Liefde en Misdaad Rechtzaken De Moord van Saint-Ouen. ALKMAAR. VOOR BEN POLITIERECHTER. Openbare zitting van Maandag 25 November. Geen mosterd, die men na den maaltijd geniet Maar late haver, die hóóg den grond nog uitschiet Door de novervloedigen aanvoer van grond stoffen bestemd voor de justitieele worstmaking, was het aan de aandacht van ons door de bloem rijke omschrijvingen vaan zoovele afdwalingen afgemarteld brein ontsnapt, een zaak tegen een zekeren mijnheer Jan ÏL, die zich op 29 Augus tus te Schagen handtastelijk had vergrepen aan den marktkoopman Fduard van Dam, een Gr. Mokummer van Juda's stam, die met Da Costa zijn tot het christendom overgegaane dichterlijke rasgenoot Da Costa kon getuigen. Ik ben geen zoon der koele Westerstranden, daar waar de zonne rijst, daar is mijn - vaderland. Tusschen dezen nijveren handelsman en ge- melden Jan Bi. was een sterke wrijving ontstaan omtrent de deugdelijkheid van een door den heer v. Dam te koop gepresenteerde portemon- naie, waarbij Jan, die rhetorisch niet was opge wassen tegen den welbespraakten negociant, zijn handen in het debat' had gebruikt en den bejaar den man een flinke tik op zijn grijzenden sche del had verkocht. Welke onridderlijke handeling, want het is geen kunst, 'n kind of 'n oud man te slaan, hem door den politierechter zeer kwa lijk werd genomen, zooais kon worden afgeleid uit de opgelegde straf, f 25 boete of .25 dagen smikkelen aan de soliede peulvruchten, door het rijk verstrekt aan zijn pensiongasten. Wel vlugge beenen maar geen lange vingers zijn bruikbaar. De 33-jarige ex-besteller der Ned. Posterijen te Oude Niedorp verspeelde zijn wel niet schit terend, maar toch in ieder geval met 25 pop gesa larieerd baantje, door zich een bedrag van ruim 114 gulden, dat hij van ontvangen postwissels en girobiljetten onder zijn berusting had, voor particuliere doeleinden toe te eigenen. Dit geld werd door belangstellende familie vergoed en werd opgezonden naar de postadministratie te Alkmaar, waar het nog steeds rustig in kas is, terwijl de benadeelden nog steeds op uitkeering wachten. De ontrouwe postlooper, die met vrouw en kind inmiddels de wijk naar Rotterdam had genomen, stond heden als boetvaardig zondaar voor den politierechter. De officier scheen niet veel met den verdachte op te hebben, zooals bleek uit zijn requisitoir, waarbij vier maanden werd gerequi- reerd, maar de politierechter was meer welwillend gestemd en legde een voorw. straf op van 6 maanden met 2 proefjaren. De reclassant komt onder toezicht van het genootschap te Rotter dam en heeft de verplichting zich onmiddellijk aan te Pielden als geheelonthouder en het café bezoek, dat hoofdzakelijk de oorzaak was van zijn afdwaling na te laten. OF- 102) Dienzelfden dag ontving hij een kort, maar erg vriendelijk briefje van mijnheer Daniël Savanne met het verzoek dien eigen avond bij hem te willen komen in zijn huis op den boulevard Ma- lesherbes, als 't kon, precies om acht uur. Bijna op 't zelfde oogenblik kreeg Philippe de Nayle een dergelijk telegram, maar voor hem was de uitnoodiging tegen zeven uur gesteld. Philippe de Nayle, zeer geïntrigeerd door 't verzoek, zou bepaald op zijn tijd passen. Claude Grivot, die ook het courantenbericht had gelezen, was in de wolken. „Ja, O'Brien had zijn zaakjes toch maar heerlijk afgedaan. Robert en hij hadden niets meer te vreezen, nu de men sehen ,die ooit tegen hen hadden kunnen getuigen, van het wereldtooneel verdwenen waren! XXVIII. Prompt om zeven uur meldde Philippe de Nayle zich bij den heer Daniël Savanne aan, en werd ook terstond op diens studeerkamer toege laten. 1 t I 1 Die eerste woorden door den jongen man ge sproken, behelsden de vraag, of het bericht, dat die neigen morgen in de couranten had gestaan, wel met de waarheid overeen kwam. „Alles is waar, mijn jonge man, antwoordde de rechter. „Het noodlot, dat ons in die droevige zaak steeds vervolgt, schijnt nog altijd niet ont wapende te zijn." ,jEm hebt u ditmaal niet eenige hoop de schul digen te zullen ontdekken, mijnheer „Ik durf u waarlijk'geen Bevestigend antwoord te geven. De teleurstellingen, gedurende de laat ste zes maanden ondervonden, zijn zoo talrijk geweest." „Mag ik u ook vragen, mijnheer, waarom u mij hebt laten roepen?" t „Ik had u noodig, mijn vriend!' „Des te beter. Mij zal 't zeer aangenaam zijn, u, in welk opzicht dan ook, van dienst te Kun Elen slaatje uit slaande slokkiesbaas? In den avond van 10 Augustus werd het café van den heer Jan R. te Enkhuizen bezocht door een reeds min of meer beneveld heerschap, Jan de ,1genaamd, die aanvankelijk rustig zijn reeds aangevangen sikkerpartij voortzette, tot hij ter afwisseling een hompie ouwe kaas verzocht, wat hem botaf werd geweigerd. Nu had je echter de poppen aan 't dansen. Jan werd gewoonweg woest door de weigering en bekogelde de licht breek bare inventaris van het buffet, waardoor menig borrelglaasje den geest gaf. De particuliere on dernemer van de vroolijke keuken moest heden voor de vertoonde gooi- en smijtfilm terecht staan, doch hij was niet verschenen. Het was evenwel den politierechter bekend, dat Jan de toegebrachte schade, begroot op 'f 4.50 had willen vergoeden, doch daar van had afgezien, omdat de caféhouder f8 verlangde. De politierechter toonde zjch heden geen bewonderaar van het be middelingssysteem van getuige J. en het was zeker wel aan die weinige appreciatie te danken, dat Jan de J. er zoo genadig afkwam en slechts tot 2 knaak boete of 5 dagen werd veroordeeld. i Een niet onvoordcelig abuis. Dé Vlaamsche arbeider Joh. de W„ thans te Zijpe als huisvader en werkman gevestigd, be vond zich op Zondag 1 September te Alkmaar te kermis en stalde zijn oud rottig rijwiel in de garage van Hoogland op de Paardenmarkt. Na voldoende van de kermisattracties te hebben ge profiteerd, kwam de 'Vlaming in den nacht zijn karretje weer oppikken en maakte zich uit de voeten op het nog in uitstekende conditie verkee- rende karretje van den 16-jarigen Jov. Valke- ring uit Limmen, wélke fiets deze met St. Nico- laas 1928 present was 'gedaan. Het lorrig vehekel waarmede de heer de W. was gearriveerd, had hij.in ruil achtergelaten. De garagehouder Jan Hoogland echter, die goed bij den tijd is, liet het er niet bij zitten en slaagde er in, de linke Vla ming nog in het bezit van Volkerings rijwiel, maar dat hij al een beetje veranderd had, op te sporen. De goocheme Joh. de W., thans terecht staande, beweerde nu met stalen porum, dat het een vergissing was. Hij had al met aandacht de Schager Courant nagesnuffeld naar een adver tentie, waarin gevraagd werd naar een persoon, die een verkeerd rijwiel had meegenomein. Deze opheldering werd natuurlijk met gepas te neerbied geaccepteerd, doch vermoedelijk dacht men wel aan het bekende Italiaansehe spreek woord: Le non vero, bene Trovato! Als het niet waar is, is het toch goed gevonden. Wat de geniale Johannes, de zoo aardige oude kraakjes in soliede karretjes kon omgoochelen, omdat het de eerste maal was, kwam hij er met f 20 boete of 20 dagen zeldzaam voordeelig af. Wonderlijke liefhebberij. Omstreeks Augustus j.l. werden er te Schagen voortdurend melkbussen ontvreemd, die dan op allerlei onmogelijke plaatsen werden weergevon den. Ook de veehouder Daan Jimmink miste op 17 Augustus een'bus en daarbij kwam men tot de ontdekking ,dat de 26-jarige zoon van Vloor's buurman 'n flinke boer, Joh. Petr. V. de dader was. Dit jonge mensch stond heden voor dit feit terecht én beweerde alstoen, dat hij geen reden nen zijn." „(Misschien kunt u mij helpen in 't vinden van eenig spoor." „ïk?" it „O, ik heb slechts misschien gezegd." „Nu, ik beken u ronduit, dat u mijn nieuws gierigheid in geen geringe mate hebt opgewekt, mijnheer Savanne. Wat is er aan de hand?" „Van mijn neef Henri heb ik gehoord, dat u iets doet aan dé cryptographie." Philippe huiverde, want hij dacht aan den zonderlingen brief door hem ontcijferd, den brief, dqor hem gevonden in de bibliotheek van zijn stiefvader, Robert Vernière. „Ik beweer niet, mijnheer Savanne," zeide hij, „dat ik sterk ben in de cryptographie, slechts een enkele maal is 't mij gelukt, een brief, in geheim schrift geschreven, in pen voor elk ver staanbare taal over te brengen. „Nu wie weet, of u dat nu niet opniew gelukt, als u je daarvoor eenige inspanning getroosten wilt. Maar, ik moet vóór alle dingen u "de groot ste stilzwijgendheid op het "hart drukken, Phi* lippe!" „Ik zal tegen niemand van uw opdracht spre ken, mijnheer!" Nu bracht Daniël Savanne den brief in cij ferschrift, in 't valies van O'Brien gevonden, te voorschijn en spreidde het vel papier op tafel uit. Met een enkelen blik zag hij dat het hem geen moeite zo ukosten dien brief te ontcijferen. Daar stonden weder de letters P. I., de cijfers en de plus en de minteekens, verbonden door ge- lijkteeken, dat hier geen waarde had. „Neem dat ding mee, mijn vriend, sprak de rechter, en doe wat gij doen kunt om mij 't ge heim te onthullen. Overmorgen, dat is a.s. Za terdag, zien wij elkander weder te Neuilly. Zie het daarheen te leiden, dat ge mij alsdan de ver taling van dat cijferschrift kunt ter hand stel len en ik zal u daarvoor zeer erkentelijk zijn. Ik verzoek u niet, de groeten over 'te brengen aan uw huisgenooten, omdat niemand behoeft te weten, dat en waarvoor wij met elkander gespro ken hebben. Tot Zaterdag dus!" Tot Zaterdag, mijnheer!" Met een brandend hoofd verliet Philippe de Nayle het huis van den boulevard Malesherbes, waar zich een groot half uur daarna Magloire kon opgeven voor deze zonderlinge 'diefstallen. Zeer zeker ging het niet om geldelijk voordeel, daar de familie VI. er warmpjes inzit. Daar Jan wel gunstig ,maar als wat vreemd bekend staat, werd besloten, een onderzoek naar zijn gedragin gen in te doen stellen, en de verdere behande- aangehouden tot de zitting van 6 Januari. Met de zwartste ondankbaarheid beloond. Gedurende de vermaarde kermis te Zijdewind, bevond zich in den nacht van 9 op 10 September de tiog jeugdige en levenslustige heer Hendrik M. zich in het café, waar zich de feestvreugde concentreerde, doch hij stelde zich daar zoo onge zellig aan dat de ondernemer de aanwezige politie dringend verzocht dezen spelbreker maar in de buitenlucht te brengen. Natuurlijk werd deze maatregel van orde onmiddellijk toegepast, doch besloten de rustbewakers, in het belang van Hen- kies persoonlijke veiligheid, hem als geuniform- de engelbewaarders naar 'huis te begeleiden en hem dan behoorlijk onder de wol te stoppen. Heintje waardeerde echter die goede zorg zoo weinig, dat hij den braven gemeenteveldwachter de Groot een scheldwoord naar het hoofd slinger de, dat zelfs een gooser tippelaar van den Zee dijk, zou hebben doen blozen. Zoo'n krenking van het gemeentelijk gezag kon echter niet ge doog dworden en heden werd de oproerige Zdjde- winder dan ook behoorlijk tot f10 boete of 10 dagen veroordeeld. Vader was vandaag goedkooper uit. 1 Het zoontje van den veehouder Jacob Str. te Burgervlotbrug was op 15 September aan 't bak- kelijen geraakt met den 11-jarigen Jan, zoon van den 'vrachtschipper Dirk Schotvanger en*daar papa Str. vreesde dat zijn zoon het niet kon bol werken tegen den ouderen schipperstelg, kwam hij krachtig tusschenbeiden en gaf hij Jan Schot vanger een stevige opstopper. Maar daar nam de oude heer Schotvanger geen vrede mee en vreezende dat een aanklacht zou volgen, trachtte Jacob Str. de zaak in der minne te schikken. Het bleek echter dat Schotvanger f25 verlangde om de zaak in den doofpot te stoppen, wel kbe- drag VI. echter zoo exhorbitant hoog voorkwam, dat hij zich liever overgaf aan de genade of onge nade van den politierechter. En zijn vertrouwen werd niet beschaamd, daar heden vader Dirk tamelijk werd becritiseerd over zijn houding in deze kwestie. Terwijl papa Jacob, hoewel ook hij werd vermaand, zijn handen thuis te hou- luistcren ,met een mes in het hoofd werd gesto ken door een ander bezoeker, de friesch Berend B„ welke por zoo degelijk aankwam, dat de arme Purmerentenaar wel D/2 liter frisch en schui mend bloed verloor. De oorzaak van die welwil lende behandeling, was het weigeren van een potje bier aan den bloeddorstigen friesch. Deze 'oekkesnijder was niet present en boodt geen ge legenheid tot persoonlijke kennismaking, maar de politierechter wil toch wel eens wat meer van hem weten, dan nu bekend is en heeft de zaak aangehouden tot 6 Januari. Een heele verzameling, maar niets er bij wat goed was. Op 2 September werd te Bergen een motorbe rijder ,de kantoorbediende, Simon V., uit Am sterdam, door den rijksveldwachter Vermeulen ter controle aangehouden en bleek het bij verifica tie van zijn onmisbare documenten, dat hij een rijbewijs had ten name van Visser, 'n wegenbelas- tingkaart ten name Cornelissen en een nummer- bewijs ten name Kemper. Voor dit laatste feit, het valschelijk gebruik maken van een anders nummerbewijs stond de pennelikker heden te recht. Hij gaf een uitvoerige verklaring van zijn heterogene verzameling en daar de politie rechter wilde aannemen, dat boos opzet hier kon worden uitgeschakeld, werd mijnheer Simon tot slechts f 7 boete of 7 dagen veroordeeld. Die driftige en loshandige Pipa. Het dochtertje van den heer W. B. R. te Eg- mondbinnen was onlangs met een gezwollen wang thuis gekomen en deelde den heer R. toen mede dat zij dit onaesthetische souvenir te danken had aan den 20-jarigen sigarenmaker B. Deen, die haar een klap in het gelaat had toegebracht. De heer R. knoopte dit in 't oor én toen hij nu op 20 September toevallig in zijn auto gezegden Deen voorbij reed, wees het meisje, dat bij vader zat, dezen aan als den persoon, die haar had mishandeld. De heer R. stopte toen, wipte achter het stuur weg en diende Deen op zijn beurt een flinke oorveeg toe. Natuurlijk''n daad van eigen gerechtigheid, waartegen de justitie zich moest verzetten, zoodat heden aan den vader, die zonder gerechtig dte zijn het justationes toepaste, werd opgelegd f 15 boete of 15 dagen. Minder waardeerende eritiek op de Velowaschmachine maatschappij. Een ingezetene te Helder, 'Jan B., had toen alles nog koek en ei en de tortelduivenstemming den slechte tot U0 boete '101 dogen (die d™ct -es nog no« en weiden nfiet.ktl werd veroordeeld v„ het Velow'asehmachine-syndicaat een huishoud fornuis op afbetaling gekocht. Doch he laas de huwelijkshemel betrok, er kwamen zware donderbuien opzetten. Het paartje ging uiteen en Jan B. verkocht al zijn hebben en houden aan een uitdrager. Daaronder bevond zich echter ook het beroemde fornuis, dat evenwel nog lang niet afbetaald was en waarop de Maatschappij dus nog alle rechten kon doen gelden. Daar ver werden afgetikt) werd veroordeeld. Een waffel als een Zieppelinpakhuis. Een te Medemblik wonend aardappelkoopman, Pieter M., heeft blijkbaar een bijzondere antipa thie tegen het kleine landbouwertje Teun Duif en nam het op 17 September dezen agrariër bijzonder kwalijk, dat hij met zijn schuitjes de Galesloot dorst bevaren, zooals kon worden afge leid uit, de uitgelezen collectie scheldwoorden, waarmede hij vader Teun vereerde. Het gevolg dere afbetaling uitbleef wendde de directie zich waf een klacht en heden werd de piepers foura- tot de justiti een- moest heden de nalatige huur- geur ,die jammer genoeg niet verschenen was om kooper wegens verduistering terecht staan Laat den politierechter ook eens op eenige staaltjes er direct bijvoegen dat hij zich bescheidenlek op van zijn talent te onthalen, veroordeeld tot f20 den achtergrond hield en niet was verschenen, boete of 20 dagen i De heer Officier hield echter met een voor hem fEen feestelijke bijeenkomst op het eiland. ongewone scherpte een geweldige boetpredikatie In den nacht van 19 op 20 September werd er tegen het verderfelijk huurkoop-systeem en de op Texel in het café van Hovenier recht vroolijk Vel°-^afchmach/°e;maat^haPP}b J*6 feest gevierd en de vreugde was ten top gestegen, toen plotseling de veehandelaar S. Jonk uit Pur- merend, speciaal in een fokker gearriveerd om deze festiviteit met zijn tegenwoordigheid op te kwam aanmelden en nagenoeg op 't zelfde oogen blik verscheen ook Henri Savanne. Het drietal zonderde zich af en zij bleven ge- ruimen tijd in een ernstig gesprek gewikkeld, waarbij het meermalen bleek welk een goede dosis gezond verstand de gewezen orgeldraaier bezat. Intusschen zat op de villa van Neuilly, Phi- Tippe de Nayle met afgesloten deuren op zijn studeerkamer den hem medegegeven brief te ont cijferen, verscheidenen uren achtereen, met den koortsgloed in de aderen en met een hoofd als vuur ,niet, omdat de arbeid zoo inspannend was, maar omdat hetgeen hij successievelijk ontcijfer de ,ook voor hem zelf van 't grootste belang bleek te zijn durend lastig viel met vervolgingen, waarvan zij zelf de indirecte oorzaak was. De officier be dankte er feestelijk voor, de kwajongen en in casseerder van dubieuze posten dier maatschappij te fungeeren, en gaf de verzekering, dat hij in 't vervolg dergelijke zaken niet zou aanbrengen. Dë officier eindigde zijn lang niet malsch requi sitoir met slechts f3 boete of 8 dagen tegen ver dachte, welke eisch met volle instemming van den politierechter door een dienovereenkomstig vonnis werd bekrachtigd. En wie kon nu mét zulke gegevens uitmaken, wie Richard Vernière's moordenaar was geweest? Dénise's zoon stelde zich wel die vraag, doch durfde ze niet beantwoorden. Doch op eens ging hem een andere gedachte als een bliksemflits door het. hoofd: Hij zelf, bij had van de laatste uit vindingen op oorlogsgebied teekeningen een triplicaat moeten maken, op last van Robert Vernière. Waarom? Wat had Robert Vernière met die dingen gedaan Een vreeselijk' vermoeden Toen eindelijk de ontcijfering was voltooid, kwam bij hem op en liet hem rust noch duur. •jj- io 1 q Trnlttt' jjij zag op zijn horloge. 'tStond op twee uur in luidde de brief in vertaling als volgt: „Surveilleer de fabriek van Richard Vindus trieel te Saint Ouen.'Koop ons den man als hij te koofc) is, en vooral zijn laatste uitvinding be treffend ede bewapening der Fransche marine.... Betaal een millioen als hij 't eischt. Zijn broeder Robert V., ee nonzer geheime agenten, is over tuigd ,dat Richard ons van dienst zou kunnen zijn. Dé meesterknecht Claude G. is gemakkelijk te belezen Bij tden grooten staf van het depar- den nacht. „Neen," mompelde hij, „ik kan van nacht niet meer naar Saint Ouen gaan. D'at alles dient voorloopig geheim te blijven." TPhilippe de Nayle ging naar bed, maar het was hem onmogelijk om ook slechts enkele minuten te slapen. - Om vijf uur was hij weder op en gekleed, en begaf zich naar de fabriek, waar hij aankwam, tement van oorlog zijn de plannen aanwezig voor toen juist het eerste gebel luidde voor het werk- de nieuwe forten op Frankrijks Oostelijke gren- volk. zen. Spreek met den luitenant-ingenieur X. Tijdens de afwezigheid van Robert erniere van dat departement. Betaal steeds goed. j had alleen Philippe het recht, gebruik te maken Dank omtrent de inlichtingen aangaande het Van diens werkkamer, waarvan hij een tweeden nieuwe geweer. bebben een model noodig sleutel bezat. Spreek ook met den artilleriekapitein D>. van Hij begaf zich daarheen en ontmoette onder- oorlogs-departement. Die man is ons stel weg Claude Grivot. Hij had dien man, dien mede- dit schrijven onzen militairen attaché ter hand." plichtige, wel naar de keel willen vliegen, doch Dat alles was zoo duidelijk, dat voor Philippe vond het veiliger, eenvoudig smans groet te geen twijfel ,geen hinken op twee gedachten meer beantwoorden ,wat hij dan ook deed. mogelijk was. De fabriek van den industrieel I Eenmaal op 't kantoor zijnde, deed ^Philippe Richard V., die gesurveilleerd moest worden, was natuurlijk de fabriek van Richard Vernière ge weest. Zijn broeder Robert Vwas zijn eigen stiefvader, de opzichter, die zoo gemakkelijk te belezen was, niemand anders dan C'laude Grivot, en Robert Vernière was een spion geweest in Pruisische soldij. Bestond zelfs niet de kans, dat Richard Ver nière zijn weigering om zich aan Duitschland te verkoopen, met zijn leven had geboet? de deur er van op slot. Hij zelf had indertijd de door hem vervaardigde teekeningen en toelich- tinge nopgeborgen. alles, hij wist het, was in drievoud gemaaktwas verstrekt aan het departe ment van oorlog, maar het duplicaat en het tripli- caa tmoesten op 't kantoor bewaard zijn geble ven. Hij vond slechts één afschrift; waar was da tandere gebleven? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 11