Liefde en Misdeed Kloosterbalsem j Buitenlandsch Overzicht Brandwonden en Blaren AKKËR's Ie Moord van Saim-Uuen. „hu, wie dat ooit zal kunnen verklaren, moét Het Volkbegehren. Toch resul- toot. M,eer dan vier millioen in schrijvers. Weinig practisch nut, alleen vertraging van den gang van zaken, dan hel referendum. Hoe Frankrijk 't kan opvatten. Het nieuwe Fransche Kabinet. Drie kabinetsformateurs in enkele da gen. Tardieu geslaagd. De zaak Sklarek en de eerste burge meester van Berlijn. - De Engel- sche Koning. Wat het economi sche volkenbondscomité voorstelt. [Mussolini óver het praten over den vrede. Ofschoon nog de vorige week het resultaat van de actie van Hugenberg c.s. als zeer twijfel achtig beschouwd werd en van verschillende zij den het streven van Hugenberg c.s. betoogd werd, dat het streven van Hugenberg en de zijnen op een echec zou uitloopen, moet reeds in het begin dezer week het voorloopige resultaat van de gevoerde actie zoo tegen- (of meegevallen) zijn, dat aangenomen werd, dat er van een echec in den eigenlijken zin van het woord wel geen sprak ewas. Bij de inschrijvingen voor het Volks- begehren is ijveriger geteekend dan door de te genstanders verwacht werd en reeds Zaterdag is gebleken, dat het vereischte stemmenaantal met eenige duizenden stemmen was overschreden. Voor het Volksbegehren was het nosdig dat één tiende van het aantal kiezers zich op de lijsten liet inschrijven. Dat eene tiende deel was er aan het eind van de week. Wat hiermee bereikt is? Dit, dat het vereischte aantal kiezers bijeenge bracht is om te zorgen, dat het wetsontwerp van Hugenberg c.s. tegen het plan Young in den Ewksdag aan de orde gesteld zal moeten yorden. En, al mag nu worden aangenomen,' dat het thans behaalde stemmencijfer nog in 't geheel niet be teeken t, dat de wet tegen het plan-Young aange nomen zal worden. Als na de verwerping van Hugenberg's wetsontwerp in den Bijksdag, het referendum wordt uitgeschreven om het geheele Duitsche volk. uitspraak te'laten doen, is het-nog wel niet te verwachten dat de wet tegen het plan-Young er komt. Maatr in elk geval beteekent de uitslag van de inschrijvingen voor het Volks begehren vertraging van den gang van zaken. Ein het feit, dat meer dan vier millioen Duit-, schers zich verklaren tegen het plan-Young niet alleen, maar ook tegen wat zij noemen de leugen van Dnitschlands schuld aan den oorlog en voor de opvatting, dat de ministers die het plan-Young aanvaard hebben wegens landverraad behooren te worden vervolgd, dat alles zal niet nalaten indruk te maken, ook in het buitenland, al is dan in Duitschland het practisch resultaat van de Hugenbergs-actie gering. Mogelijk is het, dat men bijvoorbeeld in Frankrijk, aan den kant der tegenstanders van de vervroegde ontruiming van het B'ijnland in de uitspraak der ruim vier mil lioen een motief wenscht te zoeken en te vinden om den tegenstand tegen de ontruiming nog eens dunnetjes als gerechtvaardigd en billijk en noodig aan te dienen, vanwege de onbetrouwbaarheid van het Duitsche volk en zijn nog niet algemeene ingenomenheid met de' Haagsche besluiten. Sinds de heer Briand zijn kabinet ten val ge bracht zag, is daar allereerst geweest de heer Daladier, die een kabinet zou samenstellen, al thans het zou probeeren. Maar het ging hem daarbij niet vlot van de hand en de medewerking waarop hij aanvankelijk gemeend had te kunnen rekenen, ontviel hem. De socialistische Kamer fractie had zich voor deelneming aan het door hem te vormen kabinet uitgesproken, maar de nationale daad van de socialistische partij oor- deelde anders over het geval en wees de mede werking van de hand. Achteraf meende de heer Daladier ook ernstige reden te hebben zich te i beklagen over de houding van Briand. De heer Daladier ging (als kabinetsformateur) en werd opgevolgd door den heer Diémentel, die volgens j sommige bladen al gauw zijn kabinet in elkaar heette te hebben. Doch ook de heer Olementel heeft niet mogen slagen en werd als kabinetsfor mateur al ras opgevolgd door den heer Tardieu, die dan zooals reeds begin dezer week gemeld werd, zijn kabinet in elkaar had. Het moet toch, ondanks de mislukkingen van Dlaladier en Clé- mentel gezegd worden, dat men in Frankrijk spoed weet te maken. In een korte spanne tijds drie kabinetsformateuren, van wie er een uit den aard der zaak de derde Slaagt. Volgens de opgave van de bezetting van het Fransche regeeringskasteel treedt Briand weer op als mi nister van Buitenlandsche Zaken. Naar beweerd wordt zou het nieuwe Kabinet niet bepaald naar den zin van de radicalen en socialisten zijn en door een der bladen werd al gauw beweerd, dat het nieuwe Kabinet al bij zijn eerste optreden 1 omvergeworpen zou worden. Doch, de radicalen zullen het nieuwe kabi net toch niet stelselmatig vijandig ontvangen, maar er daden van afwachten, wat, zouden we zeggen, met als kabinet, zoo daar als elders, toch maar het beste is. In hoofdzaak zal het nieuwe Kabinet zich wijden aan de twee voor naamste problemen: de financiën en de buiten landsche aangelegenheden. Dat zijn zeker ook twee moeilijke problemen. Ook hier is de actie van Hugenberg, in Duitschland, van invloed, waar men toch in Frankrijk met de ratificatie van het plan-Young en de debatten er over maar wil wachten op het referendum, dat er in Duitschland, dank zij Hugenberg, zal komen. Het financieele schandaal, dat onder den naam van de zaak Sslarek in Duitschland naar 't schijnt, nog steeds blijft groeien in omvang, is nu in een stadium gekomen, dat er hoe langer hoe meer hoogere en lagere ambtenare^i in en bij betrokken blijken te zijn. Zo oo.m. de eerste bur gemeester van Berlijn, de heer Boess, verder di recteuren van de stadsbank en meer andere. Ge noemde burgemeester, die pas: onlangs uit Ameri ka terugkeerde moet alles behalve vriendelijk ontvangen zijn, ofschoon zooalsi o.a. het Berliner Tageblatt opmerkte, de heer Boess nog geen be klaagde was. Men kan zich vergissen, ook per radio. Zondagavond werd per radio het bericht gelan ceerd, dat de koning van Engeland.... overleden was. Het bericht klopt intusschen niet met het (juiste) bericht, dat de Engelsche koning en zijn Gemalin naar Londen zijn vertrokken om gedu- Met kinderen altijd wat! \7andaag is het een stuk gevallen knie, morgen is het een buil, een snede in de vinger, of heeft een duim het bij het timmeren moeten ontgelden. Het is in al deze gevallen, dat Moeder's pot Akker's Kloosterbalsem goede dien sten kan bewijzen. Kloosterbalsem werkt bij alle beschadigingen van de huid pijnverzachtend en antiseptisch en is dus vooral voor kinderen een ideaal middel. Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— ,,Geen Goud zoo goed." 94) te verweren, gaf een vreeselijken gil, welke gil gevolgd werd door een doffen plomp in het water, die duidelijk door O'Brien werd gehoord. Ojp j Martha, meer dan ooit onder den invloed der 1 ft suS£estie> had niets gezien, had niets gehoord. S verduiveld slim zijn," mompelde de magnetiseur. I Het nog altijd in hypnotischen slaap verkeeren- de kind op zijn arm nemend, ging O'Brien de spoorbrug weder af. rende een veertien dagen in het Buckingham- paleis te vertoeven. Wie bijgeloovig is, ziet wel- licht in het nogal voorbarige doodsbericht het teeken van een lang leven van den koning valt Engeland. Het Economisch Volkenbondscomité, dat te Ge neve bijeen is, heeft een ontwerp van ee nwapen- stilstandsconventie op het gebied der douanetarie ven in elkaar gezet en aan de verschillende regee ringen toegezonden. In dit ontwerp wordt o.m. gezegd, dat de staten zich zullen verbinden ge durende een zekere periode (van één tot drie jaar) hun in- en uitvoerrechten niet te verhoogen en in' het binnenlandsch verkeer vreemde goederen niet zwaarder te belasten dan de inheemsche. Ofschoon van de inwerkingtreding van de bedoelde con ventie geen bepaalde data worden genoemd, wordt door het comité aan de regeeringen voorgesteld aan de conventie terugwerkende kracht te ver- leenen, tot een datum zoo dicht mogelijk bij den eerste nOctober van dit jaar. De heer en van het oomité kennen hun pappenheimers. Want, naar I 't ,.Hbld.' 'meldt, wordt met die terugwerkende kracht beoogd te voorkomen, dat sommige staten in de gauwigheid en voor het eventueel in wer- kingtreding der conventie nog eenige hunner ta rieven gaan verhoogen. Intusschen, de bedoeling van de conventie is dan al niet. het direct oprui men van de douanemuren, maar dan toch het brengen van een zékere stilstand. Vermoedelijk zal de conventie met verschillende wenschen be treffende speciale uitzonderingen wel rekening (moeten) houden, om zooveel mogelijk landen tot ,JMartha, waarheen brengt ge me toch?" vroeg Veronica. „Waar Henri Savanne ons wacht, grootmoe der!" Veronica, voor wie 't helaas altijd nacht was, kon natuurlijk niet weten, hoe Martha haar mis leidde en nog veel minder, hoe 't arme kind tot die misleiding was gedwongen geworden. Het meisje, altijd grootmoeder bij de hand hou dend nam den sleutel van z'n spijker, deed het hek open en voerde vervolgens de blinde vrouw langs de Marne naar de spoorbrug. Mét donderend geraas ging een goederentreindaar langs. „Maar, kind, welken weg nemen wij nu?" vroeg Veronica met een vaag gevoel van onrust. ,jDen weg, dien wij moeten volgen om te ko men, waarheen ik u leiden moet. Kom voort, grootmoeder!" Het tweetal ging weer verder. „Pas op, groot moeder, hier is een trape, dajt wij op moeten Veronica Sollier vond alles wel zeer vreemd, maar ten volle vertrouwend op Martha's leiding, dee dzij wat het kind van haar verlangde. „We zijn er dadelijk, grootmoeder," verzekerde de kleine toen zij de ijzeren brug opgingen. Die èen ehand liet zij langs de leuning glijden, ter wijl zij met Me andere grootmoeders hand vast- hield. Ongeveer vijftig passen hadden zij op die brug gedaan toen Martha eensklaps bleef stil staan. Op den naaster kerktoren sloeg het middernacht. Veronica telde de slagen, ,,'t Is middag, zei ze, „twaalf uur!" Dé kleine trok hare hand terug uit die der blinde vrouw, en gehoorzamend aan de suggestie kneep zij hare oogen dicht en stopte hare ooren toe om toch niets rte zien of te hooren. Martha!" riep grootmoeder, maar nauwelijks had zij den naam van haar kleinkind uitgespro ken, of een man, Mie plat op de brug had gelegen was eensklaps overeind en achter haar. Met reu zenkracht hief hij het blinde mensch,' dat natuur lijk op niets van dien aard verdacht was, op en slingerde haar van de brug af midden in de Marne. Veronica, die zelfs den tijd niet had gehad zich XXIV. Omstreeks denzelfden tijd, waarop Martha on wetend haar grootmoeder in den dood leidde, werd een der vensters op de villa Savanne ver licht, Henri, uit Parijs teruggekeerd, was op zijn kamer gekomen. In minder dan tien minuten had Oi'Brien met zijn geenszins zwaren last het door hem tijdelijk bewoond huisje van 't park Saint Maur bereikt. Hij opende het tuinpoortje, toen de huisdeur,, en legde in 't benedenhuis Martha Sollier op een reeds van te voren voor 'dat doel gereed gemaakt bed. Toen hij licht had ontstoken en het kind daar akelig bleek, meer dood dan levend op het bed zag liggen, werd hij angstig. Had de al te sterke suggestie misschien dat zwakke gestel gebroken." Zou hij Martha den dood hebben aangedaan? Bij eenige overwegng werd O'Bren spoedig kalmer. De suggestie deed nog haar werk, maar nu moest ook op den hypnotischen- den natuur lijken slaap volgen, volgens 't bevel daartoe door de nmagnetiseur gegeven. „Goed geslaagd," mompelde de verachtelijke schurk met zegepralenden glimlach. „Nu is alles gedaan. Dat kind, een wondervol, en eenig sujet misschien, hoort m ijtoe en niemand zal 't mij ko men ontrukken. Het stroomend water van de [Mar ne sleept het lijk van de grootmoeder mee. Mor genochtend reken ik met Bobert af en morgen avond, na opnieuw dat kind gehypnotiseerd te hebben, ben ik reedk op weg naar Italië. Hoeveel opzien die dubbele verdwijning ook moge baren, ik zet het de politie om op mij hare verdenking te laten vallen. Dé wanhopige gil, door Veronica Sollier ge slaakt was gehoord geworden door vier perso nen, die op de Marne in een bootje waren om zich naar Joinville te begeven. Slechts een der vier persone sloeg langzaam de riemen uit, terwijl de anderen heel bedaard met elkander zaten te pra ten. Die gil van angst deed hen als verstijven van schrik. De roeier hield op. ,)Daar valt iemand in 't water!" riep hij uit. „Ja, ik zag 't," zeide de bevende vrouwenstem toen wij nog onder de brug waren, „hier vlak^ vlak bij ons!" ,JFen misdaad misschien," meende de roeier. ,/Een zelfmoordenaar gilt zoo niet!" „Help, help!" klonk het in haar nabijheid. „Zwenken, zwenken luidde het in de boot. „Weer naar de brug toe, Berthaut. Etn jij die daar om hul|> roept, moed houden, hoor! Je wordt !gered." Dé blinde vrouw had de stem herkend, die haar zoo bemoedigend had toegesproken. „Help, Mag- loire, help!" riep zij uit. Magloire, want deze was 't wel, begon gewel dig te beven. Hij" had de stem herkend van Vero- „nica, gelijk de blinde het de zijne had gedaan. I In 't bootje zaten de politie-inspecteur Ber- i thaut, diens gewezen ambtgenoot bij de prefec- i tuur Bossigneul, Magloire en zijn jonge vrouw Marie. Zooals het dagen reeds te Saint Ouen was overeen gekomen, hadden zij, op den 16 Juni, een I partijtje gehad bij Marie's neef, Caraton, restau- j rateur te la Varonne Sant Hilaire. Berthaut, eerst j den vorigen dag uit de provincie teruggekeerd, had de afspraak niet- vergeten, j Het was een prettig dagje geweest bij Marie's neef en al pratend had men den laatsten trin 5 verzuimd. Toen had Bossigneul het voorstel ge- j daan om met een bootje 'twas toch zulk zacht weer naar'Joiviville te gaan en dan ten zijnient te logeeren waarvoor hij beter dan de restaurateur Caraton was ingericht, welk voorstel de goedkeuring van het drietal had weggedragen. Niet zonder moeite, ook niet zonder de gevaar lijke kans van in het kleine bootje Eet evenwicht te verliezen, werd de arme vrouw uit het water opgevischt, gelukkig juist bij tijds, want Veronica Sollier had op 't allerlaatste moment het bewust- zijniverloren. Als een wezenlooze massa zoo niet een dui delijk waarneembare klopping van het hart het tegendeel had bewezen werd de bewustelooze drenkelinge op den bodem van het schuitje neer gevlijd. „Wat zou daar gebeurd zijn vroeg Berthaut, die weder naar de riemen greep, terwijl Magloire Veronica's hoofd en bovenlijf eenigszins ophief.. „Ik laat me hangen," zeide Magloire, „als die toetreding te bewegen. Als er maar weer «en begin is. Zondag j,.l. is in geheel Italië1 de elfde veraar- dag van de overwinning plechtig gevierd. Mus solini heeft het zevende nationale congres van den Bond van oorlogsverminkten en invaliden geopend met een rede. Mussolini legde den nadruk op de belangrijke rol, welke de verminkten ver vullen inzake de opvoeding van de Italiaansche jeugd en het Italiaansche volk tot de vereering van de overwinning, die volgens Mussolini, tegenwoordig nog maar alleen in Italië bestaat. Of elders de vereering van de overwinning niet bestaat of in mindere mate dan in Italië? Zeker merkwaardig is datgene, waarmee Musso lini volgens de desbetreffende:berichten, zijn rede besloten heeft; Naar zijn meening wordt er veel gesproken over den vrede in de wereld, naar zijn opvatting te veel zelfs. Doch, moet Mussolini hieraan toegevoegd hebben, dat vele spreken over den vrede moet ons 'geenerlei illusie geven, gezien het feit, dat niemand werkelijk ontwapent. Het blijft dus, volgens Mussolini, nog maar alleen bij praten! brave vróuw vrijwillig die sprong heeft gedaan! Hoe zou zij ook in haar blindheid alleen hier naar toe zijn gekomen?" En wat is er intusschen van de kleine Martha geworden? Gauw' vrienden, gauw, naar de villa van mijnheer Savanne. We zijn er hier dicht bij. Links aanhouden, mijnheer Berthaut, links aan houden. Ziezoo, we zijn er!" Aan de ons bekende landingsplaats werd het boote vastjgemeerd en vervolgens droeg men met de uiterste voorzichtigheid Veronica Sollier naar het achterdek, dat gelukkig niet bleek afge sloten te zijn, zoodat men zich ook geen oogenblik behoefde te vertragen. Ook de deur van het tuinhuisje bleek niet op slot te zijn. Men ging met de bewustelooze naar binnen. Daar brandde een klein nachtlichtje. M&rtha, Martha!" riep Magloire, maar er volgde natuurlijk geen antwoord. Haar bed werd verlaten maar gebruikt gevonden, dat der groot moeder eveneens. De laatste werd van droge kleeding voorzien, enz., waarbij de hulp van Marie zeer te stade kwam, die, toen zij maar eerst de handen uit de mouwen mocht steken, haar al te groote zenuwachtigheid weldra over wonnen had. „Het kind spoorloos verdwenen, de blinde vrouw nagenoeg als een lijk uit het water op gehaald, hekken en deuren geopend lieve he mel, welke toestanden." Mijnheer Daniël Savanne moet dadelijk ge waarschuwd worden," meende Magloire, „en daar belast ik mij mee. Ik ken den weg." Het tuinhuisje verlatend, spoedde hij zich naar het hoofdgebouw. Henri Savanne wij weten het was thuis gekomen, nagenoeg op 't zelfde moment, waarin Veronica aan de hand der kleine Martha het park verlaten had. Hij had dien avond bij den professor gedineerd en de wijze vernomen, waarop nu, als laatste voorbereiding do blinde patiënte moest behandeld worden. Thuis gekomen, nog geheel vervuld van 't besprokene, was "hij niet dadelijk naar bed gegaan, maar aan zijn tafel gaan zitten om nog enkele wetenschap pelijke werken over de nieuwere oogheelkunde te raadplegen! 'tWas zeer warm op zijn kamer en zoo had hij dan een der ramen wijd open gezet. Hij hoorde een haastigen tred op 't kiezel zand en liep ijlings naar 't open staande venster: „Wie is daar?" „Ik! Magloire!" riep de gewezen orgeldraaier uit, die van zijn kant de stem van den jongen oogarts had herkend. „Kom gauw, gauw, mijnheer Henri! Er is in het tuinhuisje een misdaad ge pleegd. Waarschuw ook uw oom. Veronica ie stervend en Martha verdwenen!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3