N1E L W E Haarden Kachels ike Breijer's [Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier in den winter No. 133 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 38e Jaargang TOB NOOIT. Firma R. J. HOUWING Plaatselijk Nieuws Speciaal Corsetten - Magazijn Bloembollenveiling van de Lanpdijker Groentencentrale L4NGEBUKER (IURi\T DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentspr ij s per 3 maanden 1.15. Igm: firma I. II. KEIZER. - Redacteur I.KEIZER. - Bureel Hoordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. SCHOONHEID OM ONS HEEÏ* Er zijn altijd dus ook in dezen tijd apostelen geweest, die de eenvoud verkondigen. Een kamer met een houten stoel een houten tafel, met een bank om op te slapen, dat moet ons genoeg zijn. De ware schoonheid woont van binnen. En werd niet Christus geboren in een stal? Zeker! Maar Christus was Christus. Wij twijfelen niet of Hij de ware schoonheid in zich had. Maar wij, die nog maar onder aan de ladder staan, wij worden toch wel graag een beetje „ge holpen." Wij weten maar al te goed, dat de ware schoonheid soms verre van ons is. Als dan in ons de wil is schoonheid te zoeken, dan gaan we niet naar een kale kamer met een paar houten meubels. We weten wel zeker, dat we daar niet vinden zul len. We hopen eens in zoo'n kamer, in zoo'n stal binnen te kunnen treden met de schoonheid in ons de schoonheid die machtiger is dan omgeving en somberheid. Maar voorloopig moeten we die schoonheid nog aankweeken, hebben we mooie dingen in onze omgeving noodig om ons over te verheugen. Meestal komt de schoonheid onver wachts in ons leven. We staan plotseling tegen over een vredig landschap in de avondzon, tegen over een wonderlijk fijn gekleurde bloem. Een meesterlijk schilderij roept onze aandacht we drijven weg op de tonen van grootsche muziek. En de eens beleefde schoonheid blijft hangen in ons hart, ze schijnt ons soms te hebben verlaten, maar in onze beste oogenblikken merken we op eens, dat ze er nog is die schoonheid van het eens geziene mooie. Als het even mogelijk is, omring u dan met mooie dingen. Niet met wat anderen mooi vinden, maar met wat uzelf treft door zijn schoonheid. Het zul len niet eens altijd kostbaarheden zijn, die gij in uw naaste omgeving wenscht te hebben. Als lijn en kleur u maar aangenaam aandoen, dan kun nen het de „onnoozelste" kleinigheden zijn, die u met hun schoonheid vervullen. Wanneer gij dan opziet van uw werk, staan daar voor en om u de voorwerpen die u eens opgevallen zijn door hun schoonheid en waarvan gij dus een klein stukje in uzelf meedraagt. Ze zullen u dan steeds weer herinneren aan al het andere moois, dat ge in vo rige jaren gezien hebt. Zoo groeit de ware schoon heid in ons. De schoonheid van de wereld, van wat menschen hebben leeren maken we mogen haar niet versmaden. We moeten haar zoeken en dank baar aanvaarden als een middel om eens tot de ware schoonheid te komen. Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze Psycholo gische medewerker dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120 den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen geregld in dit blad behandeld worden. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. MIERT I IEL. 644 ALKMAAR Keuze uit pl.m. 100 modeBEen. ZUIDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van het Bestuur der af deeling Zuidscharwoude-Broek op Langendijk v. den Bond van Staatspensionneering, aan hetwelk de ledenvergadering de te voeren propagande had opgedragen, besloot dezen winter geen propaganda- uitvoeringen te geven. Men was van oordeel, dat bij de laatstgehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer, die nog zoo kort achter ons liggen, het staatspensioen dermate naar voren is gebracht, dat deze winter wel eens kon worden ovrgeslagen, te meer, waar men het van de politieke partijen heb ben moet, welke weer voor 4 jaar zijn ingehuurd, en waarvan de meerderheid zich tegen staatspen- sioen uitsprak. Het volgend jaar hoopt men weer met frisschen moed te beginnen, ofschoon het wel een hopeloos werk schijnt, zoolang de tegenwoordi ge scheidingslijn, de antithese, de politiek blijft be- heerschen. Mocht zich intusschen een ongezpchte gelegen heid voordoen, dan zal het Bestuur, die niet onbe nut laten voorbijgaan, om propaganda voor het pre- mievrij staatspensioen te voeren. Dt T* S. Programma voor Zondag a.s.: 2 uur Schagen: Di.T.S. 3ISchagen 3. 2 uur AndijkAndijk 1D.T.S- 2. 2 uur Uitgeest: Uitgeest 1D.T.S. 1. 1 uur Gudkarspel: D.T.S.^-Schagen a. Programma Zondag 17 November. 2 uur Oudkarspel: D.T.S. 1Neerlandia 1. 2 uur. BovenkarspelVitesse 1D;.T.S. 2. Algemeen Overzicht De Gulemborgsche moordzaak, anno 1923. Het plukje haar. Een anonieme brief. Het zoekraken van stukken. Het suikerwetje verworpen door de Eerste Kamer. Belastingverlaging, o.a. afschaf fing van de opcenten op den sui keraccijns. Wederzijdsche aanne melijkheid. D;e niet-toelating van Trotzky. Hebben en houden. Wat men al niet in trein of tram laat liggen. De moordzaak Giessen-Nieuwkerk heeft nu al eenigen tijd geleden veel gerucht gemaakt. Voor het groote publiek is thans (naar we meenen te mogen aannemen) deze zaak al weer wat op den achtergrond geraakt, sinds zij geleid had tot de bevrijding van de beide mannen, die indertijd veroordeeld waren. Na de hier bedoelde' zaak vragen thans weer andere in meerdere mate de aandacht. Daar is vooreerst nog de zaak betref fende de moord op den heer Lans, en dan de zaak van ietwat ouderen datum, n.l. die van den in December 1923 te Culemborg gepleegden moord. In de sinds het plegen van dien moord verloopen jaren is er over deze zaak heel wat te doen geweest, doch dat alles heeft niet tot het vinden van de(n) dader(s) geleid. Eenige dagen geleden werd van zekere zijde een, en ander betref fende een hernieuwde actie meegedeeld. „Het Volk" herin!nerde er o.a. aan dat in een der zak ken van een in verband met den in Culemborg gepleegden moord aangehouden persoon een pluk je haar van een oude vrouw werd gevonden, waaraan door den toenmaligen substituut-offi cier van Justitie weinig aandacht geschonken werd. De man, die het plukje haar vond, toen hij den aangehoudene fouilleerde, moet, volgens genoemd blad het plukje haar nog altijd zorg vuldig bewaard hebben. Door'een der verdedigers in de zaak Giessen-Nieuwkerk werd de aandacht gevestigd op het „verdwijnen" van eenige stuk ken uit het dossier. Naar „Het Volk" meldt zou inderdaad het „verdwijnen" van stukken wel meer voorkomen, o.a. in de Gulemborgsche moordzaak. De beide verdedigers van een tweetal van den Culemborgschen moord verdachte personen zou den, volgens genoemd blad tot de ontstellende ontdekking gekomen zijn, dat aan het moord- dossier een aantal belangrijke dingen ontbraken. Eie nder indertijd ontbrekende stukken zou weer teruggevonden zijn en thans weer in het bezit zijn van.de Justitie. In verband met de Gulem borgsche moordzaak kan verder gemeld worden, dat van hoogerhand een onderzoek gelast en in gesteld is naar een der zich in het dossier be vindende stukken, een anonieme brief. En zelfs al werd de schrijver van den anoniemen brief niet gevonden, dan zo ude justitie thans nog over eenige ernstige aanwijzingen in bepaalde richting beschikken. Tegen een drietal personen zijn naar we lezen, bezwarende feiten genoemd. Na. de publicatie van een en ander mag veilig worden aangenomen, dat de_ Culemborgsche moordzaak weer zoo ongeveer in het middelpunt der belangstelling is aangeland,misschien nog des te meer na de onlangs plaats gehad hebbende behandeling van de zaak Giessen-Nieuwkerk met den bekenden afloop. De Eierste Kamer heeft het „suikerwetje" een initiatiefontwerp, verworpen," waarmee dus de steun uit de schatkist voor de suikerindustrie, zooals die door den voorsteller van liet ontwerp werd bedoeld, van de baan is. De 'bietenverbou wers zijn dus op zichzelf aangewezen om uit de i moeilijkheden te geraken waarin zij mochten ge komen zijn. Nu is vlak voor de behandeling van het suikerwetje in de Eerste Kamer door den minister een ontwerp ingediend, beoogende de verlaging van den suikeraccijns. Dit wordt o.a. door sommigen beschouwd als'te zijn een der oor zaken, waardoor het suikerwetje er niet kwam. De minister van Financiën stelt zich voor over te gaan tot belastingverlaging. Deze be lastingverlaging omvat een vervroegde afschaf fing van de Verdedigingsbelasting 2 (die tot 1934 zou geheven worden) en af van.de twintig opeenten op den suikeraccijns, die indertijd ge heven werden ten bate van het Leeningfonds. Et zal voortaan, aldus de wenseh' van den minis ter niet meer zijn een Rijksinkomstenbelasting, waarvan het tarief opnieuw vastgesteld wordt. AVat betreft de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns mag aangenomen worden, dat deze het suikerverbruik en tevens dus ook de suikerindustrie ten goede zal komen. Door net ,JHbld." werd er indertijd al de aandacht op ge vestigd, dat de Belgische regeering met het oog op het steunen van de suikerindustrie voor een jaar afzag van het heffen van belasting op sui ker. Ook thans wordt door velen het wegnemen of verminderen van de belasting op suiker als „het" middel beschouwd om van overheidswege de in moeilijkheid verkeerende inlandsche sui kerindustrie te steunen. Reden, waarom al bij voorbaat betoogd werd, dat het suikerwetje moest worden verworpen. AVat, zooals we boven zeiden, inderdaad geschied is. Eir zijn menschen, hoeveel Ls ons niet bekend, die met het otog op het mild vloeien der rijksinkomsten van meening zijn, dat het wel tot nog verdere belastingverlaging als de bovengenoemde zou kunnen komen. Of zij, die deze meening zijn toegedaan, gelijk hebben is ons uit den I aard der zaak 'niet bekend. Dat wij Nederlanders allen iets zelfs heel veel voor belastingverlaging voelen, behoeft wel niet ge zegd te worden. Troosten we ons voorloopig met het spreekwoord: alle beetjes helpen en, waar met het kleine wordt aangevangen kan (mogelijk met het groote worden voortgegaan. Misschien moeten we ook al blij zijn, dat we zoo danig door de verschillende perioden met groote bezuinigingen gepaard gaande belastingverhoo- gingen zijn heengekomen, dat er tenminste weder om (zij het dan niet in die mate, als de belasting betaler wenschelijk acht) een belastingverlaging aan de orde komt. In de memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende de algemeene beschouwingen over de Rijks begrooting lezen we o.m. dat het streven van het huidige Kabinet gericht is op de zoo spoedig mogelijk totdstandkoming van een aannemelijke regeling met België. Maar, zooals gezegd wordt, moet de te treffen regeling weder zijds aanïiemelijk zijn en om het zoover te bren gen is betamelijk omzichtigheid geboden. Vermoe delijk zal het wel daarin zitten, dat die bevredi gende oplossing van de hangende geschillen zoo lang op zich liet en misschien nog laat wachten. Voor wederzijdsche aannemelijkheid van een rege ling komt soms heel wat kijken. In dezelfde me morie van Antwoord lezen we o.a. nog waarom de heer Trotzky, de welbekende figuur uit Sov jet-Rusland, niet in ons land werd toegelaten. Genoemde heer werd hier niet toegelaten omdat het indien hij eenmaal hier toegelaten was niet meer mogelijk' zou zijn geweest hem weer kwijt te raken, indien zijn tegenwoordigheid hier Iel. 526 T, Corsetten Corselets CTJ Buikbanden Rechthouders - Elastieken Kousen 1 Zwachtels en Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima (Depót PALTHE Almelo) de in trein of tram vergeten en daarna gevonden voorwerpen ook wel eens een kunstgebit is, zal wel niet iedereen wetèn. En dat iemand een kunstbeen vergeet, en dit zelfs bij het uitstap pen niet bemerkt, dat klinkt haast al te gek, tenzij men wil aannemen, dat het vergeten en gevonden kunstbeen door den vergetachtigen ei genaar niet bepaald als loopinstrument voor hem. zelf maar slechts als bagage werd medegevoerd, in welk geval wellicht een ander er vergeefs op heeft zitten wachten. O, die vergeetachtigheid. Door middel van een in dit nummer voorkomende advertentie worden de aangeslotenen bij het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland herinnerd aan hun verplichting tot het nemen van maatregelen teneinde bevriezing der watermeters en leidingen te voorkomen. In dit verband kunnen wij onzen lezers de vol gende wenken en informaties geven: Probeer elk jaar voor half November of de hoofdkraan de andere afsluitkranen en de aftap kraantjes goed werken. Bescherm elk jaar vóór half November zoo goed mogelijk de leidingen en watermeters, die kans loopen te bevriezen; hooi, stroo, oude dekens, zak ken. kranten, papier, e. d. zijn voor afdekking bruikbaar. Zorg echter, dat de hoofdkraan en de meter steeds gemakkelijk te bereiken zijn. Sluit en ledig bij het invallen van de vorst alle leidingvakken, welke overdag zouden kunnen be vriezen. Sluit en ledig tijdens de vorst des avonds zoo mogelijk de geheele leiding. Om een leiding te ledigen is het niet voldoende het aftapkraantje te openen; men moet alle tap kranen openzetten en de stortbakjes der privaten ledigen, om het toetreden van lucht te vergemak kelijken en te voorkomen, dat water in de leiding blijft staan. Bedenk, dat tijdens de vorst het Waterleidingbe drijf de handen vol heeft en U niet zoo vlug kan helpen als vóór het invallen van den winter. Het laten doorloopen van kranen, zgn. om bevrie zing te voorkomen, is verboden. Overtreding stelt eigenaar of verbruiker bloot aan boete-oplegging. Hulp bij het ontdooien van bevroren tuin- en binnen-leidingen wordt door de Waterleiding over het algemeen NIET verleend. Men richte zich hier voor tot een particulieren loodgieter of fitter. De kosten verbonden aan de herstelling van be vroren watermeters, worden door de Waterleiding steeds ten laste van den geabonneerde gebracht. op Vrijdag 8 November 1929 des morgens 10 uur in het veilingsgebouw. te lande tot bezwaren aanleiding gegeven mocht hebben. Eïi dat we hem niet meer zouden kun nen kwijtraken, wordt daaruit verklaard, dat hij, Trotzki, in de ons Amringende Staten niet zou worden toegelaten. Hebben zou dus houden ge weest zijn. Er zijn nu eenmaal' vergeetachtige menschen in de wereld, ook in ons land dus. In het tijdschrift voor het spoor- en tramwezen in Nederland en Indië wordt in een artikel o.m. meegedeeld, dat in 1928 in totaal meer dan vier en zeventig dui zend voorwerpen als „gevonden" werden aange bracht. De schrijver van het artikel spreekt er zijn verwondering over uit, dat naast vele din gen van weinig waarde ook zooveel zaken van groote waarde worden vergeten en..,, dat veel daarvan nimmer opgevraagd wordt. Dat onder Heden werd de eerste veiling van Gladiolen ge houden. De aanvoer was gering. De lage prijzen die voor deze bollen besteed wor den en de drukte der koolcampagne waren zeker oorzaak dat er weinig bollen waren aangevoerd. We noteeren als volgt: Aanvoerder Jac. Kostelijk—Bak Broek op Langend. Glad. Flaming Sword 750 12 en op lmand ƒ0.60 Glad. Flaming Sword 2700 10 tot 12 2 mand ƒ0.30 Aanvoerder A. Boers Schermerweg Alkmaar. Glad. Mar. Foch 6000 12 en op 6 mand 1.10 Glad. Pink Beuaty 2200 12 en op 2 mand 1.10 Aanvoerder A. en C. Ootjers Broek op Langendijk. Glad. Yellow Standaard 4200 12 en op 6 m. ƒ1.10 Glad. Yellow Standaard 1300 10 tot 12 1 m. ƒ0.30 Aanvoerder N. Kouwen Broek op Langendijk. Glad. Mar. Foch 1100 10 en op 1 mand ƒ0.30 Aanvoerder S. Wagenaar, Broek op Langendijk. Glad. Orange Qween 4800 12 en op 5 mand 1.10 Glad. Prins of Wales 9700 13 en op 12 mand. 1.10 Glad. Prins of Wales 6000 11 tot 14 6 mand. ƒ0.70 Aanvoerder T. Kossen, Broek op Langendijk. Glad. Jacoba van Beieren 550 14 en op 1 m. 1.70 Glad. Jacoba van Beieren 650 12 tot 14 1 mand 1.20 Aanvoerder J. Groen Sint Pancras. Glad. Zaailingen gem. 660 8 en op lmand ƒ0.60 Aanvoerder Joh. Groot Dz., Hensbroek (aan paadje) Glad. Odin 8000 14 en op 1.30 Aanvoerder C. Modder Zuidscharwoude. Glad. America 4950 14 en op 7 mand. ƒ2.— De overige partijen werden opgehouden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1