Hike Breijer's IH Speciaal Corsetten - Magazijn tant wenschte. Het behoeft nauwelij-ks gezegd te worden, dat van een zoodanig ingrijpen der regee ring geen sprake kon zijn. De spoorwegen boeren goed. Maar al zijn dan de uitkomsten van dit bedrijf alleszins bevredigend van een algemeene tariefsverlaging kan geen sprake zijn, al kan op het gebied van buurtverkeer en abonnementen reeds nu iets worden gedaan. Wat de Limburgsche tarieven betreft, wordt met de ont vangen adviezen ernstig rekening gehouden. Afwij zend staat de minister tegenover voorstellen waarbij aan het spoorwegpersoneel aandeel in de bedrijfs leiding wordt gegeven. Is al de sympathie voor hen, die de werèldzeeën bevaren hebben groot (en werd o.a. over betere huis vesting der schepelingen gesproken) nog grooter is de sympathie voor hen, die diep in de aarde wer ken om ons de zoo noodige brandstof te verschaffen Van verschillende zijden werd het uitgesproken en door allen gevoeld, dat een verbetering aan de pensioenregeling der mijnwerkers noodzakelijk is. Noodzakelijk is het ook, dat het aangaande de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn nu eens spoedig tot daden komt. Minister Reymer is hiervan ook overtuigd en heeft beloofd spoedig met zijn keuze Wijk bij Duurstede of Geldersche Vallei voor den dag te komen. Ook de Twente-Rijnver- binding werd door hem urgent verklaard. Tot slot de mededeeling, dat er deze week een proef met microfoons en loudspeakers voor geluid versterking werd genomen. Wanneer deze proef als gelukt wordt beschouwd, en m.i. is hieraan niet te twijfelen, zullen eerlang, kamer, pers en publiek ook kunnen genieten van de redevoeringen van hen die wat betreft sterkte van stemgeluid minder goed bedeeld zijn. OUTSIDER. gemeenten Oudkarspel en Noordscharwoude. Mep ziet duidelijk de Spoorstraat. Maar aan de zijde van Oudkarspel is het woord Spoorstraat doorge haald en met heel donkere glazuur staat er voor in de plaats „Modderpoel." Even onvriendelijk denk ik, als ik het cadeautje mag zien. Edoch De Burgemeester van Koedijk lijkt wat in zijn schik. Zie hem eens lachen. Goed getroffen niet! Wat een prachtige chocoladepop. Neen, in één woord schitterend! Zie eens, hoe keurig afgewerkt die rol papier in zijn handen afrolt. „Daalmeer" is het eerste woord. Aan den kant is iets geteekend. Wat is dat?! Bij nadere beschou wing is het de Burgemeester van Sint Pancras. Tusschen een paar zwarte chocoladelijntjes staat geschreven wat hij hoort van zijn collega van Koedijk: „Wat ernst mein Freund, ich kenne dich nicht mehr!" Dat alles staat op een marmeren blad van marsepain. Prachtig! De burgemeester van Koedijk is er bepaald blij mede! De cadeaux voor Z.A. van Warmenhuizen en Ha renkarspel alsmede van Heerhugowaard zag ik niet. Kreeg ik nog te zien voordat Sinterklaas ver trok. Ik kon er niet op wachten. De brief moest noodig naar de krant. Vanavond dus vreugde in oude en jonge harten, maar in die der gemeente magistraten zeker het meest!! KRELIS. Nieuwstijdingen zijn der echtgenoote van den ex:keizer, prinses Hermine en die verschillende personen zoodoende heeft weten op te lichten. In April is Hartung veroordeeld tot 13 maan den gevangenisstraf. Toenmaals is vastgesteld, dat hij werkelijk van prinses Hermine groote steunbedragen heeft ontvangen en herhaaldelijk dienst heeft gedaan als koerier tusschen huize Door nen Hugenberg. Westarp en andere Duitsch- nationale leiders. Uit het verhoor vafi beklaagde, die zijn avon tuurlijke loopbaan schetste, bleek o.a., dat hij in opdracht van den heer v. Berg herhaaldelijk brieven heeft overgebracht aan de leiders der Duitsch-nationale partij. Beklaagde kan zijn be wering ,dat hij de onwettige zoon is van prinses Herminé .niet handhaven. In den loop van het verhoor kwamf het tot een botsing tusschen den ambtenaar van het O.M. en den verdediger. Toen Hartung zij nlichame- lijk lijden schetste, riep de ambtenaar: Dat is allemaal comedie. Onmiddéllijk sprong de verde diger op om te protesteeren, terwijl hij gewag maakte van zware operaties, die Hartung had doorstaan. Gedurende deze scène kreeg beklaagde een zenuwcrisus, zoodat de zitting moest wor den geschorst. Buitenland Brief van Krelis SINTERKLAAS „Van verwachting klopt ons hart Het is Donderdagavond de groote avond van Sin terklaas. En ik durf beweren, dat er net zooveel groote als kleine harten van verwachting zullen kloppen. Onder de groote harten komen natuurlijk ook voor die van burgemeesters en der vroedschap. En het zal voor Sinterklaas een heele taak zijn ge weest het juiste geschenk te vinden, dat past bij den persoon, het ambt, Zijn gevoelens en inzichten, zijn wenschen en begeerten. Want de een is een voudig, maar gaat prat op zijn kennis; de twee de is wat gemaakt deftig, dat brengt zjjn stand en vooral zijn gezag mee; de derde kent zijn we reld, maar heeft geen titels, de vierde steunt op zijn kennis en zijn ambt; de vijfdeja, Sinterklaas, het kostte zeker heel wat hoofdbreken passende geschenken voor de gemeente-magistra ten te vinden. Hoe heeft U 't bedacht, hoe kwam U op het leuke idéé den burgemeester van Sint Pancras te verrassen met een draaimolentje, dat tjingelt als men aan het slingertje van ijzer- draad draait, waarop zeven vluchtheuveltjes en een lantaarn in het midden. Op elk vluchtheuveltje een raadslid, dat ook weer draait als het molentje in beweging komt. Maar wees voorzichtig, burgemees ter. Wanneer U al te snel draait, mochten de pop pen van marsepain breken. Wat gelijken ze spre- tpahdi Och, het raadslid Lek is al gebarsten. Wat aardig toch! *- Boven aan den lantaarn een lyimpeltje; en met kleine lettertjes: „Dankbaar Langedijk!" En het cadeau voor Z.E.A. van Broek op Lan- gendijk! Kostelijk! Kostelijk! Een panorama! Hoe komt de goede Sint op de idée. Het Buitenland als een park aangelegd, een fontein in het midden; een muziektent in een der hoeken. Daar achter drie gebouwen; de veiling voorstellende; het uien- sorteermachine-gebouw met als attribuut een uien- baal en een getrouwe nabootsing van het nieuwe gebouw voor de bloembollenveiling. De geheele voorstelling stelt „het moment van de opening van het „Slot-park" voor. De burgemeester lijkt spre kend al is hij van suiker gemaakt. Zie, hij opent den mond en spreekt het publiek, allemaal kleine sui kerpoppetjes, toe. Er is zeker nogal wat over te doen geweest, voordat het park er was, want in kleine letters staat op den rand van de muziektent, vlak onder den spreker: Sasz ieh in meiner sichern Ruh, Hért' all' dem Schwadroniren zu, Und streiche lachlend melnen Bart Wat leuk toch van Sinterklaas te zinspelen op de verschillende reizen van Z. A. naar Duitschland! Eenig hoor! Neen maar, zie eens naar het geschenk van den Burgemeester van Zuidscharwoude en Noord scharwoude. Wat een prachtige nabootsing van het nieuwe raadhuis van Noordscharwoude, geheel van chocolade, met de vlag er op, waarop in kleine letters: „Van een dankbare burgerij!" Nou, als dat niet trekt, trekt niemendal. Neen, om te gieren van 't lachen! Als Burgemeester van Zuidscharwoude ontvangt Z.E.A. een reuzeton, eveneens van chocolade, waarop met suikerletters geschreven: „Reinigingsdienst. Voor alle vuile rommel" staat er onder. 'T is toch wat! Ver der is de ton met caricaturen versierd. Een raads lid vlucht de raadszaal uit; de ander wordt door Z.A. een slot op den mond gelegd; een derde wil aan den Burgemeester de rekening van Bartjes voorleggen2X2 4De teekeningen wor den onduidelijker en vallen in donkere schaduw. We lezen nog heel duidelijk de suikerwoorden: „Mid dernacht" „Sluiting." Een paar randen van suiker sieren de ton. De Burgemeester van Oudkarspel ontvangt, uit handen van de wethouders natuurlijk, een manne tje van marsepain, een pen achter het oor, een band schuin over den rug en borst, waarop staat „Gemeenteambtenaar!" De voorstelling, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, is geheel op een reuze-chocolade-tablet uitgevoerd. Links de burgemeester en de wethouders met den gemeente ambtenaar, rechts, de verbindingsweg tusschen Noord- en Zuiderzee, langs de Spoor straat, in suikerlij nen uitgestippeld. Dat is van Sinterklaas een gewaagd stukje geweest. Een vliegmachine- cirkelt over de OPLICHTING- Bij de politie te Zandvoort is, gelijk reeds in 't kort is gemeld, aangifte gedaan, dat iemand een winkelier heeft opgelicht voor'een som van f4000. Een hem bekende persoon deelde hem mede, dat hij ieen geheime diplomatieke opdracht zou krijgen van een regeering van de Balkanstaten. Dit zoti hem per jaar een inkomst geven van ongeveer f 30.000 Maar op 'het oogenblik had hij geen geld ,om de noodige uitgaven te doen. D|e winkelier ,in goed vertrouwen, verstrekte hem de benoodigde middelen. De winkelier mocht zelfs mede naar den gezant in Den Haag om zich te overtuigen. Hij moet dit gedaan hebben, maar voor het gezantschapsgebouw moest hij wachten. Zijn vriend kwam ongeveer een uur later terug en vertelde, dat alles in orde was en de win kelier was overtuigd. Hij leende maar geld, in de hoop, dit 'later terug te. ontvangen. Do Iin trekking kwam niet spoedig'af, en'de schuld liep al höoger en de winkelier, die in het schuitje zat, betaalde al meer, totdat hij ging twijfelen. Het was al te laat.' De gezant wist van niets af. De winkelier ,aan wien alles zoo mooi was voor gespiegeld, was zijn geld kwijt en aangifte bij de politie volgde. In verband hiermede is gear resteerd de heer G. B., die echter alles ontkent). Hij is ter beschikking van den Officier van Jns- title te Haarlem gesteld. 1 Uitvinders zijn in den regel menschen zon- der geld. Om hun uitvindingen in praktijk te j brengen, zoeken zij wel eens naar geldschiotws, schrijft de „N.RKCrt;.". Z,oo was or ook iemand, te Amsterdam, die een code had uitgevonden, die hij verwerkt had in een boek. De coude zou voor den handel, volgens den ontwerper, van groote' waarde zijn. Uit Engeland had hij reeds een groot aantal opdrachten ontvangen, maar hij had geen geld om'het boek'Te laten diukken. Wel was er een drukker, die er toe bereid was, maar deze verlangde voorschot. Drie heeren, die over kapitaal beschikten, wist de 36-jarige uitvinder tjq bewegen f 20.000 te zijner beschikking te stellen, nadat hij hen nog had overtuigd, (lat er groote winsten te behalen waren. Toen jde f20.000 in den zak'van den uitvinder waren ver dwenen hebben de heeren,'nTets meer van de code gehoord. r r Die politie werd in kennis gesteld ,van de fei ten. Het bleek toen' dat de heeren ir.et een op- lichte rhadden te doen gehad. De man, die bekend staat bij de politie wegens vroegere oplichtingen, is aangehouden, maar de f 20.000 waren ver dwenen. VERKOOPING BIJ DEN VORST VAN GELEEN. Te Gelëen was gistermiddag een gróote menschen menigte verzameld voor de woning van mr. F. Leuf kens, die, zooals men weet, beweert souverein vorst en graaf te zijn van het graafschap Geleen-Wach tendonk. Hij had geweigerd zijn belastingschuld te voldoen en daarom zou des middags de publieke j verkooping plaats vinden van zijn inboedel. Toen de deurwaarder om een uur aan zijn woning ver scheen, weigerde de heer Leufkens hem den toe- j gang. De deurwaarder heeft daarop een ruit ver nield en is naar binnen geklommen. Daarna heeft hij het publiek in de woning gela ten. De „vorst' verwijderde zich. Hij zou bij de au toriteiten recht zoeken. Toen hij evenwel om twee uur niet terug was werd de publieke verkooping zonder hem bègonnen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Toen een dame te Purmerend huiswaarts keerde va neen bezoek aan haar zuster, wonende aan den Purmerender weg te Beemster, zag zij achter zich een paar lichten aankomen, méldt het Volk. In de veronderstelling dat de lichten afkomstig waren van een naderende auto ging zij tusschen de tram rails loopen. Zij werd door de tram aangereden. De machinist scheen niets te hebben bemerkt en reed door. Het slachtoffer werd" eenigen tijd later door een passeerenden automobilist gevonden en in deerniswekkenden toestand in een huis binnenge bracht met een gapende hoofdwond en zware ver wondingen aan de beenen. Haar toestand is zorg wekkend. BE KOERIER, UIT DOORN- Naar de Keulsche correspondent;van het „Berl. Tag" meldt ,is het proces in hooger beroep in. behandeling gekomen tegen den 26-jarigen Kar! Hartung, die beweerd heeft een onecht kind 1,e EEN ONTZETTEND FAMILIEDRAMA. Het Wolff-Bureau maakt melding va neen ont- zettenden massamoord in het dorp Pierustfurz. De familie van een jongen boer, Czeslau Kone- czny verzette zich tegen het voorgenomen huwelijk van Czeslau met de zuster van een Duitschen on derwijzer, ondanks zijn herhaalde dreigen, dat hij zich, indien men dit verzet niet opgaf, op een ver schrikkelijke wijze op zijn familie zou wreken. In den nacht van Maandag op Dinsdag drong de jongeman, gewapend met een groote bijl, den •slaapkamer van zijn 48-jarige moeder binnen en bracht haar een doodelijken slag op het hoofd toe. Daarna begaf hij zich naar de kamer waar zijn broers van 24, 22 en 18 jaar sliepen en doodde ook hen. Tenslotte vermoordde hij zijn beide zusters, meisjes van 17 en 18 jaar. Zijn 22-jarige broeder, die tijdig wkkker was ge worden, trachtte door de vlucht zijn leven te red den, doch de moordenaar haalde hem in en sloeg hem neer. Doodelijk gewond werd dit laatste slacht offer naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is hopeloos. De moordenaar is gearresteerd. DE DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Marseille werd Maandag in beroering gebracht door een krankzinnige. Een jonge man, die kort geleden uit het krank zinnigengesticht ontslagen was, drong gewapend mét een karabijn het politiebureau binnen waar hij een agent neerschoot. Met een tweede schot ver wondde hij een vrouw die 'zich op het bureau be vond. Vervolgens stelde hij zich op een plein ach ter een fontein op waar vandaan hij het vuur op de voorbijgangers opende. Als eerste offer viel een Duitsch soldaat van het vreemdelingenlegioen, die zwaar getroffen neerviel en spoedig aan de beko men verwondingen is overleden. Nog zeven andere personen werden gewond. De politie, die inmiddels op het tooneel versche nen was, verschanste zich achter een vrachtauto en opende met revolvers het vuur op den krankzin nige. Toen diens munitie opraakte, poegde hij te vluchten doch zakte, door een revolverkogel getrof fen, in elkaar. Een woedende volksmenigte heeft het lichaam van den gewonde letterlijk vertrapt, ondanks de pogingen van de politie om hem te be schermen. DE TOESTAND IN MANTSJDERIJE. Reuter meldt uit Moskou aan de Engelsche bla den, dat in het antwoord van de Russische regee ring wordt gezegd, dat de regeering der V. S. zich tot de Sovjetregeering heeft gewend op een oogen blik dat er rechtstreeksche onderhandelingen wa ren begonnen tusschen de Sovjetregeering en die van Moekden. De opmerking wordt gemaakt dat met het oog op di feit het optreden der Ameri- kaansche regeering niet anders kan worden be schouwd dan als een niet te rechtvaardigen durk op de onderhandelingen en derhalve niet kan wor den aanvaard als een vriendelijke daad. De Sovjetregeering verklaart dat het geschil over Mantsjoerije alleen kan worden geregeld door recht streeksche onderhandelingen op den grondslag dei- voorwaarden reeds door de regeering van Moekden aanvaard en dat de Sovjetregeering geen inmenging kan toelaten in deze onderhandelingen of dit ge schil. De Sovjetregeering kan niet nalaten er haar verbazing over te uiten dat de regeering der V. S. die volgens haar eigen wensch geen officieele be trekkingen onderhoudt met de Russische regeering het mogelijk acht advies en raad aan te bieden. (Hbld.) Luchtvaart DE POSTVLUCHTEN VAN EN NAAR IN Dié. Het derde postvliegtuig op den terugweg van Indië heeft Dinsdagmiddag wegens mist bij De venter een noodlanding gedaan. De post is per trein "doorgezonden. Duimelaar en Tepas, de piloten van het vlièg- tuig de P.H.A.E.O., die '19 September van Schip hol vertrokken voor de 2e der serie postvluchten, die de K.L.M. voor de periode SeptemberDec. van dit jaar heeft georganiseerd, zijn niet geluk kig geweest op hun tocht. Het eerste gedeelte van de heenreis ging best en in zeven dagen brachten zij hun toestel van Schiphol naar Akyab, waar zij 26 September landden. De minder gunstige toestand van het vliegveld te Bangkok dwong hen echter enkele "dagen te Akyab te wachten; eerst 30 September vertrokken zij vandaar, doch toen werd de reis onderbroken door de noodlanding, waartoe de slechte weersgesteldheid hen in de nabijheid van Satoel aan de Westkust van Malakka verplichtte. Be P. H. A. E. 0„,"landde'op een zeer moerassig terrein, zij werd beschadigd, moest gedemonteerd -en per boot naar Indië worde ngezonden. 'Ein al kwam de bemanning er goed af, "dit "einde van de heenreis was voor haar toch zeer teleurstellend. To Bandoeng is toen de schade hersteld; het toestel werd weer gemonteerd en op 19 Nov. was de P.H.A.E'.O. gereed voor het vertrek. Dé weea.nic'ien den Dunk, die met Duimelaar en Te- pas de heenreis had gemaakt, tras inmiddels al weer naar ons land vertrokken en wel met het derde postvliegtuig, dat bemand was met de piloten Erijns en Soer. Want de mecanicien was le Akyab ziek achtergebleven en Dunk, had voor de retourvlucht van dat vliegtuig, dat nu het tweede retourvliegtuig werd. Walewijn's plaats ingenomen. Doch sindsdien was Walewijn hersteld per boot in Indië aangekomen en zoo konden Duimelaar en Tepas, toen zij 19 'Novem ber uit .Batavia voor de terugreis startten, Wale wijn als mecanicien mèdenemen. Tot het Roergebied bleef het weer vrij go,ed, doch daarna raakte de. PHAEO weer in de mist en werd het zicht steeds slechter, zoodat weer dp kompas moest worden gevlogen. Boven de IJsel, nabij Zutfen, kon Duimelaar zich oriën- teeren. Hij is toen. nog den IJsel volgend een stuk voorbij Dieventer gevlogen, doch daar de mist steeds dikker werd, zat er hoe hard het de bemanning ook viel niets anders op dan terug te keeren en te trachten, op het noodlandings terrein bij (Deventer de machine aan den grond te zetten. De noodlanding verliep vlot en om streeks 4 uur stond de PHAEO weer op vader- landschen bodem. Dank zij de voortreffelijke me dewerking van den directeur van het postkantoor "te Deventer kon de mail uitgeladen en naar het station vervoerd worden. De PHAEO1. bleef onder de hoede der mare chaussee op het terrein achter en de bemanning maakte het laatste gedeelte van de eris.... per trein. Op een vraag, of Duimelaar nog iets 'had gezien van het zevende postvliegtuig, antwoordde hij ontkennend. Het. zesde postvliegtuig met Smyr- noff als eerste piloot (dat nu ree'ds in Indië is) is do PHAEiO gepasseerd op het traject Calcutta Ayab en men heeft den gebruikelijken groet gewisseld. Mient 17 Alkmaar Iel. 526 GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten [(Depót PALTHE Almelo) Plaatselijk Nieuws voor Arbeiders-Ontwikkeling Dinsdag jl. had in Concordia de 3e lezing in dit seizoen plaats. Spreker was de heer S. Voogd uit Amsterdam met het onderwerp „Het bezit der wereld." De spreker besprak allereerst de oorlogsellende met al haar uitvloeisels. De oorzaak van zulk een oorlog was ook" niet anders dan een streven naai' het bezit der wereld. Ieder mensch immers zocht, zijn geluk en velen verkeeren nog in de meiening dat het geluk komt wanneer er maar v-eel stoffelijk bezit is. Wanneer dan tenslotte een kleine groep het eens is om hun bezit uit te breiden, dan ontstaat, wanneer dat door de politiek niet gelukt, het geweld in den oorlog. Dit is natuurlijk misdadig, doch wat de eene mensch in het groot,'doet, tracht de'andere in het klein ook te doen. Ieder mensch die bij de jacht naar het geluk slechts zijn verstand' laat spreken, moet eenmaal komen voor het moment óf geweld óf terugkeeren. In de arbeidersbeweging vinden wij helaas nog maar al té vaak menschen die mee- nen dat ook in de arbeidersbeweging het ver stand moet regeeren. Deze meening is, aldus spreker, beslist af te keuren. Immers wij moeten niet de eene mensch van de stoel afrukken en

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2