Polder Heer-Hogowaard Raad Kamerkroniek Land- en Tuinbouw Vergadering van den R(aad der gemeente Oude .in iedorp op {Maandag 11 Nov. 1929, des namid dags te 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, tevens secretaris. Vaststelling der notulen van "26 September. Voorzitter deelt mede, dat de raad in de ver gadering van 24 Juni een crediet verleende voor aanschaffen van brandkranen van f800. B. en LW. zegde toe, dit bedrag zoo mogelijk biet te gebruiken. Geplaatst is nu een kraan, kosten f 100 en overgenomen is van het 'P.'El.N. een kraan voor f 70, daarbij komt f 10 vast recht, totaal dus f780. "Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 24 September 1929, no. 23 van het bestuur der afd. Noordholland van dè vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, daar bij verzoekende boven de gewone jaarlijksche con tributie voor 1930 een bijdrage te willen verlee- nen van 1/l cent per inwoner voor de aanbieding van een geschenk ten behoeve van een te stichten eigen gebouw der vereeniging van Nederlandsche gemeenten. B. en >W. adviseeren goedgunstig op het verzoek te beschikken. fZonder stemming aan genomen. b. Afschrift van het proces-verbaal van op name van boeken en kas van den gemeente-ont vanger d.d. 28 September j.l. c. Kantschrijven van Ged. Staten d.d. 9 Oc tober j.l. no. 46 ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 28 Augustus j.l. tot het voor waardelijk in eigendom, beheer en onderhoud overnemen van een zijgedeelte nof. 3 van Iden Oude Niedorperweg en het met klinkers bestrate ge deelte van de z.g. Zougenbuurt, welke wegge deelten eigendom waren der Banne Ou4e Niedorp. b. en c. voor notificatie aangenomen. d. Schrijven van de commissie voor den leg- wedstrijd te Westgraftdijk, daarbij verzoekende haar ten behoeve van dien wedstrijd een jaar lijksche bijdrage te willen verleenen. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken op het verzoek. Het advies van B. en Wi- zonder bespreking aangenomen. Aanvrage ingevolge art. 13 der Lager Onder wijswet 1920 van: A. S. Groot te Moerbeek om toekenning eencr vergoeding in de kosten van vervoer van twee zijner kinderen naar de R.K. School te 'tVeld, gedurende de maanden October tot Mei. A. Dekker te .Moerbeek alsvoren van een zijner kinderen. f 1 B. en W. stellen'voor aan adressanten een ver goeding te verleenen van 50 pet. der vervoer kosten. De heer J. Wit.vond 50 pet. te kort. De heer Jb. van Zoonen was voor het voor stel van B. en W. Spr. meende dat die kinderen nu toch een voordeel hadden bij die kindeyen, die b.v. 3i/2 KM. 'van de school woonden. Voorz. deelde mede dat de kosten van vervoer zouden bedragen f 12 per week, 7 maanden lang. Het voorstel van Wit om meer als '50 pet. te vergoeden, werd niet gesteund. Het voorstel van B. en \Vwerd aangenomen. f. Kantschrijven van Ged. Staten ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 20 September, "houdende goedkeuring tot 1 Januari 1935 van het Raadsbesluit van 24 Juni 1929, tot heffing van steigergeld. g. Alsvoren, no. '36 ten geleide van het goed gekeurd raadsbesluit van 26 .September .jl. strek kende tot verhuring der onderwijzerswoning no. 36 met bijbehoorend erf en bijbehoorenden tuin aan I. J. Schroevers, Hoofd der O. L. School te Oude Niedorp. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot wijziging en aanvulling der bouw en woningverordening. Dit voorstel werd na eenige bespreking aange nomen. De heer Ligthart stemde tegen. Dpze wijziging betrof hoofdzakelijk het ver keer op de wegen te verbeteren. Nieuwe uitwegen van den openbaren weg te beharden en schuttin gen, heggen enz., hinderlijk voor het verkeer te verbieden. 2. Alsvoren wijziging van artikel 75c der alge- meene Politieverordening. Art. 75c luidt: Het is1 aan schippers van stoom- of motorvaartuigen verboden tijdens de doorva ring door de sluis van het z.g. Niedorper Ver laat, te stoomen of'op andere wijzen de schroev.en van hunne stoom- of motorvaartuigen in wer king te stellen of te houden. B. en W. stellen voor dit verbod uit te breiden tot 15 M. afstand uit de sluis. De heer Kriller wilde dit verbod zoo laten, enkel in de sluis. Na eenige bespreking werd de voorgestelde wijziging aangenomen. 3. Alsvoren wijziging en aanvulling der be- grooting dienst 1929. Algemeen goedgevonden. In verband hiermede werd besloten een leening aan te gaan groot f27300. 'Een en ander benoodigd voor verbetering van wegen, verbouw school, enz. 4. Voorstelling tot vaststelling der begrooting dienjst 1930 en der begrooting van het Burger lijk Armbestuur, dienst 1930, Nadat de heer v. Zoonen een beschouwing had gehouden, die door den voorzitter werd beanD woord, werd de begrooting artikelsgewijze be handeld, en de volgende subsidies verleend: Aan de commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland, 1 cent per inwoner. Aan de Schager handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging f 10, voor eiken leer ling, die uit deze gemeente aan den cursus deelneemt tot een maximum van f30. I Aan de vereeniging 'ter Bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland f 10. I Aan het bestuur der afdeeling Nieuwe Nie- j dorp der vereeniging Het Witte Kruis' f 400, voor 1 wijkverpleging en f200 voor tuberculosebestrij- ding. I Aan de afd. 'tVeld van den Ri.K|. 'Land- en Tuinbouwbond f60, bijaldien vanwege die af deeling een tuinbouwcursus wordt gehouden. Dte jaarwedde van de wetdhouders werden ver hoogd van f100 op f150. Het presentiegeld van de leden van den raad werden gebracht van f2.50 op f3 per vergadering. Hierna werd de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf Be gewone dienst op f 42272.77 en de kapitaal- dienst op f327.85. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur op f3000. Schriftelijke voordracht van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen eener bijdrage aan den W.O.L.-polder in de kosten van tot stand- koming der plannen tot bevaarbaarmaking van dien polder. Door B. en W. werd voorgesteld een bijdrage te verleenen in de kosten groot' f 3000 en 10 jaar lang elk jaar f 300. Na nog al een breedvoerige bespreking hier over te hebben gehoudën, werd het voorstel van B. en W„ aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. De heer van Zoonen, D'. Kriller en J. Ligt hart stemden tegen. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring overeen komstig het advies der gezondheidscommissie ze tel Hoorn. Voorgesteld werd de woningen van Jb. de Jong te Zijdewind en O. Wuis te 'Oude Niedorp onbewoonbaar te verlaren. Algemeen voor. Op voorstel van B. en W. werd het plan in de vorige vergadering, om een nieuwe brug te bouwen in de Leijen ingetroken en werd goed gevonden de oude brug te vernieuwen. De kosten zullen bedragen f1300. Rondvraag. De heer v. Zoonen vroeg een wijziging in de bouw- en woningverordening, omtrent slaapge legenheid. Voorzitter beloofde een geheel nieuwe veror dening te maken. Dte heer Kriller vroeg wanneer de zijkanten van den weg in het dorp werden bestraat. De Voorzitter zeide dat de volgende week zal worden begonnen. Sluiting. Dinsdagmiddag werd in het polderhuis de na jaarsvergadering gehouden van het Polderbe stuur. Kennisgeving van verhindering wegens ziekte was ingekomen van den heer F. Liefhebber, voorts niet aanwezig de Hoofdingeland K. Ko nijn. Boor den Dijkgraaf, burgemeester Van Slooten, werd de vergadering geopend, waarbij het welkom werd toegeroepen aan de aanwezigen en de wensch werd uitgesproken, dat aangename en zakelijke discussies zouden mogen leiden tot be sluiten in het belang van den polder. De notulen werden door den Secretaris gele zen en door de vergadering goedgekeurd. jMeegedeeld werd, dat ter verbetering van vaar water een drietal slooten waren aanbesteed, ten einde deze aan de eischen te laten voldoen. Met een paar ingelanden uit den polder Pannekeet was nog niet tot overeenstemming gekomen ter zake verbetering van een scheisloot. Kan men niet tot overeenstemming komen, dan zullen deze in gelanden zelf het opknappen'ter hand moeten ne men en moeten zorgen, dat deze sloot voldoet aan verordening en keur. Eigenaars van lande rijen in den polder Amerswiel moeten nog ge hoor dworden, slootwerk acht men daar beter uit - voerbaar dan in dezen tijd van druk vervoer. Een adres om loonsverhooging, ingediend door de arbeiders van den polder, die in uurloon wer ken ,gaf aanleiding tot een zeer langdurige dis cussie. Door het Dagel. Bestuur werd er niets voor gevoeld op dit verzoek in te gaan. Dit col lege is van oordeel, dat de arbeid, welke geleverd wordt behoorlijk wordt betaald, te meer daar het gros dier arbeiders ter nauwernood als vol waardig kan worden beschouwd en aan de bes ten 'toeslag op het loon wórdt gegeven. Niettemin werden uit de discussie nog een paar voorstellen geboren. Het voorstel van den heer Poland om de uur loonarbeiders vrij te stellen van de storting der pensioensbijdragen, werüi niet ondersteund 'en der halve niet in behandeling kon worden genomen; een voorstel van den heer P. Groen om gedurende de wintermaanden een uurloon uit te keeren van 40 cent, bracht het niet verder dan de stem van den voorsteller en die van den heer Poland. Klachten door den heer Groen van arbeiders op gevangen, bleken op geen goede gronden te be rusten. Ingevolge het besluit der vorige vergadering om aan den heer P. Kostelijk vergunning te ver leenen tot het bouwen van een schutsluis, gaf tot gevolg, dat thans door een combinatie van be langhebbenden werd verzocht enkele slooten te verbeteren en de z.g. pijpjes bij den Molenweg to vervangen door bruggen. Na eenige discussie werd besloten hieraan te voldoen, aangezien het gelegen is in de lijn van vroegere verzoeken en daarop genomen besluiten. Aan het D|. B. werd opgedragen dit werk te doen uitvoeren. Door Dijkgraaf werd nog opgemerkt, dat ten aanzien der brug in den Middelweg terdege rekening ge houden zal moeten worden met de eischen, te stellen door het Provinciaal Toezicht. Naar aanleiding van een besluit der vorige vergadering is door het D.B. een onderzoek inge- steld naar de kosten van een wegwals en vooral ook naar de werkingeer van en de resultaten van het gebruik voor de wegen. De kosten van aan schaffing zullen bedragen f5960; wat het ver dere onderzoek betreft, dit bleek in alle opzich ten hoogst bevredigend te zijn, zoodat het Dl.B. van oordeel is, dat voor afdoende verbetering aanschaffing gewenscht geacht moet worden. Uit de discussie bleek men algemeen dit gevoelen te deelen ,'te meer daar door meerdere personen een zeer gunstige indruk was verkregen van de met een wals bewerkte wegen. 'Wel oordeelde men in de eerste jaren voor hooge kosten te zullen ko men, doch op den duur zou het onderhoud niet duurder en de wegen oneindig veel beter zijn. Met algemeene stemmen werd danook besloten een wegwals met steenbreker enz. aan te schaffen. Besloten werd om voor 1930 een kasgeldleening aan te gaan tot een maximum van 'f 40.000. Na toelichting door den Dijkgraaf werd het voorstel vah het D.B. om het salaris van den Secr., thans f700 met i 100 toeslag; te verhoogen en te brengen op f 1000, aangenomen met alleen de stemmen van Die'1 Boer en Poland tegen. Eerst genoemde kon er wel in mee gaan, doch aange zien de Penningmeester niet meer, zooals in de oorlogsjaren, secretariswerk had te doen, waar voor hij een verhooging van f 100 had gekregen, kon naar sprekers oordeel die f 100 er nu wel weer af; de ingelanden hebben het ook niet te best. Deze redeneering vond niet de minste in stemming en werd dan ook door Dijkgraaf krach tig bestreden. Be heer Poland achtte verhooging van bet uurloon der arbeidèrs noodiger dan de voorge stelde verhooging van het secretaris-salaris. Eóor den heer Wonder werd nog opgemerkt, dat de vergelijking van den heer Poland sterk mank ging. Eienige wijzigingen werden voorgesteld in de verordening en keur. Dteze bevatten reeds een ver bod van standplaats in te nemen door woon, en kermiswagens in den polder. Hierop wordt met succes strenger toegezien, vooral ook tengevolge der geregelde nachtdiensten van gemeente- en rijkspolitie. Voorts een verbod tegen het werpen van afval van landerijen in de slooten, en. het lang laten liggen van goederen op poldergrond bij lading of lossing. Een tamelijk breedvoerige discussie ontspon zich over het voorstel van den heer C. van Langen om op te nemen de bepaling, dat scheislooten op een breedte van 2 Ml- 50 c.M- en een diepte van 70 c.M,. gebracht moeten wor den. Tenslotte werd aangenomen te informeeren of hierop de goedkeuring uit Haarlem zal ver kregen kunnen worden voor de reeds bestaande scheislooten. D'e rondvraag leverde geen zaken van eenig aanbelang op, aan geuite wenschen zal gevolg worden gegeevn. Boor Dijkgraaf werd nog een en ander meege deeld omtrent de eindrekening'der gehouden fees ten. Volledig is deze nog niet te geven, doch behalve, dat aan de vereenigingen, welke hare medewerking hebben verleend een tegemoetko- ming'kan worden gegeven, zal blijken dat van de voor dit jaar door polder en gefneente toege zegd f 1000 nog niet de helft noodig zal zijn.., Door den Secr. werd aap alle leden van het polderbestuur een gébonden exemplaar uitgereikt va nhet gedenkboek, hetwelk mede zal geschieden aan de leden van het Eere-Comité. Voorts zijn er eenige gewone exemplaren disponibel voor daarvoor in aanmerking komende onderwijsinrich tingen. alsmede voor de leerlingen der hoogste klassen van alle scholen in de gemeente. Hierna sluiting. TWEEDE KAMER. Er is een-aanvang gemaakt met de openbare be handeling der staatsbegrooting voor 1930, welke werkzaamheden wel tot de kestvacantie zullen du ren. Oudergewoonte gaan hieraan „Algemeene Be schouwingen" vooraf, men zou kunnen zeggen een onderzoek naar de critiek op den geest der cijfers. Alle politieke kopstukken komen dan aan het woord. Alleen is al het gesprokene niet even Inte ressant, omdat er allerlei min of meer „afgezaag de" onderwerpen aan de orde komen. Zoo bv. nu de vraag, of we te doen hebben met een parlemen tair, dan wel met een extra-parelmentair kabinet (algemeen is de meening dat het nieuwe kabinet christelijk, christelijk georiënteerd of anders en be ter gezegd coalitiekabinet is). De kwestie waar het op aan komt is natuurlijk deze, of de rechtsche partijen de verantwoordelijkheid voor de gedragin gen van het huidige kabinet zullen of althans be lmoren te aanvaarden, ja dan neen. Zooals U be kend is en ook thans weer door de sprekers van rechts is gezegd, aanvaarden de rechtsche Dartijen deze verantwoordelijkheid niet, slechts een „welwil lende" afwachtende houding wordt aangenomen (een motie van vertrouwen of wantrouwen werd niet gesteld) waarmede de kracht, misschien ook de zwakheid van het huidige kabinet gedemon streerd is. In welke richting gaan we? Wat wijst de uitslag der verkiezingen aan? Is er sprake van een ver schuiving in democratische richting? De heeren Marchant en Vliegen betoogden het. Maar aan den anderen kant was men het hiermede in het ge heel niet eens. Eenzijdig ontwapening en staats- pensionneering, die den uitslag der verkiezingen toch voor een belangrijk deel bepaalden, waren de mocratische leuzen, nochthans hadden de linksche partijen geen winsten behaald. Aldus de lieer Schok king. De beantwoording va nde vraag van de rich ting, waarin de wenschen van het volk gaan is na tuurlijk van groot belang. Gaan nu die wenschen in democratische richting? Misschien zei de heer Colijn het 't best, dat men eerst tto een overeen stemming moest zien te komen aangaande de be- teekenis van het begrip „democratie." Maar even brandend is de kwestie wat wel onder „christelijk" en „zedelijk" is te verstaan, althans !in de politiek. Want het komt mij voor, dat op dit gebied ook Babylonische spraakverwarring bestaat. Zoo stelden de anti-revolutionairen ook nu weer als eisch van politieke meraal afschaffing van de staats loterij en invoering van de doodstraf, waarvan de katholieken bv. in het gehel niets moeten hebben! Het spreekt vanzelf dat men op deze wijze wel langs elkander heen moet praten. Dat het bevorderen van den bedrijfsvrede tot de welvaartspolitiek behoort, is zeker. Er is in de ver houding van werkgevers en werknemers ook in ju- ridischen zin heel wat veranderd. Ongemerkt zijn we, aldus de heer Nolens (r.k.) van het individu alistische Romeinsch recht overgegaan op het meer collectivisme gerichte Germaansche recht. De organisaties van werkgevers en werknemers, aanvankelijk strijd-organisaties, zijn meer in orga nen van overleg geworden. De wetgever nu moet zich aan den nieuwen toestand aanpassen. Men ziet, dat de verlangens der roomsch-katho- lieken gaan naar bedrijfs-democratie, zooals zij die verstaan. Wat van een en ander in de naaste toe komst terecht zal komen is zeer belangwekkend. De roomsch-katholleken hebben anders heel wat staan op hun verlanglijstje. De zeer „democratische heer Molle (r.k.) wenscht zelfs terug te komen op het bekende artikel 40. Het was daarom wel handig van den sociaal-de mocraat J. ter Laan tegelijk maar met een motie voor den dag te komen welke luidt: „De Kamer van oordeel dat de salarieering van het rijkspersoneel zoowel wat de indeeling als de salarisklasse betreft dient te worden verbeterd, noodigt de regeering uit een herziening van het Bezoldigingsbesluit in den aangegeven zin te bevorderen." Of deze motie de katholieke afgevaardigde in een moeilijk parket brengt zal de' toekomst leeren. We zouden in onze taak te kort schieten, wan neer we geen melding maakten van de „gepeprde" rede van den heer Kersten (st. gen. p.) Naar zijn meening was het kabinet een vermomd coalitie kabinet en de premier wilde blijkbaar een coalitie bewind voeren. Spreker kwam op tegen de uitbrei ding der staatsbemoeiing, waardoor de belastingen voortdurend stijgen. Speciaal de departementen van onderwijs en arbeid eischen herziening. Op den ingeslagen weg voortgaande, wordt het volk met ondragelijke lasten bezwaard, speciaal door de verzekeringswetgeving. De regeering dient voor de protestantsche zending, in Indië, voor verbod van lijkverbranding, voor heiliging van den Zondag en tegen zedenverkrachting op te komen. Profeten rechts, profeten links, De waarheid in het midden. OUTSIDER. VAN TWEIE KALIPROEFVELDEN, Reeds eenige jaren zijn'door den heer M, Mana- handeii Pz., tuinbouwer te Ojiderdijk, Gem. Wer- vershoof, proefvelden aangelegd op zeer goeden zavelgrond met de bedoeling na te gaan in hoe verre op dezen kleibodem behoefte bestaat aan opzettelijke kalibemesting. D'eze proefvelden dit jaar twee zijn met groote nauwkeurigheid aangelegd en herhaaldelijk door deskundigen ge controleerd. Eerste proef. Het proefveld bestond uit vijf perceelen resp. groot 4, 1, 4, 1 en 4 Are. Tusschen de perceelen bevond zich een strook van ongeveer 1 Meter breedte, die bij den oogst buiten beschouwing bleef, ten einde fouten te voorkomen, die een gevolg kunnen zijn van het z.g. snoepen" van het eene perceel doorliet andere. Alle vijf perceelen werden bemest met 1000 Kg. superfosfaat en 500 Kg. chilisalpeter per H.A. De peroeelen 1, 3 en, 5 (4 Are groot) ontvin gen resp. 1200, 90Ö en 600 Kg. Patentkali per H.A. De perceelen 2 en 4, opzettelijk slechts één Are groot genomen, om eventueele schade zoo gering mogelijk te doen worden, hieven zonder kalibemesting. Patentkali en superfosfaat werden 22 Februari toegediend, het chilisalpeter werd 15 April uit gestrooid. Als proefvrucht werden gebruikt Schotsëhe muizen met tusschenbouw van vroege roode kool. De oogstcijfers der aardappelen waren als Volgt: Perc. 1 (1200 Kg. patentkali) 22800 Kg. perc. 3 (900 Kg. patentkali) 22700 Kg., perc. 5 (600 Kg. patentkali) 17500 Kg. De perceelen 2 en 4 (zonder kali) brachten gemiddeld op 16900 Kg. Alles per H.A. De meeropbrengst bedroeg voor- de perc. 1, 3 en 5 resp. 5900 Kg., 5800 Kg- en 600 Kg. De prijs der aardappelen was zeer laag n.l. f 2.40 p. 100 Kg. Aan kalimest was per H.A, uitgegeven voor de perc. 1, 3 en 5 f 78.f 58i/2' f 39- D;C winst voor de perc. 1 en 3 bedroeg f 141.50, f78, of f63.60 en f 139.20, f58.50 of f80.70. Op perc .5 werd een verlies geleden van f 39, f 14.40 of f24.60. D;e roode kool gaf weinig of geen verschil op de verschillende perceelen. Tweede proef. De indeeling en de bemesting van deze proef was geheel gelijk aan die der eerête proef. De proefvrucht was weder Schotsche muizen met Deensche witte kool als tusschenvrucht, terwijl bovendien nog enkele strooken gladiolen waren uitgeplant, waardoor de oogst natuurlijk lager kwam. Patentkali en superfosfaat waren 25 Februari en het Chilisalpeter 15 April gegeven. Dte oogstcijfers voor de aardappelen waren: Perc. 1 20375 Kg., voor perc. 3 19825 Kig.j voor perc, 5 19700 Kg., terwijl de 'gemiddelde op brengst voor de beide perc. zonder kali 11200 Kg. bedroeg. Wij vinden dus een meeropbrengst resp. van 9175 Kg., 8625 Kg. en 8500 Kg. Deze aardappelen brachten f 2.80 per 100 Kg. op. De behaalde winsten waren na aftrek der bemestings- kosten (zie boven) f 1/8.90, f183 en f 199. Dte oogst van de Kool wasi voor de perc. 1, 3 ejn 5 21000 Kg., 20275 Kg. en 15275 Kg. De ge- 52middelde oogst der perc. zonder kali bedroeg 10500 Kg. De meeropbrengsten door kalibemes ting waren dus 10500 Kg., 9775 Kg. en a-775 Kg. De prijs der kool is ons niet bekend, doch de oogstcijfers spreken voor zich zelf. Van de gladiolen hebben wij verder niets ver nomen. "P.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6