Nieuwsblad v. Hol Noorderkwartier No. 138 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG: 21 NOVEMBER 1929 38e Jaargang JCi n derportretten, JSusten, familiefoto's, Vergrootingen enz Arpdd Moldovan NI Et WE LASGIDIJKM (IIIII!VI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Uitgave: Firma J. KEIZER. Redacteur Revue van de Week 19 November. Het groot politiek debat van November 1929 is sneller afgedaan dan velen hadden verwacht,. Daartoe bracht zeker voor een beduidend deel bij, dat de man, die tot nu toe gold als de offi- cieelè agent van Moskou" In Nederland, de heer Louis de Visser, afwezig moest zijn door onge steldheid. Volgens mr. Marchant \in zijn dupliek bij de Algemeene Beschouwingen alsook verschillen de geruchten zou die ziekte een „politiek karak ter" 'dragen. De heer L. de Visser schijnt name lijk, op zijn beurt, te Moskoü in ongenade te zijn gevallen. Is dit inderdaad het geval, dan zal men voortaan twee „officieuse" communisten, het. pro gram van Moskou zonder mandaat bepleitend, in ons lagerhuis hebben. Minister R;uys de Beerenbrouck heeft in de Tweede. ICamer-zitting van Dinsdag 12 November als pvemier, de gestie van het Kabinet, door hem geformeerd, verdedigd. Z.Exe. hield vol, dat het Ministerie een extra-parlementair karakter i draagt, zij het dan ook verwant' met de Rechtschc partijen, met welke het geenerlei afspraak of politiek contract heeft gesloten. Mr. Ruysi rekent I op den loyalèn steun dier partijen: en deed ook een beroep op de Linksche groepen, 'van welke hij hoopt, dat zij objectief zullen staan tegenover'de daden van het Kabinet. De premier verklaarde o.a. de. uitingen van onzedelijken aard te zullen bekampen, maar voegde er aan toe, dat uit de vrije maatschappij hier onmisbare en krachtige medewerking tot bekamping van het kwaad moet uitgaan. T.a. van de sociale wetten deelde de premier mede, dat de'herziening van de Invalidi teitswet zal voorafgaan aan de regeling der werk- loozenverzekering. De uitbreiding der toepassing van dc Arbeidswet zal in de eerste plaats aan kantoren, apotheken, cal'é's en restaurants ten goede komen, althans wat het daar werkend per soneel betreft. Over onze verhouding tot, Bel gië zei de premier, dat Nederland bereid is tot: „tegemoetkoming in zeer ruime mate", al kun nen België's wenschen niet ten volle worden be willigd. Na den minister-president voerde den 12en j.l. minister De Geer het woord, allereerst ter verde diging van zijn overschotten-politiek. Voorts ver duidelijkte de minister van Financiën, dat hij er niet aan denkt, de afschaffing- van den vleesch- aecijns te bevorderen. Wellicht zal de accijns op het gedistilleerd weer wat omhoog gaan. Een nieuwe wijziging van de ambtenaren-salarissen kajn, niet worden verwacht. Exc. De Geer ver klaarde nog, zich als minister „niet te zullen la ten meezuigen door een optimisme", waarvan hij als Kamerlid de broosheid had leeren kennen. De heer Van Vuuren gaf den Minister van Finan ciën toe, dat, een verdere verlaging van belastin gen eenige sociale en cultureele maatregelen moe ten voorafgaan. Voor het verder bij de Algemeene Beschouwin gen bespiegelde en betoogde verwijs ik naar de bladen. In de zitting van Donderdag 14 dezer heeft de Tweede Kamer goedgekeurd Hoofdstuk 1 der Rijksbegrooting voor 1930 (Huis der Koningin) Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staal) en dat betreffende de Nat. Schuld. Ook de Wet op de. Middelen is reeds voor den Senaat rijp ge maakt. In avond-vergaderingen is de Begrooting van Bnitenlandsche Zaken afgedaan. T.a. van onze verhouding tot België sloot minister Beelaerts van Blokland zich aan bij hetgeen daarover reeds door den minister-president aan de Kamer is ge meld en hierboven werd gememoreerd. De heer Wijnkoop maakte twee moties aanhan gig'. De eerste wilde de Tweede Kamer doen uit spreken, dat Nederland's exterritoriale rechten in C|hina moeten worden opgehevende tweede wilde het „de jure" erkennen van de Sovjets-republiek. Beide moties zijn in de zitting van Vrijdag 15 No vember verworpen, terwijl slechts de voorsteller ze steunde. De zitting van Vrijdag j.l. was overigens ge wijd aan de Alg. Beschouwingen over de Justitie- begrooting. Minister Donner zou den 19en van antwoord dienen. In het eerstvolgend overzicht kom ik daar dus op terug. Nog teeken ik aan, dat een matie-J. ter Laan tot, herziening van het Bezoldigingsbesluit ver worpen werd met 57—28. Jle vrijz.- en soc. demo craten, alsmede de heer Wijnkoop. Door den Katholieken afgevaardigde ir. Bon- gaerts is bij het groot-politiek debat nog Ier sprake gebracht de kwestie van de zorg voor de binnenwateren tusschen Rijn en Schelde (waar omtrent de premier geruststellende verklaringen verstrekte) en in verband daarmede de publicatie door het „Utrechtsch Dagblad" van een vertrou welijk schrijven ,door jhr. prof. Van Eijsinga gericht tot- den minister van Buitenlandsche Za ken. Jhr. Beelaerts van Bilokland had n.a. van die publicatie de bemiddeling ingeroepen van den .Journalistenkring. Deze bleek vruchteloos' te zijn doordien dr. Ritter, de hoofdredacteur van het Utrechtsche orgaan, elke verduidelijking weiger de. Nader is echter gebleken, dat „het lek' i.e. niet moet worden gezocht bij het departement op het Haagsche Plein, maar bij dat van Water staat. In die richting wordt het onderzoek dus thans gericht. Aan de voorbereiding van het debat over de verschillende hoofdstukken der nifcuwe Rijksbegrooting wordt met volle bedrij vigheid gewerkt. En behalve het Budget is er nog zooveel, dat vóór Kerstmis moet worden afge daan... Ol.m. het ontwerp tot verlenging der schorsing van de bepalingen betreffende den indi- reeten vaccinatiedwang. Het Voorl. Verslag, door de afdeelingen van de Tweede Kamer daarover uitgebracht, verduidelijkt, dat minister Verschuur bij de verdediging er van een tamelijk zware taak zal hebben te vervullen. Uit de Memorie van Toe lichting bij de Waterstaatsbegrooting blijkt, dat, voor afkoop van tollen door Vader Staat een bedrag van drie ton gouds wordt geraamd. Het tijdstip, waarop de Tweede Haagsche Con ferentie zal worden gehouden is nog niet vast gesteld. Vermoedelijk tegen eind December in het Vredespaleis. In de Hofstad is Zaterdag j.l. 16 dezer een protest-vergadering gehouden van wachtgelders. Er werden tal van klachten geuit. De organisatie heeft haar secretariaat gevestigd te Ede, Kerk- weg. Na Kerstmis zal H.K.H. Prinses Juliana hare studiën aan de Leidsche Universiteit bqjsindigen. Na, nog eenige examens te hebben afgelegd. De Prinses verlaat dan ook haar villa te Katwijk en zal zich eerlang vestigen in het paleis aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage, dat eenmaal bewoond werd door den oudsten zoon van koning Willem III, den in 1879 overleden Prins van Oranje. Personalia: Tot opvolger van Mr. Verschuur (als minister van Arbeid, Handel en Nijverheid opgetreden; is voorzitter der Vereeniging van Raden van Arbeid geworden dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, voorzitter van den Haag- schen Raad van Arbeid. Het Tweede Kamerlid j. ter Laan is gekozen tot wethouder te Rotter dam en zal zijn parlementair mandaat eerlang neerleggen. Het Kon. Besluit is uitgekomen, waarbij ir. Fruijtier op zijn verzoek eervol ont- slag met dankbetuiging wordt verleend als Gou- verneur van Curacao. Als Directeur-Generaal bij Waterstaat zal zooals" nu officieel wordt bevestigd optreden den len April a.s. A. Ringers, dir.-hoofduitvoerder der Z,uiderzee-wer- Pen. Prof. mr. Diepenhorst, vierde den 18en pi. zijn zilveren jubileum als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. 'Voor het ambt van bur gemeester der gem. D'oorn-schijnt bestemd te zijn: baron Van Nagell, onze gezant te, Boekarest. Uit de doodenlijst: J. H. von Frijtag Drabbé, wethouder te Amsterdam, op 56-jarigen leeftijd. W. v. d. Bos, kapitein bij de Mil. Administratie N.-I. leger, 41 jaar, Den Haag. Ds. H. van Wijngaarden, voorganger der vrije Gemeente te Amsterdam, 53 jaar. —(Prof. dr. T. Cannegieter, oud-hoogleeraar in de theologie te Amsterdam, 83 jaar. 1 Aan de criminalia der afgeloopen week ontleen ik, dat: te Rotterdam de politie een extra-goede, vangst; deed door de arrestatie van drie beruchte inbrekers. Wederom: legio inbraken. In de Kromboom- sloof, te Amsterdam werd een roofbuit van meer dan f500 vermeesterd. Het is tamelijk waarschijnlijk, dat het psychi atrisch onderzoek van den man, die verdacht wordt van den roofmoord, gepleegd op een be jaarde dame aan het Haagsche Bezuidenhoutj, 'hiertoe zal lijden, hem in een krankzinnigenge sticht te plaatsen. 'Namens de vrijgesproken hee- rer. Klunder en Teunissen (uit de moordzaak Giessen-Nieuwkerk) is bij het Gerechtshof te Am sterdam verzoek tot schadeloosstelling aanhangig gemaakt. Een wissellooper bij Van Gend Loos te Amsterdam heeït een bedrag van f6000 verduis terd. Hij is in arrest gesteld. De Amsterdamsche advocaat-procureur mr. I.. van Gigch jr. is in verband met de zaak der Veen- dammer Hypotheekbank voor den tijd van tien maanden geschorst. Hij is bij het Gerechtshof in hooger beroep gekomen. De Sinterklaasdrukte, ondanks het gure regen weer der jongste dagent zeer geanimeerd, heeft er, begrijpt men, toe bijgedragen om het, getal ver- keersongelukken, in normale omstandigheden toch steeds jammerlijk groot, nog te doen toenemen. Bij Oegstgeest raakte een bejaard echtpaar on der een stoomtram-locomotief. Met voor de beide oudjes doodelijken afloop. Bij Veldhoven is een 21-jarige fietser onder een auto geraakt. Hij liet er het jonge leven. Van de euveldaden, door den rooden haan aan gericht, noem ik slechts: de N. Herv. Kerk te Vinkeveen is geheel uitgebrand. Fien stoof met vuurkooltje schijnt de bron dezer misère te zijn geweest. Verder zie men voor „de brandjes" het geen de bladen daarvan melden. Uit de niet-sombere „nova": Namens de vrou wen in Ned.-Indië is "aan de Koningin-Moeder een geschenk aangeboden, bestaande uit een prachtig bewerkt kamerschut. Een zeer belangrijke en verblijdende tijding is: het door prof. dr. H. Aldershoff,, te Utrecht, zeer waarschijnlijk gevonden hebben van den baccil, die de encephalitis veroorzaakt. Daarmee zou 1. H. KEIZER. Bureel Hoordscharweude. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. de kans groot worden, dat de bezwaren, aan in enting verbonden, konden worden opgeheven. De alastrim schijnt af te nemen, maar de strijd legen dit gevaar mag'nog allerminst verflauwen. Den 21 November zal de dag worden herdacht, ïwaarop vóór een eeuw geboren werd wijlen de jnog steeds bij velen geliefde dichter P. A. de jGénestet. De vraag, welke bestemming zal worden gege ven aan het landgoed van „Sorghvliet" in de Hofstad, door de Erven Goedkoop aan den Staat geschonken, vormt bij voortduring een der „topics of the day". Volgens verschillende „on dits" zou de kans, dat op deze terreinen een Koninklijk Pa leis zal verrijzen, ter vervanging van dat in het ;Noordeinde, grooter te worden. De proeven met bezorging aan huis' van aange- toekende stukken door de Posterijen zijn begon- 'nen. Het plan is, die gaandeweg uit te breiden. IMisschien schuilt er geen overdrijving in de me- 'dedeeling, dat thans zoo om en bij de helft der Nederlanders snip-verkouden is. Zelfs... de brave Sint uit Spanje, die volgens sommigen reeds in 'Patria moet gearriveerd zijn, zou al kuchend en niezend over de daken rijden. Moge hij in staat zijn, in den avond van 5 December zijn heerlijke strooi-missie te vervullen. ZIJN ZEER GESCHIKTE GESCHENKEN voor Sint Ni colaas. BESTELLINGEN, GELIEVE MEN VROEGTIJDIG TE DOEN. GEOPEND te NOORDSCHARWOUDE 's Woensdags van 10—8 uur. '8Zondags van 912 uur. Fotografische Ateliers NIEUWE HIE DORP N00RDSCHARW0LDE. BUITENLANDiSOH overzicht. Verleden week hebben we den wapenstilstand herdacht en in de afgeloopen week is men weer voortgegaan met het werk, dat Europa nu al een elf jaren lang bezig houdt, nl. het liquideeren van den oorlog en liet verzekeren van den vrede. Volgens sommige pessimisten moet men spreken van de voorbereiding van den nieuwen oorlog, want deze zwartkijkers meenen uit de ervaring van de afgeloopen tientallen jaren de les te kun nen trekken, dat al te veel gepraat over vrede slechts dient om oorlogsgedachten te verbergen. Nu wordt er inderdaad buitengewoon veel ge praat over vrede en de conferenties blijven niet van de lucht. Zoo hebben we nog het vervolg van de Haagsche Conferentie te goed, en in Ja nuari a.s. komen te Londen de zeemogendheden wederom bijoen om voor de zooveelste maal te trachten, tot een vergelijking 'te komen ten aan zien van beperking of inkrimping van de bewape ning ter zee. Doch tegelijkertijd hooren we weer op verschillende plaatsen wapengekletter, natuur lijk alleen maar in figuurlijken zin, en doorklin kend in de redevoeringen zoowel van Fransche als Duitsche nationalisten. Het is daarbij merk waardig, dat deze heeren, die blijkbaar sedert 1918 niets geleerd en alles vergeten hebben, el kaar ondanks het feit, dat zij in elk opzicht tegenvoeters zijn, elkaar voortdurend in de kaart spelen. Zoo hebben de Duitsche nationalisten met hun Volksbegehren, strekkende tot verwerping van het. Young-plan, hun Fransehen soortgenoo,- ten een gereede aanleiding gegeven om te protes teeren tegen de voortgezette ontruiming van het Rijnland en tegen het voeren van onderhandelin gen met Duitschland over het Saargebied, ter wijl men in breede Fransche kringen er weinig voor voelt, aan de tweede helft van de Haagsche Conferentie te beginnen alvorens men weet, hoe men er in Duitschland aan toe is ten aanzien van de volksstemming over het Youngplan. Deze' ac ties der nationalisiten behoeft ons echter niet al te zeer te verontrusten, want steeds weer blijkt opnieuw, dat de groote massa der volkeren meer en meer immuun wordt voor het gebral der hyper-chauvinisten. D®ze vormen inderdaad een minderheid, doch een minderheid, waarop men moet blijven letten en die niet te onderschatten valt. Wat wel blijkt uit den uitslag der jongste verkiezingen in Duitschland voor de Landdagen en voor de gemeenteraden, waarbij de nationalis tische Duitsch-nationalen bijna overal stemmen moesten afstaan aan de ultra-nationalistische Na tionaal socialisten, het meest extreme rechtsche element in het huidige Duitschland. Zooals wij reeds zeiden, toonen sommige pessi misten zich bezorgd oyer het resultaat van de komende Londensche Vlootconferentie. Deze be zorgdheid staat voor een deel nog uit hun her innering aan de jóngste vlootconferentie van Ge- nève in 1927, die op een volslagen echec uitliep en duidelijk den onwil om iets) te bereiken demon streerde. Intussehen is er 'echter iets veranderd in de wereld. Ten eerste is in Amerika Ooolidge vervangen door Hoover, wiens bedoelingen men weliswaar niet kan controleeren, maar wiens uitingen toch getuigen van een zeker idealisme, en daar was intussehen ook nog de onthulling van het Skearer-schadaal, waaruit bleek, welke konkelende krachten van scheepsbouw- en ijzer kapitaal achter de schermen waren aan het intri geeren en verantwoordelijk zijn voor de misluk king van wie weet hoevele conferenties. Eu van nog grooter belang is wel, dat inmiddels Bald win in Eugelad vervangen is door McDonald, naar wien geheel Europa en zeker wel de halve wereld hoopvol opziet. Met spaunig kijkt me ook naar België, waar men elk oogenblik den val van het huidige kabi- nèt-Jaspar verwacht. Be Vlaamsche kwestie steeds maar weer naar den achtergrond terug gedrongen, is het struikelblok voor de huidige regeering geworden. De band der coalitie, die Katholieken en Liberalen bijeen bindt, begint den Vlaamschen Katholieken te knellend t,e wor den. De Liberalen wesche hu standpunt tegen over de Vlamingen te handhaven, en dat stand punt. is nu niet bepaald toegeeflijk tegenover Vlaanderen. De Vlaamsche Katholieken wenschen zich echter niet langer te onttrekken aan de ver plichtingen, die zij zich als deel van het Vlaam sche volk voelen opgelegd. Ein zoo zal deze regee ring dan wel heden of morgen uit elkaar spatten is misschien bij het verschijnen van dit blad reeds uiteen gevallen. Eu het feit, dat de socialisten voorloopig buiten de regeering wenschen te blij ven, zal de oplossing van de komende crisis niet makkelijker maken. Plaatselijk Nieuws Floralia-Vereen. te Br. o. L. Enkele dames vroegen: „Worden wij op den filmavond verwacht?" 't Antwoord luidt: op uw komst wordt gere kend. Want speciaal voor u dames, die houden van frissche planten en bloeiende bloemen in de huiskamer, wordt 'n speciale film vertoond. De tuinbouwers „in 't grove", voor hen draait de aardappelfalm. Naar ik verneem, moet die zeer interessant en daarbij oerkomisch wezen. De tuinbouwers, die naast de grove cultures (aardappelen, kool, peen, uien) aan de bloembol len-verbouw doen, kunnen hun voordeel doen met een film speciaal op dit gebied. tf Niemand in onze omgeving, die ook maar iets voor planten en bloemen voelt, (en dat doen toch schier allfen) zal spijt hebben van den gang naar het lokaal van den heer de Boer, op Vrijdag avond zeven uur. Nieuwstijdingen EEN VROUW IN DE RINGVAART TE HAARLEM MERMEER VERDRONKEN. De 59-jarige echtgenoote van C. S., die met haar man samen een huisje bewoont aan den Huigslo- terdijk nabij- de Kaag te Haarlemmermeer, had zich even naar den waterkant van de ringvaart be geven en is toen vermoedelijk uitgegleden met het noodlottig gevolg dat ze in het water terecht kwam en zich niet meer heeft kunnen redden. Wijl haar man niet thuis was en geen andere personen in de omgeving waren, werd het ongeluk i door niemand opgemerkt. Een half uur later vond men haar drijvende bij de stoep. Opgehaald zijnde bleken de levensgeesten reeds i geweken te zijn. Ook de inmiddels ontboden ge- i neesheer kon slechts den dood constateeren. HET GEVONDEN KINDERLIJKJE. i In verband met de vondst van een kinderlijkje op 17 November 11. aan den Zuiderzeedijk bij Ho- 1 lysloot vernemen wij nog dat de politie zich gis- teren den geheelen dag met de zaak heeft bezig gehouden. Wij melden reeds dat zij vermoedt met een misdrijf en niet met een ongeluk te doen te hebben. De omgeving van de plaats waar het lijkje aangespoeld is, is met politiehonden afgezocht. Resultaat heeft het onderzoek nog niet opgele verd wel kreeg de politie bericht dat men eenige personen nabij Holysloot met een leegen kinderwa gen heeft zien rijden. In verband hiermede zal he den opnieuw een oproep der politie ter verkrijging van nadere inlichtingen verschijnen. PERSONEELSWISSELING BIJ PHILIPS. „De Morgen" van Donderdag jl. gaf het volgende bericht: „De aangekondigde ontslagen bij de Philipsfabne ken te Eindhoven zijn begonnen. Gedurende enkele weken doken er berichten op, dat velen zouden zijn ontslagen. Thans vernemen wij uit goede bron, dat Maandag eenige honderden personen ontslag is aangezegd. Naar aanleiding hiervan heeft „Het Volk infor maties ingewonnen bij de directie der Philipsfa- brieken, die mededeelde dat het aantal ontslagenen een groep was van ongeveer 100 personen meest meisjes die buiten Eindhoven wonen. Dit is een gevolg van de aanname van gezinnen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1