NIEUWE Haarden Kachels ike irsijer's FF|Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 139 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING JCinderportreffen, 33usten, familiefotos, Vergrootingen enz Ar pad Moldovan zijn liB LANGERIJKER COURANT ri." -II llilmvi: lima I, H. KEIZER. Bttotm I. H. KEIZER. - Bureel Koordscherwoude DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADVERTENTIEN Van I5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. TOB NOOIT. LUIHEfDl De taak, die iemand te vervullen heeft in zijn zwemgofdel, zijn-red dingstoestel. Georg B. [Emerson. „Wie niet werkt zal niet etenWie niet eet zal niet leven. Korter: wie niet werkt zal niet leven. Of nog korter: wie niet werkt leeft niet. Nu moeten we werken heel ruim opvatten, men kan uren stilzitten en toch werken: men laat dan zijn geest werken, men maakt plannen. Men hoeft niet juist met hamer en beitel aan den! gang te gaan, om een ijverig mensch te zijn. Maar men weet zei fmaar al te goed, wanneer het stilzitten geoorloofd is hetzij om na te den ken he,tzij om nieuwe krachten te vergaren en wanneer het niet geoorloofd is, voortkomt uit luiheid. We willen het er nu niet óver hebben of lui heid in de maatschapp 'ijgeoorloofd is. We willen slechts onszelf eens bekijken in dien toestand van luiheid. Zijn we gelukkig of ongelukkig als we niets doen? Gelukkig? D'an kpmt het niets doen u toe. dan hebt ge behoefte aan rust, aan het kalm verzamelen van nieuwe ideeën. Dan is uw „luiheid" geen luiheid. Want als ge écht. lui zijt, zult ge u zeker ongelukkig gevoelen., Behoefte aan rust hebt ge niet, want ge werld nooit, nieuwe ideeën hoeft ge niet te verza melen, want ge zult nooit werken. Elke gedachte aan werk vervult u met weerzin. Ge hebt geen verleden en geen toekomst. En het heden is dor en leeg en levenloos. Levenloos. Ja, dat is elk lui bestaan. Wie niet werkt, zal niet leven. Het is dus in ons eigen belang om niet lui te zijn. Wanneer we „niets doen" dringen zich allerlei vragen aan ons op, vragen, die we niet kunnen beantwoor den. Twijfel, wanhoop, zenuwzwakte komen ons overvallen. Wilt ge de wanhoop ontvluchten, wilt ge de vragen beantwoord zien: Werk dan. Werk is de zin van het leven. Het komt er niet op'aan wat ge doet, of ge groote bedrijven leidt of voor uw kind een stuk* speelgoed in elkaar timmert, of ge schitterende romans schrijft of een waardeloos versje neerkrabbelt. Alle werk is goed, als ge het met liefde doet, als ge er in op kunt gaan. Dan leeft ge pas, dan leeft ge mee in de groote, bewegende wereld. Als ge niets doet, valt ge er buiten, gaat ge in tegen de natuurlijke wetten. Ge mëet u slap en onge zond voelen geen nieuwe reden tot luieren! Het eenige geneesmiddel voor uw ziekte is juist wer ken, meewerken met al het levende. Stel u een taak ydie ge vervullen kunt, grijp haar aan als het eenige middel tegen twijfel en wanhoop, als het eenige middel om gezond te leven. Dr. Jos. de Cock. Voor de lezers van'dit blad geeft onze Psycho logische medewerker Dr. Jos.:de Cock, v. [Merlen- straat 120, Dten Haag, gratis zielkundige advie zen o.m. over de wijze waarop zij hun geesit kunnen verfrisschen en hun wilskracht en ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. 'Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. MIEHI 7 TEL 644 ALKMAAR Keuze uit pl.m. 100 modellen. Algemeen Overzicht Verkoop met cadeaux. Gratis wegen, ook te Amsterdam. Van belang o.a. voor het; behoud van •de slanke lijn. Wat men voor de mode over heeft. Vooral dames maken gebruik van de weeggele- gënheid. De verwekker van de encephalitis gevonden. Verschil van opvatting tusschen een minister en. de belanghebbenden inzake het dooden van vogels. Er wordt in de tegenwoordige wereld heel wat cadeau gegeven. Of dat cadeau altijd als zooda nig te aanvaarden is, zal nog de vraag zijn. De strijd tegen den verkoop met cadeaux zou er op kunnen wijzen, dat naar veler meening bij be doelden verkoop het eigen karakter van een ca deau verlore ngaat en dat menigeen, die, wat in zijn of haar nopjes met den gedanen koop, die hem of haar in het bezit heeft gesteld van een geschenk op den koop toe, tenslotte het als ca deau aanvaarde voorwerp wel degelijk zelf be taald heeft op eenigerlei wijze. Maar, het zit den mensch nu eenmaal in het bloed iets voor een geschenk, een extraatje te gevoelen. Eji hierop zal dan ook voor een deel de verkoop met cadeaux wel gebaseerd zijn. 'tl sin den handel een voornaam punt de menschen tot zich te trekken op eene of andere wijze. De strijd tegen den verkoop met cadeaux is zouden we zeggen nóg niet volstreden. Daar zit heel wat aan vast, hoezeer misschien door velen die bijzondere wijze van klantenwerven beschouwd wordt als een vorm van oneerlijke concurrentie. Sinds eenige jaren heeft men in het buitenland (behalve vermoedelijk ook door den verkoop met cadeaux, het publiek weten te trekken door het gratis verschaffen van een ge legenheid zich te laten wegen. Sinds kort heb ben we voor dit doel in het buitenland gebruikt weegapparaten ook in ons land en wel in Am sterdam hare intrede gedaan. Van medische zijde is te Amsterdam gewezen op het gewicht, de be langrijkheid van het zich zoo nu en dan laten wegen en van deizelfde zijde werd de hoop uitgesproken, dat het Amsterdamsche gemeente bestuur het plaatsen van de weegtoestellen op tal van punten der stad zal willen bevorderen. We nemen gaarne aan, dat een juist besef van zijn gewicht den mensch in vele opzichten ten goede kan komen. We bedoelen hier natuurlijk het lichaamsgewicht. Wat het maatschappelijke en zedelijke gewicht betreft, zo umisschien de op merking geplaatst mogen worden, dat nog heden ten dage menigeen over zijn gewicht met heel fantastische en ongerijmde begrippen rondloopt. Zoo is de mensch nu eenmaal. Teder meent, dat zijn uil een valk is, maar ook velen zijn van mee- ning, dat ze wat hgn maatschappelijke en zede lijke positie betreft, eer valken dan uilen zijn (om bij de vergelijking van uil! en valk te blijven). Wat eigenlijk toch wel een beetje gek is, daal de uil wel als zinnebeeld der wijsheid werd ge- j noemd. Om tot de Amsterdamsche gratis-weeg1- gelegenheid terug te keeren, we kunnen ons voor stellen, dat het vooral voor de dames van de slanke lijn, van gewicht is haar lichaamsgewicht zoo af en toe te controleeren. Booze tongen be weren, dat er onder de jonge en oude dameSj die naar de slanke lijn streven, wel zijn, die zich ter wille van de slanke lijn te weinig voeden en die op die manier, hulde brengende aan eigen slankheid ,zich uit een oogpunt van lichamelijk welzijn, min óf meer veronachtzamen. Intusschen, 'tis niet voor het eerst, dat de mode veronacht zaming van het lichaam en deszelfs gezondheid op haar geweten heeft. Vecht er maar eens te- gen! Uit de statistische gegevens van het bui tenland met betrekking tot het gebruikmaken der weegtoestellen moet gebleken zijn, dat de dames het meest belangstellen in het lichamelijk gewicht. Of dit in Holland, in Amsterdam ook zoo zal zijn Dóór een Utrechtsche hoogleeraar zijn belang rijke onderzoekingen gedaan met betrekking tot den verwekker van de encephalitis, de ziekte, die ook in ons land herhaaldelijk na vaccinatie optrad, welk optreden zooals bekend is aanleiding gegeven heeft tot tijdelijke opheffing van den vaccinatiedwang. Professor Aldershoff heeft nu dezer dagen meegedeeld, dat door hem een spoor gevonden is, welk spoor tot de ontdekking van den encephalitis-verwekker kan leiden. Hij heeft namelijk in de keel van de door hem onderzochte, personen een micro-organisme gevonden, dat tot encephalitis kan leiden, evenwel niet in alle ge vallen tot de genoemde ziekte behoeft te leiden. Verondersteld wordt, dat het gevonden micro- organisme alleen dan de encephalitis verwekt, wanneer het lichaam van den drager van bedoeld micro-organisme door een bepaalde infectie ge voelig geworden is voor den encephalitis-bacil. De smetstof der koepokken schijnt nu in staat te zijn de hierbedoelde gevoeligheid te veroorzaken, waarmede dus het voorkomen van de encephalitis na vaccinatie te verklaren zou zijn. In elk ge val evenwel zullen nog vele onderzoekingen ge daan moeten worden om de volkomen juistheid in verband met de reeds gedane onderzoekingen opgestelde theorie aan te toonen. Door de verschillende centrale land- en tuin bouworganisaties in ons land is tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een adres gericht, waari -per op gewezen wordt, dat het, eerste en voornaamste doel van de Vogelwet is de instandhouding en de bescherming van den vogelstand in het belang van land- en tuinbouw en zoo wordt gezegd, iedere beperking van het aantal der kleine maar krachtige helpers van boeren en tuinders» in den strijd tegen insec ten en larven en onkruiden verdient in het alge meen afkeuring. Er worden in ons land heel wat van die kleine helpers van landbouwer en tuinder gevangen, deels om hun nuttig leven in de Vrije natuur te vertvisselen met een minder nuttig bestaan in een kooi, deels om te dienen tot streeling van verwonde tongen in binnen- en buitenlandsche restaurants. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat de bovenbedoelde mi nister in de Memorie van Antwoord over zijn begrooting als zijn meening te kennen heeft ge geven, dat tot een belangrijke vermindering van het aantal vergunningen tot het dooden van vo gels bezwaarlijk overgegaan zal kunnen worden, zonder dat daartegen van de zijde van land- en tuinbouw ernstige bezwaren ingebracht zouden worden. Er blijkt hier dus duidelijk verschil van opvatting over de wenschelijkheid van het beveiligen van de kooi-vogel vangst. Van minis- terieele zijde wordn bzwarne gvresd tegen te ?groote beperking van het aantal vogelvangers, wordt dus verondersteld, dat de boeren en de tuinders het in hun belang zullen achten dat er niet te veël gevogelte in leven blijft, terwijl, precies andersom de belanghebbenden er op aan dringen zooveel mogelijk van de nijvere helpers in het leven te laten. Wat men toch eenzelfde zaak verschillend kanbekijken ZIJN ZEER GESCHIKTE GESCHENKEN voor Shit Ni cola as. BESTELLINGEN GELIEVE HEN VROEGTIJDIG TE DOEN. GEOPEND te NOORDSCHARWOUDE 's Woensdags van 10—8 uur. 8 Zondaas van 912 uur. Fotografische Ateliers NIEÜWE NIE DORP NOORDSCHAR WOL DE. Plaatselijk Nieuws ZUIDiSCiHARWOUDiE. Onze correspondent schrijft: Onze Winkeliersvereeniging, de R.I.O.R., is weer in actie. Van 23 November tot 7 December, zal zij een St. Nicolaasattractie houden, die nog schitterender belooft te worden dan die van ver leden zomer, toen reeds een geweldig succes te boeken viel. De spontane waardeering, die ten deel viel aan de toen gehouden winkelweek, heeft 'de Vereeniging doen besluiten een uitgebreide colleetie prachtige cadeaux beschikbaar te s'tel- xlen aan de commissie, die op de bekende wijze xhet deel zullen worden van de gelukkige koo- pers in de verschillende, rijk voorziene en ge- etaleerde winkels, waar in verband met het St. Nicolaasfeest alles te kust en 'te keur zal te ver krijgen zijn. Woensdagmorgen 27 November hoopt St. Nicolaas per auto te arriveer en, om dan bij een der bestuursleden zijn intrek te nemen. Op versohillende avonden hoopt hij met Zwarten Piet de winkels te bezoeken en de verlanglijstjes der kinderen in ontvangst te nemen. Er zullen wederom gratis bonnen worden uit gereikt, gelegenheid zal weer worden gegeven! een prachtprijs te winnen door tie goede oplossing van een puzzle, de bekende groote ton zal weer bij den heer J. Schoorl worden gedeponeerd tot ontvangst der bonnen, terwijl de toewijzing der keurcollectie cadeaux op Zaterdag '7 December in het lokaal van den heer D'. Rijper in De Koog (voorheen Wed. Beers) ten overstaan van de raadsleden zal plaats vinden. Van de cadeaux noemen we: Pluch etafelkleed, wollen deken, fijn Eitui met 12 taartvorkjes en taartsehep, cassette met sola zilver, Ossentong, Onderjurk, Kachel plaat (Kapstok, Portefeuilles, Broodtrommel, enz. enz., te veel om alles op "te noemen. Zoo wachten het publiek van Langendijk en omstreken weer een paar gezellige weken door het initiatief van de winkeliers uit deze gemeente. We twijfelen er niet aan, of velen zullen de vele opofferingen en moeite, die zij zich getroosten, ojp prijs weten te stellen en hun inkoopen bij hen doen. Wie de keurige etalages ziet, zal tot de overtuiging komen, dat niemand naar Alkmaar of elders behoeft te reizen, om zich daar van het noodige te voorzien. Hier is alles te krijgen, wat men maar begeert en Tiet zou dwaasheid zijn, zijn eigen winkeliers te vergeten en bij anderen te gaan inkoopen. Men bedenke dat onze midden- standsmenschen den strijd om het bestaan hebben Zij, die zich met I Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datm verschijnende nummers GRATIS. te voeren te midden van een zware concurrentie van de stad en dat de niet-neringdoende burgers hun eigen belang behartigen, als zij onze winke liers ter wille zijn. Wij wekken daarom allen op er aan mee te werken, dat de middenstanders winkeliers straks met vreugde kunnen terugzien op hun arbeid, hun initiatief, hun moeite en hun opofferingen. OP LANGENDIJK. De heer F. van Duin, onderwijzer aan de Open bar eSchool alhier „komt als no. 1 op een voor dracht ter benoeming in gelijke betrekking te Souburg (Zeeland) - BROEK OP LANGENDIJK. Post- Telegraaf- en Telefoonkantoor. Rijkstelefoonnet Langendijk. Nieuwe aansluitingen. 31 N. Bosman, autogarage Prinshendrikstraat Broek op Langendijk. 130 H. Glas, landbouwer, Dorpsstraat 349, Br. óp Langendijk. No. 168. P. Groen Jbz., Electrische smederij St. Pancras. No. 121. L. Molenaar, groentenhandelaar en vrachtautoondernemer Broek op Langendijk. Elastieken Kousen Zwachtels iëitCiarc liitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTIIE Almelo) DRAïSMvan-WLKENBUR •LEEUWARDEN Uit den Omtrek OUDiEi NIEDiORP. De boerenwoning „Maria Hoeve" met schuur en weiland, samen groot 20.48.44 H.A., liggende in dez egemeente en te Barsingerhorn, in eigen dom toebehoorende aan Vrouwe Wieboom van Giessendam, geb. CC. L. Baronesse Collot d'Es- cury,, jWoensddagmiddag publiek! door de Notarissen O. J. van Leersum te Winkel en D'. Jde Graaf te Amsterdam; in het café Prins Mau- rits te Nieuwe Niedorpigeveild, staat' in opbod op f 52866.04.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1