E EI. Mü 2G lil 1929 Gemeenteraad Warmenhuizen öuifenlandsch Overzicht Vrijdagmiddag 3 uur vergaderde de raad van bo ven genoemde gemeente ten raadhuize, onder voor zitterschap van den Edel Achtb. Heer H. Nolet, Burgemeester. Secretaris de heer H. Rijs. Aanwezig allen. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom waarna de notulen der vorige verga dering, welke den leden <z|ijn toegezonden, onge wijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van de vereeniging van Ned. Ge meenten afd. Noordholland om een bijdrage te ver- leenen voor een geschenk aan de vereeniging ad een vierde cent per inwoner. Voorgesteld wordt de- bijdrage te verleenen. De voorzitter zegt dat het geschenk zal dienen voor de bestuurskamer van een eigen te stichten gebouw te den Haag. De heer Slot vaagt of de vereeniging haar zelf een cadeau geeft. De voorzitter vindt het ook wel vreemd, echter het bedrag is zeer miniem. Aldus wordt besloten. Het 5e Jaarverslag van de Volksuniversiteit te Alkmaar voor Alkmaar en Omstreken. Voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Voorgesteld wordt aan burgemeester en wethou ders de bevoegdehid te verleenen het opnemen van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger aan een lid van hun college op te dragen. Hierdoor bestaat de kans dat de kas op meer on geregelde tijden wordt opgenomen, daar dit eer tijds steeds bekend was, omdat steeds kasverifi- catie werd gehouden na een vergadering van B. en W. Voorheen was alleen het geheele college tot con trole bevoegd. Conform het voorstel wordt besloten. Mededeelingen. Het aantal leerlingen aan den cursus voor voort gezet lager onderwijs aan de r.k. jongensschool over 19291930 bedraagt 15. Het aantal leerlingen voor den cursus aan de o.l. school te Warmenhuizen be draagt 5 jongens en 4 meisjes. Op 28 October hoopt de C. der K. zijn vierjaar- lijksch bezoek aan de gemeente te brengen. Het lossen en vervoeren van de steenen voor de nieuwe straat is opgedragen aan K. Schot te Alk maar voor den prijs van ƒ3.50 per 1000. Het nieuw te maken straatwerk is gegund aan de Moei te Oudorp voor den prijs van ƒ3660. Benoeming onderwijzeres o. 1. school. Voorgesteld wordt over te gaan tot de benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te War menhuizen. De voordracht luidt als volgt: 1. Mej. M. Molenaar, 2. A. J. Verwer, 3. D. H. van Dieren De openbare vergadering wordt geschorst en na gehouden bespreking en heropening dér vergade ring wordt mej. C. M. Molenaar met algemeene stemmen gekozen. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim te Schoorldam en benoe ming lid der schattingscommissie. De aanbeveling voor lid van de comm. tot we- ing van schoolverzuim te Schoorldam luidt als volgt: 1, H. E. Dijken, 2. G. van der Wal. De aan beveling voor lid van de schattingscommissie luidt G. van der Wal, 2. D. Wildeboer. De als no. 1 geplaatste personen worden met jroote meerderheid van stemmen benoemd. Voorstel aankoop laadmachine gasbedrijf. Overeenkomstig het advies van de gascommissie wordt voorgesteld over te gaan tot het aanschaffen fan een nieuwe laadmachine voor het gasbedrijf n hiervoor beschikbaar te stellen uit het reserve- onds een bedrag van ƒ2300. De heer van Rijn merkt op, naar aanleiding van iet advies van de gascommissie, waarom geen groo ere oven gebouwd kan worden en een grootere aadmachine overbodig zal zijn. De bestaande ma- toe kan zeker verbeterd worden met eenige nieu- re onderdeelen. De voorzitter zegt, dat de directeur het verzekerd ieeft, dat een grootere oven wel mogelijk is. De heer van Rijn wil met de aanschaffing wach- en tot de nieuwe oven is gebouwd. Voor een sukje izer acht spr. het bedrag zeer hoog. De heer Slot zegt tot zijn spijt niet op de laatste ergadering der commissie te zijn geweest en in- ormeert naar de mogelijkheid dat de directeur de aak nog eens toelicht. De uitdrukking van den heer van Rijn van „een tukje ijzer" acht spr. een beetje eigenaardig. De heer K. Molenaar wenscht meer af te gaan op et advies van den directeur en de commissie. De heer van Rijn meent dat met reparatie van bestaande machine volstaan kan worden. De heer Molenaar acht het gegeven advies als et beste. Weth. de Groot ziet er geen bezwaar in dat de recteur de zaak even toelicht. Desloten wordt om dit punt aan t ehouden óm in directeur gelegenheid te geven de zaak nader le te lichten. Hierna wordt de directeur telefonisch op het ■adhuis ontboden. Nadat eenige oogenblikken gepauzeerd is, komt 'directeur de heer Rijpma ter vergadering voor :t geven van inlichtingen. heer Rijpma deelt mede, dat de tegen woor- 6e machine niet bedrijfszeker is' en de retorten veel te lijden hebben. De prijs eener nieuwe ma- hne lijkt wel hoog, doch de prijs is zeer normaal, 'oral ook daar hier een speciale machine noodig De heer van Rijn blijft het bedrag te hoog achten 1 meent dat door inschrijving de concurrentie 'ar voren zal komen en wellicht een lagere prijs •rkregen kan worden. De directeur acht den prijs niet te hoog. De heer Slot acht de meening van den heer van Jn ongemotiveerd. Spr. weet niet of van Rijn des mdig iS) d0Ch spr jS overtuigd, dat de directeur 'doende deskundig is onderlegd, dat hij zich ge- -nd heeft tot de beste fabriek, volgens den directeur zijn de ervaringen met de- fabriek zeer gunstig. P een vraag van den heer Molenaar deelt de directeur mede dat bij andere fabrieken geen prijs is gevraagd. De heer Molenaar zegt als leek niet te kunnen be oordeelen of de prijs te hoog is, zjoo iets moet men tenslotte overlaten aan den directeur en moet men hierin vertrouwen stellen. De directeur deelt mede dat door een andere fa briek is medegedeeld, indien tot aanschaffing van een nieuwe machine wordt overgegaan eerst de muur moet worden afgebroken alvorens men de machine zal kunnen plaatsen, Voorts blijkt da bij reparatie de kosten zeer hoog zullen zijn en het doel niet bereikt wordt. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer van Rijn. Vaststelling gemeente-begrooting 1930. Voorgesteld wordt over te gaan tot vaststelling van de gemeentebegrooting over 1930. In behandeling worden eerst genomen de evr- schillende stukken welke eertijds zijn aangehouden. Alleereerst is aan de orde de nieuwe voorgestelde regeling van salarissen voor burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers. De voorz. zegt dat B. en W. de nieuwe salaris regeling in de nieuwe begrooting hebben aange bracht. De heer Slot deelt namens de commissie mede, dat zij hiermede niet accoord gaat. De heer Molenaar motiveert zijn stem en zegt, dat het prestige van den raad door Ged. Staten wordt weggenomen. Ook acht spr. de bestaande salarissen voldoende en meent ten aanzien van den finantieelen toe stand, dat de gemeente een meerdere uitgave van 2000 gulden aan salarissen niet kan dragen. Spr. maakt zich geen illusies dat Ged. Staten zich er aan zullen storen, toch heeft spr, gemeend zijn motieven naar voren te moeten brengen. Weth. Groot zegt, dat omdat er toch niets tegen te doen is in B. en W. is besloten de verhooging op de begrooting te plaatsen zonder premievrij pen sioen. Weth. Swan onderschrijft het gesprokene en zegt waar het wet is, de wethouders deze hebben te hel pen uitvoeren. De heer Slot wil niet in herhaling treden daar al meerder malen dit punt is besproken. Ondanks de wettelijke bevoegdheid van Ged. Staten meent spr. toch, dat op het platteland de verhoogingen niet te dragen zijn. Echter staat de weg nog open een beroep te doen op den Kroon. Spr. wil het tot het uiterste uitvechten. Na eenige discussies wordt het voorstel van de commissie in stemming gebracht en aangenomen met 52 stemmen. Tegen de beide wethouders. Door dit besluit wordt besloten de gemeentelijke inkomstenbelasting te verlagen. Voorts worden verschillende verzoeken om subsi die ingewilligd. De heer Slot deelt mede, dat de commissie una niem van oordeel was dat op geen enkele post be snoeid kon worden, echter stelt de commissie voor den hoofdelij ken omslag te verminderen en het schoolgeld te verhoogen. Respectievelijk met een post van 1000. De voorz. zegt na het opmaken der begrooting, de kohieren van het schoolgeld te hebben ontvan gen. waaruit gebleken is dat het bedrag ƒ600 bo ven de raming was. B. en W. kunnen daarom meegaan met een ver hooging, echter voorzichtigheidshalve tot een be drag van 500. Hiermede verklaren allen zich accoord. Voorts deelt de heer Slot mede, dat de commissie van oordeel is over te gaan tto het uitbreken van het paardepad tot aan den dijk, en tot nieuwe be strating over te gaan, echter hiermede niet te wach ten totdat werkloozen zich aanmelden, die dit werk zouden kunnen doen. De voorz. z/egt dat binnekort hiermede wordt aangevangen en zoo er werkloozen zijn dan zal dit door hen worden gedaan. Vervolgens deelt Z.E.A. mede, dat de subsidie van het Burgerlijk Armbestuur met ƒ750 is verminderd In verband met het eventueel bouwen van een ambtswoning voor den burgemeester en waarvoor 14 dagen geleden in comitévergadering besloten is, 14 dagen optie te vragen voor het terrein, gelegen over het perceel van Slikker ontspint zich een lang durige discussie. De heer Slot had een voorstel van B. en W. ver wacht, waarop de voorz. antwoordt, dat besloten was, ait punt bij de begrooting te behandelen. De heer Slot acht het noodzakelijk dat thans ten aanzien van het terrein een beslissing wordt ge nomen. De heer Molenaar meent, met het oog op de toe komstige verhooging van het salaris van den bur gemeester, dat deze zelf zeer goed in staat is, een woning te laten bouwen. Als de gemeente zulks moet doen béteekent dit een strop. Wethouder Swan zegt, dat de burgemeester heeft toegezegd de rente van het kapitaal bij wijze van huur te zullen betalen. Hetzelfde geschiedt met den dokter. De heer Slot zegt, dat het dan evengoed genoeg zal kosten, Voorts is spr. dezelfde meening toege daan als den heer Molenaar. Ook is hij overtuigd, als het principieel wordt doorgevoerd, dat het de gemeente niets zou kosten en dus rente, onderhoud en aflossing door den burgemeester werden bekos tigd, deze het niet zou accepteeren. Weth. de Groot zegt, dat de huidige toestand niet bestendigd kan blijven. Als spr. zijn stem er aan geeft, dan moet de begrooting zoo min mogelijk bezwaard worden. De voorz. acht deze zaak thans voldoende bespro ken en wordt besloten in comitévergadering over te gaan. Na heropening der openbare vergadering stelt weth. de Groot voor, den grond aan te koopen voor een nieuw te bouwen ambtswoning. Dit voorstel wordt gesteund door weth. Swan. Weth. de Groot zegt, dat op grond van de toe- j zegging van den burgemeester de begrooting niet te zeer bezewaard wordt en tot een minimum wordt beperkt. De burgemeester zal bij wijze van huur betalen de rente van den aankoop grond, 2 pet. van de bouwkosten voor onderhoud en .10 pet. van de bouwkosten voor afschrijving van het huis. De heer Slot zegt dat de huur gebaseerd is op de vermoedelijke salarisverhooging, zooals die is voor gesteld door Ged. Staten. Mocht de bestaande re geling worden gehandhaafd, zal ook de huur hier mede in overeenstemming worden gebracht. Hierna wordt conform het voorstel met alge meene stemmen besloten. D» voorz. dankt den raad voor deze beslissing, hierin ziende, dat de samenwerking verloopt, zoo als deze gewenscht is en hoopt tevens dat dit een teeken voor de toekomst zal zijn, dat deze samen werking bestendigd zal blijven. Op de begrooting zal voor aankoop van den grond een memoriepost geplaatst worden. Hierna volgt de vaststelling van de gemeente begrooting. welke volgens de opmerkingen als volgt gewijzigd is: de gewone dienst sluitende in ont vangst en uitgaven op een bedrag van ƒ114936.18, de kapitaaldienst in ontvangst en uitgaven op een bedrag van 1842.90. Het cijfer der gem. inkomstenbelasting bedraagt 27540, de post onvoorzien 5022.63. Rondvraag. De heer Slot zegt dat door hem op de vergade ring vergeten is te informeeren naar het bedrag van ƒ900 voor de inrichting van het 7e leerjaar aan de R.K. Jongensschool en waarbij een bedrag van 677 is uitgetrokken voor schoolbanken. Daar spr. meent dat de kosten per bank pl.m. 20 gulden bedragen, zouden dus 35 banken oange- schaft worden voor 70 leerlingen. Spr. acht dit aantal te groot en verzoekt om eenige inlichtingen De voorz. zegt toe een onderzoek te zullen instel len en in de eerstvolgende vergadering hiervan uit slag geven. De heer van Rijn dringt aan op verbetering van den Sluisweg. De voorz. deelt mede dat de gemeente geen eige naresse is, en reeds proces-verbaal is opgemaakt tegen den voorzitter van het bestuur van de instel ling, waartoe deze weg behoort. De uitspraak van aen kantonrechter wordt bin nenkort tegemoet gezien. Z.E.A. merkt op, dat zul ke zaken vroeeger op kosten van den belangheb bende in orde werden gemaakt. Maar thans is dat niet meer mogelijk. Voorts zegt de heer van Rijn, dat het werk van de stakers aan de gasfabriek niet redelijk is ver deeld, daar de eene meer werk moet verrichten dan de ander. Spr. acht het billijk dat de arbeid in evenredigheid wordt verdeeld, hetgeen spr. zeer goed mogelijk acht daar aan het gasbedrijf het drieploegenstelsei is ingevoerd. Het gaat volgens spr. toch niet aan, dat het werk door twee stokers wordt verricht en de derde het tuintje opknapt bij den directeur. De voorz. zegt dat het hem niet gebleken is, dat er overmatige arbeid moet worden verricht. Wat 't laatste betreft wenscht Z.E.A. niet te beamen en noemt zulks een stoute bewering, daar er toch ook een terreinwerker is. Dat er ander werk door de stokers wordt verricht als het bedrijf zulks toelaat, acht Z.E.A. zeer juist. De voorz. acht het niet juist dat er beschuldigingen in de openbare vergadering worden geuit. Men komt dan toch eerst op het pri- vékantoor van den burgemeester opdat de geuitte klacht kan worden onderzocht. De heer Slot zegt dat de klacht klakkeloos is gedeponeerd en het beter ware geweest wanneer men zich met klachten tot de commissie, die er toch ook nog is, wendt. Zulks te doen in de open bare vergadering acht spr. den laatsten weg. Na eenige discussie wordt onderzoek toegezegd. Niets meer te behandelen zijnde volgt sluiting dezer vergadering. Het zuiver materieel bezit van een groot aan tal dagbladen, gelijk dit tegenwoordig in ver schillende landen voorkomt, is op zich zelf een feit waar weinig tegen te zeggen valt. Wanneer echter een dergelijke weelde aan uitingsmogelijk heid en een dergelijke mogelijkheid tot het bein- vloeden van de communis opinio gepaard gaat met een bijzonder gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel tezamen met een bekrompen inzicht in internationale verhoudingen en een oneven redig grooten drift naar macht, dan wordt dit een direct gevaar, niet alleen voor het betrokken land, maar voor het geheele gecompliceerde sa- fmenstel van staten en belangen, dat de tegen woordige wereld vormt. De Duitsche dagbladbezitter Hugenberg vormt zoon gevaar. Zijn met alle geoorloofde en onge- foorloofde middelen gevoerde campagne tegen het plan-Young, doet een poging om met een slag het met zooveel moeite, ja met opoffering van zijn leven, door Stresemann bereikte. Want, hoe wel de wereld nu langzamerhand wel doordr.on- gen is va nhet feit, dat de wereldoorlog geens zins is ontstaan door schuld van Duitschland, integendeel, dat de deelhebbende staten ieder een evenredig aandeel in de schuld hebben, blijft het niettemin een feit, dat na beëindiging der vierjarige wereldverdwazing er een algemeene geest van wantrouwen ten opzichte van Duitsch land heerschte, voornamelijk ontstaan door het met zooveel elan en overtuiging naar buiten ge dragen militairisme van het „Junkertum". En, nauwelijks begint het er op te gelijken of Duitschland bevrijd zal zijn van dit drukkende en schadelijke odium, nauwelijks heeft Strese mann weten 'te bereiken, dat Duitschland inder daad weer beginnen kan stem te krijgen in de internationale politieke wereld, of de heer Hu genberg gaat pogingen in het werk stellen om dit alles me't een slag te vernietigen. Het plan- Young, voor Duitschland een groote vooruit gang op het Dawesplan, mag niet worden aan genomen. De Duitsche medewerkers aan dit plan, worden niet minder dan landverraders genoemd en behooren voor den rechter te worden gesleept. Het Duitsche volk mag niet tot slavernij worden gebracht, het zal zelf uitspraak moeten doen over al dan niet aanvaarden van dit fatale plan. Een Volksbegehren moét worden uitgeschreven. Tot dit doel wordt een waarlijk grootsehe pro paganda gevoerd. Behalve de talrijke bladen, waar de ongelukkige 'journalisten om den broode natuurlijk gewillig nakauwen en uitdenken, wat de heer Hugenberg belieft hun voor te zetten, worden ontzaggelijke betgogingen georganiseerd, waar de dikke vaterlandsche woorden door de lucht daveren en waar het Deutschland-lied ge zongen, wordt, met een nadruk en geweld, die er waarschijnlijk de kreet „Nach Paris" niet on gaarne op zou laten volgen, wanneer dit niet zoo onmogelijk was, dat zelfs de heer Hugenberg dit nog wel inziet. Want deze maakt flaters, waar een schooljongen nog geen kans toe zou zien. Zflo wordt onder de propaganda-motieven tegen het plan Young o.a. opgenomen de bewering, dat de Internationale Bank bij eventueele niet-nako- ming van zijn verplichtingen door Duitschland, dit land kan dwingen tot het uitvoeren van jonge mannen en vrouwen om te werken voor de schuldeischers. Er ig echter weinig kans op, dat de heer Hu genberg zijn doel zal bereiken. De lijsten voor het „volksbegehren" liggen ter onderteekening gereed, doch er willen maar niet veel menschen komen. Gelukkig! Intusschen blijft het een feit, dat de dagelijksche herhaling van halve óf heele onwaarheden, van leuzen en slagwoorden een indrufc nalaat, die wel een oogenblik door het gezonde verstand kan worden overheerscht, doch die onbewust later toch haar uitwerking doen gelden. Vooral waar de Duitsche provinciale pers zeer slecht is en dikwijls klakkeloos over neemt, wat de groote persbureau's seinen. Soms krijgen zij zelfs heele pagina's gegoten en wel in huis. En daar maakt de heer Hugenberg een ruim gebruik van. Het is werkelijk te hopen, dat het minimum aan belangstelling, dat de heer Hugenberg tot dusverre heeft ontmoet, zich ook verder zal hand haven en dat het werk van Stresemann op de zelfde voet zal worden voortgezet. Want men schen als Hugenberg zijn gevaarlijk. Zij hebben een al te machtig wapen in handen. Nieuwstijdingen DB VORSTELIJKE VERLOVING TH BRUSSEL. De Italiaansche kroonprins Umberto 'heeft de hand gevraagd van Koning Albert's dochter Ma rie José. In den loop van den morgen heef de; Prins een krans gelegd op het graf van den On-: bekenden soldaat. Hedenavond vertrekt de prins weer naar Italië. Het huwelijk zal ingezegend worden te Rome, tusschen 15 en 20 December. Prins Umberto en prinses Marie José kennen elkaar reeds lang. Het eerst ontboetten zij el kander ,toen prinses Marie José séhoolging te Florence. Zij was toen 11, hij 13 jaar oud. De prinses bleef drie jaar in Italië en de thans ver loofden zagen elkaar herhaaldelijk in dien tijd. Prinses Marie José kent uitmuntend Italiaansch. Vaak heeft zij incognito door Italië gereisd, en ook op deze reizen ontmoette zij dikwijls den rins.p Zij mochten elkaar reeds in die dagen bij zonder graag. In Italië is men buitengewoon in genomen met deze'verloving, die men „zag aanko men" sinds het oogenblik, nu twee jaar geleden, I toen prinses Marie José en prins Umberto als i bruidsjonker en bruidsmeisje gearmd liepen in I den bruidsstoet voor den hertog van Apulië en i prinses Anne van Frankrijk. PAUTOWOESTELINGEN BIJ OOSTERHOUT In het „Dagbl. v. N.-Br." lezen wij het volgen de verhaal: Vrijdagavond omstreeks half acht heeft zich op den Oosterhoutschen weg een brutale auto aanrijding voorgedaan. De heer J. O. uit Ooster hout reed op dat uur per rijwiel in de richting Breda en bevond zich op het rijwielpad. Plotse- lmg werd hij door een eveneens uit Oosterhout komenden auto aangereden. Hij werd door de auto z.g. geschept en kwam daarbij in liggende hou ding op den voorkant van den auto terecht. Des niettegenstaande reed de auto, waarin gezeten waren de chauffeur, benevens twee andere perso nen, door. De heer O., die de gevaarlijke positie begreep, waarin hij verkeerde, kroop over de mo torkap naar de voorruit om den chauffeur attent te maken. Ook dit baatte niet, steeds reed de auto door. De heer O. heeft zich toen kunnen begeven tot op de treeplank. Het schijnt dat de inzittenden hem toen van den auto hebben gestoo- ten. Doordat O. zich aan een passeerende paal kon vastgrijpen werd zijn val gebroken, zoodat hij slechts een onbeteekenende kneuzing aan de knie opliep. O is door een motorrijder, die het gebeur de gezien had, opgenomen en op Üe duozitting geplaatst. Zoo begon de achtervolging van den auto, die zich nog steeds in de richting Breda voortbewoog, ofschoon het zwaar gehavende' rij wiel van den heer O. aan den auto hing en werd meegesleept, zoodat het vuur uit de keien sloeg. De achtervolging ging echter niet vlot, in de eerste plaats omdat de motorrijder tengevolge van de gladheid van den weg niet hard kon rij derf en in de tweede-plaats doordat de auto door zig zag over den weg te rijden, passeeren belette. Tenslotte wist men den auto op den Tetering- schen Dijk te Breda tot stilstand te brengen. De twee inzittenden wisten te ontkomen, doch de chauffeur werd gegrepen. Onmiddellijk stelde de mareehaussée een onderzoek in. Plaatselijk Nieuws GUBfKARSPEL Het bericht in ons Donderdagnummer, als zou D.T.S. 2 Zondag thuis spelen tegen Vitesse 1, is niet juist, doordat de competitieleider dezen wedstrijd op 't laatst omgedraaid heeft, zoodat D.T.S. 2 naar Bovenkarspel moet, dit is vermoe delijk gebeurd, doordat het Vitesse-terrein vaak door het hooge zuiderzeewater onder water staat, en men dus moét profiteeren, als het een Zon dag bespeelbaar is. D.T.S. 3 speelt alsnu om 2 uur thuis tegen Sparta 3.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3