NIEUWE ^Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 135 38e Jaargang Uit den Omtrek TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 LASGEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3. maanden 1.15. itpave: firma I, H. KEIZER. Redacteur I. H, KEiZEB. Boreal Noord^chaiwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Revue van de Week 121 November. Staatsbegrooting voor 1930 in eerste instantie, Dat de Algemeene Beschouwingen over de wat het in de Kamer gevoerd debat betreft, reeds Vrijdag j.l. 8 November zouden afloopen, zoodat de premier dien dag reeds met enkele zinsneden zijn op 12 November "te houden rede kon inleiden, niet velen zullen dat hebben verwacht. Dat de heer L. de Visser door ongesteldheid verhinderd, van (het den „officieelen agent van Moskou" toe komend uur spreektijd gebruik te maken droeg er zeker toe bij, dat het groot-politiek debat in eersten termijn Vrijdag een eind kon nemen. Vol gens loopende geruchten is de verhouding tus- schen den heer Louis 'de Visser en zijne mandata rissen in de communistische sfeer in den laatsten tijd verkoeld. Inhoever dit wellicht in eenig ver band stond met zijn absentie op den '8en dezer, het zal nader moeten blijken. Heel veel nieuws hebben de algemeene beschou wingen in ons Lagerhuis niet gebracht. Zij wer den Dinsdag j.l. geopend door den heer Ploris Vos, den man der Middenpartij van Stad en Land. Een succes was dit debuut stellig niet. Toen president Van Schaik den afgevaardigde telkens verzocht allerlei door dezen aangeroerde onderwerpen niet bij het groot politiek debat te behandelen ,riep de heer F. Vos uit: „Maar hoe moet ik dan mijn uur spreektijd vol krijgen?" Den 5en November voerde nog het woord de leider van de Vrijheidsbond-fractie, mr. Knotten belt. Hij betwistte dat de liberale partij gelijk zijne fractie zich mede noemt een ondemocra tisch karakter draagt en teekende het Kabinet- Ruys, thans aan het bestier, als een „zuiver Rechtsch Ministerie met een Katholiek cachet". Van de in uitzicht gestelde onderhandelingstarie ven wil hij niet weten. Zij zullen z.i. protectie Mr. Marchant, de vrijz.-democratische - leider, hield een als steeds vlammende rede. Voor hem is het Kabinet-Ruys een zuiver parlementair Mi nisterie. Van extra-parlementair karakter is hier geen sprake. De pessimistische toon der Regeering t.o. van onzen finaneieelen toestand dient aldus de heer Marchant slechts om nieuwe productieve uit gaven voortdurend tegen te houden. Ook drong hij o.a. aan op herziening van het Bezoldigings besluit. Hij drong aan op samenwerking van de democratische elementen in de Rechtsche sfeer met die in de Linksche gelederen. Eindelijk ont boezemde ds. Lingbeek Dinsdag j.l. nog zijn anti papistische gevoelens, en dat wellicht feller en hartstochtelijker din ooit. In de zitting van Woensdag 6 November hiel den dr. Nolens, de leider der Katholieke fractie, en de heer Vliegen, de sub.-voorzitter van de soc.-democratische, hun beschouwingen. Dat niet Ir. Albarda bij de Algemeene Beschouwingen het woord voerde had tot zeer droeve oorzaak de zware ziekte van zijn gade, die in de afgeloopen week op 55-jarigen leeftijd is verscheiden. In zeer breeden kring wordt het heengaan van mevrouw Albarda, die ook op sociaal gebied een belangrijke rol vervulde en gedurende eenigen tijd lid der Staten van Zuid-Holland was, betreurd. De heer Vliegen betoogde dat de verkiezingen van 3 Juli j.l. geen gr op te verschuivingen brach ten; die er waren, gingen in democratische rich ting. Het politiek karakter van het Ministerie vindt hij onzeker. Het program geeft zei de heer Vliegen geenerlei „houvast". De heer V. sloot zich aan bij mr. Marchant's kritiek op het pessimisme van minister De Geer. Belastingver laging moet thans voorop gaan, en dat wel al lereerst wat de directe belastingen betreft. En zei de afgevaardigde de Rijwielbelasting moét verdwijnen. Mgr. Nolens' toon tegenover het nieuwe Kabi net was begrijpt men vriendelijk, schoon hij critiek niet achterwege liet. De poging tot vor ming van een parlementair kabinet mislukte memoreerde dr. Nolens, doordien de Chr.-his- torisehen overleg weigerden met den formateur over diens program. Aldus is tenslotte elk sa mengaan met deze partij voor een parlementair kabinet uitgesloten. Samengaan van katholieken met vrijz. of sociaal-democraten, wees dr. Nolens nogmaals af. De heer Colijn hield vol, dat wij wel degelijk met een extra-parlementair Ministerie te doen hebben. De anti-rev. partij aanvaardt dan ook geenerlei verantwoordelijkheid voor de daden er van. Neemt een houding aan van: welwillend afwachten. Met het financieel beleid van het [Ministerie kan zij zich volkomen vereenigen. Het i financieel perspectief acht de heer Colijn „matig gunstig". Zekere verrassing bracht zijn verkla ring, zich te zullen neerleggen bij de gevallen be slissing ten opzichte van Indië's ontvoogding. Hoewel hij van oordeel blijft, dat men daarbij „aan het verkeerde eind is begonnen". Be Ghr. Historische afgevaardigde Rutgers van Rozenburg huldigde de wijze bedachtzame poli tiek van zijn partijgenoot'minister De Geer. Mr. Schokking, de Ghr.-historische fractielei der, heeft den 7en November betwist, dat de uit slag der 3-Juli verkiezingen in democratische richting wijst. Zijn partij wil gaarne medewerken aan het vormen va neen rechtsch Kabinet, maar: zonder gebonden te zijn aan een tevoren vastge legd program. Ook zij zal de daden van het Mi nisterie afwachten. In de zitting van 7 November bestookte ds\ Kersten nog eens de coalitie, terwijl de Katho liek van Vuuren betoogde, dat op sociaal gebied nog wel het een en ander kan worden gedaan zonder belastingverhooging. Ten slotte bepleitte zijn partijgenoot dr. Möller o.a. herziening van het Bezoldigingsbesluit. Vrijdag 8 November j.l. wees de heer Schaper 0.m .op de dringende noodzakelijkheid eener veel ruimere toepassing van de Arbeidswet, ten gunste vooral van het personeel in café's en restaurants, chauffeurs bij de veeren, kantoorbedienden, enz. De Kamer werd den 8en nog vergast op een fel-revolutionaire, communistische, klassenstrijd- predikende rede-Wijnkoop. Terwijl de heer J. ter 1.aan een motie aanhangig maakte tot herzie ning van het Bezoldigingsbesluit. Op allerlei verdere vragen en opmerkingen, bij dit groote politieke debat gemaakt, kom ik terug, wanneer Dinsdag 12 November de minis ters Ruys de Beerenbrouck en De Geer zullen hebben gesproken. Dte zware winter-campagne is nu in vollen gang. Déze week beginnen de Dins- en Donder- dagsche avondzittingen, waarin allereerst de Be grooting van Buitenlandsche Zaken aan de orde komt, vervolgens de interpellatie L. de Visser over de vervolging der nationalisten in O.-Indië. Wij hebben in de afgeloopen week gehad een nieuwe „perkara" inzake publicatie van vertrou welijke stukken. Minister Beelaerts van Blokland diende bij den journalistenkring een klacht in naar aanleiding van het door het „Utrechtsch Dagblad" publiceeren van een door prof. mr. Van Efysinga tot Zi.Exc. gerichten brief met betrek king tot de water-verbindingen tusschen Schelde en Rijn. De oplossing van deze puzzle zal mis schien nog kunnen behooren tot de Sinterklaas surprises van 1929. Als de goede Sinti zich althans niet al te veel haast met zijn terugkeer naar het zonnige Zuiden uit het thans zoo grimmig-kille, door stortbuien dagelijks gedrenkte Nederland. Een „wanbof" voor Patria kan worden ge noemd het besluit om de Internationale Betalings Bank (uitvloeisel van de Haagsche Herstelconfe rentie) in Zwitserland te vestigen, 't Zeggen is, dat aan Belgische oppositie te wijten is, dat de Bank niet in Nederland zal worden gevestigd. Minister Verschuur zal gelijk reeds als waarschijnlijk werd aangekondigd belangrijke wijzigingen brengen in het ontwerp-Drankwet van zijn voorganger prof. Slotemaker de Bruine. De majoor der Chineezen te Batavia heeft H. M- de Koningin een prachtig geschenk te 'sGra- venhage doen aanbieden, bestaande uit een schit terend borduursel. Het is een hulde aan H.M!- van het Chineesche deel der Indische bevolking. De Koningin-Moeder is van haar tijdelijk ver blijf op Het Loo in de Residentie teruggekeerd. Prins Hendrik zal den 13en dezer voor eenigen tijd naar Dliitschland vertrekken. Personalia: De heer J. ter Laan zal in de plaats van zijn partijgenoot Heijkoop (door ziekte tot aftreden genoopt) wethouder te Rotterdam worden. Hij zal dan aftreden als lid van de Tweede Kamer. Den oud-minister Lambooy is door den Prins rder Nederlanden het Kruis van Verdienste van het Roode Kruis aangeboden. De eerste luitenant O. L. de Boer, directeur van de Kon. Mil. Kapel, is tot kapitein bevorderd. Den 23en a.s. wordt de literator Henri Borel op zijn zeventigsten verjaardag gehuldjgd. Ir. Fruytier, gouverneur van Curasao, thans in Den Haag vertoevend, zal weldra zijn ontslag vragen en verkrijgen. Als zijn opvolger te Wil lemstad zal waarschijnlijk optreden de oud-minis ter mr. Waszink. Ook de heer A. Poolman is afgetreden als directeur van de Ned. Opera. De heer K. van Bijlevelt zal, naar men verzékert, zijn voorbeeld volgen. Mr. P. J. Laman de Vries, die 1 Januari a.s. aftreedt als secr.-gene raal van Financiën, is benoemd tot Staatsraad in buitengew. dienst. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. A. Tak, is door ern stige ziekte aangetast. Uit de doodenlijst: H. J. Jordens, lid van Ged. Staten van Overijssel, 61 jaar. De hoofdin genieur bij de Telegrafie ir. jhr. W. (M. de Brauw, te 's Gravenhage, terwijl hij op een tram stond te wachten, plotseling overleden. Constant Nefkens kunstschilder, te Geldrop. Luit.-ko lonel b. d. H. G. van Meurs, 75 jaar, Den Haag. Uit de „criminalia" der jongste week: De Rot- terdamsche Rechtbank heeft inzake den moord, op den heer Lans gepleegd, een hieuw onderzoek gelast. De verdachte, tegen wien, gelijk gemeld, 20 jaar was geëischt, blijft in voorarrest. Een lange reeks van inbraken. Te Nieuwveen werden op één dag vijf „kraakjes" gepleegd. Bij Fgmond a.d. Hoef zou iemand hebben bloot gestaan aan een roofoverval, waarbij hem o.a. verschillende chèques zouden zijn ontrukt. De politie vond reden, dit zaakje aan een ernstig onderzoek te onderwerpen. Tegen het oud-lid der Eerste Kamer H. is wegens verduistering door het O.M. bij de Am- sterdamsche Rechtbank acht maanden geëischt. Tegen de beide beklaagden, verdacht van den afschuwelijke® roofmoord, den 16en Mei j.l. ge pleegd op een 66-jarige weduwe te Amstelveen, is door het O.M. bij de R,echtbank in de hoofd stad levenslang gevorderd. Het „roode haantje" heeft zich wederom da nig geroerd. Ik teeken van zijn euveldaden slechts aan; een grooten pakhuisbrand op het Prinsen eiland te Amsterdam. Een grooten brand te Ab coude, waarbij drie perceelen in de asch zijn ge legd. Als de Amsterdamsche brandweer er niet te hulp ware gesneld, zou de verwoesting veel grooter zijn geweest. Verder zie men de bladen. Uit de misère-rubriek vermeld ik nog dat bij Amsterdam een kano omsloeg, wat een jongen man het leven kostte. Te Groesbeek is een vrachtauto door een trein vermorzeld. De chauffeur werd gedood. Een 58- jarige vrouw te Rotterdam is bij het aansteken van een petroleumkachel in brand geraakt' en aan de gevolgen harer afschuwelijke kwetsuren be zweken. Z|egt lt voort in dezen tijd van kachel branderij. Het plan om de residentie een nieuw stadhuis te geven is door den Haagschen Raad goedge keurd. Het Alexanderveld is daarvoor aangewe zen, wat nog lang' niet beteekent, dat het er inderdaad komt. Een banklooper te Utrecht verloor f30.000. Het niet te versmaden bedrag kwam in handen van een eerlijken kerel, die het subiet terug bracht. Hij kreeg honderd gulden belooning. Er zijn vijf brieftelegrammer. op komst voor het binnenlandsch telegraaf-verkeer, dat zich al sinds lang in dalende lijn beweegt. In de felle concur rentie met de telefoon o.a. Eien dame te Rotterdam .heeft een ton gouds ge schonken aan „Pro Senectute", voor een tehuis voor ouden van dagen, dat te Rotterdam of te 's Gravenhage zal verrijzen. Ook zulke milde ge vers en geefsters verdienen officieels onderschei - ding. Eindelijk: er zijn nieuwe rijksdaalders uitgeko men. Natuurlijk met de beeltenis der Koningin. Ze zijn van een verlaagd zilvergehalte, "maar zul len vermoed ik zoo daarom niet minder begeerd worden. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In België heeft de Kamer, bestaande uit 76 katholieken, 70 socialisten, 28 liberalen, 12 Vlaamschnationalisten en 1 communist, zijn par lementaire werkzaamheden weer hervat. De re geering, die steunt op een katholiek-liberale coa litie, beschikt over een meerderheid van 21 stem men, hetgeen vergeleken bij de vorige maal, toen de regeeringsmeerderheid slechts 15 stemmen be droeg, een verbetering kan worden genoemd van de regeeringspositie. Deze verbetering echter wordt weer grootendeels te niet gedaan door het thans urgent aan de orde komen van de Vlaam- sche kwestie, een vraagstuk dat steeds meer de politieke situatie in België gaat beheerschen, het geen o.a. wel blijkt uit het succes dat de Vlaam- sche nationalisten bij de verkiezingen bereikt hebben, voornamelijk ten koste van de katholie ken. De heer Jaspar heeft dan ook besloten te {trachten een oplossing te vinden voor deze nete lige en brandende kwestie. D,e zaak wordt ter hand genomen. Hetgeen niet yeel minder uitwer king had dan de spreekwoordelijke stok in het kippenhok. Zoo is er aan den kant der liberale kamerleden, die fel gekant zijn tegen ieder toe geven aan de zoo zeer gerechtvaardigde eischen der Vlamingen, hevig verzet ontstaan tegen de geopperde plannen van den heer Jaspar, die dien tengevolge weer terugkrabbelde en zijn aanvan kelijke plannen matigde en besnoeide. Voorloopig wil hij niet verder gaan dan de vervlaamsching van de universiteit te Gent. Dit natuurlijk ten einde de Vlaamsche partijgenooten van den heer Jaspar te kalmeeren en hun steun niet te ver liezen, welken hij ten zeerste noodig heeft om het a.s. „Herdenkingsjaar" aan het bewind te kunnen blijven. Doch zelfs deze concessie aan Liaanderen kan geen voldoende steun opleveren aan de regeering, zoodat men hier naar alle waarschijnlijkheid wel een crisis zal zien ont staan. De socialisten voeren een hevige oppositie tegen de regeering. Binnen enkele dagen valt de beslissing. Een 19 November is Jaspar voornemens zijn regeerings- verklaring gereed te hebben. Voor dien datum zullen dus de liberale ministers accoord moeten gaan met de plannen van Jaspar. Ter gelegenheid van Wapenstilstandsdag heeft president Hoover een redevoering uitgesproken, waaruit wij het vólgende, als zijn meening lezen. Be oorlog is in geen geval gerechtvaardigd. Een wereld zooals hij die gaarne zou "willen zien, beschikt in de eerste plaats over een ordelijke procedure voor de oplossing van geschillen. Woor denstrijd kan nuttig zijn, wapengeweld nimmer, aldus Hoover. OUDE NIEDORP. Op Woensdag 27 November a.s. zal een stemming plaats hebben ter verkiezing van een lid van het dagelij ksch bestuur van de banne alhier, wegens periodieke aftreding van den heer J. Ligthart en van een hoofdingeland wegens periodieke aftreding van den heer J. Bakker Jnz. Jr. Faillissementen in Nederland. OPGEGEVEN DOOR VAN DER GRAAF Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN: 11 Nov. W. Meijer, commissionair in effecten, den Haag, Korte Voorhout 12a, Rc. mr. dr. W. Fick, Cur. mr. S. de Vries Cz., den Haag, Prins Mauritslaan 10 11 Nov. H. Chr. Warneke, den Haag,Daendel- straat 49, Rc. mr. H. W. E. Klomp, Cur. mr. Tj. Mo- bach, den Haag, Anna Paulownastraat 49. 11 No vember A. Holleman, technisch bureau den Haag, Vaillantlaan 112, Rc. mr. J. R. Thorbecke, Cur. mr. M. Lodder, den Haag, Willemsrtaat 93. 12 Nov. F J. Hendriks, electricien, Haarlem, Geweerstraat 38, Rc. Jhr. mr. Strick van Linschoten, Cur. mr. P. Ti- deman, Haarlem. 12 Nov. F. Somers, chauffeur, Lisse, Kanaalstraat 203, Rc. Jhr. mr. Strick van Linschoten, Cur. mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. 12 Nov. Jochem Donia, thans kwitantielooper, vroe ger winaeuer m comestioies, Heemstede, Laan van Insulinde no. 30, Rc. Jhr. mr. Strick van Linschoten Cur. mr. Venhuizen, Heemstede. 12 Nov. G. Th. Steentjes, vertegenwoordiger eener rolluikenfabriek Haarlem, Borskistraat 13, Rc. Jhr. mr. Strick van Linschoten, Cur. mr. A. A. Huizinga, Haarlem. 12 Nov. D. J. Zoet, scheepmaker, Haarlemmermeer, Hillegommerdijk Nieuw Vennep, Rc. Jhr. mr. Strick van Linschoten, Cur. mr. G. E. Mallema, OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 11 Nov. M. M. Turksma Jr., den Haag. 12 Nov. J. Vos, Velsen. 12 Nov. J. W. Kleinhout, Haarlem VERNIETIGD DOOR GERECHTSHOF DEN HAAG: 25 Oct. A. van der Windt Az., Vlaardingen. VERNIETIGD OP GROND VAN VERZET: 11 Nov. H. Oosterman, Deurze, gem. Roltde. 12 Nov. Joh. Jac. Borstlap. Zandvoort. Per Telefoon. DE HOLLAND-INDIE VLUCHTEN. AMSTERDAM, 14 November 1929. (V.D.) Precies te 7.18 uur startte de P.H.A.G.R. voor de groote vlucht naar Indië. De bemanning bestond uit de piloten Smirnoff en Hondong en den mecanicien Kotte. Aan boord was 206 kilogram post en 7 kilogram vrachtgoed. Behalve den directeur der K.L.M., den directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie ir. Damme, den directeur van het postkantoor te Amsterdam, den heer Beers, waren ruim 100 belangstellenden, die zich den stroomenden regen getroostten, bij het vertrek aanwezig. De heer Plesman sprak de bemanning der P.H, A.G.R. toe en wenschte hen een behouden aan komst in Indië en terugkomst in Holland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1