Radiorubriek aangetrokken en meer leek op 'n procuratiehouder van 'n boerenleenbank dan ,'n landarbeider, maak te dit absoluut geen Indruk op de heeren en werd hem meedogenloos kenbaar gemaakt dat hij met zijn hooger beroep aan het verkeerde adres was. Hij had binnen 3' dagen na zijn veroordeeling bij den Hoogen Baad in cassatie moeten komen. En daar kwam ie 17 maanden later mee aansukkelen. In het meest ongunstigste geval kan er nog 15 sjoof winst, gemaakt worden. De heer Petrus Paulus V., 'n eerzame 35-jarig commissionair in effecten te Schagen, die zonder Die Voorz., de heer J. van Kampen opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan dé aanwezigen, welker aantal de zaal niet geheel vulde. Hieruit zouden wij bijna afleiden, aldus spreker, dat het Staatspensioen er al is, hetgeen echter nog heel wat strijd zal moeten kosten. Indien slechts 54 van onze 100 kamer leden vóór staatspensioen waren geweest, had den wij in '29 met recht een feestavond kunnen vieren. Eens heeft men gezegd. Links is er vóór, doch inderdaad is gebleken dat ook'hier het. mooie ideaal eens weer voor de zooveelste maal is ver doezeld door politieken strijd. Zpodat wij bijkans WmiIUiSSIUIIctil III C I 1 UIC ouiuu x UUV4.C1U ►jiaajvx. iiiuvuwv xj twijfel met succes de methode ter ongeschonden I geneigd zouden zijn, te wenschen, dat de on- bewaring van de slanke lijn beoefent, bevond zich 15 April 1928, (onze wetsmachine werkt met- duizelingwekkende snelheid; in de duinen van het Staatsboschbeheer te Petten, vergezeld van zijn twee herdershonden, die dartel en speelseh zich vermaakten met rondsnuffelen en krabbe len bij konijnenholen. De heer V. ontmoette op zijn tocht een drietal politiemannen die aanstoot namen aan het ongebreideld spel van Petrus Pau lus honden en tegen hem procesverbaal opmaak ten, omdat hij deze in 't jachtveld op schadelijk wild (in casu konijnen) speurende exemplaren van het geslacht canis familianus niet behoorlijk tot de orde had geroepen. Hij werd dan ook ie dier zake zonder pardon veroordeeld en te Schagen veroordeeld door den jachtsportlievenden kanton rechter tot niet minder dan f 25 boete of 25 da gen tegen welke veroordeeling de heer V., die nu meende geheel ten onrechte te zijn gequalifi- ceerd als konijnenstrooper, tegen welk twijfel achtig praedicaat zijn brave burgerziel in op stand kwam, hooger beroep aanteekende. Een vol ledige rehabilitatie mocht hij echter voor de meer voudige strafkamer niet verwerven, maar toch derlinge verdeeldheid tot gevolg had, dat rechts maar zou zeggen, wij maken maar een èind aan het spel en voeren het premievrij staatspensioen in. In „De Nederlander" had spreker reeds gele zen, dat men het algemeen Staatspensioen nog zoo kwaad niet vond. Jammer dat er nog zoo wordt vastgehouden aan de plakkerij. Doch spreker weet maar al te goed, dat er niet met blijde gezichten wordt geplakt. Nóg steeds zijn de kleine bedrijven, nog steeds is de kleine man er buiten gesloten. .Met wee moed herdacht spreker Talma, wiens goede be doelingen ook al weer door de politiek bedorven waren. De B. v. S. wil geen politiek. Zij wil iets /waar het geheele volk vóór is, n.l. een on- bezorgden ouden dag en dan voor alle ouden van dagen zonder een uitzondering. Doch de partijen zorgen er wel voor dat hun politiek de bovenhand krijgt en vergeten na de ver kiezingen het Staatspensioen. Spreker zou hier niet verder op ingaan, anders mocht hij, evenals de afgevaardigde der federatie te Ziuidscharwou- de in de courant ter verantwoording worden ge- gisteren zijn ook aangebracht de naambordjes bij de Butterlaan, Kroonstraat, Engelenburg en Lief delaan. Deze maatregel is zeer zeker toe te juichen, daar het voorvreemdelingen zeer lastig was deze zijstra ten te vinden. De uitvoering der bordjes laat niets te wenschen over, zoodat ze aan het aspect der ge meente absoluut geen afbreuk doen. Op het bordje „Butterlaan" staat tevens het ver zoek aan wielrijdend publiek om aan den ingang daarvan af te stappen, een verzoek dat volkomen onze instemming heeft met het oog op de veilig heid der bewoners aldaar. We kunnen dan ook niet anders dan het verzoek van het gemeentebestuur in de welwillendheid van wielrijders(sters) aanbevelen. Tot ons genoegen kunnen we constateeren dat van wege het gemeentebestuur al het mogelijke ge daan wordt om ons dorp een goed aanzien te ge ven. OUDKARSPEL. Gevonden voorwerpen. Gevonden een heerenrijwiel. Inlichtingen in te winnen bij W. Boon, gemeente veldwachter te Oudkarspel. Ruwe Huid j p U ft O Ruwe Handen 19 w B 8 w Buitenland smaakte hij1 de voldoening, dat hem officieel werd roepen, waarvoor hij echter niet bang was. beduid, dat de hem ten laste gelegde jachtwet- [Met waardeering herdacht spreker den dag overtreding met strooperij niets had te maken, j waarop alle ouden van dagen van St. Pancras terwijl de officier van meening zijnde, dat de kan- per auto naar het Gooi waren geweest en dank tonrechter het er wel wat al te dik had opge legd, de opgelegde straf'teruggebracht te zien op f 10 boete of 10 dagen. Een reclitbankcliënt, die niet tot de gemak kelijkste mag worden gerekend. De heer J. F. v. d. P., een te Amsterdam wo nend magnetiseur is reeds meermalen door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld ter zake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De ambtenaar bij het openbaar ministerie, die een krachtig kwakzalverbestrijder is en bovendien ambtelijk nog verkeert in de eerste periode van een feilen vervolgingsijver, liet den magnetiseur geen oogenblik met rust en het was voorname lijk te Limmen, waar deze heer bijzonder popu lair was, dat tegen hem bruikbaar materiaal kon worden bijeengezameld, te meer nog, omdat de magnetiseur zich zelf tamelijk Onbedachtzaam on der schot stelde en een patiënt van den localen geneesheer, de kruidenier A., die laboreerde aan jicht en open beenwond, in behandeling nam met het niet bijzonder animeerend resultaat, dat de ongelukkige patiënt tengevolge infectie overleed. In een tweetal gevallen scheen het evenwel, dat de heer van P. bij vrouwelijke patiënten, die be weerden te lijden aan rheumatische en zenuw aandoeningen genezing had gebracht en toen v. d. P. dan ook terecht stond, werd v. d. P. door den kantonrechter, die zijn optreden in deze ap precieerde, hem wel veroordeelde, doch hem geen straf oplegde. Wat echter betrof de zaak, waarin de patiënt, kennelijk door de ondeskundige behandeling aan infectie van de door de jichtkwaal veroorzaakte open en etterende beenwond, na nog ter elfder ure te zijn voorzien van de laatste H. Sacra menten, was overleden en waar verdachte door het voorschrijven van een nietsbeduidend uit een aftreksel van selderie, knoflook, venkel en tuma- rinde bestaand mengsel voor inwendig gebruik zeer zeker zijn, trouwens wettelijk niet bestaan de bevoegdheid had overschreden, daar kon ook 'de kantonrechter niet anders dan verdachte schuldig verklaren en hem een strenge straf in den vorm van f 200 boete of 100 dagen opleggen. Van dit vonnis nu was veroordeelde, juridisch bijgestaan door mr. Bits uit Amsterdam, in hoo ger beroep gekomen en werden deze appèlzaken Dinsdag door de meervoudige stafkamer behan deld, evenwel ondanks het zeer zeker niet onver dienstelijke pleidooi van den verdediger, die het goed recht van den magnetiseur, die meermalen genezing bracht, waar de geschoolde wetenschap faalde, welsprekend bepleitte, schaiarde de offi cier zich geheel aan de zijde van den ambtenaar en werd door hem gerequireerd in de beide eer ste zaken, waarin de kantonrechter zich had ge- obstineerd wat betreft het opleggen van straf, f.30 boete of 30 dagen en in de zaak waarin de patiënt was overleden de zwaarste straf op de overtreding gesteld n.m., f300 boete of 300 da gen hechtenis. Wij meenen in verband met deze zaken nog te moeten opmerken, dat verdachte zich voor den kantonrechter had beroepen op een arts in Broek in Waterland, die niet alleen zijn werk waardeer de .doch zelfs de moeite nam de uitwerking van zijlnl behandeling te controleeren, dat blijkens een daarna gelanceerd ingezonden stuk door me dici te- Broek in Waterland deze pertinent ver klaarden, nimmer mét verdachte v. d. P. in con tact te zijn geweest en nimmer eenige door v. d. P. behandelde ziektegevallen te hebben gecon troleerd. i In al de hooger 'beroepszaken door de Meervou dige strafkamer Dinsdag behandeld, werd de uit spraak bepaald op Dinsdag 19 October. zij de algemeene milde medewerking zulk een genoeglijken dag hadden gehad en heette hen ook hier van harte welkom evenals mej. Porte- gies en de heer Piet C'loeck van Alkmaar, aan Kvien hij gaarne het verdere gedeelte van den avond overliet. En inderdaad bleek het bestuur ook thans weer een zeer goede keus te hebben gedaan. Het reciteeren van Mej. Portegies op eenvou dige doch suggestieve wijze, bleek, vooral in de ernstige stukken, zooals: „De Zondares" van F. Pauwels. en ook vooral in fragmenten uit het be kende werk van Bemarque „van het westelijk j Front geen nieuws", zeer wel in staat het pu- I bliek geheel mee te slepen. tloch ook in het leuke genre, zooals in „Drie Moeders" bleek Mej. Portegies een eerste kracht. Zoo ook de heer Piet Cloeck, een echte zanger van het levenslied, die zich echter meer deed kennen in het luchtige genre, alhoewel wij daarmede vol strekt niet willen zeggen dat het er te minder om was. Integendeel, op pittige rake wijze werden hier vele echte levensliedjes voorgedragen op een wijze die door het publiek zeer werd gewaar deerd. Besumeerende, willen wij gaarne verklaren dat deze avond, afgewisseld door goede muziek van v. Twuijver, inderdaad een avond is geweest van kunstgenot en gezellig samenzijn en, zooals door deii voorzitter in zijn slotwoord werd .opgemerkt, door de aanwezigen ongetwijfeld.weer is gewaar deerd als een goede avond van en voor Staats- pensionneering. Plaatselijk Nieuws --NOORDSCHARWOUDE. Uit den Omtrek SIN1T PANCBA8. De afdeeling St. Pancras van den Bond voor Staatspensioneering hield Dinsdag 12 November een propagandavond in café „D'e Driesprong".schuwingsbórden, aangevend de maximum snelheid Maloitz te Noordscharwoude. Zondag den 17 November a.s. zal de beroemde en onovertroffen telepaath Maloitz Nrd.scharwoude met een bezoek vereeren. Hij reisde reeds door heel Ne derland en is in het bezit van ongeveer 1400 schit terende persbeoordeelingen en ongeveer 400 hand- teekeningen van burgemeesters, geestelijken, dok toren, juristen en zeer vele politiepapieren. Daar vandaan komt ook zijn bijnaam „de politiespeur- hond." Ook te Noordscharwoude heeft zich een commis sie gevormd, bestaande uit eenige vooraanstaande ingezetenen. Men herinnert zich Maloitz van acht jaren te- rUg, toen deze ook hier met enorm succes optrad. Genoemde commissie stelt, vóórdat Maloitz te Noordscharwoude, een geheime opdracht samen, sluit deze in een enveloppe en verlakt ze. Maloitz zal dan des middags op Zondag 17 November 2 uur precies datgene doen, wat in de verzegelde op dracht, waarvan alleen de bovengenoemde commis sieleden den inhoud kennen, staat. Daartoe bedient hij zich van een auto, en staande op de treeplank geeft hij den chauffeur zijn bevelen. De afrit zal plaats hebben om 2 uur van „Concordia" en het publiek zal deze openbare telepathische opdracht geheel kunnen volgen. Na afloop wordt de envelop pe opengebroken en zal de inhoud bekend gemaakt worden. Des avonds acht uur geeft de heer Maloitz in de zaal van „Concordia" een openbare séance, alwaar ieder in de gelegenheid is, hem opdrachten te ge ven, o.a. zal hij een diefstal opsporen en den dief ontmaskeren. Verder !zal hij zeer treffende proeven laten zien van massa-suggestie, magnetisme, hyp nose enz. en zelfs iemand uit het publiek meene men in een vliegmachine. Verder optreden van Herman Diedrichs, Humo rist-Excentriek. De heer H. Diedrichs, die Maloitz bij het publiek introduceert zal alle mogelijke inlichtingen verstrek ken. Daar ter plaatse zijn dan tevens de verschil lende bescheiden, o.a. zeer vele politie-opdrachten ter inzage. Het geheel belooft dus een zeer interessanten avond te worden en wij raden ieder aan om het wonderwerk van Maloitz te gaan zien, te meer, omdat hij in verband met de tijdsomstandigheden prijzen, voor ieders beurs bereikbaar, heeft ge maakt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in het nummer van heden. OUDKARSPEL. Mochten wij eenige weken terug melding mken van de plaatsing der opnieuw geschilderde waar- TE GAST BIJ DEN PRINS VAN WALIS Zaterdag zijn 321 dragers van het Victoria Cross, de hoogste militaire onderscheiding, de gasten geweest van den prins van Wales in de Koninklijke galerij van het Hoogerhuis. De maal tijd onderscheidde zich door. het ontbreken van alle ceremonieel, Allen droegen colbertcostuums en generaals zaten naast gewone soldaten, al naar de loting voor de plaatsing had uitgemaakt, in den geest van de onderscheiding zelf die geen rangen of klassen kent. r Op de gezondheid der gasten drinkend, erkende de prins vaji Wales dat hij er verlegen mee was, daar het niet de gewoonte des lands was mannen te eten te vragen om hun te vertellen hoe dapper zij waren. „Om u niet onaangenaamste zijn wil ik aannemen dat elk wapenfeit ook op uw credit staat, het door u verricht werd om redenen van zelfbehoud of omdat gij toevallig zaagt dat iemand van den staf u gadesloeg en bewonderde. Ik zeg dit omdat ieder V. C;„ met wien ik gepraat heb, altijd eeii dergelijke verklaring opdischt om rekenschap te geven van zijn bizonder gedrag, hetzij te land, ter zee, in de lucht of onder den grond." De prins beschreef het Victoria Kruis als de meest exclusieve van alle ridderorden; de ridders vormen een beperkten kring van mannen, die in zien wat er gedaan moet worden en dit dadelijk doen met gevaar voor zichzelf en na het gedaan te hebben zoo dicht zijn als een pot. „Gij hebt," zoo vervolgde de prins, ,,een eerbewijs ontvangen, dat weliswaar alleen in den oorlog kan worden verworven en er is geen verstandig mensch te genwoordig die geleerd hebbend wat oorlog be- teekent niet bidt dat het nooit weer zal gebeu ren, maar dit feit verhoogt slechts de waarde van het kruis, want het is het zinnebeeld van het bezit van die hoedanigheden welke, hoewel de oorlog ze te voorschijn riep, in werkelijkheid de grondslagen van den vrede zijn <de hoeda nigheden van een koel hoofd, een geest die voor niets terugdeinst en een onbevreesde terzijdestel ling van zichzelf. En als iemand denkt dat dapperheid alleen noodig is bij den strijd op het slagveld, dan moet hij een zeer verwrongen denk beeld hebben van het'leven. Tenslotte gewaagde de prins van degenen, die hei leven verloren bij daden van dapperheid en anders dezen avond mee aangezeten zouden heb ben én van de vele goede mannen, wier zenuwen gebroken waren onder de vreeselijke spanning, maar die wellicht uiterlijk gezond voortleefden,, doch wier hersens en geest aangetast en verward waren. „Zij hadden bij ons kunnen zijn. Laat ons •hen allen gedenken." Wij vinden nóg vermeld, dat de prins aan zijn linkerhand burggraaf Gort had en aan zijn rech terhand sergeant Burman, een chauffeur. Ook deze beide plaatsen waren door het lot aange wezen. De zaal was uitsluitend met Vlaamsche klaprozen versierd, de bloem, die naar men weet ten bate van het Britsche legioen verkocht wordt. Op de tafels prijkten Yictoriakruisen, eveneens van deze bloemen vervaardigd. Het aantal nog in leven zijnde dragers van het Kruis, dat in 1856', aan het eind van den Krim- oorlog werd ingesteld, bedraagt 4'67. (Hbld.) BEURSOVERZICHT Oyens Zonen te Amsterdam mei- Ons de vorige week gegeven advies, om zich met het opbouwen van nieuwe hausseposities niet te overhaasten, is in de afgeloopen overzichtsperiode proefondervindelijk juist gebleken. Het is na zulk éen crisis niet te verwachten, dat het geslacht offerde publiek weer aanstonds tto hauus-enthou- siasme bereid is. en voor de algemeene marktpo sitie is een periode van rust het beste. Aan alles komt evenwel een eind, zelfs aan geforceerde li quidaties en al was de eerste Amerikaansche beurs dage na de gedwongen vacantie een kleine reprise van paniek, zoo bleek toen toch het ergste geleden. In dat empo had het uit zuiver rekenkundige over wegingen ook niet kunnen doorgaan, daar dan voor vele fondsen eerlang het nulpunt was overschreden Wat alle waarschuwingen en daden der Federal Reserve Board niet konden bereiken, is nu door de wetteerder massa-psychologie werkelijkheid gewor den. De Yankee is voor het oogenblik van zijn dob- belzucht genezen. Men behoeft daarbij niet direct te gelooven dat geen geld meer disponibel is. In dien er werkelijk koopjes waren te halen dan zijn er overal in de wereld lieden genoeg met baar geld, die „anders nooit aan de beurs doen" om steun te verleenen. De zaak is echter, dat de meeste fondsen wel op en meer normaal niveau zijn gekomen, maar nog I geenszins spotgoedkoop genoemd kunnen worden. Buitendien is men nu in afwachting van de gevol gen, die de paniek op het algemeene zakenleven zal blijken te hebben en alle vroegere crisis leeren dat een min of meer langdurige periode van malai se voor de deur staat. Van de te Amsterdam genoteerde Amerikaansche nijverheidswaarden, lijken inzonderheid aandeelen Mc. Keesport Tin Plate, die op nauwelijks f 60 bij een behoorlijk gesecureerd dividend van $4 een rendement van ca. 7% geven, inzonderheid koop waardig. Deze blikfabriek werkt vooral voor de con servenindustrie, die haar normalen afzet wel zal handhaven, daar zelfs een „geschoren schaap" toch moet eten. In deze share is te New York ook weinig gespeculeerd, zoodat ze relatief van de shake out weinig heeft geleden. Verder zou op het thans gel dende niveau van 30 tot 35 aandeelen Internatio nal Nickel gekocht kunnen worden, daar de toe komst dezer mpij. minder afhangt van de heerschen de conjunctuur, dan wel van de kort op handen zijnde exploitatie van Frood Mine, waarvan ons nog kort geleden wonderen werden verteld. Te Amsterdam is het algemeene beeld ongeveer gelijk aan New York. Hier zijn het inzonderheid de treurige prijzen der cultuurproducten en de ho- pelooze vrachtenmarkt, die voor breede categorieën van fondsen de koopwaardigheid sterk verminderen Koffie, rubber en zelfs suiker zouden voor de on- derwerpelijke aandeelen nog veel lager koersen dan de vigeerende rechtvaardigen, indien geen verbete ring in de productenmarkt wil optreden. Wat rub ber betreft, wijzen diverse Londensche makelaars nu wel op de liquidaties van zwakke speculanten, maart facts and figures leeren, dat in de eerste 9 maanden van 1929 in Malakka ongeveer evenveel is geproduceerd als in het gansche voorafgaande jaar en dat de autonijverheid klaarblijkelijk aan den vooravond staat va neen depressie. De sche mering van het koffie-instituut laat hoagstens eeni ge speculatieve hausse toe, maar uit reëele gronden is niet veel goeds te verwachten. Alleen suiker stemt tot wat meer optimisme reden waarom op zeer flauwe dagen H.V.A., NISU, Java Cultuur etc., de aandacht verdienen. De speculatieve objecten van weleer met name Margarine Unie en Philips Gloeilampen, zullen in het beste geval ongeveer op de tegenwoordige prij zen blijven ronddobberen. Het eerste fonds heeft een gevaarlijke marktpositie en het heeft nog geen geschiedenis. Het Philips-concern boezemt natuur lijk veel meer vertrouwen in. Een noteering van ca. 165% voor de preferente aandeelen waarop 9% di vidend werd uitgekeerd, is nu ook werkelijk laag te noemen. Küchenmeister Accoustiek zijn door de beurspo- litiek nu wel op zeer laag niveau aangeland. De formeering der nieuwe Engelsch-Duitsche combina tie, waarop de Küchenmeister groep domineert, opent verdere verschieten van succes, terwijl het patentcomplex, waarover de Tobisgroep beschikt, op zich zelf in den internationalen strijd om de sprekende film al een groote direct realiseerbare waarde vertegenwoordigt. Uit het groote aantal rapporten, dat thans door den Phohi-kortegolfzender te Huizen ontvangen wordt, blijkt wel duidelijk, welk een buitengewoon groot succes de heruitzending van het Phohi-pro- gramma in Amerika is geweest. Alleen reeds met de eerste mail werden er aan de studio van de Phohi te Amsterdam 290 brieven van Amerikaansche luis teraars ontvangen. Aan het gebouw van den zen der te Huizen werden 390 brieve nbezorgd, terwijl ook door de N.V. Philips' Radio te Eindhoven nog een aantal rapporten over deze experimenteele uit zending werd ontvangen. Een van de belangwekkendste dezer brieven ls wel die van een Nederlander, die reeds twintig jaar in Aemrika vertoeft. Door het schrijven van dit rapport in de Nederlandsche taal toont hij duidelijk dat hij de dagen in het moederland nog geenszins vergeten is. Hij schrijft o.a.: „De Phohi kwam hier zoo duidelijk door, alsof het in de stad zelf uitge zonden werd, in plaats van bijna vier duizend mij len vcan ons verwijderd. Het gesproken woord zoo wel als de muzieknummers kwamen zonder het minste bijgeluid door. Wij hebben wel eens muziek gehoord van Berlijn en de „Big Ben" van Londen, maar nog nooit was de heruitzending zoo volmaakt als deze." Hij spreekt dan ook de hoop uit, dat der gelijke uitzendingen in de toekomst herhaald zul len worden. In Australië is korten tijd geleden een „rolschaat- sen-epidemie" uitgebroken. Alle niet rendeerende bioscopen, hotels en café's zijn in een minimum van tijd omgebouwd tot rolschaatsenbanen en sindsdien worden ze zeer druk bezocht. Ook tennisbanen, die niet in gebruik zijn, heeft men ingericht voor het rolschaatsenrijden; een dergelijke openluchtbaan bevindt zich bv. te Coogee, een van de moojste ge deelten van Sidney. Op bijna alle banen kan men tijdens het rolschaatsenrijden genieten van de mu ziek van een orkest, maar op de openluchtbaan le verde dit moeilijkheden op, daar deze nogal uitge strekt was, en er een groot orkest noodig zou zijn om de muziek over de geheele baan hoorbaar te maken. Bovendien zou zich dan het onaangename verschijnsel hebben voorgedaan dat men in de na bijheid van het orkest niet zou kunnen conversee ren, vanwege de luide muziek. Men heeft een uitstekende oplossing gevonden, door gebruik te maken van een speciaal hiervoor in gerichte Philips geluidverstreker-systeem. Een gra- mofoon met wtee platenshijven werd opgesteld in het nabijzijnde café. Door middel van twee Philips electrische gramofoonopnemers, een laagfrequent- versterker van één trap met de lamp E 415 en een Philips 50 watt-versterker werd het geluid toege voerd aan 20 luidsprekers type 2015. Twee van deze dergelijke luidsprekers werden tel kens op een voetstuk geplaatst en op een hoogte van ongeveer twee en een halven meter boven den grond bevestigd. Als bescherming tegen regenbui en was er boven elk paar luidsprekers een afdakje aangebracht. De resultaten, die met dit luidsprekersysteem be reikt werden, waren buitengewoon goed.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4