Land- en Tuinbouw Radiorubriek neer partijen bij voorbaat schriftelijk zich aan de door de pachtcommissie vast te stellen regeling on derworpen heben. Het beginsel der contractvrijheid blijft dus gehandhaafd, hetgeen inderdaad valt toe te juichen. nieuwstijdingen CANDIDATEN. In een dezer dagen gehouden vergadering van het College van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en Westfriesland zijn candidaten gesteld voor de volgende vacatures: Voor DIJKGRAAF: 1. W. J. Kernkamp, Edam. 2. H. Zijp, Beemster. 3. J. Kraakman, Warmenhuizen. Voor HEEMRADEN: Vacature D. Govers (periodieke aftreding) 1. D. Govers, Alkmaar. 2. C. Kramer, Glijnis, Stompetoren. 3. C. D. Kaaskooper, Oosthuizen. Vacature J. van Reinen (wegens leeftijdsgrens niet herkiesbaar) 1. P. de Lange, Heiloo. 2. D. Nobel, Midden-Beem- ster. 3. A. Schrooder, Heiloo. VEERTIEN UREN IN EEN MAND. De bakschipper P. Everts, werkzaam bij de N. V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, bevond zich Maandag tijdens den storm alleen op een kolenschuit in de Zuiderzee nabij Kolhorn. Everts nam voorzorgen dat bij eventueel zinken der schuit hij zoo mogelijk nog zijn leevn zou kunnen redden. Hij heesch daartoe een mand in den mast. En inderdaad, des middags te half vijf sloeg de schuit eensklaps vol water en zonk. Everts klom in den mast en plaatste zich in den mand die juist boven de golven hing. De avond en de nacht vie len en hulp kwam niet opdagen. Na veertien uren in ijzige koude te hebben doorgebracht, werd hij Dinsdagmorgen door personeel van een sleepboot opgemerkt. SPLENDOR FABRIEKEN Ontslag van personeel Volgens de „Msb." zijn bij de Splendor Fabrieken te Nijmègen ontlsagen: een der directeuren, 7 be drijf singenieurs en een 100 man personeel. Er zou den nog verdere ontslagen volgen. DE AFSCHAFFING VAN DE VERDEDIGINGSBE LASTING II. Behandeling in de Tweede Kamer. Door de Tweede Kamer is besloten a.s. Dinsdagmid dag te behandelen het wetsontwerp tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcen ten op den suikeraccijns. De begrooting van Koloniën werd aangenomen met 73 tegen 1 stem. De heer Wijnkoop stemde te gen. Hierna werd de behandeling van de onderwijsbe-' grooting voortgezet. KWAJONGENSWERK. Met velen durfden zij. Eenige opgeschoten jongens te 's-Gravenhage maakten in de Boakhorststraat nabij de Alhambra- bioscoop, rumoer, waarom een agent van politie hen aanmaande door te loopen en zich rustig te houden. De jongens zijn daarop naar den Zuid wal getrok ken en hebben daar steenen uit den walkant ge broken waarmee zij den agent gooiden. Toevallig passeerde een agent in burgerkleeding die een der jongens greep. De anderen gingen aan den haal doch nadat de gearresteerde jongen, de 16-jarige meubelmakersleerling P. de N., door den dienstdoenden agent was meegenomen en de agent in burger zijn weg naar zijn woning vervolgde, kwa men de jongens terug, omringden hem en namen een dreigende houding aan. De agent dreigde te zullen schieten doch zoover behoefde het niet te komen daar inmiddels politie- hulp opdaagde en de bende uiteen werd gejaagd zonder dat geweld noodig was. De jongens trokken af in de richting van de Prinsengracht. Een van hen stak daar een voetzoe ker af, wat aanleiding gaf tot het gerucht, dat er geschoten zou zijn. DE NUTSSPAARBANK TE GORREDIJK. Een correspondent schrijft: In de laatste dagen is gemeld, dat het tekort van 15.000 gulden al tot 200.000 gulden is aangegroeid. Deze mededeelin gis voorbarig want het onderzoek door de accoutants is nog niet afgeloopen en defi nitieve cijfers kunnen dan ook nog niet genoemd worden. Wel is fraude gebleken bij den gefailleerden boek houder vrijwel van het aanvaarden zijner functie voor 25 jaar, toen hij zijn vader opvolgde. De boekhouder was commissaris van de spaarbank en genoot het onbeperkt vertrouwen van Gorredijk en verre omgeving. Deze omstandigheid werkte er toe mede, dat het verzuim niet eerder ontdekt is. Tot op den laatsten dag scheen de boekhouder nog kapitaalkrachtig te zijn. Met zijn broeder begon hij den bouw van een nieuwe boerderij bij Gorredijk. De „kleine man" is de dupe geworden in zoover, dat vele gelden aan den boekhuoder ter hand ge steld om op de spaarbank ingeschreven te worden daar nooit geboekt zijn. Twee jongelieden missen daardoor een erfenisje van ongeveer 4000 gulden. Welgestelde boeren blij ken te boek te staan voor duizenden guldens hy potheek, die zij nooit ontvingen. De boekhouder zorgde ervoor, steeds op tijd de rente te betalen. De politie heeft hem in het ziekenhuis te Gro ningen waar hij als patient is opgenomen mededee ling van de ontdekking dezer malversaties gedaan. Naar wordt vernomen heeft hij daaromtrent een volledige bekentenis afgelegd. Voor de bevolking te Gorredijk is de debacle een groote slag omdat uit de renten van het reserve fonds groote sommen besteed werden o.a. voor de bewaarschool, de zwemschool, het Groene Kruis, voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonies. Ook voor de aanstaande drinkwaterleiding had de Spaarbank een flinke subsidie toegezegd. NA DEN OVERVAL OP CURACAO. De Nederlandsche officieren zullen voor den Krijgs raad terecht staan. Naar wordt vernomen zullen de Nederlandsche Mijnheer,u zit op mijn hondje.' „Gelukkig dat het mormel niet bijt." Bokser: „Heb ik gewonnen?" Manager: „Nee, maar kijk eens wat een schitte rende diirecte je gehad hebt." (PassingShow.) officieren welke bij den overval op Curasao op 8 Juni jl. blijkens de meening van den minister van koloniën (men zie daarvoor het kamerverslag) in hun taak tekort zijn geschoten en in verband daar mede ook alreeds zijn ontheven van hun functie, voor den Krijgsraad moeten terecht staan. Het betreft hier de heeren A. F. Borren, Kapitein J. Hulst en A. P. J. Berger, beide laatstgenoemden eerste luitenants. Zij, die zich met I Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datm verschijnende nummers GRATIS. Buitenland DE DUSSELDORFSCHE MOORDZAAK. De gearresteerde Niestroy toch de dader? In tegenstelling met vroegere berichten is Geor ge Niestroy die te Potsdam gearresteerd is, in ver band met de moarden te Dusseldorf niet daarheen overgebracht. Dezer dagen is hem te Berlijn een verhoor afgeno men. Hij verklaarde dat hij tot 12 Augustus in Stin- delmüle bij Dusseldorf heeft gewerkt doch toen zijn betrekking heeft opgegeven daar hij te weinig ver diende. Hij trok naar Zwitserland waar hij in Schraffhausen werk vond. Kort daarop keerde hij naar Duitschland terug en vond werk te Ohligs. Hij bleef daar slechts een maand, daar hij werd op gelegd. Over Hannover en Halberstadt kwam hij naar Potsdam. Zooals bekend is de arrestatie van Niestroy voor al gebaseerd op de verdenking welke men tegen hem koestert in verband met de verdwijning van het dienstmeisje Maria Hahn, dat sedert 11 Augus tus wordt vermist. Men vond in zijn bezit een entree biljet voor het Apollo-theater te Dusseldorf dat op 11 Augustus is verkocht. Niestroy moet derhalve op dezen datum te Dusseldorf te zijn geweest. Men ver moedt, dat hij den 7den November, den dag, dat de kleine Albermanh werd vermoord eveneens in Dusseldorf was. Het resultaat van het verhoor zal naar Dusseldorf worden gezonden om daar verder te worden onder zocht. Niesrtoy blijft te Berlijn totdat over een ver volging tegen hem zal zijn beslist. (Wolff.) IETS OVER NUTTIGE ZWAMMEN. I ''..U.-'Vy In de natuur moet ales ten beste dienen en zoo kan men dus eigenlijk niet spreken van nuttige en schadelijke zwammen, maar alleen over de rol, die die zwammen of die dieren in de natuur te vervul len hebben. Alleen ten opzichte van den mensch kan men dus van nut of schade spreken. In het algemeen kan men zeggen, dat de zwam men een afbrekende werking uitoefenen en die af brekende werking is nu eens in het voordeel of het belang van de menschen en dan weer tot schade. Met de cshadelijke zwammen, die wë parasieten noemen voeren we een onophoudelijken strijd, die meestal in ons nadeel uitvalt. Slechts in zjeer en kele gevallen kunne we dien strijd met succes voe ren omdat onze middelen zeer gebrekkig zijn. Als we echter die schade of die last gaan ver gelijken met het voordeel en het gemak, dat we in vele gevallen van zwammen ondervinden, dan is het niet gemakuelijk dat nut te becijferen, want, zonder de werking van de zwammen en bacteriën kan men zich het bestaan op den aardbol nauwe lijks indenken. Een van de voornaamste bezigheden van de zwam men en bacteriën is namelijk het afbreken van or ganische stof, welke stof op die manier weer ter beschikking van het plantenrijk komt. Betreft het nu het afbreken va nstoffen, die voor ons waarde loos geworden zijn dan spreken we van nut. maar betreft het stoffen waarvan we nog niet genoten hebben, dan spreken we van schade. Ieder, die hierover nadenkt, zal begrijpen, hoeveel nut de zwammen en bacteriën kunnen verrichten, als ze denken aan de omzettingen die noodig zijn, voor een mesthoop zoodanig is omgezet dat de planten er weer wat aan hebben en datzelfde geldt natuurlijk voor alle afvalstoffen van den akker, bv. koolbladeren, aardappelloof, enz. Vervolgens in een bosch aan de massas bladeren, die in het najaar afvallen en waarvan in het volgende voorjaar reeds niet veel meer te vinden is. Het mooiste is echter, dat vele zwammen van de ze voor ons totaal onbruikbare stoffen weer voedsel voor den mensch leveren. In ons land, en dan voor al in het Noorden, merkt men hiervan weliswaar niet veel, in het buitenland, vooral in Duitschland bv. maar ook in het zuiden van ons land zooveel te meer. We bedoelen hier de paddestoelen die in Duitschland bij zulke groote hoeveelheden gegeten worden, dat er speciale markten voor zijn, met spe ciale keurmeesters, evenals wij die voor kool enz. hebben. Voor de volksvoeding ,een factor van groot algemeen nut dus, wordt er wel degelijk rekening mee gehouden. In het zuiden van Frankrijk worden jaarlijks voor eenige duizenden franken aan truffels verkocht, vooral naar het buitenland. Deze truffels, die men in ons land niet aantreft of hoegenaamd niet aan treft, groeien onder den grond en men gebruikt er afgerichte varkens om ze op te sporen. Ze zijn zeer prijzig en schijnen lekker te zijn( Dat ze lek ker kunnen zijn is te begrijpen voor ieder, die wel eens gewone paddestoelen gegeten heeft, en dat ze over het algemeen zeer voedzaam zijn is be kend. Ook de gistzwammen oefenen een, voor ons, onmis bare werking uit, want, we zouden ons geen brood of bier of wijn Zonder gist kunnen voorstellen en hetzelfde geldt ten opzichte van vele andere ge giste of op andere wijze door zwammen of bacte riën omgezette vloeistoffen. We denken bv. aan de Yoghurt melk, enz. De hoeveelheid bacteriën en schimmels, die per kubieke milimeter goedgewon- nen melk bv. aanwezig is doet ons verbaasd staan. Ten slotte worden sommige zwammen in een of anderen vorm in de geneeskunde gebruikt, zoo bv. het moederkoorn, een ziekte van rogge. Van de sclerotien va ndeze zwam maakt men een middel, dat in de geneeskunde vrij algemeen gebruikt wordt Als besluit zouden we kunnen wijzen op de be langrijke rol, die de bodembacteriën op den grond uitoefenen en vooral de zgn. wortelknolletjes-bac teriën van onze vlinderbloemige gewassen. Sint Pancras. VAN HERWIJNEN. W ELDA DJG HEI D&Z EGELS- Evenals vorige jaren worden ook thans weer door de administratie der P. en T. van 10 Dec. tot 9 Jan. .Weldadigheidszegels uitgegeven. Deze zegels ,die verkrijgbaar worden gesteld in de waarde van H/2, 5, 6 en 121/2 cent en waarvan de kosten zijn 3, 8, 10 en 16 cent, hebben een onbeperkte geldigheidsduur en kunnen zoowel voor de frankeering van buiten- als binnenland se he stukken worden gebezigd. Zie zijn vervaar digd naar een ontwerp van den kunstenaar H. H. Kamerlingh Onnes, die het doel waarvoor ze worden uitgegeven tot uitdrukking heeft ge bracht in een dolfijn die op zijn rug een kind veilig door de stormen des levens heen voert. De meerdere opbrengst komt ten goede aan het steun behoevende kind. 't Is een goede gedachte van de Postadministra tie om deze kinderzegels in dit tijdperk uit te geven. Immers juist ter gelegenheid van de jaar wisseling worden belangrijke hoeveelheden ze gels door menschen van allerlei rang en stand gebruikt om elkaar hun beste wenschen voor den nieuwen jaarkring toe te zenden en bestaat er gereede aanleiding door aankoop van eenige kin derzegels mede een penninske voor dit mooie doel te offeren. Het gaat hier niet om groote bedragen doeh om een groot aantal kleintjes. In de groote steden wordt er veel werk van gemaakt. In de hal van de groote stadspostkantoren wordt met goedvinden van de Postadministratie eeD kiosk opgericht, waar eenige dames zich gedurende bo vengenoemd tijdperk belangloos beschikbaar stel len en zich zoo veel, mogelijk beijveren deze zegels aan dein man te brengen. Dit gaat aan de kleine stads- en plattelandskantoren natuurlijk niet. We weten echter, dat ook buiten de groote stad er velen zijn die gaarne hiervoor hun penning willen offeren, wetende dat dit ten goede komt aan het blinde, idiote, verwaarloosde, verlaten of ver weesde kind, waarom we gaarne hier nog even de aandacht op deze zegels vestigen in de hoop dat velen straks bij aankoop van hun frankeerzegels ook eenige kinderzegels zullen inslaan. Het suc ces is drieledig: In de eerste plaats doet men door zijn stukken met deze zegels te frankeeren zijn vrienden en "kennissen in binnen- en bui tenland een genoegen, ten tweede helpt men mee de taak van den Bond ter bescherming van het steun behoevende kind te vergemakkelijken en ten slotte hebt ge zelf de voldoening iets te hebben bijgedragen tot het verschaffen van wat meer levensvreugde aan het misdeelde kind. De fruitman die zijn geheugen was kwijtgeraakt. (Humorist.) KRIJGEN WE WEER ZOO'N STRENGEN WINTER? De Diuitsche weerkundige, Pr. Groszmayr, die o.a. verleden jaar eveneens voorspelde, dat wij een ongekend strengen winter zouden krijgen, waar bij hij het bij het recht® eind bleek te hebben, komt ons ook nu weer verrassen met de mededee- ling, dat het dezen keer raak zal zijn. In een Duitsch blad voor wetenschap en tech niek schrijft hij a.m.In de dagbladen heeft men het al kunnen lezen, dat de dierkundigen in hun rijk van dieren en planten reeds tallooze aanwij zingen hebben gevonden, die o peen vroeg inval lenden en strengen winter duiden. Ofschoon deze waarnemingen op langjarige ervaringen berusten, mogen wij wiskundigen en weerkundigen daar niet op afgaan. Wij moeten onze gegevens op geheel andere wijze verzamelen en opbouwen en eerst dan mogen wij ons aan een voorspélling wagen. Onze ervaring nu is, dat na groote overstroo mingen in de Noord-Westelijke provinciën van Ned.-Indië in Augustus en September en ook na springvloeden van den Nijl in den zomer en het begin van den herfst, de daarop volgende winter in Noordelijk en Midden Europa zeer streng pleegt te zijn. De overstroomingen in het Indus- gebied zijn nauwelijks gekeerd, de Nijl heeft dit keer de sterkste springvloed-katastrofe veroor zaakt sinds 1878, waaruit wij nu met bijna wis kundige zekerheid mogen afleiden, dat we ook dit jaar een zeer strengen winter tegemoet gaan. Ten bewijze diene, dat, zooals ik in tal van artikelen in de metereologische vakpers heb aan getoond, op de geweldige springvloeden van den Nijl in 1869, '70, '74, '78, '79 '87, '90, '92, '94, '95 en 1816, steeds een koude winter in Duitsch land en Midden-Europa gevolgd is. Waartegen over staat de Nijlstroomingen, welke beneden normaal bleven en bij droogte-perioden in N. W. Indië steeds een zachte winter in onze streken volgde. Groszmayr gaat dan nog verder: Mémery, de bestuurder van 't observatorium te Talence bij Bordeaux, voorspelt eveneens een strengen winter, -a-) uep do SuijjjfaiqSjoAeS uftz qaaoseq Cnj xeura Baas: „Jan hebben we nog versche eieren noodig?" Bediende: „I" versche eieren we hebben nog wel voor weken genoeg." rugkeer van dezelfde temperatuur na negen zon nevlekperioden, d.i. na ongeveer 100 jaar. De Ber- lijnsche weerkundige Hellmann besluit uit het karakter van den afgeloopen zomer, dat de winter streng zal worden zooals ook verleden jaar na epn heeten zomer het geval is geweest. Ik mag nog wel opmerken, dat zoowel Mémery als ik ook den kouden winter 1928-'29 voorspeld hebben. Radio-Omroep Radio-Centrale HART 8 KUIIT. Ouiarspel t lil PROGRAMMA HILVERSUM, Zondag 15 December. A.V.R.O. 8.15—8.45 lezing. V.A.R.A. 9 platen. 9.45 cursus. 10 veiligheid. 10.15 orgelrecital. V.P.R.O. 10.30 kerkdienst uit Utrecht A.V.R.O. 1212.40 sterrekunde. 12.402 middag concert. 2.—2.30 tooneelhalfuurtje. 2.30 concertge bouw. Hierna tot 5 uur platen. V.A.R.A. 56 kin deruurtje. 6 vooravondconcert. A.V.R.O. 7.308 Bridgeles. 8.15—11 concert Treep. 11—12 platen. Maandag 16 December. 1010.15 morgenwijding. 11.1511.45 kinderlectuur 12.152 middagmuziek. 22.45 kookkunst. 2.45— 4.30 rembrandt-theater. 5—6 kinderuurtje. 66.30 platen. 6.457.15 boeken. 7.157.45 Engelsch. 8.— radiotooneel. Hierna tot 12 uur platen. Dinsdag 17 December. 1010.15 morgenwijding. 12.152 middagmuziek. 2 3 platen. 3—4 knippen. 44.45 solistenconcert. 4.455 platen. 5.30—6.30 dinermuziek. 6.457.45 Engelsch. 8llEngelsch. 811 omroeporkest. Nico Treep. Hierna platen tot 12 uur. PROGRAMMA HUIZEN. Zondag 15 December. N.C.R.V. 8.25—9.20 morgenwijding. K.R.O. 10 12 Hoogmis uit Keer. 12.301.30 lunchmuziek. 1.302 platen. 2—2.30 litteratuur. 2.304.30 con cert. 4.305 ziekenlof. N.C.R.V. 5.50 kerkdienst uit Leiden. K.R.O. 7.308.15 lezingen praatje. 8.1510.45 concert. 10.4511 Epiloog. Maandag 16 December. N.C.R.V. 8.159.30 morgenconcert. 10.3011 zie- kendienst. 1111.30 lezen. 11.3012.30 concert. 12.30 1.45 orgelconcert. 22.35 uitzending voor scho len. 2.453.15 lezing. 3.153.45 knippen. 45 zie- kenuurtje. 56.30 fluitconcert. 6.307 muziekpraat je. 7—8 jeugduurtje. 8 uitzendavond. Dinsdag 17 December. K.R.O. 11.3012 godsdienstig halfuurtje. 12.15 2 lunchmuziek. 23 vrouwenuurtje. 33.30 knip pen. 4.307 platen. 77.30 latijn. 7.308 spreker kerstmis. 8 Studio-opvoering van „Geleerde dames" blijspel in 5 bedrijven. Eerste Langedijker Radio-Centrale B- Schuitemaker Jr., Noordscliarwoude PROGRAMMA HILVERSUM. Zondag 15 December. A.V.R.O. 8.15—8.45 lezing. V.A.R.A. 9 platen. 9.45 cursus. 10 veiligheid. 10,15 orgelrecital. V.P.R.O. 10.30 kerkdienst uit Utrecht A.V.R.O. 1212.40 sterrekunde. 12.402 middag concert. 2.2.30 tooneelhalfuurtje. 2.30 concertge bouw. Hierna tot 5 uur platen. V.A.R.A. 56 kin deruurtje. 6 vooravondconcert. A.V.R.O. 7.308 Bridgeles. 8.1511 concert Treep. 11—12 platen. Maandag 16 December. 1010.15 morgenwijding. 11.15—11.45 kinderlectuur 12.152 middagmuziek. 22.45 kookkunst. 2.45— 4.30 rembrandt-theater. 56 kinderuurtje. 66.30 platen. 6.45—7.15 boeken. 7.157.45 Engelsch. 8. radiotooneel. Hierna tot 12 uur platen. Dinsdag 17 December. 1010.15 morgenwijding. 12.15—2 middagmuziek. 2 3 platen. 34 knippen. 44.45 solistenconcert. 4.455 platen. 5.306.30 dinermuziek. 6.457.45 Engelsch. 8llEngelsch. 811 omroeporkest. Nico Treep. Hierna platen tot 12 uur. PROGRAMMA HUIZEN. Zondag 15 December. N.C.R.V. 8.25—9.20 morgenwijding. K.R.O. 10 —12 Hoogmis uit Keer. 12.30—1.30 lunchmuziek. 1.302 platen. 22.30 litteratuur. 2.304.30 con cert. 4.30—5 ziekenlof. N.C.R.V. 5.50 kerkdienst uit Leiden. K.R.O. 7.308.15 lezingen praatje. 8.15—10.45 concert. 10.45—11 Epiloog. Maandag 16 December. N.C.R.V. 8.15—9.30 morgenconcert. 10.30—11 zie- kendienst. 1111.30 lezen. 11.3012.30 concert. 12.30 1.45 orgelconcert. 22.35 uitzending voor scho len. 2.453.15 lezing. 3.153.45 knippen. 45 zie- kenuurtje. 5—6.30 fluitconcert. 6.30—7 muziekpraat je. 78 jeugduurtje. 8 uitzendavond. Dinsdag 17 December. K.R.O. 11.30—12 godsdienstig halfuurtje. 12.15— 2 lunchmuziek. 23 vrouwenuurtje. 33.30 knip pen. 4.307 platen. 77.30 latijn. 7.308 spreker kerstmis. 8 Studio-opvoering van „Geleerde dames" blijspel in 5 bedrijven. NAAR DE DRIE MILLIOEN LUISTERAARS. De Engelsche directeur der Posterijen heeft de vorige week in het Parlement verklaard dat het aantal luisteraars in Engeland op het oogenblik 2.869.000 bedraagt en dat hij ervan overtuigd is, dat de drie-millioenste luisteraar spoedig zal kun nen worden ingeschreven. RADIO IN RUSLAND. Een van de belangrijkste cursussen welke uit gezonden worden is wel die, waarin de boeren op de hoogte worden gesteld van de moderne landbouw methoden. Andere onderwerpen, die regelmatig door de microfoon behandeld worden, zijn lezen, schrijven en rekenen, terwijl er voor meer gevorder den besprekingen plaats vinden over bedrijfs-effi-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 5