.Woensdagmiddag half 3 vergaderde bovenge- j noemde Kamer ten stadhuize onder presidium vaji den heer S.. W. Arntz. Secretaris de heer D. J. Scheffel. Afwezig de heeren Kuiper'en Oolthof met ken nisgeving. Van de heeren Endel, de Baat, Blaau- boer, Kluitman en Grondsma, is geen bericht van verhindering ingekomen. De voorz. opent devergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat deze vergadering- de laatste va ndit jaar zal zijn. Tevens feliciteert de voorzitter de herbenoemde'leden dezer Kamer. Spreker merkt op, dat de stemming zonder strijd is geweest, hetgeen door spre'ker wordt toege juicht, daar eene gelijke verdeeling voor de ver schillende branches, welke van belang zijn voor dit district, thans behouden wordt. Spreker hoopt, dat de benoemden hunne functies met dezelfde gevoelens zullen waarnemen in de komende vier jaren als dit de afgeloopen vier jaren geweest is. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring d.d. 2 October 1929 ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Missive van het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid, dat de Turksche Regeering niet kan overgaan tot het verlagen der kanselarij rechten, welke door het consulaat te Amsterdam worden geheven. b. Idem, dat de Noorsche Wet van 21 Juni jl. op den kleinhandel op 31 Januari 1930 in werking zal treden. Voor de handelspatenten, waarvan handelsreizigers zich voor het doen van zaken in Noorwegen moeten voorzien, zal voorl aan 200 Kronen betaald moeten worden voor iedere 30 dagen. c. Idem, dat de uitwisseling der nota's heeft plaats gevonden, waarbij de Spaansche en Ne- derlandsche regeeringen elkaar meestbegunstiging verleenen ,resp. voor de goederen uit de Spaansche grondgebieden van de Golf van Genua ingevoerd- in Nederland, Ned.-Indië, Suriname en Curacao en -voor de Nederlandsche, Ned. Indische, Suri- naamsche en Curacaosche goederen in de Spaan sche grondgebieden van de Golf van Genua. d. Idem, dat vanaf 1 Januari 1929 in Spanje dezelfde invoerrechten worden geheven op kaas geïmporteerd uit Nederland en uit ZZwitserland en wel volgens het tweede tarief 1.50 peseta goud per Kg. e. Schrijven van het Gemeentebestuur van Sehoorl aan de Directie'der Nederlandsche. Spoor wegen met verzoek de dienstregeling op het baan vak AlkmaarWarmenhuizen te versnellen en tevens op deze lijn motorrijtuigen in dienst te stellen. De Kamer betuigde aan dit adres ad- haesie. f. Antwoord van den Directeur van het Post kantoor te Alkmaar op de door de K anier gestelde vragen inzake de postbestelling te Alkmaar, waaruit blijkt, dat door den Directeur-Generaal der Posterijen nog geen beslissing is genomen. Door den Directeur-Generaal is goedgevonden, dat in den vervolge de post op Zondag door één persoon kan worden afgehaald voor vcri^elvy^eiuU' firma's, mits deze persoon hiervoor eene "nacht i- ging kan overleggen, echter mag d4izc persoon^ er geen bedrijf van maken. De heer Kolster acht het de beste weg, nu Aan den Directeur van het postkantoor zal verzocht worden de tijden der buslichtingen voor de verschillende richtingen voor de belangheb benden beschikbaar te stellen. Tevens zal de Ka mer zich in verbinding stellen met den Inspecteur ter verkrijging van verbetering van de uren van eenige lichtingen der postbussen. g. Dankbetuiging van de gemeente Oude Nie- dorp voor de door de Kamer verleende subsidie voor de verbetering van. de sluis' te Verlaat. h. Schrijven, van de firma L'rans en Co. te 'sGravenhage, waarin de aandacht wordt ge vraagd voor een driemaandsche reis naar Zuid- Afrika voor het aankoopen van zakenrelaties met dit land. i. Schrijven van de. K. v. K. te Breda aan den heer Chr. v. d. 'Heuvel, lid van 'de 2e Kamer der Staten Generaal, waarin deze Kamer hare er kentelijkheid betuigt voor de door hem gestelde vragen aan den in. v. Waterstaat betreffende hel gesprekkentarief op de locale telefoonnetten. De heer Grunwald spreekt zijn sympathie uit voor de krachtige handelwijze van de K. v. K. te Breda. A j. Adres van de K. v. K. te Leiden aan den Minister van Waterstaat naar aanleiding van de op 1 'Januari 19'30 in te voeren gesprekkentarief op de telefoonnetten. De voorzitter deelt mede, dat in dit adres ten duidelijkste naar voren wordt gebracht, dat hel voorgestelde tarief voor den handel zeer geschikt is. De heer Schmalz merkt op, dat de middenstand meer getroffen zal worden door het tarief der plaatselijke gesprekken, ondanks met Januari een verhoogd tarief wordt ingevoerd "ten aanzien van gesprekken binnen 'een bepaalden afstand. Het wordt dus een extra belasting voor den Midden- st.and. De. heer Kolstar acht het de beste weg, nu geen succes is verkregen bij den minister, zich te wenden tot de verschillende fracties der Twee de Kamer. l Na eenige discussies wijzigt de heer Kolster zijn voorstel, door het verzoek tot te fracties- langs officieusen weg te doen. Mr. Moens stelt voor, zich met een adres recht streeks te wenden tot de Tweede Kamer. De heer Ringers meent, dat alle Kamers van Koophandel gezamenlijk een adres zullen richten, waarvan wellicht meer kracht van uitgaat. De heer Wagenaar deelt mede, dat „Koophandel' iet tegen invoering is, daar vele plaatsen te berei ken zullen zijn tegen een tarief van 10 cent. De voorzitter deelt mede, dat het niet tegen dit tarief gaat, doch tegen het locale tarief. De heer Grondsma komt ter vergadering. De voorz. zegt dat het adres van Leiden beoogt het instellen eenre commissie om deze zaak te on derzoeken. Na een korte gedachtenwisseling wordt hierna het voorstel-Kolster met algemeene stemmen aan genomen. Schrijven van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie waarin de Kamer wordt verzocht hare meening te kennen te geven inzake de invoering van briefteyegrammen in het binnelandsch ver keer, van den volgenden inhoud: 1. Overwogen wordt in het binnenlandsch ver keer, bij wijze van proef gedurende den tijd van 1 jaar, naast de gewone telegrammen een goedkoo- per soort telegrammen (z.g. brieftelegrammen) in te voeren. Die telegrammen zouden per telegraaf worden overgebracht naar het kantoor van bestem ming aldaar niet door den telegraafdienst bij den geadresseerde worden bezorgd, doch in de gewone postbestellig worden opgenomen. 2. De regeling meer in het bijzonder is als volgt gedacht: AANNEMING: de aanneming kan geschieden op alle kantoren gedurenden den gehelen openstellings tijd. Aanbieding per telefoon en in giro is toegelaten ADRES: adresseering door middel van een tele gramadres is toegelaten. INHOUD: de inhoud mag uitsluitend verstaanba re taal bevatten. OVERSEININGde overseining geschiedt na die der volbetaalde en uitgestelde telegrammen. BESTELLING: de aflevering geschiedt per gewo ne postbestelling. Overseining naar stadsbijkanto ren, tevens met postbestelling belast vindt niet plaats. Aflevering door de post in postboxes is toe gestaan. BETAALDE DIENSTAANWIJZINGEN: de briefte legrammen moeten boven het adres de betaalde dienstaanwijzing Lt. dragen. BIJZONDERE DIENSTEN: Toegelaten zijn: RP (antwoord betaald.) GP (post restante) GPR (post restante aangeteeknd.) TR (telegraaf restant.) LX (geluktelegram) FS (naseinen) alleen in het binnenladsch ver ier. Post PR (post aangeteekend) KLACHTEN: geen terugbetaling van seinkosten zal kunnen geschieden bij verloren raken van een brieftelegram na aflevering aan het postkantoor. Overigens bestaat geen bezwaar tegen terugbetaling bij rechtmatige klachten. AANKONDIGEN: teegen de eindsluiting van het kantoor van bestemming vindt aankondiging- plaats ONBESTELBAARHEID: wanneer een aan de post ter bezorging gegevn telegram door het postkantoor ter plaatse van bestemming onbestelbaar wordt be vonden en aan het eindtelegraafkantoor wordt teruggezonden, zendt laatstbedoeld kantoor een no ta van onbestelbaarheid aan het kantoor van af zending. Na ontvangen inlichtingen, of zoodra mag worden verondersteld, dat die inlichting zal uit blijven, levert het eindkantoor het telegram hetzij met hetzelfde, hetzij met een verbeterd adres we der aan de post af. Kan het postkantoor ook na verbetering van het adres den geadresseerde niet vinden, dan behoort indien het postkantoor het telegram weder terugzendt aan 't telegraafkantoor door dit kantoor opnieu ween nota van onbestelbaar heid te worden gezonden aan het kantoor van af zending. Het telegram wordt daarna door het eind telegraafkantoor weder afgegven aan de post, die het verder op de voor onbestelbare brieven voor geschreven wijze behandeld. TARIEF: het tarief za lbedragen 7/10 van het ta rief voor volbetaalde telegrammen, met opwaart- sche afronding tot een veelvoud van 5 cent. 3. Wat het tarief betreft, zij opgemerkt, dat de reductie althans bij telegrammen met een woorden tal tot circa 25, zich voor een groot déél bepaalt tot de kosten, welke de telegraafdienst uitspaart door het niet uitvoeren van de bestelling. Bij tele grammen met grooter woordental gaat de reduc tie, bij toepassing van 7/10 van het tarief voor vol betaalde telegrammen, meer boven het bedrag der bestelkosten uit. Verschillende leden zijn van meening dat het tarief te hoog is. De heer Schmalz zegt, dat deze brieftelegrammen alleen worden bezorgd tenzij er postbestelling is, terwijl expresse-bestellingen altijd worden bezorgd Voorgesteld wordt aan het hoofdbestuur te be richten dat de K. v. K. geen prijs stelt op de in voering der brieftelegrammen daar het tarief te hoog is ph weinigen hiervan gebruik zullen maken _en telefoongesprekken en telegrammen meer effect scjrteererv en het tarief der brieftelegrammen in verhouding hiertoe veel te hoog is. Tevens zijn aan deze brieftelegrammen groot be zwaar verbonden ten aanzien van de onzekerheid der tijdige bestelling. Aldus wordt besloten. Verzoek van de Nederl. vereeniging „de Rijwiel en Automobiel-industrie" te Amsterdam om adhae- sie te betuigen aan een door haar verzonden adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake de toepassing van de wegenbelasting. Mr. Moens geeft een toelichting omtrent de toe passing van bovengenoemde belasting ten aanzien der wegenkaarten voor het maken van proefritten waarvoor op een verlaging van den prijs dier kaar ten wordt aangedrongen en wordt verzocht eenige respijtdagen in te voeren. Tevens wordt bezwaar gemaakt tegen de hooge belasting der motorrijwie len, waarmede hoofdzakelijk bedoeld worden de driewielige motorbestelwagens. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Verzoek van het hoofdbestuur der Posterijen aan den handel bekend te maken dat de machinale af stempeling der brieven veel vertraging ondervindt door de wijze van indeeling van de hoofden der enveloppen. Genoemd hoofdbestuur beveelt aan dat omslagen worden gebezigd waarop ten behoeve van den post dienst bovenaan een strook ter grootte van onge veer 4 c.m. wordt opengelaten voor het plaatsen van stempelafdrukken, het aanhechten van strook jes voor aangeteekende en expresse stukken e. d. Ter linkerzijde op den omslag kan desgewenscht een strook worden gebezigd voor het aangeven van naam, adres en verdere aanwijzingen van den afzender. De omslagen welke de Post- Telegraaf- en Telefoondienst bezigt, zijn reeds op deze wijze ingericht overeenkomstig de voorschriften, welke het Centraal Normalisatiebureau te den Haag voor het gebruik van enveloppen heeft gegeven. Voor het verkrijgen van een in dit opzicht meer economische werkwijze bij den postdienst en ter bevordering van de belangen van het publiek wordt de medewerking der Kamers van Koophandel inge roepen. De heer Kluitman meent, dat de drukkerijen met bovenstaande in kennis dienen te worden .gebracht en haar cliëntèle bij eventueele bestellingen in de zen geest adviseeren. Besloten wordt dat door de K. v. K. een verzoek zal worden gericht aan alle drukkerijen in haar district. Schrijven van het hoofdstembureau houdende mededeeling van de benoemde leden der Kamer bij de verkiezingen gehouden do. 6 November jl. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Adres van de gemeente Sehoorl aan den Minis ter van Waterstaat inzake de invoering van de nieu we telefoontarieven met verzoek dit te willen onder steunen. In dit adres wordt gewezen op het groote belang dat men zich op goedkoope en vooral doeltreffende wijze van de telefoon kan bedienen in plaatsen waar tuinbouw, bloembollenteelt alsmede pension- bedrijf (bosch en zee) zich ontwikkelen. Aangedrongen wordt geen kosten te berekenen voor locale gesprekken en vorming van een streek- net dat een ruimen kring bevat, omda: de land en tuinbouwbelangen ten Zuid-Westen en ten Nrd.- Oosten van Alkmaar één zijn. Doeltreffend is zeer zeker langere uren van openstelling der kantoren en gedurende het zomerseizoen ook des Zondags. Is reeds behandeld bij punt j. Adres van de K. v. K. te Vlaardingen aan den Minister van Finantien met verzoek te willen be vorderen, dat het zegelrecht voor kwitanties tot 5 'ordt verlaagd. algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen. Rapport van den heer Ch. H. Th. Schmalz, van ae besprekingen van de afd. Kleinbedrijf der Kamer omtrent de invoering van de Wet op de winkelslui ting in verband met het werktijdenbesluit. De heer Schmal^ deelt mede dat de betreffende vergadering nog niet heeft plaats gehad daar de behandeling in de Tweede Kamer waarschijnlijk eerst in April tegemoet kan worden gezien en hier in aanleiding is gevonden bovengenoemde verga dering in het voorjaar te houden. Verslag van den heer Chr. H. Th. Schmalz over het door hem bijgewoonde Middenstandscongres te Hengelo. De heer Schmalz brengt een keurig gesteld ver slag uit, waarvoor de voorzitter den spreker har telijk dank brengt. Rapport van den heer G. Nobel, voorzitter van de onderwijscommissie der kamer, omtrent de cur sussen Esperanto en Spaansche taal, alsmede voor de opleiding tot wikelpersoneel. Doordien de heer Nobel afwezig is, deelt de heer Scheffel als lid dier commissiemede, dat de be staande cursus in de Spaansche taal kon worden voortgezet daar de leerlingen bereid zijn gevonden het lesgeld met 10 gulden te verhoogen. Aangaande de nieuwe cursus stelt de commissie voor hiermede niet aan te vangen, daar hiervoor te weinig animo bestaat, Aldus wordt besloten. Ook voor het Esperanto blijkt te weinig belangl stelling te bestaan en wordt besloten deze niet aan te vangen. Naar aanleiding van de opleiding tot winkelper soneel deelt de heer Scheffel mede, dat hiervoor de voorbereidingen in vollen gang zijn en zal bin nenkort een definitief rapport door de commissie worden uitgebracht. Mededeelingen van, den voorzitter inzake de zittingen gehouden door de heeren J. M.Donker, Seer. K. v. K. te Kaapstad en de heer M. J. Fontein, Nederlandsche consul te Lagos. De voorzitter deelt mede, dat bovenvermelde heeren zitting hebben gehouden in het gebouw der K. v. K. voor het verstrekken van inlich tingen, waarvan een druk gebruik door belang hebbenden is gemaakt. Spreker brengt beide heeren voor hun arbeid, welke van groot belang voor de handel is, harte lijk dank. De heer Scheffel brengt een woord van dank aan de pers voor\hare medewerking in deze. Benoeming commissie belast mét het, onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden der Kamer. De heeren Moens, Wagenaar en Slot worden als zoodanig benoemd. Ingekomen is een schrijven van de K,. L. M-, waarin wordt medegedeeld, dat deze maatschappij agent is geworden van de Compagnie Générale Acro Postale te Parijs, waardoor eene geregelde luchtpostverbinding wordt onderhouden met Z,uid- Amerika. U itgegane stukken Rondvraag. Dte heer Schmalz deelt mede, dat van den In specteur der Directe Belastingen te Amsterdam bericht is ingekomen, dat de weegbrug te Schagen in dienst is gesteld voor de wegenbélasting. De heer Hoogland verhfiugt zich er over, dat blijkens het. interview tusschen ir. Ringers en de Alkm. Courant, genoemde ingenieur ten stel ligste rekent op de 'toezegging van de Rijkssub sidie voor de kanalisatieplannen én tevens rekent op de spoedige uitvoering van de twee zoo dik werf besproken kanalen. De beer Wagenaar vraagt inlichtingen omtrent de frankeering bjj abonnement, welke door den voorzitter worden verstrekt. De heer Grondsma merkt op, dat door de Ka mer van Koophandel een verzoek tot den Direc teur van het postkantoor is gericht voor vlug gere bestellingen, echter is dit thans niet het ge val, doordat de aangeteekende stukken mede in de bestellingen worden opgenomen, hetgeen op onthoud veroorzaakt. De voorzitter zegt, dat het laatste eene proef neming is. Mocht echter blijken, dat dit werkelijk oponthoud veroorzaakt, zal hieróp direct Worden gewezen. De heer Grunwald zegt, dat door den minister een wet is ontworpen voor verlaging der rech ten op suiker, die vermoedelijk door de Eerste en Tweede Kamer zal worden aangenomen. Spreker stelt voor een verzoek aan den Min. te richten, dat van de in voorraad zijnde suiker aan het einde van elk jaar en waarop reeds rech ten zijn betaald, deze kunnen worden terugge vorderd. De voorzitter zegt, dat "hiertegen geen bezwaar bestaat. Niets meer aan "de orde zijnde, volgt, sluiting. religieuse artikelen, Haarlem, Jansstraat 49, thans te Amstelveen, R.c. Jhr. Mr. Strick van kinschoten, Our. Mr. Silvain Groen, Haarlem. 19 Nov C. H. Meinburg, koopman, Haarlem, Vefsp'rockweg 110, R.c. Jhr. Mr. Strick van 1.inschoten, Cur. Mr. L. V. Hoog, Haarlem. 19 Nov. P. Penning Sr., koopman, Heemstede Oosterlaan 4, thans zonder bekende woonplaats, R.c. Jhr. Mr. Strick van kinschoten, Our. Jhr. Mr. de Savornin Lohman, Haarlem. 19 Nov. Jan van der Jagt, -kantoorbediende, Heemstede, Heerenweg 110, R.c. Jhr. Mr. Savornin Lohman, Our. Mr. W, de Rijke, Haarlem. 19 Nov. Leendert Kraak, mandenmaker, Hillegom, Tres longdwarsstraat 9. R.c. Jhr. Mr. Strick van kinschoten, Cur. Mr. J. Nieuwenhuijs, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief 18 Nov. H. de Lobel, Breskens. 18 Nov. L. Versluijs, koopman, Middelburg. 18 Nov. Th. A. Ei. Overeem Sr., Leiden. 19 Nov. W. Kruijfl', Haarlem. Vernietigd op grond van verzet: 19 Nov. H, S. de Reus, Weisen 'N. Faillissementen in Nederland. Plaatselijk Nieuws OPGEGEVEN DOOR VAN DER* GRAAF Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties.) Uitgesproken 14 Nov. J. Mulder, manufacturier, Fijgelshoven R.c. Mr. Testa. Cur. Mr. Hensgens, Heerlen. 14 Nov. Th. .T. van Raaij, stoker, Nijmegen. Hatertscheweg 154, R.c. Mr. J. H. H. van der Grinten. Our. Jhr. Mr. N. van der Goes van Naters, Nijmegen. 14 Nov. nalatenschap van wijlen Berendina Sweers, Arnhem, R.c. Mr. J. H. IT. van der Grinten, Our. Mr. A. A. H. M. van den Grintden. Cur. Mr. A. A. H. M. Plochg, Arnhem. 15-Nov. Hand. Venn. o.d. firma A. v. Leeuwen Co., in liquidatie, Hilversum, Kerkstraat 94a, R.c. Mr. H. J. Hulsmann, Cur. Mr. J. O. van Kempen Amsterdam, Warmoesstr. 197—199. 15 Nov. P. H. W. Klop, lid van de Vennootschap onder de fa. P. H. W. Klop en Co., Brouwersgracht 43, R,.c. Mr. O. W. Thone, Cur. Mr. v. d. Krone, Amsterdam, Keizersgracht 405. 18 Nov. D. L. Lansen, koopman, Goes. Rlc. Mr .A. v. d. Hoop, Cur. Mr. Ph. Ri. Hugenholtz, Goes. 18 Nov. A. Roovers, timmerman, Ter Neuzen, Ri.c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. G. Ti- ychelman, Terneuzen. 18 Nov. J. A. M. Mar- cussen, Den Haag, Joseph Israëlsplein 1. R.c. Mr. Dr. W. Pick, Cur. Mr. H. L. Romeijn, den Haag, Oude Meistraat 12F. 18' Nov. S. Leene, vischhandelaar, den Haag, Fahrenheitstraat. 254 R.c. Air. A. S. Rueb, Cur. Mr. J. F. R. Rutgers, den Haag, Koninginnegracht 11. 18 Nov. J. van der Bijl. graanhandelaar Aerlanderveen, ge meente Alphen, Stationsweg 4, R.c. Mr. J. C. van der Burcht van Lichtenbergh, Cur. Mr. J. A R.isseeuw, Alphen. 18 Nov. J. Jacobs, ma kelaar in assurantiën, Scheveningen, Luijkerstr. 12, R.c. Air. J. H. van I.aer, Cur. Mr. L. Lin deboom, den Haag, Parkstraat 12. 18 Nov. Adrianus van der Park, bloembollenhandelaar en kweeker, Egmond a. d. Hoef, gem. Egmond- Binnen ,R.c. Mr. N. Muller, Our. Mr. A. Séhenke- veld, Alkmaar. 19 Nov. A. Bleker, 'koopman in INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Alhier trad op de heer W van der Vall, met het onderwerp Troelstra's Wording". Dat de spreker hier een goede bekende was, was op te maken uit de flinke' belangstelling. Het was dan ook een gelukkige gedachte van het' bestuur om den heer v. d. Vall dit onderwerp te laten be handelen. De heer v. d. Vall namelijk is zelf ingeburgerd in Groningen en Friesland en spre ker verklaarde dan ook dat het voor ieder ander dan een Friesch niet mogelijk was de figuur van P. J. Troelstra naar waarde te begrijpen. SprV immers had in dezelfde plaatsen z'n jeugdjaren doorgebracht als Troelstra. Wanneer Troelstra dan in zijn boek „Wording" zijn jeugdleven en het leven zijner oüders-voorouders beschrijft, dan kan spr. zich daar zoo goed in verplaatsen, om dat, hij de omgeving, die zooveel verschilt van de onze ten volle kent. De grootouders van Troelstra waren in den tijd van Napoleon welgestelde boeren. Zooals be kend, bracht de Napoleontijd een crisis in de Friesche boerenstand. Velen geraakten hun ge- heele welvaart kwijt. Zoo ook Troelstra's groot ouders. Hij werd van zijn boerderij verjaagd en werd werkman. Zoo iemand staat dan echter a.h.w. met twee linkerhanden in het leven. Tol overmaat van ramp vertilde hij zich en op 47 jarigen leeftijd stierf hij, z'n vrouw met drie kleine jongentjes en 50 centen handgeld achter latende. Troelstra's vader moest op zesjarigen leeftijd reeds meehelpen het brood te verdienen. Op dien leeftijd moest' hij al oorijzers poetsen bij een goudsmid. Tot zijn 9e jaar ging hij naar school Een leveft van armoede stond hem niet aan, en diés l>esloot hij rijk te worden en heel kna.j) Inderdaad gelukte hem dit. Hij werd later een zeer welgesteld man en daarbij flink ontwikkeld. Hij was een self made man geworden, maar daarbij ook een hard^jnan. Zijn weetgierigheid maakte dat hij, de strenge calvinist, een vrijden ker werd. Niet in de beteekenis van een atheïst d.i. iemand die Gods bestaan ontkent, maar'ie mand die zijn éigen gedachten er op na durfde houden, zonder deze te laten voorschrijven. Troel stra's ouders waren zeer godsdienstig. Spr. ci teerde een paar episodes uit de liefdesbrieven van Troelstra's ouders, waaruit bleek dat zij hun correspondentie in hoofdzaak wijdden aan den godsdienst en wat daarmede in verband stond. 20 April 1860 werd Pieter Jelles Troelstra geboren. Op elfjarigen leeftijd verloor hij zijn moeder. Een ieder die zijn moeder vroeg verloor zal weten wat dat beteekent. Hij hunkerde naar liefde en was dankbaar wanneer hij een hartelijk woord ontving. Als student in Leeuwarden maakte hij geen uitzondering wat grappen en kroeglevefl betreft. Geheelonthouders bestonden er in die dagen onder de studenten niet. Toch waren de omstandigheden gunstig voor hem. Al schooljongen dweepte hij met groote mannen en als men hem vroeg wat hij later moest worden, luidde het antwoord steeds kort en bondig Luther!" Later was het 't boek „Max Have laar" van Mjultatuli dat in die dagen grooten opgang maakte. Op 19-jarigen leeftijd hield hij een lezing die zijn gehoor in verbazing bracht en spoedig daarop bond hij den strijd aan tegen" on tucht en chanteuses. Troelstra, die voor rechtsgeleerde studeerde, verdedigde reéds vóór hij gepromoveerd was een groep landarbeiders. Fa- was nl. een crisis onder de bouwers van vreemd graan. De bouwers lieten dit echter drukken op de arbeiders, door hunne loonen te verlagen." Toen ontstond de landarbci- dersbond. Kort daarop geeft hij zich op als lid der Volkspartij. Dit veroorzaakt een conflict met zijn vader, die deze richting heelemaal niet if toegedaan. Wanneer Troelstra dan toch volhoudt weigert zijn vader hem verder alle geldelijke)' steun en dreigt voor de zoon dus de kans, niet te kunnen afstudeeren. Toch blijft hij zijn begin sel getrouw, klemt de tanden op' elkaar ten slaagt T.och, hoewel lid van die Volkspartij, onthoudt hij zich van politiek: Wel echter sprong hij steeds in de bres, wanneer hij meende dat onrecht ge schiedde en gewoonlijk bracht hem dit niet veel op, daar het meestal de arme menschen ware" die hij rechtskundige bijstand verleende. De m| met de groote talenten, die er mee gewoekerd heeft, maar deze talenten stelde in dienst 'der ge' meenschap, uit liefde voor de armen en verdruk ten. Hij wilde het licht brengen, ook in de harte" der armen. Met zijn groote talenten had hjf een weelderig en gemakkelijk leven kunnen 1?' den, maar hij verkoos; de strijd en de dienst aa" de opbouw der gemeenschap. 'Thans ligt de leider der socialistische bewegiG' op het ziekbed, en is hij uitgestreden, maar m"' groote voldoening kan hij op zijn levenswerk terugzien. Mochten wij allen dezen mepsch navolgen onze roeping getrouw blijven en het werk d»' wij voelen te moéten doen, trachten te volbre"' gen, zonder eerzucht, maar uit naastenliefde

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6