Een praatje over winterhanden, wintervoeten en AKKER's Kloosterbalsem De heer Lek verklaart mede te gaan met het voor stel van B. en W. en legt nog eens den nadruk op het gemeentebelang. Weth. van Kampen merkt op, dat het nu uitslui tend gaat over den motorcursus. Mochten verzoe ken binnen komen voor andere doeleinden, dan heetf ieder raadslid het recht hierover het zijne te zeggen. Voorts merkt spr. op, dat ook arbeiders dezen cursus kunnen volgen en geldt deze zeer ze ker voor de algemeene ontwikkeling. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aange nomen en zal aanteekening worden gehouden dat de heer Lek er tegen is, omdat er eenige Koedijkers aan dezen cursus deelnemen. Adhaesiebetuiging adres vereeniging Burgemees ters en Secretarissen aan de Tweede Kamer. In dit adres wordt gewezen op de regeling van 1928 der salarissen van burgerlijke rijksambtena ren, waarbij bepaald wordt, dat voor onderwijs krachten in gemeenten, geklassificeerd in klasse 1 het volle tractement wordt uitbetaald, in klasse 2 4 procent minder, in klasse 3 8 procent minder, waardoor de goede onderwijskrachten naar de groo tere gemeenten worden getrokxen en het onderwijs te plattelande ten zeerste wordt geschaad. Aangedrongen wordt hierin verandering te bren gen, daar het leven ten plattelande duurder is dan in de steden en minder salaris ontvangen wordt. Een gedurige wisseling van onderwijskrachten te plattelande is hiervan het gevolg. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen Aldus wordt besloten. Benoeming gemeente-opzichter. De voorz. deelt mede dat voor sollicitatie een ter mijn is opengesteld van 11 tot 24 November, waarop na publicatie op de borden en in de 2 scheerwinkels 3 sollicitaties zijn ingekomen, nl.: 1 S. Zeegers, Sint Pancras. 2 Jb. Kroonenburg, Sint Pancras. 3 C. Kriller van Schoorl. Na den vastgestelden termijn zijn nog 2 sollici taties ingekomen van Jn. Modder en Schram. B. en W. maken bezwaar tegen de laatsten. De ze sollicitanten beroepen er zich op, als zou de pu blicatie dezer oproeping niet voldoende zijn ge weest. B. en W. zijn van meening, indien hierop wordt ingegaan, de eerste sollicitanten worden ver ongelijkt. Besluit de raad ze alsnog toe te laten, dan houdt zulks een afkeuring der gehouden pu blicatie in en zal dus een nieuwe oproeping gedaan moeten worden. Den heer Lek komt het voor alsof B. en W. zich toch niet lekker gevoelen en acht de oproeping niet goed. Spr. stelt de vraag, hoe de gegadigden buiten de gemeente het hebben kunnen weten? De voorz. kan zich niet voorstellen, dat iemand die gegadigde is, zich niet op de hoogte heeft ge- houdena Een ieder heeft uit de verslagen der vori ge vergadering kunnen lezen, dat de raad heeft goedgevonden dat een oproeping zou geschieden en zooveel mogelijk getracht zou worden een per soon uit de gemeente te benoemen. De oproeping heeft plaats gehad zooals deae met andere func ties is geschied. De heer Lek stelt voor een nieuwe oproeping te doen. Daar dit niet gesteund wordt, worden de drie eerstgenoemde sollicitanten tegen elkaar in stem ming gebracht. Hierbij verkrijgt de heer Zeegers 1 stem, de heer Kroonenburg 3 en de heer Kriller 2 stemmen ter wijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Bij de tweede vrije stemming Zeegers 2, Kroo nenburg 3, Kriller 2 stemmen. Daar geen volstrekte meerderheid is verkregen, vindt een tusschenstemming plaats tusschen no. 1 en no. 3, wie van deze twee in herstemming zal komen met den heer Kroonenburg. Op den heer Zeegers worden4 op Kriller 3 stem men uitgebracht. Bij de eindstemming wordt de heer Kroonenburg met 5 stemmen als zoodanig gekozen, de heer Zee gers verwierf 2 stemmen. De voorz. hoopt dat de keuze een goede voor de gemeente zal zijn. Voorwaarden bespeling voetbalveld door Vrone. De voorz. deelt mede dat aan de hand van de be sprekingen op de vorige vergadering door B. en W. twee voorstellen worden ingediend, aangaande de dagen van het bespelen van het terrein nl.: Eerste voorstel: Maandags van 4_9 Dinsdags 4_9 Donderdags van 49 Zaterdags van 129 Het tweede voorstel: Zondags van 12—7 Dinsdags van 49 Donderdags van 49 Zaterdags van 12—9 Voor de overige uren moet overleg gepleegd worden met den burgemeester. Voorts bepaalt het contract dat: a. de huurprijs bedraagt 75 per jaar. b. de exploitatie in handen blijft van Vrone, zoolang de gemeente er geen last van heeft. c. de verhuring geschiedt tot wederopzegging. d. de omrastering in orde wordt gemaakt na de in-functietreding van den gemeente-opzichter. e. het terrein kan worden teruggevorderd, zoo dra de raad zulks wenschelijk acht. f. het gebruik van het veld door andere vereeni- gingen geschiedt in overleg met B. en W. zulks op nader overeen te komen voorwaarden. g. het voorterrein voor kinderen vrij is. De heer Lek vraagt of het waar is, dat het be stuur van Vrone dit contract vooraf heeft ingezien. De voorz. zegt het bestuur nooit te hebben ge sproken. De heer Snel vraagt vervolgens of de gemeente de bestaande óude omrastering overneemt, daar Vrone hieraan veel kosten heeft gehad. De voorz. antwoordt dat de omrastering, voor zoo ver Vrone deze noodig heeft voor haar spel zal blijven bestaan. De heer Snel acht het voor Vrone niet aange naam dat het veld moet worden afgestaan aan an dere vereenigingen en die dus verschillende dingen van Vrone zullen gebruiken. De voorz. zegt, dat als Vróne hierop tegen is, zij de omrastering gerust mag wegnemen en zal de gemeente een misschien nog betere hiervoor in de plaats zetten. Men moet toch niet vergeten, dat Vrone deze omrastering heeft ten eigen gerieve en er het meeste gebruik van maakt. De heer Snel zag ten aanzien van de verhuring liever een bepaalden tijd, bv. 5 of 10 jaar. De voorz. acht zulks zeer moeilijk en niet juist I dat de gemeente zich aan banden legt ten opzichte van het algemeen belang. Wethouder van Kampen zegt overtuigd te zijn, i dat B. en W. een zeer ruim standpunt ten aanzien van Vrone innemen. Niemand in den raad zal zeg- gen, dat Vrone er niet meer op mag spelen, terwijl de kinderen zulks wel zouden mogen. Voor een af doende omrastering zal worden zorggedragen, zoo als door den voorz. is gezegd. Volgens spr. is hier mede toch alles gezegd. Aan Vrone is de hand ge heel toegestoken, de schutting mag zij behouden, hetgeen toch voordeel is, terwijl de huur voor het terrein zeer laag is. Alles heeft zij mede. Daar er enkele raadsleden tegen het spelen op Zondag zijn, hebben B. en W. zelfs twee voorstel len. Aan alle kanten zijn er dus bewijzen dat alles een goede bedoeling heeft. Spr. voegt eraan toe, dat Winterhanden, wintervoeten, winterteenen, winterhiélen, gesprongen handen, kloven fa vingers of handen, gesprongen lippen, winterooren, schrale huid: al dexe win terplagen ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels en deze schadelijke stoffen van binnen uit Uw huid prikkelen, waardoor deze rood wordt, opzet, barst, waarna de bekende verwondingen onstaan. AKKER's KLOOSTERBALSEM is een bijzonder bestrijdingsmiddel, dat niet biit om al deze ongemakken in één nacht te genezen. Dringt door zijn buitengewone samenstelling door de poriën de.- huid in de weefsels en spieren, om daar de strijd aan te binden met de vergiften en deze ongewenschte stoffen op te lossen, uit het lichaam te verdrijven en zoodoende een vlugge en afdoende genezing te bewerkstelligen. Kf"R j KhOOSTERBALSEM stilt de pijn*onmiddellijk, geneest in zoon korten tijd, dat de gek ruikers verstomd staan over de snelle en afdoende daardoor in den loop der tijden wereldberoemd. In potten vanaf 60 cent al wordt het tweede voorstel der bespeling aange nomen de raad hierin toch niets te zeggen heeft daar de burgemeester het spelen op Zondag altijd kan verbieden. Na een korte gedachtenwisseling wordt het twee de voorstel aangenomen met 4—3 stemmen. Tegen stemden de heeren Duif, Slijker en Muurling. Hierna wordt het voorloopig contract goedgekeurd en zal dit aan het bestuur van Vrone worden voor gelegd. De voorz. zegt gaarne het volgende aan de agenda te willen toevoegen. Op 14 December e.k. zal de overdracht plaats vin den aan de gemeente Koedijk van het land van Oterleek ten behoeve van het Koedijkerpad. Hierna moet wederom een tweede overdracht geschieden, aan de gemeente Sint Pancras. De voorz. vraagt den raad machtiging de over dracht rechtstreeks aan de gemeente te doen ge schieden, waardoor de kosten eener tweede over dracht worden bespaard. Hiertoe leest Z.E.A. een ontwerp-besluit voor. Conform het voorstel wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Zij, die zich met I Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datm verschijnende nummers GRATIS. Algemeen Overzicht Onze landbouw in zorgwekkenden toestand. Vijandschap der stede lingen tegenover den landbouw Uitbreiding der cultuurgronden en verhooging van den export noodig. Geeft de Rijkspostspaarbank te weinig rente Meer op veiligheid te letten dan op groove van het rentebedrag. De zachtsprekende Kamerleden en de Pers. De mi crofoon in de Tweede Kamer. Flik kerlichten bij de onbewaakte over wegen. Een circulaire aan de hoofden van onderwijsinrichtingen, g Sluitzegels en de anti-oorlogsbewe ging. Een bestuursmaatregel. Die algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1930 vorderen heel wat tijd. Die vorige week was o.m. gewijd aan Binnenlandsche Zaken en -Landbouw. Zonder in den breede op het bij die algem. beschouwin gen gesprokene te willen ingaan, noemen we uit het behandelde slechts een enkel punt. De crisis in den landbouw Tieeft eenigen der sprekers geïnspireerd, de crisis, waarin volgens velen niet alleen de landbouw verkeert, maar waarmede men ook in den tuinbouw en de veehouderij te kam pen heeft. Beweerd wordt o.a. dat deze crisis te beschouwen is als een gevolg van den oorlog. Ka den oorlog toch, 'zoo wordt gezegd, zijn bij de productiekosten in land- en tuinbouw in meerdere mate gestegen, dan de opbrengste der producten. Eir zo uthans een wanverhouding bestaan tusschen de productiekosten en de prijzen, welke voor de producten gemaakt worden. Onze landbouw heeft al meerdere malen een crisis doorgemaakt, o.a. in de tachtiger en negentiger jaren der vorige eeuw. Volgens een der sprekers in de Tweede Kamer is onze landbouw niet öp bevredigende wijze door deze crisis heengekomen. En, zoo le zen wc. in den tachtiger en negentiger jaren kon men den landbouw toeroepen: „verbeter uw be drijf". Iets wat in den tegenwoordigen tijd niet meer schijnt te kunnen, waar onze landbouw aan de spits staat. Wat er dus voornamelijk nog gedaan kan worden is uitbreiding der cul tuurgronden. "Die landbouw verkeert hier te lan de in zorgwekkenden toestand, zegt een der Ka merleden en een ander merkt op, dat alle eeuwen door in ons land de landbouw het slechts betaal de en het meest miskende bedrijf geweest is. De zelfde spr. wees er op, dat naar zijn meening de geheele stadsbevolking vijandig staat tegenover den boerenbond. 'tZiet er dus volgens den hier- bedoelden afgevaardigde met de resultaten van onzen landbouw maar povertjes uit. De conclusie kan zijn dat we niet alleen moeten uitzien naar sterke uitbreiding der cultuurgronden, maar dat ook getracht moet worden den export van onze landbouwproducten waar mogelijk krachtig te bevorderen. Nji werd in de Kamer wel door ver schillende sprekers betoogd, dat het er met on zen landbouw treurig uitziet, maar aan den an deren kant wordt in een adres dat onlangs door den Senaat der Landbouwhoogeschool tot den minister gericht werd, o.m. gesproken van den grooten bloeit van onzen landbouw sedert het jaar 1896. Aan dien grooten bloei blijkt dan toch volgens sommigen momenteel nog wel iets te haperen, al zal ook' door degenen, die deze mee ning zijn toegedaan, wel erkend moeten worden, dat inderdaad onze landbouw, /niet het minst door de meer toegepaste landbouwwetenschap en land bouworganisatie niet onbelangrijk beter er voor zou kunnen staan, en ook werkelijk staat, dan eenige tientallen van jaren terug. We hebben er allen belang bij, dat het landbouwbedrijf in zijn vollen omvang zo orendabel mogelijk is. Zegt niet een oud spreekwoord: Als het den boer goe dgaat, gaat het ons allen goed Onder meer is bij de algemeene beraadslagingen van zekere zijde ook aangedrongen op verhooging van de rente der bij de Rijkspostspaarbank belegde gel den, niet zoozeer geschiedt terwille van de ren te als terwille van de veiligheid. Maar, het wil ons voorkomen, dat en het kweeken van een goede rente en een behoorlijke veiligheid wel deugdelijk zouden kunnen samengaan. De mi nister zal over den uitgesproken wensch inzake renteverhooging nog eens nadenken. In de Tweede Kamer is bij wijze van proef voor het sprekers gestoelte een microfoon gehangen, terwijl op ver schillende plaatsen naast en op de tribunes luid sprekers geplaatst zijn. Een en ander mei het doel, ook die sprekers, die' niet bepaald over een krachtig geluid beschikken voor de pers verstaan baar te maken. Bij 1de Nederl. Spoorwegen bestaat het voornemen op groote schaal over te gaan tot het nemen van proeven met flikkerlichten bij onbewaakte overwegen. Hieruit mag geconclu deerd worden, dat men ook bij de Ned. Spoorwe- gen wel degelijk het oog gevestigd houdt op I de gevaren, welke aan de onbewaakte overwegen verbonden zijn. We gelooven gaarne dat „het" middel om die gevaren tot het minimum te be perken, niet gemakkelijk te vinden is. 1 „Het" middel zou wel zijn de opheffing van bewaking weder op te heffen. Men zal het dus i met flikkerlichten gaan probeeren, d.w.z. met lichten, die onafgebroken aan- en uitgaan, ook overdag. Het laat zich begrijpen, dat door derge- lijke lichten de aandacht getrokken kan worden van degenen, die een onbewaakten overweg moe- I ten passeeren. Voorloopig zal evenwel tot het nemen van die proeven op groote schaal nog niet veel komen. Naar geméld wordt zal het misschien nog wel een half jaar duren. Dat het voornemen er toe bestaat kan intusschen menigeen nog tot geruststelling en een 'zekere mate van tevreden heid strekken. Als de flikkerlichten, wanneer ze eenmaal zullen zijn aangebracht, maar niet al te zeer de vernielzucht van het jeugdige publiek opwekken. Blijkens een circulaire, gericht tot hoofden van onderwijsinrichtingen, wordt de mo gelijkheid van vernielen der flikkerlichten onder het oog gezien. Verzocht werd n.l. den leerlingen ernstig te wijzen op onverantwoordelijkheid van vernieling en beschadiging als hierbedoeld en op de mogelijk ernstige gevolgen, er van. In dit spe cial egeval, waar vernieling of beschadiging zou kunnen veroorzaken, dat de flikkerlichten hun ne waarschuwende werking gingen staken en die vernieling of beschadiging dus funeste gevolgen zou kunnen hebben, zal het zeker zijn nut heb ben de jeugd op ee nen ander heel nadrukkelijk te wijzen. Overigens zouden we zeggen maakt de hierbedoelde aanmaning een ander deel uit van het nog altijd bestaande (zij het dan ook niet altijd opgevolgde voorschrift respect te heb ben voor andermans goed. Er moeten menschen zijn, die hun'poststukken hebben voorzien van sluitzegels welke de be doeling hebben op eene of andere manier tegen den oorlog en tegen militairisme op te treden. Volgens een bestuursmaatregel van den directeur- generaal der P.T.T. mag'dit niet. Tot den Minis ter van Waterstaat is door een der Kamerleden eenige vragen gericht in verband met den hier bedoelde nbestuursmaatregel. Gevraagd wordt nl. of de minister dezen maatregel niet acht te zijn een inbreuk op het grondwettig recht der vrije meeningsuiting. Men kan zijn voor of tegen het gebruik der hierbedoelde sluitzdgels, maar de vraag op zichzelf mag toch' van eenige beteeke- nis geacht worden, waar de bestuursmaatregel door velen zal beschouwd worden als een yorm van censuur. Door bedoeld kamerlid wordt ook verband gelegd tusschen den bestuursmaatregel bovengenoemd en het feit, dat van regeerings- wege wordt medegewerkt aan een verdrag, waarin de oorlog in den ban gedaan zal worden zal ten slotte verschil van meening kunnen bestaan. Middagconcert. 1.45 Voetbalwedstrijd Hol landBelgië. Hierna gramofoonplaten en sport uitslagen. 5 VARA- Teun de klepperman. 5.15 Kinder uurtje. 7 VPR,G. Kerkuitzending. 8 AVRO. Pers en sportberichten. 8.15 Gon- cert Nico Treep. Maandag 9 Bjecember. 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 11.15 11.45 Wat zullen onze kinderen lezen. 12.15 2 Middagmuziek. 2—2.45 Kookcursus. 2.454.30 Filmmuziek. 56 Kinderuurtje. 6—6.30 Gramofoonplaten. 6.457.15 boeken- I halfuurtje. 7.157.45 Cursus Engelsch. I 8 Concert Nico Treep. Declamatie enz. Dinsdag 10 December. i 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 12.152 I Middagmuziek. 2—3 Gramofoonplaten. 3 I 4 Knipcursus. 45 'Debutantenuurtje. 5.306.30 Dinermuziek. 6.457.45 Cursus Engelsch. 89 Vereenigingsuurtje. 9 9.45 Lezing over 'Indië. 9.45—11 Concert j Nico Treep. t&sr.".- TWEEDE PROGRAMMA. (Hilversum.) Radio-Omroep Radio-Centrale HART iliJÏ, A 117 EERSTE PROGRAMMA. (Huizen.) Z|Ondag 8 Dlecember. 9 VARA. Vioolconcert. 9.45 Toespraak. 10 Dioe het veilig. 10.15 morgenconcert. 1212.40 lezing sterrekunde. 12.401.45 Zendag 8 D|eeember. 8-309.30 KRO. Morgenwijding. 9.50 NCiRO. SKerkdienst Schiedam. 12.30—1.30 KRO. Lunchmuziek. 1.302 Godsdienstonderricht). 22.30 Literatuur. 2.304.30 Gramofoonpla ten. 4.305 Ziekenuurtje. rl> NCRV. Kerk dienst. 7.30—7.55 KRO. Spreker. 7.55—8 Voetbaluitslagen. 8.15—10.45 Concert. 10.45 11 Epiloog. Maandag 9 December. 8.159.30 NCRV. Morgenwijding. 10.3011 Korte ziekendienst. 1111.30 Lezing. 11.3012.30 Concert. 12.301.45 Orgelcon cert. 22.35 Schooluitzending. 2.453.15 Spreker. 3.153.45 Knipcursus. 45 Zie kenuurtje. 5—6.30 Concert. 6.30—7 Ziekte wet. 78 Jeugduurtje. 8 Concert Arnh. orkestvereeniging Dinsdag 10 December. 11.3012 KRO. Godsd. halfuurtje. 12.152 Lunchconcert. 2—3 Vrouwenuurtje. 33.30 Kniples. 44.25 Piano-duetten. 4.255 Gramofoonplaten. 55.50 Aula voordracht. 6.056.15 Gramofoonplaten 6.156.30 Sport praatje. 6.307 Platenconcert. 77.30 Kerklatijn. 7.30—8 Spreker. —8—10.30 Con cert. Eerste Langedijker Radio-Centrale D- Schuitemaker Jr., Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA- (Hilversum). Zpndag 8 December. 9 VARA. Vioolconcert. 9.45 Toespraak. 10 Doe het veilig. 10.15 morgenconcert. 1212.40 Lezing sterrekunde. 12.401.45 Middagconcert. 1.45 Voetbalwedstrijd Hol landBelgië. Hierna gramofoonplaten en sport uitslagen. 1 5 VARA. Teun de klepperman. 5.15 Kinderuurtje. 7 VPRO. Kerkuitzending. 8 AVRO. Pers en sportberichten. 8.15 Con cert Nico Treep. 1112 Gramofoonplaten. Maandag 9 Dlecember. 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 11.15 11.45 Wat zullen onze kinderen lezen. 12.15 2 Middagmuziek. 22.45 Kookcursus. 2.454.30 Filmmuziek. 56 Kinderuurtje. 66.30 Gramofoonplaten. 6.457.15 boeken- halfuurtje. 7.157.45 Cursus Eing^lsch. 88.30 Concert Nico Treep. 8.30—9 Decla matie. 9.3010 Pianovoordracht. 1011 Concert Nic oTreep. Tl12 Gramofoonplaten. Dinsdag 10 Biecember. 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 12.152 Middagmuziek. 2—3 Gramofoonplaten. 3 4 Knipcursus. 45 Debutantenuurtje. 5.306.30 Dinermuziek. 6.457.45 Cursus Engelsch. 89 Vereenigingsuurtje. 9 9.15 Lezing over Indië. 9.4511 Concert Nico Treep. 1112 Gramofoonplaten. Zjondag 8 December. 8.309.30 KRO. Morgenwijding. 9.50 NCRO. 8Kerkdienst Schiedam. 12.30—1.30 KRO. Lunchmuziek. 1.30—2 Godsdienstonderricht. 22.30 Literatuur. 2.304.30 Gramofoonpla ten. 4.305 Ziekenuurtje. 5 NCRV. Kerk dienst. 7.30—7.55 KRO'. Spreker. 7.55—8 Voetbaluitslagen. 8.1510.45 Concert. 10.45 11 Epiloog. Maandag 9 Decent her. 8.159.30 NCRV. Morgenwijding. 10.3011 Korte ziekendienst. 1111.30 Lezing. 11.3012.30 Concert. 12.30—1.45 Orgelcon cert. 22.35 Schooluitzending. 2.453.15 Spreker. 3.153.45 Knipcursus. 45 Zie kenuurtje. 5—6.30 Concert. 6.30—7 Ziekte wet. 78 Jeugduurtje. 8 Concert Arnhj orkestvereeniging Dinsdag 10 Dlecember. 11.3012 KRO- Godsd. halfuurtje. 12.152 Lunchconcert. 23 Vrouwenuurtje. 33.30 Kniples. 44.25 Piano-duetten. 4.255 Gramofoonplaten. 5—5.50 Aulavoordracht. 6.05—6.15 Gramofoonplaten 6.15—6.30 Sport praatje. 6.30 7 Platenconcert. 7—7 30 Kerklatijn. 7.30—8 Spreker. —8—10.30 Con cert. 10.3011.30 Gramofoonplaten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 5