NIEUWE I Haarden Kachels 's w Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 1*1 MH33IT 38e Jaargang TOB NOOIT. Firma R. J. HOUWING JCin derportretten, busten, familiefoto' s, Vergrootingen enz. Ipil Arpad Moldovan Speciaal teelten-Magazijn No. 136 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG lg NOVEMBER 1929 LUI.tJIJMII COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DlNöDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regeis vo cent; elke regel meer 15 cent. «tmi: firma I mm». - Beklem Ll KEIZER. - Bureel NeeiMmude. >3K3£3S«. SPEEL ITW SPEL ZOO GOEDI MOGELIJK. Nadruk verboden. De tijd om voorzichtig te zijn. is, wanneer gij een hand vol troeven hebt. Uit: „De Zakenwereld". Een hand vol troeven! Nu zult ge zeker het spel winnen! Maar wees voorzichtig. Het is niet genoeg ,dat ge de troeven hebt, ge moet ze nu ook uitspelen en wel zoo goed mogelijk. Ge kunt het spel schitterend winnen, ook ter nauwer - nood winnen, ja, ge kunt het zelfs nog ver liezen. Weet wat ge doet met uw troeven! Mooie kansen in handen hebben. Het is veel. Maar wees voorzichtig! Gebruik de kansen wel overwogen en niet maar blindelings. Ge 'kunt ze nog verspelen. Als eindelijk het werk u geboden wordt wat u lijkt, als ge opdrachten krijgt, die u een wijd perspectief openen, dan is hét spel nog niet gewonnen. Dan zijn'de kansen om te winnen er, maar het 'hangt van uzelf, van uw inzicht en juist optreden af, of ge werkelijk winnen, zult. Wees zuinig op uw goede kansen. Haal er uit wat er uit te halen valt. Dan alleen zult ge het spel schitterend winnen. Niet de gelegenheid maakt ons groot, maar de manier waarop wij die gelegenheid gebruiken. We zien immers zoo dikwijls in onze omgeving hoe anderen kansen om te slagen laten voorbijgaan, hoe ze weinig of niets van de schitterende gelegenheid profiteeren. Het is of we dat beter bij anderen kunnen op merken, dan bij ons zelf. Maar dat is bedrog. We zien bij ons zelf ook de gelegenheid wel, maar uit een zékere luiheid willen we haar niet als suecesbelovend aanvaarden. „D;at zal toch wel weer niets zijn!" zeggen we dan. Laten we de situatie dan eens bekijken, alsof 't een ander aan ging, laten we próbeeren er objectief tegenover te staan. Eji in negen van de tien gevallen zul len we het voor anderen een schitterende kans noemen. D'e mogelijkheid van mislukking bestaat. Natuurlijk. Maar die is toch maar heel gering. Zoo redeneeren we objectief. Laten we ons dus niet door de subjectieve angst voor mislukking, voor wat moeilijk werk, laten afleiden. We moeten onze troeven herkennen, zooals we ze bij anderen herkennen, En als ge ze eenmaal herkend "hebt, gebruik ze dan zoo goed mogelijk. Als ge .ze niet goed gebruikt, hebt ge niet het recht om aan het eind van het spel te zeggen„Zie je wel, het was geen kans ik heb toch verloren." Dan hebt ge door eigen schuld verloren. De troeven worden ons 'in handen gegeven, de mooie kansen worden ons geboden. Maar win nen moeten we zelf! Dr. JOS. DE, COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psycho logische medewerker Dr. Jos de C'ock, van Mer- lenstraat 120, Den Haag, gratis Zielkundige ad viezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. N.N. te Zi.S. Uit uw schrijven blijkt' ons, dat u zeer kwaad denkend van aard bent. Wanneer u van uw kant, nooit iemand uw vertrouwen schenkt, kunt u moeilijk verwachten, dat anderen u hun vertrou wen schenken. Uw achterdochtige aard vergalt uw leven en in werkelijkheid bent uzelf de ma ker van uw ongeluk. Veel verbetering zal er in uw toestand komen, wanneer u eens openhartig met uw huisgenooten spreekt en u tevens ernstig voorneemt van nu af aan alleen het goede in uw omgeving waar te nemen en iederen dag iets vriendelijks te doen voor een ander. Verzonden brieven. Kaartgroep te N.S.Mej. J. G. te N.S.; K. te O1, Vrager te O., V. te B. Algemeen Overzicht Eigenaardige liefhebberij. Keizer Nero herdacht. De Rotterdamsche brand stichter. Hij dacht aan geen gevaar. •- Brandstichter van professie. De alge- meene beschouwingen in de Tweede Ka mer. Vurige tongen. Alastrimgevallen Kinderverlamming. - Wat Belgische bla- dén zeggen over de verklaring van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken. We worden beleefd. Kortzichtige politiekers en zakenlui. De gouverneur van Cura cao. De laatste paardetram naar het museum? Er zijn eigeaardige liefhebberijen in de wereld die als te begrijpen is te vinden zijn bij eigenaar dige menschen. Van wijlen keizer Nero wordt ver haald, dat hij zijn stad Rome in brand stak of liet steken om het simpele genoegen te hebben MIERT 7 IEL 644 ALKMAAR Keuze uit pl.m. 100 modellen. een brandende stad te zien en deze te kunnen be zingen. Als het waar is dan is in elk geval niet de laatste man heengegaan, die een voorliefde voor groote branden had. Dezer dagen heeft de recht bank te Rotterdam de zaak behandeld van den man die verdacht werd van het stichten van een aantal branden in de Maasstad. In het tijdperk van be gin Maart (van dit jaar) tot ongeveer einde Juni werden daar twee en veertig branden geconstateerd het volle aantal werd den hier bedoelden verdachte niet ten laste gelegd. De man moet voor den rech ter merkwaardige dingen verteld hebben, o.a. dat hij bij het stichten van brand nimmer aan gevaar gedacht had, dat hij altijd dronken was als hij den rooden haan op een of ander dak zette en dat hij wel ongeveer negen en twintig branden had gesticht. Een brandstichter van professie dus. Een van zijn drijfveeren was dat hij zoo graag groot branden zag en, altijd veel van blusschen had ge houden. Hij moest brand stichten, naar hij zei. Zooals bijvoorbeeld iemand, die aan kleptomanie lijdt, moet stelen en zooals iemand die met een onoverwinnelij ken lasterlust bezield is, moet laste ren, zonder zich van de slechte gevolgen reken schap te geven. Geëischt wordt een gevangenis straf van acht jaar. Met het psychiatrisch rapport omtrent verdachte is bij de bepaling van de straf rekening gehouden. Waartoe men door een voor liefde voor het zien van groote branden al niet komen kan. En de man had wellicht niet eens de bedoeling noch de vereischte capaciteiten de door hem aangelegde vuurtjes te bezingen. In de Tweede Kamer zijn in de laatste dagen ook heel wat vuurtjes gestookt en bij de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting is menig vuur tje, dat reeds lang uitgedoofd scheen menig vonk je, dat nog maar even glom, weer opgerakeld en aangeblazen tot een feilen vlam, waarvan de vu rige tongen in den vorm van "puntige gezegden en rake opmerkingen links en rechts uitschoten. Ge lukkig zijn de dames en heeren wel zoo'n beetje aan elkaar gewaagd. Ze moeten nu, als het een beetje wil een jaar of vier bij elkaar zitten. Het is wel goed, dat ze elkaar bij de algemeene beschou wingen eens eventjes zeggen waarop het staat. Be halve dat verschillende partijen haar standpunt ten opzichte van wat moet en wat niet moet nog eens uiteengezet hebben, hebben zij het nieuwe ka binet, de manier waarop het tot stand gekomen is het al of niet rechtmatige extra-parlementair ka binet, zijn levenskansen en vermoedelijken levens duur uitvoerig besproken. Het terrein is links en rechts verkend. De dames en de heeren kunnen dus vermoedelijk heel prettig aan het werk gaan, De alastrim heeft naar uit de verschillende be richten valt op te maken een nieuwen haard ge vonden in de residentie, waarvan de bewoners, naar men inderdaad gezegd zou hebben, tamelijk immuun waren. Is in vrijwel het geheele land zoo af en toe nog met nadruk op de wenschelijkheid der vaccinatie gewezen, vooral in Den Haag wordt •met kracht voor de Inenting propaganda gemaakt. De stad Delft, waar de ziekte epidemisch was, zal naar gemeld wordt, binnenkort alastrimvrij zijn. Omtrent het voorkomen van een andere ziekte, de kinderverlamming, komen berichten uit verschil lende deelen des lands. De verklaring welke onze minister van Buitenland sche Zaken in de Memorie van Antwoord heeft ge geven met betrekking tot zijn meening over de wenschelijkheid van goede betrekkingen tusschen ons land en België hebben in de Belgische bladen stoffe te over tot allerlei beschouwingen gegeven. In een van die beschouwingen wordt er op gewezen dat ons land nog niet inziet, dat de Belgische ei- schen het minimum zijn van wat België naar woord en geest van het tractaat van 1839 zou kunnen ei- schen. Wat dan o.a. hieruit zou blijken dat ons land zich blijft verzetten tegen den aanleg van een Moerdijk kanaal of van welken waterweg die Antwerpen op moderne wijze met den Rijn zou verbinden. De Belgen zoo schrijft een der bladen, wenschen even als onze Minister van Buitenlandsche Zaken (de hr. Beelaarts van Blokland) goede nabuurschap, doch zij meenen daarbij, dat uit een ineenvloeiing van de belangen der beide landen zou volgen, dat de twee landen een bloc zouden vormen, waaraan de buren zich niet gemakkelijk zouden vergrijpen. Maar zegt het blad verder, dit zou alleen kunnen gebeuren, wanneer de Belgisch-Nederlandsche be trekkingen niet meer afhingen van een groep kort zichtige politiekers of zakenlui. Dergelijke groepen schijnen dus naar Belgische opvattingen in ons land werkzaam geweest te zijn. Het hierbedoelde blad de „Independance Beige", komt tot de con clusie dat onze regeering zich tot nog toe tegen de Belgische eischen heeft verzet om Rotterdam te bevoordeelen. Een ander Belgisch blad, de „Nation Beige" dat nu niet altijd de vriendelijkste woorden over ons land en volk ten beste geeft, constateert dat de vorm van de verklaringen van onzen Minis ter er zeer verzoenend uitziet en dat we „beleefd" beginnen te worden. Overigens staan volgens het blad zoo zoo voor als na de verklaringen van den minister de zaken nog op het doode punt. Maar overigens vindt de „Nation Beige" het aangenaam, dat de Nederlandsche regeering ten opzichte van België den toon heeft laten varen, waardoor zij (de Nederlandsche regeering) blijken gaf van solidari teit met dat deel der Nederlandsche opinie dat zijn vijandigheid van België niet verbergt. Onze regee ring heeft dus bij monde van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken den verzoeningstoon toch weten te treffen. Over het doode punt komen de zaken dan misschien nu wel heen. Eenigen tijd geleden is, zooals men weet, de gou verneur van Curacao tijdens wiens bewind de over val van Willemstad plaats had, in ons land terug gekeerd. Naar aan het begin dezer week gemeld werd zou de Staatscourant weldra het bericht bren gen, dat den gouverneur op zijn verzoek eervol ont slag verleend was ais zoodanig. Hieruit zou wellicht op te maken zijn, dat de bedoelde functionaris er niet in geslaagd is de hem door de regeering van ons land geboden gelegenheid om zijn houding met betrekking tot den overval te rechtvaardigen of te doen billijken in die mate te benutten, dat zijn aan blijven mogelijk of wenschelijk kon worden geacht Hoe dit zij, de gouverneur van Curacao gaat heen, ondanks het feit o.a., dat naar gemeld werd inder daad een adres van bewoners van Curacao ten gunste van den gouverneur werd aangeboden. Binnenkort zal de laatste paardetram in ons land verdwenen zijn. De provincie Friesland heeft de eer het langst dit nu wel algemeen als ouderwetsch erkende vervoermiddel te hebben gehandhaafd. En met die laatste paardetram is weer een periode uit de evolutie ven het verketer voorgoed afgesloten Voorgoed, tenzij de wereld, moe van het gejaag en gejacht nog weer eenmaal mocht terugkeeren tot de paardetram en de trekschuit, die beide volgens ve le van ouden van dagen toch zooveel goeds, zooveel gezelligs hadden waarvan de hedendaagsche mensch heid weinig of geen behoefte meer schijnt te heb ben, Moge de laatste paardetram, althans de wagen een plaatsje vinden in een of ander museum. ZIJN ZEER GESCHIKTE GESCHENKEN voor Sint iïtcolaas. BESTELLINGEN GELIEVE MEN VROEGTIJDIG TE DOEN. GEOPEND te NOORDSCHAR WO UDE 's Woensdags van 10—8 uur. van 912 uur. i Nu moet men niet denken dat het een verloting is die wordt gehouden omdat ze er bij hoort, met I prijzen, waaruit reeds direct zou kunnen worden af- geleid dat het meer geschreeuw dan wol is„ maar de hoofdprijs bestaat uit een dressoir, een gouden horloge of rijwiel naar keuze. Nog vele andere mooie prijzen worden beschikbaar gesteld. Worden deze loten eens bij u gepresenteerd, koop er dan wat van, de kansen zijn goed en ge steunt daarmede een vereeniging, voor wie uw steun on ontbeerlijk is. OUDKARSPEL. Door de Operette-vereeniging „Caecilia" zal op Zondag 24 en Dinsdag' 26 November in de tooneel- zaal van den heer Vis alhier worden opgevoerd de opera comlque in 3 bedrijven, getiteld „De ganzen hoedster." Het geheel staat weder onder de beproefde lei ding van den heer Zaal. De kleurige en velerlei costumes worden weder geleverd door de firma Ridderikhof en Co. uit Hoorn Wanneer we zoo nagaan wat door deze vereeni ging sinds het directeurschap van den heer Zaal is gepresteerd dan kan het niet anders of we mogen ook nu weder een paar mooie avonden verwachten. Wij weten dat directeur en leden hun uiterste best doen, zich veel moeite getroosten om te sla gen, wanneer dergelijke operettes in studie wor den genomen. Het streven van deze vereeniging moet dan ook worden toegejuicht, en de waardeering hiervoor zal zich moeten uiten in den vorm van een volle zaal op beide avonden, waarmede aan de vereeniging de grootste voldoening wordt geschonken. - Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar ds in dit nr. voorkomende advertentie. Fotografische Ateliers NIEUWE R IE DORP NOORDSCHAR WO UDE. Plaatselijk üieuws NOORDSCHARWOUDE. Donderdagmiddag werd door het Hoofdcomité voor den verkoop der kinderpostzegels, in „Concor dia" een bespreking gehouden met eenige ingezete nen om tekomen tot het instellen van een perma nent comité aan den Langendijk. Ds. O. J. Staal deeled mede, verschillende uitnoo- digingen voor deze vergadering te hebben rondge zonden, echter is door weinigen hieraan gehoor ge geven. De voorzitter van het Alkmaarsche comité, de hr. Th. van der Kley, dankt ds. Staal voor het werk in dezen verricht en sprak het vertrouwen uit, dat aan de oprichting van een comité toch doorgewerkt zal worden en dat meerderen zich hiervoor beschik baar zullen stellen. Mevrouw R. Prins-Vlessing gaf, als secretaresse van het Alkmaarsche comité een korte uiteenzet ting van de werkwijze voor den verkoop der zegels, welke verkocht zullen worden op de kantoren aan den Lnagendijk. Voorts is het Langedijker comité geheel zelfstandig in het treffen van maatregelen ten opzichte van het bereiken eener zoo groot mogelijken verkoop. Tenslotte werd besloten opnieuw een vergadering te beleggen en zullen wederom een aantal personen worden uitgenoodigd. Tevens is deze vergadering, welke gehouden zal worden op Donderdag 21 No vember a.s. ten lokale van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude voor een ieder toegankelijk. Getracht aal worden op de komende bijeenkomst commissies in elke gemeente te vormen samenge steld uit personen van alle richtingen. Het voorloopig comité is als volgt samengesteld: Mevrouw Dragt, Ds. O. J. Staal en de heer P. Zee man. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen. Een rozenkrans. Een manchester jas je. Een glacé handschoe*. Een paar kousen. Een zijden sjaal. Twee damesportemonnaies met inhoud (portret) Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente veldwachter. ZUIDSCHARWOUDE. Gemengd Koor met zijn kinderkoor heeft 2 uit voeringen gegeven in de tooneelzaal van den heer Kramer. Beide keeren was de zaal vol. Er werd uitstekend gezongen, zoodat èn Directeur èn leden alle eer van hun ijver en toewijding hadden. OUDKARSPEL. De Bazar van D.T.S. die in Januari a.s. wordt gehouden begint reeds door te werken. De eerste zendingen van verschillende winkels en groote zaken zijn reeds binnen gekomen, terwijl de welbekende firma Holsmuller uit Alkmaar weder de theetuin zal voorzien van het onontbeerlijke. De verloting, die reeds in begin November door B. en W. is goedgekeurd begint natuurlijk met den verkoop van loten en ten opzichte hiervan kan wor den vermeld dat reeds een tamelijk aantal loten is verkocht. Alkmaar Tel. 526 Corsetten Buikbanden SB ra Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en' Voetmanchetten SEüüLicLrh Uitsiiiitend verkrijgbaar in prima (Depót P ALT HE Almelo) I NOORDSCHARWOUDE. I Door het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal Dinsdagavond weder een avond worden gegeven in werp „Wording" van Troelstra. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. NOORDSCHARWOUDE. Door de Directie van de Centraal Bioscoop wordt morgen Zondag 17 November in het vaste gebouw een film vol expressie gegeven, getiteld „Die van de straat leven." Er wordt een triest beeld gegeven van hen die door het kolkende leven worden meegesleurd en menigeen zal van deze rolprent zeker willen genie ten. —ZUIDSCHARWOUDE. Het zoontje van de familie J. K. van de Prinsen gracht te Zuidscharwoude, kwan spelenderwijs zoo ongelukkig te vallen, dat de kleine naar het zieken huis t^ Alkmaar moest worden vervoerd. NOORDSCHARWOUDE. „Het" seizoen is ook weder voor „Crescendo' aan gebroken. Deze vereeniging die ons ieder jaar doet genieten van haar zangkunst heeft ook nu weer iets in uit zicht gesteld, waarmede het seizoen dan wordt in gezet. De vereeniging heeft namelijk besloten binnen kort een kerkcocert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Noordscharwoude. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een gemachtigde van het kiescollege der Herv. Gemeen te alhier, tusschen de heeren C. Deugd en P. Bier man, werd laatstgenoemde gekozen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1