NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 38e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland Inventarisatie Stapelproducten. Plaatselijk Nieuws No. 149 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 17 DECEMBER 1929 UNGEDIJKER COURANT ledactBur I. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ÏTZT2&*. m, - Uitroe: Firma H. «FM - ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. Van ouds heeft de dorpsbarbierswinkel den naam, een der meest gezellige plaatsen te wezen. Daar vernam men voorheen 'de nieuwtjes van 'den dag; was het Hoogenbirk'niet, die de'figuur van baas Appelman zoo meesterlijk heeft geteekend, de dorpsbarbier, aanspreker, doodgraver, etc. In wiens zaak het des Zaterdagsavonds zoo gezellig kon wezen, dat de klanten, ook na gehol pen te z ijn, nog een uurtje plakten, waar jongelui;, op wier facie met geen vergrootglas een haartje te vinden was, toch wenschten geschoren te wor den. Sinds de courant een algemeen gebruiksartikel is geworden, heeft de dorpsbarbiers-salon veel van zijn ouden naam verloren. Maar toch! 't Kan er nog gezellig wezen. Zoo stapte ik jl. Zaterdagavond de salon van den heer X. te B. binnen. Daar was vroolijkheid, een gulle lach klonk, en nauwelijks) binnen, hoorde ik: „Je had vroeger moeten komen, dan had je stof voor de krant kunnen verzamelen!" Een zeer rijzig dorpeling was toevallig onder behandeling, hij werd ingezeept. In die eigenaar dige positie, waarin men eigenlijk niet spreken kan, was het hem toch niet mogelijk zijn mond te houden. „Zoo pauze vanwege de "kwastben jij pauze pssst vanwege zeep in zijn mondben jij daar? Ik al je... wat zeggen. flzé oud-i^li^t Je kwebbel, zoolang ik scheer, J5e zeer vefO man mét het scheermes. De man mnze tegeng hij soms in den goedigen barbier een A915 deuldog? Èmdelijk is de schoonheidsbehandeling ten ein de en kan de nu geschorene zijn hart luchten. Jij Stemminggbeelder, je hebt het totaal bij me verkorven Verkorven vraag ik. Hoezoo ,W,el met je laatste stuk: 'tkwaad zat in de staart ,in de laatste dxie regeltjes. Die onn.oozele drie regels hebben een funesten, betreurenswaar- digen invloed uitgeoefend. Hoe durf je, hoe kon je zoo schrijven? 'kWas me geen kwaad bewust, wist zelfs op 't moment niet, wat die drie onnoozele regeltjes druk hadden behelsd. Bus vroeg ik: „W.at stond er?" Wel, dat er kool, gele kool op conditie van Maart-levering is verkocht voor f 1000 de wagon. Voel je nu niet, dat dit èn voor boer èn voor koopman, schadelijk is. Had je pen maar niet in de inkt. gedoopt. Die een vertelt het den ander; wie komt er nu met gele kool ter veiling? Geen boer, dus heeft ook de koopman) een strop, hij kan met schik geen geeltjes begaan." Dus wist ik, waar de schoen wrong. Een aanwezige vroeg langs zijn neus weg: „Wou je soms gele kool koopen?" 'Er ging een vroolijk gelach op, toen de vraag gesteld was. „Ja," antwoordde de gevraagde. „Ik heb om gele kool geloopen. Doch nergens kon ik terecht. Alleman had dat lamme stemmingsbeeld lezen, en 'ze zeiden: gele kool? Dank je vriendelijk, de hach sta ik zelf. Lees je geen kranten „Maak dat de koekoek wijs," zei ik; verkoop geen smoesjes." „Wis en drie," zei de teleurgestelde gele kool- kóoper; ik ben in de polder geweest, in de Waard, verder te Koedijk, om de Noord. Bij tien men- schen en negen er van kwamen, zoodra ik om gele kool vroeg, met het Stemmingsbeeld voor den dag." „En de tiende?" „Die had allien rood en deen, daar had ik geen bosschip." Toen werd er nog eens vroolijk gelachen in die scheersalon van den, heer X. te B de laatste heeft geen duit te betalen voor deze aanbeveling zijns amusante zaaks. Of dit blad er ook wezen mag. Aangezien ik den laatsten tijd door toevallige omstandigheden niet in de gelegenheid was, een koolveiling mee te maken, nam ik' de gelegenheid te baat, in dienzelfden modernen, van vele spie gels ,electrische apparaten etc. voorziene scheer-, knip- en kapsalon,, te informeeren naar de stem ming aan de koolbeurs. Nu vang je nooit bot, als je bij een Langendij- ker vraagt naar den prijs van de kool in de laat ste maand van 't jaar. Ja, ik geloof, dat zelfs de slager, de bakker, de loodgieter en de timmerman, (om van de bar biers maar te zwijgen^ u kunnen inlichten, 't Liefst wend ik me tot de meest geinteresseer- den, tot boer of koopman. En ik kreeg de beste informatie, want een der aanwezigen had bes te kool, rooie, 38 in de krat, op bon verkocht. Fn zijn buurman had ook afgeleverd, 40 in de honderd pond, eveneens roode kool. Zelf had de man f5.75 en zijn buurman f 6 gemaakt. Waar uit is af te leiden, dat goede kool van!' deze sooft al een zeer bevredigende prijs opbrengt. Ein gele kool, (zie boven)" die houdt men vast. Over denen sprak men zeer terloops; 'k kreeg den indruk, dat de aanwezigen voor die soort weinig ambitie hebben, er geen „muziek" van verwachten. De stemming voor de kool is derhalve, ondanks de pessimistische „Alkm. Crt." ten dezen opzichte nog zoo zwartgallig niet. Minder opgewekt en vroolijk gestemd als de menschen in dien barbierswinkel jl. Zaterdag, was zekere bouwer ter Bovenkarspeler markt, die door de veiling voer met een schuit, beladen met aardappelen, soort Schotsche muis, geschikt en goedgekeurd voor plantgoed. O ja, ook had de man er nog een partij uien bij. Welnu, de goedge keurde Schotten brachten 60 ets. per baal op, werden nog afgekeurd op den koop toe, (wijl de sorteering niet in orde was), zoodat de man ze maar uit de hand verkocht a 50 cents per baal. Fröhliche Weihnachten. Voor zijn siepels maakte hij zegge en schrijve 85 Hollandsche oenten; die waren goed. Prosit Neujahr. 'k Mocht 't genoegen smaken, van den secre taris van de Provinciale Commissie uit de tuin bouwveilingen in Noordholland, diens jaarverslag te ontvangen. 'kHeb het geheel gelezen; de be spreking er van wil ik uitstellen tot een vol gende week, anders wordt mijn stuk te lang. In middels betuig ik mijn dank voor de toezending van het verslag. een prachtnummer, waarvoor de dames alle lof toe komt. Door de heeren werden vrije oefeningen gegeven en aan het hoogrek gewerkt. Ook de beide gasten van dezen avond traden nog eenmaal op. Het laatste nummer was een tableau „Weg met de onbewaakte overwegen." Hierin werd aanschouwelijk voorgesteld welk 'n groot gevaar de onbewaakte overwegen zijn. Zoo zien wij dan, hoe juist een aanrijding heeft plaats gehad en het slachtoffer wordt weggedragen. Op dit oogenblik komt een auto aan en arriveert van den tegenovergestelden kant een tweede trein en wordt alles in het werk gesteld dit tweeed onheil te voorkomen en den trein tot stilstand te brengen. De aankleeding was keurig en de uitbeelding prachtig. De verschillende lichteffecten deden het uitste kend. Weerklonk na ieder nummer een krachtig ap plaus, thans groeide dit tot een geweldig enthou siasme. De heer Boot verdient alle eer en lof voor zulk een mooien avond. Zijn vindingrijkheid op het ge bied van het samenstellen van programma's heeft voor de zooveelste maal bewezen zeer groot te zijn. Meer dan voldaan togen allen huiswaarts en de wegblijvers kunnen spijt hebben. Eén ding moet ons echter nog van het hart. Het bleek dat er eenige jongedames waren, die al ras het gezelschap van eenige heeren hadden ge zocht. Op zich zelf zeer begrijpelijk. Echter waren er oogenblikken dat het onderling discours hen meer boeide, dan hetgeen ten toonee- le werd gegeven. Dit uitte zich in die mate, dat de luidruchtigheid van hen zulk een omvang aannam, dat anderen in hun aandacht werden gestoord, vooral gebeurde zulks onder de zangnummers. Wij hopen dat in het vervolg tegen zulk luidjes streng wordt opgetreden en desnoods uit de zaal worden verwijderd, of nog beter: laten zij van uit voeringen wegblijven. Wellicht zijn er andere plaatsen waar zulke jongelieden zich kunnen ver maken, zonder overlast aan te doen aan diegenen, .'ie op deze avonden komen om te-genieten. NOORDSCHARWOUDE. ZUIDSCHARWOUDE. Onder buitengewoon groote belangstelling werd in de kolfbaan van den heer Rijper alhier de twee de ronde gespeeld voor den match der Lnagedijker kolfclubs door de klassen A van deze clubs. De uit slag was de volgende: „OP MAAT" Zuidscharwoude P. Molenaar 129 pt., A. Berkhout 107 pt., J. Reijne 97 pt., P. Glas 107, K. de Boer 120, J. de Geus 112, totaal 672 punten. „GEZELLIG SAMENZIJN" Zuidscharwoude. Jac. Zijp 118 pt., W. Kraakman 119 G. Mettes 134, D. de Lange 100, Jn .Zijp 103, P. Beers 97, to taal 671. „ONDER VRIENDEN" Oudkarspel. J. Schrieken 114 pt., A. Eecen 113, O. Bakker 62, N. Quant 118, K. Kroon 94, Jb. Strijbis 119, totaal 620 punten. „VOLHARDING" Oudkarspel. C. Vlug 125 punten, P. Gelder 115, Jac. Gelder 92, S. Ton 82, P. Kat 112, J. Deutekom 91, totaal 618 punten. „ONS GENOEGEN" Noordscharwoude. C. Balder 90 punten, F. Muileboom 122, C. Hopman 51, A. Moeijes 94, W. Kostelijk 82, P. Jes 112, totaal 556 punten. „VRIENDENKRING" Noordscharwoude. C. Langedijk 138 punten, T. Pranger 134, G. Hop 109, P. Langedijk 124, C. Pranger 132, T. Kostelijk 132, totaal 754 punten. BROEK OP LANGENDIJK. VERGADERING. Blijkens de advertentie in het Zaterdagnr. van ons blad hoopt Ds. v. d. Vliet van Utrecht in de Gereformeerde Kerk te Broek op Langendijk een rede te houden over „De J. V. te B." Zulks op uit- noodiging van de geref. Jongelingsvereen. „Soli Deo Gloria" aldaar. Ds. P. Ch. v. d. Vliet, die voorheen te Sint Pan- cras stond en thans te Utrecht het ambt vervult, die tevens raadsman is van den Nederlandschen Bond van Jongelingsvereen. op Geref. grondslag, staat bekend als een redenaar, die zijn gehoor weet te boeien. Wij meenen dan ook goed te doen met nog even de aandacht te vestigen op deze vergadering en op te wekken zoo mogelijk Donderdag avond half acht in de Geref. kerk te zijn. Maak die avond vrij en kom. Kom ook eens des Zondagavonds om 6 uur op onze Jongelingsvereen. in de consistorie, ge zijt al tijd welkom. BROEK OP LANGENDIJK. BROEK OP LANGENDIJK. Tot ouderling in de Chr. Ger. Kerk de heer D. Vooijs en tot diaken A. Hoogland Volgens de gehouden inventarisatie van voorra dige Stapelproducten op 15 December 1929, waren bij de leden der afd. Langendijk van den L.T.B. aanwezig (alles in wagons van 10.000 kilogram): 15 December 1928: Gele kool Deensche witte kool Roode kool Uien Peen 335 wagons 134 wagons 781/» wagons 61 wagons 101/2 wagons NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond gaven bovengenoemde gymnastiek- vereenigingen een uitvoering in de zaal van den hr. J. de Bakker. Het was een avond die in alle opzichten uitnemend is geslaagd. Hoe groot de belangstelling van de ouderen voor de gymnastiek is, moge blijken uit het in groo te getale opgekomen publiek. Het rijk voorziene programma vermeldde als lp nummer „Opmarsch," Aan dit nummer was een aardig aspect gegeven en het was een keurig gezicht deze schare van jonge menschen te zien, die wij mogen noemen „de bloem van Nederland." De eminente leider dezer vereeniging. de heer K. Boot Jz. weet er bij de leden uit te halen wat er uit te halen is en allen hebben genoten. Hierna traden de verschillende afdeelingen voor het voetlicht en werden door de jongens vrije oe feningen gemaakt en aan de ringen gewerkt. Voor al dit laatste trok de aandacht, daar de oefeningen ons niet gemakkelijk leken, echter werden deze keu rig afgewerkt. Het is verwonderlijk hoe de heer Boot het zoover weet te brengen en zelfs precies weet, hoe ieder werkt, hetgeen bleek uit het eenige malen terzijde staan met deze of gene greep. Het formeeren van groepen door de adspirantjes was zeer aardig. De heeren gaven keurige staaltjes van kracht, waarvan wij noemen paard en brug. Dit werken was in een woord af en zelden zagen wij op zulk een wijze aan het paard werken. Als attractie traden op de heeren H. Donker en C. van der Linden, beiden uit Amsterdam. Deze heeren, welbekende turners, bleken echter ook op ander gebied uitstekende krachten te zijn Eerstgenoemde bleek een zeer goede tenor te zijn en vergastte ons op een paar mooie nummers. De heer van der Linden als humorist deed de zaal daveren van het lachen. Gelukkig was het hierna pauze en had een ieder gelegenheid zijn lachspieren tot rust te doen ko men. Het tweede gedeelte van den avond werd verzorgd door de damesafdeeling, die hare kracht demon streerde met de paardoefeningen. De vrije-, knots- en rythmische oefeningen was Roode kool I Gele kool Deensche witte kool I Uien Peen 15 December 1928: Roode kool Gele kool Deensche witte kool Uien Peen 15 December 1927: Roode kool Gele kool Deensche witte kool Uien Peen 350 wagons 66 wagons 328 wagons 45 wagons 29 wagons De wagons gerekend op een gewicht van 10.000 kg. 818 wagons 267 wagons 112 wagons 243 wagons 26 wagons 17 wagons De gehouden inventarisatie van aanwezige stapel producten bij de vereeniging „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude had den volgenden uitslag: 16 December 1929: Roode kool Gele kool Deensche witte kool Uien Totaal Inventarisatie van de winterproducten van de tuinbouwvereeniging „de Groentencultuur': 14 December 1929: Gele kool Deensche witte kool Roode kool Uien Peen 288 wagons 173 wagons 347 wagons 58 wagons 27 wagons 15 December 1928 Roode kool Geel kool Deensche witte kool Uien Peen wagons 214 wagons 375 wagons 35'/2 wagons 16 wagons 665 wagons De wagons gerekend op een gewicht van 10000kg 190 wagons 75 wagons 203 wagons 16 wagons 5 wagons 489 wagons RAISMAvanVALKEMBURG'S e A ••iLEVERTR LEEUWARDEN 272 wagons 248 wagons 128V2 wagons 81 wagons 17 wagons

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1