Verstuikingen Kloosterbalsem Buitenlandse^ Overzicht Het Kabinet Briand. Aanleiding tot den val. Verband met de Haagsche conferen tie. Daladier kabinetsformateur. Me dewerking der socialisten. Briand' be reid als minister van Buitenlandsche Za ken op te treden. Aanslag op den kroon prins van Italië. De anti-fascisten. Problemen bij het Engelsche mijnwezen. Geen belastingevralgipg in Enegland. Ook geen verzawirng van den belasting druk tenzij ze noodzakelijk is. Raad aan de fabrikanten van bewapening. De En- gelsch sprekende naties en het lot der we reld. De papagaaienziekte. De vorige week heeft voor de Fransche regeering iets gebracht, dat wel als een verrassing beschouwd mag worden, een aangename of onaangename, dit laten we in het midden. Het kabinet-Briand geval len, heeft in de Kamer een nederlaag, geleden. Die verrassing moet zoo'n beetje aan de Haagsche con ferentie vastzitten, of liever, de eigenlijke aanlei ding er toe is te vinden, niet zoo zeer in den Haag (wat zou onze residentie voor invloed hebben op de Fransche kamerleden) als wel in wat er op die conferentie besloten is. Het was maar de vraag of, na de terugkomst van Briand te Parijs, de Fransche Kamer na de hervatting harer werkzaam heden accoord zou gaan met het voorstel der re geering om de interpellaties over de buitenland sche politiek uit te stellen tot na de ratificatie van de te 's-Gravenhage gemaakte afspraken. Men moet daar in den Haag het tenslotte (en om toch iets te bereiken) eens geworden zijn over enkele punten, die welbeschouwd voor verschillende uitleg ging vatbaar waren, al naar men ze van het Dült- sche of Fransche standpunt beoordeelde. Het ging o.a. over de ontruiming van het Rijnland. De Duit- schers hadden dan houvast aan de opvatting, dat de datum van de ontruiming verband zou houden met de uitvoering van het plan Young. De Fransche Kamer schijnt nu heel benieuwd geweest te zijn om te weten, welke officieele opvatting de regee ring in dezen was toegedaan. Maar Briand heeft te kennen gegeven, dat hij vertrouwen wenschte ook voor de verdere afhandeling van de zaken op de Tweede Haagsche conferentie, Briand wenschte geen voorafgaande explicaties te geven en even min zich van te voren door iets te laten binden. Naar zijn meening had het Parlement, zoolang de Internationale onderhandelingen nog aan den gang waren zich daarin niet te mengen noch de regeerin gter verantwoording te roepen en daar door mogelijk haar positie te verzwakken. Het Par lement zou later wel zijn ingenomenheid of onte vredenheid kunnen uitspreken. Aan den heer Da ladier, lid van de radicale partij is opdracht gege ven tot de vorming van een nieuw kabinet. Naar gemeld werd, zouden de socialisten bereid zijn zit ting te nemen in het door hem te vormen kabinet. De heer Briand moet eveneeens bereid zijn deel uit te maken van het ministerie van buitenlandsche zaken. Indien dit zoo geschiedt, bestaat de kans, dat er wellicht niet zulke groote wijzigingen zullen komen in de buitenlandsche politiek van Frankrijk. Het regeeringsprogram van Daladier zou in het kort hierop neer komen, dat de nieuwe regeering de voortzetting wenscht van de politiek ten aan zien van de bepalingen welke inzake de ontruiming van het Rijnland voortvloeien uit de Haagsche con ferentie, verder de ratificatie van het plan Young en een daadwerkelijke krachtige ontwapenings- politiek. Alle politieke misdadigers zouden dan met een algemeene amnestie begenadigd worden. De rechtsche pers liet zich intusschen niet onbetuigd en heeft reeds nu den strijd tegen het te vormen radicaal-socialistisch kabinet aangebonden. De vorige week is op den kroonprins van Italië die zich in verband met zijn verloving met een Belgische prinses te Brussel bevond, een aanslag gepleegd, die mislukte. De dader was 'n Italiaansch student van anti-fascistische opvattingen. In Bel gië moeten nogal wat Italianen verblijf houden. Vermoed wordt dat het dezen niet bepaald gemak- keiijker gemaakt zal worden. Uitlevering door Bel- gië zal niet plaats hebben. De mogelijkheid is niet Italië (dat den zevenden verjaardag van den op- marsch naar Rome vierde, den zevenden verjaar- dag van de Italiaansche revolutie, die Mussolini aan het bewind bracht) weer nog tot strengere j maatregelen tegen de fascisten wordt overgegaan en misschien ook. dat er de ontevredenheid te- 1 genover Frankrijk weergroeit in Italië, waar Frank rijk binnen zijn grenzen de anti-fascistische Italia j nen toelaat. Ook de dader van den jongsten aan- j slag was uit Parijs naar België getrokken. Engeland's nieuwe regeering heeft onder meer ook het moeilijke probleem onder de oogen te zien, orde zou komen o.a. de loonen der mijnwerkers én de werktijden. De Labourpartij heeft bij de verkie zingen beloofd den mijnwerkers een korteren ar beidsdag te zullen bezorgen. De arbeidsdag zou na melijk van acht weer op zeven uur gebracht wor den .Dat het zoover nog niet gekomen is, werkt er niet toe mee de ontevredenheid der mijnwerkers te verminderen. Ook met betrekking tot de loo nen moeten de vooruitzichten niet schitterend zijn In het Lagerhuis zou, naar verwacht wordt, wel een meerderheid van de wettelijke verkorting van den arbeidstijd te vinden zijn, doch dit is niet het al lermoeilijkste punt. Het zal er op aan komen den mijneigenaars de noodzakelijkheid te doen inzien niet alleen van het verkorten van den arbeidsdag maar ook het verstrekken va neen loonsverhooging waardoor de arbeiders hun loon ook met de ver korting van den arbeidstijd op peil zouden kun nen houden. Waartegenover staat de wensch van de mijneigenaars bij een verkorting van arbeidstijd welke de productiekosten doen stijgen, tot loons verlaging over te gaan. Deze week zou de regeering met haar voorstellen komen, o.a. met het voorstel aan de mijneigenaars bij verkorting van arbeids duur de loonen niet te verlagen. Meer zou de re geering ten opzichte van de loonen niet kunnen doen. als een voorbereiding tot een nader verbond tus- schen hen beide, als van Engelsche zijde zoo op den voorgrond geschoven wordt, dat het wel en wee der wereld in handen van de Engelsch sprekende volken ligt, hoe weinig is er noodig misschien om andere mogendheden op de gedachte te brengen, dat de Engelsch sprekende mogendheden samen al meer weten, dan ze willen zeggen. Intusschen aan een feestmaal worden wel eens meer dingen gezegd die dikker en zwaarder zijn dan men ze eigenlijk moet opvatten. In Argentinië doet zich een nieuwe geheimzin nige ziekte voor, die de papagaaienziekte genoemd wordt. Deze ziekte zou door papagaaien veroorzaakt worden. Reden, waarom de menschen, die een pa pagaai in huis hebben, gemeden worden door al de anderen. Reden ook, waarom de medische autori teiten het publiek aanraden zich van „Lorre" te ontdoen. Als men van een troon gestapt is, kan men nog wel degelijk gelukkig zijn. De ex-Sjah van Perzië wordt tegenwoordig verpleegd in een kliniek bij Pa rijs, waar hij zijn kamer op Oostersche wijze heeft laten inrichten en waar hij op zijn verlangen uit sluitend door jeugdig personeel verpleegd wordt. Hij moet verklaard hebben er zich zoo gelukkig te gevoelen, dat hij de kliniek, ook na zijn genezing niet meer wenscht te verlaten. moeten dadelijk ver- zorgd worden. Wrijf de verstuikte deelen opwaarts met Akker's Kloosterbalsem en zwachtel ze. Doe dit 's morgens en 's avonds opnieuw. Akker's Kloosterbalsem maakt Uw spieren wederlenig en is een heerlijk wrijfmiddel bij spit, stramheid in de ledematen, stijven nek, spier pijn, ischias, rheumatiek, jicht, lendepijn. AKKER's ook onovertroffen bij brand- en snijwonden zweren, aambeien, winterhanden en voeten Overal verkrijgbaar la porcelelnen potten van 20 Gr. f0.60. van 50 Gr. fjvan 100 Gr. f 1.75 Buitenland V|M#I De Engelschen zullen zich voorloopig over belas tingverlaging nog wel niet te verheugen hebben. Snowden, de kanselier van de schatkist heeft in een rede gezegd, dat er bij de komende begrooting niet veel uitzicht op belastingverlaging was. Maar hij zo uden belastingdruk niet vergrooten, tenzij hij er toe genoodzaakt werd. Men zou toch zoo zeg gen, dat wat Snowden beweerde, wel iets is, dat van zelf spreekt. Niemand toch zal willen aanne men of gelooven dat een kanselier van de schat kist of wie ook den belastingdruk zal willen ver- hoogen zonder er toe genoodzaakt te zijn. We zijn er zoo zachtjes aan toch wel toe gekomen een be- lastingverhooging of bezwaring van den belasting- 1 druk als iets noodzakelijks te aanvaarden. Snowden heeft den fabrikanten van bewapeningsbenoodigd- heden den raad gegeven hun aandacht op andere bedrijfsmogelijkheden te richten. Als dit beteekent dat Snowden verwacht dat in de naaste toekomst reeds vermindering van de uitgaven van zee- en land- en luchtmacht te verwachten is, dan is dat al vast wat, waarop de vredesvrienden zich kun nen verheugen. Churchill, de vroegere kanselier van de schatkist heeft dezer dagen aan een feestmaal te New Yofk een rede gehouden. Hij heeft er in die rede o.m. op gewezen, dat het lot van de wereld in de naaste toekomst bijna geheel afhankelijk is van de sa menwerking en de ontwikkeling der Engelsch-spre- kende landen. Hopen we nu maar dat deze echt Engelsche bewering in de niet Engelsch sprekende landen geen kwaad bloed zet. Het zou intusschen best het geval kunnen zijn, dat Churchill's bewe ring niet heelemaal goed opgenomen werd. Enge land en Amerika zijn de voornaamste Engelsch sprekende naties en al worden nu de besprekingen die ze te zamen pas gehouden hebben niet be- HET SCHIP DIER! MILLIONAIRE. (Een millioenensehipbreuk). Eien medewerker van het „Journal", Eimile Óondroyer, schrijft uit Havre een pathetisch ver haal over de aankomst., uit New-York, van een passagiersschip van een der groote transatlanti sche lijnen, waaro pzïèh verschillende Amerikaan- sche bankiers en industrieelen natuurlijk mil- lionnairsbevonden, die onderweg door de radio verwittigd werden van de crisis aan de New Yorksche beurs. Een transatlantisch schip is te Havre aange komen, zoo vertelt hij. Een banaal geval? Onge twijfeld. Doch dit schip was niet gelijk de andere. Alen zo ugezegd hebben dat het 't schip was van de wanhoop, de vertwijfeling, de koorts. Nauwe lijks had het aan de kade gemeerd of het meeren- deel der passagiers vertrok zonder naar hun bagage om te zien, bezeten door de haast om weg te komen van het schip, waar, naar het scheen, het noodlot hen had geslagen. Geen glimlach op hun gelaat, geen vreugde over hun aankomst. In hun oogen las men on eindige ellende als hadden zij welke afschuwe lijke schipbreuktooneelen ook aanschouwd. Wel iswaar betrof het inderdaad een schipbreuk, geen gewone schipbreuk echter, maar de schipbreuk van hun fortuin. Dit geschiedde in vollen oceaan. Aanvankelijk verliepen de uren aan boord rus tig en het orkestje in de salons zette in de een zaamheid van den Oceaan de illusie van het mondaine en stadsleven voort. Bijna alle vijf honderd passagiers waren Amerikanen, rijke Ame rikanen, die naar Frankrijk gingen om zich te vermaken. Totdat een eerste radiobericht de zuivere at mosfeer vertroebelde. Onmiddellijk werd men angstig. De volgende radioberichten deden de vrees nog toenemen: „Paiiiek op de New York sche beurs. Dertien millioen aandeelen in Wall Street verkocht. Meer dan zes millioen op de niet-officieele beurs van'de hand gedaan! De to tale teruggang der fondsen beloopt vijf millioen dollar op één dag. Die New Yorksche beurs zal haar deuren sluiten!" Eien radeloosheid maakte zich van de passa giers op het luxeschip meester. Bij elk bericht gevoelden zij hun fortuin dieper weg zinken. Dé cabin van de radio werd bestormd, orders en tegenorders werden de lucht in geslingerd. De marconist seinde de berichten als gold het S.O.S. Ben sombere, wanhopige stemming overheersch- te gedurende het laatste gedeelte van de reis. Tal va nmillionnairs zagen zich geruïneerd. Toen het schip in ïHavre aankwam had de marconist nog telegraafkantoor van Havre ter beschikking der ongelukkigen, die er heen snelden om te seinen, te seinenin de hoop dat er nog iets te redden viel. Radio-Omroep Radio-Centrale HART KUIJT, Oudkarspel A 117 EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Zjondag 3 November. 9 V.A.R.A. Mededeelingen Esperanto. 9.15 Orgelconcert. 9.20 Toespraak. 9.45 Cjirsus ,yDc Volkenbond". 10 Veiligheidskwartiertje. 10.15 Orgelrecital. 10.30 VPRO. Kerkuitzen- ding. 1212.40 AVR,0. Lezng Sterenkunde. 12.40—1.45 Middagconcert. 1.45 Voetbalwed strijd Nederland-Noorwegen. 45 Sportuitsla gen. 5 VARA- Wekelijksch nieuws. 5.15 Kinderuurtje. 6 Vooravond-concert. 7.30 8 AVRO. Bridgepartij. 8.08 Concertgebouw orkest. 9.159.30 Causerie. 9.3011 Ojm- roeporkest. 1112 Gramofoonplaten. Maandag 4 November. 1010.15 AVRO;. Morgenwijding. 12.12 Middagmuziek Hongaarsche kapel. 22.45 Wenken voor kookkunst. 2.454.300 Filmmu ziek Rembrandt-Theater. 56 Kinderuurtje. G6.30 Gramofoonplaten. 6.457.15 Boeken- halfuurtje. 7.157.45 Cursus Engelsch. 89 Vereenigingsuurtje „Directeur". 10.30 Populair contert. Gramofoonplaten tot 12 uur. Dinsdag 5 Novenmber. 1010.45 AVRiO. Morgenwijding. 12.152 Middagmuziek. 3 Gramofoonplaten. 3 4 Knipcursus. 44.15 .Gramofoonplaten. 4.15—5 Microfoondebutanten. 5.306.30 Di- nermuziek Hongaarsche kapel. 6.457.45 Qur sus Engelsch. 8 uur Italiaansche opera. 9 9.45 Nutslezing over Indië. 9.45 Voortzet ting concert. Gramofoonplaten tot 12 uur. TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen). Zondag 3 November. 8.259.20 NCRV. Morgenwijding. 10, Uitzen ding Hoogmis KRO'. 12.301.30 Lunchmu- ziek. 1.302 Voordracht. „22.30 Inter view over het Diuitsche Theater. 2.304.80 Middagconcert. 4.305 Ziekenhalfuurtje. 5.50 NCRV. Kerkdienst. 7.30—8 KRO'. ,,Ons mooie land. 88.10 Praatje tot de luisteraars 8.10 Avondconcert. 1010.15 Beschouwing Voetbalwedstrijd HollandNoorwegen. 10.15 10.45 Gramofoonplaten. 10.4511 Epiloog. Maandag 4 November. 8.159.30 NCRV. Morgenconcert. 9.3010.30 Harmonium-concert. 10.3011 Korte zieken.- dienst. 1111.30 Lezen van Chr. lectuur. I.1.3012.30 Concert. 12.301.45 Orgelcon cert. 22.35 Schooluitzending. 3.153.45 Knipcursus. 45 Ziekenuurtje. 56.30 Gramofoonpplaten. 6.307 Literaire lezeing. 78 Uurtje voor de rijpere jeugd. Dinsdag 5 Novenmber. II.3012 KRO1. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Lunchmuziek. 1.152 Gramo foonplaten. 23 Vrouwenuurtje. 33.30 Les in knippen enz. '45 Gramofoonplaten. i 55.50 Aula-voordracht. 5.506 Gramofoon platen. 6.056.35 Spreker. 6.356.45 Gramofoonplaten. 6.457 Nieuwsberichten in het Esperanto. 77.30 Cursus Kerklatijn. 7.308 Spreker „Doodenliturgie". 88.i0 Gramofoonplaten. 8.1010 Rondgang door de fabriek Kunstzijde-industrie. 1011.30 Blij spel .Reclame". Beehts@ken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 1 November. Hangen moeten en zullen ze. De heer Joh. H. bouwvakbeoefenaar en aanne mer te Noordscharwoude had in opdracht van ze keren heer Smit aldaar een nieuwe woning te bou wen docht had verzuimd in het lokaal waarin de arbeiders vertoefden in schafttijd een arbeidslijst te hangen. Wel hing in de werkplaats op 100 Me ter afstand een dergelijk onmisbaar document, doch daar kunnen de controleurs zich niet mee in laten. Geen arbeidslijst geen pardon. Het von nis was echter zeer billijk, nadat de kantonrechter de toelichting van den heer H. had aangehoord. De boete bedroeg slechts 1 naar genoegen te ver vangen door 1 dag hechtenis. v/.iV r Een ongelikte beer. Een te Bloemendaal bij den heer Dekker in betrek king zijnde luxe auto-chauffeur, de heer Joh. Ham bevond zich op 21 Augustus te Alkmaar met den auto van zijn patroon. Ter hoogte van het Kerk plein gekomen bleek het hem ondoenlijk door te rijden wegens eenige groote kermiswagens, die pas- seeren moesten en geheel links van den weg reden De heer H. zette nu in afwachting van een gun stige gelegenheid zijn wagen rechts van den weg, doch dit was den bestuurder van een met paarden bespannen kermiswagen toch geen beletsel om den luxe auto toch aan te rijden, het spatscherm te beschadigen en Het nummerbord te vernielen. Toen de chauffeur tegen dit verregaand onverschil lig rijden terecht protesteerde trad de voerman, Abraham G. uit Amsterdam zeer onhebbelijk op en dreigde zelfs met mishandeling waarbij eenige knechts van een der op het kermisplein staande kersmisvermaken. onmiskenbare blijken gaven hem bij de uitvoering van zijn voornemen, den chauf feur grondig af te drogen hulp en steun te willen verleenen. De chauffeur was echter zoo verstandig dezen ongelijken strijd niet aan te binden maar wendde zich tot de politie. Eer men echter daar zoo ver was dat een agent beschikbaar kon worden gesteld, was de inmiddels doorgereden voorman reeds tot Limmen gevorderd. Men zette hem ech ter tot zoover na en ook toen trad de man tegen den agent zeer onhebbelijk op. Proces verbaal werd opgemaakt en den overtreder der motor- en rijwielwet terzake het niet voldoende naar rechts uithalen veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen bij verstek, daar verdachte niet was verschenen. Den verkeerde bij den kop gepakt. De pakhuisknecht Petrus S., wonend en werk zaam te Alkmaar bij de firma Leeuwenkamp stond terecht op grond van het feit, dat hij op 31 Au gustus een 4-wielig motorrijtuig had geplaatst op gemeentegrond, in casu de Nieuwe Sloot, zonder daartoe vergunning te hebben. De verdachte was echter zoo vrij de ten laste ge legde overtreding tegen te spreken, bewerende dat de bedoelde auto hem niets aanging. Zekere heer van der Oord had hem gevraagd of hij daar zijn auto mocht zetten, wat hij dan ook, voor zoover het verdachte betrof, die daarover niets te beschik ken had, gerust kon doen. Uit het proces verbaal van verkeersagent A. Wijnberg, bleek echter dat verdachte 50 cents voor het geven van deze stand plaats had opgestreken. De pakhuisknecht ontken de zulks. Dit geld had hij verdiend met het aan zetten van een reserveband. Het kwam echter door de behandeling der zaak vrijwel vast te staan, dat niet de verantwoordelijke persoon was geverbali seerd en werd Piet S. van alle rechtsvervolging ontslagen. Ter beteugeling van ongelimiteerdz arbeidslust. De aannemer Joh. H. die even te voren ter zake een gepleegd arbeidsdelict had terecht gestaan, moest zich thans weer verantwoorden wegens an dere overtreding dier wet, het op 19. 20 21 22 en 23 Augustus doen arbeiden door 3 arbeiders in een langeren arbeidstijd namelijk 9.5 uur, dan door de wet was toegestaan. De heer H. erkende zulks, doch beweerde door zijn principaal, den heer Smit ten wiens behoeve hij een nieuwe woning bouwde, die voor het gure jaargetijde gereed moest zijn, daartoe moreel te zijn gedwongen. Een der arbeiders als ge tuige gehoord verklaarde op verzoek van den op drachtgever, den heer Smit, bereid te zijn geweest overwerk te verrichten. Zoowel kantonrechter als ambtenaar roemden als om strijd dien tegenwoor dig zoo zeldzaam voorkomende arbeidslust en be treurden het, dat deze zoo weinig door de wet wordt aangemoedigd. De aannemer was echter de man, die het gelag moest betalen en hij werd dan ook veroordeeld tot 15 maal ƒ2.50 boete of 15 maal 1 dag hechtenis. Geheel met den verbalisant in de contramine De 45-jarige Amsterdamsche koopman Joh. P., zou volgens de dagvaarding in de wateren des pol ders te Noordscharwoude hebben gevischt zonder daartoe vergunning te hebben bekomen. De delin quent in een groote auto gearriveerd ontkende echter deze ten laste legging pertinent. Hij had zijn hengel niet in het water doch naast zich ligge», terwijl hij zelf bezig was door consumptie van brood en fruit den inwendigen mensch te verster ken. Volgens den verbalisant Vrieling had ver dachte echter wel degelijk gevischt adoch zijn snoer uit het water opeghaald bij nadering van den ver balisant. Voorts had verdachte een zeer onhebbelij ke houding aangenomen en zich met kracht verzet tegen de inbeslagname van den hengel. Ook in Amsterdam had P. toen de politie hem wenschte te hooren geweigerd zijn naam op te geven. De kan tonrechter bracht P. dit alles onder het oog en gaf als zijn meening te kennen dat een dergelijk optreden, indien dit juist was, hem niet voordee- lig zou zijn. Voorts werd de verdere behandeling geschorst tot a.s. week ten einde den verbalisant Frieling te hooren. Verdachte P. zal dan ook een tweetal getuigen a decharge medebrengen, zoodat weer een geanimeerde bijeenkomst te wachten is. Een te Noord Bakkum, gemeente Castricum woon achtig tuindersknecht, de 25-jarige Willem K., ver scheen als verdachte omdat hij op 23 Juli aan den adj. commies van den arbeidsraad W. van de Vall te Alkmaar desgevraagd niet had kunnen toonen 'n rentekaart. De heer K. gaf zulks toe, doch nam ove rigens de gewichtige zaak niet heel serieus op. Hij wenschte niet te plakken, aangezien hij daar in dividueel niet het minste voordeel in zag. Hij had dus aan alle verdere moeilijkheden radicaal een einde gemaakt door de kaart aan de administratie terug te zenden. De kantonrechter kon evenwel met deze oplossing van het conflict geen genoegen ne men en derhalve werd de onwillige tuinder veroor deeld tot 8 boete of 8 dagen. Een drukke kermisnacht in café Kraakman. In den nacht van 23 September ter gelegenheid van de kermis te Limmen, gedroeg in het café van den heer W. Kraakman aldaar, een der aanwezigen de 30-jarige gehuwde tuindersknecht Gerrit H., zich zoo onrustig, dat hij als gevolg van de ver oorzaakte ongeregeldheden heden terecht moest staan ter zake het in staat van dronkenschap de orde verstoren. De ambtenaar had in deze zaak als getuige a decharge opgeroepen den heer Kraakman en diens echtgenoote en de verdachte had zelf twee vrienden, Zonneveld en Spaans, die in zijn voor deel konden verklaren, als getuigen a decharge medegebracht. Overeenkomstig mej. ■Kraakman-Winder van ver dachte ondervonden had was deze kwaad geworden omdat zij in het door hem bestelde bier te weinig suiker had gemengd. Verdachte, die in opgewonden toestand verkeerde, had toen met het glaasje naar het buffet geworpen en reeds ter directe consump tie gereed staande borreltjes op de buffettoonbank omgeworpen, waardoor niet alleen schade werd toe gebracht doch ook het edele Schiedammer nat nut teloos werd vermorst. Verdachte ontkende dit alles. Juffrouw Kraakman had eerst betaling van het bestelde verlangd en gezegd: als je niet eerst betaal, krijg je niets. Dit weinig toeschietelijk optreden werkte ongunstig op de stemming van verdachte, die toen in zijn drift een glaasje zoo hardhandig verzette, dat het brak. Meer was er niet gebeurd. Verdachte ont kende dlrönken te zijn geweest en hij is zonder eeni ge verdere opschudding met zijn vrouw en eenige kennissen vertrokken om een ander café op te zoeken. Hij heeft later aan Kraakman gepresen teerd om de schade te vergoeden. De caféhouder Kraakman heeft feitelijk, omdat hij bij de deur stond alleen maar gezien, dat Gerrit H. een flesch- je naar een electrisch lampje aan den zolder wierp Wegens toegebrachte schade aan glaswerk en ver morste consumptie wenschte Kraakman nu 10 te reclameeren. Hij zou deze zaak niet hebben doorgezet doch verdachte had gezegd er dan wel 2 jaar voor over te hebben, en dat wilde Kraakman, die zich niet liet intimideeren, nu wel eens afwachten. De twee getuigen a decharge Zonneveld en Spaans onthulden zich eensklaps als principieele eedswei geraars en wenschten te volstaan met de belofte. Het bleek echter dat de heeren deze bezwaren, ont leend aan den Godsdienst alleen wilden aanwenden om moeilijkheden met de justitie te vermijden. Toen hen werd duidelijk gemaakt dat ook een be lofte "evenveel bindende kracht had om de waar heid te zeggen en niets dan de waarheid, verdwe nen hun principieele bedenkingen even snel als zij waren opgekomen en verklaarden deze beide ge tuigen, dat verdachte niet dronken was en zij niet hadden gezien dat hij met een glaasje wierp naar het buffet. De kantonrechter wenschte echter de behandeling niet verder voort te zetten, doch schorste de zaak tot a.s. week teneinde alsnog de dienstbode Anna Wester en Brigadier de Koek koek als getuigen te hooren. Zijn licht stond onder de korenmaat. De 24-jarige heer N. J. H., wonende te Alkmaar en beoefenaar der rijwielsport, bewoog zich in den avond van 2 October op zijn twee wieier zonder te bemerken dat zijn onmisbare electrische lan taarn was gedoofd. Toen een agent van politie zijn aandacht hierop vestigde was het natuurlijk al te laat om de fout te herstellen en veroordee ling tot ƒ4 boete of 4 dagen het treurige gevolg. Vrachtauto-chauffeurs, weest gewaarschuwd. De heer Jan N., een 35-jarig chauffeur van een vrachtauto, wonende te de Rijp stond terecht om dat hij op 16 September aldaar op een smallen verkeersweg had gereden met een vrachtauto zoo hoog, breed uitstekend en onzeker beladen met pakken stroo, dat deze waggelende bovenlast de veiligheid van het verkeer bedreigde en wielrijders gedwongen waren af te stappen. Verdachte ontken de al deze feiten en beweerde alleen een tak van 'n boom te hebben afgereden. Alle andere ongerechtig heden wilde hij blijkbaar toeschrijven aan de fan tasie van den hem niet sympathieken verbalisant. De ambtenaar hield zich echter aan het ambts- eedig proces verbaal, gewaagde van vrachtautola dingen ,hoog als wolkenkrabbers en vorderde ƒ15 boete of 15 dagen. Ook de kantonrechter oefende scherpe critiek op dergelijke gevaar veroorzakende ladingen en veroordeelde Jan N. conform de ge- eischte straf. Deze heer ging niet accoord met de oproeping. Een inwoner van het Zand gem. Zijpe bij de brug stond bekend als Cornelis Johannes, bevond zich op 26 October te Alkmaar en geraakte daar in moeilijkheden met den adj. inspecteur van poli tie, die termen meende te hebben hem te calangee ren, omdat hij met zijn auto een verboden stand plaats innam. Voorts sprak de politieman zijn twij fel uit omtrent de juistheid van den opgegeven naam en nam hij den minder aangenaam verras te automobilist mede teneinde deze opgave nader te verifieeren. De naam werd echter juist bevon den en proces verbaal opgemaakt. De heer J. echter thans terecht staande ontkende ten stelligste dat zijn auto onbeheerd zou zjjn ge weest daar een zijner medepassagiers zich steeds om en bij den wagen had opgehouden.Waar alsnu de telastelegging werd weersproken, werd aanhou ding ten einde den verbalisant te hooren noodig geacht en zal de zaak a.s. week met frisschen moed worden voortgezet. Ook de verdachte zal eenige gtuigen medebren gen. dus dat belooft weer goed te worden. SPORT EN WEDSTRIJDEN D. SL Programma Zondag 3 November. Adam 2 uur:: R.O.A. 1D'.T.S. 1 Oudkarspel 1 uur: D.T.S. aVrone a. Oudkarspel 2 uur: D.T.S- 2Andijk. Programma 10 November. Andijk 2 uur: Andijk 1D.T.S. 2. Sehagen 2 uur: Schagen 3D.T.S- 3. Oudkarspel 1 uurD .T.S- aHeiloo a.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4