Haardon Kachels Hike Breijer's IiSSo Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier liiii1 No. 130 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING TOB NOOIT. A r a cl M o I d o v a u. Noord scha "wonde. Speciaal Corsetten - Magazijn ,Mtancl STER-TABAK afl LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG en ZATERDAG Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. MIENT I TEL 144 ALKMAAR Keuze uit pl.m. 100 modellen. VERWACHT HET GEVAAR. Het zijn de ongedecideerden die op straat overreden worden. Welken kant uit? Achteruit, vooruit, blijven staan? Neem een besluit! De auto raast aan! Het moderne verkeer is vol gevaren. Ge weet dit, ge houdt er rekening mee. Ge wacht tot het oogenblik om over te steken gunstig schijnt, ge laat trams en auto's passeeren. "Maar ondanks uw voorzichtigheid en routine kan er toch plot seling een oogenblik van gevaar komen. Er stuift iets op u aan, in een paar seconden moet ge een besluit nemen. Een besluit nemen, of verplet terd worden. Ook het leven is vol gevaren. We weten het allen en we zijn er op verdacht. Maar toch kan het gevaar zoo onverwacht opduiken, dat het u duizelt. Welken kant uit? Ge staat besluiteloos E nwordt verpletterd. Laat u niet overrompelen door het gevaar. Er zijn menschen, die bij het zien van een toesnellende auto denken: ,,daar kom ik^onder" en zelfs geen poging doen om te ontsnappen. Er zijn er ook, die heen en weer hollen, door schrik hun bezinning kwijt. Dan gebeurt het ongeluk, onvermijdelijk. Het eenige wat hen had kunnen redden was juist een resoluut ingrijpen geweest. Resoluut handelen-als het gevaar aanstormt! Daar is tegenwoordigheid van geest voor noódig. Ja, tegenwoordigheid van geest Hoe kweeken wij die aan, hoe kunnen wij zorgen, dat zij op het! juiste moment aanwezig zal zijn? Door het gevaar te voorzien. Ook het plotse linge. We moeten daar evengoed op bedacht zijn als op de steeds wederkeerende, makkelijker te ontkomen gevaren. Ge moet ervan overtuigd zijn, dat ge vandaag of morgen plotseling voor een groot gevaar kunt staan. Ge hoeft u daar niet ongerust over te maken, ge neemt het alleen aan als feit. Zoo bereidt ge uzelf voor en zoo komt het gevaar niet onverwacht. Ge zult dan niet zoo gauw schrikken, niet zoo gauw uw bezinning kwijt raken; uw hersens zullen blijven werken en in staat zijn dat ééne beslissende be sluit te nemen, waarvan leven of dood afhangt. Laat u niet overrompelen door het gevaar, laat het u niet vreemd zijn, als het op u toekomt. Het ongedachte, nooit verwachte, verwekt den grootsten schrik en verwarring. Alles kan u overkomen! Wees op 'alles voorbereid! Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psycho logische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Mer- lenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in 'dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Vader te N.S. Beter is het uw zoon eerst naar Eet Biuitenland te zenden, alvorens hem in uw eigen zaak op te nemen. Onder vreemden doel zoo'n jongeman on dervinging óp en leert hij gehoorzamen. Zijn op gedane ervaring brengt hij mede in uw bedrijf, waardoor vanzelf nieuwe ideeën ontstaan, die later van veel nut zullen blijken te zijn. Want wil. men een zaak vooruit brengen, dan moet men niet altijd op oude roem teren, maar wel degelijk zorgen, dat frissche en nieuwe plan nen ontstaan, die de oude verwerkte ideeën moeten vervangen. Verzonden brieven: D. M. te G. te Z,.S.; Mevr. P. te Z.S; N. N. te O. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond 30 October werd voor ons de Unie-rede gehouden in de Ned. Herv. kerk door ds. J. Jongeleen, Chr. Geref. predikant te Hil versum. Spreker deed dit naar aanleiding van Psalm 127. Deze psalm, zoo zegt hij, is een lied van Salomo en zou tot opschrift kunnen dragen: Aan Godes zegen is alles gelegen. Vergeefs wordt het huis gebouwd, vergeefs is de verdediging der stad, vergeefs uw gezwoeg, zoo God zijn hulp ontzegt. Verder spreekt deze psalm over den kinderzegen, over het gezin, dat alleen met Gods hulp gedijen kan. Waarin bestaat deze kinderzegen, zoo vraagt spreker in de eerste plaats. Een erfdeel des Hee- re nwor'dt hij genoemd en heeft dus betrekking op 'kinderen des verbonds. Een erfdeel, maar niet zulk ee nerfdeel, waarop wij eenig recht kun nen uitoefenen, maar een erfdeel uit genade, een geschenk, waarvan wij rentmeesters moeten zijn. In de tweede plaats moeten wij dus een heidé ren blik hebben op den toestand, waarin onze kinderen zich bevinden. Uit zich zelf zijn zij dood in zonden en misdaden. Helaas wordt dit wel eens al te eenzijdig opgevat en dan uitslui tend gelet op des menschen onmacht. Neen, God komt met zijn eischen inzake de opvoeding, maar wat Hij eischt, wil Hij ook mildelijk geven. Denk slechts aan psalm 81. We moeten daarom verder ook weer oog hebben voor de voorrechten en zej geningen, welke Ggd hun aan den anderen kant toch ook weer geschonken heeft. Geboren uit ou ders, die bij den doop uitspreken, dat zij zeiven Gods kinderen zijn en hun kroost wensehen op te voeden in de leer, die naar de godzaligheid leidt. Leer daarom, zoo zegt spreker, de mach tige beteekenis van den doop verstaan en spreek er met uw kinderen over. En dan is er nog het gebed. Hier geeft hij een frappant voorbeeld, dat ons a-llen tot de erkenning moet brengen, dat er niet genoeg in het gebed geworsteld wordt voor den Heere, in verband met de opvoeding der kinderen. Deze begint natuurlijk al bij hunne geboorte, maar weldra komt er een moment, dat de ouders de school moeten te hulp roepen. Een zegen we der, dat we onze scholen met den Bijbel hebben,, waar gezin en school kunnen samenwerken, waar do Bijbel een Centrale plaats inneemt. Zoo be hoort het te zijn. Hier ziet spreker voor zijn oog verrijzen drie mannen, vol van geloofskracht, die cals helden op de bres hebben gestaan om zulk een school voor hun kinderen te verkrijgen, waar de Bijbel geen gesloten boek .is en waar het Leele onderwijs doortrokken is van den geest, dien dat boek ademt. j f 'j m\ Wat een strijd heeft dat gekost! En nu is naar sprekers overtuiging met 1920 dé schoolstrijd nog niet uit, al moet hij dan op ander terrein wor den gestreden. Nog blijft de waakzaamheid noo- dig, want er dreigt verslapping. En de taak is zoo grootsch! Want het gaat ten slotte niet om de kinderen alleen, maar bovenal om de eere Gods. Want het ideaal eener Christelijke opvoeding, in huisgezin, in lagere, in middelbare en hooge school, blijft, om met wijlen Dr. Bavinck te spre ken, waarachtige godsvrucht, organische met de gelijke kennis en echte beschaving verbonden. Zoo vormen wij, zegt Dr. Bavinck, menschen Gods, tot alle goed werk volmaaktelijk toegerust. Een aandachtig gehoor vulde het ruime kerkge bouw, dat door ds. Jongeleen ten zeerste werd gewaardeerd en het Locaal-Comité der Unie spreekt daarbij den wensch'uit, dat het zoo moge blijven gaan. Fotografisch Atelier Geopend voor Sint Nicolaas 's Woensdags van 10— 6 uur. s Zondags van 912 uur. VROEGTIJDIGE BESTELLING zeer gewenscht BROEK OP LANGENDIJK. Op de alhier gehouden jaarlijksche schietwed strijd der Bijz. Vrijw. Landstorm waren 34 schut ters opgekomen. In de klasse koningssehutter be haalde de heer P. Kaap 98 punten. In de klasse scherpschutters G. Biersteker 98, W. Giltjes 97, C. Kruk 97, Jn. Stins 9,6 en 'J. Kok Cz. 96 pun ten. In de le klasse schutters P. Balder Jun. 94 en O. Slot Az. 94 punten. Medegedeeld werd dat het doel is de prijsuit reiking te doen plaats hebben op een avond in de 2e helft van November, terwijl dan tevens op dien avond de Landstormfilm zal worden vertoond. Leden der plaatselijke commissie en afdeeling hebben vrijen toegang, terwijl tegen een matigen prijs een ieder in de gelegenheid gesteld wordt den filmavond en prijsuitreiking bij te wonen. -- BROEK OP LANGENDIJK. De gehouden Unie-collecte heeft opgebracht f 95.25. NOORDSCHARWOUDE. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat in 1930, met Paschen, een Bazar zal worden gehouden in Concordia" alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen te Broek op Langendijk, waarvan inlichtingen zijn te bekomen bij den veld wachter: een rijwielbelastingplaatje; een paar zwarte kou sen; een portemonnaie met inhoud r.k. beeldje; een zilveren horlogeketting; een sleutel. Mient II Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE Almelo) Algemeen Overzicht Intrede van den herfst. Reden tot tevredenheid. Profeten, die brood eten. Rumoer in- en ook om de lucht. De radiostrijd. Die negen de Beethoven. Evenredige verte genwoordiging. De moord in den polder Blijdorp. Gasbeveiliging en ontsmetting. Schuilplaatsen. Het nut van veel wijnkelders. Voorbereiding tot bescherming voor alle gemeenten noodig. De goede wil. De wereldspaardag en een gra tis eersten inleg. De kip legt graag waar ze een ei ziet. Na lang aarzelen heeft dan toch eindelijk deze week de herfst zijn intrede gedaan. Het weer ten minste, waarmede de nieuwe week inzette, ver bant alle gedachten aan de zomer, die ook na de beëindiging van den kunstmatigen zomertijd nog gedurende eenige weken van haar na-pracht heeft doen genieten. We kunnen over den zomer van dit jaar tevreden zijn. Nu maar afgewacht, wat de winter brengen zal, die naar eenige binnen- en buitenlandsehe berichten te oordeelen, streng, of zeer streng zal zijn. Als 't niet zoo is, hebben de weervoorspellers ongelijk gehad, wat aan profe ten, die brood eten (zooals men wel eens zegt) volstrekt niet kwalijk te nemen is. De herfst brengt rumoer, beweging in het luchtruim. Als de Z.uidwesterstorm blaast, nu, dan kan er wat gebeuren. Hopen we maar dat de gevaarlijke kust van „de lage landen bij de zee" haar minder gun stig ereputatie niet al te vaak gedemonstreerd' zal zien. Rumoer in de lucht, herfstrumoer. Ook rumoer om de lucht, om den aether, het medium waardoorheen de verbinding tot stand gebracht wordt tusschen den radio-zender en den luister vink. Ook onder de luistervinken zijn vogels van diverse pluimage, die elk voor zich gesteld zijn op een bediening, die met hunne opvattingen strookt. Vandaar rumoer om den zendtijd, in hoofdzaak tusschen A.V.R.O. en de V.A.RA. Dé eerstgenoemde omroepvereeniging is gekant tegen bekorting van den haar toegestanen zend tijd ;de tweede dringt aan op meerdere gelegen heid om op haar wijze haar luisteraars te ge rieven. Oorlog om de lucht, die intusschen op den vasten bodem uitgevochten wordt, nog niet uitgevochten is. De Radioraad zal hebben te be slissen of de A.V.R.O. een belangrijk deel van zijn zendtijd te nbehoeve van andere omroepver- eenigingen zal moeten afstaan. De A.V.R.O. wenscht de beschikking te behouden over een volle week zendtijd en wenscht overigens een gunstige beschikking op zijn verzoek op eigen kosten een eigen zendsysteem te bouwen. Nu blijkt men er mét een afdoening van de zaak tusschen A.V.R.O. én V.A.R.A. nog niet te zijn. Ook de V.L.R.A. (Vereeniging van Liberaal Radio Amateurs) heeft zich tot den Radioraad gewend en meent dat naar haar inzicht het libe rale volksdeel aanspraak mag maken op minstens één tiende deel van den beschikbaren zendtijd der beide zenders (Hilversum en Huizen). Men zal toch (de waarde der verschillende omroepver- UJertrjre/e voor V tyelal eer igingen en het door haar gepresteerde in het midden latende) niet kunnen ontkennen, dat het beginsel de evenredige vertegenwoordiging geen kans genoeg heeft in den strijd om den aether op den voorgrond te treden. We kunnen ons voor stellen, dat het in dezen strijd niet alleen om „kunst" gaat. Ware dit wel het geval, dan zou de vraag te stellen zijn om bijv. de beroemde negende symphonie van Beethoven door de ooren van tot verschillende politieke groepen in ons land verschillend gehoord en gewaardeerd zal worden. Zonder ons in den strijd te mengen, zou den we als het beste willen aanbevelen aan elke omroepvereeniging, van welke kleur ook, maar do gelegenheid te geven tot het stichten van een eigen zendgelegenheid, een eigen zendstation. Maar: het radio-vraagstuk, speciaal de golfleng tekwestie is geen speciaal Hollandsch, maar een internationaal vraagstuk. Daarmee moet reke ning gehouden worden. Over den moord in den polder Blijdorp zal vermoedelijk in den eersten tijd wel niet zoo heel veel meer gepubliceerd worden. De ver dachte, die te Heerlen gevat werd, is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten en van wat er voor een behandeling voor de Rechtbank nog ten opzichte van deze geruchtmakende zaak gedaan wordt, zal misschien niet zoo heel veel naar buiten komen. Er is overigens voor dejief- hebbers van uitvoerige verslagen over gerucht makende processen nog genoeg te vernemen. Want er zijn nog hangende processen genoeg. Door den luchtverdedigingskring Soesterberg was de vorige week een tweedaagsche avondver gadering belegd, waarin een lezing werd gehou den over gasbesmetting en gasontsmetting. Het gas vraagstuk heeft vele zijden. Wanneer we de verslagen van de gehouden vergaderingen lezen, komen we tot de conclusie (voor zoover we die nog niet hadden) dat het er in den daadwerke lijken oorlog met betrekking tot het gas- en vloeistofgevaar voor de bevolking maar op aan komt op haar „qui vive" te zijn en dat het noo dig gevonden wordt, met het organiseeren van al wat bescherming en beveiliging kan brengen, een begin te maken. Zoo lezen we o.a., dat men zal moeten overgaan in tijd van nood tot het oprichten van openbare schuilplaatsen en waar de schuilplaatsen onder den grond het meest af doende te achten zijn, is in zekeren zin een stad met veel wijnkelders veilig voor een zekere soort bommen. Een der sprekers zoo meldde het Hbld. besloot zijn rede met de opmerking^ dat thans voor alle gemeenten de tijd is aange broken om ter voorbereiding reeds plannen tot bescherming op papier uit te werken en nog meer, geeft allicht aanleiding tot de meening, dat men ondanks alle resultaten van vredesbewe gingen en conferenties en afspraken, alle te be schouwen als het uitvloeisel van den goeden wil om tot den vrede te geraken, met de mogelijkheid, dat zelfs die goede wil op niets uitloopt, nog maar flink rekening meent te moeten houden. Er bestaat in sommige steden een politieveror dening, volgens welke rijwielen, die onbeheerd aan den openbaren weg worden geplaatst, van een slot voorzien moeten zijn. Nederland is nu eenmaal geen land, waar diefstal niet voorkomt, wel een land (als zoovele andere) waar gelegen heid den dief maakt. In Amsterdam heeft men het den wielrijders, die om een of andere reden nog geen slot op de fiets hebben, gemakkelijk ge maakt. Op een twintigtal plaatsen langs den openbaren weg is aan. een muur een automaat be vestigd, dat na inworp van een halfstuiverstuk ee nsleutel vrijmaakt met behulp waarvan men de fiets aan een kabel kan vastleggen. Een auto matische fietsbewaarder dus, die in de eerste dagen veel bekijks zal hebben ook van de zijde der niet-belanghebbenden, in casu de jeugd. De sleutel neemt men na het vastleggen van de fiets mee, en gebruikt dien om de fiets weer „los" te maken, waarna hij de sleutel, weer'in de automaat blijft zitten. Het terrein van de rij- wieldieven wordt door deze zeker practische au tomaat wel eenigszins beperkt. Vermoedelijk zijn we hier te. lande nog wel niet zoo ver, dat van hun zijde een actie tegen het nieuwe bewaarmid del zal worden ingesteld. Evenals het vorige jaar, wordt ook dit jaar, Donderdag 31 October de wereldspaardag gevierd. Deze wereldspaardag is ingesteld op het eerste congres van het Internationaal Instituut voor het spaarwezen, welk congres in 1925 te Milaan ge houden werd. In verschillende steden wordt veel werk van den spaardag gemaakt. Zoo b.v. te 'sGravenhage en te Wassenaar, waar aan alle kinderen, die in de week, waarin de spaardag valt, geboren worden, een spaarboekje, met een eersten, gratis inleg van twee gulden uitgereikt. De kip legt graag waar ze een ei ziet. Moge de eerste inleg van twee gulden op de jonge wereld burgers (of hun verzorgers) denzelfden invloed uitoefenen welke het ei op de kip heet te hebben.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1