corsetten - Magazijn Client II Mimiat lal. 52B S Corsetten Corselets Buikbanden g NO 127 IHTERC. TELEPHOOH SB NIEUWE LAMGEDUKËR COVRANT Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonneman tsprijs per 3 maanden f 1.15 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EERSTE BLAD. MIERT 7 IEL £44 ALKMAAR Keuze uit pl.m. 100 modellen. TOB NOOIT. HET NIEUWE HEEFT ALTIJD WAARDE. „Ik houd maar wat ik heb, dat nieuwe! 'k Gruw er van!" „Goed, gruw; maar zeg,- wat hebt ge dan?" (De Genestet) „Al dat nieuwe gedoe ik moet er niets van hebben." Met een zekere minachting wordt het dagelijks gezegd. Nieuwe denkbeelden zijn in veler oogen altijd dwaas, onzuiver of onzedelijk. De dra gers van die nieuwe dieeën zijn op zijn minst arme krankzinnigen. „Zielig" zeggen de behoudenden, met een grootmoedig lachje. Nieuwe denkbeelden.Misschien zijn ze dwaas en verkeerd,misschien zijn de dragers van die denkbeelden op het verkeerde spoor. Maar zijn de oude ideeën, waaraan sommigen van ons zoo bij zonder verknocht zijn, dan zoo goed, zoo waarde vol gebleken? Hebben ze ons verlangen naar beter naar hooger bevredigd? Zouden we niet graag meer weten, verder gaan? Misschien lijkt het nieuwe U een achteruitgang. Maar dat is het in geen geval. Het kan een overgangsfase zijn met al cie ge bruikelijke excessen. Het kan een zijpaadje zijn. Maar loopt gij dat zijpaadje af en keert ge ten laatste weer op den grooten weg terug, dan zult ge zien, dat ge toch wat verder bent gekomen. Ge hebt in ieder geval gewonnen aan ervaring, ge zijt wijzer geworden en uw gedachtenleven heeft zich verdiept. Het nieuwe met een schouderophalen af wijzen is dom. Hoe dwaas het ook lijkt, het heeft toch iets „nieuws" te brengen. Het is een bewijs dat er gedacht en gezocht wordt in deze wereld. De resultaten, hoe poover ook, zijn het bekijken wel waard. Nieuwe denkbeelden overvallen ons im mers zoo maar niet, ze hebben een ondergrond van willen, van verlangen van hoop. Hebt ge in uw eigen oude ideeën zoo ze al heelemaal van u zijn! alles gevonden, wat ge begeert? Vindt ge de bestaande moraal, de wetten, de maatschappij fc'oo ideaal? Is er een godsdienst die u heelemaal bevredigt? Misschien dat een oppervlakkig mensch, iemand die nog nooit iets dieper heeft nagedacht, hier „ja" op antwoordt. Maar ieder den kend mensch is onbevredigd, verlangt naar meer kennis, naar licht. Hij zal het nieuwe, dat andere zoekenden gevonden hebben, gretig aangrijpen en het op zijn beurt onderzoeken. Veel zal dan waar deloos blijken. Maar de kern ervan is altijd waarde vol. Want de kern is vernieuwing. Geloof niet, dat er een heele groep menschen plotseling „gek" is geworden of u voor den mal ,wil houden. Hun denkbeelden en uitingen komen alleen zoo dwaas voor, omdat ze u vreemd zijn. Onderzoek ze eens grondig. En ge zult er veel in terug vinden van wat ge zelf voelt en verlangt. Het oude is toch niet zoo ideaal gebleken. Probeer hpt eens met het nieu we. Het heeft in ieder gevaliets te geven. Mis schien kunt ge met het nieuwe het oude aanvul len. Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze Psycholo gische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120 den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig wor den, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. N. N .te Z.S., Wij zijn het zeker met u eens, dat onze tijd rijk is aan vooroordeelen. Wanneer men de daden van anderen afmeet, dan doet men dat naar de maat staven, die men zelf gemaakt heeft, die men zelf voelt. Men weet van tevoren al, hoe men zal oor- deelen over bepaalde dingen. „Men is bevooroor deeld." Er zou heel wat leed minder in de wereld zljn, wanneer ieder zijn oordeel, waarom hem niet gevraagd werd, voor zichzelf hield. Laten wij steeds in eenvoud des harten zien, of het oordeel van an deren, dat wij dwaas noemen, niet een kern bevat, waaruit wij voor eigen verbetering iets kunnen ha len, wat wij er niet in hadden vermoed. VERZONDEN BRIEVEN. G. J. te N. S. P. te O. Lezer te B. 22 OCTOBER,. Ue parlementaire wee"k 'is op Dinsdag 15 Oc tober j.l. begonnen op wel zeer eigenaardige wijze. Mr. Duijs nam zijne aanvrage tot inter- peleeren over Giessen-Nieuwkerk e.a. terug, daar bij het ongewenscht achtte om, waar over al wat bij de revisiebehandeling van deze moordzaak is voorgevallen en aan den dag gekomen bij de Begrooting van Justitie voor 1930 in den breede zal worden bespiegeld, enkele weken voor die discussie er een interpellatie-debat aan te wijden. Dit besluit van den soc.-dem. jurist verdient warme hulde, daar aldus gebroken wordt met het al-meer ingekankerd misbruik om interpellatiën te houden over zaken, die bij het Budget-debat thuisbehooren. Gevolg van Mr. Duijs' verklaring was, dat ook de interpellatiën van den heer Wijnkoop over het optreden van burgemeesters en Rijkspolitie bij verschillende stakingen, alsmede die over de verhouding van Nederland tot Sovjet-Rusr land verwezen werden resp. naar de Begrootingen van Binnen- en van Buitenl. zaken. Dus; op voor stel van president v. Schaik door de Kamer, wer den geweigerd. D|e heer Wijnkoop pruttelde wat tegen, maar de gematigde houding der beide com munisten bij deze gelegenheid trok zeer de aan dacht. De geheele Tweede Kamer er kieken; Dinsdag tachtig leden present te zijn behalve dan de officieele Moskou-agent (zijnde de heer L. de Visser) en de oud-agent der Sovejts, zijnde de heer Wijnkoop, steunden hier den voorzitter. Ons Lagerhuis begon den löen daarna aan het ontwerp regelen stellend betreffende den rechts toestand der ambtenaren. De schrandere anti-rev. afgevaardigde Schouten maakte de verstandige opmerking ,dat men bij de behandeling van dit ontwerp gevoegelijk „in medias res" had kunnen gaan, het zonder algemeene beschouwingen had kunnen stellen. Maar het zal nog wèl eenigen tijd duren, alvorens het parlement tot zoodanige tijdbezuiniging is geraakt. Fotografisch Atelier Geopend voor Sint N i colaas 's Woensdags van 10--6 uur. 's Zondags van 912 uur. VROEGTIJDIGE BESTELLING zeer gewenscht Dat het ambtenarenontwerp zal worden aan genomen, zij het dan op enkele punten met mede werking van minister Dpnner ietwat gewijzigd het staat, vast. Het ontwerp op de winkelsluiting moet tot het komend voorjaar blijven liggen. De Kamer neemt van 25 October tot 5 November a.s. nog een kort recesje ,om dan de groote, zware wmter-eompagne in te gaan. Op de ambtenarenwet diende Zi.Eixc. van Justitie eene nota van wijziging in met be trekking tot het veelbesproken punt der z.g. arbeids-contracters. Den 16en had in de Tweede Kamer een duel plaats tusschen den vrijz.-dem. leider mr. Marchant en den communist L. de Visser. Gelukkig was het van bloedeloos karakter en w;erd er slechts met woorden geschermd, Maar de woorden, welke de heer Marchant gebruikt, zijn soms vlijmscherp. Dat was ook den 16en het geval, toen hij den heer De Visser tot heftige woede bracht door er op te wijzen, dat in Sovjet- Rusland ambtenaren, die de Moskousche macht hebbers niet blindelings gehoorzamen, worden doodgeschoten of tot kerkerstraf veroordeeld, re den, waarom mr. M. den Nederlandscheri ambte naren den raad gaf, zich niet aan het Sovjet regime bloot te stellen. Minister Donner deed uitkomen, hoe het de bedoeling is, volkomen onpartijdige rechters voor de ambtenaren-geschillen aan te wijzen. In de zitting van Donderdag 17 dezer maakte de heer Wijnkoop ondanks de door hem ondervon den teleurstellingen een "interpellatie aanhangig over de relletjes te Maastricht. De Kamer stond in de vergadering van Vrijdag j.l. deze aanvrage toe en plaatste haar op de thans aan de orde zijnde agenda, onmiddellijk na de ambtenarenwet. Deze laatste telt 137 artikelen. De Kamer kwam den 18en j.l. tot art. 57. Minister Deckers heeft Donderdag aangekondigd, dat een rechts spraak voor de militairen bij zijn departement- in voorbereiding is en weldra de Staten-Generaal zal bereiken. Een amend.-Marchant om de mili tairen onder de aanhangige wet te brengen werd verworpen met 5329. Bwna de geheele zitting van Vrijdag 18 Octo ber werd ingenomen door de discussie over de vraag, wie de leden der ambtenaren-gerechten zullen aanwijzen. Het ontwerp wees Ged. Staten daarvoor aan. De minister verklaarde zich niet te zullen verzetten tegen aanneming va neen amendement- Schouten, waarvan de strekking was om de be noeming der hier-bedoelde leden aan den minis ter van Justitie over te laten. "Zonder stemming vereenigde de Kamer zich met dit amendement. Op Dinsdag 22 dezer moet nog worden beslist over het verzoek van de soc.-dem. medica mevr. De Vries-Bruins om tot Minister Verschuur vra gen te richten met betrekking tot de behande ling der gevallen van pokziekte, als hoedanig het rapport der deskundige commissie meent te moeten karakteriseeren ook de alastrim-gevallen tot dusver te Rotterdam en elders voorgekomen. De Voorloopige Verslagen over het onderzoek der Begrootingshoofdstukken komen nu gaan- 'Seweg binnen. Dat over hoofdstuk I (Algem. Beschouwingen) bevat zooals men had te verwachten zeer scherpe, kritiek op de vorming van het extra parlementaire kabinet-Ruys de Beerenbrouck vraagt publikatie van de bescheiden, gewis seld tusschen de Kabinetsformateur en de Recht- sche fracties, vormt nog veel meer stof voor een warm en uitgebreid „groot-politiek-debat", dat in November in de Tweede Kamer zal worden gehouden. De Rijksmiddelen bleken over September j.l. een bedrag in kas te hebben gekregen, dat van Herfstmaand 1928 overtreffend met f 3.859.381 Over de eerste negen maanden van dit jaar is f8.350.305 meer in het Rijkslaadje gestroomd dan gedurende dezelfde periode van' '1928. Dit lijkt toch bijzonder gunfetig. En toch zien telkens hooggeleerde economen en financiers kans om te deereteeren, dat de financieelen toestand des Rijks ..weinig reden tot juichen" verschaft. Bij de Algemeene Beschouwingen zal minister de Geer straks ook daaromtrent meer licht hebben te scE'rken. Het staat vast, dat met ingang van 1 Nov. a.s. het tarief der brieven voor binnenlandsch verkeer omlaag gaat. Tot en met 20 gram wordt zes cents, van 2040 gram zal de verlaging! van 1512 cents dalen. Er werden geruchten verspreid, verzekerend dat gedurende een week in Den Haag een .^taar tje" van de Herstel-cönferentie zal worden ge houden. En dat wel reeds op 15 November a.p. Zeer waarschijnlijk zal deze samenkomst wordt zij onmisbaar geacht -wel wat later plaats hebben. Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en Vofitmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) De alastrim blijft slachtoffers vragen. En ook de gevallen van encephalitis, met de inenting verband houdend, blijven voorkomen. Het 17e sterfgeval door alastrim moest te Rotterdam worden geboekt. De Edison-Lichtweek zal vooral te Amster dam met grooten luister worden gevierd. Personalia: De oud-minister dr. J- Th. de Visi- ser is benoemd tot Rijks-commissaris in den Raad voor de Maatschappijen tot exploitatie van Staatsspoorwegen en van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij De Amsterdamsche wethouder Von Frijtag Drabbe, sinds eenigen tijd lijdende, is ernstig ziek geworden. Den 25 a.s. zal de groote dichteres Helène Swarth haar 70sten geboortedag vieren. Tot directeur-generaal van Waterstaat is be- noernd ir. J. A. Ringers, directeur-hoofduitvoer- der der maatschappij tot uitvoering van de Zui- derzee-werken, hoofdingenieur "bij 's Rijks Water staat. Volgens een der Haagsche bladen is mr. J. Patijn voornemens, in September 1930 te be danken voor herbenoeming tot burgemeester van de Residentie. Onze dichtzanger J. H. Sp'een- hoff wordt 23 dezer 60 jaar. Uit de doodenlijst: C. E|. Haitink oud-admini strateur van de Deli-Maatschappij, 66 jaar. Den Haag. Th. van Mierlo, oud-directeur der Gem. Lichtfabrieken te Tilburg, man van nationale reputatie op het gebied van lichtgas-fabricage. Van de jongste criminalia vermeld ik, dat de politie er gelukkig door krachtdadig optreden zeer waarschijnlijk in geslaagd is, den moorde naar van de 10-jarige Marietje van Os, in den polder Blijdorp te Rotterdam op zoo monster achtige wijze van het leven beroofd, te Heerlen te pakken. In het Gooi hebben een paar zwendelaars door zich voor advertentiecolporteurs uit te geven, tal van menschen geld afhandig weten te maken. Te Maastricht hadden ernstige onlusten plaats. Het kwam er tot botsingen tusschen de politie en stakers van de Zdnkwitfabriek, die werkwilligen te lijf wilde gaan. Eien man is gedood, een politie beambte zeer ernstig gewond. Voortdurend benouwd? AkX^p'-s Abdi roop Tos»! de op an geePl Li e.en rLAoVige r»ocT"»t. (Adv. in Blokschrift.) In het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort zijn twee verplegers aangevallen en mishandeld door patiënten van dit gesticht, voor zielszieken. Men is eindelijk tot het inzicht gekomen, dat aan de verpleegden in deze inrichting wat al te veel „vrijheid van beweging" wordt gelaten. Een Est- landsche 50-jarige zeeman 'te Rotterdam had de laagheid, kameraden op te lichten door valsche noodbrieven om géld te zenden aan hunne ver wanten. De man is in arrest gesteld. Bij graafwerk nabij Rotterdam is een karton nen doos gevonden, waarin twee lijkjes werden aangetroffen van pasgeboren kindertjes, die door verstikking om het leven waren gebracht. Uit de ongevallenreeks noteer ik, dat: bij de remise van de Ned. Ziuid-Holl. Tramwegmaatt schappij 'te Leiden een tramtrein omlaag is ge stort. Wonder boven wonder liep het geval slechts met materieele schade af. Bij de Hembrug sloeg een auto over den kop. De bekende industrieel, de heer Ver kade, is daar- hij zeer ernstig gewond. In het Amsterdamsche Zuiderbassin is een 25-jarige zwemmer, die zich te water had begeven, dood opgehaald. Zeer waar schijnlijk is hij plotseling door een doodelijke ongesteldheid overvallen. Bij uitzondering en voor de variatie verwijs ik voor de jongste euvel daden van het roode haantje naar de bladen.. Bij een botsing tusschen twee auto's bij Oos terhout is een 70-jarige dame om het leven ge komen. Het vierde postvliegtuig, van Amsterdam ver trokken met Indië tot einddoel, werd te Cönstan- tinopel genoopt tot noodlanding. De machine moest worden gedemonteerd. Dit is dus de eer ste mislukking van de postvliegtuigen naar de Oost. De bioscoop-conferentie, door minister R.uys de Beerenbrouck belegd, heeft niet tot resultaat geleid. Den 23en a.s. zal de samenkomst worden hervat. Bij de Leidsche lustrum-feesten van den aan staanden zomer zal men een openluchtspel hou den. Van een maskerade is voor 1930 afgezien. Ten slotte: met nadruk wordt aan allen, die in emigratie heil willen zoeken, de raad gegeven, zich omtrent de vooruitzichten in het land, waar heen zij willen verhuizen, te vergewissen bij het Rijksbureau Bezuidenhout 97 in de Hofstad. Zegt 't 'voort.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1