BEURSOVERZICHT Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. Naar ons wordt medegedeeld hebben slechts 4 personen oplossingen ingezonden op de puzzle, welke de heer U. van Zijl, alhier, ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest, had uitgeschreven en waarvoor een fraaie dressoir als prijs was uitge loofd. De heer Jvan Eten te Z|Uidseharwoude was de eenige persoon, die de juiste oplossing had, zoodat hij de gelukkige winnaar is van het dres soir. D'o oplossing luidtDoor activiteit steeds concurreerender. OU DiKA R|SP I ,L- Naar wij vernemen heeft de commissie van be heer der Lichtbedrijven besloten de straatver lichting aan den 1 angendijk te wijzigen. Waar de palen gemist kunnen'worden, zal de verlich ting door overspanning geschieden, evenals in de gemeente Sint Pancras. Natuurlijk vallen de eilande nhier buiten, waar de bestaande toestand blijft gehandhaafd. Eien besluit dat alleszins is to ete juichen, want deze maatregel zal de straat verlichting zeer ten goede 'komen, terwijl het verkeer, dat geen hinder meer zal hebben van palen, er zeer bij gebaat zal zijn. Pl.m. 88 palen zullen kunnen worden opgeruimd. OUL'KARSPKL. Bij de politie is door JW. alhier aangifte ge daan van ernstige mishandeling, welke heeft plaats gevonden na afloop der gymnastiekuil - voering, Zaterdagavond j.l. in Noordscharwoude. Rijks- en gemeentepolitie stellen een onder zoek in. OUB KARSPEL- De gemeenteraad is door den Burgemeester bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 December a.s. nam. 7 uur. Noordscharwoude. De 76-jarige J, Waij liep met een zak koolbladeren op zijn rug toen hij struikelde en zoodanig kwam te vallen, dat, zijn overbrenging naar het ziekenhuis noodig werd geacht. Nieuwstijdingen DE SPOORWEGRAMP BIJ NAMEN. 10 dooden en 50 gewonden. Volgens de laatste berichten is het aantal slacht offers niet zoo groot als eerst gemeld werd. Er moe ten 10 dooden en 50 gewonden zijn. Om 10 uur heeft men het laatste lijk onder de puinhoopen vandaan gehaald. Het was dit van den stoker, die verpletterd onder de locomotief lag. Ook de treinwachter is gedood. De lijken zijn naar het doodenhuis overgebracht. Verschillende fami lieleden die Namen reeds konden bereiken, hebben hun dooden herkend. Onder de gewonden, die de 50 overschrijden verkeeren er 14 in levensgevaar. Zij werden naar de verschillende gasthuizen over gebracht. Met spoed wordt gewerkt aan de vrijmaking van het spoor, waarover de internationale treinen Brus sel-Luxemburg-Bazel gaan. In deze richting is het spoorwegverkeer voorloopig stopgezet. De dooden en gewonden zijn allen Belgen. Onder de dooden bevinden zich ook eenige vrouwen. De BRAND TE MIDDELBURG. Schade 1.5 millioen. Het opruimingswerk. Er wordt met kracht aan het wegruimen der puinhoopen gewerkt. De „Tel.' vertelt er over: Een brandkast wordt uit het puin te voorschijn gehaald. De inhoud blijkt gelukkig onbeschadigd. Electriciens zijn bezig de aansluitingen te herstel len en hebben reeds een noodverlichting aange bracht Straks als het donker is, zal weer ieder licht in huis hebben. Palen, waaraan geimproviseerde lichtpunten han gen, staan op straat. Deze is thans bijna geheel gezuiverd van de geweldige massa steenen en bal ken. Stratenmakers repareeren het wegdek. Op sommige plaatsen stijgen nog kleine rookwolkjes op en. de brandlucht kriebelt nog onbehagelijk in den neus. Maar er is ruimte en reeds zal het ver keer in de straat zijn gewonen loop kunnen hebben. In verschillende winkels, die waterschade kregen heerscht groote bedrijvigheid. Alle ambachten wer ken er met koortsachtigen ijver om de zaken weer zoo spoedig mogelijk te kunnen openen. Zoo zal de firma de Wit heden met den verkoop kunnen aan vangen, evenals de drogistenzaak van den heer Brackman welke er naast gelegen is. De burgemeester, de heer Dumon Tack, is gere geld op het terrein en deelt bevelen uit. „Gij ziet, zegt hij, dat er met man en macht gewerkt wordt." Geregeld heeft men hem echter noodig en steeds wordt hij weggeroepen. Er is ook zoo veel te doen. De inspecteur van bouw- en woningtoezicht, de heer A. de Poorte, die de leiding bij het opruimings werk heeft, verklaarde: Met veertig man, grooten- deels werkloozen zijn wij Maandagochtend halfacht met het opruimingswerk begonnen en u ziet dat er flink gewerkt is. Hebt u een idee of spoedig met den wederop bouw zal worden begonnen? Verwacht kan worden dat hiermede zoo snel mogelijk een aanvang zal worden gemaakt. Dat de opbouw echter llangen tijd zal vorderen, laat zich even zeer denken te meer daar de winter voor de deur staat en u weet, dat vorst en regen onaange name factoren zijn voor het bouwen. Een bekend Amsterdamsch expert op verzekering gebied, die met vele anderen de schade aan het op nemen was, werd gevraagd naar zijn raming van de schade. Hij schatte deze op 1.25 millioen. Het cijfer van 2.5 millioen, dat genoemd is, achtte hij overdreven. De deskundigen zijn echter druk in de weer en de volgende week Woensdag zal de juiste schade wel bekend zijn. De schade aan hotel „Ver- seput" taxeerde deze expert op twee ton. Hoeveel tijd zal de wederopbouw van het ho tel vergen? vroegen wij. Zes tot acht maanden, antwoordde de zegsman indien vorst of regen geen spaak in het wiel ste ken. Over het algemeen vervolgde hij, kan men zeggen, dat de gesloten verzekeringen aan den la gen kant zijn. van het bureau Groote Pauwensteeg in overleg met den rechter-commissaris mr. Francken in de Neder- landsche bladen hebben laten plaatsen en waarin opsporing werd verzocht van een chauffeur, die ie mand van Riermond naar Sittard had gereden, tto niets had geleid, heeft men den Franschen tekst van den oproep aan de Belgische bladen verstrekt. Men ging hierbij uit van de gedachte, dat het aller minst vaststond, dat de bedoelde chauffeur een Nederlander zou zijn. Tal van chauffeurs, die de Limburgsche wegen berijden zijn van Belgische af komst. Inderdaad blijkt deze zienswijze juist te zijn geweest, zegt de „Tel." Dezer dagen heeft zich namelijk bij de politie in Luik een chauffeur gemeld, die blijkbaar belangrijke mededeelingen heeft verstrekt. Zijn verklaringen kunnen wellicht veel bijdragen tot de constructie van een volledig bewijs tegen den thans gedetineer den Willem Visser, want zij moeten in hooge mate bezwarend zijn. Blijkens het gerechtelijk onderzoek zou een klei ne vrachtauto den vermoedelijken dader hebben vervoerd. Luiksche bladen hebben een beschrijving gegeven van den bedoelden wagen gepubliceerd en naar aanleiding daarvan heeft de chauffeur, V., woonachtig rue St. Severin te Luik, die de kranten berichten had gelezen zich bij de Luiksche politie aangemeld. Hij deelde mede, dat hij op 12 October van de markt te Venlo terugkeerende toen hij te Tegelen twee personen zag, die hem met teekens beduidden te stoppen. Een hunner vroeg een plaats je in den wagen. Het lag in zijn bedoeling zich naar Luik te begeven. De chauffeur liet den bedoelden persoon naast zich plaats nemen, terwijl de ander op den weg bleef staan. Onderweg vroeg de medereiziger zich onder de goederen te mogen verschuilen teneinde zoo de gren zen over te komen. Hij voerde aan, dat hij in de ge vangenis te Rotterdam een kleine straf had uitge zeten en dat hij zijn papieren had verloren. Hij wilde naar Luik gaan om daar werk te zoeken. De chauffeur weigerde den man te verstoppen, waarop deze vroeg in Roermond te mogen afstappen. Hij zou daar den nacht doorbrengen en den volgenden dag eenige vrienden te Heerlen bezoeken die hem zeker zouden wiUen helpen, Inderdaad stapte de man te Roermond af. Aan de Luiksche politie gaf de chauffeur een nauwkeurige beschrijving van den man. DE GRUWELIJKE MISDAAD TE ROTTERDAM. Belangrijke verklaringen van een chauffeur. In verband met de moordzaak in den polder Blij- dorp heeft zich in Luik een chauffeur aangemeld, die belangrijke verklaringen meende te kunnen af leggen. Nadat de tweede oproep dien de inspecteur Enkele jaarverslagen van de maatschappijen, die per medio 1929 of daaromtrent hun boekjaren ple gen af te sluiten, hebben weinig opwekkende lec tuur verschaft. De een voor en de ander na passee- ren het dividend, zooals de Singkep Tin, Ver. Kon. Tapijtfabrieken, Ned. Wol Mij., Ver. Chem. Fabr., dus vogels van gansch verschillende pluimage. Zij leggen er getuigenis van af, that there is something rotting in the state of business. Op sommige hoofd punten vestigden wij reeds meermalen de aandacht. In New York leeraarde Sir Henry over commen sense in oilindustry. Even krampachtig zoekt men thans naar common sense in rubber, thee, suiker, kunstzijde, etc. etc. De rubber blijkt belast te zijn met een. vicieuzen cirkel en blijft voor het oogen- blik een hopleoos geval. Het geurige product ver heugt zich in meer possibUiteiten, al moeten na tuurlijk ook hier zooveel belangen worden gediend dat Amsterdam en Londen weer eens hnn rol van onverbeterlijke rivalen spelen. De common sense van suiker bepaalt zich tot een met 14 dagen ver late campagne op Cuba. Na de afwijzing der V.I. S.P. klampt men zich thans aan deze Cubaansche stroohalm vast. Wat Europa betreft is inderdaad alle organisatie en de zoo hoog geroemde rationalisatie zoek, en verdrinkt men in een stroom van holle woorden, waarmede men zich te Genève en elders verdooft. Om bij Julius Ceasar te blijven: The fault, dear Brutus, is not in our stars, But in oursleves, that we are underlings „Underlings" van politiek wantrouwen, onredelij ke expansie en van tal van andere factoren, die wij niet noemen zullen. Men mag dan van de New York sche marktleiders zeggen wat men wil, en daar is stellig veel redelijk gefundeerd kwaad bij: geen „underlings." Met klimmende belangstelling volgt old Europa de welbewuste wel vaar tpolitiek, die door nieamnd minder dan Hoover openlijk wordt voorgestaan. Extra dividenden, loonsverhoogingen bestellingen, lage rente, subsidies, conferenties, dit zijn allen geen symptomen van „window-dressing" maar van een eerlijk gemeend pogen om het nood lot in den vorm van economische depressies te tar ten. We zijn van meening dat de slotakte van het oorlogsschatingsdrama hetwelk zich eerlang in Eu ropa zal afspelen, de bijzondere oorzaak zal kun nen zijn, dat zelfs Amerika zal moeten erkennen: Niettemin verdient zijh pogen bewondering en te vens waardeering. Een critiek, di eer op uit is om zulk een van boven af georganiseerde welvaarts- politiek a priori belachelijk te maken is wel wat heel goedkoop. In Europa waar het nog steeds is, bellum omnium contra omnes, heeft men het ze delijke recht niet om zulk een critiek te oefenen, op een groot en grootsch cotinent, dat, aan welke euvelen het verder ook moge mank gaan, niet lijdt onder den splijtzwam, die Europa sinds eeuwen met een mycelium van draden uiteenrukt, wy beschou wen het dan ook meer als een geforceerde beweging wanneer wij zien, dat vrywel uitsluitend Wallstreet weer adem begint te scheppen. Voorloopig is het risico van aankoop van goede aandeelen nog be scheiden, gelet op de hooge rendementen. Hy die interesse heeft voor de beurs zal dan ook verstan dig doen zich in het byzonder tot de Amerikaan- sche waarden te bepalen. Niet alleen wegens het befaamde recuperatievermogen aldaar, maar ook of juist door de snelle en volledige voorlichting, waar door men volkomen in staat is zyn bezit te beoor- deelen en alleen het risico draagt van de conjunc tuur. Reeds eerder wezen wy er op, dat deze publi catie tenslotte het beste middel is om geschokt ver trouwen te herstellen. Ook in dit opzicht geldt het woord van den dichter: Amerika, du hast es besser. Rechtzaken ALKMAAR,- VOOR UiEiN POLITIERECHTER. Openbare strafzitting van Maandag 9 December. Een stoel wordt niet altijd gebruikt om op te zitten. De 21-jarige boerenliftboy Anne K.. voerbie- ten veredelaar te Bovenkarspel, bediende zich 1 op 6 October na een behoorlijk inleidend heibel tje zich in het café van de Wed. Karemaker van een herbergstoel om daarmede zijn geachte tegen- pleiter Jacob Klinkert op zijn falie te komen, zulks met het verrassende succes, dat gezegden heer Klinkert in 2i/2 week niet kon werker,, we gens het aan zijn arm bekomen letsel. De bemin nelijke en zachtaardige jongeling, heden terecht staande, kwam tot de wetenschap, dat dergelijke equilibristische toeren mét stoelen niet in het, belang zijn van zijn spaarpot, aangezien hij aar dig werd uitgeknepen en behalve 20 piek boete, ook nog aan Jaap Klinkert f60 schadevergoeding moet betalen, zulks wegens arbeidsverzuim en medische onkosten. Voor 'n koopje klaar, Piet! De visscher en sluiswachter Pieter K. te Anna Paulowna, de vorige week terecht staande wegens het wederrechtelijk dooden van een mooien Her dershond, heeft er met zijn veewet per saldo nog leelijk naast gegrepen, daar hij tot f25 boete of 25 dagen werd veroordeeld. Een troost heeft hij echter en wel dat de niet voldoende genoteerde civiele vordering van den eigenaar Dirk Rezol- man werd afgewezen. Baas Bluimstok, maak 'i^/slot op! je eigen mond, Dia's iu 't belang van de goede orde en voor je portemonnaie gezond. De timmermansbaas Joh. A., scheen op de ker mis te Graf de controle over zijn broodmolen ten eenenmale verloren, anders zou hij zich zeker niet hebben vergaloppeerd door zonder eenige jachtmatige aanleiding de fiolen van zijn slecht humeur uit te storten over de ambtelijke hoof den der tot handhaving der orde aanwezige rijks veldwachters. De onwelvoegelijke taal, waarvan hij zich bediende kon echter niet te zijn geacht in het belang zijner financiën, aangezien hij he den ter zake beleediging van ambtenaren tot f25 boete of 25 dagen werd veroordeeld. Bellona op het feest van Terpsiehore. De oorlogsgodin verscheen op 22 September te Anna Paulowna in de Balzaal van Kossen, alwaar met kunstvaardigheid en volle overgave het feest van de dansmuziek werd gevierd. De opwindende Hoela 'Hoela, gecombineerd met de lichaamsverkronkelende Heeby-'Heeby had ech ter zulk een funeste uitwerking op den arbei der in lossen dienst Joh. K,, dat hij een bierglas greep en dit projectiel in 't wilde wegsmeet, met gevolg dat een der andere beoefenaars van het edele volksvermaak den bloemistknecht Dirk Blauwboer in zijn fier gelaat werd getroffen en zoodanig gewond, dat hij bloedde als 'n meelzak en door den localen geneesheer moest worden verbonden. Deze bloedige romantische scène le verde de gemeentepolitie stof op voor een sensa tieroman van 8 vellen groot folio en was voorts de oorzaak van des werpkunstenaars veroordee ling tot f 20 boete of 20 dagen. Struiseh van leden en klein van ziel. De forsch gebouwde 21-jarige los werkman Jan S„ te Anna Paulownwa, deze week een vruchtbare leverancierster, had in den avond te Breezand met zijn 56-jarigen vakgenoot Jan Clor- nelissen, dien avond belast met de kaartjescon- trole voor het bal dat in het café Borst den lief hebbers werd aangeboden, een weinig beduidende twist over de entree, die echter bij hem kwaad bloed scheen te zetten en hem aanleiding gaf den bejaarden man na afloop van de danspartij op straat eensklaps aan te vallen, hem achter over op den grond te kwakken en hem eenige schoppen toe te dienen. Tengevolge van deze even lafhartige als ruwen aanval, was Cornelis- sen gedurende eenige dagen niet in staat arbeid te verrichten. De groote Jan S„ Dinsdag terecht staande, werden de Levieten eens 'duchtig gelezén en werd hij bovendien nog veroordeeld tot f30 boete of 30 dagten ,in de hoop, dat deze straf voor Jan_ die beleend staat als 'n sikkeraar en opschepper bij festiviteiten, aanleiding moge geven tot vermeer dering van zijn ordelijkheidszin. Vader ging de perken zijner verontwaardiging ver te buiten. In het café van den heer. Laan te Winkel ont stond op 11 October een uiterst rumoerig tooneel, doordat de aanwezige 43-jarige beurtschipper Gerrit B„ na eenige voorafgaande hatelijkheden, tegen den inmiddels gearriveerden 49-jarigen tuinder Jan Leyen eerst met een bierfleschje en later mét een biljartkeu te lijf ging. Voor deze mishandelingen stond, vader Gerrit thans terecht en uit het verloop van deze rechtzaak werd te vens duidelijk, de oorzaak waarom hij zoo hevig op Jan L. was gebeten. Volgens verdachte heeft hij een 16-jarige dochter, die liefdesbetrekkingen had aangeknoopt met een zoon van Leyen en welke 'teedere relatie helaas niet zonder gevol gen schijnt te zijn gebleven. Vandaar dat hij Leyen bij zijn komst in het café sarrend had toegevoegd „opa" en met hem handgemeen was geraakt. Otverigens werden de te laste gelegde mishandelingen grootendeels door den beurtschip per ontkend. Gevorderd werd, met vrijspraak voor de biljartkeu, f30 boete of 30 dagen. De Politierechter achtte evenwel het opleg gen van een voorw. straf van 14 dagen met proeftijd van 1 jaar en zonder opleggen van bij zondere voor waardien met het oog op de bijzondere omstandigheden van meer practisch nut om den verdachte te beletten in 't vervolg nogmaals op een dergelijke ongeoorloofde wijze van zijn anti pathie tegen Leijen blijk te geven. De veroor deelde verklaarde daarop volkomen met het von nis accoord te gaan. De een was te rap met de banden en de ander te los in den mond. "Vorige week werd een baldadig jongeling van Abbekerk, Willem Kooij, veroordeeld tot f25 boete wegens zijn onridderlijk optreden tegen mej. M. H„ die op ergerlijke manier had gemo- 1 lesteerd en een slag in het' gelaat had toegebracht Maar ook Marietje was dien avond buiten haar balboekje gegaan en had in haar overigens zeer gerechtvaardigden toorn Wimpie eenige minder flatteerende substantieven toegedrukt, welke be- leedigende uitdrukkingen de weinig vergevings- gezinden Willem bezigde om Marietje ook eens onder de bank te drukken. Hij had echter van daag niet veel genoegen van zijn moeite om Marie op de zondaarsbank te expedieeren. Het meisje toch werd tot slechts ?f 2 boete of 2 dagen veroor deeld en kon Willem nog 'n uitbrander in ont vangst nemen. Zjijn aanwezigheid werd niet op prijs gesteld. Niettegenstaande den heer Jacobus P. op 13 October 1c Wognum door den caféhouder Over- boom reeds meermalen duidelijk' was kenbaar ge maakt, dat deze niet was gecharmeerd op Jaaps min of meel- vervelend gezelschap en de rijks veldwachter Misbeek hem reeds met „zachten" drang in de buitenlucht had gebracht, scheen onze Jaap gedachtig aan het even kernachtige als apetijtelijke schriftuurwoord: Die zondaar keert terug naar de zonde gelijk een hond tot zijn uitbraaksel; weer met magnetische kracht getrokken te worden naar het gezellige interieur van Overbooms estaminé en wist hij tegen den wil des eigenaars waarachtig toch weer binnen te komen. Maar O'verboom was niets getroffen door de aanhankelijkheid en stond er op, dat tegen den trouwen Jaap procesverbaal zou worden op gemaakt ,met gevolg, dat hij heden wegens huis vredebreuk veroordeeld werd tot, 'f 15 boete of 15 dagen. i i Eien zedige zuiderling in actie. De polderjongen Arie B., op 1 September nog werkzaam in Anna Paulowna, is 'n product van de zuidelijke provinciën, die natuurlijk door de zorg die aan hun opvoeding wordt besteed, hoog boven de kannibaalsche Noordbewoners'uitsteken. Ongelukkigerwijze maakte Arie een besliste uit zondering op al die vleugellooze engelen uit het Zuiden, en ging hij op gemelden datum zoo gru welijk te keer, dat de spoedig ter plaatse aange fietste veldwachters Tieuteling en 'Hoeksem on verwijld ingrepen om den vechtlustigen diep- spitter tot bedaren te brengen. Dit was echter boter aan de galg gesmeerd, want Arie vocht als 'n tijger voor zijn vrijheid en gebruikte zoo wel zijn handen als zijn tanden om zich de veld wachters van het lijf te houden, totdat tenslotte de hulp van de boeien moest worden aangewend om hem te kunnen overmeesteren. De heer B., al tweemaal te Breda en den Biosch veroordeeld, kon heden ook weer 'n eerelint aan zijn mando line hechten, daar hij tot f 25 boete of 25 dagen werd veroordeeld. Ieh kiisse ihre hand, madame! De kippenmelker, meer officieel genaamd pluim veehouder Jan B„ leefde in de laatste dagen van September in zijn woonplaats Graf in minder aangename verstandhouding met de'in zijn nabij heid wonende familie D., welke gespannen toe stand X ich eindelijk op 28 September op sensa- tioneele wijze oploste in'een conflict met de huis vrouw uit het vijandelijk gezin, mej. Elisabeth Bos, welke dame, volgens haaropgewonden ver klaring aan de politie, door papa B. zou zijn mishandeld door slagen met een steenen stroop kan en schoppen met Jan's door een klomp ge- schoeiden voet. De 53-jarige hoendervorst stond te dier feake terecht, en werd op voorstel van den officier, die het vaderland nog niet in ge vaar achtte, veroordeeld tot de aannemelijke som van f 15 boete, te vervangen bij niet voldoening door 15 dagen hechtenis, van welke laatste ge legenheid de goede man beslist wel geen gébruik zal maken. 'n Bokkebonkende brooddronken ballonbroeker. In nationaal costuum, inclusief het traditio- neele Zpppelindirectoirtje, verscheen de stevige 23-jarige Urker visscher Willem de B. voor den politierechte^, om rekenschap te geven van het afkeurenswaardige feit, dat hij in den nacht van 12 op 13 October zijn mede-eilander de schipper E.vert Weerstand met één vuistslag bijna een oog had blind geslagen. Willem was in gezel schap van andere half beschonken nachtbrakers op de botter van Weerstand geklommen en had den visscher, die uit zijn slaap des rechtvaardigen ontwaakt, protesteerde tegen dit brutale optreden, op de bovenomschreven wijze onthaald. Door in getreden infectie van het oog moest' de getroffene onverwijld de hulp inroepen van een specialist in Alkmaar en gelukkig kon later het oog nog behouden blijven. De dikhoofdige Willem, heden terecht staande, kreeg natuurlijk van dik hout zaagt men planken en de politie op Urk had van hem een lang niet loffelijk rapport ingeleverd en noemde hem' de schrik van 't eiland. De zondaar zat zelf ook wel 'n beetje in zijn rikketik en zijn meegaande houding was hem niet direct onvoordeelig. De politierechter zal althans eens aanzien hoe Wim pie zich houdt en wat hij zal doen om Weerstand schadeloos te stellen. De verdere behandeling heeft dus plaats op 10 Februari. Dp een had een stuk in zijn billen en de ander in zijn kraag. Herrn kan nicht verstehen. een te Alkmaar vertoevend Duitscher, had zich in den avond van 13 October wat al te rijkelijk; gelaafd aan Amstel Pils en in een alcoholischen toestand geraakt, die men in Alkmaar bepuft noemt. Een 25-jarige kelner, Anthonius Alphonsus v. d. V. kreeg me delijden met den waggelenden Germaan en boodt welwillend aan hem thuis te brengen, welk aan bod dankbaar werd aanvaard.'Dpch ook de kelner rook helaas niet naar de blauwe knoop en kon

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 5