BEU. -ODitt211 Meier inns p. LEES- en PRENTENBOEKEN Bladwijzer cadeau Hike Breijer's Speciaal Corsetten - Magazijn Een interessante reis Revue van de Week 26 November. 't Zeggen is, dat de brave Sint, zich voorbe reidend tot de groote reis naar het „kille en ne velige Noorden" in strijd met allerlei geruch ten kan ik verzekeren dat Sint Nicolaas nog altijd niet per vliegmachine van Spanje naar Nederland reist een schietgebedje heeft gedaan, om beter en zachter weer. Die'bede is vervuld. In de jong ste dagen werden wij zelfs vergast op dusdanig milde temperatuur dat de menschen, die „more majorum" in hun nieuwe of andere winterkleedij aan de pantoffelparade deelnamen tot 't bekijken van de Sinterklaas-etalages en 't doen van inkoo- pen, 't nu en dan benauwd kregen in hun ^al te koesterende toiletten. In 's Lands vergaderzaal op het Haagsche Bin nenhof, behoefde niet veel brandsto'f te worden festeed aan het verzorgen van de machinerieën der centrale verwarming. Dp Dinsdag 19 November hervatte de Tweede Kamer de behandeling van de Justitiebegrooting. Uit het antwoord van Minister Donner teek en ik aan ,dat Zi.Eixc. van Justitie over de kwestie cler leekenrechtspraak nog geen definitief oordeel wenschte bekend te maken! Een ruimere regeling van de arbeidsovereenkomst voor hoofdarbeiders (met name langeren opzegtermijn) is, verduide lijkte de minister, niet zoo gemakkelijk aan te brengen. Voorloopig komt daar niet veel van. Positie-verbetering voor het natuurlijke kind stuit af op het gevaar, dat daardoor het huwelijk zou worden ondermijnd. In de avondvergadering van 19 dezer kwam mr. Beymer, de nieuwe minister van Waterstaat, voor de eerste maal in contact met het Parlement als bewindsman. Toen was aan de orde het ont werp, strekkend om het bureau Luchtvaart, on derdeel van het Waterstaatsdepartement, om te zetten in een Luchtvaartdienst onder eigen di rectie. Tegen dit wetsvoorstel werd door prof. v. d. Bilt en den oud-minister J. J. O. van Dijk oppositie gevoerd. Air. Beijmeir verzette zich krachtig tegen het denkbeeld van uitstel dezer voordracht. Avond zittingen worden bijna altijd zeer slecht bezocht, zoodat er niet dadelijk kon worden gestemd. De Kamer vatte vervolgens de begrooting van mi nister Beymer, Hoofdstuk IX aan. De wijze, waarop ons Lagerhuis den nieuwen bewindsman ontving, was over 't algemeen zeer vriendelijk. 'Zi.E'XC. beduidde o.a., dat over het toepassen der bepalingen van collectieve arbeidscontracten eerlang door den Baad van Ministers een beslis sing zal worden genomen. Aan de Algemeene Beschouwingen over de Jus titiebegrooting hebben niet minder dan 22 af gevaardigden deelgenomen. En zij voerden dertig verschillende onderwerpen aan! Onze zeer bekwame minister van Justitie verstaat de kunst om in verbijsterend snel tempo op alles-en-nog- wat te antwoorden. Daar Zi.Eixc. bovendien heel zacht spreekt, is een rede-mr. Dbnner een ware marteling voor stenografen en parlementaire jour nalisten. Voor een en ander verwijs ik naar de Tenslortte hebben intusschen zoowel vrijz.- als soc.-dem. hun stem aan de Begrooting gegeven. Slechts de heer Wijnkoop zocht ook nu „in zijn isolement z'n kracht." De avondzitting van Donderdag j.l. die tot een uur na middernacht duurde, was geheel gewijd aan de behandeling van het Waterstaatbudget. Dat ook wel de avond-vergadering van Dinsdag dezer in beslag zal nemen. echter worden voortgezet. Te Wassenaar is een villa in de asch gelegd. Aan de jongste misère-rubriek is voorts ont leend, dat: te Zwolle een stoomketel omkantelde^ waardoor een 23-jarige man is gedood. Twee per sonen werden zeer ernstig gewond. Tijding werd ontvangen, dat van het s.s. „Stad Vlaardingen" op reis van Narvik naar Sydney, vier opvarenden (allen Nederlanders, over boord i zijn geslagen en verdronken, In een hofje te Amsterdam werd een 67-jarige juffrouw dood gevonden. Gasvergiftiging had een j eind aan haar leven gemaakt, i Gaan wij naarstiglijk over tot de minder-lu- I gubere nova!' waarvan nog melding is te maken. I O pDonderdag 28 dezer zal in de Emgelsche kerk aan den Groenburgwal te Amsterdam de onthulling plaats hebben van twee gedenkramen. Vrijdag j.l. 22 November werd een aanvang gemaakt met de behandeling der Begrooting van j ^^uiung piaaus neooen van Binnenl .Zaken en Landbouw. De Afd. Rinnenl- HM-> Koningin zal deze plechtigheid bijwo- In de zitting van Woensdag 20 dezer is een motie-Wijnkoop tot intrekking van de Staking- wetten ter aarde besteld met de stemmen der S.D'A.P. en van den Cpmmunistischen voorstel ler tot steun. In die vergadering kwam de Giessen-Nieuw- kerkzaak op 't tapijt. Mr. Duijs bleek zeer teleur gesteld te zijn door minister Donner s houding in deze, vooral door de kritieken welke Z,Exc. van Justitie in de M. van Antwoord heeft ge oefend op de gestie van het Amsterdamsche oe- rechtshof. Met klem spoorde hij den minister aan tot krachtig ingrijpen, zonder aanzien des per- soons. De katholieke afgevaardigde mr. Korten- horst betwistte, dat de minister het recht bezit op de daden onzer onafzetbare, onafhankelijke magistratuur kritiek te oefenen. Mr. Marchant bracht warme hulde aan mr. Jolles houding bij de behandeling van de Giessen-Nieuwkerk- zaak .De vrijz.-dem. leder vergeleek haar met het bekende Dreyfus geval. Zou minister Donner ons i.z. niet tot een goed resultaat leiden, besloot mr. Marchant, dan ware zijn vertrouwen in dezen overigens door hem hooggeachten bewinds man, geschokt. In de zitting van 20 dezer is het Luchtvaart- ontwerp van minister Beijmer door de lweede Kamer goedgekeurd met '5024 stemmen. Donderdag j.l. diende de minister van Justitie van antwoord. T.o. van Giessen-Nieuwkerk ver klaarde Zi.Eixc. aan de onschuld der vrijgesproken oud-veroordeelden te gelooven. „Het deba zaak", zei mr. Dbnner, heeft afbreuk aan het effet. Overigens had hij voor 7^- Amsterdam er voor is gedaan, alle waarde g De procureurs-generaal staan, als onafze onafhankelijk tegenover den minister. De «ijks rechercheur De Jong, deelde ZuExc. me buiten dienst gesteld. Nader zal worden over wogen ,of wat het optreden van dezen beambte der recherche aangaat procesverbaal noo ïg 3Mr Duijs bleek door 's ministers antwoord niet gerustgesteld en mr. Marchant riep ze s dat zijn vertrouwen in den minister g was. Hoewel E«c. Donner had verzekerd, dat niets hem er van zal afhouden, in deze e wat noodig is, zonder vrees voor wien ook, zijn kracht slechts zoekend m de verv g van zijn plicht. Bestuur lokte niet minder dan zeventien afge vaardigden uit tot het stellen van allerlei vra gen, opmerkingen, enz. Daarover nader in mijn eerstvolgend week-overzicht. De nieuwe Indische Begrooting komt den 6 December in de afdeelingen der Tweede Kamer. Die voor Suriname is ingekomen. Zij ziet er weinig bemoedigend uit met haar nadeelig sal do van c.c. 31/2 millioen gulden. Arm Suriname. Wat de Badiokwestie betreft valt te vermel den, dat ovér het advies van den Badioraad met betrekking tot de verdeeling van den zendtijd door den Baad van Ministers een beslissing zal' worden genomen. Aangekondigd is het plan tot oprichting van een Bond tot bestrijding van de pornografie, het maatschappelijk belang, dat bij de behande ling der Justitie-begrooting zulk een voorname plaats heeft ingenomen. Over het vertrouwelijke schrijven van Prof Van Eysinga, tot den minis ter van Buitenlandsche Zaken gericht, werd nader gemeld, dat het „lek" de bron der indiscretie, niet bij het Dtepartem. van Buit. Zaken, maar'bij dat van Waterstaat moet worden gezocht. Dit laatste is daarop ten stelligste betwist, 't Zoeken naar het mysterieuse „lek" duürt nu voort. De Nederlandsche Spoorwegen blijven floree- ren. Over de eerste zeven maanden van dit jaar werd f4.152.159 meer ontvangen dan over die periode in 1928. Ok met de Bijksmiddelen staat 't best. Octobe rj.l. bracht f3.230.052 meer in Vader Staat's laadje dan de tiende maand van '28. En over de eerste tien maanden van het loopende jaar werd ruim twaalf millioen gulden meer ontvangen dan in die periode van '28. Prachtige cijfers. En toch handhaaft minister De Geer zijn wijze taktiek van behoedzaam en omzichtigheid. Personalia: Over-den gezondheidstoestand van onzen grooten literator Fred, .van Eieden loopen zeer ongunstige geruchten. Mevr. de Boer-Van Bijk, de_,geniale tooneel- speelster, is begiftigd met het ridderkruis der Belgische Kroonorde. De heer J. ter Laan, geko zen tot wethouder te Botterdam, is afgetreden als Tweede Kamerlid. Mr. A. Tak, de procureur-generaal bij den Jloogen Baad, die ernstig ongesteld was, 'heeft zijn ambtelijke taak hervat. In de plaats der heeren Mr. Aug. Philips en dr. F. G. Feller, op verzoek en met dank ont slagen zijn tot leden van den Hoogen Baad van Arbeid benoemd de heeren Ir. J. A. Kalff te Hilversum en H. P. Gelderingen te Oldenzaal. Uit 'de doodenlijst: Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop te Utrecht, op 79-jarigen leeftijd aldaar overleden. H. J. H. Bliim, oud-Tweede Kamerlid 75 jaar, te Vlissingen. J. Schwartz, oud-oppervoorzanger van de Ned. Israël. Gemeen de t eDen Haag, 77 jaar. J. v. d. Slee, em. oud-bibliothecaxis van de Athenaeum-bibliotheek t «Deventer ,op 88-jarige nleeftijd. O. Sijthoff, oud-directeur van het „Bott. Nbl." 71 jaar te Leiden. A Uit de misdadigheidsrubriek daj afgeloopen week teeken ik aan, dat de Haagsche Bechtbank de openbare behandeling aanvatte van de moord zaak in de Faber van Biemdijkstraat aldaar, den moord, gepleegd door een man op zijn echtgenoote Niet minder dan 23 getuigen a décharge waren daarbij gedagvaard. Het O.M- eischt twaalf jaar. Te Nijmegen raakten een kostbaas en zijn 72- jarige kostganger aa n't bakkeleien. De verhuur der heeft den hoogbejaarden man met een stoel de hersens ingeslagen. De beide personen, die beklaagd waren van het plegen van den roofmoord te Amstelveen zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Bij het K inselmeer, aan de Zuiderzee, is het geheel naakte lijkje gevonden van een vierjarig kind. Blijkbaar heeft men hier met misdaad te nen. Be microfoon zal de Koninklijke stem in I gansch den lande doen hooren. In de Besidentie is tengevolge van aanneming eëner motie-Van Beresteijn met betrekking tot het uitgeven van gronden in erfpacht, een crisis ontstaan in het D.B., waarbij vier van'de vijf Haagsche wethou ders ontslag hebben genomen. Het 250-jarig bestaan van de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug is op eenvoudige, feeste lijke wijze herdacht. December is nabij, zonder dat 't nog heeft gewinterd. De befaamde zwartkijkers houden vol dat het kwakkel wintert je ons zal opbreken. ACTE-TASSCHEN ANSICHT-ALBUMS ATLASSEN BLADWIJZERS CORRESPONDENTIEKAARTEN. en KINDERTASCHJES. FOTO-ALBUMS GEZELSCHAPSSPELEN LUXE DOOZEN POST LUXE KANTOORARTIKELEN MUZIEKTASSCHEN d°Te Laren (N.-H.) wist'een van haar echtgenoot gescheiden vrouw haar achtjarig dochtertje, aan den man toegewezen, per auto te ontvoeren, ver volgens per 'vliegmachine over de grens te bren gen. Natuurlijk is de justitie in 't geval betrok ken. In een Tilburgsch hotel werd iemand op hee- terdaad betrapt, terwijl hij geld wilde rooven. Nader bleek, dat de man een reeks van diefstal len ,in allerlei hortels .gepleegd, op zijn kerfstok heeft. Uit „brandend Nederland' valt weer heel wat aan te stippen. De roode haan berokkende o.m. dat in een koffiebranderij aan de Haagsche Pa viljoensgracht groote schade werd aangericht. Het Vlissingsche Vendu-huis is prooi der vlam men geworden. Te Arnhem zijn twee verdiepingen uitgebrand van een bontwerkerij in de D^iekoningenstraat aldaar. Te Hilversum brandde, door onontslui- erde oorzaak, een schuur uit, met meubelen ge vuld en die voor f 20.000 tegen brandschade was geassureerd. In het gebouw der Zuid-Holl. Bierbrouwerij te Den Haag woedde in den nacht van 22 op 23 November j.l. een felle brand. Het bedrijf kon PLATEN POëZIE-ALBUMS PORTEMONN AIES PORTEFEUILLES PAPIERMANDEN SLOID-BENOODIGDHEDEN SCHOOL-ETUIS VULPENHOUDERS VULPOTLOODEN WOORDENBOEKEN Bij ieder boek van ƒ1.75 of daarboven geven wij een mooie Telefoon 77 OUDKARSPEL. Corsetten g Corselets g Buikbanden 5 rn Rechthouders 2 Elastieken Kousen 2 Zwachtels en Uitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE Almelo) bij komt, dat het een sterk gedegenereerd geslacht is, dat zoo spoedig mogelijk uit inrichtingen, waar zij onder worden gebracht, tracht te ont snappen. Toch doet men alles om den toestand te verbeteren. Deze menschen zijn de slachtofefrs der revo lutie. De steden zien er slecht uit, wat ook geen wonder is, als men nagaat, dat de loonen in ver ban dmet de prijzen laag zijn. De verdienste be draagt ongeveer een derde van een arbeider in het Westen. Maar door de revolutie heeft de sociale posi.tie van "den arbeider mogelijkheden en maatschappelijke waarden gekregen. De be ambten echter en vooral de kleine ambtenaren zijn achteruit gegaan. Er is geen land waar zoo'n vrijheid van critiek mogelij kis als in Busland, mits men maar niet raakt aan de fundamenten van het stelsel. Er zijn jaren geweest, dat er in B,upland een chaos heerschte. In 1921 is men gekomen tot een nieuwe economische politiek, die weer een en ander van het kapitalisme heeft binnenge haald. r De buitenlandsche handel is "een monopolie van den staat en ook de groothandel is voor een aan zienlijk deel in handen van den staat, evenals de groot-industrie. Het bestaan voor 'de groot-indus trie in private handen wordt steeds moeilijker. De landbouw is het "zwarte schaap in B.usland, ze is voor 97 pet. in private handen. Wel was de boer de bondgenoot van het proletariaat, maar hij was het om het groot-grondbezit te vernie tigen. De landbouwproductie is sterk achteruit ge gaan. Busland, dat eens de korenschuur van Europa was, heeft niets kunnen uitvoeren, maar iiioest zelfs graan van buiten af invoeren. Op het land is de rijke boer weer langzaam opgekomen. Men streeft nu collectiviseering van den landbouw na, en wekt de arme boeren op gemeenschappelijk hun land te bebouwen. De boer is echter individualist, die van 't commu nisme niet wil weten, vooral ook omdat het den godsdienst bestrijdt. Het groote gevaar is, dat de B,us het tempo van de industrie niet te pakken heeft. Ook de mede zeggenschap dreigt een gevaar te worden, daar zij de discpiline bemoeilijkt. De leiding is zich dit in Busland wel bewust en het volk wordt dan ook duidelijk gemaakt, dat ze slechts advis- seerend is. Men tracht' nu de arbeiders te prikke len de productie van een concurreerende fabriek te overtreffen. lukt dit, dan krijgen ze een premie. Aan die propaganda zit dus wél een kapitalistisch tintje." Een zeer belangwekkende studiereis door Bus land werd eenigen tijd geleden ondernomen door Prof. Mr. H. Erijda, een man die op zichzelf zeker niet onwelwillend tegenover dit land staat. Van zijn indrukken en bevindingen heeft hij een verslag gegeven in het „Ütr. Dbl.", waaraan de volgende interessante passages mogen worden ont leend: 1 „In Mosko ugekomén is men in het hart van het roode land. Daar zijn de groote betoogingen van jeugd, vrouwen en mannen en deze zijn niet zelden gewapend. Daar is de strijd tegen het kapitalisme en heerscht het alleenzaligmakend communisme. Er heerscht in Busland een ontzettende ar moede, in alle klassen van de bevolking. Ja, in sommige kringen wordt zelfs gebrek geleden. Wat verder treft is het feit, dat alle luxe artike- xlen ontbreken. Ztoo vroeg b.v. een journalist aan spreker of hij zijn vulpen niet wilde verkoo- pen, omdat een dergelijk voorwerp eenvoudig ontbreekt. Ook als men fotografeert gebeurt het herhaalde malen, dat men tracht duidelijk te maken, dat men het toestel wil koopen. Het aantal bedelaars, ook al is dit een Oos- tersch verschijnsel, is bijzonder groot, evenals dat der verwaarloosde kinderen, 's Morgens vroeg lmn men op straat groote groepen vinden. Hier- Faillissementen in Nederland. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 20 Nov. Geertje Kooiker, wedduwe van W. v. d. Vegt, Varssen, Gem. Ommen. 20 Nov. A. Haesenbos, firmant van de handelsvennootschap onder de firma Gebr. Haesenbos, Utrecht. 20 Nov. J. Haesenbos, firmant v. d. 'Handelsven nootschap onder de firma Gebr. Haesenbos, Ut recht. 13 Nov. G. M. Verhaar, 20 Nov. Handelsvenn. o.d. firma Gebr. Jacobowitch, Botterdam, 20 Nov. B. Jacobowitch, en B. Jacobowitch, leden der firma Gebr. Jacobowitch. Botterdam. 20 Nov. J. P. Kolbling, Botterdam. 20 Nov. E. Kooij man, Botterdam. 21 Nov. J. Quadevang, Maas tricht. 21 Nov. W. Hanraats, Bocholtz. 21 Nov. W. J. Jonster, Minne. '21 Nov. M. A. A. Lubbers, Scheveningen. 21 Nov. P. J. Dan sen, den Haag. 22 Nov. J. Stas, Henzo. 22 Nov. J. O. Sturkenboom, Botterdam. Vernietigd op grond van hooger beroep: 15 Nov. Jean Leisek, Bremervorde (Did). Surseance van betaling. Bij beschikking der Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, Derde Kamer, dd. 20 November 1929 is beslist, dat de vergadering van schuld- eischers van Salomon van Nayenhoff, commission- nair in effecten, die was bepaald op 28 Novem ber 1929, is uitgesteld tot Donderdag 9 Januari 1930 des voormiddags te 11 ure, in haar Baad- kaomer in het Paleis van Justitie aan de Prin sengracht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3