Algemeen Overzicht Kamerkroniek BEURSOVERZICHT 29 OCTOBER.. De Tweede Kamer heeft twee weken arbeids in openbare vergadering, gerekend naar „parlemen taire weken" van vier dagen, abhter den rug. Zij is nu tot 5 November a.s. op reces, ter nadere bestudeering, in de veilige kalmte der diverse particuliere werkvertrekken van de leden van de Rijksbegrooting voor 1930. Van 5 November tot vlak nabij Kerstmis valt de zware w'intersche eampagnetijd met de twee avondzittingen per week, de langgerekte vergaderingen, de geweldige praterij. Den 29en October komt de Senaat bijeen als „praeludium", in een van de vermaarde mi- niatuur-avondzittinkjes, die Vader Staat alleen aan presentiegeld minstens f520.kosten voor de vergadering van 'Woensdag 30 October, waarin het zg.n. Suikerwetje, het initiatief-ont werp van den anti-revolutionair v. d. Heuvel zal worden behandeld. Ons l agerhuis heeft in de achter ons liggende week het ontwerp, regelend den rechtstoestand van de ambtenaren, afgedaan en 'ten slotte zonder stemming goedgekeurd welk votum een groot succes was voor onzen minister van Justitie, mr. Donner wiens meesterlijke verdediging van het ontwerp door allen werd bewonderd. Voor de bijzonderheden der behandeling van deze wets- voordracht verwijs ik naar de verslagen. In de zitting van Vrijdag 18 dezer vroeg de sociaal democratische medica mevrouw De "Vries-Bruins een interpellatie aan tot den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid te richten^over de verspreiding en de behandeling van 'de pokken. Haar werd deze interpellatie den 22en toege staan. Terwijl de Kamer besloot, ook die van den heer Wijnkoop over de relletjes te Maastricht op de aanhangige agenda te plaatsen. Waarmee dus tevens was beslist, dat van de behandeling der winkelsluiting in dit kalenderjaar geen spra ke zal zijn. In de Kamerzitting van 13 October is de amb tenarenwet goedgekeurd. Zonder „telling der neu zen", gelijk reeds gememoreerd. De vergadering van Donderdag 24 dezer duurde van 1 tot ruim 7 uur. Zij was gewijd aan de interpellatie over de troebelen te Maastricht. En de beide commu nisten, de officieele agent van Moskou, de heer L. de Visser en zijn voorganger als zoodanig,, de heer D1. Wijnkoop, hebben dusdanig „uitge pakt" gefulmineerd, gehoond, geschreeuwd, dat 't telkens een haartje scheelde, of president Van Sehaik zou gebruik hebben gemaakt van zijn recht om hen krachtens het Reglement van Orde het woord te ontnemen. Ik zal er mij toe bepalen aan te stippen, dat de heer Vliegen een motie aanhangig maakte, de Regeering uit- noodigend een onpartijdig en nauwgezet onder zoek in te stellen naar de toedracht der gebeurte nissen en het optreden der politie te Maastricht. Minister Ruys de Beerenbrouck verklaarde zijn ambtgenoot van Justitie te zullen raadplegen en kwam Vrijdagochtend 25 October met de mede- deeling, dat minister Donner den procureur-gene raal te Den Bosch opdracht zal verstrekken, zulk een onderzoek te doen houden. D:it was voor den heer Vliegen aanleiding tot het intrekken van zijn motie. De communisten waren gekomen met moties, waarin o.m. ontslag van den burgemeester en de politie-ambtenaren en beambten te Maas tricht werden gevórderd. Zij werden niet onder steund door andere leden dan de beide „Mosko- vieten" en verdwenen dus van de parlementaire vlakte. In de vergadering van 25 October jj. maakte de heer Wijnkoop het bij de regeling van werkzaamheden naar aanleiding van een opmer king, door mr. Marchant gemaakt zoo bont, dat de Voorzitter hem het woord moest ontnemen. Het was de eerste maal, dat de President der Tweede Kamer van dit krasse tuchtmiddel moest gebruik maken. Het valt te vreezen, dat het althans, zoolang er communisten in de Kamer zitting hebben niet de laatste maal zal wezen. Ten slotte richtte den 25en mevr. De Vries- Bruins de hierboven aangeduide interpellatie tot minister Verschuur. Die zich op het standpunt bleek te plaatsen, dat de Regeering „er met is om wetenschappelijke puzzles op te lossen", maar leiding behoort te geven aan het bestrijden van de pokziekte in haar verschillende vormen door de gemeente. De rede van den- nieuwen bewindsman maakte een voortreffelijken indruk en vrij algemeen is het vaste vertrouwen op het beleid der Regeering in deze. Exc. Verschuur legde er allen nadruk op, dat de uitvoering van art. 3 der wet 'op de besmette lijke ziekten (maatregelen tegen pokken) aan de gemeentebesturen is overgelaten. Hierop zal de Regeering toezicht uitoefenen, waar het noodig blijkt zal zij ook geldelijken steun verschaffen. De interpellante diende een motie in, waarbij de Kamer den minister zou verzoeken te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk alle maatregelen wor den genomen, waardoor art. 3 van de wet op de besmettelijke ziekten volledig kan worden uitge voerd. Exc. Verschuur verklaarde deze motie geheel overbodjg te achten. Zij is verworpen met 3225. Den 5en November begint dus het groot poli tiek tournooi, dat voor den premier menig „veel bewogen moment" zou kunnen brengen. In de achter ons liggende week heeft veel „ge schrijf en gewrijf" berokkend: het op 21 Octo ber j.l. ambtelijk onderbreken eener radiorede van den heer W. Vogt, den directeur van het omroep bedrijf A.V.K.O. conferentie werd gehouden met minister Reymer, en geruchten doken op, dat „de strijd in den aether" eene voor A.V.RCX gunstige wending begon 1e nemen. Het is wel zeer te hopen, dat 'de rust in den aether eindelijk zal worden bereikt met eerbiediging van ieders vrijheid van gedachtenuiting, natuurlijk voor zoo ver 'deze in verband met de eischen van openbaar belang toelaatbaar is. De beoordeeling daarvan het stellen van criterium kan intusschen niet geheel aan subjectieve opvattingen worden overgelaten. Het Tweede Kamerlid Ploris Vos heeft inmiddels Vragen gesteld aan de Regeering over het ambtelijk onderbreken der rede van den heer Vogt. Deze muis zal dus een staartje heb ben hetwelk zich straks in het Parlement zal roeren. Die Edison-Lichtweek in de hoofdstad gaf een pracht te aanschouwen van zeer 'indrukwekken de soort. In andere gemeenten zullen zeer waar schijnlijk soortgelijke stralende „hulde-manifes taties" worden gehouden ter eere van den groo ten Amerikaanschen toovenaar. Men weet weldra gaan wederom enkele porti omlaag. In verband daarmee is wijziging van sommige frankeerzegels op komst. Zoo krijgen we o.a. een postzegel van 21 cents. Onze gezant te Rome heeft de Italiaansche Regeering betuiging van sympathie van de Ne- derlandsche overgebracht bij gelegenheid van den gelukkig mislukten aanslag op kroonprins Um- berto te Brussel gepleegd. Personalia: Mr. Pockema Andreae werd door drukke bezigheden genoopt, ontslag te nemen als lid van den Radio-Raad. Den 21en j.l. is de oud-minister Lambooy geïnstalleerd als burge meester van Hilversum. Mr. Pruytier, de gouverneur van üura§ao 'kwam in Patria aan en voerde langdurige gesprekken met den premier en den minister van Koloniën. 1 Hélène Swarth, onze groote dichteres, werd den 25en j.l. te 'sGra- venhage gehuldigd op haar zeventigsten geboorte dag. H.M. de Koningin benoemde haar tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Den 26en was de populaire tooneelspeelster Aug. Kiehl op zijn 75sten verjaardag voor ruimen kring van vrienden en bewonderaars „de held van den dag". Den 28en zal prof. mr. A. Anema, hoogleeraar in de Rechtswetenschap aan de Vrije Universi teit, op zijn zilveren jubileum worden gehuldigd. Uit de doodenlijst: C. de Boer, directeur van de Heldersche Courant", bekende en geëerde figuur in de drukkers- en uitgeverssfeer. Mr. A. J. M. H. van Baer, raadsheer in het 'Hof te Den Bosch, 65 jaar. Th. A. M- R>uys, oud-hoofd inspecteur der Staatsspoorwegen op Java, Den Haag. Prof. dr. P. J. Blok, de groote histori cus ,op 74-jarigen leeftijd, te Leiden. Jhr. A. L. de Sturler, oud-administrateur van de thee- onderneming „"Tjomas", 75 jaar, Den Haag. Uit de criminalia: De Rotterdamsche Recht bank zette de behandeling voort van de straf zaak n. a. van den moord op den heer Lans ge pleegd. Het O.M. heeft tegen den verdachte 20 jaar geëischt. In de Oulemborgsche moordzaak is een nieuwe wending gekomen door de verklaringen van mr. Roobol, die volhoudt, dat ook in dit geval ver klaringen zijn afgeperst en zinspeelde op de mo gelijkheid van naderende sensationeele onthul lingen aangaande de werkelijk schuldigen in deze. Het Hof te Den Bosch zal den 4en November uitspraak doen. Den 33-jarigen tuinder, verdacht van den af- rijselijken moord op het 10-jarige Marietje van s te hebben gepleegd, is te Rotterdam ingeslo ten. Voor hem bezwarende aanwijzingen zijn er in grooten getale. Maar de meestbelangrijke, door een doofstomme gedaan, zijn door dien persoon weer teruggenomen. Onder de diverse jongste inbraken is er een, te Sassenheim gepleegd, waarbij een pasgehuwd paartje werd ontlast van een beduidende geld som en allerlei fraaie cadeaux, ook in zilver, ter gelegenheid van het huwelijk geschonken. Die „roode haan" heeft zich de vorige week weer geweldig geroerd. Te Haarlem werd een timmer- en kistenmakerij voor de zooveelste maal prooi der vlammen. Ditmaal beloopt de schade driekwart ton gouds. Een felle fabrieksbrand woedde te Schiedam. De machinale Breeuwwerken werden door het vuur vernield. Een enveloppen-fabriek te Venlo is in de asch gelegd. Een winkel van speelgoederen te Leiden is totaal afgebrand. Moge Sinterklaas als hij welhaast ook in de Sleutelstad zijne inkoopen komt doen, maar genoeg nog vinden op 'tHeer- lijk avondje" uit te deelen en rond te strooien., Bij een heftig onweer, niet door regen besproeid, dat den 25en boven de Geldersche Achterhoek woedde, is een boerderij door het hemelvuur ge troffen en geheel verwoest. In de misère-rubriek moet nog worden aange- teekend, dat bij een gymnastiekles te Delft een 16-jarig meisje is verongelukt, met doodelijken afloop. D© politieagent, die bij de Maastrichtsche relletjes in de buik gewond werd, is aan de ge volgen dier kwetsuur bezweken. Bij den onbe- waakten overweg te Echt (L.) is een ambtenaar der Posterijen onder een trein geraakt en zeer ern stig gewond. Eene bijzondere commissie is gevormd ter voor-, bereiding van voorstellen tot invoering van een tweerangenstelsel bij den actieven dienst der Be lastingen. Men heeft hier te doen met een uit vloeisel van het streven naar vereenvoudiging. De lijdensgeschiedenis van het Carlton-hotel te Amsterdam is uitgeloopen op de failliet-ver- klaring der maatschappij welke dat hotel liet bouwen. Het plan schijnt te zijn, dat de onder neming door de curatoren voorloopig aan een tweetal directeuren ter verdere exploitatie zal worden toevertrouwd. In het bioscoopconflict in het Zuiden des lands is een compromis gesloten. Vrijdag a.s. zullen de Bioscopen weer geopend worden. taire efficiency. Het kon dan ook inderdaad niet dwazer. Terwijl eenige maanden geleden Briand zijn premierschap aanvaardde onder uitdrukkelijk be ding, dat hij in staat zou worden gesteld het werk in Den Haag rustig in veilige haven te brengen, welk werk de eenige aanleiding was tot zijn aanvaarden van het premierschap, en hem toen een meerderheid haar steun hierbij toezegde, wordt ditzelfde kabinet Briand, dat nog midden in die werkzaamheden verkeert, zonder dat ei genlijk iemand van de stemmende kamerleden het wil, ten val gebracht, om een louter formeele reden. Het practisch zeker, dat had men ook maar eenigszins aan de mogelijkheid gedacht van een val van Briand, een groot gedeelte, waarschijn lijk zelfs het grootste gedeelte van de kamerleden, die thans hun vertrouwen aan "Briand opzegden zich nog wel, eenige malen zou hebben bedacht voor ze dit deden. Dit verklaart dan ook de dood- sche stilte en de bleeke neuzen makende schrik, toen de uitslag, waaraan men in de verste verte niet had gedacht bekend gemaakt werd. Intusschen, voor Briand zal dit waarschijnlijk niet zoo heel erg beroerd afloopen. Hij werd ver slagen doordat hij voortdurend weigerde verkla ringen af te leggen omtrent de leiding van zijn buitenlandsche politiek, waarmede men het nu au fond volkomen eens was, doch waartoe hij gedwongen was door de merkwaardige positie waarin hij verkeerde ten opzichte van de hem steunende meerderheid. Immers steunde hij op een reehtsche meerderheid en voerde hij een politiek, die een steun van links tot de aangewezen steun maakte. Gaf hij openlijk verklaringen omtrent zijn politiek, dan zou hij zeer zeker zijn reeht sche meerderheid den schrik op het lijf hebben gejaagd. Hierdoor echter werden de linkschen lichtelijk wantrouwig. Men vreesde eenigszins, dat Briand zich door zijn reehtsche steunpilaren zou laten beïnvloeden en dat wilde men verhin deren. Met bovenstaand gevolg. Toch blijft het een eigenaardig feit, dat hier een premier ten val gebracht wordt wiens politiek door de meerderheid der afgevaardigden wordt voorgestaan. Dit geeft dan ook de aan zekerheid grenzende hoop, dat deze crisis niets zal verande ren aan de door Briand gevoerde politiek. Het geen ook al is gebleken uit het feit, dat de nieuwe kabinetsformateur Briand heeft aangezocht om in het nieuwe ministerie minister van buiten landsche zaken te willen worden, waarin Briand geredelijk heeft toegestemd. Ook hierbij echter komen eigenaardige moeilijkheden. De socialisten hebben n.l. hun medewerking aan ei en kabinet- Daladier geweigerd, hetgeen Dinsdagmiddag zoo'n indruk.maakte, dat men algemeen aannam,, dat Briand thans wel niet meer zou willen wer ken in een kabinet Daladier, hetgeen later weer bleek niet waar te zijn, zoodat Daladier, die al reeds besloten had zijn functie van kabinetsfor mateur neer te leggen, deze toch maar weer heeft opgenomen. Welke combinatie thans gevonden zal worden laat zich moeilijk voorspellen. Die vrij groote zekerheid, dat Briand in deze combinatie minis ter van buitenlandsche zaken zal zijn, maakte het echter voor het buitenland van een niet al te groot belang, wanneer het verzoenend werk, door Stresemann en Briand voorgestaan slechts wordt voortgezet, mogen de politici wel een beetje harre warren en elkaar in de haren zitten. Dat inte resseert ons minder. het leven gekost een politie-agent en een staker. De heer Wijnkoop vroeg nu een einde te maken aan het vijandig optreden van den burgemeester van Maastricht tegenover de stakers, de naar Maas tricht gedirigeerde politietroepen terug te roepen en te zorgen voor de nagelaten betrekkingen van den gevallenstaker. Schijnbaar om het gerecht nog pittiger te maken, was er bovendien nog een vraag „om de katholieke geestelijkheid, voor zoover die zich tegen de stakers gewapend heeft, onmiddellijk te ontwapenen." Nu zou onder andere omstandigheden het antwoord van den minister voldoende zijn ge weest om de zaak als afgedaan te beschouwen. Maar het blijkt dat men van verschillende zijden van oordeel is, dat er door de politie te Maastricht fouten werden gemaakt. Zoo meende de heer Vlie gen dat de politie niet slechts de werkwilligen ver dedigde, maar aanvallend optrad tegenover de sta kers, terwijl de heer Hermans, een roomsch-katho- liek, die de geestelijkheid tegenover den heer Wijn koop in bescherming nam van meening was, dat de politie in haar optreden te aarzelend vt «•«■e.st. Op het oogenblik is een onderzoek vanwege de Justitie aan den gang aldus minister Ruys de Beerenbrouck en waarschijnlijk zal de procu reur-generaal te den Bosch opdracht krijgen een onderzoek in te stellen. De resultaten van dat on derzoek zal de minister van Justitie t.z.t. aan de Kamer meedeelen. We kunnen dan weer een pittig debat verwachten. Mevrouw de Vries-Bruins (s.d.a.p.) hield een interpellatie over de pokken en alastrimvraag. Waarom zoo vroeg zij heeft het staatstoezicht op de Volksgezondheid bij de beginnende pokken epidemie te Rotterdam voorgeschreven, dat de daar voorkomende ziekte alastrim zou zijn? en knoopte daaraan beschouwingen vast, die hierop neerkwa men, dat naar haar meening de Regeering te slap geweest bij de bestrijding der ziekte. Minister Verschuur had een gemakkelijke taak. Hij kon zich beroepen op de wetenschap en was deze bij het nemen van maatregelen gevolgd. Maar zóo gemakkelijk kwam de minister er toch niet van af en moest van den heer Vos (v.d.) ver nemen, da naar zijn meening de minister zich van de onzekerheid der wetenschap heeft bediend om onvoorzichtig te zijn en daarmede feitelijk onwettig heeft gehandeld. Een motie, waarin den minister wordt verzocht te bevorderen dat zoo spoedig mogelijk alle maat regelen worden getroffen dat artikel 3 der wet op de besmettelijke ziekten volledig kan worden uitge voerd werd met 32 tegen 25 stemmen (rechts tegen links) verworpen. OUTSIDER. BUITENLAND:. Dinsdagavond, in de eerste zitting van de Fran- sche Kamer na de vacantie is weer een van die fraaie staaltjes van hooge politiek vertoond, die de glorie en het sieraad uitmaken van parlemen- Ambtenarenwet aangenomen. Wijziging pensioenwet. Interpellatie-Wijnkoop. Alastrim. Het ontwerp ambtenarenwet van minister Don ner is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bovendien wijkt de slotredactie niet al te veel af van de oorspronkelijke, hetgeen, gezien de talrijke amendementen, alleszins mogelijk zou zijn geweest. Maar er zijn dan ook heel wat van die amendemen ten gekelderd. Op één middag niet minder dan vijf van den sociaal democraat J. ter Laan alleen. Des ondanks kon deze laatste er toch nog op bogen, dat toen twee zijner amendementen door den mi nister werden overgenomen. Wat al die amendementen dan wel niet inhiel den? Ze liepen over de bevordering van ambtena ren, over vergoeding bij overwerk, over vacantietoe slag, over de gevolgen van schorsing, over vacantie dagen, over ziektegeld, over de functies van de Centrale commissie voor georganiseerd overleg, over de gehuwde ambtenares enz., men zou kun nen zegen over alles wat des ambtenaars is. Slechts het luide protest van den heer Duymaer van Twist, dat hij niet gestemd had en het ant woord van den voorzitter, dat zijn naam toch lui de was afgeroepen, vormde het humoristisch ele^ ment bij al die zakelijkheid. Ingediend was een wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen der pensioenwet 1922, behelzende o.a. om aan de wet uitbreiding te geven voor per sonen, in dienst van ingevolge de Nijverheids-on derwijswet door het rijk gesubsidieerde instellin gen en vereenigingen. Verder om den kindertoe slag bij toepassing van art. 67 buiten beschouwing te laten en om ambtenaren in de gelegenheid te stellen een destijds gegeven verklaring inzake het pensioen hunner nagelaten betrekkingen te kun nen herroepen. Zonder hoofdelijke stemming werden de wijzi gingen van minister de Geer aanvaard en een amendement-Suring betreffende inspecteurs bij 't bijzonder lager onderwijs werd met 57 tegen 32 stemmen aangenomen. Daarentegen werden eenige andere amendementen ingetrokken. Zonder hoofdelijke stemming werd eveneens goedgekeurd een door den sociaal-democraat van der Heide zeer toegejuicht wetsontwerp, om drank zuchtigen, die door hun drankzucht zich zelf en hun gezin ten gronde richten, de beschikking over hunne bezittingen kunnen ontnemen. Op een laten middag is het niet onverwacht! nog zeer rumoerig geweest in de Kamer. De hef tige interpellatie van den heer Wijnkoop was daar van de oorzaak. Ge weet het, de staking aan de zinkwitfabriek te Maastricht heeft twee menschen Alles wat de mensch in volmaaktehid doet is grootsch. Het doet er niet toe, of het daarbij gaat. om een partij biljart, een stuwdam of een Zeppelin En zelfs in zijn dwaasheden kan hij gro'otsch zijn, als die zulke afmetingen aannemen, dat men zelfs in dit opzicht van een perfectie kan spreken. Zon der twijfel was de hausse die Wallstreet te zien gaf sedert jarenlang, zulk een geperfectionneerde dwaasheid en deze miste zeker haar grootschheid niet. Waarom dan te ontkennen, dat ook het uur der wrake, dat eens zou moeten komen, imposant was. Dit pandaemonium moet de stoutste visioenen van Dante's Inferno verre hebben overtroffen. Op het pl#chtige oogenblik, dat in tienduizenden Nederlandsche gezinnen de vaderlandsche soep op tafel kwam, heben zich te New York op den black Thursday, 24 October, tafereelen afgespeeld, die, naar vedluidt, zes makelaars naar het gasthuis heb ben doen verhuizen, hetgeen overigens een geringe oogst beteekende tegenover de honderdduizenden Yankees, die op deze dies ater op andere wijze hun tol aan hun speculatiewoede hebben betaald. De dagbladen hebben reeds meer dan voldoende nieuws gebracht over dezen dag der dagen, zoodat wij hierover niet behoeven uit te wijden. Wij me- moreeren alleen het feit, dat het Amsterdamsche beurspubliek er bitter weinig van heeft geprofi teerd nademaal vrijwel iedere gelegenheid om koopjes te halen heeft ontbroken. Amsterdam verkeert, wegens het tijdsverschil en het ontbreken van een officieele nabeurs nu een maal in de klagelijke noodzakelijkheid om al zijn transacties te baseeren op de New Yokrscheslot- koersen, hetgeen al heel wat winsten en verliezen heeft onmogelijk gemaakt, daar die slotkoersen ui teraard slechts een zwakke afspiegeling geven van datgene, wat zich gedurende den langen beursdag Slechts zeer weinwigen waren in de gelegenheid om aandeelen Kon. Petroleum op te pikken tegen de fantastisch lage koersen, die ze inderdaad en wezenlijk bereikt hebben, toen de shake out op zijn hoogste punt was. Zien we om ons heen, dan blijkt de geheele we reld in een stadium van acute overproductie te verkeeren, hetgeen de recente kracht legitimeert als een zeer zeitgemass symptoom. Overvloed van katoen, zijde, van radio-apparaten, van koffie, van cacao, van tin, etc. etc. stempelen de huidige con junctuur tot een periode van harden arbeid en weinig winst. Met kunst- en vliegwerk poogt men in de voornaamste stapelproducten de prijzen wat op te houden, maar het rechte animo ontbreekt, en al draait het raderwerk van 's-werelds econo misch bestel amechtig verder, de gouden bergen, die de hausse in tal van aandeelen ons beloofde, zijn ver te zoeken. Bijzonder scherp komt de stroeve wereldhandel tot uiting in de vrachtenmarkt, die waarlijk tot een noodpeil is gezonken. Nu het blijkt dat de victorie niet van het Kolo niaal Museum (waar de vergadering van Ned. Ind. Rubberproducenten is gehouden) zal beginnen, daar de daar zich aaneensluitende opperhoofden met malkanderen slechts een vijf en twintigste van het wereldtotaal representeeren, is het totaal product nog verder teruggeloopen en kwamen rub berwaarden meer in overeenstemming met de tast bare earningscapacities, d.w.z. op heel wat lager peil. Het wachten is thans op de Britten, die, naar men zegt, ook een eitje uitbroeden. Suikeraandeelen hadden niet zoozeer te lijden onder een (tamelijk prijshoudende) termijnmarkt, ook wel van algemeene liquidatie uit extrinsieke Tabakswaarden hielden zich wonderwel maar men moet in aanmerking nemen dat men hier de illusie reeds voordien finaal had uitverkocht. Voor het overige beleefde het Damrak de his torische gebeurtenis van de inauguratie eener of ficieele ochtendbeurs. Men kan vaststellen dat het publiek daar slechts in zeer bescheiden mate aan deelneemt. De hoofdzaak der niet te onderschat ten omzetten vinden hun oorsprong in arbitrage transacties en operaties van beroepshandelaren, die pogen binnen één etmaal hun winstmolens te laten draaien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6