RIJKS-TELEFOONDIENST Het verlaagd tarief Nieuwstijdingen Plaatselijk Nieuws NOORDISCHA R WOUDE- DE SfTORiM- Hooge boomen vangen veel wind, maar het zelfde mag worden gezegd van ons nieuwe raad huis. De storm spant al zijn krachten in om hetgeen met evenveel zorg in elkaar is gezet, weer af te breken. Qp het oogenblik dat wij dit schrijven, één uur in den middag, zijn er welhaast' honderd pannen afgewaaid. De Zuidzijde begint nu ook en dat is des te erger, daar deze pannen op de straat terecht komen en dus een gevaar voor het verkeer kunnen opleveren. Uit den Omtrek - OUEtE NIEDORP- Maandagavond werd alhier in het lokaal van den heer Balk het Sint Nicolaasfeest gevierd met de kinderen van de Openbare Lagere School. Het hoeft geen betoog, dat ook al was de Sint dit jaar wat laat, hij kan toch ook overal niet tegelijk zijn, de geestdrift op het kookpunt was. Een vroolijk liedje klonk alras helder op. Mevr. Nolles uit Dien Haag gaf met de poppenkast een vertooning. Het is genoeg bekend, dat deze dame de ware takt bezit, om de kinderen een avond te geven die heugt. Vol enthousiasme speelden de kinderen mede in het stukje „Slimme Hans" dat opgevoerd werd. D|e noodige chocolademelk, taai en speculaas en een aardig cadeautje voor ieder kind deed de rest. Het was een aardige, leuken avond, die bijgewoond werd niettegen staande het stormweer, door vele ouders en an deren. KRABBENDAM. Bij de gehouden jaarlijksche verkiezing van ambtsdragers in de Ger. Kerk. alhier, werd tot ouderling gekozen de heer Jac. Frans, en tot Diaken de heer N. de Vries. Langs de straat (W ARMENHUIZEN). In mijn „langs de straat" heb ik meermalen allicht te veel, Broeker toestanden, belangen^ nieuwtjes besproken. Waarom zou Warmenhuizen ook niet eens aan de beurt komen Daar is vooral in '29 heel wat gebeurd, dat de vermelding waard is. Reeds had ik het over de voorbeeldige ijver, (waar anderen een voorbeeld aan kunnen nemen) waarmede daar aan wegverbetering wordt gedaan. Neem b.v. de groote verandering ten goede bij den voorheen zoo gevaarlijken hoek bij het café van den heer Slikker. Wat is er op dat punt van het zoo op 't oog in welvaart en bloei toenemend dorp veel te zien. Ten eetste is het gevaar voor het verkeer daar door het wegruimen van de paardenstalling tot een minimum beperkt, De weg is er thans' ruims genoeg; in 't- midden van den weg is een streep-van klinkers aangebracht, en als 't pu bliek rechts houdt, vóór de bocht signaal geeft of belt, (voor zoover men per auto of per fiets rijdt) is er geen gevaar meer voor ongelukken. Ven groote verbetering alzoo. Wat ook vermeldenswaard is? D|e nieuwe op haalbrug. verrezen op een massieven onderstand van beton, die toegang geeft totwie zal zeggen, wat daar nog komen kan? Fén ding staat wel vast; door die ophaalbrug te bouwen en den nieuwen straatweg aan te leg gen.-wordt voorkomen, dat Warmenhuizen ooit den afschuwelijken dorpsvorm van den Langen- cHjk;)met zijn eilanden etc., zal vertoonen. Haar bij 't café'Slikker kan ieder zien, dat het daart-anders gaat dan voorheen aan den Langen- dijk? Zdó óp 't oog splitst de straatweg-in-aanleg .zich'even over de brug reeds in tweeën, één 'tak 'sehijïit geprojecteerd op de veiling, terwijl de andere tak blijkbaar paralel loopen zal met den ouden weg naar "Kalverdijk. Hier is nu volop gelegenheid om te bouwen;. in dit 'bouwplan zit perspectief. Die dorpsvorm blijf| 'intact, de afstanden van het eene naar het andere einde van de plaats blijven beperk!Reeds zijn er een paar huizen verrezenwat als bewijs kan gelden van de stelling: leg goede wegen aan. dan komen de bouwejs vanzelf. Buitenland BRAND IN EEN FILMATELIER- Volgens berichten uit New York is aldaar brand uitgebroken in een filmatelier, dat te mid den van huurkazernes in een der dichstbevolkte door negers bewoonde wijken is gelegen. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, be vonden zich 75 personen in het atelier. Men was bezig met het opnemen van een sprekende film, toen plotseling een ontploffing plaats had en een reusachtige steekvlam opsloeg, waardoor ook het scherm vlam vatte. Onder de spelers ontstond een paniek. De vlammen breidden zich,'daar er nog al veel filmmateriaal voorhanden was, snel uit, zoodat spoedig door de dikke rookontwikkeling alle uit gangen versperd waren. Verscheidene personen hebben zich op het laat ste oogenblik nog gered, door uit de vensters te springen. Enkele werden daarbij ernstig gewond. Aan het blusschingswerk namen ook de drijvende stoomspuiten deel. Volgens nadere berichten zijn vijf mannen én vier vrouwen bij den brand omgekomen. Eir wor den echter nog verscheiden personen vermist, zoo dat men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal zijn. Wij vestigen er de aandacht op dat met ingang van 1 Januari 1930 het tarief voor het voerep van intercommunale gesprekken is verlaagd. Daartoe in de gelegenheid gesteld kunnen wij dit tarief volledig vermelden. In het verkeer met plaatsen onder I vermeldt, kost een gesprek 10 cent, onder II vermeld 15 cent onder III vermeld 35 cent. I (10 cent) Alkmaar. Bergen (NB.) Bergen aan Zee. Dirkshorn. Groet. Heerhugowaard (Noord.) Heerhugowaard (Zuid.) Heiloo. Hensbroek. Koedijk. Nieuwe Niedorp. Obdam. Oude Niedorp. Schoorl. Schoorldam. Spanbroek. Spierdijk. Stompetoren. Ursem. Warmenhuizen. Zijdewind. II (15 cent) Akersloot. Avenhorn. Barsingerhorn. Benningbroek. Burgerbrug. Egmond aan den Hoef. Egomnd aan Zee. Egmond Binnen. Grootschermer. Hoogwoud. Kolhorn. Limmen. Maarten Sint Maartensbrug Sint Noordbeemster. Oudendijk. Petten. Rijp de Schagen. Schagerbrug. Schermerhorn. Westgraftdijk. Winkel. Woude de (gem. Akersloot.) DE ZOOGENAAMDE BEROOVING TE AMSTERDAM. Zooals reeds bekend is gemaakt heeft de jeugdi ge wissellooper bekend gelogen te hebben. Het geld, ƒ65000 had hij tevoren aan een familielid gegeven. Deze persoon is een bij de politie ter kwader naa men faam bekend individu. Het is een zekere Piet van Dieren, die tot voor enkele jaren geleden een der meest beruchte roof- holen exploiteerde, het laatst in een perceel aan den Groenburgwal, waar herhaaledijk beroovingen zoowel van stadgenooten als van vreemdelingen ge beurden Hoewel van Dieren en de vrouwen, met wie hij in dit perceel woonde, herhaalde malen in han den der politie zijn geweest, gelukte het slechts hoogst zelden tegen deze obscure elementen vol doende bewijsmateriaal bijeen te brengen. Wat niet wegneemt, dat van Dieren reeds eenige malen met de justitie in aanraking is geweest. Nu een paar jaar geleden, nadat zijn roofhol door de politie gesloten werd, verdween hij van het tooneel en aanvankelijk meende men, dat hij zijn praktijken thans in andere steden uitoefende. Volgens de verklaringen nu door den jeugdigen banklopper afgelegd, heeft deze Piet van Dieren hem herhaaldelijk voorgesteld samen op deze wijze hun slag te slaan. H ijstelde den jongen de helft van de buit in uit zicht en toen deze, na aanvankelijke aarzeling, nei ging begon te vertoonen op het plan in te gaan, werd afgesproken, dat zijn oom hem op het Spui zou opwachten, om daar de tasch met geld in ont vangst te nemen. Er zou een dag voor worden ge kozen, dat de jongen een behoorlijk bedrag bij zich had, want dat was iederen dag niet even groot. Het waren wel dagelijks eenige tienduizenden gul dens, die den knaap werden toevertrouwd, maar er waren ook dagen dat het bedrag waarvoor hij ver antwoordelijkheid droeg, tegen de tachtigduizend gulden liep. De bandiet die den jongen eindelijk zoo ver had gekregen dat hij aan de te fingeeren berooving zijn medewerking zou verleenen, heeft dan ook verschei dene dagen achtereen op het Spui staan wachten. Maandag oordeelde hij het bedrag groot genoeg om zijn slag te slaan. Een inspecteur van politie is er, dadelijk na de bekentenis van den jongen met eenige rechercheurs op uitgetrokken ten einde te trachten tot de arres tatie van den roover over te gaan. Het was bekend, dat hij op een zolderverdieping van een perceel aan den Singel nabij den Blauwburgwal woonde en daar heen begaven zich de politiemannen in de eerste plaats. De verdachte stond zich juist te kleeden en keek wel eenigszins onthutst door dt vroege politiebezoek Hij liet zich zonder moeite arresteeren en naar het politiebureau Singel overbrengen waar hem een ver hoor werd afgenomen. De man ontkent dat hij van de zaak ook maar het geringste af weet. In die houding volhardde hij ook na de confrontatie met zijn neefje, die zijn beschuldiging volhoudt. In de woning van de beide verdachten heeft de politie langdurige huiszoekingen verricht. Deze ble ven echter zonder resultaat. Er is noch van het geld doch van de tasch of van de cheques het ge ringste spoor gevonden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat van Dieren, die uit den tjjd dat hij roof- holen exploiteerde over groote ervaring beschikt iri zake het wegwerken van een „poet" dadelijk, na dat hem de buit ter hand was getseld, maatregelen heeft genomen om het geld in veiligheid te bren gen. Ook in het perceel aan de Wittenkade hebben de politiemannen nog een huiszoeking verricht maar ook deze leverde evenmin resultaat op. Het onder zoek wordt intusschen voortgezet. Na de bekentenis van den jongeling zullen de beide verdachten ter beschikking van de justitie worden gesteld. De benadeelde firma looft een belooning van 2500 gulden uit voor hen, die aanwijzingen geven, welke kunnen leiden tot opsporing van het geld. Bij ge deeltelijke terugontvangst zal een evenredig deel van de belooning worden uitgekeerd. HEVIGE RUZIE IN 'T WOONWAGEN KAMP. Een zwaar gewande. Uit Leeuwarden wordt gemeld: Onder woonwagenbewoners is de vrede in den regel een zeldzaam goed. Dit bleek ook weer eens in het woonwagenkamp bij het oude 'Tolhuis aan den Groningers traatw'eg. Daar is het tot een hevige ruzie en tenslotte tot daden gekomen. Twee belhamels uit het kamp, de 28-jarige D1. de Meer, van beroe pkoopman, en de 26-jarige •T. Takoina. hadden zich in het café ,,'tOud Tol huis" bedronken. Hun gemeenschappelijke haat tro feen anderen bewoner, met wien Takoma neg een appeltje had te schillen, zekeren 28-jarigen Sietse Kuiper, venter van beroep. Het gelukte aan Takoma, zijn kameraad tot een aanval op te ruien. Samen trokken "ze, verhit van den velen alcohol, naar het kamp en bleven staan schelden voo rden woonwagen van Kuipers. Zij tartten hem naar buiten te komen „om het uit te vechten", maar Kuipers was verstan dig en bleef thuis. Hij had trouwens bezoek en had geen behoefte aan drukte en kabaal. Doch dit was den aanvallers allerminst naar den zin. Zij bonsden op de deur en riepen steeds luider om Kuipers, onderwijl allerlei verwenschingen uitbrakend. Toen ook dit nog niet hielp en Kui pers binnen bleef, besloten de aanvallers korte metten te maken. Met lange stokken bewapend verschenen zij andermaal bij dén wagen en vie len met die wapens als wolven op de vensters aan. Geen ruit in den geheelen wagen werd ge spaard. Het was een vreeselijke ruïne al dat glas ,dat rinkelend op den grond viel. Dit niet ver genoeg vindend, gingen de woeste lingen verder en rameiden de deur stuk; zelfs gelukte 't hun, de lamp van de zoldering weg te slaan. Goede raad werd duur. Men schreeuwde van binnen reeds van moord en brand. Toen nam Kuipers ,kort besloten, 'n schop en stak daarmede in 't wilde weg door de vensters naar de aanval lers. Plotseling verstomden er geluiden, een li chaam viel op den grond; de aanvaller v. d. Meer was ernstig gewond en lag bloedend en met ver minkt gelaat op den grond naast den wagen. Het bleek ,dat het neusbeen gespleten was. Het gelaat was ernstig gewond. In allerijl werd de getroffene naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand is slecht. Later daagde de marechaussee op en arres teerde Takoma en Kuipers. Beiden zijn ingesloten. Zij hebben hun daad bekend. Het inwendige van den woonwagen is geheel verwoest. iNog lang duurde het, alvorens de rust in hef kamp terugkeerde. BESMETTELIJKE ZjlElKTEN- In de week van, 1 tot en met 7 December werd afgeleverd door de entstofinrichtingen te Amster dam: koepokstof voor 1138 personen, te Rotter dam; voor 490 personen en te Groningen voor 13 personen. In de genoemde week werd één' geval van ence phalitis na inenting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. Omtrent dit geval wordt een nader onderzoek ingesteld. Te Rotterdam zijn in die week waargenomen vijf Alastrimgevallen, te 'sGravenhage en te Hilligersberg ieder één geval. BRANUEN- 12 koeien verbrand. Te Wijde-Wormer is vermoedelijk door het inslaan van den bliksem, brand ontstaan in de boerderij, toebehoorende aan den heer Tump. Aan gewakkerd door den krachtige nwind, greep het vuur zeer snel om zich heen. Het duurde gerui- men tijd vóór de gemeentelijke brandweer, welke aa nhet andere einde van dezen uitgestrekten pol der is gestationeerd, hulp kon verleenen. Toen dez eter plaatse aankwam, was het pleit reeds vrijwel beslecht; zoowel de boerderij als de vee stalling waren ten prooi der vlammen gevallen. 12 Koeien zijn in de vlammen omgekomen. EEN BADHUIS GP DRIFT- De stormwind, die Maandagmiddag te Venlo met groote hevigheid opstak en aan alles wat los en vast zat rukte en stiet, nam, naar dé „Limb. Koerier" meldde, tegen vijf uur het ge meentelijk badhuis, dat in de Maas aan den Mo- lensingel lag, van z'n ankerplaats weg. Voorbijgangers zagen het gevaarte de drift op gaan en waarschuwden de politie. Men vreesde, dat het, ook omdat het niet verlicht was, gevaar zou opleveren voor de passeerende schepen of in de haven tegen een schip terecht zou komen. De reeds ingevallen duisternis maakte de situatie nog bedenkelijker. De politie toog direct op onderzoek uit en spoedde zich naar de richting Genooi, waarheen het badhuis heette koers gezet te hebben. Men zocht zocht, maar vond echter niets. III (35 cent) Abbekerk. Aerdenhout. Amsterdam. Andijk Oost Andijk West Anna Paulowna Assendelft. Bakkum. Berkhout. Beverwijk. Bloemendaal N. H. Blokker. Bovenkarspel. Bovenkarspel-Grootebroek. Breezand. Broek in Waterland. Buiksloot. Callantsoog. Castricum. Driehuis gem. Velsen. Driesprong de Purmer. Edam. Enkhuizen. Grootebroek. Haarlem. Halfweg. Haukes de, Wieringen. Heemstede. Helder. Hem N. H. Hippolytushoef Hoogkarspel. Hoorn. IJmuiden. IJmuiden Oost. Ilpendam. Jisp. Julianadorp. Kalf het Koog Zaandijk. Krommenie Kwadijk^ Landsmeer. Marken Marken Binnen. Medemblik. Middelie. Middenbeemster Midwoud. Monnikendam Neck-Wijdewormer Nibbixwoud. Nieuwendam Oever den, Wieringen. Onderdijk gem. Wervershoof. Oosterleek Oosthuizen Oostknollendam Oost woud. Oostzaan Opperdoes Oudesluis. Overveen Purmer de Purmerend Purmerland Santpoort dorp Santpoort station Schellingwoude Schellinkhout Sloterdijk Spaarndam Tuindorp Oostzaan Twisk Uitgeest Velsen Velsen Noord Venhuizen Volendam Warder N. H. Watergang Wervershoof Westbeemster Westwoud Westzaan Wieringerwaard Wij denes Wijk aan Zee Wognum Wormer Wormerveer Zaandam Zand 't N. H. Zuiderwoude Zwaag Na eenigen tijd werd ten politiebureele telefo nisch de mededeeling gedaan, dat het badhuis, dat „gaan varen" was, aan den Blericksen oever terecht was gekomen. Bereidwillige handen hadden de inrichting, die wel wat te vroeg heenging de raad heeft im mers nog niet besloten tot den bouw van een grootereer stevig vastgelegd, zoodat ze thans geen gevaar voor de scheepvaart meer oplevert. D® FRAUDE BIJ DE &PAARRIANK TE GORREMJK- Volgens den stand van het accountantsonder zoek moet op het oogenblik worden aangenomen dat het tekort ongeveer f 200000 zal bedragen. Verrassingen zijn echter nog steeds mogelijk, schrijft de „L. Crt.", daar de heer Brons, zooals reeds werd gemeld, vooral met de hypotheken heeft gefraudeerd en het daarom niet uitgesloten is, dat hij zich op hypotheken afgelost geld heeft toegeëigend, zonder van die aflossing in de boe ken iets te doen blijken. Naar het schijnt, heeft de fraudeerende pen ningmeester als verklaring van zijn tekortkomin gen opgegeven, dat hij het slachtoffer "Van chan tage was geworden, maar xijn malversaties loopen reeds over een tijdperk van een jaar of twintig. Toch genoot de heer Brons zoozeer'het vertrou wen van zijn dorpsgenooten, dat dezen bij het doen van betalingen afgifte van een kwitantie menigmaal overbodig achtten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2