23 Her 1929 Buitenlandse^ Overzicht Gladiolus TÉbouwvereenipg „De Toekomst", Jubilea. Bijzonder jubileum in Zweden. Driehonderd jaar zon der staking. De kracht van een portret. President Hoover ovel de levensmiddelen blokkade. De meening van Herriot. De vloot - conferentie. Japan gaat niét ac- coord met de voorstellen der ande ren. Ook hier afschaffing van den oorlog het middel. De Haag- sche conferentie. Frankrijk voor uitstel. De ontruiming. Een uitspraak van wijlen maarschalk Foch. De verdediging van de Fransche Oostgrens nog niet in orde. Minister Maginot op on derzoek uit. Bewapenings wed ijver. 't Werkloosheidprobleem. Vele mensehen houden van het vieren van een jubileum en allerlei gelegenheden worden aange grepen om te jubelen en menigeen, die van den prins geen kwaad weet, wordt verrast met een huldiging, tér gelegenheid van een jubileum, dat hij zelf als van "te weinig belang liever maar had vergeten. Men kan tegenwoordig om zoo te zeg gen geen vijftig of zestig jaar worden of, 'tis al weer zoo, jubel aan allen kant, Misschien wordt die jubelwoede mede veroorzaakt door het feit, dat er tegenwoordig zooveel misère in de wereld is, die men dan wel eens voor een oogen blikje wil vergeten. Hoe dit zij, de jubilea zijn niet van de lucht. Maar onder de min of meer luidruchtig gevierde jubilea zijn ook belangrijke en merkwaardige. Uit Zweden wordt melding gemaakt van een zeldzaam jubileum. In een der bij de Zweedsche Oostzeekust gelegen provinciën werd het feit gevierd, dat op een der daar te lande bekende ijzerwerken driehonderd jaar aan een stuk gearbeid was, zonder dat de ar beid door een staking ervan was onderbroken. Geen stakingen, geen uitsluitingen, geen enkel arbeidsconflict, dat den geregelden gang van za ken stoorde in de drie verloopen eeuwen. De bedoelde ijzerwerken houden zich hoofdzakelijk bezig met de vervaardiging van landbouwwerk tuigen, voorwerpen des vredes dus. Men zou al licht daaraan willen toeschrijven, dat het er zoo vredig toeging. Maar, zoo lezen we, er bestaat een overlevering, die hier van belang is. Er is namelijk in het directiegebouw een portret van den stichter en volgens de overlevering zal weg nemen van dit portret onheil brengen. En een maal werd het tijdelijk verwijderd en er ont stond brand in de fabriek, zoo wordt verteld. Hoover, de president van de Vereenigde Staten heeft onlangs in een rede de wenschelijkheid be toogd van de afschaffing van de levensmiddelen blokkade, de uithonger-methode. Daar is veel voor te zeggen, want door de levensmiddelen blokkade, door het methodisch uithongeren van een volk worden niet alleen de strijdmachten waarover dat volk beschikt er aan gewaagd maar ook en misschien wel in de eerste plaats de men sehen, die eigenlijk met den oorlog niets te ma ke nnebben, de vrouwen en de kinderen, die geen schot lossen. De heer Herriot is met het plan van Hoover niet bijster ingenomen. Niet, omdat hij een "dergelijk plan op zichzelf niet zou kun nen toejuichen, indien het er toe leidde, dat de oorlog er door verhinderd werd. Maar de heer Herriot wijst er op, dat als het plan werd vol voerd, zo ublijken, dat men het over het begrip „levensmiddelen" wel eens (niet eens kon' zijn. en dat ter vaststelling van wat onder levens middelen verstaan moet worden, eindelooze on derhandelingen gevoerd zouden worden. E-n in dien tijd, maar dat heeft Herriot niet gezegd, zou misschien de bevolking van een land er toch het bijltje bij neergelegd hebben. Er komt nog bij. dat er grondstoffen zijn, die zoowel voor voedsel als voor de vervaardiging van ammunitio ge bruikt kunnen worden. Herriot stelt zich op hel standpunt, dat de beste manier om de blokkade af te schaffen hierin bestaat, dat men den oorlog zelf afschaft. Iets wat Hoover misschien ook ge zegd zou hebben als hij de mogelijkheid er van ingezien had. In verband met de aanstaande vlootconferentie kan gemeld worden, dat als officieele aanvangs datum is vastgesteld de 21ste Januari De uit- noodigingen zijn verzonden. Het wachten is nog maar op de goedkeuring van Japan. Intusschen blijkt de Rfgeering in het land van de Rijzende Zon nog niet onverdeeld de plannen der te houden 1 conferentie voor te staan. In hoofdzaak gaat Japan nog niet accoord met de zienswijze der andere mogendheden inzake de kwestie der duik- booten en de bewapening der kruisers. De Japan- j ners zouden op de wijze van den heer Herriot, bovenvermeld, kunne nuitroepen: de beste wijze om de kwestie der duikbooten en de bewapening vajn kruisers uit den weg te ruimen, zou zijn den oorlog zelf af te schaffen. Japan zegt: we zijn bereid mede te werken j aan de ontwapening ter zee, doch,' we kunnen onze veiligheid niet in gevaar'brengen. Wat door vrij- j wel alle andere mogendheden en om dezelfde reden precies zoo beweerd wordt. Er is meer aan de orde bij de E.uropeesche mogendheden. Er zal weer een Haagsche conferentie gehouden worden of' liever, de Haagsche conferentie zal worden voortgezet. Ove rden datum van aanvang is al heel wat gezegd. Er is.sprake van geweest de Haagsche conferentie reeds in het midden van de volgende maand te doen beginnen, maar er is in dien tijd nog meer te doen en dan wil men liefst voor de Haagsche conferentie begint den uitslag afwachten van het Duitsche referendum. Ook in verband hiermede zouden de Franschen willen, dat de hier bedoelde conferentie op den derden Januari begonnen werd. De volksstem ming in Duitschland zal plaats hebben op 22 December. Dat deze vólksstemming niet ten gun ste van het plan Young zou uitvallen, wordt wel niet verwacht. Wat nu het uitstel der Haag sche conferentie betreft, waardoor wellicht ook de inwerkingtreding van het plan Young ver traagd kan worden, de Fransche minister-presi dent Tardieu zou verklaard hebben dat de ont ruiming van het Rijnland zoo snel zou geschieden, dat ze voor 30 Juni geëindigd zou zijn, zelfs, wanneer het plan Young pas op den eersten Maart in werking trad. Die ontruiming van het Rijnland zit intusschen sommige Franschen nog dwars in de maag. Maginot, de Fransche minis ter van Oorlog is naar Metz gegaan om een onderzoek in te stellen naar den stand der verde digingswerken aan de Fransche Oostgrens. Uit de desbetreffende rapporten zou gebleken zijn, dat, er daar, voor de verdedigingswerken aan de Franseh-Duitsche grens nog niets van beteeke- nis gedaan 'is. En een der Fransche bladen her innert aan een uitspraak van wijlen maarschalk Foch, dat het Rijnland niet ontruimd mag wor den, voor de noodige versterkingswerken aan de Oostgrens zijn uitgevoerd. Oonder de vorige mi nisters Van oorlog blijkt aan de hierbedoelde ver dedigingswerken weinig of niets gedaan te zijn. Vandaar, dat minister Maginot het noodig oor deelde eens poolshoogte te gaan nemen. Als hij in de Kamer de te vragen inlichtingen moet ge ven, dient hij toch 'ter zake kundig te zijn en als dan de Fransche Kamer zich wat veel aan de hierboven aangehaalde uitspraak van wijlen maarschalk Foch gelegen laat liggen, zou het nog wel eens de vraag Tcunnen zijn of zij, de Fransche Kamer, over de ontruimingskwestie niet eenige harde noten te kraken "gaf aan het nieuwe minis terie. t Generaal Dawes, de Amerikaansche Ambassa deur bij de Britsche regeering heeft zich in een door hem gehouden rede onder .meer uitgelaten over de Britsch-Amerikaansche onderhandelingen fin er op gewezen, dat het specifieke doel der onderhandelingen was het doen ophouden van een ouderlingen algemeenen wedijver bij het bouwen van oorlogsschepen, en voorts de beperking dier schepen tot een aantal, dat voldoende mag worden geacht voor de nationale veiligheid en de behoef ten der verschillende mogendheden. De kwesties betreffende de vrijheid der zee en meer uitge breide ontwapening komen dus later wel aan de orde. Inderdaad, het ophouden van den bewape- ningswedijver zou wellicht als een hoopvol begin van verdere ontwapeningspogingen te beschouwen zijn. Maar, alleen aan dien bewapenings wedijver zit voorloopig nog goed vast, dat blijkt o.m. wel uit de houding van Japan. In Engeland hebben verschillende partijen in de verkiezingsdagen de aandacht gevestigd op hunne plannen met betrekking tot de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Ook thans nog is het zoeken naar en het vinden van een oplos sing een zaak van groot belang. En ingezien wordt, dat het toch niet aangaat, de oplossing van het vraagstuk te laten afhangen van ver schil van opvatting in politieke zaken. Mevrouw Snowden, de echtgenoote van de Britsche kanse lier van de schatkist heeft beweerd, dat het vraagstuk der werkloosheid geen partij zaak be hoort te zijn en dat het lijden der werkloozen niet de inzet mag zijn van het politieke spel der verschillende partijen. Haar bedoeling was blijk baar de zaak der werkloozen niet' speciaal te doen behartigen door een der partijen, maar voor de oplossing van het vraagstuk alle partijen te mo- biliseeren. Regeering en oppositie zouden er zich samen moeten voorspannen. Wellicht blijkt nog deze week hoe de Labour-regeering hieroverdenkt. Winterlezingen te Broek op Langendijk. (Slot). Daniël heeft op God vertrouwd, en is in zijn geloof niet beschaamd geworden. Gelooven is vertrouwen op God, den Almachtige, die alleen wonderen doet, die spreekt en 't is er, die gebiedt en 't staat er; de God, die van den dood redt en 't doode levend maakt. Gelooven is vertrouwen op den Heere. An ders niet. 'tSchijnt niet moeilijk. Immers niet tobben, geen zorgen, alleenlijk gelooven. Toch is er niets moeilijker, dan het te wagen met God, zich vast te klemmen aan den Onzienlijke, alsof men Hem zag. Van Mozes staat in Hebreën 11 geschreven: want hij hield zich vast, als ziende den Onzien lijke. Dit is de beteekenis van dit woord, dat Mozes alles waagde met God, en dat terwijl hij deze en God aan gene zijde was en een niet te overbruggen kloof hen scheidde. Niemand onzer is in .staat dien afstand te over winnen .niemand komt uit zichzelf tot Gpd, de Heere zelf komt eerst. Fin als God onwederstan- delijk in Christus door den Heiligen Geest tot ons komt, dan leeren we vast en zeker gaan» leunen en steunen op Gods trouw. Wat God be looft,. gebeurt. Dat wordt<dan zeker en wis, voor ieder, tot wien de Heere gekomen is. Z,ulk een leert meer en meer "het tijdelijke en vergankelijke opgeven, 't steunpunt wordt verlegd op God. Jezus Ghistus wordt genoemd: de Voleinder des geloofs. Hij heeft gegrepen en vastgehouden in helsche verzoekingen, aan 't vloekhout, in de nederdaling ter helle aan den Heere. Gij blijft mijn God, altoos. Datiheeft Jezus' tot de overwin ning gevoerd, zoodat Hij naar recht en waarheid uitroepen mocht: Het" is volbracht. Tot dit geloof, dat zoo heerlijk 'bij Daniël naar buiten treedt, komt het eenig en alleen, als de ziel van de waarachtigheid Gods is overtuigd en die ook beleeft. Luther is zeker van zijn zaak voor den Rijks dag te Worms. De Keizer zegt: „Herroep, ge dwaalt." Luther antwoordt: „Ik kan niet anders. God helpe Mij. Amen." 't Geheim van Luthers geloof is, dat hij alles in eigen ziel doorworsteld heeft. Hij is niet tot een conclusie, een slotsom gekomen. Hij heeft 'tzelf doorleefd, hij weet en is zeker. Die zekerheid rust en steunt in Gods beloften. In dezen strijd is er spanning, zielespamning, met als uitkomst, redding uit en van den dood. De geloofsvraag is de groote levensvraag voor het individu. Zal de Zoon des menschen, als Hij wederkomt geloof vinden ?f Eigen stutten en steunsels moeten weg vallen. Noodig hebben we voor alles geloof, dat is ver trouwen, onvoorwaardelijk vertrouwen op den Heere. Dat is van alles overheerschend belang voor de toekomst van kerk, volk en wereld. Al meer zullen we de groote tegenstelling zich zien toespitsen. In twee gelederen trekt de menschheid op. Voor en'tegen God. t Komt bij ons aan op geloof, vertrouwen op den Heere. De koning Darius schreef aan alle volken: nMen beve voor dden God van Daniël. De God der Joden is dood, zoo riep men, toen Jeruzalem viel. En nu? Hij is de levende God, schrijft Darius,' hij doet teekenen en wonderen, Hij heeft Daniël van de leeuwen gered. De smaad is uitgewischt. God heeft zich ge handhaafd onder de volkeren en dit is de betee kenis van het boek Daniël. God handhaaft zich zelf. In Daniël zagen we een godvruchtig man. Zijn leven is voor ons een prediking, die 't best kan vertolkt in deze psalm-regelen: „Welzalig Heer, die op u bouwt, En zich geheel aan U vertrouwt." Gezongen werd van Ps. 42, de verzen«3 en 5, waarna Ds. Wagenaar het samenzijn met dank zegging eindigde. Nu wij aan den Langendijk Gladiolus veilen, zij het dan in bescheiden hoeveelheid en tegen be scheiden prijzen is het wel eens nuttig, over deze schoone zomerbloemen een artikeltje te schrijven. Ter veiling waren allemaal heel gewone zij het dan goede handelssoorten aangeboden, al thans volgens het marktbericht. De prijzen zul len wel niet meegevallen zijn ,maar dit is overal het geval. Het is in het bolleiwak ook alles gpen rozengeur en maneschijn. Voor een goed Glailioluskweeker is dit echter geen reden" om het h^ofd te laten hangen. De grooten gaan we veilen en de 1012 ietten wij maar weer, zei een bekend kweeker tegen mij. 'tGoed kost weinig, dus is 't een klein waagje. 'tKan 't volgend jaar wel weer duur zijn. Goedkoop goed geeft duur goed.-Ze komen dan meer onder de menschen en worden vanzelf meer gevraagd. Kijk eens naar de Darwintulpen. Een paar jaar geleden was 't ook huilen en kijk nu eens. Ik zet alle jaren 1 H.A. en heb er alle jaren brood aan. 't'Eene jaar is wel eens beter alsf 't andere, maar zoo is het met alles. Aardappelen is ook niet alle jaren raak. D'at kan zelfs ook heelemaal mis zijn. En dit gaat altijd per tel en dan red je liet lang. Als je rekend 6000 per snees planten van 0.30 is f18 en je teelt 4000 van f2.50, wat ook niets overdreven is dan heb je 100 per Snees en blijf je altijd bouwer. Een ander had weer een andere kijk. Hij ging zijn goedkoope rommel opruimen en betere soor ten teelen. Hij kon het al om een Foch je of Halotje te kweeken voor een bang gezicht. Wer ken voor niets en geen cent waard. Van 't voor jaar had hij geplant 1 Liter Pfitsers Triumph voor f400. Hij had er nu van afgeleverd 3 Dec. Liter kralen a f2.50 is f750 en had nog over drie duizend jonge bolletjes. D'ie bolletjes waren naar matige schatting ook f 750.waard. Hij had dus geteeld op 70 regels voor f 1500. Dit kan je beter doen dan bunders kweeken. Geef m mijaar de Liters en laat een ander de mudden maar houden. Je kunt je werk haast niet af, enkel met geld vangen heb je het makkelijk. Je levert maximum arbeid tege nminimum'ontvang$ten..Hij had het liever anders om. Maa|rdat je nu die drie Liter kralen ver kocht, vroe gik hem. Waarom hield je ze niet dan had je het volgend jaar een mooi kraampje. Hij had voor dit geld maar liever weer wat nieuws, maar dan beslist wat goeds, 't Had hem anders weer een aardig duitje gekost, want de winners van nieuwigheden geven deze niet weg. Hij had wat gekocht van Koi de Soleil voor f0.25 de kraal. Dit is duur, veel duurder dan per Liter want er (gaan wel,\4 'a 5 soms zelfs wel 6000 kralen per Liter. Maar 't was dan ook mooi prachtig rooskleurig. Later had hij nog een Liter Mevr. v. Konijnenburg gekocht. Hij was in Haarlem op een keuring in het Krelage- huis en daar stond ze gedemonstreerd met een getuigschrift le klasse. Schitterend mooi in een opvallend lichtblauwe kleur, zooals hij nog nooit gezien had. Een blauwe gladiolus met groote bloemen is iets zeldzaams en zoo'n schitterend rechte stand. 'tWas een deftige gladiolus, iets dat af was, dat je zeggen moest ik zou het niet beter begeeren. Alleen de naam, die vond hij niet erg mooi. Maar wat is een naam. Toen herkenden wij den vakman. De man was gewoon enthousiast, zooveel schoonheid had hij in deze gladiolus opgemerkt. Met een zucht zei hij:: er was er geen een bij die een neiging had om een kromme steel te vqrmen. Maar er zijn toch wel goede soorten die niet zoo bar duur zijn .merkten wij op. Je kan Yvonne gaan telen o fMount Everest. In Gladiolus kan je voor alle prijzen terecht. Er worden er wel verkocht voor f 1.50 per kraal, ten laatst was er iemand op Heemskerk, die een lucifersdoosje kralen van een dubbele Gladiool verkocht voor f 1000. Maar dit is een waag, want hhisschien wordt dit nog niets. Die Gladiolus koopen wil, moet niet te veel gelijk koopen. Koop eens 1000 dure kralen óf 1 Liter dan breek je den nek niet en komt er vlug genoeg in. Maar koop ze van een soliede firma die er voor instaat dat het goed is. Koop iets dat op de keuringen bekroond is met getuig schrift 1ste klas. Dat geven ze zoo maar niet en bezoe kde keuringen. Elke Maandag in Haarlem. Dan kan je meteen vergelijkingen maken. Als je een beetje verstand hebt, pik je de beste er zoo uit. Je kunt beter duur koopen dan die goedkoope rommel, want de teeltkosten die knakken je ge woon. Dit was weer een heel ander standpunt dan van onzen vorigen kweeker. i Nu kon de laatste kweeker een beetje beter van zijn lijf spreken dan de 'eerste. Als je ruim verdiend hebt met kweeken, kan je wel weer eens wat wagen. Hoe zal je veel geld besteden als je niets als Foeh en Hulot kweekt. Bollen kweeken is nu eenmaal een vak waar veel geld aan hangt. Heb je 't niet, dan ku nje 't ook niet besteden, dat is een waarheid als een koe. 'Maar een op merkenswaardig feit is, dat 't kweekers van be ter goed veel beter gaat dan de kweekers van goedkoop goed. De arbeid is hetzelfde en of men n ugoed kweekt'van 0.25 of f2.50 de Liter is een heel verschil. Wat moet de man van de f0.25 toch een arbeid verrichten en wat doet de f 250-man een beetje en wat heeft hij een winst. t-Kan bij hew mei lijden om 's Maandags naar de beurs te gaan en naar de keuring te kijken en 's middags eens lekke rte eten. Maar de man van t goedkoope goed kan (er niet aan toe komen. Hij werkt maar van 's Maandagsmorgens tot Zater- dagavonds. Hij weet niets doordat hij enkel maar werkt. Lid van de bloembollencultuur is hij niet. Is hem te duur. Vakbladen leest hij dus ook niet. Zoo blijft hij werkende voort maar arm en dorïl. Zoo moeten onze kweekers niet. Lid worden van Bloembollencultuur, dan krijg je meteen een vakblad, en de keuringen bezoeken, dan blijf je op de hoogte van'je vak. f Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK» „Mijnheer!" zei een frissche jongen van een jaar of acht, „wil u dit eens publiceeren?" Hij gaf een briefje over, met zorg geschreven, de letters waren groot en duidelijk. 'kGeef het hier weer, er stond letterlijk 't vol gende De uitslag luidt: Woensdagmiddag 2 uur. D:. O, S.—K. M. D. 3—0. Ik snapte er geen steek van. Maar de boy hielp me uit de moeilijkheid. Door Ooefening Sterk ('n pas opgerichte Broe- ker Voetbalclub) had met 30 Klein Maar Dap per van St. Pancras geklopt. De trots straalde den jongen uit de oogen. Voor 't eerst gespeeld en reeds gewonnen. We publiceeren in de courant alle mogelijke gebeurtenissen; vele berichtjes worden niet eens gelezen. Dit berichtje wordt door de jeugdige voetbal lers vast gelezen. Graag doen we hen ook eens 'n genoegen. Maar elke week de uitslag melden f Dat moet je maar eens met den uitgever gaan bepraten hoor! Zuidscharwoude Ledenvergadering op Donderdag 21 Nov. ten locale van den heer*Stoffers. De voorzitter, de heer S. de Boer, opende de vergadering met een hartelijk woord van wel kom, en deelde mede dat deze vergadering in hoofdzaak was belegjd omide besprekingen' te hou den over de Ziektewet 'en een pooterbewaarplaats Medegedeeld wordt dat er een vergadering heeft plaats gehad van den Vierbond, om te komen tot afschaffing van de bonnen, benoodigt voor het uit de hand verkoopen van'kool. Waar toen bleek, dat alleen de L.G.O. voor afschaffing was, blijft dit dus onveranderd. Voorz. drong er vervolgens op aan niet zoo hard langs de huizen te stoomen, daar dit zeer hinderlijk is. Verder mededeeling, dat hier een vereeniging van Bedrijfsboekhouding is opgericht, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren Jb. Kramer, Jb. Kroon en P. de Geus. Als boekhouder is aan gesteld de heer van Zuylen te Broek op Lan gendijk, die daarvoor f 10.per persoon ont vangt De deelnemers betalen dit bedrag naar evenredigheid van het aantal sneezen land. Mo menteel zijn er reeds 20 deelnemers. Vervolgens wekt de voorzitter de leden op" deel te nemen aan een te houden me torcursus, waarvan de lasten niet veel bedragen, daar dit jaar subsidie wordt genoten. De heer W. Muller deelde vervolgens zijn be vindingen mede over de genomen proef met ont smet koolzaad. De resultaten waren zoo schitte rend, dat spreker een ieder kan aanraden dit voorbeeld te volgen en van de zuiverste kool zaad te teelen. Bespreking Ziektewet, D'e voorz. las de brochure: „De voornaamste Bepalingen der Ziektewet", en uitgegeven door de Centrale Land- en Tuinbouw-Onderlinge, in zijn geheel voor. Wij laten hier een uittreksel der voornaamste punten volgen. Alle arbeiders in dienst van een onderneming moeten verzekerd zijn, met dien verstande, dat de halve premie door den werkgever, de andere helft- door den werknemer gedragen moet' worden. De werkgever echter moet de geheele premie be talen, maar mag de helft van die premie van het loon der arbeiders afhouden. De werkgever kan

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3