NIEUWE s™ifNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 150 DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 38e Jaarg ing Inventarisatie van aanwezige stapelproducten op 15 December 1929. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: |8 i per 3 maanden 1.15. —g ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. Uitgave: Firma H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. nSpILtskltmte. Revue van de Week 17 December. Voor de tweede maal heeft het meteorologisch station De Bilt getoond, dat zij voorspellingen, die wel eens falen, ook wel worden vervuld. Helaas 'twas nogmaals de profetie van geweldi gen storm, waarmee De Bilt zijn „profetische reputatie" wist te handhaven. De Z|.-Wester or kaan heeft in de afgeloopen week op schrikkelijke wijze ,ook in ons landje, maar vooral op zee. na bij onze kusten en den open Oceaan gespookt, zoodat uur na uur jobstijdingen moesten worden verspreid over rampen, door den storm berokkend. In de rubriek der ongevallen van de week kom ik op deze orkaan-misère in enkele bijzonderheden terug. In hoever de voorspelling, dat 't na de jongste stormperiode met het zachte weer uit zal wezen; we op de kentering van Oud'naar Nieuw, wellicht zelfs tusschen Kerstmis en de geboorte van 1930, kennis zullen maken met de vorst .waarmee wij volgens sommigen ook dezen winter zullen worden opgefrischt, wij hebben 't. af te wachten. Met de gelaten- en lijdzaamheid dewelke vooral in deze tijden den mensch past. 'tStaat vast, dat de Tweede ICamer op Vrij dag 20 December a.s. met Kerstreces zal gaan. En dat eenigszins vroeg beginnen van de mid- wintervacantie houdt verband met de zekerheid, dat een tweede Haagsche Herstel-conferentie den 3en Januari zal bijeenkomen. Ons Lagerhuis heeft goedgevonden, zijn gebouw voor die Conferentie beschikbaar te stellen, 'tls „vroeg-dag"; er moe ten natuurlijk allerlei toebereidselen voor de be hoorlijke ontvangst, in het Huis der Tweede Ka mer, worden getroffen. Reeds hebben residen- tale hotels aankondiging gekregen van apparte menten-huurders, deelneimers aan de Conferentie aangegaan. Voor de Hofstad is dit gebeuren stel lig een lang niet onwelkom buitenkansje. In de Tweede Kamer verdedigde minister Ver schuur op Dinsdag 10 dezer de afd. Arbeidersver zekering der Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid, en ook bij die gelegenheid wekte de rede van den nieuwen bewindsman zoowel' bewon dering als vertrouwen bij alle partijen. T.o. dier toepassing van de Woningwet deelde Zi.Ex. mee, dat aan zijn departement gewerkt wordt aan een stelsel om op de basis dezer wet ruimer tegemoet koming te verleenen, voor woningen van groote gezinnen. T.o. der moederzorg bleek de minister vooral te beoogen. Het verleenen van steun aan het par ticulier initiatief. Eien motie, door mej. Groene- Weg ingediend en waarin wordt aangedrongen op wettelijke regeling der moederzorg „in haar vol- len omvang" verklaarde de minister onnoodig. In 't- algemeen waarschuwde hij tegen het ver zwakken der beteekenis van parlementaire moties door het al te veelvuldig gebruik daarvan maken. Tenslotte is Hoofdstuk X (Arbeid, H. en N.) goedgekeurd met 58 stemmen l tegen de enkele van den heer Wijnkoop. D|at ook de soc.-democraten dit hoofdstuk van de Rijksbegrooting unaniem steunde is zeker een groote voldoening voor Minis ter Verschuur. Dé Kamer vatte vervolgens de Begrooting van Koloniën aan, waarbij natuurlijk'ditmaal del Afd. Curacao hoofdpunt van de discussie was. In de avondzitting van 10 December ging aan de behandeling der Begrooting van Posterijen, T. en T. vooraf; die van het ontwerp, waarbij voor de derde maal de termijn met een jaar ver lengd wordt, in de wet L.O., waarvan de strek king is: de kosten der nieuwe L.O!. wet eenigs zins te temperen. In de vergadering Van Woensdag 11 December werd verder over de bekende Juni-gebeurtenisscn op Curasao voorgevallen, bespiegeld. Minister de Graaff erkende daarbij, dat indien er te Willem stad deugdelijke leiding ware geweest, de aanval gemakkelijk had kunnen zijn afgeslagen Oud- Gouverneur Ir. Fruytier's beleid vond slechts bij Ir. Feber in de Tweede Kamer een verdediger. Woensdag kon niet over de Begrooting van Ko loniën gestemd Worden ,bij gebrek aan quorum, (minimum van "51 leden). Men'vatte de beschou wing aan over de Begrooting van Onderwijs, K. en W. De nieuwe bewindsman, mr. Terpstra, toonde daarbij geen redenaar van groote gaven te zijn; maakte zelfs aanvankelijk een weinig ver trouwen wekkenden indruk op de hooge verga dering, maar wist allengs gedurende de behande ling van Hoofdstuk VI meer zelfvertrouwen te krijgen en het bewijs te leveren, dat 't hem niet aan kennis van zaken en zeker niet aan ijver ont- Het ontwerp tot wijziging der L.O.-wet van de Dinsdagzitting overgebleven werd den Hen goedgekeurd. Den 12en December werd de behandeling van de Onderwijsbegroting voortgezet. Bes avonds vatte de Kamer die van het Defensie-budget aan. Voor deze deliberatiën verwijs ik naar hetgeen de verslagen in de bladen er over melden. Het I.agerhuis is nu genaderd tot de laatste week van haar bijeenzijn vóór het Kerstreeès. Ook hier zullen gegeven de onverflauwde praat lustigheid van onze afgevaardigden, de laatste loodjes allicht het zwaarste wegen. Ik teeken nog aan, dat de Senaat in de afgeloo pen week een openbare vergadering hield, waarin een dik bundeltje kleingoed en Let ontwerp be treffende den rechtstoestand der ambtenaren voor de Koninklijke Bekrachtiging werden rijp ge maakt. Den zeventienden December des avonds zou de Eerste Kamer weer een van hare vermaar de miniatuur zittingkjes houden. Personalia: De heer E..Krelage heeft ontslag genomen als voorzitter van den Tuinbouwraad. Den 14en Dtecember j.l. vierde mevrouw de wed. Douwes Dekker geboren Hamminck Schepel, Mul- tatuli's weduwe, te 'sGravenhage wonend, haar negentigsten geboortedag. In de vacature Focke- ma Andreae is tot lid van den Radioraad be noemd de heer W,. Graadt van Roggen, secr.- generaal van de Utrechtsche Jaarbeurs. Dr. Hartogs treedt eerlang af als directeur van de Algemeene Kunstzijde Unie en wordt gedele geerd-commissaris van deze unie. - Ir. J. Lely, directeur der Gem. werken te Den Haag, treedt 1 Maart a.s. op als directeur-hoofduitvoerder van. de Maatschappij tot uitvoering van de Zui derzeewerken. Uit de doodenlijst: J. H. W. Immink, oud-ma joor der administratie van het Indische Leger, 78 jaar, Den Haag. Gep. majoor E. M. Koore- vaar, oud-leeraar aan de Kon. Mil. Academie, te Ginneken. A. W. Heykoop, oud-wethouder te Rotterdam, een der voortrekkers in de soc.- demoeratische partij, op 46-jarigen leeftijd. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, oud-lid der Tweede Kamer en oud-burgemeester van R.henen, te Den Dolder (Utrecht), op 76-jarigen leeftijd. James Meyer Fils, de bekende dansleeraar te Amsterdam, 57 jaar. G.H.A. van Trotsenburg, oud-commandant van den Rijksveldwacht, 70 jaar, Den Haag. Aan de jongste misdadigheids-nova ontleen ik, dat ook de wegens dood door schuld veroordeelde beschuldigde in de moordzaak der Haagsche Fa- ber van Riemsdijkstraat, hooger beroep tegen het vonnis van de Rechtbank heeft aangeteekend. Een Nederlandsche diamanthandelaar is te Ber lijn van een waarde ontlast, op 110.000 mark geschat. De secretaris-penningmeestér van den Alge- meenen Stucadoorsbond is in zijn functie ge schorst in verband met de ontdekking van een kas-tekort van een halve ton gouds. Op het Amsterdamsche Koningsplein vermiste een 16-jarige Banklooper na door een auto te zijn aangereden, terwijl hij daar fietste, een tasch-, waarin f65000 aan bankpapier was geborgen en een aanzienlijke som aan cheques. Ook in dit ge val ging de politie speuren, met gevolg, dat een oom van den knaap (een zeer berucht sujet)) hier de „manus ministra" bleek te zijn. Natuur lijk zijn oom en neef in arrest gebracht. Maar de tasch met inhoud bleef zoek. Een premie van f 2500 werd uitgeloofd door dengeen, die licht weet te brengen in dit mysterie. Bij een huiselijke twist te Maastricht heeft een vader van zijn 25-jarigen zoon levensgevaarlijke steekwonden toegebracht. Het tekort in de kas van den pen ningmeester der Spaarbank te Gorredijk bedraagt niet minder dan twee ton. De man beweert, slachtoffer van op hem geoefende chantage te zijn. In de afschuwelijke zaak van den kindermoord in den Blijdorppolder te Rotterdam is eenig licht gekomen. Een chauffeur uit Luik heeft voor den verdachte wiens voorarrest nogmaals moest verlengd worden, zeer bezwarende verkla- „Noordermarkibond" Roode Gele Deensche Uien Peen Wagons van kool kool kool 10.000 K.G. „TUINBOUWBELANG" 299 178 350 58 27 912 „L. T. B." 'T VELD 145 12'/2 87 7 2l/s 254 „L. T B." LANGEDIJK350 66 328 45 29 818 SINT MAARTEN 119 13 186 30 5»/s 3531/* WAARLAND EN OMSTREKEN 59 4 50 3V» 5 121»/i „NIEUW LEVEN" 131 65 251 IOV2 5 4621/» ..L. T. B." H. HUGOWAARD137 49 248 13 10 457 „DE EENDRACHT" 320 110 385 30 10 855 „HARENKARSPEL OOST" 278 19 206 11 13 527 N. NIEDORP—WINKEL 60 10 75 2 11481/. A. PAULOWNA EN OMSTR37 3'/2 34 10 84 TOTAAL1935 530 2200 220 108V2 49931/* DECEMBER 1928 1569 725 1546 133Va 69'/» 4043 DECEMBER 1927 1018 468 1443 77 29 3035 „Langedijker Groente-Centrale" Product Hoeveelheid op 15 December Product Hoeveelheid op 15 December 1929 1928 ROODE KOOL 962 wagons ROODE KOOL 792V2 wagons GELE KOOL 835 wagons GELE KOOL 1183 wagons DEENSCHE KOOL 1341 wagons DEENSCHE KOOL 735 wagons UIEN 201 wagons UIEN 125 wagons PEEN 49'/i wagons PEEN 31 wagons Totaal 3388Vj wagons Totaal 2866'/2 wagons OTERLEEK had het vorige jaar met elkaar 50 wa gons, welke thans nog geen opgaaf heeft gedaan. Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" Deensche Roode kodl Gele kool Witte kool Uien Peen K. G. K. G. K. G. K. G. K. G. WARMENHUIZEN 4.395.400 597.500 2.443.600 317.200 123.000 HARENKARSPEL 2.621.300 334.800 2.679.500 299.300 135.700 EENIGENBURG 1.064.000 77.000 831.300 66.100 88.700 STROET 1.032.500 195.000 1.869.500 116.700 26.000 SCHOORLDAM 762.500 106.000 475.000 10.700 9.000 KRABBENDAM 421.000 100.000 342.000 38.500 12.500 TOTAAL 10.296.700 1.410.300 8.640.900 848.500 394.900 TOTAAL OP 15 DECEMBER 1928 8.479.300 2.050.950 5.052.300 484.150 260.650 ringen In een andere zeer-naargéestige zaak, te weten van het kinderlijkje, gevonden te Amsterdam bij den Zuiderzee-dijk, heeft Re .politie eindelijk een spoor gevonden. Het leidt naar een Duitsch echt paar, thans over de grens getrokken. D'e 55-jarige moeder van den man is te Amsterdam gearres teerd. Inmiddels heeft de moeder van het knaapje zich bij de politie te Dortmund aangemeld. "Wijkstra, die den viervoudigen moord te Groo- tegast pleegde, is door de psychiaters toereken baar verklaard. Het Gerechtshof te Leeuwarden moet nu nog arrest wijzen. Ik kom even terug op de ellende van den Ziuid- Wester-storm, hierboven reeds vermeld. Bij dit „vliegende stormweer" is het record van 172 KM. per uur in Engeland geconstateerd. Maar cok te onzent spookte het allergeweldigst, Tal van schepen gingen verloren of verkeerden in schrikkelijken nood. Den 9en Dtecember kon geen vliegtuig van de K.LM, naar of van En geland de luchtreis wagen. De storm was o.a. oorzaak van een droevig ongeval te Groningen, waar een 50-jarige krantenbezorger onder een door rukwind omgeslagen schutting geraakte, met doodelijken afloop. Het stormweer heeft in de achter ons liggende week den „rooden haan" begrijpt men on schatbare diensten bewezen. De Middelburgsche brand, waarvan ik mijn jongste week-overzicht nog melding kon maken, heeft voor meer dan een millioen gulden schade berokkend. Minister Ruys de Beerenbrouck vond aanleiding om na van deze vuurramp kennis te hebben gekregen aan de Kon. Brandweer vereniging advies te vragen over het „kunnen voorkomen van catastrophale branden," als die te Middelburg heeft gewoed. De vraag lijkt, zoo o:p 't eerste gezicht, niet juist zeer begrijpelijk en allerminst makkelijk te beantwoorden. Over den Middelburgsehen brand is nader ge bleken ,dat een winkeljuffrouw van den Fran- schen bazar aldaar, een olielampje heeft laten staan in een kast, waar zij iets had te zoeken. Dit, en niet gelijk aanvankelijk vermoed werd, kortsluiting, zou dus de rajnp hebben veroorzaakt. Op het debet van het roode haantje valt ver- der te boeken een brand te Helmond, waarbij drie pakhuizen in de asch zijn gelegd. Verschillende boerderijen, o.a. een zeer groote bij Nijmegen, j werden prooi der vlammen. Evenals een zuivel- winkel te Deventer. Te Den Burg op Texel, is een groote wasch- en strijkinrichting afgebrand. Verder zie men de bladen. I' Van de jongste verkeers- en verdere ongeluk ken noteer ik: op'den Tongerschen weg (L.) is bij een botsing tusschen auto's een 25-jarige land bouwer uit Maastricht om het leven gekomen. Een autobus van de Geldersche Trammaat schappij is bij Keppel omgeslagen. Verschillende meisjes van de Eerste Nederlandsche Kunstzijde fabriek werden gewond, enkelen vrij ernstig. In de Akkerdijkstraat te Rotterdam heeft ie mand door een noodlottig revolverschot een van zijn vrienden gedood. Öp het Arnhemsche station is een 60-jarige hoofdeonducteur onder den trein gedood. Op de Haagsche Groot-Hertoginnelaan raakte een 78- jarige dame onder een auto. Met doodelijken af loop. Op het Paramariboplein te Amsterdam geraak te een 50-jarige man onder een heistelling, die omver stortte. Hij liet er het leven. Onachtzaam roekeloos oversteken op den weg was oorzaak, dat op het Zieke'in Den Haag een 44-jarige voet ganger onder een motorfiets geraakte. Het vierde Retourvliegtuig uit de Oost kwam den 13en December behouden op Schiphol aan. Dus toch nog een lichtpuntje in deze donkere, soms schrikbarend-donkere dagen vóór Kerst. BUITENLANDSCH OVERZICHT- Ondanks de in den laatsten tijd herhaaldelijk opduikende berichten omtrent een afloopen van de dictatuur in Spanje, blijkt Primo de Rivera toch nog wél zooveel dictatorenbloed in zijne aderen te hebben, dat hij nog geenszins geneigd is de eenmaal verworven macht voetstoots uit handen te geven. Dat inderdaad zijn dictatuur ernstige schokken heeft gekregen, dat o.a. de vrijspraak van Sanchez Guerra er op wijst, dat de positie van den dictator in geenen deele die is va.n een onbeperkt machthebber en heerscher, is maar al te waar. Verdere belangrijke teekenen van ontevredenheid over het huidig regiem kun nen nog worden gevonden in de weigering tot medewerking bij de uitbreiding van de Nationale Vergadering, van de vakvereenigingen en in het merkwaardige feit, dat de wetenschappelijke in stellingen hierbij alleen tegenstanders van Primo de Rivera benoemden. Desalniettemin blijft Primo de Rivera waar hij is. Zoo verklaarde hij nog Maandag j.l., dat hij in ieder geval en tot 'iederen prijs zoo lang op zijn post zou blijven tot'hij den koning een geschikten opvolger kan aanwijzen die dan den overgang tot normale verhoudingen zou kunnen inleiden. Ondanks deze misschien tot kalmeering van ontevreden elementen uitgesproken? woorden, wordt echter besloten, dat de nationale vergade ring in Januari weer bijeen zal komen om de nieuwe constitutie vast te stellen op definitieve wijze, d.w.z. dat volgens de woorden van het desbetreffende officieele communiqué voorberei dingen zullen worden getroffen voor vervanging van de nationale vergadering in September, wan neer haar levensduur van drie jaar zal zijn ver streken, door een vollediger wetgevend lichaam. Wat deze, door hunne voorzichtigheid min of meer veilig gewowrden bewoordingen nu in wer kelijkheid bedoelen, valt vooral in verband met het vorige bericht niet bij benadering te zeggen. Zal Primo de Rivera inderdaad zwichten voor de algemeen groeiende drang naar een normale con- stitutioneele regeering met een parlement etc. of zal hij den moed hebben om het voorbeeld van Mussolini te trachten na te volgen en een parlement scheppen, dat weliswaar volledig parle mentaire bevoegdheden bezit, doch dat door zijn samenstelling alleen al in wezen niets anders is dan dekking voor den dictator en uitvoerder van zijn wil? Hoe dit ook zij, voorloopig blijft de groote man aan het roer, daar de verkiezingen eerst na a floop van den zittingstermijn der natio nale vergadering kunnen plaats .vinden, en het er allen schijn van heeft, dat Primo de Rivera in de veranderde omstandigheden de noodzakelijk heid zal ontdekken om de dictatuur te verlengen. In ieder geval zijn de berichten omtrent het ein de van de dictatuur op zijn minst genomen voor barig. 'I Het verluidt echter, dat de regeering plannen heeft tot een uiteenzetting van hare nieuwe plan nen in een manifest in het begin van 1930 zal verschijnen. Mocht dit manifest inderdaad het licht zien, dan zal een daaruit misschien kunnen opmaken in hoeverre Primo nu in werke lijkheid zijn dictatuur als gevestigd of als tanend ziet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1