Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 38e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoirde. Revue van de Week Najaarsweer en wegen /so. I4l TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 53. DONDERDAG 12 DECEMBER 1929 NIEUWE LANGERIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De goede Sint heeft naar uit goede bron wordt vernomen Vrijdag jl. 6 December den terugtocht naar Spanje ondernomen, terwijl zijn bede om zacht weer nog steeds werd verhoord, maar de „lauwe Westerstranden" werden opgefrischt door geweldi ge stortregens, dewelke volgens sommige mete orologen voorspellers overgang vormen tot een periode van vorst, die zich over enkele weken zou uitstrekken. En terwijl de geweldige storm, die ons heeft geteisterd reeds kwam opzetten. We bevinden ons thans in het sombere tijdvak der „donkere dagen voor Kerst,." En het Leger des Heils heeft de bekende ijzeren potten reeds uitge zet om giften en gaven te kunnen vergaren. De Tweede Kamer houdt nu zeer lange middag en avondzittingen, teneinde te bereiken dat men voor. Kerst met den Begrootingsarbeid gereed komt De gewoonte om te repliceeren is gelukkig ietwat aan het afnemen, maar de breedsprakigheid is nog onverzwakt. Donderdagavond 5 dezer werd ter eere van Sinterklaas geen vergadering gehouden, maar de daardoor prijsgegeven uren moeten worden „in gehaald." Zoo liet president van Schaik den 6en jl. de zitting tot een kwartier na zeven uur voort duren. En in de beide weken, welke de Kamer nog resten vóórdat het Kerst-recès kan beginnen, zul len nog brokken Decembernacht moeten worden „volgepraat" om het" eindstation vóór de winterva- cantie te kunnen bereiken. In de vergadering van Dinsdag 3 dezer heeft de Kamer zich zonder stemming vereenigd met het wetsvoorstel strekkend om den zijdelingschen vac- cinatiedwang nog gedurende een jaar op te schor ten. Minister Verschuur heeft verduidelijkt, zoodra de moeilijkheden overwonnen zijn, dat de regee ring d.w.z. het encephalitisgevaar is geweken den vorigen toestand, dus: de indirecte inentings- dwang zal herstellen. Tegen welk plan niet slechts de heer Kersten zijn bekende principieele bezwa ren inbracht ,maar ook de anti-revolutionair J. J. C. van Dijk opponeerde. Hij is niet, als de heer Kersten tegen de vaccinatie zelve, wel tegen wet- telijken dwang daartoe. Exc. Verschuur deelde me de, dat aan de medische inspectie in overweging zal worden gegeven, de ouders te doordringen van de wenschelijkheid der vaccinatie in het eerste levens jaar, als wanneer er bijna geen gevaar voor ence phalitis bestaat. Tot verplichting daartoe durft men nog niet overgaan. In de Kamerzitting van 3 December is de Be grooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aangenomen met slechts de stem van den heer Wijnkoop tegen. Waarna de bespiegelingen begon nen over de afd. Arbeid der Begrooting van Arbeid Handel en Nijverheid. In de avondzitting werd behandeld het ontwerp, mogelijk makend belastingbetaling bij de postkan toren. Waarvan het slot was de aanneming met 51—29 stemmen van een amendement-Bakker waar door de betaling van belasting ten postkantore slechts voor de groote steden zal gelden met uit zondering van Noordholland. Minister de Geer kon zich feitelijk niet met het amendement vereenigen maar hij gaf er zooals Z. Exc. van Finantiën zei de voorkeur aan „een half ei in plaats van een lege dop" te krijgen. Had de minister zich verzet, tegen het amendement, dan zou het bezwaar, dat vele ontvangerskantoren te plattelande zouden ver dwenen zijn, het ontwerp ongetwijfeld hebben doen kelderen. Bij de begrooting van Finantiën voor 1930 zijn twee moties Ter Laan (men weet er is nu slechts één afgevaardigde van dien naam in de Kamer, de heer K. ter Laan) verworpen. Nadat de Minis ter verklaard had, nergens te zullen opnemen in een Alg. Maatregel van Bestuur waarmee bij de uitvoering van de bekende Stichtingswet rekening kan worden gehouden, terwijl voor de weduwen van de in 1909 gepensionneerden een andere oplos sing zal worden overwogen. De rede, in de zitting van Woensdag 4 December door minister Verschuur bij afd. Arbeid zijner Be grooting gehouden mookte gelijk ook in alle bladen grif wordt erkend een voortreffelijken in aruk. Ik verwijs voor den inhoud der rede van den nieuwen minister van Arbeid, Handel en Nijverheid naar de bladen. Teeken slechts aan, dat Z. Exc. o.a. verklaarde de invoering van de Arbeidswet over de geheele li nie met alle kracht te zullen bevorderen. De regeling voor het kantoorpersoneel (arbeids- en rusttijden) zal 1 Maart a.s. in werking treden. In den loop van 1931 komen ook de apothekersbe dienden, alsmede het personeel van hotels, café's en lunchrooms aan de beurt. Onderzocht zal worden hoe op de beste wijze de arbeidsduur voor volwas sen mannen in den landbouw is te regelen. Daarop behoeft zei de minister een regeling, die vrou wen, jeugdige personen en kinderen beschermt, niet te wachten. In de afd. Arbeidersverzekering bleef de kamer Donderdag 5 dezer toen de zitting op vroeg uur eindigde ook alweer vanwege het Sinterklaasfeest steken. En op Vrijdag 6 dezer heeft minister Verschuur in een uitgebreide en zeer belangrijke rede zijn toekomstplannen t.o. der sociale verzekering ont vouwd. Ik memoreer dat: na de invoering der ziektewet op 1 Maart a.s. zullen volgen: de verbindend-ver klaring van de C.A.O., verdere toepassing der Ar beidswet, bescherming van vrouwen en kinderen bij den landbouw, ingrijpende herziening van invalidi teits- en ouderdomswetten, reorganisatie van de so ciale arbeidsbemiddeling, Huis- en industrie, wijzi ging van arbeids-, veiligheids- en stucadoorswet- ten. De winkelsluitingswet ligt ter behandeling door het Parlement, gereed. Op Minister Verschuurs reusachtige werklijst staan nog o.m., economische voorlichting, werkloosheidsverzekering en het on derhandelingstarief. Mr. Verschuur zei ook nog, dat hij geleidelijk te werk wil gaan. Men mag geen la wine van wetten, tientallen millioenen kostend, te gelijk op de maatschappij doen neerstorten. Voor- loopig kan daarom van 'n Rijks-kindertoeslagfonds niets komen. Wat de herziening der invaliditeits- en ouderdomswetten betreft, zal de minimum-uit- keering binnen het bereik van nagenoeg alle ar beiders worden gebracht. Het peil der Renten zal worden verhoogd, weduwerente op lager leeftijd dan 60 jaar mogelijk worden gemaakt, evenals toetre ding na het 35ste jaar. De minister wil geen zuiver staatspensioen, maar hij wil grootere Rijksbrigade voor de verplichte en de vrijwillige ouderdomsver zorging. Aldus de ouden van dagen „op beter, ede- Ier wijze helpend" terwijl aldus het doel der voor- standers van staatspensioen toch zal worden be reikt. De talentvolle bewindsman, van groote toe wijding, die thans aan het hoofd van het depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid is ge steld, deed tenslotte een dringend beroep op de me dewerking der kamers tot het helpen verwezenlij ken van zijn reusachtig program. In de thans aangebroken week zal de senaat in den avond van 10 dezer wederom een even dure als nuttelooze zitting van enkele minuten houden, waarna op 11 December enkele onderwerpen in be handeling komen. De regeering heeft thans een commissie gevormd tot het onderzoeken van de werkloosheidstoestan den in Oost-Groningen. PERSONALIA: Baron van Geen, particulier secre taris van H.M. de Koningin heeft op zijn zilveren jubileum als zoodanig tal van geschenken en ande re blijken van achting en sympathie ontvangen. Als gouverneur van Curasao opvolger van ir. Fruy- tier, zal optreden majoor B. W. Th. van Slobbe, van den Generalen Staf. De heer G. v. d. Hou- ven heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer (vacature J. ter Laan) aanvaard. Tot opper-rabijn te Rotterdam (vacature-de Ritter) is benoemd de heer A. B. N. Davids, dezelfde functie te Groningen bekleedend. Het „wonderkind" Ye- hudi Menuhin de geniale 14-jarige violist, is te Am sterdam aangekomen. UIT DE DOODENLIJST: Mr. J. Slingenberg, vice- president der Arrond. rechtbank te Amsterdam, 58 jaar, te Baarn. Prof. dr. G. A. J. Hazeu, oud- hoogleeraar in de Javanasche taal en letterkunde te Leiden, 59 jaar, te Wassenaar. S. J. L. Lou- turier, die de „Vatel" de vermaarde kok was van koning Willem IH, daarna van prins Frederik der Nederlanden, 88 jaar, den Haag. Mr. J. W. Al- ting Mees, oud-griffier der rechtbank te Rotterdam 81 jaar, te Oegstgeest. Aan de jongste criminaliteitsrubriek ontleen ik, dat de twee verdachten (beiden 22 jaar oud) van den overval, gepleegd op een Hilversumschen banklooper te Hilversum, dien zij van ƒ2000 be roofden hun misdrijf hebben bekend. Drie Amsterdammers zijn voor ƒ20.000 opgelicht d.oor een 36-jarigen uitvinder van een code voor den handel, die schatten moest opbrengen. De guit is in arrest gesteld. Te Valkenburg (L.) is een 46-jarige landbouwer op den publieken weg doodgestoken. Verschillende arrestaties hadden plaats. Een winkelier is ƒ4000 armer gemaakt door een sinjeur, die zich had uitgegeven voor een invloed rijk man, verbonden aan een der gezantschap pen te onzent. In de moordzaak van het Haagsche Bezuidenhout waarbij de verdachte alle schuld blijft ontkennen, heeft de verdediger mr. Mobach zich teruggetrok ken. In zijn plaats is aangewezen mr. Bekker, adv. procureur te 's-Gravenhage. De verdachte der moordzaak van de Haagsche Faber van Riemsdijkstraat in den Haag, die zijn vrouw doodschoot en tegen wien 12 jaar was ge- eischt, is door de rechtbank veroordeeld wegens dood door schuld tot zes maanden, terwijl hij op vrije voeten is gesteld. Het O.M. is van dit vonnis in hooger beroep geko men. Te Utrecht heeft een fabrieksdirecteur aangifte gedaan, dat zijn voorganger (23 jaar oud) zich aan verduistering tot een som van 6000 heeft schuldig gemaakt. Men vermoedt dat hier eer van slordig be heer dan van delict sprake is. Een Rotterdamsche kantoorbediende heeft een zak met ƒ500 in een auto laten liggen. Het geld is weg, de bediende verdenkt den chauffeur, die hem reed. De consul-generaal van een Zuid Amerikaanschen Staat is te Amsterdam verdacht van zedenmisdrijf in arrest gesteld. In de kas der Nuts-spaarbank te.Gorredijk is een zeer belangrijk tëkort ontdekt. De penningmeester, die al een kwarteeuw in functie was, heeft bekend. De inleggers zouden verzekert men geen scha de lijden. Het reservefonds groot 2.5 ton, moet eraan gelooven. In de laatste dagen was te Katwijk een kuiten prikker aan het werk. Verschillende meisjes wa ren gewond. Men heeft in een 12-jarigen knaap een der schuldigen meenen te vinden. De roode haan heeft wederom heel wat vernield. Ik noem slechts een feilen brand aan de Keizers gracht te Amsterdam, waarbij de bovenverdiepin gen zijn uitgebrand en verwoesting, door het ver terend element aangericht in het gebouw van de Amstelbrouwerij in de hoofdstad, aan de Maurits- kade aldaar. Het schuimtoestel bewees daarbij uit stekenden dienst. Te Nijmegen werd een beelden en lijstenfabriek in de asch gelegd. Te Leiden brand de een sigarenwerkplaats af. Zondagochtend kwam de mare van den verschrik kelijken brand, die in den nacht van 7 op 8 De cember jl. Middelburg heeft geteisterd. Dit is wel een van de geweldigste verwoestingen door den boosaardigen „rooden haan" in den jongsten tijd berokkend. Niet minder dan acht groote perceibn werden in de Zeeuwsche hoofdstad door het ur vernield, waaronder mooie patricische huizen. Van alle kanten tot zelfs uit den Haag spoedden zich brandweergroepen naar Middelburg om de ver nieling te stuiten. Menschenlevensgingen bij deze ramp, welke Middelburg trof, gelukkig niet ver loren. De felle storm door de Bilt aangekondigd bevorderd natuurlijk het onheil. Zooals het de or kaan was, die het 11.000 ton metende droogdok, bestemd voor de Rotterdamsche droogdokmaat- schappij en dat van Hamburg op weg was naar Rotterdam den 7en jl. op de Noordzee op ca. 70 i mijl van Terschelling deed verongelukken. Drie Ne- j derlanders zijn bij deze ramp om het leven geko men. Tot de ongelukkenserie behoort o.a. een ernstig auto-ongeval te Zeist op den Amersfoortschén weg, waarbij een 30-jarige Duitsche dienstbode is gedood evenals een meisje, dat met haar vader (die zwaar gewond is) in een auto zat. Te Doorn kwamen auto en tram in botsing, waar bij een der ingezetenen en zijn dochter s^eer ernsti ge kwetsuren opliepen. Bij den onbewaakten overweg te Hillegom is een 42-jarige bloembollenkweeker door een trein ver pletterd. Te Eindhoven hadden op één dag den 4en jl. niet minder dan'zes aanrijdingen plaats. Waardoor vier personen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Op den Vughtschen weg te 's-Hertogenbosch kwa men vier personen onder een autobus. Een werd gedood een ander zwaar gewond. Ik neem afscheid van de misère-nova. Het ook nu gelukkig nog andere nieuws van de meer opwekkende soort. Te 's-Gravenhage be reikte de heer J. W. Thysse op 6 December den leeftijd van honderd jaar. Deze enthousiaste .„Oran jeklant" werd Vrijdag jl. verheugd door het bezoek van H.K.H. Prinses Juliana. Tevens verscheen daarbij Z.K.H. Prins Hendrik, die ruim een kwartier bij den zeer hoogbejaarden vertoefden en hem een prachtig portret van de ge heele Koninklijke Familie overhandigden. De Haagsche wethouderscrisis. behoorU»tot_het verleden. De vier afgetredenen zijn herkozen en hebben hun ambt wederom aanvaard. Het plan om in de zaal van het Lagerhuis luid sprekers aan te brengen zal worden uitgevoerd. Er komen in de Tweed Kamer tien luidsperekers en drie microfonen. De tweede Haagsche herstelconferentie staat nu officieel vast zal 3 Januari a.s. beginnen. De samenwerkende organisaties (Algemeene, Ka tholieke en Christelijke) van werknemers bij het meubelmakers en behangersbedrijf zullen de collec tieve arbeids-overeenkomst (die 15 Januari eindigt) opzeggen. Te Amsterdam heeft de raad goedgekeurd een weduwen- en weezenpensioen voor het wethouders ambt. De Koninklijke Nederlandsche voetbalbond heeft in de hoofdstad zijn 40-jarig bestaan feestelijk herdacht. Te Rotterdam zijn vier „dronken Sinterklaazen" opgebracht. Ook voor het geloof in het nog steeds bestaan van den Sint bij de prille jeugd is het zeer gewenscht dat er wat selectie geschiedde onder de personen, die jaarlijks St. Nicolaas „vertegenwoor digen" tegen bepaalde voorwaarden. Ten huize van mr. Frans Leuskens, te Heerlen, zich noemend souverein vorst en graaf van Geleen en Wachtendonk, heeft een excutoriale verkoop plaats gehad wegens weigering van belastingbeta ling. Voor miniatuurvorsten van dubieuse aanspra ken schijnen de gloriedagen voor altijd vervlogen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Wederom is er beroering in China. Wederom ko men generaals in opstand tegen de regeering en woedt de burgeroorlog in het land. Doch ditmaal schijnt het wel bijna zeker, dat de heerscher over het millioenenrijk, geen heerscher bij de gratie Gods en erfelijk vorst uit een oer-oud geslacht, maar de heerscher, die zich zelf als zoodanig opwierp, de maarschalk Tsjang Kai Sjek, zijn plaats zal moeten verlaten. Want steeds meer generaals weigeren er kenning van de centrale regeering te Nanking, en de Nankingregeering is Tsjank Kai Sjek de generaal die na als aanvoerder van de groote nationale volks beweging der Kwo Min Tang deze volksbeweging te hebben doen zegevieren de greep naar de macht deed en inderdaad als een militair dictator over dat deel van China, waar de Nankingregeering daad werkelijk invloed had, regeerde. En hoewel zijn re geering een doorn in het oog was van de vele ge neraals, waar het arme China helaas mee „geze gend" is, is het de vraag, of het eenig bezwaar tegen Tsjeng Kai Sjeks positie hunnerzijds niet is, dat zij zelf deze plaats niet innemen. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat de opstandelingen erin zullen slagen, Tsjang Kai Sjeks regeering te doen vallen. Het is ook mogelijk, dat het bewind van een der andere generaals eenige voordeelen voor China oplevert. Maar in het algemeen gesproken maakt het voor China niet veel uit, of de eene vechtgeneraal of de andere regeert. De werkelijke volksbeweging is, mede door het bewind van Tsjang Kai Sjek, nadat zij hem aan de macht geholpen had doodgedrukt. En het zal alleen het Chineesche volk zelf zijn, dat zich zal kunnen bevrijden van de el kaar bevechtende en met elkaar intrlgeerende vechtgeneraals, overblijfsels uit een ouden feudalen tijd, die als parasieten het land uitmoorden en uit mergelend. Te Haiti, het kleine Zuid Amerikaansche repu bliek je waren onlusten uitgebroken, gewone staking onlusten zooals we die hier in ons land ook wel ken nen. Stel u voor, dat bij een der charges, door de politie te Maastricht verricht of te Zaandam, toe vallig een Engelschman in den weg liep en een sa belhouw of een slag met den gummistok poliep. En dat dan volgenden morgen een Engelsche kruiser de Wester Schelde of den Nieuwen Waterweg bin nenviel om den landgenoot tegen verdere gevaren te beschermen. Onmogelijk zoo iets, niet waar? Maar toen bij de stakingsonlusten te Haiti eenige Amerikaansche onderdanen gewond werden, was 't de gewoonste zaak van de wereld dat er eenige sche pen en een troepentransport naar Hatiti werden ge zonden door de regeering der Vereenigde Staten, ter handhaving van de rust en ter bescherming van het leven en de veiligheid der Amerikaansche onderdanen in Haiti. Uit deze geheele gebeurtenis blijkt weer duidelijk hoe het Amerikaansche imperialisme zich in Zuid Amerika heer en meester voelt. Immers zijn groote kapitalen uit de Vereenigde Staten in Zuid Ameri ka belegd en zijn vooral de kleinere republieken geheel afhankelijk van het Noord Amerikaansche kapitaal. Ook hier is het de volksbeweging, die in verzet komt tegen de drukkende last die het Ame rikaansche imperialisme him oplegt en tegen de slappe, onbeduidende regeeringen, die het land al maar verder aan het Amerikaansche kapitaal uit leveren. Er ontstaat ergens verzet tégen zulk een regeering, hetzij in den vorm van een politieke re volutie zooals in Venezuela het zij in den vorm van een staking zooals thans in Haiti, dan kan de be dreigde overheid er op rekenen, dat Amerika dat de groote broer uit de Vereenigde Staten te hulp snelt, in de allereerste plaats om zijn eigen bedreig de belangen te beschermen. En dan krijgt men de brutale interventie in het vreemde land, dat over geen enkel machtsmiddel beschikt om zich tegen de geweldige overmacht te beschermen en dat zelfs geen succes zal boeken als het zich beroept op hét Pan Amerikaansch congres, waar de Vereenigde Staten weer frases zullen lanceeren over de samen werking tusschen de gelijkheid van en de eerbie diging van de vrijheid van alle Amerikaansche mo gendheden en over de Monroe-leer, die zegt: „Ame rika voor de Amerikanen" waarmee men Uncle Sam dan bedoelt: „voor de Noord Amerika- Geweldige winden, die tot orkaankracht aan zwollen, waaiden. Alle dagen schier gutst het regenwater uit grijs-zwarte wolken. O, 'k weet het wel, wat wij landrotten van 't weer te lijden hebben, komt in geenerlei verge lijking met de menschen, Mie in zulk weer op zee zijn. Als we daarop letten, och dat we dan in alle talen zwijgen. Wie denkt niet aan de slachtoffers, die de zee eischte, wie is niet met deernis vervuld, als hij denkt aan de nagelaten betrekkingen der veron-i gelukten C En toch, we zijn nu eenmaal landbewoners en maken gebruik van de wegen. In hoe desolaten toestand verkeeren tegenwoordig vele buitenwe gen. Daar hebt ge om te beginnen'het ;Waardijkje, naar ik meen, eigendom en in onderhoud bij den poider Heerhugowaard. Zoolang de Twuijverweg afgesloten was, en het dijkje het zware verkeer moest torsen, waarop het niet is berekend, nam iede rals een vanzelfheid aan, dat het wegje on telbare gaten, modderpoelen gelijk, vertoonde. Nog altijd prijkt 't Dijkje met een tot niets die nend, maar voor fietsers gevaarlijk paardenpad, dat in de nabijheid van de woning van den heer Gootjes dubbel gevaarlijk is, vooral in 't donker. Daar toch vertoont plots dat paardenpad nei ging, om te doen en "te gelijken op den weg; 't vertoont ook gaten. Dat daa rnog geen ongeluk ken zijn gebeurd, mag wel een wonder heeten. Kom nu b.v. eens op Se wegen in de omgeving van Warmenhuizen. Als ge van Oudkarspel naar Warmenhuizen fietst, hebt ge gelegenheid op te merken, dat men daar voelt voor wegverbetering. Buiten Oudkarspel, den Dijk op, was wen voor enkele weken aan het bestraten, 'k vermoed, 't werk zal nu wel af en klaar wezen. Dat mag ge zien worden, daar is voorloopig de kijk af. Bij Kal verdijk verbreedt men den weg en'be straat hem, in den kom van Warmenhuizen was men laatst volop Bezig' met wegbestrating, even eens was een aanvang gemaakt met den Ouden Wal. Graag neem ik aan, dat het wegenonder- houd door het steeds toenemend auto-verkeer, groote bedragen vordert. Maar één les kan toch zeker wel uit de ondervinding getrokken worden, dat nl. de macadamweg, ook al bezigt men als bij 't Waarddijkje ook bazalt, absoluut niet be stand is voor een zélfs maar matig autoverkeer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1