Raad Broek gp Langendijk ^33 Gesprongen Handen Uit den Omtrek :n IEID. Vrijdagmiddag 5 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer P. Slot, burgemeester. Secretaris de heer H. 'Schelhaas. Aanwezig alle leden, tevens was aanwezig de heer J. Zaal, hoofd der Openbare Lagere School. De Voorz. heet allen hartelijk welkom en opent de vergadering met gebed. Hierna worden de notulen der vorige verga dering door den secretaris voorgelezen, welke on gewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Het voorlezen der notulen werd onderbroken doordien de raadszaal plotseling in duister ge huld werd en bleek het dat een defect aan de hoofdleiding hiervan de oorzaak was. Dank zij de aanwezigheid van een electrisehe zaklantaarn, was de secretaris in staat zijn voorlezing voort te zetten. Gelukkig bleek de storing van korten duur te zijn, daar na eenigen tijd het licht weer normaal functioneerde. Ingekomen stukken en Mededeelingen. Van Ged. Staten is de gemeenterekening over 1927 goedgekeurd terugontvangen. Blijkens schrijven van den Inspecteur der Di recte Belastingen, vermelden de kohieren der grondbelasting over 1929 voor gebouwde eigen dommen een bedrag ad f 1188.09, voor onbebouw de f210.26, in totaal f 1398.35 Ingekomen is een dankbetuiging van het In stituut voor Volksonderwijs voor de verleende subsidie ad f 10. Besloten wordt bovenvermelde stukken voor kennisgeving aan te nemen, f Ingekomen is een verzoek van S. Kossen om toestemming en vergunning voor het aanbrengen van eene overkapping en overdekte ligplaats voor de motoren. Teekening en plannen waren hierbij ingesloten. B. en ,W, stellen voor dit schrijven in handen te stellen van de betreffende commissie, om in de volgende vergadering rapport uit te brengen. Aldus wordt besloten. Afscheid Hoofd der G. Lr School. Van den Pensioenraad is bericht ingekomen, dat mede in verband met de deskundige rappor ten, de heer J. Zaal ongeschikt is verklaard voor verdere waarneming van zijn ambt als hoofd der O.L.S. Tevens is ingekomen een schrijven van den heer J. Zaal, inhoudende het verzoek hem met ingang van 1 November 1929 eervol ontslag te De Voorz. deelt mede, dat door B. en W,. wordt voorgesteld, dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Aldus wordt besloten: Vervolgens richt Z|.E|.A. zich tot den heer Zaal en zegt ongeveer als volgt: Het doet mij genoegen dat u aan 'mijne uitnoo- diging gevolg hebt gegeven tijdens de behande ling van uw verzoek in den raad te verschijnen. Het is voor u een moeilijk onderwerp en oogen- blik. Ik heb gemeend ook zeker in den geest van den Raad te handelen, tot u eenige afscheids woorden te richten. Het is ongeveer 40 jaren geleden, dat u het onderwijzersambt aanvaardde. U hebt een lange reeks dienstjaren achter den rug. Van deze 40 jaren is u ongeveer 29 jaren hoofd der 0|.L.S. in deze gemeente. Het is een. geheel geslacht, hetwelk door u mede is opge voed en het is zeker op zijne plaats, aan uw adres een enkel woord van dank te richten. U hebt uw leven gegeven aan het onderwijs, al uwe krachten hebt u gewijd aan de opvoeding van de jeugd. Hiertyij wil ik even stilstaan. Als wij ons in denken, hoeveel moeite wij als ouders hebben met de opvoeding van üe kinderen, des te moeilijker zal zulks zijn voor den onderwijzer, die toch plaatsvervangend ouder is. Het is wel eens noo- dig, dat het werk van den onderwijzer voor een keer op den voorgrond wordt gebracht, want vele ouders hebben hiervoor te weinig waardee ring. Op deze plaats, waar uw ontslag eervol is verleend, breng ik namens de ouders, namens het geslacht, dat door u is opgevoed, namens den raad hartelijk dank voor al hetgeen u"te dien op zichte heeft gedaan. In de notulen van de vergadering van 16 Nov. 1900 heb ik de benoeming vanj u 'gelezen, het was op een traktement van'f700 plus vrije woning en vrijen tuin. Ik wensch dit op dit oogenblik nog even in herinnering te brengen, echter zal ik er niet verder op ingaan. Dat finantieele zorgen in de huizen der onder wijzers hebben géheerscht, ook in de woning van den heer Zaal zijn deze niet achterwege gebleven. Die arbeid in de klassen wordt' veelal matig ge waardeerd, het tegendeel is eerder waar. Het is tenslotte voor een onderwijzer iets menschelijks, dat ook door hem fouten kunnen gebeuren. Bij alle moeite die u ook hebt ondervonden, moet het u tot troost stemmen, dat er toch ook waardeering bestaat. 'Wij zeggen u voor falies hartelijk dank. Het is van algemeene bekendheid dat een kwart gedeelte der bevolking onzer gemeente voor het openbaar onderwijs gevoelt en driekwart voor bet bijzonder onderwijs. In deze vergadering wil ik ook mededeelen en naar voren brengen, dat ondanks dit feit, u steeds een zeer goede plaats hebt ingenomen. De verhouding tusschen het Bij zonder en het openbaar onderwijs is onder uw regime niet verscherpt en steeds zeer goed ge- j weest. U zult ook geen klagen hebben over de j eere in onze plaats ontvangen. Ik zal het hierbij laten. Het einde uwer taak is daar. In den doop van dit jaar werden u eenige maanden rust voorgeschreven en was er hope, dat u weer spoedig de oude zoudt zijn, dat u weer uw arbeid, uw taak'zou kunnen hervatten. Het is echter anders geweest. Het was juist gezien van "de doktoren u af te keuren. Zeer onlangs nog, bij afwezigheid van dfe onderwijzeres, is zeer duidelijk naar voren gekomen, dat u niet\in staat was uw taak te ver vullen. De diagnose van onzen dokter is wel juist geweest. Namens een overgroot deel der burgerij zeg ik u hartelijk dank voor hetgeen u voor school en gemeente heeft willen doen. Het zij u vergund 'nog een reeks van jaren van de rust te mogen genieten. Dat God u nog een reeks van jaren zal sparen, dat u moge profi- teeren van uwe rust in Godes gunst. D'e heer Zaal sprak hierna als volgt Edelachtbare Heer Burgemeester. I^i de eerste plaats betuig ik u mijn welge- meenden dank voor de vereerënde uitnoodiging om in deze voor m ijzoo gewichtige raadsvergade ring aanwezig te willen zijn en in de tweede plaats voor het verleenen van het eervol ont slag en ten derde voor de vriendelijke en waardee- rende woorden, welke u mede namens Wethou ders, raadsleden en Secretaris tot mij richtte en waarvoor ik u allen zeer erkentelijk ben. Echter rijst bij mij de vraag en de twijfel, of die lof en waardeering wel verdiend zijn. Alle menschelijk werk en niet in 't minst 't mijne, is onvolmaakt er kleven tal van fouten aan en als men het over mocht en kon doen, zou men het vaak zoo geheel anders en naar men meent, veel beter doen. Te leurstellingen zijn mij dan ook niet gespaard ge bleven. Met tal van leerlingen echter heb ik ook goede resultaten bereikt en véle oudleerlingen hebben zich eene goede positie in de maatschappij weten te veroveren. Ik heb mijn taak als hoofd der O.L.S. steeds ernstig opgevat en heb voor het openbaar onderwijs gedaan, wat ik meende te moeten en te kunnen doen, Zpo heeft het de concurrentie met het Bijz. onderwijs, dat hier ter plaatse in zooveel gunstiger condities ver keert kunnen volhouden. Maar dat is mede voor een groot deel te danken aan het Gemeentebe stuur, dat mij en het O'. O. ten allen tijde zoozeer terwille was. Ik dank het tegenwoordig Gemeen tebestuur voor de steeds ondervonden medewer king, belangstelling en welwillendheid en wensch ik ook een woord van dank te wijden aan den vorigen burgemeester, diens wethouders en raads leden, die mij en het O.O. ook in vele opzichten tegemoet kwamen. Gezien de groote sommen, die voor dit en het volgend jaar op de Gemeentebe- grooting voor het onderwijs zijn uitgetrokken, durf ik het onderwijs een goede toekomst voor spellen ,te meer nu bij het openbaar onderwijs ook een jong hoofd zal worden benoemd, die de mogelijke achterstand van dit jaar en de moeilijk heden van het volgende jaar wel zal weten te boven te komen. En dan zullen, naar ik vertrouw, de mopperaars over den minder gunstigen gang van zaken bij het 0.0. op heden, tot de overtui ging komen, dat een zaak eerst erger moet wor den, zal zij beter worden en dat die minder gun stige gang van het Oi.O. en die mogelijke achter stand niet zijn tefwijten aan het gemeentebestuur of onderwijzend personeel, maar aan een samen loop van omstandigheden en aan het langzaam werken van hoogere colleges. Edelachtbare Heeren, u, Burgemeester en Wet houders, Secretaris en Raadsleden, 'wensch ik van heeler harte toe, dat u nog 'tal van jaren zult mogen medewerken aan de behartiging van de belangen van het onderwijs in het algemeen en van het 0.0. in het bijzonder. Ik wensch u en de uwen alle goeds en ik hoop, dat de gemeente Broek op Langendijk onder uw bestuur en ook daarna moge groeien en bloeien, ja, tot in, lengte van dagen. Hierna nam de heer Zaal met een handdruk afscheid van de aanwezigen, waarna werd over gegaan tot het afwerken der agenda. „Het Belang der Jeugd" en de be noeming van een nieuw Hoofd. Ingekomen is een schrijven van de vereeniging „Het belang der Jeugd", waarin wordt medege deeld, dat het zeer op prijs zou worden gesteld., indien de benoeming van een nieuw hoofd der 0:. L.S. in overleg zou geschieden met de vereeni ging. De Voorz. deelt mede, dat dit schrijven gisteren is ingekomen, doch dat Z|.E|.A. nog de gelegen heid heeft gehad, dit. in het Dagelijksch Bestuur te bespreken. B. en W, adviseeren het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar het voor de Raadsleden van algemeene bekendheid is, dat eene zoodanige benoeming bij de wet is geregeld en bij Koninklijk besluit van 1920 nader is om schreven. Na de oproeping van sollicitanten, wordt in overleg getreden met den Inspecteur voor de samenstelling der voordracht en geschiedt de be noeming door den Raad. B. en w. wenschen niet van den wettelijken weg af te wijken. Die heer Kamp zegt dat op de j.l. gehouden vergadering van het Belang der Jeugd, zooals door den heer Zaal ook is gezegd, mopperende ouders waren. Door spr. en ook door den heer i\w Ruwe Huid Schrale LiDDen Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Doozen 30-60 en90ct.Tube80ct. Bij Apoth.en Drogisten Smak is toen naar voren gebracht, dat er niet gemopperd mag worden over het Openbaar Lager Onderwijs en hebben deze sprekers de aanwezigen tevreden kunnen stellen. Met volle meerderheid is toen besloten dit adres aan den Raad te rich ten, ofschoon spreker voor zich persoonlijk, hier mede niet sympathiseert, De woorden van den Voorz. had spr. verwacht. De Voorz. zegt, dat uit den aard der zaak de benoeming van eenigszins ingrijpenden arbeid is, doch gelooft Z.E.A. wel, dat het Dagelijksch Be stuur en de Raad wel getoond hebben in deze zaken vertrouwd te zijn. Het verwondert spreker, dat dit adres is ingekomen, daar* zulks beteekent eene inschuiving van eene vereeniging, zonder op iets wettelijks steunende. Indien het verzoek werd ingewilligd, zou de Raad zichzelf een bre vet van onbekwaamheid uitreiken. De heer Smak merkt op, dat het de bedoeling was, alvorens tot eene benoeming over te gaan eerst nader kennis te maken met de sollicitanten. Misschien dat het niet erg is, indien de solli citanten hun proef afleggen, dat de voorzitter der vereeniging, de heer Kamp, zich een beetje kan -overtuigen, door hierbij tegenwoordig te zijn. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Een verzoek, ingekomen van de centrale ver eeniging ter behartiging van de belangen voor zielszieken wordt naar B. en "Wj. gerenvoyeerd voor praeadvies. Voorts deelt Z|.'Et.A. méde, dat zal worden over gegaan tot het plaatsen eener oproeping voor sol licitanten voor het ambt van hoofd der OL.S- Aangaande het op de vorige vergadering in gekomen verzoek van het Centraal Genootschap voor Herstellings en Vacantiekolonies is door B. en W. een onderzoek ingesteld, welke kinde ren zijn uitgezonden. De namen van hen hebben ter inzage gelegen. Gevraagd is eene subsidie van f 172.55. B. en W. stellen voor, daar het vorig jaar eene subsidie vanf 50 is verleend, thans niet met al te groote sprongen dit bedrag te verhoo- gen, doch eene subsidie te verleenen van f 100. Ten opzichte van de uitgezonden kinderen, deelt ZjjEi.A. mede, dat geen dezer ouders in staat zijn de kosten zelf te dragen. De heer Koedijk kan zich voor dezen keer met het voorstel vereenigen, daar er dit jaar een grooter aantal kinderen is uitgezonden, als het vorige jaar. Spr. zegt, dat door den voor zitter naar voren is gebracht, niet al te groote sprongen te moeten doen, waarmede spr. het vol komen eens is. Spr. is van meening, dat dergelijke dingen door particulier initiatief betaald moeten worden, en wel goed is aan de gemeente subsidie te vragen. Maar als dit bedrag zoo hoog wordt, zou hieruit de onmacht der vereeniging blijken. Steeds de toevlucht te nemen tot de gemeentekas acht spr. geheel verkeerd. De vereeniging moet zich zelf redden en moet de subsidie der gemeente beschouwen als een bewijs van sympathie. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen. Rondvraag. De heer Ziuydam merkt op, dat op de vorige vergadering de toezegging is gedaan, dat de bei de adviezen aan Ged. 'Staten, inzake de classifica tie der gemeente in 'deze vergadering zouden wor den voorgelezen. De Voorz. deelt mede, rdat de betreffende'stuk ken aanwezig zijn en gaat Zi.E.A. over, tot het voorlezen van het desbetreffende raadsbesluit. De heer Z,uijdam zegt, dat het zijne bedoeling was, dat ook het advies van B. en W. zou worden voorgelezen. De Voorz. zegt hiertegen geen bezwaar te heb ben en gaat vervolgens hiertoe over. Het advies luidde in dien zin, dat B. en IVde plaatsing van de gemeente in de vierde klasse wenschte te handhaven. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. KOEDIJK, Vergadering IJsclub. Donderdagavond vergaderde de IJsclub alhier. In het openingswoord van den voorzitter, deelt deze mede, dat hij 'thans de 32e en tevens de laat ste vergadering opende, daar hij door huiselijke omstandigheden genoodzaakt is het voorzitter schap neer te leggen. Blijkens het verslag van den penningmeester bedroegen de ontvangsten f848.42, de uitgaven f 812.16, alzoo een batig saldo van f36.26. De Voorz. merkt op, dat een dergelijke uitgave in geen jaartijds heeft plaats gehad. Hierna wordt overgegaan tot bestuursverkie zing. Als bestuursleden worden herkozen de hee ren S. Smit en F. Zwetsman en als nieuw be stuurslid de heer A. Sloof. Na eenige bespreking 3?besluit de heer A. Sloof het voorzitterschap te aanvaarden, terwijl de oud-voorzitter zich be reid verklaart in den komenden winter, wanneer zulks noodig mocht blijken, toezicht op de ba nen te houden. Tevens wordt besloten de heer Otto als eerelid van de afd. Koedijk te benoemen. Het zij (hier tevens vermeld, dat de heer Otto sinds het vorige jaar eerelid van de Noord-Hol- landsehe vereeniging is. Door den secr.-penningmeester wordt den schei denden voorzitter als blijk van waardeering eene schitterende medaille uitgereikt, waarvoor deze een woord van hartelijken dank uitspreekt. In de plaats van de aftredende commissarissen worden gekozen de heeren IV. Slotemaker, K. Stam Mz. en O. Spaan. In de plaats van den heer T. Oud, die is vertrokken, wordt O. Groot be noemd en in de plaats van den heer Sloof, die nu bestuurslid is, de heer J, Geus. Als eerste afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt aangewezen de heer J. Otto, als tweede de heer H. Verver, als plaatsvervan ger de heer J. Blaauboer. Bij de rondvraag s'telt' de heer Zwetsman voor, evenals vorige jaren bij een komenden winter een kinderfeest te organiseeren. Hierna volgt sluiting. Per Telefoon. AMSTERDAM, 9 Nov. V(.D.) Die moordzaak Lans. Inzake den moord op den heer Lans te Rotter dam, werd hedenmorgen door de Rechtbank geen uitspraak gedaan ten aanzien van het vonnis van den verdachte Opheusden, tegen "wien 20 jaar was geëischt. De zaak is teruggewezen naar den Rechter-Commissaris. De Rechtbank over woog dat het onderzoek onvoldoende wordt ge acht en zal een nieuw onderzoek worden inge steld, in het bijzonder naar de verklaringen van Kaptein en Mej. Regeer, die op den bewuste?» avond van den moord 2 mannen hebben gezien, die zich in de nabijheid van het bewuste perceel ophielden. De Rechtbank overwoog verder, dat de Rechter commissaris dezen getuige opnieuw moet verhoo- ren en dat een nieuwe deskundige den ouderdom der gevonden bloedsporen zal onderzoeken, daar de deskundigen hierover van meening verschillen. De gevangenhouding van Van Otto kan in verband hiermede niet worden opgeheven. De Rechtbank verwees derhalve de zaak naar den Rechtercommissaris. Voor het aanhooren van het vonnis bestond groote belangstelling zoowel op de publieke tri bune als in de rechtzaal. Het viel op, dat Mej. 'Lans, de oudste dochter van het vermoorde slacht offer de rechtszaal trachtte binnen te treden mét bloemen in de hand. Op verzoek van een rijks- veldwachte rliet zij de bloemen achterwege.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 7