Persil mmmmp Liefde en Misdaad VERKOUDEN wascht men met voor wol onmisbaar zich aansluiten bij eene erkende bedrijfsvereni ging en anders behoort hij automatisch bij de Ziekenkassen van den Baad van Arbeid. Bij ziekte of andere tijdelijke ongeschiktheid tot werken, ontvangt de arbeider een geldelijke uitkeering van ten hoogste 80 pet. van het dag loon, welke uitkeering aanvangt de derde dag na aanvang der ziekte. Mocht de arbeider aan gesloten zijn bij nog een andere ziekteverzeke ring ,dan bedraagt de uitkeering nooit meer dan het verschil tusschen hetgeen hij uit die andere verzekering ontvangt en 100 pet. van zijn loon. De verzekering duurt zoo dang de dienstbetrek king duurt. Na de behandeling der brochure, lichtte de voorzitter een en Ander nog nader toe, o.a. dal werkjongens, al zouden ze slechts f 2 per week verdienen, dan toch worden verzekerd voor f 1.05 per dag, zijnde het minimum, omdat bij ziekte die jongens bijna evenveel kosten als volwassenen. Geïnformeerd werd hoeveel de premie onge veer zou kunnen bedragen, maar het bleek niet mogelijk te zijn, daar een rechtstreeks antwoord op te verkrijgen. Door den heer K. 'Kostelijk werd gevraagd wat goedkooper uitkwam, aansluiten bij ,de Tuinbouw - onderlinge of Raad van Arbeid. Hierop kon de voorz. geen antwoord geven, maar raadde wel aan zich liever aan te sluiten bij de Tuinbouw Onderlinge dan bij den Baad van Arbeid, omdat bij laatstgenoemde de uitkee ring gewoonlijk niet zoo vlot gaat. Na nog eenige besprekingen, werd dit onder werp voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Bespreking Pooterbewaarplaats. Voorzitter leidde de besprekingen in en merkte allereerst op dat de besprekingen in een gunstigen tijd vallen, voorral daar er in de omgeving niet alleen reeds pogingen zijn gedaan om een goede bewaarplaats te krijgen, maar er zijn er ook reeds opgericht. Vele bouwers, aldus spreker, hebben hier geen geschikte plaats voor hun pooters, daar alles vol kool ligt, en dan moeten do planters wel -eens met een minder gunstig plaatsej tevreden zijn. Onze vereeniging echter is met een betrekkelijk klein aantal leden, en dan nog voornamelijk klei ne bouwers, waaronder geen groote aardappel bouwers zijn. Een pooterbewaarplaats kan wel bestaan, maar dan moet er beslist een groote deelname zijn, anders komt het veel te duur. De heer K. Kostelijk merkte op, dat de aard- appelverbouw eerder inkrimpt dan zich uitbreidt. Verder hebben de pooterbewaarplaatsen overal een bewaarder en dat is voor hier te kostbaar, en stelde hij voor de bewaarplaats zoo te verdee- len, dat ieder zijn afgesloten afdeeling krijgt. De heer Klingeier vindt de vereeniging te klein om in eigen beheer een bewaarplaats te zetten en wilde trachten samenwerking met het L.T.B. te krijgen. De heer Groer deelde mede dat de L.T.B. liet alleen ook te bezwaarlijk vond. De, heer C. de Boer Wzn. deelde mede dat Noordscharwoude een groot gebouw had, waar de leden van de L.T.B. aldaar ook hun pooters konden inbrengen. De heer Klingeier meende dat wanneer in Noordscharwoude het gebouw door de eigen le den werd gevuld, de L.T.B.-ers toch wel geen kans meer zouden krijgen. Die heer Jaé. Kramer gevoelde veel voor een bewaarplaats. De voorz. merkte wel zeer terecht op dat we hier veel kleine bouwers hebben, maar gezien de slechte, gelegenheid om onze poo ters te bewaren, en wanneer we de pooters hier met die in Oudkarspels bewaarplaats vergelijken, OF De Moord van Saint-Ouen. 4 Te Parijs ging Daniël Savanne niet dadelijk ..^jpaar 't paleis van Justitie, maar naar de pari i- pnlierè woning van den procureur der Bepubliek, die evenwel uit Parijs afwezig was en niet voor den volgenden dag werd terug verwacht 'tWerd avond. Vermoeid door de emotie's en de slapeloosheid van den afgeloopen nacht ging de rechter naar zijn woning op den boulevard Malesherbes, waar Henri hem reeds afwachtte. Veronica Sollier was intusschen reeds goed en wel opgenomen in het gasthuis en had daar een afzonderlijke kamer betrokken, waar de professor in de oogheelkunde haar den volgenden dag na een onderzoek aan de operatie zou onderwerpen. „Men moet die wouw '1 gezicht weergeven," zeide he heer Savanne tot zijn neef. A.s. Zaterdag moet zij geleid kunnen worden naar de villa te Neuilly en ons aldaar de moordenaars van Ri chard Vernière kunnen aanwijzen. Maar wat eveneens noodig heeten mag, is dat de ellende-' lingen in den waan blijven verkeeren, Mat het op zet van hun medeplichtige O'Rrien volkomen is gelukt, anders zouden zij bevreesd worden en ons wellicht kunnen ontsnappen." XXVII. Op de villa van Neuilly was de Zondag stil voorbij gegaan. Mathilde had de hoop moeten opgeven dien dag haar vader te zien en A'line haar aanstaande. Beiden begrepen niet, welke ernstige zaken het konden zijn, die het voorge nomen bezoek in duigen hadden doen vallen. Philippe bleef nagenoeg den geheelen dag op zijn kamer, zooals het heette, om aldaar te stu- deeren, maar in waarheid om den sleutel te vin den. die hem helpen '"moest, om den brief in cijfer schrift te ontcijferen. Hij had het groote werk, dat hij zich te Parijs had aangeschaft, nagenoeg geheel doorbladerd, zonder te kunnen vinden, wat hij hebben moest. Eindelijk kreeg hij op een der laatste bladzijden dit 'onder de oogen: ,JMen kan voor het geheimschrift ook woor den aanduiden met cijfers, wanneer men onderling hèeft uitgemaakt welk boek daarbij dient ter hand te worden genomen. Etr volgen dan telkens drie cijfers achter elkander, het eerste duidt de bladzijde aan, het tweede den regel, het derde het Normaalondergoed, kouten, handschoenen enz. enz., wascht men in lauwwarm Persilsop. Luchtig heen en weer slaan en naspoelen in lauwwarm water. Zoo wordt deze wasch op de beste manier gereinigd. Gekleurde wol wascht men koud! Wol niet wringen, maar uitdrukken! Ter opfrissching van de kleuren doet men in het spoelwater een scheut blanke azijn. Men legt het wollen goed op een schoone witte doek te drogen. IF.rnig Importeur E. Oetermann 4c Co'» Handel Mii.Amsterdam Fabrikante: Henkei 4c Cie. A. G., Düsseldorf I dan komt het mij zeer gewenschl voor hier ook een goede gelegenheid Ie krijgen. Weliswaar zijn er veel bezwaren, maar in Oudkarspel worden er nu reeds zooveel pooters in bewaring gegeven, dat slechts 90 pet. geplaatst kunnen worden. De heer Klingeier zou gaarne resultaten ver nemen of de pooters uit bewaarplaatsen beter opbrengsten geven. De heer W, Muller gelooft wel dat ee nbewaar- plaats het best is, maar zou toch wel eens wil len weten, welke eischen men aan de spruiten moet stellen. Hij denkt wel van groen, flink en krachtig en daar lag spr. het dan ook steeds op toe, maar zijn buurman had, jonge witte sprui ten en die groeiden veel mooier en krachtiger. Door den afgeloopen strengen winter hadden we pooters zonder spruiten en toch werd het dit jaar een best gewas. De heer A. Kout vind de draagkracht te zwaar omdat de vereeniging te klein is. We hebben een terrein «noodig waar we te voet kunnen komen i en dat is heel duur. i De voorzitter krijgt den indruk, dat er nog I niet veel voor gevoeld wordt en stelt voor de kwestie voorloopig van de baan té "schuiven j De heer P. de Geus Stelt echter voor wel een onderzoek in te stellen. I Aldus wordt besloten. Knnstmestaankoop. Hierna deelde de voorzitter mede, dat waar dit gewoonlijk coöperatief werd ingekocht, de vraag aan de vergadering wordt voorgelegd, „zullen wij, nu de kunstmestprijzen momenteel laag staan, speculatief inkoopen op levering Maart?" Ter toelichting las de voorzitter de thans geldende prijzen voor. De heer K .-.Kostelijk is er niet voor nu reeds een gedeelte te bestellen, daar het kwantum in Jan. bij inschrijving te leveren, daardoor belang rijk minder wordt, en dit dan aan de prijzen geen goed. zal doen. Besloten wordt om niet speculatief in te koo- pen. De heer W. Muller informeert naar de resul- taten van Ureum, daar hij al eens had vernomen.' dat de resultaten met Ammoniak gunstiger wa- ren. Het bleek wel dat verschillende proeven waren gedaan, doch dat van een zékere .uitkomst niet veel valt te zeggen. De heer P. Zeeman deelde mede, dat door de 1 kunstmestbehandeling het land ten slotte een tekort aan kalk zal krijgen. Spr. verwacht meer van Thomasfosphaat met 40 pet. kalk. want op die manier brengt men er kalk op inplaats hoeveelste woord van dien regel. Sommige re- geerings-cabinetten bedienen zich ook van een woordenboek en in dat geval zijn slechts twee cijfers noodig, nl. dat van de bladzijde en dat van den regel. Gewoonlijk worden die twee oij/ fers onderling verbonden met het plus of bet minteeken, waarmede dan de eerste of tweede kolom wordt aangegeven." Philippe voer een rilling door de leden. ,,D&t is het," riep hij; uit, „dat moet ik hebben." Maar welk woordenboek moet ik nu nemen en in welke taal? Dat is in deze geheime brief natuurlijk aangeduid door die twee letters P. L. Maar wat bet eekent P. I..? Met de hand onder 't hoofd zat hij daarover enkele minuten na te denken, tot hij eensklaps opsprong met <ftn uitroep: „Pierre Larousse!" Hij liep naar de boekenkast, doch er waren van dat woordenboe kvijf deelen. Welk' deel moest ïc^u door hem gebruikt worden." Hij beproefde ze beurtelings en na in elk deel op de aangegeven wijze vier of vijf woorden te hebben opgezocht, kreeg hij telkens niets dan wartaal. Hij zette de. boeken weer op hun plaats om al heen en weer loopend een betere oplossing voor het raadsel te vinden. Eindelijk ging hem een licht op, dat P. L. kon in plaats van Pierre I.arousse, wel Petit Larousse beteekenen, gelijk in de wandeling het kleine uittreksel van het groote woordenboek wordt genoemd. Hij zette zich opnieuw aan den arbeid en wat hij nu verkreeg in de Fransche taal mocht waar lijk geen onzin heeten. itfel blee khet heele stuk te zij nópgemaakt in telegramstijl, maar toen al les gereed was, viel diet Philippe niet moeilijk hier en daar het ontbrekende woord er bij te voegen. Dje vertaling van den brief in cijferschrift luidde aldus: „Dat uwe Excellentie steeds het oog geves tigd houde op den kapitein der artillerie DU- verbonden aan het departement van oorlog. Hij moet het geheele mobilisatieplan van het Fran sche leger in tijd van oorlog voor u opmaken. Betaal hem desnoods vijf maal honderd duizend francs uit. Verder moeten wij weten: de analyse van het rookeloos buskruit, de constructie van de nieuwe puntgranaten, alsmede die van de nieuwe vischtorpedo's." Toen Philippe de Nayle dat alles ontcijferd en begrepen had, was zijn gelaat doodelijk bleek geworden en vroeg hij zich zelf met grootër angst dan te voren, af: „Hoe komt dat stuk in de>bibliotheek van mijn stiefvader van er uit. Het is weliswaar geen bizonder pret tig goed om te strooien, maar op den duur is het toch wel het aangewezen middel. Men heeft er reeds goede resultaten mede bereikt,'"voor kool- aanplanting zelfs uitstekend en naar verhouding is het goedkooper dan superfosphaat en ver oorzaakt geen slechten grond. De heer O. de Boer Wzn. merkt op dat tegen kalk verarming ook kalkstikstof genomen kan worden. Bondvraag. De voorzitter deelt mede dat het in Italië ge teelde reuzenbloemkoolzaad gedistribueerd kan worden en eventueel van de tusschensoorten kan worden nabesteld. De heer A. Kout informeerd naar de vorderin gen van een bloemenveiling. De voorzitter antwoordde, dat op de eerste vergadering 20 menschen aanwezig waren, welke op é<én uitzondering na het idee om in Broek te veilen met enthousiasme begroetten. Die eene echteT, juist de grootste aanwezige bloemkwee- ker stond er eenigszins sceptisch tegenover. Op een later gehouden tweede vergadering was het enthousiasme 'aanmerkelijk bekoeld en stond men een beetje in twijfel. Men vreesde een veer te moeten laten. Daarom werd besloten het dit J jaar nog maar eens af te wachten. Het blijkt j nu eensdeels jammer dat zoo was besloten, want juist die groote kweeker deelde aan spreker me- j de, geen heil meer te zien in de veiling van'Be- I verwijk en nu wel resultaten vafe Broek ver- j wachtte, daar de lcoopers hier ook wel zullen j komen. Binnen enkele dagen zal nu een nieuwe bespreking plaats hebben en tevens wat er ge- j kweekt wordt, vroege, middelvroege en late bloe- men, om een geregelde aanvoer te verzekeren. Tevens zal dan een deskundige aanwezig zijn 1 om van advies te'dienen. De heer Kout merkt op veel chrisanten te heb ben en en dan natuurlijk op Broek te zijn aange- wezen. D eheer P. de Geus verzocht naar aanleiding van hetgeen de voorzitter in zijn opening zeide over het te hard stoomen ijaet motorschuitjes in overleg te willen treden inét Groentencultuur, om gezamenlijk maatregelen te treffen. Voorzitter zegde zulks toe. De heer P. Zeeman 'informeert naar de regeling- bij het ijshakken. De voorzitter antwoordt, dat het geheel in wijken is verdeeld en Iedere wijk z'n commissaris heeft, die voor zijn wijk heeft zorg te dragen. Spr. roept tevens aller medewerking in, om te zorgen dat het ijshakken goed functioneert, het geen in den afgeloopen winter wel eens niet het Hij oordeelde, dat hij het verstandigst zou handelen, door voorloopig met niemand over zijn ontdekking te spreken en borg zoowel den brief in cijferschrift als de door hem gemaakte oplos sing daarvan zorghuldig weg. Des Maandags begaf Henri Savanne zich reeds vroegtijdig naar liet gasthuis, en twee uur later vervoegde in 't justitie-paleis zijn oom zich bij den procureur der Bepubliek, die hij' des Zondags niel Ie spreken had kunnen krijgen. „Handel in die aangelegenheid," zeide de pro cureur, doen hem uitvoerig alles was meegedeeld, „zooals u het. geschikst voorkomt. hebt van mij de meest uitgestrekte volmacht, mijnheer Savan ne, en ik keur van te voren reeds alles goed." Uit het park van'Saint Maur kreeg de rechter van instructie het bericht, 'dat 't bedoelde optrek je was afgehuurd en bewoond geweest door een zekeren Nelson, wat natuurlijk een aangenomen naam moest zijn van den zoo spoorloos uit de rue de la Victoire verdwenen O'Brien, maar deze was ook thans nergens meer te vinden geweest. „De schurk moet er achter zijn gekomen, dat wjij 'de kleine Martha hebben teruggevonden," dacht de rechter, „en veiligheidshalve heeft hij zich daarop ijlings uit de voelen gemaakt. Hij zal nu zeker al lang de Fransche grenzen hebben overschreden, 'tls zeer te bejammeren, maar zoo iets behoort nu eenmaal tot de vele teleurstellin gen aan ons vak verbonden." Alleen gebleven met zijn griffier begon de rechter den inhoud van 't valies, bij O'Brien ge vonden, zeer minutieus te onderzoeken, "t Bevatte - grootendeels geldswaardige en andere papieren, alsmede twee of drie rolletjes goudgeld. Maar effecten, bankpapier en goud, dat alles was in dit geval van de minste waarde, en de rechter liet daarvan de griffier zijn nota opmaken, ter wijl hij zelf de andere papieren nazag. Hij vond zoodoende brevetten en diploma's zoowel van Fransche als van buitenlandsche genootschappen en een pakket brieven door een elastiek aandje samengehouden. Al die brieven zag hij1 na. Er wa ren er bij in 't Engelsch, in het Duitsch en in het. Italiaansch, die hij ter zijde legde om ze te laten vertalen. De correspondentie in 't Fransch scheen niet veel te beduiden te hebben: compli mentjes, dankbetuigingen en aanvragen om con sult. Verder bevatte het'valies, dat de rechter op zijn tafel had omgekeerd, niets meer. Maar toen hij er dc hand in stak, bracht hij uit een binnen- zakje nog een brief te voorschijn, slechts een, De brief was nog in het netjes open gesneden couvert en op dat couvert las Daniël Savanne tot zijn niet geringe verwondering het adres van geval was. Wanneer ieder zijn plicht doet, die bekend is, dan moet het goed gaan. Nadat nog geïnformeerd was in hoeverre het stoomen met te groote snelheid door de gehakte vaargeulen verboden en zoo noodig gestraft kan worden, waarbij bleek dat de verordening der Banne soortgelijke overtredingen strafbaar stelde sloot de voorzitter met dank voor de aangename besprekingen de vergadering. Eerst alleen Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zi) zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zj) •en ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger mankt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheld zijn terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende AKKER Voord* Borst. Per koker: f 1.50, f175, f4.90 „Zi.E. den Ambassadeur van Duitschland te Pa rijs". Aan de keerzijde was het groote lak nog ongeschonden met Eet Pruisische wapen er op. iWat beteekent dat?" riep Savanne uit, toen hij het uit het couvert genomen papier had open gevouwe nen een brief in cijferschrift voor zich zag. „Wie weet van hoeveel belang dit geheime epistel is? O; ik moet weten, wat daarin staat!" Hij voegde alles wat hij gevonden had in 't valies van O'Brien bijeen en legde het weg in oen der vele laden van zijn bureau. Toen nam hij oen velletje postpapier voor zich en schreefdaar op met vlugge hand: „Lieve mevrouw Vernière!" „Verontrust u, wat ik u verzoeken mag, niet cn laat ook niemand op de villa dat doen, maar Henri en ik kunnen met geen mogelijkheid voor a.s. Zaterdag u komen bezoeken. We worden beiden te Parijs gehouden door zaken, die ons den geheelen dag door zelfs geen uur van vrijheid gunnen. Met de vriendelijke groeten voor cn de uwen. Daniël Savanne. Toen de brief gereed was, stak hij dien bij zich, zag op zijn horloge, dat het al kwart voor twaalven was en stond op om elders te gaan dineeren. Onder het heengaan zeide hij nog tot zijn griffier: „'Och ,wees zoo goed onzen beëedigden trans- lateur te laten roepen, mei het verzoek om hier, van middag tegen tweeën, zich bij mij te komen aanmelden." Toen Bo'bert Vernière op Maandagmorgen op de fabriek te Saint Ouen gekomen, was met Phi lippe de Nayle, wiens kalm gelaat hoegenaamd niets verried ,van al de stormen, die in zijn bin nenste woedden, was zijn eerste werk om aldaar de couranten in te zien, die hij als gewoonlijk op zijn schrijftafel had liggen. Hij had zoo gedacht daarin enkele bizonder- heden te zullen aantreffen omtrent de gebeurte nissen van het park Saint Maur, dat is te zeg gen omtrent de verdwijning van "Veronica Sol lier en van de. kleine Martha, de misdaden, die hpm, Bobert, een millioen francs hadden gekost, gedeeltelijk in bankpapier, gedeeltelijk met een wissel op het bankiershuis van Bothschild aan den magnetiseur O'Brien uitbetaald. Maar al de bladen bewaarden omtrent die zaak een volsla gen stilzwijgen. In 't eerst maakte Bobert zich over dit stil zwijgen ongerust, doch bij eenig nadenken kwam hij tot de slotsom, dat Daniël Savanne 't zelf moest zijn geweest, die gezorgd had, dat aan 't gebeurde geen ruchtbaarheid werd gegeven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4