11 S NIEUWE i 8 Kaarden en Kaleis Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 148 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING Speciaal Corsetten - Magazijn Nieuwjaars groeten Li\(.i:ilUkt:il COURANT -T'ns.«» M - ilium»: firma I. H. gfflL - Bedicteur I. H HIM - Bureel Heordscharweude. nS°ÏÏÏaK&. TOB NOOIT. MEER LICHT HET GROOTE LICHT. MEER LICHT! Goethe! We hebben pas de lichtweek achter den rug. We hebben geëerd wat menschelijk vernuft ons aan licht kan geven. Er stonden gebouwen in het licht te stralen alsof de zon er op scheen. „Wonderlijk hè?' zeiden de menschen eerbiedig, „wonderlijk" Hoe eerbiedig en verwonderd staan de menschen al tijd tegenover de nieuwe uitvindingen kunstlicht radio Wat een verwonderde bewondering heb ben ze altijd voor wat door menschen gemaakt is. Ik zag in die lichtweek een kleine verlichte vlieg machine in de avondlucht. Een klein heel klein lichtje was het dat opsteeg naar de sterren. Een armzalig lichtje bijna. En toch keek iedereen met verbazing op naar die verlichte vliegmachine en toch nam niemand eenige notitie van de ster ren. Het is goed, dat we onze groote mannen ee- ren dat we eerbied hebben voor het menschelijk vernuft. Maar laten we toch nooit vergeten, dat dat vernuft maar een armzalig klein lichtje is bij het groote, lichtende wonder, dat ons omringt. De mensch heeft eeuwen en eeuwen gearbeid om het leven hier op aarde zoo aangenaam mogelijk te maken. Er is een groot verschil tusschen een holwoning van onze voorvaderen en een Amerikaan sche wolkenkrabber. Maar de wolkenkrabber is ge leidelijk uit de holwoning ontstaan telkens is er iets nieuws uitgedacht iets nieuws uitgevonden Het comfort, dat we nu genieten, is niet maar zoo eventjes ontstaan, er is duizenden jaren aan gear beid. Door de eene ontdekking kwam de andere de mensch leerde gaandeweg de natuurkrachten ten eigen bate gebruiken. En het waren altijd de geniaalsten onder de menschen, die ons telkens weer een stapje vooruit brachten. Laten we hulde brengen aan hun verstand en werkkracht maar laten we niet vergeten uit welke groote won deren ze hun kleine wondertjes te voorschijn brach ten. Velen van ons zien alleen maar naar die kleine wondertjes. Het zonlicht de sterren hemel het Leven zelf vinden zij „gewoon" Alleen wat menschenhersens hier op deze aarde uit kunnen den ken is „verbazend bijzonder." Maar wie zoo denkt, maakt zich een bekrompen levensbeschouwing ei gen hem gaat het groote wonder van het leven voorbij. Hij tuurt naar het lichtje van de vliegma chine en ziet de weidsche sterrenpracht voorbij. Hij maakt zich blij met speelgoed terwijl groote wijde ontroeringen hem wachten. Meer licht! Een der grootste dichters vroeg er om op zijn sterfbed. Maar hij vroeg niet naar het lucht van kunstlampen en lampjes. Het is misschien het ongeluk van onze „verlichte" eeuw, dat we door al dat licht verblind worden en het groote licht, waarnaar de dichter vroeg voorbij zien Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze Psychologi sche medewerker dr. Jos-de Cock, van Merlenstraat 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad gergeld behandeld worden. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. MIEHT I IEL 644 ALKMAAR Buitenlandse!) Overzicht Storm aan alle kusten. De militaire be grooting der Fransche regeering. Vier en een half milliard. Nieuwe schepen, nieuwe duikbooten. Waarom Italië even tueele beperking of afschaffing der duik booten toch zou kunnen goedkeuren. De boodschap van president Hoover. Meer uitgaven dan de meeste militaire lan den van Europa. Een waarschuwing. i Lloyd George beschouwt de voorbereidende ontwapeningsconferentie van Geneve als n j reusachtige klucht. Rr. Schacht waar- schuwt de Duitsche regeering. Van vrijwel het heele kustgebied langs de Noord zee het Kanaal en den Atlantischen Oceaan kwa men in het begin der week berichten omtrent vele 1 en velerlei ernstige ongevallen veroorzaakt door den hevigen storm. Niet ver van de Engelsche kust is o.a. een schip met een bemanning van 21 koppen vergaanen ook op de Fransche kust moet het nood weer geweest zijn. Verscheidene schepen zijn te grode gegaan, ook een tweetal watervliegtuigen. En ook uit Scandinavië en Spanje kwamen berich ten omtrent de bijzondere hevigheid van den laat- sten storm. Zoo is dicht bij de Zweedsche kust een Duitsch schip vergaan dat geladen was met ruim 200 auto's. De radio-stations hebben allerwege druk werk gehad. Het aantal S.O.S. signalen moet legio geweest zijn. En, zooals het gewoonlijk gaat als de storm voorbij is, dan komt pas voor den dag, hoe groot weer en hoe talrijk de offers geweest zijn, welke de woedende elementen gevraagd of liever genomen hebben. De militaire uitgaven van Frankrijk zullen, blij kens het voorloopig uitgebrachte rapport niet be paald meevallen. De begrooting voor 1930 beloopt vier en een half milliard francs. Ondanks het feit, dat de eenjarige diensttijd is aanvaard, en het ef fectief der onder de wapenen staande troepen ver minderd wordt, is de begrooting hooger dan de vo rige en dat zit hem voor een deel daarin, dat de bestellingen van de oorlogs- en verdedigingswerken zware offers vragen. Wat het vlootprogram betrefjU zal Frankrijk ook nog het een en ander aan nieuws krijgen, alles bij elkaar weer heel wat nieuwe sche pen. Uit Italië wordt gemeld, dat men daar te lande om finantieele redenen gaarne vermindering der maritieme bewapening wil. Maar op den voor grond wordt gesteld dat er pariteit moet zijn met Frankrijk. Wat betreft de beperking of afschaffing van duikbooten (waartegenover Italië niet heel wel willend stond) zou dit land nu meer tegemoetko mend staan. Men gaat uit van de meening dat even tueele beperking óf afschaffing evenzeer voor an dere landen als voor Italië zou gelden. Als alle mo gendheden het zoo inzagen, zou men zeggen, dat er wel geen reden meer was althans de duikboo ten niet te doen verdwijnen. De president van de Noord Amerikaansche Unie, de heer Hoover, heeft zijn jaarlijksche boodschap doen uitkomen aan het congres. En daaruit moet een zeker optimisme blijken omtrent de vre- desvooruitzichten. President Hoover moet nl. zeer optimistisch gestemd zijn inzake de te verwach ten resultaten van de aanstaande vlootconferentie. Maar, de president gaf tevens te kennen dat de mi litaire uitgaven der Unie steeds toenemen. Volgens Hoover bedragen de uitgaven voor nationale verde diging al meer dan die van de meest militaire lan den van Europa. Hoover heeft in het Congres de middelen gevraagd voor den bouw van vijftien krui sers (volgens een reeds voor zijn ambtsaanvaarding vastgesteld bouwplan.) Doch als er op de vloot conferentie te Londen resultaten worden bereikt, zal het nu aanvaarde vlootprogram nog voor wij ziging vatbaar kunnen zijn. Intusschen bouwt Ame rika verder aan zijn vloot. Volgens Lloyd George heeft de voorbereidende ontwapeningscommissie te Geneve absoluut niets volbracht. Dat die geheele voorbereiding een reus achtige kluchtr geweest is en dat de verplichtingen inzake ontwapening uit het verdrag van Versailles door alle mogendheden met voeten getreden worden En daar zit de wereld maar geduldig op te wachten. Dr. Schacht, de president van de Duitsche Rijks bank, heeft de Duitsche regeering de pen op den neus gezet. Hij heeft erop gewezen dat weliswaar de Duitsche deskundigen het plan Young hebben aanvaard maar dat de Duitsche regeering er goed aan zal doen er op te letten, dat door de andere mogendheden uit het plan Young niet meer gehaald wordlt dan er met het oog op de Duitsche draag kracht uit gehaald mag worden. Met andere woor den, hij wijst er op, dat de Duitsche regeering aan de andere mogendheden duidelijk moet maken, dat deze, door eventueele steeds nieuwe betalingsei- schen aan het plan Young te verbinden, door die mogendheden zelf wel eens voor Duitschland de on mogelijkheid geschapen zou kunnen worden aan de, uitvoering van het plan Young mede te werken. Wellicht zal het buitenland van de woorden van dr. Schacht goede nota nemen. heeft, afwisselend klasse A en B. Om de belang stelling te wekken voor 'dezen match, geven we hiertlij aan bizonderheden, die allicht kunnen meewerken ,om het bezoek van half-liefhebbers of adspiranten op de verschillende wedstrijden zoo groot mogelijk te doen zijn: Spelers van „Op Maat" klasse A zijn: P. Mo lenaar, A. Berkhout, J, J. Reijne, J. Glas, K. de Boer, M. Vlug. Idem klasse B.P. Langedijk, P. Goet, A. Boon, 0. Bejkhout, P. v. d. Welle, J. Zdjp. Van „Gezellig Samenzijn", klasse A.: W. Kraakman, G. Mettes, Th. de lange, J. Zijp, •Tos. Zijp, P. Beers. Klasse B.W. Kuin, Jb. de Wijs, P. Biruinj, J. Bruin, Th. Vroling, Jb. Kraakman. „Onder Vrienden", klasse A.: J. Schrieken, A. Eecen, O. Bakker, N. Quant, K. Kroon, Jb. Strijbis. (Deze heeft geen B.-klasse). Spelers van „Volharding", klasse A.: C'. Vlug, P. Gelder, Jb. Gelder, S. Ton, P. F. Kat, J. Dteutekom. Idem klasse B.D. Plakman, K. Kat, C. Blok ker, L. Stokman, O. Plakman, F. Moeijes. Spelers „Ons Genoegen", klasse A.: O, Bal der, F. Muileboom, CL Hopman, A. Moeijes, W. Kostelijk, P. Jes. Idem klasse B.D. Bakker, Jn. Hink, W. Bak ker ,F. Blaauw, Sj. Maakal, Chr. Vethoff. Spelers Vriendenkring, klasse A.: O. Lange dijk, T. Pranger, G. Hop, P. Langedijk, O. Pran ger, T. Kostelijk. Idem klasse B.: L. Dekker, J. Blakker, G. Dteu tekom, S. Timmerman, O. Kuiper, K. Langedijk. De volgende rondte heeft plaats in de kolf baan van den heer Rijper te Zuidscharwwoude. Zondag van 's morgens half tien, wanneer de A'. klasse nspelen van alle-clubs, om den volgen den Z,ondag alle B.-klassen te spelen in dezelfde baan. De derde rondte is bij J. de Bakker, resp. 29 Dtec. en 5 Jan., 4e rondte in Concordia op 12 en 19 Jan., 5e rondte bij P. Kramer, resp. op 26 Jan. en 2 Febr. Voor belangstellenden is er dus ruimschoots gelegenheid om eenige uren aangenaam als toe schouwer door te brengen en voor de jongeren om kennis te maken met het mooie, veredelende kolfspel. De toegang is voor ieder vrij. dMient II Alkmaar Tel. 526 s In ons nr. dat Oudejaarsavond zal verschijnen, bestaat gele genheid een Nieuwjaarsgroet te plaatsen aan cliëntèle, Familie, Vrienden en Kennissen a 50 Cent Luchtvaart DE RETOUR-VLUCHTEN INDIE-HOLLAND. DE P.H.—A.E.Z. TERUG Omtrent de aankomst lezen wij in het „Hbld.": LANDING IN DUISTER. Half vijf gistermiddag waren wij op Schiphol, waar de duisternis al begon te vallen. „Zoo juist bericht ontvangen, dat Keulen 4 u. 15 is gepasseerd" zeide de heer Thomson, „dat kan te gen zes uur hier zijn." „Dr. Jonbloed is aan boord. Hij was van Constan- tinopel af medegevlogen naar Bandoeng en nu samen uit, samen thuis. Ik heb het trouwens gis teren pas met zekerheid gehoord," besloot de heer Thomson. De klok draaide en de duisternis werd diep, werd heel diep. Al was het een latertje, er was nog veel belangsteü£ög. De heer Plesman familieleden van de bemanning, vrienden van dr. Jongbloed uit Soes terberg. De heer Van de Pol was, als altijd present voor de post. De klok wees 5.40. Bericht: „Soesterberg gepas seerd." Nu uitkijken. De nachtverlichting werpt breede bundels stralen, de toren schittert. „Haalt de luchtmail de avondbestelling?" Amsterdam-centrum heel misschien, verder nietzeide de heer Van de Pol: De avondbestelling is intusschen niet gehaald, want er kwam nog een kwartiertje bij en toen was het al te laat. Maar in de boxen is de mail gister avond nog gekomen. Er waren 21 zakken post en wel 14 voor Amsterdam, drie voor Rotterdam en vier voor den Haag. Het zwevende licht. Twee minuten voor zes klonk plotseling het geronk van motoren. Een wit en een rood lichtje zweefden boven Schiphol. „Daar is-ie." Gewuif van zakdoeken, tegen de donkere wolken stak, nog donkerder, de geweldige vleermuis af. De machine cirkelde over het station, zocht den grond en daalde In een bundel van licht. Zes uur wees de klok: de P.H.A.E.Z. die ook, met Smirnoff en Beekman den heer Gabau van Batavia naar Nederland had gebracht had den vaderlandschen bodem aangeraakt. Weer was een retourvlucht volbracht, weer in 10 i dagen. Een mooi einde van den tocht, die daling in het fantastische licht. i Van Dijk, de tweede piloot, stond het eerst nadat de motoren, die deden alsof ze niet van uit scheiden wilden weten, tot stilstand waren geko men op den grond. Hoe de reis was geweest? „Voortreffelijk en gezellig. En wij vormden een prettig groepje, het is kostelijk geweest. Nu een la tertje. Maar wij moesten tegen een storm van 100 K.M. opwerken." Van vermoeienis geen spoor. Buitenhuis, de werk tuigkundige had niet veel tijd om te praten, eerst zijn machine, en dr. Jongbloed stond dadelijk om ringd door tal van vrienden. De begroeting. Om kwart over zes had de heer Plesman al zijn kinderen bijeen in de restauratie. Hij sprak een paar woorden ter begroeting. Hij roemde de bui tengewone prestatie, die weer nieuwe eryaringen en zelfvertrouwen heeft gebracht, Het is zeer bij zonder in dit jaargetijde van Batavia naar hier te vliegen in tien dagen. Dit feit, zal opnieuw zeg gen tot de nhandel, dat postvluchten naar Indië groote beteekenis hebben, i Zich tot dr. Jongbloed richtend, zeide spr., dat hij het zeer op prijs stelde dat de vlieger-medicus na den tegenslag bij Constantinopel in dit vliegtuig was doorgevlogen naar Indië. Hij dankte mevrouw Jongbloed, dat zij haar man had laten gaan. Dr. Jongbloed heeft op deze reis den grondslag gelegd voor zeer groot werk, waarvan later vliegers en passagiers groot nut van zullen kunnen hebben. „Beekman Van Dijk Buitenhuis en Jongbloed, on zen grooten dank," besloot spreker. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Het achtste vliegtuig te Belgrado aan gekomen. De K.L.M. heeft bericht ontvangen, dat het acht ste postvliegtuig gisteren te 7.50 uur uit Weenen is vertrokken en te 13.05 uur te Belgrado is aange komen. Ales wel. Heden verder. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIK- Die hoer Wagenaar uit Noordscharwoude kwam Vrijdagmiddag met zijn auto op de Koorder brug in botsing met de auto van den heer Doof uit Amsterdam. Daar nogal kalm gereden werd, kwa men geen persoonlijke ongelukken voor; alleen bleek dat de auto van D:. door het breken van een pen niet meer rijden kon, terwijl de auto van W. niet noemenswaardig was beschadigd en al- zoo zijn weg ko nvervolgen. - BROEK OP LANGEKDIK- Dat er voor vakonderwijs alhier al heel wei nig animo bestaat, blijkt wel hieruit, dat de uitgeschreven bemestingscursus van tuinders, wel ke door den heer Mallekote zou worden gegeven, niet ko ndoorgaan, daar slechts vijf personen zich hadden opgegeven. LANGENIMJK- De kolfsport wordt aan den Langendijk met liefde en animo beoefend. In Noordscharwoude en Oudkarspel leggen zich meer en meer jongeren dp de kolfsport toe, doch te Zuidscharwoude, dat een naam heeft op te houden, in de kolfwe- reld, schijnt de geestdrift wel wat te verflauwen. Vandaar dat de kolfliefhebbers, zij die gaarne een opgewekt leven van kolfbroeders zien, trach ten de animo wat aan te wakkeren,'de liefde voor het kolfspel op te wekken, de belangstelling te vorgrooten. Een gelukkige" gedachte is het daar om, dat de Kolfbond besloot tot het houden van een match, waarvan de verschillende rondten om beurten in de verschillende kolfbanen plaats vin den. De uitslag vanfde eerste rondte is reeds kort vermeld. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat eiken Zpndag een wedstrijd plaats GROOTSTE KEUZE. C LAGE PRIJZEN. 2! O Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsiuitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) Nieuwstijdingen DE BRAND TE MIDDELBURG. De oorzaak vastgesteld Wij lezen in het „Hbld.": Het politie-onderzoek naar de oorzaak van den brand heeft plotseling een andere wending ge kregen, daar is komen vast te staan, dat een der winkeljuffrouwen van den Franschen Bazar, kort voor het uitbreken van den brand met een olie lampje In een kast op den zolder is geweest, waarin artikelen voor den kerstboom waren geborgen en in welk gedeelte van den bazar de brand is ont staan. Zij heeft bekend het lampje daar te hebben laten staan, toen zij weer naar beneden is gegaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1