li m. DoÉriac si odnHEr 1929 Gemeenteraad Noordscharwoude Dinsdagavond half acht vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente in Concordia onder voorzitterschap van den Ed.Achtb. heer Jhr. A. L. v. Spengler, voorzitter. Secretaris is de heer K. G. R einders. Aanwezig allen. De Voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd worden goedgekeurd en sa mengesteld. Mjededeelhigen. Blijkens procesverbaal van de opname van kas- en boeken bij den Gemeenteontvanger hebben de ontvangsten bedragen f79278.91i/2> de uitgaven f 73150.01i/2, alzoo een batig saldo van f6128.91 hetwelk in kas aanwezig was. Onder de uitgaven is begrepen een saldo van f28000, geplaatst op de Boerenleenbank. Ingekomen is een dankbetuiging van de So ciëteit Vriendenkring voor de beschikbaar gestel de gouden medaille van de Nationale Kolfwed- strijden. Voorgesteld wordt bovenstaand voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Opnieuw is een schrijven ingekomen van de vereeniging voor Bloembollencultuur, waarin nog maals met klem wordt aangedrongen op het in- stelleA van een teeltverbod .van bepaalde aard appelsoorten in verband met de gevreesde wrat- ziekte. B. en W. stellen voor nochthans eene afwach tende houding aan te nemen en de adviezen voor de tuinbouwbonden af te wachten. Aldus wordt besloten. Van de afdeeling Noordholland van de vereeni ging van Nederlandsche gemeenten is een verzoek ingekomen eene bijdrage te verleenen voor het aanbieden van een geschenk aan de vereeniging ad een vierde cent per inwoner. B. en W. stellen voor, gezien het groote nut dezer vereeniging, goedgunstig te beschikken. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Ingekomen is het bekende schrijven inzake het Centraal Neutraal Ziekenhuis en wordt voorge steld als vertegenwoordigers van de buitenge meenten aan te wijzen in het college van re genten de hoeren Haringhuizen en baron van Fridagh. B. en W. stellen voor deze benoeming goed te keuren, waartoe door den raad wordt besloten. Ten opzichte van eenige punten, waaromtrent eenig verschil bestaat, wordt door de commissie met het gemeentebestuur te Alkmaar van gedach- Voorgesteld wordt eene afwachtende houding aan te nemen. Aldus wordt besloten. De heer Kwadijk meende, volgens het raads- verslag van Zuidscharwoude dat het ziekenhuis alreeds een naam had. D;e Voorz. zegt, dat dit juist is, echter is des tijds eene subsidie verleend voor het Centraal Neutraal Ziekenhuis en niet, voor het Stadszie kenhuis, welke naam er thans aan gegeven is. Hierover wordt in Alkmaar nog gediscuseerd. In de toekomst zou de naam van Stadsziekenhuis verwarring kunnen stichten. Als men de geschie denis van de oprichting nagaat, blijkt daaruit dat het ziekenhuis een historische naam heeft gekre gen, welke dan ook gehandhaafd moet worden en dit ook zeker een hoffelijkheid zou zijn te genover de buitengemeenten. Benoeming van twee onderwijzers aan de U.L-O.-Sehool. De Voorz. deelt mede, dat in de vacature J Gorter moet worden voorzien en bovendien door de vermeerdering van het aantal leerlingen de Raad het recht heeft een derde leerkracht aan te stellen. B. en W. bieden de volgende voordracht aan, welke in overleg en overeenstemming met den Inspectdeur als volgt is samengesteld Voor vacature a: 1. J. Ilpets te IJmuiden, 2. K. Viersma te Noordwolde. Voor vacature b.: 1. K. Viersma, 2. J. Doets. Z.Ei.A. deelt mede, dat 4 sollicitanten zich heb ben aangemeld. Al geleek het in den aanvang, gezien het kleine getal gegadigden, niet tot een voordracht te kunnen geraken, is na een uitge breid onderzoek gebleken, dat de voorgedragen personen hier óp hunne plaats zullen zijn. Over leg is gepleegd met het hoofd der U.L.O.-school, tevens zijn eenige vergaderingen gehouden met de colleges van öudkarspel en Zuidscharwoude en is ook door den Inspecteur geadviseerd de voordracht, zooals deze wordt aangeboden, op deze wijze samen te stellen. Die heer Kwadijk vraagt of het nog verschil maakt voor welke school beiden worden aange wezen Die Voorz. antwoordt, dat dit niet de bedoe ling is. Beide bezitten de acte wiskunde. Er zijn twee plaatsen vacant en kan er niet gesproken worden van een tweede en een derde onderwij zer. Beiden zijn gelijk. Een en ander zal geregeld worden^oor het hoofd van de U.L.O.-school. Hierna wordt tot stemming overgegaan en worden beiden met algemeene stemmen benoemd. D'e Voorz. deelt mede, dat het zoo goed als zeker is dat beiden met ingang van 1 Januari in dienst kunnen treden. Vaststelling begreoting Liehtbedrijven Burgerlijk Armbestuur en Gemeentebe- g rooting. Begrooting Liehtbedrijven. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Kooy, Kwadijk en Schrijver, adviseert bij monde van den heer Kpoy tot goedkeuring. Door B. en W. wordt voorgesteld tot goed keuring over te gaan op d'e volgende cijfers: i Electrisch bedrijf, betreffende den gewonen 1 dienst ,in ontvangsten en uitgaven Sluitende op een bedrag van f 74014.63, betreffende den Ka- pitaaldienst op f8170. Gasbedrijf, afdeeling I in ontvangsten en uit gaven op fll04'27.61, afd. II op f21618. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 1 De heer Kwadijk vraagt thans het woord. De Voorz. wil dit gaarne geven, doch merkt op, dat de heer Kwadijk zijn beurt heeft laten j passeeren, niettemin stelt Zi.E.A. hem gaarne in de gelegenheid alsnog het woord te voeren. i Do heer Kwadijk zegt uit de beschouwingen, voorkomende in het raadsverslag der Nieuwe Langedijker Courant" een en ander te hebben ge- lezen, waarover spr. gaarne iets wilde zeggen. De Voorz. geeft den vorigen spr. in over- j weging, alhoewel het eene onderscheiding is voor I de gemeente Zuidscharwoude, zich toch niet te laten leiden door besprekingen, in andere raden gehouden. Zi.E.A. zou dan ook kunnen verwij zen naar de antwoorden, die daar gegeven zijn. De heer Kwadijk vraagt vervolgens of de com- missie pogingen in het werk kan stellen, opdat de transportbaan weer in gebruik komt. Voorts zou spreker het op prijs stellen indien de raadsleden in het bezit werden gesteld van de reglementen. Betreffende het overwerk tracht spr. het beter, indien zulks wordt uitbetaald in plaats van het geven van vrije dagen en uren. Tenslotte spreekt spr. zich uit voor de invoe ring van georganiseerd overleg. De Voorz. antwoordt, dat onlangs door het 1 bestuur een besluit is genomen, waardoor de kwestie van de transportbaan afdoende is behan deld en eertijds de inwerkingstelling tegemoet kan worden gezien. Betreffende het overwerk deelt Z|.B.A. mede, j dat zulks alleen wordt uitbetaald op de Zonda gen in den vorm van dubbel uurloon. Tevens worden uitbetaald de uren,, wanneer des avonds bij particulieren herstellingen moet worden ver richt. Deze uren worden door de betrokkenen aan den arbeider uitbetaald. Men moet echter niet vergeten dat den aard der betrekking lijn- werker meebrengt, dat hij uitgeroepen kan wor den. Doet het geval zich voor, dat b.v. bij een onderzoek een halve nacht er mede gemoeid is, dan wordt niet verlangd, dat de arbeider den volgenden morgen op tijd op de fabriek aanwe- j zig is. Met die gevallen wordt steeds rekening gehouden. I Met de loonen, Üie op een zeer behoorlijk peil staan, is met den aard der betrekking, rekening gehouden. Zt.E.A. merkt vervolgens op, dat nie mand in principe tegen het georganiseerd over lég zal zijn. Wanneer dit instituut echter wordt verlangd, zou zulks door de belanghebbenden wèl gevraagd worden. Het blijkt echter, dat het per soneel voor zich. zelf voelt, dat het niet noodig is, Tegen het beschikbaar stellen van reglementen voor de raadsleden, heeft spreker geen bezwaar en zal deze wensch aan de commissie worden overgebracht. Spr. is er sterk voor, deze te geven alleen aan diegenen, die zulks verzoeken. Begrooting Blurgerlijk Armbestuur. De heer Kooij rapporteert, namens de commis sie, alles in orde te hebben bevonden en wordt tot goedkeuring1 geadviseerd. Spr. deelt mede, dat in de commissie de opmerking is gemaakt, dat de subsidie zoo hoog was als een gevolg van het groote nadeelige saldo van het vorige jaar. Gemeend werd, dat het juister was als dit door de gemeente toen was uitbetaald, i De Voorz. zegt dat dezelfde regeling, die bij de gemeentebegrooting wordt toegepast, ook geldt voor de begrooting van Burgerlijk Armbestuur. Het saldo van het voorgaande jaar wordt als eerste punt op de volgende begrooting geplaatst. Dit geschiedt voigens voorschrift. Het Burgerlijk Armbestuur kan echter te allen tijde een tijde- lijke kasgeldleening sluiten, i Hierna, wordt tot vaststelling mét algemeene 1 stemmen besloten. Gemeentebegrooting. De heer Kooy deelt mede, dat door de commis- j 1 sie verschillende opmerkingen zijn gemaakt, die I bij de behandeling naar voren zullen worden ge bracht. Bij de post aanschaffing en onderhoud meubi lair gebouwen en lokalen vraagt de heer Zut of het bedrag van f50 niet te laag is, in verband met den aankoop voor het nieuwe raadhuis, j De Voorz. antwoordt dat deze post verband houdt met vorige jaren. De aankoop voor het nieuwe raadhuis zal reeds in 1929 geschieden, waarvoor op de betreffende begrooting reeds een bedrag is uitgetrokken, samengevat in de post voor de stichting. De post vergoeding woninghuur van den Rijksveldwachter ad f50. De heer Zut wenscht dezen post te verhoogen tot 100 gulden. De gemeente Oudkarspel be taalt ook f 100 en zijn de werkzaamheden in Noordscharwoude zeker even groot. De heer Kooij deelt mede, dat de commissie dezelfde opmerking heeft gemaakt. De Voorzitter zegt, dat deze verhooging eenige jaren geleden ook toegestaan is. Oudkarspel heeft daarna het bedrag verminderd en was het niet juist dat door Noordscharwoude meer werd be taald, daar de titularis toch in Oudkarspel woon de en deze gemeente hierdoor groótere voor deden had. Vanzelfsprekend heeft iedere ge meente gaarne dat de rijksveldwachter in de zelfde gemeente woonachtig is, echter wordt zulks door den commandant beslist. Nu Oudkarspel weer tot verhooging is overgegaan, heeft spr. geen bezwaar tegen het voorstel. De heer Kwadijk zegt dat Oudkarspel het be drag verleden jaar tot f 100 heeft verhoogd. Weth. Ootjers zegt, zich eertijds op het stand punt te hebben gesteld, dat de gemeente, waar de rijksveldwachter gesteld is, een voorsprong heeft. Uit den aard der zaak, dat de titularis in Noordscharwoude een groo'ter terrein heeft, mede in verband met de veiling, is spr. er niet tegen, dat beide gemeenten eenzelfde bedrag geven. De heer de Geus wil den middenweg nemen en f75 geven met het oog op de voordeelen, die Oudkarspel heeft als woonplaats. Weth. Barten merkt op, dat de rijksveldwach ter hiervan de dupe worat, terwijl hij veel meer werk heeft in Noordscharwoude. Hierna wordt het voorstel, de post te ver hoogen tot f100 met algemeenestemmen aange- Post subsidie Burgerwacht f50. De heer Kooij zegt, dat deze post niet zoozeer in de commissie is besproken. Het vorig jaar is besloten deze subsidie te verleenen voor de laat ste maal. Spr. stelt voor de post nu af te voeren. De Voorz. zegt, dat de meerderheid in B. en W. deze post op de begrooting heeft geplaatst. Uit een schrijven van de Burgerwacht is geble ken, dat er een nadeelig saldo is ad f 74.50. De meerderheid acht het een zeer nuttig en nood zakelijk instituut, hetwelk alleen preventief op treedt. De rust in ons landje is door dit instituut grootendeels verzekerd mede door den vrijwil- ligen landstorm. In geval van nood, wanneer de militairen worden opgeroepen, worden de achter gelaten betrekkingen en bezittingen door de Bur gerwacht verdedigd. Nu zal het van de beslissing van de Tweede Kamer afhangen, of in 1930 eene ruimere subsidie wordt toegestaan, hetwelk vrij wel zeker is." Nu de Burgerwacht bij verordening in dienst van de gemeente is gesteld, gaat het toch niet aan deze voor een jaar in den steek te laten. De heer de Geus heeft het liedje van een tekort nu al 3, 4 jaren gehoord. Zulks begint spr. te ver velen en is er sterk voor de post af te voeren; Weth. Ootjers zegt, dat de leden wel begre pen zullen hebben, dat spr. de minderheid in B. en Wi. is en memoreert in korte trekken de besprekingen van vorige jaren. Spr. meent, dat het niet verder op den weg ligt der gemeente nog eene subsidie te geven. Die heer Schrijver merkt op, alhoewel de bur gerwacht van plaatselijken aard is, het toch ook nationaal beschouwd moet worden. Nu kan er verschil van opvatting zijn omtrent de reden van bestaan. De noodzakelijkheid van het voort bestaan komt in dezen tijd nog sterker naar voren dan voorheen. Als men ziet hoe bij de laatste verkiezingen het uiterste linker element sterk naar voren is getreden. Het zijn aanhan gers van een regime hetwelk niet in overeen stemming is met onzen volksaard. De heer Kwadijk kan zich best indenken, dat de voorstanders voor eene subsidie pleiten. Ech ter als alle burgers onder de wapenen worden ge roepen, dan is hieronder ook de burgerwacht begrepen. Het groot aantal marechaussee^, zoo als dit vooral in de Zuidelijke streken is, a dit spr. van veel meer waarde als het handjevol burgerwacht. 1 Marechaussee richt veel meer uit dan 10 leden van de Burgerwacht. Voorts zegt spr. dat door de sociaal democraten een strijd zonder wapens wordt gevoerd. De heer Schrijver is van meening dat de heer Kwadijk hem verkeerd heeft begrepen. Spr. heeft bedoeld de aanhangers van Wijnkoop en de Vis ser en niet de S.D.A.P. De heer Kwadijk. U noemde toch de linkerzijde. De Voorz. zegt dat er geen onderonsje1 tus- schen beide sprekers van gemaakt moet worden. Tenslotte wordt het voorstel van de meerder heid van B. en W.. tot verleening van eene subsi die ad f50 in stemming gebracht en verworpen met 34 stemmen. Voor stemden de heeren Bar ten, Schrijver en Zut. Ömderhoud straten en wegen f 150. Deze post betreft hoofdzakelijk den Twuij- verweg. Öp een vraag van den heer Kooij zal het zand- strooièn ook door dezen werkman geschieden. Snbsidie Bijzondere Biewaarseholen. Gekomen bij den post subsidie bijzondere be waarscholen, deelt de Voorz. mede, dat een ver- zoek om een bijdrage is ingekomen van de R.K. Fröbelschool. De meerderheid in B. en W. is tegen eene bijdrage, de minderheid, in casu, de voorzitter stelt voor f 100. De heer Schrijver vraagt naar de motieven van de meerderheid. De Voorz. deelt mede, dat de meerderheid de wenschelijkheid eener subsidie niet inziet, te meer waar het onderwijs zoowel het lager als het hooger overbelast is en meent, dat degenen, die de behoefte van zulk een school ^gevoelen, ook de lasten daarvan door hen gedragen moeten worden. De heer Schrijver zegt, dat Het standpunt, sta ik er sympathiek of niet sympathiek tegenover, in deze. niet beslissend moet zijn. Er worden wel meerdere subsidies gevraagd, waarmede men niet altijd sympathiseert. Het fröbelonderwijs voorziet in een behoefte, gezien ook het groote aantal kinderen. De meerderheid heeft zich ook geuit, dat de kinderen bij moeder moeten blijven. In de meeste gevallen gebeurt dit niet, maar zijn de kleuters op den weg. Het is daarom een groot belang, dat de kinderen door dit onderwijs van den weg worden afgehouden. Weth. Ootjers zegt, nog steeds hetzelfde stand punt in te nemen als het vorig jaar. Zelfs al zou een openbare fröbelschool worden opgericht, zou spreker tegen subsidie zijn. Maar daar gaat het niet over. Het ligt niet op den weg der ge meente, om, datgene, wat niet verplicht is, steeds onmiddellijk te doen. Het mag dan een gemak zijn voor enkele huismoeders, maar 'dan moet daarvoor ook een offer gebracht worden. Of dit onderwijs voor het kind voordeel is, betwijfelt spreker. Kinderen op den leeftijd van 3 tot 5 jaren kunnen de beste zorgen van moeder hebben. De heer De Geus is het eens met weth. Ootjers. Vader en moeder geven het liefst zelf de eerste grondslag voor liet verdere van het kind.. Het is zoo gemakkelijk gezegd: o, stuur het maar naar de fröbelschool. Het wordt zoo gauw be schouwd als een gemak, de goeden niet te na gesproken. Ik kan er mij zoo slecht voorspannen. De Voorz. wénscht in tegenstelling met den vorigen spreker er op te wijzen, dat de school voorziet in eene behoefte juist voor de minder goed bedeelden. Moeten de kinderen thuis blij ven, dan kan niet voorzien worden in een extra hulp. Als men ziet hoe de kleintjes op die school worden beziggehouden, dan is het meer spelen en worden er toch aardige resultaten verkregen. Juist voor de minderen is het een uitkomst, en wordt door de subsidie hen een dienst bewezen. Het zou mijn sympathie niet hebben om een open bare fröbelschool te stichten. Dit zou moeten uit gaan van particulieren die dan kunnen aanklop pen om een bijdrage van de gemeente. De ouders dragen thans ook bij, echter de meesten behooren niet bij de beterbedeelden. De heer Schrijver merkt op, dat de bewaar school niet verward moet worden met de fröbel school. Deze laatste is een voorbereiding voor de lagere school en komen zij hierop één jaar vóór zij naar de lagere school gaan. Zij gewennen reeds hier aan de leiding, die zeker die van de lagere school zal vergemakkelijken. Hierna wordt het voorstel, afwijzend te be schikken aangenomen met 52 stemmen. Tegen stemden de heeren Zut en Schrijver. Subsidie „inplaats vervolgonderwijs" f200. De heer Schrijver informeert naar het aantal leerlingen en naar den aard van het onderwijs, j De Voorz. zegt, dat het aantal leerlingen 13 bedraagt en in hoofdzaak dezelfde vakken worden gegeven als met het voormalig vervolgonderwijs. Voor het Bijzonder onderwijs als "hierboven om schreven, is geen subsidie uitgetrokken. De heer Kooij vraagt of dit soms op een mis verstand berust? De Voorz. antwoordt, dat geen adres is inge komen. De heer Schrijver zegt, dat dit onderwijs niet wordt gegeven. Subsidie Vrijwillige Landstorm f 10.- Kosten gemeentereiniging f 150. De heer Kwadijk meent dat thans de tijd daar is om den gemeentewerkman een vaste aanstelling te geven, indien deze post wordt gehandhaafd. Die Voorz. zegt, dat gezien het practische nut, deze dienst blijft bestaan, echter kunnen B. en ,W. nog geen voorstel doen. Door de lange af wezigheid van den gemeenteopzichter is nog geen volledig rapport verkregen. Z.E.A. wil hiermede niet zeggen, dat de tegenwoordige werkman zijn zijn werk niet behoorlijk vervult, echter zijn volledige gegevens noodzakelijk. Spr. wil hieraan toevoegen, dat gebleken is, dat deze dienst voor ziet in een lang gevoelde behoefte. Dé heer Kwadijk wil deze post hetzelfde lot laten ondergaan als die van .de Burgerwacht. De Voorz. deelt mede, dat dit instituut meer officieel is en zeer op prijs wordt gesteld. Het kleine bedrag is meer bedoeld als moreele dan als financieele steun. Het. voorstel van den heer Kwadijk wordt niet gesteund en blijft deze post dus gehandhaafd. Ingekomen is een subsidieaanvrage van Je Ne derlandsche vereeniging tot bevordering van den 1 arbeid voor onvolwaardige krachten. Gevraagd wordt een bedrag ad f 10. De Voorz. brengt naar voren het groote nut dezer instelling, hoofdzakelijk om die personen i een kans te geven in, de maatschappij iets te presteeren. Spr. hoopt, dat door het verleenen van deze subsidie, een steentje wordt bijgedragen voor het welslagen van' het doel dezer vereeniging. Post subsidie Tuinbouwwintereursus f15. De Voorz. deelt mede, dat op verzoek van de R..K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond inplaats van deze subsidie evenals het vorige jaar een ver warmd en verlicht lokaal beschikbaar wordt ge steld. De Voorz. deelt mede, dat door verkoop van de oude brandspuit een bedrag ad f40 is verkregen hetwelk weer wordt uitgegeven aan den inkoop van nieuw brandbluschmateriaal.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3