Algemeen Overzicht Nieuwstijdingen Pluimveeteelt 5 November. Den 31en October j.l. heeft de Eerste Kamer het Suikerwetje-initiatief-ontwerp van. de hee- ren v. d. Heuvel c.s., ter aarde besteld, zooals algemeen werd verwacht. Het geschiedde met '29 tegen 18 stemmen. De heer v. d. Heuvel, de anti-revolutionaire afgevaardigde, heeft het oni werp namens de Tweede Kamer in den Senaat verdedigd en dat met geestdrift, schoon de door hem'bijgebrachte argumenten nu juist niet zeer klemmend werden geoordeeld. D'e uitvoerige dis cussies, op 30 October in de Eerste Kamer over het ontwerp-v. d. Heuvel gevoerd, waren vrijwel een herhaling van die, welke in het Lagerhuis over dit initiatief-ontwerp zijn gehoord. De be strijders maakten natuurlijk gretiglijk gebruik van de omstandigheid, dat de Regeering den dag te voren een wetsontwerp had ingediend tot ver laging van de suiker-accijns door middel van op heffing der leenings-opcenten op die accijns. Deze verlaging gaat in de richting van het ontwerp- v. d. Heuvel, maar voor de anti-protectionisten heeft 't niet de verschrikking van bescherming en is dus voor hen een veel betere weg in de hier- gewenschte richting. Z.ooals gemeld, het initiatief-ontwerp is door de verwerping in de Eerste Kamer van de parle mentaire vlakte verdwenen. Het kan slechts in zoover invloed hebben gehad op den omvang der bieten-cultuur, dat sommigen zich van vermin derde uitzaai hebben laten terughouden door de verwachting ,dat het voorstel wel door de Eier- ste Kamer zou worden aangenomen. Dat dus in derdaad voor den oogst van dit jaar een opbrengst der suiker van f 17 per 100 Kg. verzekerd zou zijn door een productiepremie van hoogstens f 1.50 per 100 Kg., indien de wereldprijs. beneden f 17 is, en voor zoo ver 'de f 17 ware te bereiken door het maximum der premie van f 1.50. Dat de heer v. d. Heuvel bij zijn verdediging deed uitkomen, hoe men wel vertrouwd had, dat de Senaat zich ook' in deze „bon prince" zou too- nen, was misschien niet zeer tactisch! De Eerste Kamer komt in den avond van 12 November a.s. terug- Zooals men weet, vangt voor de Tweede Kamer op Dinsdag 5 November de groote zware wintercampagne aan. Te begin nen met het groot politiek debat. Het was in de afgeloopen week een periode Van. zomer-naargeestige tijdingen over Beurs-paniek, „krach" van financieele ondernemingen in bin nen- en buitenland, wonderwel overeenstemmend met de gure, regenachtig-triéstige herfst-atmos- feer, dewelke zelfs den braven Sint moet terug schrikken van zijn groote, jaarlijksche reis naar het „nevelige Noorden", waar Sinterklaas toch ook-thans met spanning wordt verwacht, on danks alle misère van het oogenblik, ten die hij stellig zal ondernemen. Het iMemorie van Antwoord op Hoofdstuk I (Algemeene Beschouwingen) der Eijksbegrooting voor 1930 is verschenen. Zij biedt niet heel veel „houvast". Laat het meeste over aan het debat, straks beginnend. Verduidelijkt, dat het extra parlementaire Kabinet, door mr. Ruys de Bee- renbrouck gevormd, zich voorstelt een bestier te voeren volgens de beginselen, door de Recht- sche partijen gehuldigd. Het „Rechtsche cachet" is dus door het ,Ministerie Ruys IV erkend. Van groote beteekenis mag worden geacht de indiening van het hierboven reeds aangeduide, ontwerp tot afschaffing der Opcenten Suiker accijns en verlaging van de verdedigingsbelasting. Door de vereeniging „Het Grondbezit" is tot de Tweede Kamer het verzoek gericht, de Pacht wet-ontwerpen (nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pacht-commissies) niet aan te nemen. Hier heeft men te doen met 'een der zeer- actueele onderwerpen, die zeker bij het groot- politiek debat zullen worden aangeroerd. iMinis- ter Verschuur heeft op een audiëntie de verte genwoordigers van den (Middenstand verduide lijkt, dat het nog een poosje zal duren voor dat het ontwerp-Winkelsluiting in werking zal zijn. ,Wijziging van het ontwerp-Drankwet, zoodat in niet-drankzaken wijn e.d. zal mogen worden ver kocht, zal Zi.Ekc. ernstig overwegen. Minister D;eckers heeft een commissie in het leven geroepen, welke Zi.Eïxc. van Defensie van advies zal dienen met betrekking tot de vraag der reorganisatie van den militairen Geneeskun digen Dienst. Dte opheffing der militaire hospi talen te 'sGravenhage en te Utrecht schijnt in de bedoeling te liggen. De heer Fruytier, gouverneur van Curacao, heeft, met den premier en den minister van Ko loniën na zijn komst in Patria verschillende be sprekingen gehouden. Volgens het „Vaderland" zou het vaststaan, dat ir. Fruytier niet meer naar Curasao zal terugkeeren. Van andere zijde wordt dit bericht voorbarig genoemd. Personalia: Prof. dr. O. Eykman, oud-hoog leeraar in de Geneeskunde te Utrecht, heeft den Nobelprijs ontvangen voor prestaties op het ge bied zijner wetenschap. Mr.J- P. A. iLaman de Vries treedt op 1 Januari a.s. af als secretaris generaal van het departement van Financiën. De heer H. A. Leenstra, het laatstelijk niet her kozen anti-revolutionaire Tweede Kamerlid, is benoemd tot burgemeester van Wijhe. Oud minister Westerveld is afgetreden als voorzitter van de A.V.R.O. 'Dr. Willem Mengelberg, on ze groote dirigent, heeft te Londen een over weldigend succes doorloofd. De zeer bekwa- me dirigent Joh. Brands zal den 17en November a.s. te Alkmaar ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum worden gehuldigd.Dp heer Henri Polak zal, als opvolger van dr. Wibaut, voorzit ter^ van het scheidsgerecht worden bij den Perso- neelraad der Nederlandsche Spoorwegen. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Deli- Maatschappij zijn de heer Herbert Cremer, direc teur en de heer Ei. S. Enthoven, geSeleg. commis saris ridder geworden in de Orde van den Ne derlandsche,n Leeuw. Tot leden van den Zui derzeeraad zijn benoemd: het Eerste Kamerlid J. N. Hendrix en het Tweede Kamerlid J. Mi- Krijger. De wed. Bresyn-Zuuren, te trecht, vierde haar '104en verjaardag. Zij is de oudste vrouw in Nederland. Uit de doodenlijst: A. v. d. Boon, oud-admini strateur dep. B. B. in Oost-Indië, 52 jaar, Den Haag. C'. A. van Waning, Kunstschilder, Den Haag. Prof. Henri E.vers, oud-hoogleeraar aan de T.Ki.S. op 74-jarigen leeftijd. Uit de oriminalia der afgeloopen week teeken ik aan, dat: de aanwijzingen tegen den tuinier die verdacht wordt van den moord op de 10-jarige Marietje van Os, te Rotterdam, steeds sterker worden. Sommige punten in dit uiterst-lugubere geval moeten nog worden opgehelderd. In de oude Oulemborgsche moordzaak doen zich telkens nieuwe vragen voor. Op last van den minister van Justitie is door dr. Hesselink een nieuw onderzoek aangevangen. Ook is een aanklacht ingediend. Verzekerd wordt, dat „het laatste bedrijf" in deze'justitieele „perkara" wel haast zal beginnen en men te langen leste de solutie zal bereiken. Te Utrecht is een Bankbediende aangehouden, die laatstelijk als kassier bij een Bank-instelling aldaar werkzaam was en die zich aan verduiste ring van f 11.000 zou hebben schuldig gemaakt. De „krach" der Prov. Bankvereeniging te 'sGravenhage heeft geleid tot beslag op de goe deren van een daar wonenden bankier, hoofd van de instelling, tegen wie een aanklacht wegens ver duistering werd ingediend. In hoever een en ander in verband staat met de „Beurskrach" van deze week geweldige daling van koersen welke o.a. leidde tot aanvrage van betaling-surseance door tot dusver als financieel krachtig bekende firma's zal nader moeten blijken. Uit de hoofdstad is een bankier (van Duitsch'e afkomst) verdwenen met de bestaande Noor derzon die in het politieblad is gesignaleerd. De man zou o.a. een paar ton verduisterd heb ben ten nadeele van een Oud-Indisch Gast in 'tHaag-j e. In de Haagsche Ripperdastraat pleeg de de gewezen echtgenoot van een vrouw, die sinds eenigen tijd met een anderen man samen leefde, moordaanslag op dezen door hem onbe geerde „derde", die doodelijk gewond werd. D|e dader werd gepakt. Voor de branden-serie der week zal ik naar de bladen verwijzen. Het relaas wordt voor een week-overzicht op den duur te eentonig. Eiene uit zondering zij gemaakt voor de verwoesting door het verterend element van het sanatorium ,jZonneweelde" te Santpoort, dat geheel in de asch werd gelegd. Slechts met groote moeite konden de er verblijf houdènde patiënten wor den gered. 1 Van de ongevallen vermeld ik, dat een 46- jarige wielrijder in de Haagsche Prinsestraat op laat avonduur door een auto werd overreden met doodelijk gevolg. Te Leersum stortte een 79-jarige man in een kelder, eveneens met nood- lottigen afloop. Bij Eilst is een 70-jarige man on der een auto verpletterd. Voor zoover noodig, vermeld ik ook hier: slechts „losse grepen" uit de massa der verkeers- en andere ongelukken. De oplossing in het cinema-conflict in Brabant en Limburg schijnt toch werkelijk te zijn be reikt. Partijen zijn tot elkaar gebracht en voor een deel dank zij Minister Ruys' bemiddeling zijn in het Zeiden des lands weer normale bioscoop-toestanden mogelijk geworden. Het oude Delft heeft met vreugde zijn 50.000sten inwoner geboekt. De kans schijnt te bestaan, dat de gemeente Amsterdam de terreinen van het door brand ver nielde Paleis voor Volksvlijt voor f 1.450.000 en de Galerij voor f 1.400.000 zal overnemen. Het derde postvliegtuig is „sain et sauf" te Schiphol teruggekeerd. Van de ringvormige zons verduistering, welke op Allerheiligen (1 Novem ber) plaats had, hebben maar weinig menschen •notitie genomen. Dte astronomen konden haar tamelijk goed volgen. Vacant is het burgemeesterschap van Veere, de eenmaal groote en bloeiende stad, thans geen duizend zielen bevattend. Desalniettemin en even wel nochtans, zou Vader Cats zeggen heb ben niet minder dan.... 200 gegadigden naar het ambt gesolliciteerd! In de Residentie is thans het Stadhuis-vraag stuk „brandend" geworden. Tegen het plan van B. en W. om het Alexanderveld voor het nieuwe aan te wijzen, worden de protesten dagelijks grooter. Men zal er wel weer tot uitstel van decisie komen. De alastrim (variola minor) schijnt zich in de Hofstad op vrij bedenkelijke wijze te verspreiden. Dte autoriteiten dringen met alle kracht op in enting aan. iOp '1 November j.l. was het tien jaar geleden, dat de Arbeidswet werd afgekondigd. Tien slotte: er zijn weet men zeer vergeet achtige menschen. Maar dat iemand zijn... kunst been door verstrooiing achterlaat, is toch wel een „comble"! Wie denkt, dat ik hier een „mop" verkoop, raadplege het jongste lijstje van voor werpen, in treinen abusievelijk achtergelaten. BUITBNLANDiSOH OVERZICHT. Na een crisis, die de geheele vorige week in beslag genomen heeft, is Tdrdieu er Zaterdag in geslaagd een kabinet samen te stellen. Gelijk uit de experimenten van zijn voorgangers, die minder gelukkig waren dan hij, reeds bleek te zullen moeten geschieden,' is inderdaad dit kabinet Tardieu in wezen niet veel anders dan een lich telijk gewijzigd kabinet Briand. De grootste ver andering is wel hierin gelegen dat de lijst der onderstaatssecretarissen buitengewoon sterk is uitgebreid, waarschijnlijk om al diegenen, die reeds lang op een ministerszetel hoopten, niet weer heelemaal te moeten teleurstellen. Het voor deel van deze uitbreiding moet echter niet onder schat worden; immers thans kunnen de ministers zich met een gerust hart en bijna uitsluitend bezig houden met de groote lijn der ministerieels ■werkzaamheden, terwijl het detailwerk aan de onderstaats-secretarissen kan worden overgelaten. Het kabinet-Tardieu was door de weigering van de socialistisch-radicale groep om haren deden toe te staan een portefeuille te aanvaarden, in zijn zoeken aan steun van de linkerzijde beperkt tot de groep van Loucheur en Laurent Eynac benevens de republikeinsch-socialistische partij, waartoe Briand en Nennessy behooren. Deze lei dende figuren vindt men dan ook in het nieuwe kabinet terug, terwijl het rechter centrum thans door Maginot en Pietri, als Ministers van Oorlog en Koloniën vertegenwoordigd is. Dit wat de samenstelling betreft va nhet kabinet, dat in zijn nieuwe gedaante Briand gelegenheid geeft zich geheel aan Buitenlandsche Zaken te wijden. Een kwetsbaar punt vormt natuurlijk de bezetting van Koloniën door den rechtschen Maginot, wien de socialisten in verband met de ontwapenings- propaganda wel niet zullen nalaten het leven zuur te maken. Verder valt er op dit oogenblik nog niet veel te zeggen over het algemeene pro gram der regeering. Hiermede moet gewaëht wor den tot de toestanden ietwat zekerder geworden zijn en zij zich geheel aan haar voornaamste taak, verlaging der belastingen zal kunnen wijden. ACHTERSTAND BIJ JUSTITIE. Het Kamerlid Boon heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Justitie: 1. Is het den minister bekend, dat in zaken- kringen ernstige ontstemming bestaat over het feit, dat talrijke aanvragers van Koninklijke be williging of 'van een ministerieele verklaring „van geen bezwaar" op statutenwijzigingen van naamlooze vennootschappen reeds een half jaar en langer vergeefs op antwoord wachten? 2. Is het den minister bekend dat dit ernstig bezwaar oplevert voor aanvragers, die bij een spoedige toepassing van de betrokken statuten wijzigingen groot belang hebben? 3. Is het den minister bekend, dat telefonisch contact met de ambtenaren van de afdeeling van het departement, waar deze aanvragen behandeld Worden, wordt geweigerd en persoonlijk bezoek wordt afgewezen onder mededeeling, dat belang hebbenden zich schriftelijke tot het departement kunnen wenden? 4. Is het den minister bekend, dat daarop gevolgde schriftelijke verzoeken om opheldering, ook van notarissen, reeds maanden lang onbeant woord blijven? 5. Is het juist, dat de sub 3 en 4 bedoelde houding en de sub 1 bedoelde vertraging een ge volg zijn van het feit, dat ten departemento groote achterstand is ontstaan in de afwerking van de sub 1 bedoelde aanvragen, die, zooals te verwachten was, in hooge mate zijn toegenomen in verhand met het inwerking treden van de nieu we wet op de naamlooze vennootschappen? 6. Is de minister bereid aan den onhoudbaren toestand een einde te maken en alsnog maatrege len te treffen zij het ook van tijdelijken aardj opdat een snelle beantwoording der aanvragen zal plaats vinden? 7. Tegen welken datum verwacht de minister dat de achterstand zal zijn ingehaald en hoeveel tijd zal daarna ongeveer verloopen tusschen aan vrage en beslissing? DlB GRUWELIJKE MISDAAÜi TE ROTTERDAM. Het onderzoek tegen den van kindermoord te Rotterdam verdachten Visser schijnt, naar de „Tel". verneemt, steeds meer resultaten op te leveren. Het door hem opgegeven alibi blijkt bijna punt voor punt te kunnen worden ontze nuwd. Het is de recherche thans gelukt den autobe stuurder op te sporen,, die Visser van Roermond af heeft vervoerd in de richting Sittard. Visser heeft na zijn aanhouding medegedeeld, met een vreemde auto van Roermond te zijn meegegaan naar Sittard. Deze verklaring diende om zijn alibi te staven en de rit zou dus op den moorddag plaats moeten hebben gehad. Toen is een oproep verschenen in de dagbla den, waarin dezen autobestuurder werd verzocht zich te melden. Het blijkt een zekere K. uit Ou- lemborg te zijn. Of deze V. heeft vervoerd op den door verdachte opgegeven datum is nog geenszins vastgesteld. Hoogstwaarschijnlijk echter is V. door die auto vervoerd eenige dagen vóór den te Rotterdam gepleegden moord, zoodat dan het door hem opgegeven alibi niet juist is. Bij de Roerbrug te Roermond schijnt V. in de auto te zijn gestapt. Zijn doel was, om! mede te gaan naar Sittard. In Linne, op eenige K.M, van Roermond gelegen, is hij echter op verzoek van den autobe stuurder uitgestapt en is hij te voet verder ge gaan. Waar toen het waarschijnlijk door hem ge bruikte rijwiel was, is nog niet komen vast te staan. Het is wel zeker, dat hijf den dag na den moord in een logement te Roermond heeft gelogeerd. Den daarop volgenden dag schijnt hij toen zijn reis verder naar het Zuiden te hebben voortgezet. EEN NOODLOTTIGE BRANDl Te Bolsward brak brand uit in het huis op de Groote Kampen, bewoond door A. D'. De brand zelf, die in de keuken uitbrak, was spoedig ge- Bluscht, maar in het vertrek waren 3 kinderen van 1, 2 ten 4 jaar. Dteze werden bewusteloos naar buiten gedragen. Ondanks alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit alleen bij het kind van 2 jaar gelukken. Deze op zich zelf niet veel beteekenende brand heeft dus twee menschenlevens gekost. Dte brand was ontstaan, doordat een kussen, dat op de kachel lag te drogen, vlam vatte, ter wijl de moeder afwezig was. BRANDEN. Kwart voor vier in den nacht brak brand uit bij den kruidenier Van'Dongen in de Hoofdstraat te Abcoude. Hoe het gekomen is, is nog niet op gehelderd. Van Dongen heeft zelf den brand ont dekt. Ongekleed is hij de straat opgeloopen, zoo hard mogelijk schreeuwende. Zijn bovenburen, het gezin Verweij, gingen ook ongekleed de straat op, alles achterlatende. Het vuur greep snel om zich heen. Naast dit perceel, op den hoek van Hoofd weg en Nieuweweg, is in een twee verdiepingen hoog gebouw gevestigd de rijwielzaak en autoga rage van den heer Van Calmhout, van welk perceel het vuur zich weldra meester had ge maakt. De auto's waren reeds uit de garage ge haald. Van het eene deel van dit huis zag men de vlammen doorslaan naar "het andere. Het werd de bevolking van Abcoude angstig te moede, vooral ook, omdat men wist, dat in de straat voor de deur een benzinetank lag. Uit voorzorg werd die plaats met een dikke laag zand bedekt. Daar men vreesde, dat nog meer huizen een prooi der vlammen zouden worden, werd hulp gevraagd aan Amsterdam. Intusschen was het perceel van Van Dongen geheel in elkaar gezakt. Ook de woningen en de rijwielzaak waren langzamerhand al een ruïne geworden. Door het ingrijpen van de hoofdstedelijke brandweer kon echter verdere uitbreiding worden voorkomen. Om half zes kon worden gezegd ,dat het vuur bedwongen was. Het verkeer door het dorp, dat aan den grooten weg ligt van Amsterdam naar Utrecht, was ge stremd. STAATSPEN8IONNEERING. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staats- pensionneering heeft tot bondsvoorzitter geko zen jhr. R de Muralt, oud-lid van de Eerste en van de Tweede Kamer. DE AClHTDAAG&OHE SPOORABONNEMENTEN. Volgens „Het Vaderl." zou er goede kans be staan, dat de achtdaagsche spoorabonnementen, tot dusver alleen des zomers te verkrijgen, het heele jaar verkrijgbaar zullen worden gesteld. AUTO' GESTOLEN. Zaterdagavond half acht heeft de koopman J. uit Hilligersberg zijn auto op slot, maar on beheerd ,laten staan op den hoek van de Korf- makersstraat en de Rozenermanzstraat te Rotter dam. Toen hij omstreeks half elf terug kwam, was de auto verdwenen. HET EIGEWICHT. In de „Bedrijfspliumveehouder" komt een inge zonden stuk voor van den heer Vermet te Tiel over dit onderwerp, waarin belangwekkende mededee- lingen worden gedaan. Reeds meerder malen heb ik in deze artikeltjes doen uitkomen, dat men in de kippenfokkerij de laatste jaren wel wat al te veel gezien heeft naar een hoog productiecijfer zonder te letten op de grootte van het ei. Waar zoowel het aantal eieren als het gewicht ervan niet door voeding maar door erfelijke factoren bepaald wordt, ligt het voor de hand, dat door te fokken van die hoenders die zoo wel in eigewicht als in aantal eiers uitblinken. De heer Vermet vindt het dan ook raadselachtig, hoe men op de legwedstrijden nog altijd maar alleen acht geeft op het groote productiecijfer terwijl aan het eigewicht geen aandacht geschonken wordt Zoo werd in Zevenhuizen als de allerbeste, be kroond een hoen, met een gemiddeld eigewicht van 51.6 gram, te Horst werd een met een gemid deld eigewicht van 53 gram als de beste gekwa lificeerd. Het is heel goed mogelijk, dat deze die ren een groot aantal eieren leggen, maar waar onze eieren toch voor het overgroote deel naar 't buitenland moeten, zal, wil men het afzetgebied daar behouden meer dan tot nog toe op het eige wicht gelet moeten worden. En zoo zal bijv. het minimumgewicht op de legwedstrijden niet op 50 gram in Februari mogen worden gehandhaafd. Dit is wel zeer noodig, wanneer we zien, dat in Juli op de legwedstrijden te Vlissingen en te Ze venhuizen geen enkele toom eieren legde van 61 gram of meer, Alleen die te Beekbergen maakte een gunstige uitzondering met 22 pet. der toornen, die het gemiddeld eigewicht van 61 gram niet kon bereiken. De heer Vermet doet dan mededeelingen van merk waardige waarnemingen, die hij bij zijn eigen kip pen heeft gedaan. De kippen legden hun eieren in series. Het meest merkwaardige is nog, dat een kip twee dagen achter elkaar een ei legt, en den derden dag rust. Het bleek hem nu ,dat het ei, na den rustdag gelegd des morgens werd gelegd en dat van den volgenden dag des middags. Het ge wicht van het morgenei varieerde van 61.5 gram tot 63 gram, dat van het middagei van 59.5 gram tot 61 gram. Hoe verder we in den tijd komen, hoe zwaarder het ei wordt, zoo zelfs, dat het morgen- ei 64 tot 65 gram woog en het middagei boven de 61 liep. Worden de series grooter dan wordt het verschil nog grooter. Zoo begon een kip een serie op 1 Augustus met een ei van 63.25 gram om op 26 Augustus te eindigen met een ei van 56.2 gram. Na twee dagen rust legde ze weer een ei met een ge wicht van 64.1 gram. Uit bovenstaande volgt wel, dat met een goed uitgevoerde valnestcontrole, waarbij het noteeren der eieren gepaard gaat met het wegen ervan, van zeer grooten invloed kan zijn op een verbetering van het eigewicht, waardoor niet anders dan een ruimer afzetgebied kan verkregen worden en de klachten, die thans reeds uit Engeland gehoord wor den, zullen verstommen. S.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3