Buitenlandsch Overzicht Uit den Omtrek mits men er maar op gewezen wordt of als men maar zoekt. Zij het spuiten in de kas spreekt het vanzelf, dat er geen stukje mag worden overgeslagen en dat het dus geen werkje is om aan een jongen over te laten. Men doet het in het geheel niet, of goed. Ook de zaaibakjes, de potten en dan grond wordt ontsmet, maar, dit laatste alleen als men oude grond gebruikt, of grond die in de buurt van de kassen is gehaald. Neemt men zuiver rivierzand, dan heeft men meestal niet veel last van onheilen. We hebben het veel gezien dat er grond gestoken werd juist naast een tomatenkas, waar verleden zomer allerlei afval van tomaten gelegen had. Men zal begrijpen dat het zeer verkeerd is, want, die afval is een bakermat van allerlei ongerechtighe den, als er tenminste ongerechtigheden in het ge was zijn, maar, die zijn er bijna altijd wel. In een kas doet men dus ook niet zooals men dat buiten pleegt te doen en men spitte niet het afval van de planten onder den grond, want, dan beloopt men de kans, dat de kas in enkele jarenzoo besmet is, dat er geen tomaten meer in te telen zijn en onze kassen zijn hier eigenlijk speciaal voor tomaten gebouwd, dus zou men de kassen moeten veran deren met de cultuur. Wel kan men op andere manieren waar we hier op het oogenblik niet op zullen ingaan, den kasgrond ontsmetten, maar, dat is een kostbare geschiedenis. Ten slotte gaat men natuurlijk niet zaaien, voor het zaad degelijk ontsmet is, want, het mag nu bekend geacht worden, dat met het zpad in ieder geval de kanker van de tomaten kan worden overgebracht en wie weet wat nogal meer. Hierover spreken we later wellicht nog eens. VAN HERWIJNEN. Sint Pancras. D|e Belgische jubel in 1930. De Belgen moete nonderricht worden over den politieken toestand van 1830. Dé vooruitgang moet ge constateerd worden. De ver- vlaamsching der Gentsche Universi teit. Waarop de'vlijtige jeugd.' te Boekarest verrast werd. De neder laag der Hugenbergers. 'Het re ferendum op 22 Dec. De ontrui ming. De betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. De G.O.P. en de vogelvrij verklaar den. Duidelijkheid en zakelijk heid in het Italiaansche Parlement. Zooals bekend is, zullen de Belgen in het vol gend jaar hunne honderdjarige onafhankelijk heid feestelijk vieren. Onafhankelijkheidsfeesten dus, evenals wij die, op onze manier in 1913 gehad hebben. Önafhankelijkheidsfeiesten, waar aan ons land in zeker opzicht wel zal meedoen, al was het alleen maar met betrekking tot de te Antwerpen te houden tentoonstelling. Al heb ben nu de Belgen zich om zoo te zeggen in 1830 van ons landje losgescheurd op een wijze, die destijds wel kwaad bloed zette, daarom alleen be hoeven we thans de Belgen wel niet meer leelijk of met den nek aan te zien. Wij hebben ons inderdaad losgemaakt van Spanje. En, heeft iemand er ooit van gehoord, dat de Spanjaarden daarom onze Hollandsche kaasminder graag eten of wel ze af en toe misschien zwaar belast? En. dat we in 1913 jubelden over de bevrijding van de Fransche heerschappij, het Franschc juk, waar onder we jaren gezucht (en in stilte gemopperd hebben) hebben de Franschen ons er een oogen blik minder vriendelijk om aangezien? Immers neen! Weten wij Hollanders ons nog precies voor .'te stellen hoe in 1830 en voorafgaande jaren de politieke toestand in België was. 't Is mogelijk, dat er zijn, die het nog op hun duimpje weten, maar de massa zal het zeker niet weten. Em, wat dat betreft, staan: we niet achter.bij de Bel gen. Immers de Brusselsehe wethouder van on derwijs moet er van overtuigd zijn, dat de thans levende Belgen niet meer weten hoe de toestand was onder het Nederlandsche bewind voor 1830 en daarom heeft hij besloten, dat reeds in begin 1930 in alle Brusselsehe scholen voordrachten gehouden zullen worden met het doel o.a. den politieken toestand van 1830 te vergelijken met den huidigen toestand en tevens ont een voorbeeld te geven van den vooruitgang op allerlei gebied. De vergelijking zal uit den aard der zaak uitvallen ten gunste van den huidigen toestand, zooals dat wel in elk land het geval zou zijn. Ware dit niet het geval, de Brusselsehe wethou der zou vermoedelijk van geen voordrachten als de hierbedoelde reppen. De Belgen zullen dus onderricht worden. Om nog even bij onze Zuide lijke buren te vertoeven zij gemeld, dat in ver band met den ministerscrisis in België besprekin gen gehouden zijn in den liberalen partijraad ook inzake de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool, die tijdens den oorlog al Vlaamsch geweest is. Het. schijnt, "clat men in liberale krin gen begint in te zien, dat de vervlaamsching der Gentsche universiteit niet of niet lang en niet meer geheel tegen te houden is. Wat echter niet beteekent, dat men van 'liberale zijde minder dan vroeger van de noodzakelijkheid overtuigd is de Fransche cultuur ook voor het 'Vlaamsche land te behouden. Eoi zoo zal het Fransch dan ook voorloopig naast en misschien nog wel boven het Vlaamsch zijn (al of niet vermeende) rechten blijven behouden. Iets wat misschien aan den Belgischen jubel in 1930 weinig af of toe zal doen. i Autoriteiten kunnen soms voor leelijke dingen komen te staan! In de „Daily Telegraph" wordt melding gemaakt van een schandaaltje in Roe menië. Dat is ver van hier, zal men zeggen, maar het geval is toch merkwaardig genoeg om het even te vermelden. Te Boekarest was namelijk onlangs vanwege het ministerie van Onderwijs prijzen uitgereikt aan de scholieren, die door vorderingen of goed gedrag daarvoor in aanmer king kwamen. Doch, de indertijd voor prijzen verstrekte gelden bleken al verdwenen. Eien be ambte vond evenwel op een zolder van het de partement een stapel boeken. Déze boeken, wer- ?den zonder dat de inhoud was onderzocht als prijzen aan de jeugd gegeven en 'toen moet het protesten van de ouders der leerlingen ge regend hebben. De boeken bleken voor kinderen totaal ongeschikt. Wat te'begrijpen is; bij onder- j zoek bleek, dat de uitgereikte prijzen boeken wa ren, die eenige jaren geleden door de regeering in beslag genomen waren vanwege den onzede- lijken inhoud! j Die Hugenbergers in Duitschland hebben in den Rijksdag de nederlaag geleden. Het wetsont werp, gericht tegen de „knechting" van het Duitsche vol kjis met groote meerderheid van stemmen verworpen. Ziooals men zich herinneren zal was de bedoe ling van het wetsontwerp van Hugenberg c.s. de buitenlandsche politiek der Duitsche regee ring te veroordeelen en Tiet plan-Young, als scha delijk voor Duitschland, te verwerpen. Het wets ontwerp eischte o.m. herroeping van dat arti kel (uit het Verdrag van Versailles) waarin Duitschland als de oorlogsschuldige wordt aan gewezen. Fin in een der artikelen van het wets ontwerp werden de ministers, door wie de (afge keurde) buitenlandsche politiek gevoerd was, met xtuchthuisstraf bedreigd. Het wetsontwerp is ver- xworpen, maar, hierna komt nu nog de volksstem ming, waartoe het krachtens den wensch van ruim vier millioen kiezers zal moeten komen. Dat deze volksstemming de situatie veel ver anderen zal is, zooals we reeds vroeger opmerk ten, niet te verwachten. Het referendum zal nu den twee en twintigsten dezer maand gehouden worden. Inmiddels gaat de ontruiming van het bezette gebied voort. In den nacht van Zaterdag op Zondag is weer de ontruiming van een der bezette zone's voltrokken. Vermoedelijk zou het meer de plannen van Hugenberg ten goede ko men, als het met die ontruiming wat meer ha perde, zoo nu en dan. Het voortgaan der ont ruiming slaat de Hugenbergers wel min of meer de wapens uit de hand. Wat niet wegneemt, dat ze doorzetten;, het referendum wordt, zooals ge zegd, gehouden. Diat er intusschen in den boezem der Duitsche Nationale Partij, die van Hugen berg, eenige oneenigheid heerscht, kan blijken uit de stemming over de verschillende artikelen van het thans verworpen wetsvoorstel. Er wa ren Dnitsch Nationale Rijksdagleden, die zich bij enkele artikelen van stemming onthielden. Die Engelsche regeering houdt zich o.m. druk bezig met de kwestie, van de betrekkingen met Rusland. Aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, werd de vraag gesteld of hij aan het herstel der diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-regeering de voorwaarde wilde verbinden ,dat de leden,van de G. P. O. (de Rus- litieke politie) niet in het land zouden worden toegelaten. Voor een dergelijke vraag blijkt aan leiding te bestaan. Door het Centraal uitvoerend Comité van de Sovjet-regeering is het besluit genomen, dat alle sovjet-amhtenaren, die in het buitenland wonen en weigeren aan een oproep van de Sovjetregeering om naar Moskou te ko men, te voldoen, vogelvrij verklaard worden. De Russische medewerker van het „Hbld. merkt op, dat het aantal dergenen, die niet terug wenschen te keer en, grooter is dan men zou vermoeden. Eu al komen nu die vogelvrij verklaarde personen niet uit vrijen wil te Moskou terug, moet het nog lang niet zeker zijn, dat zij niet door de be slissing van het Centraal uitvoerend Comité ge troffen zullen worden, dat hen allen, indien ze later de grenzen van Sovjet-Rusland mochten overschrijden zonder vorm van proces wil laten terechtstellen. Dpch, naar de bovenaangehaalde medewerker van het „Hbld." zegt, het is niet absoluut zeker, dat G.O;.P. gee nmiddelen zal vinden, om dé niet teruggekeerden in het bui tenland te dooden. Er zouden zich reeds gevallen hebben voorgedaan, dat de G.O.P. haar slachtof fers in het buitenlang wel degelijk wist te be reiken. De vorige week is l'de winterzitting van de Ita liaansche Knmer geopend. Deze Kamer moet in de huidige omstandigheden en onder het huidige regime wel niet zoo heel veel politieke beteeke- nis meer hebben, aangezien Mussolini de be langrijke zaken zelf in elkaar zet, zooals hij het hebben wil. Doch, er moet toch over den stapel gereedliggende wetsontwerpen gesproken worden door de Kamer. Mussolini blijkt echter van op schieten t.e houden en daarom zal het ook wel zijn, dat hij op duidelijkheid en kortheid der be raadslagingen heeft aangedrongen. Van breed sprakigheid moet hij niets hebben. Er is wellicht iets te zeggen voor deze opvattingen van den Italiaanschen dictator de peuter(s) welker zonderegistertje niet blank was. c Maar, de angst was onno'odig, daar deze was „een heel goede Sint" en niet zoon kwade als de kleinen maar al te vaak wordt voorgehouden. Onder het uitdeelen van geschenkjes, sprak hij de verschillende kinderen'toe en het bleek dat de Sint bijzonder goed op de hoogte was hunner goede en minder goede hoedanigheden. Het is te begrijpen, 'dat de kinderen met dit on gedacht en onverwacht bezoek kolossaal in hun nopjes waren, wat dan ook aan Sinterklaas wel heel duidelijk bleek, zoodat Cdeze het op zijn beurt wel weer zal overbrengen op zijn wegwijzers, in •de hoop, dat deze eerste sympathieke daad een jaarlijks vervolg zal geven. - «dBÜ OUDE NIEDiORP- Donderdagavond vergaderde het veefonds al hier, in het café van den heer A. Mijts. Tegenwoordig waren slechts 7 leden. De Voorzitter, de heer A. Mijts opende met een welkom de slecht bezochte vergadering,' waar na de notulen na lezing werden goedgekeurd. Allereerst bracht de boekhouder verslag uit over het afgeloopen boekjaar, waaruit wij aan stippen, Het afgeloopen jaar was evenals het voorgaande jaar weer niet gunstig te noemen, 41 runderen werden minder verzekerd dan in het voorgaande jaar. Verzekerd werden: le kwartaal 536 runderen voor f 120290. 2e 514 115770.— 3e 471 114500.— 4e 461 114220.-- Gemiddeld 495 116195. Afgekeurd werden 22 runderen, waarvoor was ontvangen f1991.04. De omslag bedroeg over het geheele jaar 2.9 pet., wat gemiddeld is f6.60 per rund. Het vori ge jaar bedroeg de omslag 3.2 pet. of f7.50 per rund. In het jaar 1926-'27 waren die cijfers 2.10 pet. of f4.70 per rund. De totale ontvangsten hebben bedragen f 5000.58. De uitgaven f5581.96 alzoo voordeelig saldo groot f226.62. Een persoon was wegens te ruwe behandeling van zijn vee als lid geroyeerd. Op verzoek van den voorzitter werd hierna de rekening over het afgeloopen jaar door de heeren Dl Schermer en 'O. Witsmeer onderzocht en op advies van genoemde heeren door de vergadering goedgekeurd. De boekhouder, de heer M. Kooijman werd als zoodanig herbenoemd. Bij de rondvraag bracht de heer GGaijaard ter sprake, dat over het algemeen de leden, bij ziek te van hun vee, te laat een veearts raadpleegde. Hij stelde voor per circulaire de leden te ver zoeken dit eerder te doen. Dei hee 'rD|. van Zoonen wilde dan tegelijk verzoeken dat de leden dan ook de taxateurs eerder moeten ontbieden bij ziekte van 'hun vee. Algemeen was men hier voor. Nadat nog enkele zaken werden besproken van meer huishoudelijken aard, werd de vergadering met woorden van dank door den voorzitter ge sloten. DIRHSHORN- Na den arbeid igeen rust. De Chr. gemengde zangvereeniging alhier, hoopt a.s. Donderdag ten gehoore te brengen, wat zij in den tijd van pl.m. 10 maanden heeft ingestudeerd. Zij wil het beste beentje dan voorzetten en hoopt den belangstel lenden luisteraars een genotvollen avond te be reiden. Er is hard gewerkt. Ook in lente en zomer, in schoonmaak en oogsttijd, werden de repetitie's voortgezet. Veel jongere krachten kwamen de rijen vullen in dit opzicht is de uitvoering wel een krachtproef. Men mag zeker een frisch geluid verwachten. Crescendo te Dirkshorn, doe uw naam eer aan. Worde vooral, ja in de eerste plaats, door uw zingen Gods lof vergroot, Zijn roem verbreid, Zijn Naam verheerlijkt. Als onze zangvereeniging dat nastreeft, zal ze zeker „steeds sterker" wor den. STr MAARTEN. Was voor dit jaar de school alhier bij St. Ni- colaas niet bekend, thans is door eenige goede geniussen aan de goede ziel den weg gewezen en kwam hij, vergezeld van zwarte Piet, op St. Nicolaasmorgen de school ingestapt tot groote vreugde van velen en met angstig ontzag voor Vrijdagmiddag 3 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den Eid.Achtb. heer J. Kroo- nenburg burgemeester tevens secretaris. Aanwezig allen. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Weth. va nKampen verzoekt de voorzitter de Postwet te willen voorlezen met het oog op de bevoegdheid van personen voor het verzenden van poststukken, zulks met het oog op de aan merking van den heer Lek. in de vorige verga dering. Na voorlezing deelt de heer Lek mede, dat niet de minste bedoeling in zijne opmerking heeft gelegen, alleen kwam spr.Ver op neer, dat de brief onder „dienst" was verzonden. Hierna wordt bij loting vastgesteld, dat de stemmingen zullen aanvangen bij weth. Duif. Ingekomen stukken: a. Goedkeuring der gemeenterekening 1927 door Ged. Staten. b. Verslag en mededeelingen over 1929 van den directeur van den Landbouw. c. Verslag over het politiediploma over 1929. De voorz. zegt met genoegen te hebben gezien dat de zoon van den heer Koelemeij is geslaagd. Op verzoek van den heer Snel zullen de inge komen stukken bij de raadsleden circuleeren. i d. Procesverbaal van gehouden kasverificatie I bij den gemeenteontvanger op 3 December j.l. I In kas was en moest zijn f 2451.421/2- I e. Schrijven van de rijkstuinbouwconsulenten des kantons Alkmaar. Schagen en Hoorn, waarin i wordt aangedrongen de vaststelling eener ver- ordening ten aanzien der wratziekte bij aardap- pelen aan te houden. Een tweiede schrijven hieromtrent houdt in eene uitnoodiging tot bijwoning eener vergade ring op 16 Dec. a.s. in het Landbouwhuis te Alkmaar ,des voormiddags hen 2 ure,; waarop teene uiteenzetting dienaangaande zal worden gegeven. De voorzitter deelt mede deze vergadering te zullen bijwonen. f. Schrijven van het? gemeentebestuur te Alk maar waarin wordt aangedrongen de bijdrage voor het Centraal Ziekenhuis' te geven, waardoor de lijders aan besmettelijke ziekten onvoorwaar delijk worden opgenomen. Die voorz. deelt mede, in overleg te zijn ge treden met de burgemeesters van den Langen- dijlf^om te trachten eene regeling te treffen met de gemeente Alkmaar voor {de opname van boven genoemde lijders. Daar dit niet veel resultaat op leverde, heeft Z.Ed.A. zich rechtstreeks tot Alk maar gewend en een persoonlijk onderhoud met den burgemeester gehad. Hierop is bovenvermeld schrijven ontvangen, waarin in overweging wordt gegeven het bedrag ad f 374.alsnog te storten, waardoor het mogelijk is genoemde lijders op te hemen, ondanks een ruime tijd van voorbereiding voor eene eventueele regeling noodzakelijk is. De voorzitter deelt mede, op deze zaak nader te zullen terug komen. g. Dankbetuiging van de Volksuniversiteit te Alkmaar voor de verleende subsidie over 1930. h. Idem van den Geheelonthoudersbond. Bovenstaande stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van punt e. hoopt de heer Snel van ganscher harte, dat de voorzitter op de genoemde vergadering terdege zal laten hoo- ren, dat er 'in deze omgeving geen wratziekte heerscht en dat Z,E.A. er zeer op tegen is, om die soorten op te ruimen, die hier worden geteeld. Dje voorzitter zegt niet'te weten, wat de bedoe ling dier bijeenkomst is, echter meent Zi.E.A. uit de aarzeling eener in het leven! te Toepen verorde ning te mogen opmaken, dat juist het tegenover gestelde het geval is. Z|.E|.A. hoopt dan ook in de volgende raadszitting nader op deze zaak te rug te komen. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat de heg voor de pastorie bevat heel wat doode struiken, en is den bloemist Groen opgedragen een en ander in orde te maken. b. Dat de genoemde prijs der brandslangen in de vorige vergadering ad f2, niet juist is, deze bedraagt fl.30 per meter. c. Dat de overplaatsing van de koppelingen va pde oude brandslangen op de nieuwe b 2.50 bedraagt, zoodat de heer Haasbroek de gemeente zeer net en degelijk heeft bediend. d. Diat eene vergadering heeft plaatsi gehad van de burgemeesters en secretarissen der 4 kantons, waarop besproken is de nachtverbinding der tele foon in verband met inbraken, ongevallen etc. Zi.Fi.A. acht zulks van niet veel belang, daar Broek op Langendijk het hoofdkantoor is en ten ten allen tijde aansluiting met Alkmaar verkre gen kan worden. Weth. van Kampen merkt op, dat de telefoon verbinding van het Witte Kruis dag en nacht voor een ieder disponibel fis en bijna alle plaatsen door deze verbinding zijn verbonden. Spreker acht het van groot belang dat een ieder hiermede op de hoogte is, vooral daar ook deze des Zondags mo gelijk is. Spr. acht het wenschelijk, dat door alle gemeenten de Witte Kruisverbinding wordt overgenomen. e. Dat in de v. d. Vijzellaan op verzoek en op kosten van den heer Hart een straatlantaarn is geplaatst. Dpor B. en W. is besloten de ver lichting voor andere lanen nader te bespreken. f. Dat voor den omroeper van het Ziuideinde een niéuw omroepbekken is aangeschaft. Dé kos ten hiervan bedragen f 45. g. Dat ten aanzien van de zeer modderige Bo- venweg verschillende maatregelen zijn beraamd en aan Jan Kooij is opgedragen de modder weg te halen. Met het Bannebestuur zal nader wor den beraamd afdoende maatregelen te nemen. h. Dat de stallen voor het 4e lokaal der O.Lj. School in beste orde zijn aangekomen. De prijs bedraagt fl.75 per stuk. i. Dat door de.Gascommissie op- de vergadering van 3 December is besloten, de straatverlichting aan den Langendijk aan te brengen, zooals deze te St. Pancras is nml.midden over de straal). Daar deze verlichting in 1924 door de gemeente St.'Pancras eigenhandig is aangelegd, zullen de kosten ad f 139.45 aan -de gemeente gerestitu eerd worden. 1 Bovenstaande mededeelingen worden hierna voor kennisgeving aangenomen. Huishuur K. v. d. Molen en P. Keizer. Nu de gemeentewoningen van bovengenoemde huurders bij de waterleiding zijn aangesloten en de kosten hiervan f 0.25 per week bedragen, stel len B. en W. voor de huishuur met dit bedrag te verhoogen. Aldus wordt besloten. Adres vereeniging zenuw- en zielszieken. Door de bovengenoemde vereeniging wordt ge vraagd toe te treden als lid* tegen een jaarlijksche contributie van 50 gulden ter verleening van cen trale hulp. B. en W. stellen voor, gezien het geringe belang, dat de gemeente hierbij heeft, afwijzend te beschik ken. Aldus wordt besloten. Beschikbaarstelling 4e lokaal der o. 1. school voor den motorcursus. De voorz. deelt mede, dat B. en W. de vrijheid hebben genomen voor den eersten avond van dezen cursus, welke jl. Maandagavond heeft plaats ge had, het 4e lokaal beschikbaar te stellen. De cursus telt 24 leerlingen en allen hebben hun volste te vredenheid betuigd over deze mooie gelegenheid. B. en W. stellen voor het lokaal voor den gehee- len cursus, verwarmd en verlicht beschikbaar te stellen. Op een vraag van den heer Snel, deelt Z.E.A. me de, dat 6 leerlingen uit Koedijk dezen cursus volgen De heer Snel acht het niet juist, dat ook voor hen deze beschikbaarstelling geldt. De voorz. zegt, dat het zeer moeilijk is hierin een splitsing te maken en deze zaak in goudschalen te wegen, vooral nu geen subsidie wordt gevraagd, doch alleen het gebruik van het lokaal, zij het dan ook verwarmd en verlicht. De heer Snel zegt, dat de belastingbetalers over het algemeen zich niet lekker gevoelen, dat ook Koedijk hiervan profiteert. Weth. Duif merkt op, dat het toch geen verschil maakt of er enkele van Koedijk bij zijn. De voorz. zegt, dat als het algemeen belang er niet mede was gediend, de zaak geheel anders zou zijn. De heer Snel zegt, dat tenslotte een ieder de be schikking over het lokaal kan vragen, zooals voor zang, dammen, enz. De voorz. zegt dat uitsluitend het oog wordt ge houden op instellingen van openbaar nut.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4