De politiek vanjovjet Ruslanil Buifenlandsch Overzicht Ëjr zijn mij geen bezoekers van het Rijk der govejts bekend, die niet tot de conclusie gekomen zijn, dat de economische toestand van .Rusland slecht, zeer slecht te noemen is. Prof. Prijda, lid cener delegatie naar Rusland, waartoe ook onze groote bouwkunstenaar Berlage behoorde, heeft ons een en aiider weer eens bevestigd. Hij schatte het gemiddelde loon van 'den Russischen arbeider op f 12 per week, een loon, dat iemand de haren ter berge doet rijzen f Als lichtpunt geldt dan de verklaring van Prof. Prijda, dat, speciaal in Moskou, hard gewerkt wordt voor de econo mische reconstructie van Rusland. Het ligt in onze bedoeling in het onderstaande de binnen- en buTitenlandsche politiek, door de Bolsjewisten I gevoerd, eens zeer in het kort weer te geven; Hoeveel ook overigens de buitenlandsche politiek van het tegenwoordige Rusland van de Czaris- tische mogen verschillen, in velerlei opzichten vertoont zij met deze laatste gelijkeni^. Zoo was de Russische buitenlandsche politiek der laatste eeuw er op gericht! een „vrije doorvaart" naar de Middellandsche Zee te verkrijgen. Hiervoor werk te men met Engeland samen om Napoleon te doen vallen, hiervoor is men hoofdzakelijk in 1914 met de Entente meegegaan. Zulke wereldpolitieke problema's worden natuurlijk door de communis ten niet één, twee, drie opgelost. De Qzaren; voerden een Balkanpolitiek, de communisten even zeer. Alleen verschillen de methodes, welke zij gebruiken om hun doel te bereiken. We dienen in verband met een en ander de oproepen van dc zgn. Derde Internationale aanhangsel ter Sov- jet-regeering, te onderscheiden in zulke, welke gericht zijn op een Russisch, dus nationaal ef fect, en dezulke, gericht op een internationaal effect. Men begrijpe goed, dat deze tegenstelling .dooi' de communisten zelf niet wordt aanvaard, omdat voor hen nationale Russische belangen samenvallen met internationale „proletarische" belangen: Voor hen geldt: Rusland dienen wil zeggen de belangen diénen van het „wereldpro- letariaat". Zij willen dus de j*eheele wereld rus sificeren. Alleen wordt dit. laatste niet steeds door de communisten der niet-R.ussische Staten aanvaard, waaruit dan herrie tusschen de com munisten in deze Staten onderling voortspruit. Heeft dus de buitenlandsche politiek der Bolsje wisten een tweeslachtig karakter, iels dergelijks vertoont hun inwendige politiek. Men weet, dat de communisten zich stellen op het standpunt van de „dictatuur van het prole tariaat". Zooals, naar hun zeggen, in de niet- Russische wereld bestaat de dictatuur van het „'Kapitaal", de democratie slechts de vorm is, waarin zich die dictatuur geldend maakt en straks in een andere vorm kan omslaan (fascisme) zoo bestaat in het land der Sovjets de dictatuur, de heerschappij van het proletariaat. Onder pro letariaat, (de menschen, die niets als hun proles kroost bezitten) moet dan worden verstaan de „werkende massa in de stad en op het land". Men krijgt dus de heerschappij der werkenden. 'Wat hiervan in de praktijk terecht komt is een andere zaak .Trotzky, de verbannen leider, sprak van eene dictatuur van Stalin. Onder eenige zoodanige dictatuur van het proletariaat nu, heeft slechts het proletariaat rechten; wie hiertoe niet gerekend wordt is rechteloos. Worden al rechten aan andere bevolkingslagen toegekend, dan is dit slechts noodgedwongen, slechts tijdelijk, wel ke rechten ophouden, tegelijk met het verdwijnen dier bevolkingsgroepen (tegen hen wordt een doorloopende strijd gevoerd). De dragers van het .particulier initiatief (privaat-productie) worden ))dus zoolang geduld als dit aan de Sovjets voor- deelen biedt; ha nleven hangt dus aan een zijden draadje. Men ziet hieruit, het tweeslachtige der Bolsjewistische ©terne politiek, Men vergete ech ter niet, dat door deze tweeslachtigheid het Bols jewistisch bewind eenige soepelheid verkrijgt, welke soepelheid een der stille steunselen van het sovjetbewing is. Alleen leidt dit systeem tot het doen van allerlei concessies en kan, bij al te veel toegeeflijkheid voeren naar den ondergang der Bolsjewisten. Immers is het gevolg van de doorwerking van het particuliere initiatief, dat de meest krachtigen en arbeidzaamsten naar vo ren komen, er ontstaan „koelakken", rijke boeren, die een doorloopend gevaar voor de regeerders zijn. De vraag is nu, hoever men moet gaan bij de bestrijding der „koelakken"de linksche en recht- sche strooming in de Russische Bolsjewistische partij ontstaat en hiermede ontbrandt de strijd tusschen Stalin, Trotsky, Boecharin enz. Men diene te bedenken, dat Rusland is een overwegend agrarisch land, de landbouw is er dus hoofdmiddel van bestaan. Men kan zich dezen landbouw niet primitief genoeg voorstellen. De ijzeren ploeg is nog uitzondering, a.l vindt men er natuurlijk ook stoomploegen. Nadat men de boeren, Moor hun het land der grootgrondbezittere te beloven ,in de communistische actie had be trokken, heeft men deze verder grootendeels on gemoeid gelaten. Evenwel is bijna de geheele handel gesocialiseerd en zijn de boeren dus voor den verkoop hunner producten op de Regeèring aangewezen. Dteze socialisatie van den handel is Wede een krachtig middel ter bestrijding der koelakken. Het zgn. 5-jaars plan 'doet ernstige P°gingen om den landbouw te socialiseeren. De kracht, welke de koelakken zullen kunnen ont wikkelen (ze moeten van socialisatie niets hebben) en de voordeelen, die metn aan de 'zeer arme boeren Zal kunnen aanbieden, zullen het succes van het Plan bepalen. Het brandpunt der communistische actie is de industrie der steden, speciaal Moskou. Hoe ver der men zich van Moskou verwijdert, des te min der wordt de kracht der Bolsjewisten. Het voor naamste deel der Bolsjewisten is om de industrie zóo spoedig mogelijk omhoog te brengen, als gevolg waarvan men een fundeering der commu nistische macht verwacht. Zullen de „kapitalis tische" §taten door het verstrekken van leeningen aan oen zoodanigen opbouw medewerken De Nederlandsche regeering heeft onomwonden ver klaard, dat zij daartoe niet bereid is. Clemenceau overleden. De man van den Vrede, van het verdrag van Versailles, dat ook véle Fran- schen niet bevredigde om verschil lende redenen. De conferentie ter oplossing van de kwestie van het Saargebied. Wat het Ver drag van Versailles bepaalt. Duitschland kan de mijnen in dat gebied terugkoopen.Verschillend inzicht omtrent de waarde der mij nen. Politieke laster. Een pleidooi tegen de slavernij. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het kleine dorpje in'de Vendéo, waar hij terugge trokken leefde, overleden een van Frankrijks meest bekende figuren op het gebied van poli tiek. Georges Clemenceau. Hij stierf in den ouder dom van 88 jaar. Een strijder in den waren zin des woords, die naar zijne wijze en naar zijne opvattingen zijn land gediend heeft, zooals hij meende, dat het 't best te dienen was. Hij heeft zijn land gediend in op- en ondergang en vrijwel in alle politieke functies, tot de hoogste toe op één na, de functie van President der Fransche republiejk heeft hij niet mogen bekleeden, als leek het misschien even in 1920, dat hij ook voor deze hoogwaardigheidbestemd was. Aanvanke lijk studeerde hij'in de medicijnen en promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde, maar een poli tieke loopbaan bleek voor hem weggelegd, als politieke figuur heeft hij een veelbewogen leven doorgemaakt. Voornamelijk in en na de oorlogs- jare nheeft hij in het buitenland zoowel als in Frankrijk van zich doen spreken. Hij behoorde niet tot de buigzamen van natuur en hij was niet een man van z achte middelen. Onder zijn bewind werd het Vredesverdrag van Versailles gesloten. Hij heeft in moeilijke dagen bij zijn volk den moed doen herleven en, dat de vrede gesloten werd op den voet van het Vredesverdrag van Ver sailles, met al wat daarin bepaald werd, dat EYankrijk verkreeg, wat het kreeg, ook Elzas Lotharingen, dat wordt door velen toegeschreven aan de geestkracht'van Clemenceau. Hij was niet wat men noemt een man desWredes, althans niet iemand, bij'wien 'het streven naar vrede met ver zoeningsgezindheid gepaard ging. Zijn landge- nooten heeft hij ondanks het door hem bereikte niet geheel en op den duur kunnen bevredigen. Aan den eenen kant gaf hij aan het militairistisch aangelegde deel van Frankrijk reden tot onte vredenheid, doordat na den oorlog bij het Ver drag van Versailles niet bereikt werd, wat men zich gedroomd had en omdat, zooals het heette, Clemenceau door al te veel het oor te leenen aan de pacifistische beschouwingen en wenschen van President Wilson waardoor Frankrijk dan niet gekregen zo uhebben wat het gehoopt had. Aan den anderen kant verwekte hij op den duur onte vredenheid bij degenen, die tenslotte wel begon nen in te zien, dat het Verdrag van Versailles en de aan Duitschland opgelegde vrede niet als een duurzame oplossing te beschoruwen waren en dat er mogelijk aanleiding tot nieuwe conflicten uit zouden voortkomen. Clémenceau trok zich terug uit het politieke leven, toen het hem ge bleken was, dat de openbare meening hem, on danks de.vele hoedanigheden die hij bezat en de vele diensten, die hij zijn land bewezen had; niet waardig keurde het hoogste ambt, dat van president der republiek ,te bekleeden. Zoo is het tenslotte voor een belangrijk deel ook de critiek geweest, die hem noopte, zich in het dorpje in de Vendée terug te trekken, voorgoed, waar hij nu overleden is. Uit het testament, dat hij naliet, bleek zijn wensch, dat'bij zijn teraardebestelling geen officieele plechtigheden zouden plaats heb ben. De begrafenis had Maandag al plaats. De regeering besloot, dat a.s. Zondag ter herdenking van den overledene door de oud-strijders gede fileerd zal worden voor het graf van den onbe kenden soldaat. De vorige week is te Parijs de conferentie begonnen, waarop getracht zal wor den te komen tot de liquidatie van de Saarkwes- tie tusschen Frankrijk en Duitschland. Het Saar gebied, dat volgens het verdrag van Versailles van Duitschland werd afgescheiden, zonder dat het in werkelijkheid aan Frankrijk toebedeeld werd, zou volgens de desbetreffende berichten voor een tijdperk van vijftien jaar bestuurd wor den door een door den Volkenbondsraad benoem de Commissie. De bedoeling van deze met betrek king tot het Saargebied getroffen regeling was Frankrijk schadeloos te stellen voor de door de Duitschers op Fransch gebied aangerichte ver woestingen. In 1835 zou dan, volgens de afspraak een volksstemming gehouden moeten worden, waardoor dan zo uworden uitgemaakt of de bewo ners van dit gebied tot Frankrijk of tot Duitsch land zouden behooren. Of Frankrijk toen de afspraak gemaakt werd, niet heimelijk gehoopt heeft in den loop der jaren bij het herkregen gebied Elzas Lotharingen ook het Saargebied met de rijke mijnen als ein- delijke winst van den oorlog te voegen.? Hoe ?dit zij, het moet sinds 1918 al meer en meer ge bleken zijn dat het met de verfransching van het Saargebied (indien deze dan gewenscht en ver wacht werd) niet zoo vlót ging en dat de uit- )sla gvan een te houden referendum in het Saar gebied aan duidelijkheid omtrent den volkswil niet veel te raden zou overlaten. Met andere woorden ,de kans, dat de bevolking van het Saar gebied zich voor de opname van hun land in het Fransche regeeringsverband zou verklaren, moet niet bijster groot geacht worden. Wanneer in 1935 de bewoners van het Saargebied zich voor Duitschland verklaren, dan moet Duitsch land volgens de bepalingen van het vredesver drag de kolenmijnen van Frankrijk terugkoo pen. En, afgezien nog van de oogenblikkelijke waarde dier mijnen en het bedrag, dat Frankrijk er eventueel voor zal krijgen, zou de afstand van de mijnen voor Frankrijk van zeer groote econo mische beteekenis zijn ,al was het alleen daarom, dat Frankrijk zijn industrie thans op het bezit dier mijnen heeft ingericht. Voorzien wordt, dat er op de conferentie inzake het Saargebied heel wat te praten izal vallen en dat het wel eens lang zou kunnen duren voor Frankrijk en Duitschland het op politieke en economische gronden met elkaar een szijn. Is het bezit van het Saargebied met zijn mijnen'voor Frankrijk van groot belang, van niet minder belang is het ook voor Duitsch land. En, als'het tusschen Duitschland en Frank rijk tot een vervroegd accoord inzake de terug gave van het Saargebied zou kojnen, zal naar mag worden aangenomen, de prijs welken Duitschland voor de mijnen te betalen heeft een belangrijk punt van bespreking uitmaken. Frank- rij kzal gaarne voor de mijnen zooveel mogelijk ontvangen en Duitschland zal allicht zoo weinig mogelijk willen geven. Volgens Fransche bladen zou de prijs waarvoor de mijnen gegeven moeten worden ver uitgaan boven het bedrag, waarop oorsprokélijt de waarde geschat is, namelijk 3 honderd millioen mark. Want, zoo redeneeren die Fransche bladen, er zijn door de Frjmschen groo te verbeteringen aangebracht in de installaties. Maar Duitsche bladen zetten hun meening hier tegenover. Zij beweren namelijk, dat de waarde der mijnen verminderd is tengevolge van den, door de Franschen toegepasten roofbouw. Zooals gezegd, er zal heel wat te praten vallen voor de liquidatie van de Saarkwestie een feit ge worden is. Ook in de politiek wordt gelasterd. D<e „Köl- nische Zeitung", vertelt een staaltje van laster, dat nogal kras lijkt. Volgens genoemd blad zou iemand in een vergadering van het „Volksbe- gehren" (de bekende Hugenbergsche actie) ver teld hebben, dat aan wijlen minister Stresemann door bemiddeling van een Amsterdamsche Bank een bedrag van een millioen mark was toege stopt als belooning voor het tot stand brengen van het plan-Young en, aan minister Briand zou zelfs vier millioen zijn uitgekeerd. Achteraf is gebleken ,dat de man, een dokter, die het nieuws in de vergadering van het „Volksbegehren" ver telde (met de bedoeling om eenige aanhangers te winnen) zijn nieuws had van een zegsman, dié later erkende, dat zijn mededeelingen onjuist wa ren geweest. Het zou niet onmogelijk zijn, dat dokter in kwestie zich nu nog te verantwoorden krijgt. Er zijn van die boeken geweest, waarvan na hun verschijnen, beweerd werd, dat ze een ril ling door het menschdom deden gaan. Eien der gelijk boek moet dat geweest zijn, waarin al vele tientallen jaren geleden, mevrouw Harriet Beecher Stowe de ellende van deslavernij ten toon stelde. Wij leven thans in de meening, dat de slavernij afgeschaft is. Maar, dit meenende hebben we het blijkbaar ver mis. Thans is te Lon den een boek verschenen van de hand van een zekere lady Simon, waarin genoemde dame een pleidooi houdt tegen de slavernij. En die persoon lijke slavernij zo uvolgens lady Simon nog be staan in China, Arabië, Abessinië, in Centraal Amerika enz. enz. Lady Simon verwacht van de bestrijding der nog heerschende slavernij veel, zoo niet alles van de openbare meening. Zoo moet ook mevrouw Beecher Stowe er over gedacht heb ben, maar hoe gunstig de openbare meening te genover haa rwerk gestaan moge hebben, zij heeft blijkbaar in groote gebieden nog niet het gewenschte effect kunnen hebben. dat bevreemding werd uitgesproken, dat twee vereenigingen lid is en zoo doende van twee walletjes wenscht te eten. De vraag, waarom het ging, en die hier als basis moet dienen voor een juiste beoordeeling, werd in het middelpunt der discussies geplaatst, nl. verzet het reglement zich tegen het lidmaatschap van twee vereenigingen? Dit bleek het geval niet te zijn, waarna bij meer derheid van stemmen werd uitgemaakt, dat het betrokken lid de volle uitkeering ad ƒ3 per dag zal worden gegeven, niettegenstaande hij slechts ƒ2.25 had gevraagd. De vergadering meende hier een hoog standpunt te moeten innemen, aan den betrokkene zelf overlatende te beoordeelen of zijn handelwijze den toets der critiek kan doorstaan en of zijn aansluiting bij twee vereenigingen met zui vere bedoelingen is geschied. Bij het punt „bespreking finantien" werd goed gevonden uitvoering te geven aan het in een vo rige vergadering genomen besluit, om bij de meest gegoede leden een vrijwillige bijdrage te vragen als de finantien niet toereikend blijken alle uitkeerin- gen te kunnen doen. In afwachting van het resul taat van dit verzoek zal het bestuursvoorstel om de contributie op 12.5 cent per maand en per per soen te brengen tot de jaarvergadering worden Het reglement werd op verschillende punten ge wijzigd. 0.a. werd bepaald, dat de verplichtingen va nden verzekerde eerst 6 weken na het eindigen van het lidmaatschap vervallen, dit om te voorko men dat men zich zou kunnen onttrekken aan het bijdragen in een eventueel tekor.t. Bij overschrijving naar een zustervereeniging houdt de vereeniging de Voorzorg haar verplichtingen zoolang de be trokkene contributie heeft betaald. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de vragen of de leden, die in observatie in een ziekenhuis worden opgenomen, ook vergoeding moeten ontvangen, 't Bestuur stelde voor dit te beperken tot eên tiental dagen. Uit de vergadering kwamen echter stemmen die er op wezen, dat het juist de bedoeling der ver eeniging is te vergoeden de kosten, die verbonden zijn aan het opnemen in een ziekenhuis. Voor de betrokkenen is het finantieel gesproken, onverschil lig waarvoor die kosten moeten betaald worden; er werd dan ook besloten dit punt aan te houden tot de jaarvergadering. Lid van de vereeniging kunnen worden zij, die aan den Langendijk, Sint Pancras en Heerhugo- waard woonachtig zijn. Uitgesloten werd, dat men lid is van twee vereenigingen tegelijk. Ofschoon niet was opgenomen een artikel, waarbij bepaald is, dat zij, die 50 jaar of ouder zijn, niet meer als lid kunnen worden toegelaten, werd door een der leden gez'egd, er prijs op te stellen, dat dit artikel werd geschrapt. De volgende vergadering komt dit punt aan de orde. De vergadering werd daarna onder dankzegging gesloten. Land- en Tuinbouw DE RIJKSSERUMINRICHTING. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heer P. Schoenmaker varga derde Donderdagavond de vereeniging voor zieken- huisverpleging „De Voorzorg" Allicht mede tenge volge van het ongunstige weer, was de opkomst niet groot, slechts 18 leden waren present. Na opening der bijeenkomst door den voorz., den heer J. de Ruiter, die er op wees, dat het jaar 1929 zware offers van de finantien had gevergd, en le zing der notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd, volgde bestuursverkiezing. Wegens vertrek van den heer Korver naar Alkmaar moest nl. in die vacature worden voorzien. Bij tweede vrije stem ming werd gekozen de heer Jb. Schoenmaker Pis., die deze benoeming aannam. Voorz. deed daarna mededeeling van een tweetal gevallen, waaruit bleek, dat men niet altijd voor zijn pleizier bestuurslid is, daar de wenschen van leden wel eens moeten worden afgewezen. Het eer ste geval betrof een gezin, dat naar Amsterdam was vertrokken en waarvan de man in een zenuw lijdersinrichting ter verpleging moest worden op genomen. Hij maakte aanspraak op vergoeding. Het Bestuur besliste echter, daaraan niet te voldoen, daar verpleging van zenuwpatiënten niet voor uit keering in aanmerking komt. De vergadering ging na eenige discussie met het besluit van het bestuur accoord. Een ander geval betrof een gezin, waarvan de leden ook lid waren van de andere, in deze gemeen te bestaande vereeniging voor ziekenhuisverpleging Het hoofd van het gezin, waarvan een der leden in het ziekenhuis werd opgenomen, geopereerd en in de tweede klasse B verpleegd werd, vroeg uit keering van de helft van de.ligkosten, d.i. per dag 2.25. De andere vereeniging vergoedde ook dit be drag. Het bestuur had besloten de helft van het aantal ligdagen te betalen. Uitvoerig werd over deze kwestie gedelibereerd, waaruit we aanstippen, Zooasl bekend zal zijn is in Rotterdam de Rijks- seruminrichtlng gevestigd, waar verschillende se- i ra worden gewonnen tegen diverse veeziekten en waar ook verschillende zieke dieren ter onderzoek 1 worden ontvangen. »Het onderzoek en het geven van advies is kosteloos. Men adresseert aan: Den Directeur van de Rij ksseruminrichting te Rotter dam. Van dit instituut ontvingen we het verslag over 1928, waaruit we enkele dingen naar voren willen halen, om het toenemende belang van deze inrich ting uit te doen komen. In 1928 werd 12.500 kilogram serum en voor 380 diuzend dieren entstof afgeleverd. Daarbij komen nog 1304 liter van middelen ter bestrijding van de ratten- en muizenplaag in 16 liter reincultuur van melkzuurbacteriën. Niet minder dan 8643 onderzoe kingen werden verricht. Er werd een groot aantal onderzoekingen gedaan naar het besmettelijk verwerpen bij runderen, in verband met de meening, dat de ziekte fabris im- dulans door dezelfde bacterie zpu worden veroor zaakt als de abortus bij het rund. De melk van hygiënische stallen, die hoofdzakelijk door zieken, zwakken en ouwen van dagen mag deze bacillen zeker niet bevatten. In verband hiermede zijn tal van bloedmonsters aan runderen van dergelijke be drijven onderzocht. Daarbij is gebleken dat er ge vallen voorkomen, waar de immuniteitsreacties van het bloed sneller verdwijnen dan de abortusbacillen uit de melk. Daardoor kan alleen het bloedonderzoek geen zekere verklaring geven, dat de abortusbacil niet voorkomt, maar is melkonderzoek eveneens noo dig. Dit heeft dan ook nog slechts plaats gehad op een hygiënischen stal van 30 stuks melkvee waar vroeger abortus was opgetreden. Thans bleken nog bij 6 runderen in de melk abortusbacillen voor te komen. Nadat die dieren waren verwijderd, konden geen -abortusbacillen meer worden aangetoond. Vooral ook het pullorumonderzoek is zeer belang rijk geweest. Een onderzoek, dat zeker niet elk jaar voorkomt, is dat geweest van bijen die aan een kwaadaardige darmziekte leden nl. de Nosema, die in vorige jaren sporadisch in 1928 zeer kwaadaar dig is opgetreden Er werden verschillende geheim middelen onderzocht. Het is niet overbodig van die geheimmiddelen de samenstelling te geven, daar nogal veel geknoeid wordt om voor waardeloos spul het goede geld van het publiek te verkrijgen. Zoo werd een middel onderzocht genaamd Anaphtol een middel tegen mond- en klauwzeer. Dit bleek te be staan uit Zoutzuur van 25 pet. waarin 1 pet. gema len kinabast in gesuspendeerden vorm. Een middel tegen diarrhee tegen kuikens bestond voor 23.5 pet. uit Yzeroxyde veel zetmeel, kaneel en Semon Foe- nugraeci en ruim 13 pet. vocht. Een middel tegen alle mogelijke ziekten van men- schren en dieren bestond uitsluitend uit Semen Foe nugraeci. „Astralin" tegen rotkreupel bestaat uit een 10 procentische oplossing van gekristalliseerd kopersulfaat, waarin 1 pet. basisch kopercanbo- naat in gesuspendeerden vorm en een klein beetje kamfer. Van de 4494 inzendingen van dieren en or ganen enz. van dieren waren er 77 van paarden afkomstig, 512 van runderen, 239 van varkens, 13 van schapen, 6 van geiten, 89 van konijnen 24 van honden, 42 van katten, 3188 van kippen, 267 van an dere vogels, waarvan 112 eenden, 13 ganzen en 21 kalkoenenè Uit deze opsomming moge duidelijk ge worden zijn de groote beteekenis die de Rijksserum- inrichting voor den landbouw en veeteelt maar ook voor den particulier heeft. Wie een ziek dier heeft, wachte niet te lang raad te vragen en het dier op te zenden. Wie weet of het niet aan een zeer be smettelijke ziekte lijdende is. In Rotterdam geeft men gaarne advies en goed advies, na gedaan onder- Mijn wandeling voert me langs een veld, dat in den afgeloopen zomer stamboonen en peulen heeft gedragen. Gedurende den groei en ook in den oogst tijd een prettig gezicht. Maar nu is het treurig. Langs de boonenstaken en het erwtenrijs hangt t gestorve nstroon in slordige slierten te slingeren. Het staat erg leelijk. Maar wat erger is, het is

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3