xttpttw pf Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 132 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1929 38e Jaargang HHp»' tinna I H KH7FB - BeJicteiH It. M Bureel Hnordscharwpude. StemmingsbeeldGroentenland Nieuwstijdingen LANGE DIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 'tls nu volop kooloogst, de winterkool wordt in de schuren geborgen. Overal is men nu in Groentenland volop aan den gang. alle handen reppen zich, 't gewas op veilige plaatsen te bergen. Er komt wat los, 'tis enorm. Voor klein veer tien dagen was ik ter laadplaats te Noordschar- woude. Daar komt 'n convooi, zei me een koop man, inplaats dat er een vertrekt, 'k Begreep hem niet, waarop deze verklaring volgde: in de laatste dagen arriveert hier dagelijks een con vooi van 1015 wagons, beladen met bewaar- kool. Zie,, daar staat 'n heele rits wagens, alle maal vol, die straks ontladen worden. Die kool komt uit de polders. Nu zinkt de hoeveelheid, die per wagon aan komt, in 't niet tegenover het quantum, dat per schuit van elders naar Langendijk wordt ver voerd. We behoeven ons m.i. allerminst bezorgd te maken over. een "te geringen voorraad stapel- producten, geloof maar vrij, dat Langendijk of wilt ge Noord-Holland, er dik in komen te zitten. Nu zijn er niet weinigen, die 'm plat gezegd knij pen. Al dat goed; de polderkool redeneeren ze zal de prijs niet! weinig drukken. Geen zorg voor den tijd, zou ik geneigd zijn te zeggen. Ze ker, er kan een te veel wezén, maar wie kan zeg gen, wanneer er te veel is? In 't rampjaar 1922 —1923 was het waarlijk de groote voorraad niet, die als oorzaak van de bitter slechte financieele resultaten kon worden aangemerkt. Later zijn voorraden geteld, twee, drie, zelfs eens viermaal zoo groot als dat jaar, en in die jaren was de prijs per ton veel en veel beter. Wat wel een zaak van beteekenis is? Dat straks 't artikel kool, ook van goede kwaliteit en in voldoende hoeveelheden aan de markten wordt aangevoerd. jMet bepaalde instemming las ik dan ook een opmerking van „JO" uit Noord- scharwoude in 't laatste nummer van de „Tuin derij"; genoemde bekende veilingsman wekt nu reeds op en dringt er op aan,'de markten in December behoorlijk te voorzien. Nu de kool straks zal zijn geborgen, vraagt ook de koolbewaring weer de aandacht. Waarschijnlijk zal het mijn lezers interesseeren, dat er op 't gebied van groenten-bewaring, te Wageningen uitgebreide proeven zijn genomen, 'tls al weer een paar jaar geleden, dat er in onze provinciale pers een "berichtje de ronde deed, dat naar ik meen "in de omgeving van Obdam een tuinbouwer er in geslaagd was, kool op een wei nig kostbare manier voor bederf te vrijwaren. Die tuinbouwer zou de kool in een chemische vloeistof onderdompelen, en uit het bad verwijderd, zou zich om het koolexemplaar een ondoordringbaar vlies ontwikkelen. |M|en maakte van de uitvin ding eenige ophef, sommigen hechtten er geloof aan en weer anderen stonden er zeer sceptisch tegenover. Men hoorde sinds niets meer van het geval. Die zaak sclieen mislukt. Toch schijnt men te Wageningen voor het idee te hebben gevoeld, althans is een dame belast met proefnemingen. Dtezer dagen las ik in de „Maasbode" een zeer lezenswaardig artikel over de nieuwe conservee- ringsmethode, naar aanleiding van een pas door Wageningen verspreide brochure, geschreven dooi de proefneemster. Afgaande op hetgeen de Maas bode over 't geval publiceert, schijnt de proefne ming te Wageningen geslaagd te zijn, en is het inderdaad dan mogelijk gebleken, door „bevrie zing" groenten geruimen tijd te bewaren. Een vraag blijft het m.i. nog, of de methode in t groot b.v. op kool kan worden toegepast, tls meermalen voorgekomen, dat proeven in een labo ratorium slaagden, maar dat de methode in t groot niet kon worden toegepast. In dat opzicht is wel eenige voorzichtigheid geboden. In de brochure moet ook staan, dat de nieuw ste conserveermethode van groot financieel be lang is te achten. Do schrijfster-proefneemster toch stelt zich voor, dat men daardoor toch m staat zal zijn, een overvoerde markt tijdelijk te ontlasten. Slechts dat deel, dat een behoorlijken prijs kan opbrengen, kan men verkoopen, zakt de prijs beneden een bepaalden limiet, dan neemt men eenvoudig de rest van de markt, gaat tot „bevliezing" van het daartoe zich leenend pro duct over en wacht betere dagen af. Dus zou de vinding een prijsbewarende werking- kunnen uitoefenen. Nu zijn er reeds schrijvers ge weest, die deze verwachte en door de schrijfster gewenschte uitwerking der nieuwe vinding ten eenenmale verwerpelijk achten. Ja, één was er, die reeds sprak van een permanent te veel, als gevolg van de vondst. 'En zet daar dan een heele boom over op. We kunnen m.i. voorloopig de zaak doodkalm afwachten. Veel invloed zie ik er voorloopig niet van uitgaan. Werkt de methode economisch, d.w.z. is er voordeel mee te behalen, dan vindt zij stellig toe passing. En is dit het geval, welnu dan verzet ten we voor de zooveelste maal de bakens. M;ee moeten we toch; aan onze theorietjes stoort zich het productie-proces 'n bitter beetje. Komt er een te veel, dan, krimpt straks da productie van zelf wel in. Overigens een inte ressant onderwerp. Met belangstelling pleeg ik steeds de rappor ten te lezen, ingezonde ndoor de rijks tuin- en landbouwconsulenten in den vreemde gestatio neerd, welke rapporten men vindt afgedrukt in het officieele orgaan „Handelsberichten". Inzon derheid van belang zijn de gegevens van den voormaligen directeur van het Uitvoer-Cpntröle- Bureau, ir. Peters, thans rijkslandbouwconsulent te Washington. Waarschijnlijk dankt de heer Peters zijn juiste kijk op 't geen ons in Holland interesseert, aan zijn vroegere werkkring. Zoo bevatte b.v. een zijner laatste rapporten interes sante gegevens over den uien- en kooloogst in Amerika. Om het belang dezer gegevens laat ik ze in hun geheel volgen. Oogstvooruitzichtcn. UIEN. Volgens het laatste officieele rap port, gebaseerd op den toestand op 1 October j.l. wondt de oogst van uien in de noordelijke, z.g. late staten op 18.776.000 hashels. Behalve in de staten Californië, New-York en Massachusetts kwam er weinig of geen verandering in de oogst- vooruitzichten sedert 1 September j.l. In) de noor delijke districten van Californië is de opbrengst geringer dan aanvankelijk verwacht werd, tenge volge van het feit dat de uien kleiner van stuk zijn. In New-York en Massachusetts zijn de op brengsten grooter dan in het begin van het seizoen verwacht werd. De volgende schatting met mien beteelde opper vlakte en de vermoedelijke opbrengst, volgens den toestand op 1 '{October j.l. worden aangegeven in onderstaande tabel: Indiana Massachusetts Michigan New York Ohio Oppervlakte '(H.A.) 1928 1929 3404 3360 1400 1092 '1808 2000 2332 3124 2620 3376 Totale opbrengst s (H L.) 1928 1929 717.700 852.600 294.000 367.850 435.050 623.000 449.0501.251.950 311.850 803.600 4.471.250 6.571.600 het Amerikaansche in de verschillende vermelden, dat de goed tot zeer Zestien Staten 1.9088 2.1948 De vertegenwoordigers van Departement van Landbouw hierboven genoemde staten kwaliteit der uien in het alj goed is. KiOOL- Volgens het laatste officieele rap port, gebaseerd op den toestand per 1 October j.l., wordt een productie van Deensche witte kool verwacht van 278.900 ton. Beteelde oppervlakte en verwachte opbrengst van Deensche witte kool in de zeven voornaam ste koolstaten worden aangegeven in onderstaan de tabel Opbrengst (H.A.) Opbrengst (ton) 1928 1929 Colorado 720 760 26.300 Michigan 140 144 3.000 Minnesota 636 660 16.100 New York 7.668 7.800 134.200 Ohio 172 172 3.000 Pennsylvania 180 180 3.200 Wisconsin 2.700 3.460 72.200 1929 verwach ting. 22.800 2.900 3.500 3.100 Totaal 12.216 13.172 zoö.uw xo.™ (Mededeeling van den 'Rijkslandbouwconsulent ir. A. H. Peters te Washington D1. O.) Afgaande op bovengenoemde cijfers lijkt de conclusie niet ongerijmd, dat er voor export van uien naar Amerika niet veel hoop bestaat. Beter staat de kans voor kool. Daar bij de heden gehouden verkiezing evenveel candidaten werden gesteld als er plaatsen te vervul len waren, behoeft in het District der Kamer geen stemming plaats te vinden. De thans gekozen candidaten zijn de volgende: Afdeeling grootbedrijf: J Blaauboer, Schagen; G. Grondsma, Alkmaar M. A. Kolster den Helder; J. Valkering Tz. Limmen. Afdeeling kleinbedrijf: J. Hoogland, Broek op Langendijk; B. G. G. König, Schagenj G. Nobel Winkel; J. Ringers Faillissementen in Nederland. OPGEGEVEN DOOR VAN DER GRAAF Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties.) KINDERVERLAMMING. Te Assen is een geval van kinderverlamming ge constateerd. Het kind is naar de barakken overge bracht. Een tweede geval is in obeservatie. Te Roermond heeft zich gisteren een geval van kinderverlamming voorgedaan met doodelijken af loop. Roermond's bewaarscholen gesloten. Te Roermond heeft hedenmorgen op aandrang van den schoolarts de overheid de bewaarscholen gesloten in verband met de heerschende kinderver lamming. BESMETTELIJKE ZIEKTE, In de gemeente Beek (L.) zijn vijf gevallen (in verschillende huishoudens) van diphteritus gecon stateerd. ALASTRIM. In de week van 27 October tot en met 2 November werd afgeleverd do..r de entstof inrichting te Am sterdam koepokstof voor 7663 personen, door de entstofinrichting te Rotterdam koepokstof voor 1662 personen door de entstof inrichting te Gronin gen koepokstof voor 318 personen. Totaal voor 9643 UITGESPROKEN: 4 Nov. S. P. van der Linden, koopman Vlissingen, Re. mr. A. van der Hoop, Cur. mr. Anne Bollo, Mid delburg; de Handelsvennootschap onder de fir ma Maison d'Instruments de Musique, Amsterdam, Witte de Wihstraat 7 en hare individueele leden M. P. Stoel, Witte de Withstraat 7 Amsterdam en E. J. H. Stoel, wonende te Kaapstad, Rc. mr. Th. L van Berkel, Cur. mr. J. Ph. van Erk, Amsterdam, Heerengracht 453. 4 Nov. W. Brunnott, koopman Amsterdam, Rijnstraat 103, Rc. mr. Th. L. van Berc kei Cur. mr. W. J. P. de Lille Hogerwaard, Amster dam, Weteringschans 124; 4 Nov. G. Puinbroek, caféhouder Amsterdam, Heerengracht 234, Rc. mr. Th. L. va nBerckel, Cur. mr. de Lille Hogerwaard, Amsterdam, Weteringschans 124. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. Zondagmorgen werd te Egmond Binnen door een zwager van den heer A. van der Park, wonende te 't Woud onder die gemeente, bij den rijksveld wachter aangifte gedaan dat de heer van der Park, toen hij Zaterdagavond ongeveer 10 uur op den eenzamen en donkeren weg tusschen Alkmaar en Egmond reed, even voorbij den molen is aange vallen door drie mannen, die hem beroofd hebben van een portemonnaie met 500 benevens van door verschillende firma's afgegeven cheque's tot een bedrag van 6000. De beroofde was daarvan zelf zoo onder den in druk dat hij ook zelf geen aangifte kon doen. Hij lag in een toestand van zenuwoverspanning te bed en verklaarde bij een verhoor door den rijks veldwachter, dat de roovers, die geen woord ge sproken hadden, onmiddellijk na de berooving op hun rijwielen stapten en haastig wegreden. Zij zou den de petten diep in de oogen hebben getrokken en gabardine regenjassen gedragen hebben. Na de aanranding is de heer van der Park loopende huis waarts gegaan waar hij laat in den avond in zeer overspannen toestand aankwam. De burgemeester van Egmond Binnen het onmid dellij k de betrokken firma's en de banken te Alk maar waarschuwen. Het is de politie niet gelukt iemand te vinden die Zaterdagavond op bedoelden weg de drie mannen gezien heeft. Slechts een jongen verklaard, dat hij ter plaatse waar de heer van der Park overvallen werd, omstreeks dien tijd een auto heeft gezien, die met gedempte lichten geruimen tijd aan den kant van den weg gestaan had. Volgens zijnv erklaring is de heer van der Park om kwart over negen uit Haarlem te Alkmaar aan gekomen en heeft hij zich daarna onmiddellijk per rijwiel naar Egmond begeven. Er komen even wel slechts om 8.18 en om 10.15 treinen uit Haarlem aan, zoodat het waarschijnlijk is dat de beroofde zich eerst ergens anders zou hebben opgehouden. Bovendien is een verschil va nruim ƒ4000 in de door hem opgegeven cheque-bedragen gebleken. - De beroofde was ongeveer anderhalf jaar gele den boerenknecht en sinds kort handelaar in bloem bollen. EEN GECOMPLICEERDE BOTSING. Dinsdagavond omstreeqs zes uur reed op den Brandenburgerweg te De Bilt een personenauto eerst tegen een met een paard bespannen wagen aan daarna botste de auto tegen een ijzeren hek dat omver werd geworpen en vervolgens tegen een muur aan van een langs den weg staand huis. De muur werd ontzet, binnenshuis viel een spiegel in scherven. Het paard werd zoodanig verwond, dat het ter plaatse onmiddellijk moest worden afge maakt. De bestuurder van den wagen werd licht gewond. In de auto zaten twee monteurs die na n repaartie de autcf terug brachten, Beide monteurs kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij De auto werd zwaar beschadigd. In de maanden October 1928 en 1929 werden de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie in richtingen verstrekt: Amsterdam October 1928 11.097 personen, 1929 238.040 personen; Rotterdam October 1928 843 per sonen, 1929 89.448 personen; Groningen October '28 244 personen 1929 29.510 personen. Totaal October 1928 voor 12.184 personen, 1929 voor 365.998 per- In de week van 27 October tot en met 2 Novem ber zijn te Rotterdam 2 gevallen voorgekomen. In Delft werden in genoemde week geen gevallen meer waargenomen. De ziekte breidt zich uit in 's-Gra- venhage, waar 10 gevallen werden waargenomen. Verder kwamen in genoemde week voor te Be verwijk 1 geval en te Rijswijk Z.H. 1 geval. HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-COMPLEX TE AMSTERDAM. Het „Hbld." verneemt dat door het Dag. Ge meentebestuur met de N.V. „Galerij-Mij." en met de naaml. vennootschap „Het Paleis voor Volksvlijt de voorloopige acten zijn gepasseerd voor het aan- koopen van grond en opstallen van het geheele complex. Terreinen en opstallen van de Galerij-Mij zullen volgens de voordracht worden gekocht voor een som van ƒ1.350.000. De winkelgalerij en per- ceelen in het Oost- en Westeinde, brengen jaar lijks een zeer belangrijke som aan huren op, dat alles blijft in denzelfden toestand 'tot over de be stemming van den grond door den raad is beslist. Het terrein van het Paleis vqpr Volksvlijt wordt voor ƒ1.450.000 gekocht. Het desbetreffende voorstel van B. en W. rept niet van den aard van de bebouwing van het groo te complex. Dat komt later aan de orde en waar schijnlijk eerst dan, als de Paleis-Raadhuis-kwestie niet meer tot de aanhangige vraagstukken be hoort. tem nrt^jk DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. ƒ27.000 gevonden. De justitie tast nog steeds in het duister aan gaande de vraag wat de drijfveer is geweest van den verdachte Kromhout van der Meer bij den gru- welijken moord op de 72-jarige mevrouw Oden, die zooals bekend, in haar woning aan het Beauiden- hout van het leven werd beroofd. De politie meende een aanwijzing voor het mo tief van den moord te hebben in een door verdach te geschreven brief, doch met den naam Blom on derteekend, waarin aan mevrouw Odem werd ver zocht een tekort, dat bedoelde Blom, een achter neef der oude dame, bij de firma Hus had, te wil len aanzuiveren. De vertegenwoordiger der firma Hus zou volgens den brief met mevrouw Odem over het tekort komen spreken. Als vertegenwoor diger verscheen toen Kromhout van der Meer. Uit dat feit zou, naar dp „H. Crt." verneemt, de jus titie als motief voor den moord afpersing willen ^Echter wordt er ook rekening mede gehouden, dat het motief voor den moord uitsluitend roof zou kunnen zijn. Deze veronderstelling vindt haar grond in het feit, dat bij het ingestelde justitioneele onderzoek is gebleken, dat mevrouw Odem, die slechts het vruchtgebruik van het kapitaal van wij len haar echtgenoot had, in tegenstelling met de verwachting een zeer groot bedrag aan baar geld in huis had. Naar het blad verder vernam vond de notaris, die direct na het vreeselijk gebeuren een inventa rislijst van het moordhuis opmaakte, in alle moge lijke kasten en laden een bedrag van totaal 27.000 gulden aan contanten dat de oude dame blijkbaar van de aan haar uitgekeerde gelden had weten over te sparen. Ingeval aangetoond kan worden, dat de aanwe zigheid van dit vele geld, hetzij via Blom, hetzij op andere wijze aan Kromhout van der Meer bekend is geweest, dan zou dit voor hem een zeer bezwaren de omstandigheid vormen. Zijn voornemen tot roof zou dan alleen verhin derd zijn door de omstandigheid dat Fientje Hol- stein, de huishoudster ontijdig tusschenbeide kwam Het justitioneel onderzoek duurt nog steeds on afgebroken voort. Verdachte blijft voorloojiig hard nekkig ontkennen, schuldig te zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1