IIHHL-feMlHMVNZ! Liefde en Misdeed Rechtzaken Be Moord van Saint-Ouen. VOOR BiEiN POLITIERECHTER. Zitting van 'Maandag 11 November. Nog cv a zoo'n zitting' en de verslaggever kan, als lijdende aan Nona, door den geneeskundigen dienst worden afgehaald. He buitengewone inorgenzit ting van den Poli tierechter stond Maandag in hei, teeken van 'snert Niet dat die godenspijs voor arme sukkels op die bijeenkomst werd rondgedeeld. Vergis u niet, want als de politierechter snert uitdeelt, wordt ze gewoonlijk toebereid door den kok in het huis van bewaring, neen, het is alleen beeldspralcig gesproken, om aan te duiden hoe lang het duur de en hoe vervelend het was. Want er werden Maandagmorgen niets anders behandeld dan on benullige belastingzaken und kein ende. D;e rijks advocaat, die het nog niet zoo ver heeft kunnen brengen om zich binnen een omtrek van een halven meter in doorsnede verstaanbaar te ma ken, neemt den laatsten tijd ook al achter de groene tafel plaats en .wat hij daar prevelt, kan geen menschelijk oor ontraadselen. Maar het is een bekend feit, dat een perszendeling, ellende ling, 'n brok aapafstammeling lammeling is, die nergens voor 'terugdeinst. Zoo is het ons gelukt door allerlei mysterieuse hulpmiddeltjes, die we ons wel zullen wachten bekend te maken, ten slotte gelukt, één tamelijk volledig beeld" te kun nen geven van deze buitengewone onbelangrijke strafzitting.... achtung: He eerste was 'n waschfabrikant, flink van beenen, maar met slechts een hand. D;eze heer Simon K;„ industrieel te Alkmaar, was niet persoonlijk verschenen, doch had zich met inachtneming van zijn respectabele positie, laten vertegenwoordigen door mr. Schenkeveld, 'n jurist ,die uitmunt zoowel door uitgebreide rechtskennis als goed verzorgde omgangsvormen. Diens principaal was ten laste gelegd het doen besturen van een vierwielig motorrijtuig, zonder datd de bestuurder aan den ambtenaar der be lastingen desgevraagd kon toonen een kwitantie voor betaalde wegenbelasting. Gelukkig voor den delinquent bleek het met deze strafvervolging toch niet heelemaal in orde te zijn. Althans de rijksadvocaat mompelde iets, dat op vrijspraak leek en dat we juist hadden geraden, bleek uit een dienovereenkomstig vonnis van den Politie rechter. Hierop volgden twee hceren, die zich met vrijspraak niet konden felieiteeren. In de eerste plaats was dit zekere heer H.B. uit Avenhorn, die ook al met een auto had laten rijden, waarvan geen wegenbelasting was voldaan, of althans geen kaars kon worden ge toond. Deze verdachte, die de moeite had geno men zelf te compareeren, kreeg een geldboete, waarvan de minister van Justitie zelfs geen taart voor zijn vrouw's veraardag kon latjen bakken ën wel f 1 boete o fl dag. Vervolgens was het de expeditieknecht Hendrik S. uit Hoorn,, die voor een dergelijk feit met de OF 96) Hij kwam te Parijs veel te vroeg aan om zich dadelijk met Robert Vernière in verbinding te kunnen stellen. Ook achtte hij 't veiliger zich niet te Neuilly te vertoonen, waar nu weder zooveel menschen vereenigd waren. Hij zou Robert wel waarschuwen met een telegram, maar daartoe moest hij wachten tot de postbureaux zouden ge opend zijn. O'Brien ging een café binnen van Me Place de la Bastille, waar hij 't een en ander 'gebruikte* onder het raadplegen van een reisgids. De sneltrein naar Zwitserland in correspon dentie met Italië vertrok des avonds om negen uur. Er was nog wel een vroegere trein, maar daarbij was de aansluiting minder goed en bo vendien was de trein van negen uur des avonds voor hem 't geschikst, dan kon hij behoorlijk,, alles wat hij nog te doen had, hebben afgedaan. Na het koffiehuis te hebben verlaten liep hij langs de kaden tot bij de rue du Pont-Neuf, Daar trad hij een groot confectie-magazijn in en kocht er een heel pak kleeren voor een jongen van tien jaar en toen dat 'was afgeloopen, kon hij ook zijn telegram verzenden. Dit was van den volgenden Inhoud „Vernière, Seine-kade, Neuilly Zaken afgedaan Wacht u om te ontbijten bij Peters tegen elf uur. Yankee." De broedermoorder bevond zich op zijn werk kamer, toen een bediende hem de morgenpost kwam bezorgen, bestaande uit enkele brieven en het telegram, van welker inhoud hij het aller eerst kennis nam. „Eindelijk!" mompelde hij. „Afgedaan. Nu be staat er geen schijn of schaduw van gevaar meer. 't Is wel een kostbare geschiedenis geweest, maar nu ik overvloed bezit, heb ik er zeker mijn rust niet te duur mee gekocht. 'tE&l me een mooie verwarring wezen op de villa Savanne." Het duurde niet lang of dezelfde bediendever- toonde zich wiederom met een telegram van den volgenden inhoud: belastingadministratie en den rijksadvocaat Jcap- sonis had gekregen en nu tot 3 piek boete of 3 dagen werd veroordeeld. Hoe dnrl'de de politierechter in zóó'n kluif te bijten. De met den minderwaardigen titel van ver dachte belaste heer J. Cj. W'. G. bleek te zijn niets en was nu te Bergen woonachtig. Zelfs deze nynder dan een oud resident uit Nederl. Indië hoogverheven toean Besaar scheen niet onschend baar te zijn voor de afgezanten van den rijks- citroenperser en was mét een procesverbaal be dacht, omdat Zi.Ed. bij de gedane controle geen geldig rij wiel belastingmerk kon exposeeren. Deze ambtelijke overval geschiedde in de onmiddellijke nabijheid van zijne excellenties woning en de tamelijk verontwaardigde oud-resident kon niet nalaten over een en ander zijn ontstemming ken baar te maken. Dóch de politierechter omgorde zijn lendenen en versaagde niet. Spuwde in zijn handen, trok zijn toog uit en veroordeelde den voornamen overtreder, die eenmaal heersehte in het land van klapperboomen tot fö boete of 1 dag. 'Niets blijft hem bespaard. Niets zal hem geschonken «f gepardonneerd worden. Onze beklagenswaardige vriend Piet S. uit Ursem, die zoo dikwerf vervolging heeft ge leden terwille van de menschelijke zwakheden, die de baker hem bij zijn geboorte misschien arglistig heeft medegegeven en momenteel uit rust van de vermoeienissen van de zwijntejs- jacht, in welke vaardigheid hij zelfs Prins Hen drik wel een lesje zou kunnen geven, wordt ook zelfs in zijn van de wereld afgezonderd studeer vertrek nog opgejaagd en geplaagd met klein zielige overtredinkjes, hem, een criminalist van reputatie, die heel wat gewichtiger strafwet-ar tikelen onder de knie heeft gekregen. Hij stond nu terecht wegens gebrek aan een rijwielplaatje op 'n moment, dat hij 'n dergelijk versiersel abso luut niet kon missen en wel toen een commies der directe belastingen de afwezigheid van dit plaatje opmerkte. De arme Piet werd thans met nog hooger straf bedacht dan de voorname oud-resident en wel fö boete of 2 dagen. Vermoedelijk bestaat hier meer kans dat de veroordeelde de voldoe ning dezer boete achterwege zal laten en dc keus zal vestigen op het hem aangeboden koste loos logies met volledig pension. Alle eer aan de gaarkeukens van meneer Donner, he Piet. Tot slot van de grap, 31 vliegen in één reuzeklap. Koos Speenhoff zal zingen, een klein liedje van diverse overtredingen. Laat ons dus zingen lustig en blij, het staat niet op moéten, de wijs is dus vrij Hoort nu mijn lier dus voon u tz&gen en klagen A. B„ J. H. R„ P. B„ G. B„ B. J, J, 'Gf/ N., N. Ri., A.. Mi. B. kregen f 10 boete of bij niet betaling 5 dagen. Op Piet K. moest bijzonder worden gelet, diens stra fis op f 15 boete of 5 dagen gezet. J. de G„ M- B. van I, J. J. K|„ K. K;.r A. „Een zeer ernstige zaak houdt mij in 't park Saint Maur. Wacht ons dus heden niet. D'aniël Savanne." „•Kijk, dat klopt als een bus!" lachte Robert voor zich heen. „Ik dacht wel niet, dat Oi'Brien mij zou ihebben durven misleiden, maar nu heb ik de proef op de som, dat hij 't bepaald niet heeft gedaan. Die zeer ernstige zaak' is natuurlijk het spoorloos verdwijnen van dat blinde mensch en haar kleinkind. O'Brien is een eerlijke schurk, schurk, die gedaan heeft, wat hij beloofd had te doen." Hij wierp Savanne's telegram op het-' bureau en stak O'Briens telegram bij zich. Toen keek hij vluchtig de brieven na. Eén er van trok zijn bij zondere aandacht. Dfe brief droeg een Emgelsch postzegel en kwam uit Portsmouth, waarheen Robert drie weken geleden een pietmachine had opgezonden voor goud en zilver, van welke ma chine hij de uitvinder was en ook als zoodanig gebreveteerd. Men schreef hen., dat de machine ongelijkma- 'ig werk!.: r. dat men weigerde ze te accepteeren, indien hij niet zelf overkwam om te zien, waaraan het haperde en de gebreken niet onder zijne lei ding werden hersteld. „Zulke ezels," mompelde Robert. ,,Ze hebben het ding bepaald verkeerd ineen gezet, anders loopt het als van zelf." Maar aangezien hier een dubbel belang in 't spel was, dat van 't geld en dat van de eigen liefde des uitvinders, die |anderen overtuigen wil de, dat de machine uitstekend werkte, besloot Robert morgen of overmorgen zelf naar Engeland te gaan. 'tWas een reisje van maar twee dagen heen en weer. Verder vond hij niets bizonders. Om half tien was hij gereed'en gekleed om uit te gaan, nam uit zijn secretaire een'bundel bank biljetten, welke hij natelde en zorgvuldig inpakte om ze daarop in de borstzak van zijn jas te ste ken. Ook uit zijn chequeboekje trok hij een blaadje van het geperforeerd papier, vulde het in tot ©en zeer aanzienlijk bedrag en borg het in zijn portefeuille op. Zacht kens werd er aan rijn deur geklopt. 'tWas Denise, die binnentrad met een geopend telegram in handen. Robert stond reeds met den hoed op 't hoofd. Op Denise's vraag of hij reeds dadelijk uitging, B. N. en A. S. werden minder geteld, hun straf ij werd op f 6 boete of 2 dagen gesteld. KI. B., H. K., Arend R. krijgen wat zachtere pillen en kunnen den toorn der goden met f6 boete of -2 dagen nog stillen. Die heer Arie A. had blijkbaar de pot wat erger verleerd. Hij werd op f 5 'boete of 2 dagen getaxeerd, x Eindelijk kwamen nog P. J. B., Piet K A K„ Greet K<, M. M„ W. M., H. de M., Jacob R., P,. CL Si„ S. V., A. J. W„ J. de W, ^en Simon W. tot besluit De politierechter ga fhen ieder f2 boete of 1 dag en de zitting was uit. Eten bijzonder genadig vonnis. De arbeider telegrafist der Ned. Spoorwegen, Jacob S., voorheen te Schagen gestationeerd, is er heden Rank zij de welwillende stemming van den politierechter, bijzonder goed afgekomen. Hij werd ondanks het minder gunstig advies der reclasseering en de afwijzende houding van den officier van justitie voorwaardelijk veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met drie proef jaren, voorts wordt hij onder toezicht gesteld e^nhet is hem beslist verboden, zich gedurende zijn proeftijd naar het buitenland te begeven. Voorts wordt hij in vrijheid gesteld. Aangezien officier en veroordeelde afzagen van den hoo- gerberoepstermijn, is dit vonnis onherroepelijk geworden. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 12 November. Aangehouden uitspraken van 29 October. Joh. Sm. Alkmaar. Het als militieplichtige niet verschijnen voor den keuringsraad te Alk maar. Van alle rechtsvervolging ontslagen. Jan Dirk de G. Helder. Dood door schuld f400 boete of 100 dagen hechtenis en betaling van f 150 aan den heer Ruiterberg, vader van het door de aanrijding overleden meisje. De eisch was f 200 boete of 60 dagen, dus heeft de recht bank er nog 'n flinke schep opgelegd. Verlos ons van die wetten, Heer! Geef ons praktijk en eenvoud weer. Mét deze variant op het geestige puntdichtje va nonzen onvergetelijken De Genestet, kunnen wij gevoegelijk inleiden een serie hoogerberoep zaken, Dinsdag door ons meervoudig strafcol- lege behandeld en die allen hun oorsprong von den in de zeer zeker nuttige, maar dikwerf frans jeman gesproken, pesterige leerplichtwet. D<e na tionale wettenfabrikanten in den Haag mogen ons verbazen door hun legislatieve acrobatische toe ren. in den nok van het politieke circus en hun doodsverachtelijke kromme sprongen op het par lementaire slappe koord, aan de waschkuip des practischen levens zijn ze evenwel volkomen on bruikbaar. Dat is in de nuentere samenleving!, waar alle juridische kunstenmakerij niet anders dan hinderlijk kan zijn en belemmerend werkt op den goeden en geregelden gang van zaken, ten duidelijkste gebleken uit de arbeids- en bakkersr wet, de hoogst onbenullige bioscoopwet met haar bespottelijke uitzonderingsbepalingen en dat blijkt ons ook weer uit de dikwerf zoo onprac- tisehe leerplichtwet, waarmede de geestelijke ont wikkeling van de kinderen des volks niet gebaat is en de ouders gedupeerd worden in hun beurs en huiselijk gerief. Zoo stonden dan Dinsdag achtereenvolgens te- antwoordde hij bevestigend. Hij had iets drin gends te doen in de stad en zou ook niet thuis komen om te dejeuneeren. 1 „Bij onzen vriend Savanne," voegde hij er bij, behoeft ge mij trouwens niet te excuseeren. Zie eens, wat hij mij meldt!" Jk heb een bijna gelijkluidend bericht van hem ontvangen," zeide Denise, haar telegram too- nend, „waarschijnlijk voor 't geval, dat bij uw afwezigheid dat andere bericht ongeopend op je schrijftafel zou blijven liggen. Maar wat toch kan die zeer ernstige zaak zijn, waardoor niet alleen de rechter, maar ook Henri Savanne ver hinderd is om higr te komen?" ,,Ja, hoe zou ik u dat' kunnen Verklaren Maar nu moet ik weg, Denise. Voor het diner kom ik stellig thuis en denkelijk heel vroeg. Wacht er is nog iets: Overmorgen zal ik verplicht zijn mij voor een paar dagende absenteeren. Ik moét naar Engeland, naar Portsmouth, ik heb daar aan een fabriek een nieuwe machine afgeleverd, waar mede die ezels niet overweg schijnen te kunnen. Hier is de brief. Och wees zoo goéd en geef hem straks aan Philippe met verzoek, dat ding even voor mjij !te willen vertalen. Hij is beter in 't Engelsch thuis dan ik." Denise nam den brief in ontvangst. „Maar je denkt er toch wel aan, Robert, dat we hier a.s. Zaterdag ons feest hebben." „Ja, natuurlijk, maar als ik Dinsdag weg ga, kan ik gemakkelijk Donderdag of op z'n laatst Vrijdagmorgen weer hier zijn. Dat komt terecht. Adieu, Denise, 'tis mijnrtijd." I In 't restaurant vond Robert den Ierschen Ame rikaan reeds op hem wachten, maar hij zou hem j niet hebben herkend, zoo O'Brien hem niet dade- lijk een wenk had gegeven. De heeren vroegen en kregen een afzonderlijk cabinet om aldaar te dejeuneeren. 't Was op dien Zondagmorgen bij Peters zeer stil. i „Welnu?" vroeg Robert, zoodra zij onder vier oogen waren. „Afgeloopen," luidde het lachend gegeven ant woord. „Ja, dat wist ik." „Uit mijn spoedbrief ,/Ejn nog langs een anderen kant: Daniël Sa vanne, die den Zondag op Neuilly zou komen doorbrengen, heeft mij getelegrafeerd, dat een ernstige zaak hem daarvan terug hield." recht eenige huisvaders uit Texel en voorname lijk Wieringen, die alreeds de onaangename ge volgen van de overtreding dier wet hadden onder vonden voor den Helderschen kantonrechter en nu nog eens werden geplaagd met een dagvaar ding om in hooger beroep voor de meervoudige strafkamer in Alkmaar te moeten verschijnen. In al deze appèlzaken, welk hooger beroep voornamelijk was ingesteld door den ambtenaar, die zich niet scheen te kunnen vereenigen met de door den kantonrechter te Helder betoonde barm hartigheid, werd als getuige gehoord de heer Dun, Inspecteur van het Lager onderwijs der inspectie Helder. In de eerste plaats werd behandeld een derge lijke zaak tegen Adriaan H. te Texel, die zijn zoontje Daniël, die hij na 6 jaar schooldrilling voldoende afgericht achtte en dus had thuis ge houden, door den kantonrechter echter was vrij gesproken, doch tegen wien thans, om hem nog eens goed op te frisschen,, niet minder dan f 30 boete of 30 dagen hechtenis werd gevorderd. Daarop verscheen in persoon een forsche Z,ui- derzee. visscher uit Wieringen, een man, wien het den laatsten tijd met de visscherij niet voor den wind was gegaan en nu een dienstbode om rijn invalide vrouw, die alleen met behulp van twee steunstokjes zich kon voortbewegen, te assistee- ren, niet meer kon bekostigen. Het huisgezin zou dus zeer gebaat zijn met de hulp van zijn lichame- lijc krachtig ontwikkeld 13-jarig dochtertje Trijntje, die al reeds 6 leerjaren had doorgemaakt en nu, omdat er geen zevende klas was, gedwon gen werd dezelfde cursus met onveranderde leer stof, nóg eens te doorloopen. Die kantonrechter had dan oo kin dit geval gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid om geen straf op te leggen, doch onze plaagzuchtige wetten lieten al weer toe, dat het openbaar ministerie met deze facili teiten geen rekening behoeft te houden en kan trachten door een hooger college te bereiken, dat niet de koek doch.de gard wordt uitgereikt. En met succes, want nu werd f6 boete of 6 dagen tegen den door tegenspoeden getroffen huisva der gevorderd. Voorts was aanwezig de Wieringer vee'houder Jan K., wiens zoontje Cornelis ook reeds ten volle den tol aan zijn schoolsche ontwikkeling had betaald en nu maar al te goed in vaders bedrijf, waardoor een knechtje kon worden be spaard, kon worden gebezigd. M^ar de wet Sprak Sic volo, sic Jubeo, zo owil, zoo beveel ik. De jorfgen moest tot 1 April 1930 de reeds doorge- loopen 6e klaswijsheid nog eens volledig repe- teeren. Tegen hem en Me volgende zondaren tegen de wet op de leerplicht, die niet verschenen, waren en wel P. v. G., Cornelis K[., Jan M., en Weert P. werd gevorderd f 15 boete of 15 dagen hiermede was deze serie appèlzaakjes afgewerkt en kunneq_ wij van dit onderwerp afstappen. Aan het verkeerde kantoor terecht gekomen. De 20-jarige arbeider Cornelis Sp. te Warmen- huizen had aldaar op 8 Juni van 'hou je taai en schrik niet ,'het jaar 1928 in gezelschap van eenige vroolijke vrienden 'n gijntje uitgespookt en was in een aan den openbaren weg staanden I-indenboom geklauterd, waardoor volgens het oordeel der dorpsautoriteiten, gevaar viel te duch ten, reden waarom tegen den met chimpansee allures bedeelden Kees Sp. procesverbaal werd opgemaakt, wegens gepleegde baldadigheid. Hij werd daarvoor dan ook door den kantonrechter te Schagen veroordeeld, doch daar hij zich niet schuldig achtte, was hij nu in hooger beroep gekomen. Helaas, hoewel hij zijn beste pakkie had ,jEen fameus ernstige zaak inderdaad. Er is geen Veronica, er is geen Martha meer. Ze moe ten nu ginds radeloos zijn. Laat ze evenwel maar zoeken, vinden doen ze niet. Ik heb mijn maatregelen goed genomen." „De grootmoeder?" „Op den bodem van de Marne." „En het kind?" „Bij mij in slaap. - Dat wordt niet wak ker, voor ik 't haar beveel." „Wanneer denkt ge te vertrekken?" „Van avond. Ik moet nu het park van Saint Maur zoo gauw mogelijk verlaten. Van nacht ben ik al op weg naar Zwitserland, van waar ik ook onmiddellijk naar Italië trek." v ,,Zonder medeneming van 't eerlijk verdiende fortuin, 0!'Brien?" ,p!leen, waarachtig niet. Met medeneming van mijn millioen. Maar hoe vraag jé dat 'zoo „Wel O'Brien, je kunt immers wel nagaan, dat ik niet een millioen aan bankbiljetten rente loos in mijn kas heb liggen. Ik heb bij mij aan bankpapier toch nog 250.000 francs gevonden. Die heb ik voor je meegebracht' en 'bovendien een chèque van 750.000 francs op 't huis Rothschild te Parijs." f' vt 1 „Wel verdoemd," vloekte O'Brien. „Dat is lastig. D'aar heb ik, dom genoeg, volstrekt niet aan gedacht. Ik durf het wezenlijk teedere kind niet dagen achtereen in hypnotischen slaap te laten. Zooals jij 't nu inricht, kan ik niet voor morgen avond op reis gaan, want vandaag is 't Bankiershuis gesloten. Maar dat is veel te laat." „Maar als vriend, zweer ik u, dat ik je 't geld van die chèque zal overmaken op de door u zelf aan te wijzen plaats, 'tzij in Zwitserland, 'tzij in Italië. Als je dat voorstel niet toelacht, weet ik er werkelijk nietsi'beters op dan dat je de reis tot morgenavond uitstelt." O'Brien nam eensklaps zijn besluit: „Geef hier je bankbiljetten, geef hier je chèque. Het moet dan in 's duivels naam maar Maandagavond wor den. Ik weet er niets beters op." Robert deed de deur van 't particuliere cabinet op slot, liet voor 't venster het gordijn vallen en betaalde daarop in bankpapier met de chèque aan O'Brien diens bloedloon uit. Alles werd na gezien, in orde bevonden en opgeborgen in de zakken van den magnetiseur, waarop 't gordijn werd opgehaald en de kamerdeur ontsloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3