Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 128 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 29 OCTOBER 1929 38e Jaargang Het opkomend Tuinbouwbedrijf in Denemarken. NIEUWE LAMDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT AT COURANT VERSCHIJNT DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. UilOive: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. - BikhI Mscharaude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. WORDT DE DEENSCHE TUINBOUW EEN CONCURRENT VAN DE HOLLANDSCHE? Zooals wij in een vorig artikel over de Deensche Tuinbouw reeds betoogden, bestaat er kans, dat Denemarken zich tot onze concurrent in het Noor den zal ontwikkelen. Wij hebben ons nu beijverd om een klaar over zicht over 's-lands tuinbouw te krijgen en blijven bij de meening, dat het Denemarken mogelijk zal zijn, zich in enkele tientallen Tjan jaren op te wer ken tot een rivaal van beteekenis. Zien wij bijv. eerst KLIMAAT EN BODEM. Denemarken heeft een eiland klimaat, dat wil zeggen: onder den invloed van de zee, zijn er de zomers koel en vochtig en de winters dragelijk mild. Slechts het laatste jaar was een uitzondering. Het gebeurt zoo goed als nooit dat de eilanden ge- isoleerd zijn en de stoomveeren buiten staat om over te steken door ijsgang of ijsdek, gelijk in dit voorjaar. Het voorjaar begint wat later dan bij ons, terwijl daartegenover de eerste vorst gewoon lijk ook iets later invalt. Augurken en tomaten, voor zoover men deze hier in vrijcultuur kweekt, geven wisselende resultaten. Voor kool is het kli maat bij uitstek geschikt. De Deensche kool is be kend en als de handel maar beter georganiseerd zou zijn, dan zou dit spoedig een artikel van be teekenis voor het land worden. Men vergelijke de exportcijfers voor dit artikel, welke wij hieronder laten volgen. Ook voor bloembollen is het klimaat goed. Een proefneming met deze cultuur, ondernomen door de firma Dehnfeld, liep evenwel op niets uit, waar schijnlijk door: slechte kwaliteit der bollen, waar mee begonnen werd en door onbekendheid met de cultuur. Wij staan op dit gebied op de schou ders van een geheel voorgeslacht en hun nalaten schap is ons een waardevolle erfenis. Lelietjes der Dalen worden nog, zij het op be scheiden schaal gekweekt. De export naar Amerika is nogal van beteekenis. De grond in Denemarken is buitengewoon goed. Alles is keileem, die glaciale kleisoort, die in de ijs tijden door de geweldige Scandinavische glet- schers over Europa werden rondgeschoven. Sjaelland is een typisch grond-moraine land schap, Fyen en Oost-Jutland heeft het karakter van eindmoraine, met dezelfde grondsoort. Maar de rest van Jutland is deels zandgrond, deels zeeklei met duinen. Hier en daar heeft de glaciaalbodem een kalkformatie als ondergrond, bv. op Amager, bij Stevns Klint, op het eiland Möen, en bij het Limfjord hoog in het Noorden. Fossiele zee-egels, zoogenaamde gelukssteenen, afkomstig uit deze formatie, prijken bij elk boer en tuinder op schoorsteenmantel en boekenkast. Ook de CENTRA van tuinbouw liggen er vrij goed ten opzichte van het achterland. Hun ontstaan is in hoofdzaak te danken aan de nabijheid van de groote plaatsen, maar aangezien die hun ontwikkeling danken aan hun meer of minder gunstige ligging als handelsplaats, kan ook bij de tuinbouwcentra niet aan de gunstige ligging getwijfeld worden. Voornaamste centrum blijft ongetwijfeld Amager en de verdere naaste omgeving van Kopenhagen. Al wordt op het oogenblik nog in hoofdzaak voor de voorziening van de stad zelf gekweekt, toch is de ligging voor het export naar Zweden, Noorwegen en de Duitsche Oostzeestaten buitengewoon gun stig. Rondom Odense ligt een tweede centrum. Voor al de plaats Stige is van beteekenis. Hier rijen zich de kassen en bakken aaneen, gelijk in een van on ze Hollandsche tuinbouwcentra. Alles heeft zich nier ontwikkeld in den loop van een dertigtal ja ren. Men ziet er zit hier vaart achter. Odense ligt midden in Denemarken, maar een speciale groentetrein verbindt de stad /net Kopen hagen, terwijl men na gereedkoming van de Lille- Belt-brug (waar ondertusschen reeds meer dan een half jaar gestaakt wordt) een directe spoorwegver binding op Hamburg en de overige Noord-Duitsche steden zal hebben. Het derde centrum is Aarhus. Deze plaats is voorzien van spoorwegverbindingen richtingen Ham burg en richting Oslo. Wij schreven reeds over het veilingwezen, dat zich nu in Denemarken begint baan te breken. Dit VEILINGWEZEN hu, voorloopig nog slechts aanwezig in Odense, in opbouw in Aarhus en in voorbereiding in Kopen hagen, opent de Deensche tuinbouw groote moge lijkheden. Het is voornamelijk de scheiding tus- schen productie en handel, welke tot dusver ont broken heeft en welke een verdere ontwikkeling in ben weg stond. Elk kweeker had zelf voor zijn af zet te zorgen. De veiling in Odense bleek een welge slaagd begin te zijn en de kweekers wrijven er zich "i de handen dat zij zich nu zoo geheel aan de pro- Bi 1111 dl la ltd DE VERLAGING DER POSTTARIEVEN INGAAN- l DE 1 NOVEMBER A.S. Het Koninklijk Besluit tot verlaging der postta- neven met ingang van 1 November a.s. is thans bekrachtigd. In de bestaande tarieven worden de bracht r66dS aangekondigde wijzigingen ge- BRlÊVENbinnenland tot en met 20 gram 6 cent, 20—40 gram 12 cent; daarboven ongewijzigd. Naar Suriname en Curasao en in het grensver- keer met België en Duitschland: tot en met 20 gr. 6 cent; het port voor elk volgend gewicht van 20 gram blijft 5 cent. MONSTERS: binnenland en naar Suriname en Curacao per zeepost: tot en met 50 gram 3 cent- 50—100 gram 4 cent: daorboven ongewijzigd Het minimumport voor acten in het verkeer met Suriname en Curacao per zeepost is verlaagd tot 6 cent (t.m. 200 gram). NIEUWE FRANKEERZEGELS ENZ.: In gebruik worden gesteld frankeerzegels van 21 cent, post- bladen en briefomslagen met zegel van 6 cent (pr. resp. 7.5 en 7 cent) en een postzegel van 9 cent. TT Frankeerzegels van 22.5 cent en postbladen en 11 briefomslagen met afdruk van zegel van 7.5 cent, AMAC.fr romavtifk worden niet meer aangemaakt. De nog voorhanden AMAGEK-ROMANTIEK. zijnde zegels van 22.5 cent en de postbladen met zegel van 7.5 cent worden voorzien van een opdruk vorstfl«k geslacht.„21 cent" resp. „6 cent." De briefomslagen met ze gel van 7.5 cent zullen worden opgebruikt voor het ductie kunnen wijden. Dit veilingswezen nu ont plooit zich onder de bevruchtende inwerking van Holland. Zoo zien wij resumeerend, dat èn kli maat èn bodem den tuinbouw hier gunstig zijn, dat ook de ligging van de centra en de organisatie van den afzet over korten tijd geen belemmeringen aan een verdere ontwikkeling meer in den weg zul len leggen en dat dus de mogelijkheid voor Dene marken open staat, om zich binnen afzienbaren tijd tot een rivaal van den Hollandschen Tuinbouw op te werken. Vogt uitnoodigt tot een openbaar debat, te houden in Amsterdam, naar aanleiding v§i het door den heer Vogt voor de microfoon gesprokene. Het de bat, waarbij aan beide sprekers gelijke spreektijd zop worden verleend en dat door een onpartijdigen voorzitter zou worden geleid, zou dan eventueel kunnen worden uitgezonden. De heer Vogt heeft geantwoord deze uitnoodiging gaarne aan te nemen, indien bedoeld debat kan ge schieden voor den Radioraad in een openbare voor de pers toegankelijke zitting. EEN GESLAAGDE ACHTERVOLGING In Augustus is bij de Antwerpsche politie aan gifte gedaan van een brutale oplichting en verduis tering van een partij diamanten ter waarde van ongeveer ƒ100.000. Zekere M. H., een Nederlander, had onder allerlen voorwendsels de partij in con signatie weten te krijgen en had daarna ver bene den de waarde verkoent. Met de opbrengst was hij er met een vriendin vandoor gegaan. Het was de Belgische politie ter oore gekomen, dat het paar per schip naar Zuid- Afrika Was gegaan en de politie-autoriteiten aldaar Faillissementen in Nederland. Geachte lezer, duidt het ons niet kwalijk, dat wij romantiek mengen in een nuchtere verhandeling over den Deenschen tuinbouw, maar wij zien geen andere mogelijkheid om u een duidelijk beeld van Nederlands invloed op Denemarken te geven, dan deze. En wij beloven ons volkomen nuchter tot de feiten te bepalen. Die prins dan ontmoette ver van zijn vaderland Denemarken, tijdens een jachtpartij in Noorwegen een Hollandsche vrouw, die daar zelfstandig een herberg dreef. Hij werd verilefd op haar dochter Duyveke en nam haar tot vrouw. Het noodlot wil de, dat hij korten tijd daarna geroepen werd tot troonopvolger in Denemarken. Hij was echter zoo gehecht aan Duyveke en hechtte zooveel waarde aan het verstand en het inzicht van Siegbrit, haar moeder, dat hij beiden meenam naar zijn hof, waar Siegbrit zijn raadgeefster werd en Duyveke zijn beminde vrouw. Siegbrit beïnvloedde den jon gen koning in democratische richting. Hij vaardig de tal van wetten uit die den invloed van den adel beteugelden en poogden om aan den geknechten boerenstand de vrijheid weer te geven. De adel wreekte zich door Duyveke te vergifti gen. Nadat aldus aan de vorstelijke ydille een ein de gekomen was, wendde met nog meer ijver Chris- tiaan de Tweede, zoo heette de koning, zich tegen den adel. Het is hem hoogst ongelukkig gegaan en hij eindigde zijn leven in gevangenschap, maar dat doet hier minder ter zake. Voor ons is van be lang, dat onder zijn regeering, kennelijk geleid door den wensch van Siegbrit, besloten werd om op het eiland Amager, nabij Kopenhagen, een kolonie van Hollandsche tuinders te stichten, wier bedrij ven den Denen eenig inzicht in den tuinbouw zou den geven. En zoo trokken in het jaar 1517 om trent 184 Hollandsche boeren naar Denemarken. Zij genoten daar talrijke privelegiën en er was hun gegarandeerd, dat zij nooit onder den Deenschen adel zouden komen te staan. Het ging hun er voorspoedig en zij breiden zich er meer en meer uit. Eerst aangewezen op Mag- leby, een dorp op het eiland, werd het eiland hun na een paar honderd jaar bijna te klein. Zij sloten zich af van beroering met Deensche boeren, mis schien uit trots, maar waarschijnlijkheid uit vrees om bij vermenging de privelegiën te moeten mis sen, die hun nu van de in slavernij levende Deen sche boeren onderscheidden. Zij bewaarden langen tijd hun Hollandsch, dat eerst in 1833 voor goed verdween, zij bewaarden ondanks de complete Her vorming van heel Denemarken hun oorspronkelijk Katholieke geloof en bewaarden langen tijd hun oud-Hollandsche kleederdrachten en typische ge woonten, zooals katknuppelen en vastenavondpret. Harde werkers en geduchte handelslieden waren het en de stoot vooruit, die door hen aan het Deen sche landmansleven gegeven werd, was sterk en veelzijdig. Groenteteelt ontwikkelde zich sterk na hun komst, maar tegelijkertijd de zuivelproductie en de veeteelt. AMAGER NU. 400 jaar zijn verloopen en er is weinig van de oude Hollanders meer over. Een enkele oude vrouw heeft nog een typische kap pp, die nog zoo'n beet je aan Holland herinnert. De taal is rein Deensch geworden. Het eenigste Hollandsche woord dat men er nog hoort is „immer" in plaats van het Deensche „Altid." Maar de Hollandsche namen zijn er nog. Bij ons bezoek aan Amager, hadden wij het genoegen er kennis te maken met een rasecht afstammeling van Hollands fiere zonen, die luisterde naar den naam „Teunis Bakker". De Jannen, Krelissen, Wi- barnts, Dirken, Aagjes, Treintjes en Grietjes zijn nog lang niet uitgestorven en ook de Hollandsche geest en de taaie Hollandsche energie heeft men er behouden. Er gromt nu eiken dag het geronk van vliegmachines over het landschap, dat bedekt is met kassen en groote koolakkers. Vreemd genoeg zijn het in hoofdzaak de Deensche Amagers en niet de oude Hollanders, die eigenaren dezer kassen zijn. Maar nog altijd is Amager de grootste leverancier van de Kopenhaagsche groentemarkt, waar jaar lijks voor een 10 millioen kronen aan groente om gezet wordt en voor 7.5 millioen kronen bloemen worden verhandeld. Vruchten worden er verkocht voor een waarde van 5 millioen kronen per jaar. Wordt voortgezet. buitenlandsch verkeer door het bijplakken van een zegel van 5 cent (prijs alsdan 13.5 cent.) INWISSELING DOOR HET PUBLIEK: De bij het publiek voorhanden zegels van 7.5 en 22.5 cent, en postbladen en briefomslagen met zegelafdruk 7.5 cent kunnen tot 1 December a.s. op alle postkan toren worden ingewisseld. POSTZEGELBOEKJES: Postzegelboekjes met 24 zegels van 7.5 cent en die met 6 zegels van elk der waarden 1, 1.5, 5 en 7.5 cent, worden niet meer aangemaakt. De zegels uit ne nog voorhanden boek jes worden los verkocht. Nieuwe boekjes bevattende 24 zegels van 6 cent en gemengde boekjes met 6 zegels van 1, 1.5, 5 en 6 cent zullen binnekort ver krijgbaar worden gesteld. TARIEFTABELLEN en -BOEKJES: Nieuwe tarief tabellen en tarief boek jes zullen worden verkrijg baar gesteld tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent. Nieuwstijdingen DE GRUWELIJKE MISDAAD TE ROTTERDAM Nu Willem Visser reeds sinds Woensdagmorgen in het Huis van Bewaring is ingesloten en daar zoo goed als zeker zal blijven, totdat hij, verdacht van den moord, terecht zal staan, heeft hij uit den aard der zaak een verdediger gekregen. Mr. G. L. Willinge Gratama, advocaat en procu reur te Rotterdam, is hem daartoe door de recht bank toegevoegd. No gsteeds komen bij de politie nieuwe aanwij zingen binnen. Het onderzoek is daardoor nog lang niet geëindigd. Het dreggen naar de fiets in het water om den polder heen heeft, zooals trouwens verwacht was, nog geen resultaat gehad. Wel zijn op het verzoek om inlichtingen aan de depothouders van rijwielbewaarplaatsen in Neder land reeds over een groot aantal rijwielen brieven en mededeelingen binnen gekomen. Hieruit .blijkt dat er in het algemeen een buitengewoon groot aantal fietsen door eigenaars zonder bekende re den wordt achtergelaten. Of uit de vele fietsen die van den moordenaar gevonden zal kunnen worden is nog niet bekend. De inspecteurs Beekman en Grevelink zouden met den rechtercommissaris naar Limburg gaan, teneinde een nader onderzoek in te stellen naar het alibi van den verdachte. Zij zullen vermoedelijk de geheele week daar vertoeven. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, verzoekt in verband met den moord om de volgende inlichtingen. In de maand October zo ueen automo bilist, die vermoedelijk de letter G op zijn auto voerde, een man in zijn auto hebben meegenomen van den spoorwegovergang te Roermond naar Sit- tard. Vermoedelijk heeft het gesprek geloopen over bloemisterij en Watergraafsmeer. Het was een dich te vierpersoons auto. De automobilist wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk mondeling of schrif telijk te wenden tot den rechter, belast met de be handeling der strafzaak Kamer I, Huis van Be waring te Rotterdam. Verder zou in October bij de Maasbrug te Roermond een auto met haar wielen in het grind zijn gezakt en door werkvolk daar uit geholpen zijn. Ook deze automobilist wordt ver zocht zich ten spoedigste bij genoemden commissa ris te melden. OPGEGEVEN DOOR VAN DER GRAAF Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN: 24 Oct. J. Boer, electricien, Nijmegen, Koningin- nelaan 207, R.c. mr. J. H. M. v. d. Grinten, Cur. mr. P. C. J. Terheggen, Nijmegen. 24 Oct. Th. G. Ryssemus, handelende onder de firma L. Wig- gers, vischhandelaar, Arnhem, Schuttersbergweg 69, R.c. mr. J. H. M. v. d. Grinten, Cur. Mr. A. A. H. M. Ploeg, Arnhem; 24 Oct. F. J. Byleveld, huisschilder en oopman, Oosterhout gem. Valburg, R.c. mr. J. H. M. v. d. Grinten, Cur. mr. P. C. J. Terheggen, Nijmegen; 25 Oct. I. Busnach, Am sterdam, St. Anthoniebreestraat 17, I R.c. mr. H. J. Hulsmann, Cur. mr. J. H. Hoofien, Amsterdam, Reguliersgracht 28; 25 Oct. S. de Ridder, hotel houder, Hilversum, 's-Gravelandscheweg 141, R.c. mr. H. J. Hulsmann, Cur. mr. Th. F. Boerlage, Am sterdam, Prinsegracht 460. 24 Oct. J. W. Dophei de, koopman, den Haag, Hamerstraat 30, R.c. mr. G. H. B. van den Boom, Cur. mr. A. H. G. de Groot den Haag, Groenmarkt 35a; 24 Oct. O. Chr. Vos veld, groentenhandelaar, den Haag, Nieuwe Makrt 12, R.c. mr. J. C. van der Burcht van Lich- tenbergh, Cur. mr. Jos van Raalte, den Haag, Ja- vastraat 32; 24 Oct. M. A. A. Lubbers, Schevenin gen, Jurriaan Kokstraat 114, R.c. mr. dr. W. Fick, Cur. mr. F. F. J. Perquin, den Haag, Noordeinde 124 24 Oct. E. C. van Oorschot, den Haag, Prins Hen drikstraat 192, R.c. mr. J. H. van Laer, Cur. mr. W. A. J. Bos, den Haag, Lange Poten 17a; 24 Oc. P. Kort, den Haag, Charlotte de Bourbonstraat 127 R.c. mr. A. S. Rueb, Cur. mr. G. H. Chr. Bodenhau- sen, den Haag, Westeinde 28; 25 Oct. A. Keizer, winkelier, Groningen, le Hanzestraat 2-2a, R.c. mr. H. J. E. Engelkens, Cur. mr. H. S. Siebers, Gronin gen; 25 Oct. N.V. Exploitatie Maatschappij „He- reide", exploiteerende het Carltonhotel, Amster dam, Vijzelstraat 2-4, R.c. mr. C. W. Thone, Cur. mr. I. Goudeket, Amsterdam, Prinsengracht 526- 528; en de heer L. A. Roozen, Hotel „de Witte Burg, den Haag. 25 Oct. Corenils Gerardus Lan- genberg, los werkman, Rotterdam, Boudewijnstraat 64a, R.c mr. A. Huygen, Cur. mr. F baron van der Feltzi, Rotterdam; 25 Oct. Abraham Nicolaas Lus senberg, garagehouder Roterdam, Hillegardisstraat 10, R.c. mr. A. Huygen, Cur. mr. R. M. Brouwer, Rotterdam; 25 Oct. Johannes Cornelis Sturken- boom, molenaar, Rotterdam, Overijselschestr. 101b, R.c. mr. A. Huygen, Cur. mr. J. J. Fokma, Rotter dam; 25 Oct. Jacob van Os, koopman en veehou der, Haastrecht, Haastrechtschedijk, R.c. mr. A. Huy gen, Cur. mr. R. Rensma, Gouda; 25 Oct. A. N. M. van Meygaard, koopman, Kapelstraat 34a, Rot terdam, thans handelende onder den naam van Mygaard's Technisch Handelsbureau, daarvoor lid van de firma van Mygaard en Ouwehand v.h. Ha gen Co., welke vennootschap is ontbonden, R.c. mr. A. Huygen, Cm*, mr. F. baron van der Feltz, Rotterdam; 25 Oct. Pertus de Bresser, aanne mer, Tilburg, R.c. mr. T. C. A. M. Tilman, Cur. mr. H. I. Franke, Tilburg; 25 Oct. Adam Nicolaas Broeken, schipper, Made, R.c. mr. T. C. A. M. Til man, Cur. mr. T. C. M. Pels Rycken, Breda; 25 Oct. Wed. van Balen-Bysterveld, Woudrichem, R.c. mr. W. J. M. Ummels, Cur. mr. J. Ruygrok, Dussen; 25 Oct. J. Oosterman, dorschmachinehouder, Deurze, gemeente Rolde, R.c. mr. J. C. H. Kaempff Moyeringh, Assen. Prikken, Cur. mr. H. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN De burgemeester van Eindhoven de heer A. Ver dijk, heeft telegrafisch aan minister Ruys de Bee- in de week van 21-26 October 1929 zijn in Ne renbrouck er kennis van gegeven, dat de algemee- derland uitgesproken 44 faillissementen ne vergadering van de Filmkeuringsvereeniging, het ^dane"voorstel'8vTreen^gt tusschenk0mst' met j OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: Zóoals bekend, komt dis voorstel in hoofdzaak hierop neer, dat in het vervolg de filmnakeuring zal worden overgelaten aan de R.K. Filmcentrale, onder wier toezicht de bioscoopexploitanten in de bij de zuidelijke keuringsvereeniging aangesloten gemeenten zjch vrijwillig aan de hand van de artt. 20 en 21 der Bioscoopwet zullen kunnen stellen. DE STRIJD OM DEN ZENDTIJD. eD Secretaris van de V.A.R.A., de heer G. J. Zwertbroek, heeft aan den heer W. Vogt van de A. V.R.O. een telegram gezonden, waarin hij den heer 16 October de nalatenschap wijlen A. Verwoerd in leven wonende te Dubbeldam; 24 October Chr van de Graaf te Voorburg; 24 Oct. J. Kok den Haag; 24 Oct. G. J. van Bruggen te Ede; 25 Oct. J. A. Geenen, Sleeuwijk; 25 Oct. J. van der Lee, den Bosch. 25 Oct. M. Sebergts, Eindhoven. In het op 16 October 11. uitgesproken faillisse ment van de N. V. Administratiekantoor Damara- land te Amsterdam, Beurssrtaat 9, is naast mr. J. Grooten benoemd tot mede-curator mr. G. M A van Meer, Amsterdam, Leliegracht 45.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1