F»'5! Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 38e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland Bond van Gemengde Zangvereenigingen No. 137 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 NIEUWE IS LMGEDIJKER (III 111VI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG en ZATERDAG Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma H. KEIZER Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwaude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. In den afgeloopen zomer stapte ik op zekeren dag te Heerhugowaard in den trein. Niets bizon- ders, zult ge zeggen en dat is ook zoo. Wat ech ter wel bijzonder was, wijl men zoo iets niet alle dagen ziet, was 't feit, dat tal van jonge men- schen, voor 't meerendeel uit St. Pancras, en kelen uit Broek, ook aan 't station waren. Die heerén gingen uit en al spoedig kwam ik ife weten, wat nu eigenlijk 't doel van de reis was, en hoe men zoo .als club' uitging. Be leerlingen van de motorcursus gingen op excursie, te Mcdemblik wachtte hun de cursus leider op, en bracht 't gezelschap naar een "in de haven gereedliggend vaartuig, waarmee een tocht ondernomen werd naar de Zuiderzee-werken Naar ik vernam, hebben de heeren veel nieuws gezien, veel goeds gehoord, kostelijk gegeten, be hoorlijk gedronken en zich buitengewoon geamu seerd. Alles in 't. nette, zooals Langendijker en St. Pancrasser menschen altijd zich in den vreem de plegen te gedragen. 'tï&jas een mooi, leerzaam slot van de den vorigbn. winter gehouden mo'torcursus. Op mijn vraag1 aan enkele deelnemers, of ze ter cursus iets hadden geleerd, wat hun in de praktijk te pas kwam, luidde 't antwoord: heel veel. We hebben er profijt van gehad en kunnen eiken motorbezitter aanraden, te doen wat wij hebben gedaan. Voor de tweede maal wordt de gelegenheid gegeven, een cursus in de behandeling van den motor te volgen. Be Jeerlingen van den vorigen cursus waren zeer ingenomen met den cursusleider en 't lijdt wel geen twijfel, of ook de tweede cursus zal wel slagen. Gaarne breng ik deze zaak eens onder de ij^nd'aeht van het publiek. Men doe er zijn voomeel.mee. i "Wat leven we toch'in een merkwaardigen tijd; 't kan best wezen, dat een enkele lezer zich nïj 't lezen van dit zinnetje afvraagt: wat voor'bui tengewoons is er d;wi in onze dagen? Was 't vroeger dan anders? Is er iets nieuws onder de zon i 't Merkwaardige van onzen tijd lijkt me voor namelijk te liggen in het moeilijk te weerspreken feit /lat de veranderingen, wisselingen, ups and downs in verbijsterende snelheid elkaar opvol gen. Je kunt het haast niet bijhouden. Wat je vandaag gewichtig voorkomt, zijt ge morgen, ver geten, wijl andere impressies je bezig houden, 't Jachtige leven krijgt iets film-achtigs, de vlieg machine en de auto drukken onmiskenbaar op onzen tijd hun stempel. Een massa verschijnselen gaan dan ook zon der eenigen indruk te hebben gemaakt aan ons voorbij, 'tLoont de moeite niet, er over te prak- kiseeren, morgen 'is er wat anders. Baarbij komt, dat er zooveel is, 'dat we niet begrijpen. In 't zakenleven loopen we gemeenlijk achter de feiten aan, om de eenvoudige reden, dat niemand in staat is, met zekerheid iets over den gang van zaken te voren te voorzeggen. Aan onze in zichten, gewichtige redeneeringen en hooggepre zen logica stoort zich de economie een bitter beetje. Neen, ten bewijze van deze voor menschelijke hoogheden weinig vleiende stelling, eens de ont wikkeling van de kascultuur in ons gewest. Met klem en kracht van argument is de kas cultuur {m.i. zeer terecht), gepropageerd. Veel te eenzijdig was 'n tijdlang onze cultuur; was óf dé oogst slecht, of de prijzen der producten laag, dan was er'heel wat zorg in Groentenland. Het Provinciaal Bestuur, dat na 't rampjaar '32,op '23 den financieel zwakken Noordholland- scheri tuinbouwer te hulp is gekomen, nam "later het prijzenswaardig initiatief, demonstratie-be drijven voor de glascultuur te stichten. Meerdere malen is in deze rubriek op deze bedrijven ge wezen. Wie als de Schrijver van deze rubriek de drie gestichte bedrijven heeft bezocht, zal er een uitnemende indruk van hebben gekregen, 't Geheel ziet er keurig uit, 't beheer is overal in vakkundige handen. Ook dit jaar heb ik 't bedrijf te Br. op L. meerdere malen en dat te Grootebroek eenmaal bezocht. Be gewassen ston den best, de oogst van het hoofdproduct, de tomaat, was uitnemend. Per struik is een groote hoeveelheid tomaten geoogst. En toch, ondanks uitnemende leiding en record oogsten, lijdt het geen twijfel of de bedrijven zul len in '29 een niet onaanzienlijk 'te kort opleve ren. B'at kan elk op zijn tien vingers natellen. Nu weet ik zeer wel, dat de bedrijven niet zijn gesticht met 't oogmerk winst te maken. Edoch, 't is de groote vraag, of in 'den tegenwoordigen vorm ,de bedrijven nog wél als demonstratie- bedrijven kunnen worden aangemerkt; ik zonder dan uit de druiven- en platglascultures. Spe- ciaal heb ik 't oog op de cultuur van de toma ten in de warenhuizen. Toen deze warenhuizen werden gebouwd, heeft niemand er aan gedacht, dat zoo spoedig veran dering intreden zou. Van ^achteren bezien, zijn do provinciale warenhuizen krek iets vóór een overgangstijdperk gebouwd. Toen was het on verwarmde warenhuis ultra-modern, de tomaten- cultuur in onze omgeving nieuw. En ziedaar, enkele jaren later reeds, voltrekt zich het 'veran deringsproces. Be koude kas ('t begint er op te lijken) heeft haar tijd gehad, de tuinbouwers gaan over op de verwarmde kas. In 1929 hebben de tomaten-verbouwers in ver warmde kassen even goed geboerd, als hun col lega's in de niet verwarmde kassen slecht. We kennen ook weer van achteren de samenloop der omstandigheden. Dank zij den zon- nigen zomer en 't schitterend najaar', is de koude- gronds-tomatencultuur in Italië, Hongarije en Zuid-Frankrijk volkomen geslaagd. Denzelfden tijd, dat het product uit onze koude kassen ter markt verscheen, wierpen de genoemde landen hun geweldige hoeveelheden op de Europeesche markten, met 't noodlottig gevolg, dat de prij zen kelderden als de koersen der effecten aan de Amsterdamsche beurs in de laatste weken. Zoo deed zich' derhalve het alleronaangenaam ste gebeuren voor, dat een zeer goéd geslaagde kascultuur, wat de oogst-hoeveelheid betreft, nog mislukte door minimumprijs. Nu doet zich de vraag, speciaal voor de Pro vinciale Bedrijven voor: Wat nu? Op den ouden voet, met onverwarmde kassen 'doorgaan Zoo ja, dan hebben feitelijk de bedrijven het recht ver beurd nog demonstratie-bedrijven te heeten, voor zoover het de tomaten-aanbouw betreft. Einkele particuliere bedrijven, wijl moderner, zouden meer recht op "het praedicaat kunnen doen gelden. Nu weet ik zeer wel, dat evenals één bonte kraai nog geen zomer maakt, 't gebeuren in '29 de koude kas nog niet ten doode heeft gedoemd. Maar toch lijkt hét me ongewenscht, dat de Provinciale bedrijven door de particuliere onder nemingen in de schaduw worden gesteld; en dat eenig en alleen, omdat de inrichting niet meer „bij' 'is. Daarom zou, ik het denkbeeld in overwe ging willen geven, de Provinciale bedrijven van verwarmingsinstallaties te voorzien. Hoewel ik er met de bedrijfsleiders geen woord over gesproke nheb, twijfel ik er geen oogenblik over gesproken heb, twijfel ik er geen oogenblik aan, of ook zij zullen deze vernieuwing graag zien aangebracht. De Bond van Gemengde Zangvereenigingen hield iiaar algemeene vergadering in de bovenzaal van hotel „Central" te Alkmaar. Behalve het bestuur waren vertegenwoordigd een twintigtal afdeelingen door een veertigtal dames en heearen afgevaardig den, voornamelijk uit Noordholland benoorden Alk maar. Des morgens half elf reeds werd de vergadering ge opend door den heer Jb. de Jong, Voorzitter, als volgt: Dames en Heeren, Toen wij ons dezer dagen neerzetten en over dachten, wat wij op dezen dag tot u zouden zeggen nu wij voor de zpoveelste maal voor u staan om de 22ste algemeene vergadering van den Bond te openen, toen lag aan onze linkerhand het schoone boekwerk „De Roep der Velden" waarin warme vrienden der natuur verschillende stukjes hebben geschreven om de schoonheid van ons vaderland te roemen, de schoonheid in duin en hei, in „weid" en bosch, in vaart en plas en meer en zee, en daarin was het ook, dat ds, Boer, voor korten tijd nog pre dikant te Hindeloopen over den herfst schreef in de navolgende bewoordingen: „Er is in den herfst altijd de weemoed van het scheiden. Een boodschap van vergankelijkheid klaagt vol droefenis door de velden. Maar in de schuren is de vrucht geborgen en uit de zaden zal de nieuwe oogst straks bloeien op den akker. Ter wijl de oude bladeren dwarrelen langs de wegen, staan de nieuwe knoppen alweer voor de lente ge reed. Terwijl de dood zijn scepter zwaait, bloeit staag, schoon ongemerkt, het leven. Want of de wisseling al spreekt van ondergang of sterven, het leven blijft en waken doet de Heer van alle leven! Mijne vrienden! Ook ons spreken deze dagen van scheiden en vergaan, want onze algemeene vergadering valt steeds in het kille jaargetijde, den herfst, en ook in onze gelederen is het een staag komen en gaan, en onwillekeurig denken wij aan hen die door ziekte of dood uit onze kringen weg vielen. Wij herinneren u aan een Johannes Dijk stra, voor betrekkelijk korten tijd overleden en die zooveel heeft gedaan voor de beoefening van den zang in de plaats onzer inwoning en ook eenige jaren geleden aan het hoofd stond van onzen bond. Aan G. P. B. Reijns, door een ernstige krankheid aan het ziekbed gekluisterd en die in zijn beste dagen vaak op donkere winter-avondstonden West- Friesland afreisde om jongen en ouderen den mach tigen invloed te doen deelachtig worden van den zang; van een goed gezongen lied. En deze tijden, ze kunnen zoo loodzwaar op ons drukken. Maar wanneer dan straks de dagen weer lengen en het leven de overwinning behaalt op den dood, dan ge voelen wij ons met nieuwe geestkracht bezield, en te krachtiger gaan we aan den arbeid en willen we ons geven, ook voor de beoefening van de vocale muziek. En nu op dezen dag willen we daarover spreken en van gedachten wisselen, en wij willen het doen in voilé harmonie. Wij weten het, we den ken niet allen gelijk het zou dwaas zijn dat te wenschen maar we willen allen eerbied hebben voor iedere eerlijke overtuiging en zoo hopen we te komen tot betere, meerdere beoefening van den zang. Dan zullen ons tegemoet treden de dankbare harten van velen, maar even ver van ons blijven degenen die ons niet begrijpen of niet begrijpen willen. Dan zal naast de liefde, de verdachtmaking ons deel zijn, maar wij zullen niet versagen, maar krachtig van geest zullen wij overwinnen, overwin nen het kwade door het goede, het onreine door het reine, het lagere door het hoogere, het banale door het schoone. En nu op dezen stond doen wij daartoe een krachtig beroep op uw aller medewerking. Wij zei den het u reeds bij de opening van ons laatste zangersfeest „wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". En onze beschrijvingsbrief vraagt daarvoor van u uw volle medewerking tot bevordering van den kinderzang. Op ander gebied vraagt hij van u uw ijver, uw ernstig willen om het aantal begunsti- j gers van onzen bond in ons geheele gewest uit te breiden, want gij weet het zoo goed als wij dat „geld is de ziel van de negocie.' En wie nu mocht meenen, dat onze Bond het buiten geld wel stellen kan of anders, dat onze Bond rijk is, die geeft wel blijk van het vereenigingsleven weinig te verstaan. Mochten dezulken en ze zijn er mijn vrienden van de dwalingen huns weegs terugkeeren, en niet minder, mochten zij door milde bijdragen van hun overvloed geven aan die vereenigingen, wier bestaan in deze dagen vaak zoo ernstig wordt be dreigd. Mijne vrienden laat het dan zoo zijn, dat van dezen dag kan worden getuigd, dat hij een goede dag is geweest. Laat het dan zoo zijn, dat wij steeds krachtiger van binnen, steeds waardiger naar bui ten, en in steeds grooter getale de viering van een kwart eeuw van het bestaan van onzen bond tege moet gaan, maar dan zal het hoofdbestuur ook al tijd en altijd weer op uw volle medewerking moeten kunnen rekenen. Dan zal het niet voldoende zijn, dat daar enkelen onze belangen bepleiten in de vergadering van gemeente, gewest en rijk, maar dan zal onze stem als een machtig accoord moeten klin ken in de ooren van hen, die het beseffen en we ten, dat de Zang nog altijd een machtig middel is in de opvoedende kracht en de beschaving van alle volken. Excelsior, steeds hooger! Excelsior, steeds hooger, dat zij onze leus, De zang in ons huis, op de school, onze keus. 't Lied van de liefde, de blijdschap, de vrêe, 't, Weerklinke steeds luid; en in dagen van wee Dan ruische ons lied in 't reinste accoord, Als een fluist'rende bede, als 't vertroostende woord Ja, zingen m'n vrienden, is machtig, is goed, 't Schenkt vreugde en blijdschap, vertroosting en moed. ♦Dames en heeren, hiermede roepen wij n, allen een hartelijk welkom toe op onze 22ste algemeene vergadering, inzonderheid ook de vertegenwoordi gers van de Pers op wier welwillendheid wij een bijzonder beroep doen, teneinde ons streven tot verheffing van Neêrlands schoonen zang in rui mer kring bekend te maken. (Applaus.) Hierna volgde de goedkeuring van Notulen en Jaarverslag, voor welks keurige uitwerking de se cretaris, den heer Sasburg dank werd gebracht. Gememoreerd werd de te Alkmaar in den muziek tuin gehouden zangersdag, welke, trots het slechte weer, zich had gekenmerkt door een enthousiaste medewerking der deelnemende vereenigingen, ten gevolge waarvan weder een krachtige propaganda was gemaakt voor den Nederlandschen volkszang. Een woord van hulde werd gebracht aan den heer Timmermans, exploitant van den muziektuin voor diens groote medewerking. De rekening van den penningmeester, sluitende met een eindbedrag van 1328.42 over 1929 werd goedgekeurd met decharge en dank aan den heer Joh. de Groot voor zijn accuraat beheer, waarna de begrooting voor 1930 werd vastgesteld. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de hr. Joh. de Groot, aftredend penningmeester met alge meene stemmen herkozen. In plaats van den heer J. Hovenier, aftredend, werd, nadat de heeren Conr. Jonker en A. Hoog- vorst hun candidatuur hadden ingetrokken, geko zen de heer H. J. Zaal, met algemeene stemmen. Beide heeren aanvaardden hun benoeming met dank voor het spontaan tot uiting gekomen ver trouwen. Als plaats der volgende algemeene vergadering werd Alkmaar aangewezen. Als rekening-commissie 1930 werden benoemd Stompetoren, Koedijk en Sint Pancras. Hierna volgde een bespreking over het in 1930 te houden zangersfeest. Voorgesteld waren Den Hel der, Alkmaar en Hoorn. Den Helder zag zich in verband met het risico, genoodzaakt, dezen keer nog een afwachtende hou ding aan te nemen, doch stelde in uitzicht, dat in 1931 zeer waarschijnlijk met medewerking van de plaatselijke vereenigingen het risico gewaarborgd kon worden. Betreffende Alkmaar werd opgemerkt dat de mu ziektuin wel een zeer schoone gelegenheid bood, ter wijl de medewerking van den exploitant in 1929 bo ven allen lof verheven was geweest, echter mocht hier, gezien de zeer geringe belangstelling waar van Alkmaars burgerij had blijk gegeven (het be zoek was hoofdzakelijk uit de provincie gekomen) niet te veel worden gevergd. Intusschen was het hoofdbestuur gebleken, dat er in Hoorn wel interesse bestond vanwege de V.V.V., en andere plaatselijke organisaties, hoewel Alkmaar als centrum niet werd uitgeschakeld. De regeling der verschillende details werd daarna uitvoerig besproken en aan het hoofdbestuur op gedragen verdere stappen in die richting te doen. Hierna werd de vergadering geschorst teneinde de afgevaardigden en bestuurderen gelegenheid te geven den inwendigen mensch te versterken. Na de pauze werd eerst gediscusseerd over de sa menstelling van de Jury voor het zangersfeest in 1930. Aftredend was de heer Jan Sluis, waarvoor een 15-tal candidaten werden opgegeven. Na ampele bespreking werd besloten tot aan schrijving van de heeren Fred. Roeske en Hubert Cuypers. Getracht zal worden medewerking te verkrijgen van het bekende knapenkoor van Cuypers de Scho- la Cantorum. Tot leider van den massalen samenzang werd bij acclamatie benoemd de heer Sasburg, die zich on der applaus der vergadering hiertoe met genoegen weder beschikbaar stelde. Het hoofdbestuur wensch te door aansporing allen weder tot deelname op te wekken, meenende dat de waarde der samenzang niet mag worden onderschat uit een oogpunt van zangstudie en saamhoorigheid. Alle vereenigingen, DRAlSiflAvANVALKEMBURG'S 'i LEVER LEEUWARDEN uitgezonderd Wognum, verklaarden zich bereid, met volle ambitie de studie op zich te nemen en op het Zangersfeest met alle toewijding aan den samen zang deel te nemen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen de keuze der te zangen nummers te bepalen. Door Oudesluis werd de wenschelijkheid bepleit zooveel mogelijk neutraal te blijven inzake de tekst der te zingen liederen voor den massazang. Inder daad werd hiervoor wel gevoeld, doch werd er op gewezen dat het nooit de bedoeling van den Bond zal zijn één of andere richting te propageeren. Het eenige richtsnoer mag hier zijn de veredeling van den zang uit vocaal-muzikaal oogpunt en mo gen wij nimmer zoo klein zijn ons blind te staren op den tekst alleen. Het streven van den Bond zij slechts verhooging van den zangcultuur en zullen wij hierin steeds een zoo ruim mogelijk standpunt Als plaatsen voor de te houden kringrepetitiéft werden opgegeven Wieringerwaard Kolhorn, Hoog--, karspel en Sint Pancras (voorwaardelijk) Als da tum van het Zangersfeest werd vastgesteld 15 Juni 1930. Een voorstel van Stompetoren om iedere deelne mende vereeniging twee liederen te laten zingen, werd, aangezien dit door groote deelname te veel tijd zou vorderen, ingetrokken. Aangenomen werd echter een voorstel om gelegenheid te geven aan de vereenigingen om gecombineerd, onder één di rectie, vrije nummers te zingen. Verschillende wenschen en opmerkingen aan gaande het zangersfeest werden nog naar voren gebracht in een uitgebreide geanimeerde discus sie. Naar aanleiding hiervan kreeg het hoofdbestuur opdracht een en ander nader te regelen. Inzake het punt: verbetering en bevordering van den kinderzang op zangscholen en lagere scnolen, werd o.a. besloten adhaesie te betuigen aan het streven van den Frieschen zangersbond om te ko men tot een landelijke actie. Door de commissie van de partituren-bibliotheek waaruil de directeuren en besturen partituren kun nen aanvragen, werd, bij monde van den heer Sas burg, verslag uitgebracht, waarvoor hij den dank der vergadering verwierf. Maatregelen werden besproken teneinde in iedere plaats kunstlievende leden en donateurs uit te noo- digen het streven van den Bond te steunen. Aan verschillende, hiervoor in aanmerking ko mende vereenigingen zal een uitnoodiging worden gericht, zich bij den Bond aan te sluiten. Het collectief abonnement op „Euphonia" werd wederom bestendigd, waardoor alle vereenigingen dit weder gratis toegezonden krijgen. Inzake het plan tot samenwerking van alle Ne- derlandsche zangersbonden, uitgaande van Algem. Ned. Koorzang, werd besloten, adhaesie te betuigen Bij de rondvraag werd door verschillende afge- j vaardigden de wenschelijkheid naar voren gebracht I tot Invoering van een puntenstelsel naast de Jury- beoordeelingen op het Zangersfeest, j Het hoofdbestuur stond hier echter eenigszins sceptisch tegenover aangezien het standpunt van den Bond altijd is geweest dat de Zangersdag moet j blijven een dag van geadelden wedijver. Vandaar dan ook de gemotiveerde juryverslagen die te allen tijde zeer op prijs zijn gesteld. Daardoor wordt te allen tijde het wedstrijdgedoe en den aankleve daar van vermeden en worden deze Zangersdagen meer in het belang van den zang geacht als concoursen e. d. Hiertegenover werd echter van verschillende zijden aangevoerd dat een puntenstelsel of klasse- indeeling zonder prijzen of medailles wel licht de belangstelling der deelnemers nog grooter i kon doen zijn. Een en ander zal in het hoofdbestuur terdege on- der de oogen worden gezien. Niets meer aan de orde pijnde werd deze geani- meerde vergadering met dank aan afgevaardigden en pers, gesloten. Plaatselijk Nieuws COMITÉ KINDERZEGELS. Gaarne voldoen wij aan het verzoek mede te dee- len, dat de vergadering van het Comité inplaats van a.s. Donderdag, Dinsdag den 26 November zal plaats hebben ten lokale van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude, des avonds 7.30 uur. OUDIKARSPEL. Alhier is opgericht de Langedijker Kolfbönd, waarbij zijn aangesloten alle aan den Langen- dijk gevestigde kolfclubs. Het bestuur is samengesteld als volgt: Ci. Bal der, voorzitter, Jb. Gelder Oudkarspel, Secret.- Penningmeester. Chr. Olthoff, M,. Vlug, A. Tim merman en T. Kostelijk. De bedoeling is, om alle te houden onderlinge wedstrijden te doen regelen en leiden door dit bestuur. - BROEK OP LANGENDIJK. De heer A. Dekker, adj.-commies P. T- T. alhier, slaagde dezer dagen te 's Gravenhage voor bet telegraaf-radicaal examen. BROEK OP LANGENDIJK. Door het Mannenkoor „de Lofstem" alhier, is besloten binnenkort een uitvoering te geven in Noordscharwoude. - BROEK OP LANGENDIJK. Het ouderblaadje „In en om de School", twee- maandelijksch blad voor ouders en belangstel lenden in Openbaar Onderwijs uitgegeven door 't Ned. Onderw. Genootschap, houdt 1 Jan. a.s. op te bestaan. Het laatste nummer is de vorige week verschenen en bij de abonné's aan den Langen- dijk aan huis bezorgd, met dank voor de onder vonden medewerking.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1