Sint Kcoius Liefde en Misdaad De Moord van Sainf-Ouen. Uit den Omtrek Rubriek van den Arbeid Burgerlijke Stand SPORT EK _WEDSTR1JBÊN Als aanstonds weer Sint Nicolaas Over de daken rijdt, En met behulp van Zwarte Piet Iets in den schoorsteen glijdt, Dan denkt een ieder groot en klein, Wat krijg ik van den Sint, Want t is nu ook een feest voor groot en niet alleen voor 't kind. Het Sint Niklaasfeest neemt geheel Een vreemd karakter aan, Oorspronk'lijk was 't een kinderfeest, Maar dit heeft afgedaan. De groote menschen maken nu Van Sint Niklaas een feest, Moofdzaak'lijk voor het „groote kind" En dit krijgt hu het meest. JEKA. Plaatselijk Nieuws ZUIBSCHARWOUDE. Onze correspondent schrijft: De Zuidscharwoudsche winkeliers weten zich on getwijfeld nog levendig den tijd te herinneren toen zij als kinderen al hun hoop en verlangens hadden gebouwd op de komst van Sint Nicolaas. Blijkbaar weten zij zich nog voor den geest te tooveren de indrukken, die het Sinterklaasfeest op hun jeugdig gemoed achterliet en kunnen zij aich nog voor stellen den machtigen indruk, die het verschijnen van den kindervriend uit Spanje op hen maakte. Nu zij de kinderschoenen zijn ontwassen en de strijd om het bestaan hen meer bezig houdt dan de goede gaven van den Sint, weten zij partij te trekken van het eene in het belang van het ande re. Aan beide gevoelens trachten zij nu recht te la ten wedervaren door de jeugd de Sint Nicolaasge- neugten te schenken en daarmede tegelijk de be langen van den winkelstand te dienen, twee stre vingen, die natuurlijkerwijze kunnen samengaan en die bij voorbaat van de sympathie der burgerij zijn verzekerd. Zoo zetten zij de nu afegloopen week hun sym pathieke Sint Nicolaas-attractie in, waarbij de Hei lige in kwestie zelf zijn gewaardeerde medewer king verleende. Hij had het namelijk goed gevonden dat hij van de Alkmaarsche Packet per auto zou worden afgehaald om dan aan Langendijk z'n tocht te paard aan te vangen. Aldus geschiedde. Onder de grootste belangstelling, niet alleen van de jonge ren, maar ook van de ouderen, trok hij door Broek op Langendijk, Zuidscharwoude en Noordscharwou de. Verder dan de grens tusschen deze laatste ge meente en Oudkarspel mocht hij zijn tocht niet uitstrekken, daar het terrein van de laatste ge meente door hem niet mocht worden betreden. Wie het kind kent in zijn natuurlijke aandriften, zijn kinderlijke afkeer van staketsels en belemmeringen die zijn fantasie zouden willen terugdringen, wie weet, hoe de Sint Nicolaasvoorstelling in zijn ziel is gegrift, en hoe hij die voorstelling in een wer kelijk beeld wil omgetooverd zien; wie beseft, dat vooral bij kinderen verboden vruchten het beste smaken, bevroedt, hoe juist de ban, waarin men den kindervriend in Oudkarspel wenscht te slaan op materieele gronden, de jeugdige hartjes nog meer in verrukking en nieuwsgierigheid bracht en dat alzoo de belangstelling op de Spoorstraat grooter was dan zonder het verbod, het Oudkarspelsche grondgebied te betreden. Zoo ging de tocht langs de drie andere Langedijker dorpen, hier en daar stilstaande, om de kinderwenschen bij wijze van verlanglijstjes in ontvangst te nemen, eenige ver snaperingen uit te deelen, of sommige schuchtere kleinen de vriendenhand te drukken en hen voor te bereiden op den grooten dag van 5 December, wanneer hij, eveneens vergezeld van zijn trouwen, onafscheidelijken knecht, maar dan in stilte, zjjn gaven zal uitdeelen, verpersoonlijkende alzoo de dienende liefde, die weldoet, zonder eenige bijbe doeling. Op zijn verderen tocht bracht hij een bezoek aan verschillende winkelzaken, waar hij ongetwijfeld heeft kunnen opmerken, dat alles, wat jeugdige en ouderer harten begeeren, daar te kust en te keur is te verkrijgen. Bij den heer M. Kool te Broek op Langendijk werd koffie gedronken, werd verteld van de hartelijke ontvangst die hem aan Langen dijk was bereid, van zijn wedervaren en zijn plan nen, deze week, wanneer hij voornemens is, nog maals zijn tocht te herhalen om bij gunstig weer daarna de terugreis, te aanvaarden. Verder heeft hij op vereerend en vriendelijk ver- OF* 104) „Neen, neen, dat 1»'gelukkig nog niet geschied, 't Is oneindig beter, -dat we hier de vergissing herstellen, dan dat de fout te Berlijn werd ont dekt. Ik ben u werkelijk zeer erkentelijk, mijn heer de Nayle, en ik verzoek u ook mijn dank ove rte brengen aan mijnheer Vernière, zoodra hij uit Engeland zal zijn teruggekeerd. Ik zal u onmiddellijk d^ andere papieren teruggeven." De list was 'gelukt; en de attache der Duitsche ambassade liep, zonder aan eenig bedrog te den ken ,in den hem door Philippe de Nayle uitge zetten val. Als 't u blieft, mijnheer de graaf. Wilt u eens nazien, of dit alles is, wat ik van hw stiefvader ontvangen heb?" Zeer bedaard zag Philippe de stukken, alle °I' kalkeerpapier, na, vouwde ze dicht en stak ze even bedaard in de borstzak van zijn jas. Maar toen de baron de hand uitstrekte naar de papieren, door zijn bezoeker medegebracht, zeide deze, altijd even kalm: Pardon, mijnheer ;de stukken,- clie u mij gege ven hebt, komen mij toe, maar de andere krijgt b niet." En ze verdwenen tegelijk in dezelfde borstzak. Wilhelm Schwartz werd bleek: „Wat beduidt dat, mijnheer?" »Ik neem weer bezit van 't gestolen goéd, zoek enkele zieke kinderen bezocht, hen toegespro ken en hun wensehen opgeteekend. Zoo heeft hij vreugde gebracht ook daar, waar die het meest welkom was. Aldus twijfelen we niet, of de winkeliers zullen eer hebben van hun bemoeiingen en zal het hun niet ontbreken aan den noodigen dank, die het best getoond kan worden door te zorgen dat ook zij van een goed St. Nicolaas kunne spreken. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de vrij gevaarlijke bocht aan het café van den heer Kramer had Zondag op de Kromme brug een hevige botsing plaats tusschen de auto van bakker Groot uit Hugowaard en de motorfiets van Beenken uit Oudkarspel. Met vrij groote hevigheid reden de voertuigen tegen elkaar op met het gevolg dat de auto zwaar beschadigd werd en de motorfiets geheel vernield. In de auto waren drie personen gezeten, die, allen ongedeerd bleven, de persoon op de duo van de motorfiets gezeten werd tegen de brugleuning aangeslingerd. Noch hij, noch de be stuurder kregen gelukkig, wonder boven wonder, eenig letsel. De auto was verzekerd, de motorfiets niet. Dit ongeluk, dat zoo buitengewoon goed afliep moge leeren, dat het zaak is, bij genoemde bocht goed üit te kijken. BROEK; OP LANGENDIJK. Ingekomen en vertrokken personen over de maand November. IngekomenJ. de Valk, schippersknecht, van Deemster naar hier 374. T, van Dalfsen, dienstbode, van Kampen naar hier, 550. 'H. van pijk, schipper, van Nieuwveen naar hier, woonschip. M. Éngel, dienstbode, van Bergen naar hier, 277. A. Broens, schipper, van Pur- merend naar hier, 374. M. T. H. Schuurmans,' hui(p in de huishouding, van Purmerend naar hier, 374. R. Wever, tuinbouwer, van Sint. Pancras naar hier, 121. Cj. J, G. Bohnema, bakkersknecht, van Hilversum naar hier 537. •JNorder, venter, van Haarlem naar hier, 277. Wed. de Bree, zonder beroep, van Naarden naajr hier, 4a. T. Bakker, dienstbode van Gorssel naar hier, 4476. Vertrokken: O. G. Wiering, dienstbode, van ?hier naar Hilversum. S. J. Groot, smid, van hier naar Sint Pancras. A. Ro-mijn, kapper, van hier naar Zaandam. J. Zut, fabrieksar beider, van hier naar Ziuidseharwoude. OUDE NIEBORP. 'tVELBi. Bij de aanbesteding van het timmer en met selwerk, benoodigd voor de te stichten centrale verwarming in het R.K, kerkgebouw, alhier, zijn deze werkzaamheden opgedragen aan de laagste inschrijvers, Gebr. Bpekel, aannemers in deze gemeente. OUDE NIEBORP. In de plaats van den heer F. O. Jong, die ge durende 20 jaren de administratie aan de N.V. Stoomzuivelfabriek „Nooitgedacht" alhier heeft waargenomen en door drukke werkzaamheden ontslag uit die functie heeft gevraagd, is be noemd de heer J. Wit Jr., directeur dier fabriek. VRIJHEIDSBEPERKING IN HET BAKKERSBEDRIJF TE AMSTERDAM. In het bakkersbedrijf te Amsterdam schijnt het in het algemeen niet te gaan, zooals men het wel zou wensehen. In verband daarmede hebben B. en W. van Amsterdam in December 1927 een Commis sie van Onderzoek benoemd naar de ntoestand van dit bedrijf, welke Commissie dezer dagen een lijvig rapport heeft uitgebracht. De Commissie constateert dat het broodverbruik in Amsterdam sterk achteruit is gegaan en dat er in Amsterdam minder brood wordt gebruikt dan in andere steden. De Commissie is van oordeel, dat de voornaamste factor, die op dezen eigenaardigen groei van het Amsterdamsche bakkersbedrijf in vloed heeft gehad, deze is, dat het grootbedrijf te Amsterdam nimmer kapitaalkrachtig genoeg is ge weest of is gehouden. De gevolgen van dezen toe stand zijn dan ook, dat er een zbo sterke concur- waarvan u fie heeler waart." „Hazoo, gaat het op dien toon?" riep de Duit sche baron uit en in 't zelfde oogenblik was hij bij zijn bureau, grijpend naar een revolver. Philippe was intusschen naar 't raam gespron gen, dat op de rue de Vernieul uitkwam en had het wijd open gezet. „Op het eerste het beste schot, mijnheer Schwartz, dat gelost wordt door u of door mij, zullen de politieagenten, die mij geëscorteerd heb ben en nu alles surveilleeren, dit huis 'binnen dringen en een formeele huiszoeking beginnen, waartoe ze reeds gerechtigd zijn." ,jDiat is laag, dat is gemeen gehandeld, mijn heer!" stotterde Wilhelm Schwartz in zijn drift. „Gij hebt aan mij 'die plannen en die toelichtingen verkocht en een fortuin daarvoor ontvangen." „Robert de Vernière misschien, maar niet ik, de graaf Philippe de Nayle." „Gij zijt de associé van uw stiefvader." „Om 't vaderland te dienen, niet om het te verraden!" „(We zullen u in 't verderf storten." „Ik tart u er toe." „Uw stiefvader heeft millioenen ontvangen." „Laat hij ze u teruggeven!" *tIs een die fen een moordenaar!" „fDtat is de zaak der justitie, niet de mijne." „We zullen hem ontmaskeren,en de schande zal terugvallen op uw moeder en op u!" „Mijn moeder is boven elke schande veiheven en ik heb mij zelf niets te verwijten.... Als ik u verzoeken mag, geen ijdele bedreigingen dus. Denk alleen maar, dat de zaak is mislukt en regel verder alles met .uw gouvernement, zooals rentie tusschen de patroons is ontstaan, dat de prijzen, waaraan nog vaak allerlei ïoegiftsystemen worden verbonden, naar het oordeel der commissie beneden alle redelijkheid dalen. Daardoor dreigt, er volgens de commissie een permanent gevaar voor inboeting aan techniek en hygiëne in die voor de volksgezondheid zoo belangrijke bedrijven met als gevolg een verminderde kwaliteit van het product. Tevens meent de commissie, dat deze ontwikke ling er toe leidt, dat handhaving van de voor schriften der Arbeidswet en die van de tusschen werkgevers en werknemers overeengekomen arbeids voorwaarden op moeilijkheden stuiten. Verder is de Commissie van oordeel, dat de productie noch de distributie zoo economisch mogelijk geschieden. Een en ander leidt er toe, dqt de commissie voor stelt maatregelen te nemen om de vrije vestiging van bakkersbedrijven te belemmeren door het in voeren van een vergunningsstelsel voor het bakken en verkoopen van brood. Het verleenen van zulk een vergunning zou afhankelijk gesteld worden van het voldoen der bakkerijen en de inrichting aan bepaalde eischen. Een hygiënisch transport en aflevering zou gewaarborgd moeten worden waarbij het verbieden van het vervoer en het verkoopen van ander dan machinaal verpakt brood aanbeve ling zou verdienen. Daarnaast zou het Gemeente bestuur minimum en maximum prijzen moeten in stellen. Tenslotte concludeert de commissie, dat ook op andere wijze een rechtstreeksche bevordering van het grootbedrijf, zal moeten plaats vinden, terwijl de invoering va'neen arbeidsreserve voor het bak kersbedrijf waarvan de kosten verdeeld zouden wor den ten laste van het bedrijf en de Overheid, aanbe veling zou verdienen. Met deze voorstellen meent de commissie een op lossing te vinden voor den toestand in het bakkers bedrijf te Amsterdam. Afgescheiden van de vraag of deze toestand door de genoemde maatregelen beter zal worden, lijkt ons hier het middel erger dan de kwaal. De maat regelen, die de commissie voorstelt, zouden een toe stand in het leven roepen, die ons vrijwel terug zou voeren tot de ergste tijden, die wij in de oor logscrisis hebben moeten doormaken. De geheele ellende van minimum en maximum prijzfei enz. zou weer te voorschijn komen. Daarnaast zou door het vergunningsstelsel het oude gildewezen herle ven. Wie nog eenisgzins gevoel heeft voor de vrijheid van arbeiden, zal de voorstellen van de commissie met kracht van zich af wijzen en het is zeer zeker te hopne, dat de gemeenteraad van Ameterdam er evenzoo over zal denken. Nieuwstijdingen ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Zaetrdag is te Sittard een ernstig ongeluk ge beurd. Een vrachtauto van de Zandonderneming Ruers reed in de richting Stadbroek terwijl de ge zusters Kusters, samen gezeten op één rijwiel even- i eens in deze richting gingen maar links van den weg. Op het signaal van de auto staken de beide meis jes plotseling over met het noodlottig gevolg dat zij werden gegrepen en onder de auto terecht kwamen. 7en harer, het jongste zusje van zeven jaar, werd vreeselijk verminkt opgenomen. Zij was op slag gedood. Haar 20-jarige zuster werd in hoogst be- denkelijken toestand naar het Fransche klooster te sittar dvervoerd en daar opgenomen. VERONGELUKT. Zaterdag gebeurde te Kinderdijk een ernstig on geluk met doodelijken afloop. De molenaar Groenen dijk woonachtig aan de Molenkade had het ongeluk te vallen met het noodlottig gevolg dat hij door het molenrad vreeselijk verminkt werd. Hij overleed na enkele oogenublikken. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Over de maand October, i Geboren: Klaas, zoon van J. den Hartigh en van N. Vooijs. Jan, zoon van O. de Vries en van A. Piel. "Willem, zoon van G. Koedijk en van G. Wagenaar. Gerrigje, dochter van K. Groen en van G/van Dijk. |Niesje, dochter van K. Bak en van L. J. Kommer. Neeltje, doch ter van S. de'Graaf en van A. Dpkker. Overleden: Aaltje Jongerling, oud 66 jaar, echtgenoote van P. Otto. Maartje Balder, oud 83 jaar, weduwe van Jacob Balder. Antje Slot, oud 80 jaar, weduwe van P. Wagenaar. Doodgeboren kind van A. Broens en van A. H. Schuurman. Getrouwd: G. Beers, oud 28 jaar, groenten- koopman en W. v. d. Molen, oud 23 jaar. T. Kossen, oud 26 jaar, 'tuinbouwer en D1. Arends, oud 21 jaar. Gemeente OiUD(E NIEBORP. Geboren: Rinkje, dochter van Efvërt van den 't u het geschikst voorkomt." Met verbeten woede boog de baron het hoofd. „Roep uw kamerdienaar, mijnheer Schwartz!" De baron zweeg en 'klemde zijn revolver tus schen de krampachtig saamgetrokken vingers. Het denkbeeld om den jongen man, die zoo listig en bovenal zoo vermetel was opgetreden, dood te schieten, ging hem opnieuw door het hoofd. 'tWas alsof de jonge man dat gevoelde, dat begreep, want met één sprong had hij zich op den Duitscher gestort en hem, voor "hij op iets dergelijks had kunnen verdacht zijn, het wa- pe nontrukt, dat nu naar zijn hoofd werd ge keerd. ,Als u mij tfiet gehoorzaamt, mijnheer Schwartz, schiet ik u, zoo waar als er een God is, een kogel door'het hoofd. Roep uw bediende!" De baron drukte op den electrischen belknop en de knecht trad binnen! „Doe die kast open," beval hem Philippe de Nayle, ,,en neem daaruit die stalen en ijzeren voorwerpen, die ge in mijn rijtuig' moet brengen." Tegelijk wees hij met bevelend gebaar op de projectielen en de losse stukken, die, ineen gezet, te samen de nieuwe mitrailleuse vormden. De knecht had wel de kast geopend, maar deed ook verder niets. „Beveel hem, mij te gehoorzamen," zeide Phi lippe zich tot Wilhelm Schwartz wendend, i ,^Dbe wat mijnheer u zegt," gebood de baron met een nauwelijks meer te herkennen stem. Thans deed de bediende, wat hij doen moest, maar de stukken waren zwaar en zoo moest hij dan tot twee, driemaal- toe heen^en weer gaan. En inmiddels werd er tusschen den jongen Fran- Berg en rieGtje Meijer. Margaretha Bregitta, dochter van Cornelis Schilder en Catharina ong. Petrus Theodorus zoon van Jacob Poland en Johanna Burger. 'Anna Maria, dochter van Anthonius Ruiter en Adriana Bakker. Ondertrouwd, getrouwd en overleden geene. D|. T. S. klopt Uitgeest met 81. D'.T.S. begint zich nu in de 4e klas N.V.B, thuis te gevoelen. Gaan we even na. Van de eer- iste 4 wedstrijden werden, er 2 gelijk gespeeld en 2 verloren. Daarna kwam de verandering. Er werd een wijziging in 't elftal aangebracht en 't bleek een verbetering. Tegen Neerlandia werd de eerste zege behaald, de tweede van S.C.A. en nu Zondag kwam de 3e overwinning in suc cessie en werd Uitgeest met groote cijfers ge klopt. Door deze opeenvolgende successen heeft D'.l .S. zich plotseling met een ruk omhoog ge werkt en zich nu bij 't leidend peleton gevoegd, n.l. Oranej-Zwart en Zaandijk. De 3e plaats wordt door D'.T.S.. ingenomen. Men ziet, D'. kan voor de kampioenscandidaten nog een lastige te genstander worden. Weinigen zullen Zondag met de rust gedacht hebben, dat 't einde met zulke cijfers zou ko men. Immers, toen was de stand nog maar slechts 10 voor D. Over den wedstrijd 't volgende: Even 2 uur wordt afgetrapt op een bijzonder glad en modderig terrein, 't Blijkt dan ook spoe dig, dat we geen mooien wedstrijd te zien zullen krijgen. De glij- en valpartijen waren legio. Desondanks werd door beide elftallen energiek aangepakt en' wegen ze volkomen tegen elkaar op. Kansen in 't B.-doel deed dezen middag al zeer onzeker, en schepte eenige malen een hache lijke positie, maar door zich steeds vlug te her stellen, voorkomt hij erger. Zijn collega doet 't beter ,en maakt een goeden indruk door een aan tal felle schoten op eminente wijze' te verwerken. Na 25 minuten spelens gaan de Geus en Kos keurig combineerend op 't U.-doel af, eerstge noemde schiet tegen de paal, maar Klos Is er als de kippen bij en geeftfD. de leiding. Speets doet als spil goed werk en plaats keurig naar zijn voor hoede. Voorloopig geeft de U-doelman echter niet thuis. Verder dan tot'de'backs brengt de U.-voor- hoede het ook al niet, en mét verre trappen zui veren Kroon en v. Dijk steeds 't terrein. Met. 10 voor D. wordt er thee gedronken. Dp tweede helft. Nu kwam een wafe doelpuntenregen. 'tSamen spel bij D'. vlot uitstekend en aanval op aanval wordt ondernemen. Ook nu weer valt 't spel van Speets op. Overal zit hij. Verdedigend, zoowel als steunend doet hij eminent werk. De 2e helft zal zoo ongeveer een kwartier oud geweest zijn, als 't tweede doelpunt gemaakt wordt, 't Hek is van de dam. Iedere aanval levert bijna een doel punt op, en regelmatig wordt de score hooger. Toen de stand 30 was scoorde U. tegen, door dat Kansen tegen een aanstormenden U.-speler schoot, en 't leder in 't net verdwijnt. Dl. dient spoedig van repliek en voegt er nog een 4-tal doelpunten aan toe, waarvan Eiecen er een flink aantal voor zijn rekening .'nam. Op verdienstelijke wijze heeft D1. dus revanche genomen op de ne derlaag te Uitgeest geleden. Ter eere van U. dient gezegd te worden, dat ze tot 't einde moe dig hebben volgehouden, en steeds weer 'probeer den den achterstand te verkleinen. D'.T„& 3-Hoorn! 2 0;. Ook D.Tj.Sf. 3 hield zich kranig, door Hoorn 2 met niet minder dan 90 de gobber te geven. Hierbij zij vermeld, dat'D;.T|.S(. 3 dan'ook op zijn sterkst in het veld kwam. Bovendien waren de Deetjes bijzonder op dreef, en speelden zij een vlug en goed spel. Van harte gelukgewenscht met deze overwinning Deetjes. D-.T.S.a moest in Alkmaar tegen het veel ster kere Alcmaria b spelen en verloor aldaar met niet minder dan 70. Moed houden jonge Deetjes. F|en volgende maal beter. schen graaf en den Diuitschen baron ook niet éen woord gewisseld. /Vlies is bezorgd," zeide eindelijk de knecht, die in afwachtende houding bij de deur bleef staan. r I ,,'tls goed," antwoordde Philippe en eigen handig opende hij voor den bediende de deur, wat voor dezen de duidelijkste wenk was, dat zijn bijzijn niet meer werd verlangd. „En nu, mijnheer Schwartz," hernam Dénise's zoon, toen zij onder vier oogen waren, „nu geef ik u de vrijheid terug. Uk zal u jgeen tot wederziens toeroepen, want het is niet waarschijnlijk,, dat wij elkander nog opnieuw zullen ontmoeten!" Hij legde met de kalmte, die al zijn doen en laten gekenmerkt had, des barons revolver in de muurkast, deed ze op slot, maar liet den sleutel op de schrijftafel achter. Zpo althans oordeelde hij voor zijn persoon de terugtocht niet gevaar lijk. Toen ging hijheen, de trap iaf en nam weder plaats in het wachtende rijtuig, na den koetsier te hebben toegeroepen: „Naar Neuilly!" Nauwelijks was het rijtuig in beweging, of Philippe de Nayle hoorde een schot. De speciale attaché der Diuitsche ambassade had zich zelf een kogel door het hart gejaagd, den dood verkiezend boven de smartelijke beken tenis ,wel wetend, dat er bij zijn gouvernement geen pardon zou bestaan voor de schandelijke nederlaag ,door hem geleden en voor het verlies van millioenen. ,,'t Verstandigst wat hij doen kon!" mompel de Philippe, die wel begreep, wat dat revolver schot had te beduiden gehad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 7